AKCE: Doručení přes Zásilkovnu za 29 Kč

Lifestyle, Strana 2

Jak efektivně zabavit děti na zahradě - rady a tipy

Jak efektivně zabavit děti na zahradě - rady a tipy

nahledovy-zahrada-pro-deti

Zahrada je pro děti tajemným zákoutím, které doslova vybízí k hrám plným fantazie. Vybavte si zahradu tak, aby dětské hraní bylo co nejméně destruktivní a zároveň děti bavilo daleko více, než výdobytky moderní technologie. 

K zahradě pro děti neodmyslitelně patří například trampolína, pískoviště, zahradní domeček, ale i hračky pro děti. Všechny nápady na hraní na zahradě, tipy pro lepší bezpečnost i nejrůznější zábavu pro děti na zahradě v DIY duchu najdete v dnešním článku.

Obsah

Jak vybrat trampolínu, aby si ji mohli užívat děti i dospělí

  • Při výběru trampolíny pro děti i dospělé věnujte pozornost zejména bezpečnostním prvkům.
  • Zaměřte se nejlépe na celkovou konstrukci. U levnějších a méně kvalitnějších trampolín jsou trubky konstrukce vyrobeny ze zbytkového materiálu, chybí jim pevný svár, ale například i ošetření trubek proti korozi (napřiklad galvanizací). Pokud všechny tyto komponenty chybí, nebo jsou nedostačující, velice brzy dojde k opotřebování trampolíny a tím se výrazně snižuje její bezpečnost
  • Většina výrobců doporučuje na zimu trampolínu schovávat. Mělo by proto být snadné ji rozebrat na menší části, abyste ji v chladnějších měsících mohli schovat pod střechu, nebo do garáže, takže se na skákací plochu a pružiny nedostane déšť a sníh.  
  • A jaké by měla mít trampolína rozměry? Záleží čistě na vašich preferencích a pro koho je určena. Pro nejmenší děti se hodí menší trampolína – průměr odhadujeme zhruba okolo 96 cm. Na zahradu si pak můžete dovolit i větší průměr (od cca 300 cm).

trampolina

Jak zařídit zahradu pro děti všech věkových skupin

Dětské vybavení na zahradu je vhodné podřídit požadavkům malých uličníků. A čím se nejlépe řídit? Ve většině případů se doporučuje přizpůsobit se věku dětí.

Jednoduché hry na zahradě:

Zábava na zahradě pro děti do 2 let

Pro nejmenší děti do věku 2 let je ideální mít bezpečné a měkké povrchy kolem houpaček a skluzavek, které jsou přizpůsobeny jejich potřebám a schopnostem.

Venkovní hry pro děti od 2-6 let

Pro děti ve věku 2 až 5 let jsou vhodné jednoduché a nízké herní prvky, jako jsou pískoviště, malé skluzavky, prolézačky a houpačky. Měly by být umístěny v dohledu dospělých a konstruovány z bezpečných materiálů, jakým je například dřevo.

Zahradní projekty pro děti od 6 - 12 let

Přidejte do zahrady aktivní prvky, které podporují jejich fyzickou aktivitu a dovednosti, jako jsou horolezecké stěny, lanové hry, míčové hřiště nebo trampolíny. Důležité je zajistit, aby tyto prvky byly bezpečné a odpovídaly věkovým schopnostem dětí.

Pískoviště je nezbytnou součástí každé zahrady

Děti milují písek, dělání báboviček i stavbu hradů, tunelů a dráh pro auta. Dětské pískoviště může být součásti domečku, pokud ale na dřevěné hřiště pro děti nemáte místo, pořiďte pískoviště alespoň samostatně.

  • Prvně se musíme zaměřit na to, jak vybrat dětské pískoviště. Záleží čistě jen na vašich preferencích – vyberete si dětské pískoviště se stříškou, nebo bude součástí zahradního domečku, či zvolíte přenosný stoleček s pískem?
  • Pokud vyberete dětské pískoviště dřevěné, tak musíte myslet na údržbu – například čím natřít dětské pískoviště? Doporučujeme venkovní akrylové barvy, vosk, nebo mořidlo.
  • Když děti odrostou, pískoviště se dá velice snadno upcyklovat. Můžete z něj vyrobit netradiční zahradní dekoraci ze dřeva, motýlí louku, či záhonek, který bude pýchou celého prostoru.

Obdelnikovy-na-sirku-2-1-1024x537

Houpačka na zahradu pro každého neposedu

Houpačky k dětskému hřišti neodmyslitelně patří a zajistí dětem zábavu na dlouhé hodiny. Pokud máte hřiště, tak je nejlepší umístit houpačky tam. Proč mluvíme v množném čísle? Věřte, že sourozenci se o jednu houpačku rozhodně nepodělí. Pokud hřištěm nedisponujete, tak vám postačí silná větev stromu.

Jaké typy houpaček jsou nejpopulárnější?

  • Klasická dřevěná houpačka pro nejmenší
  • Houpačka na zavěšení s ocelovou konstrukcí
  • Houpací síť
  • Závěsné proutěné křeslo
  • Dřevěná zahradní houpačka, která poslouží i jako posezení

drevena-houpacka   detska-drevena-houpacka

Bezpečnost dětí na zahradě

Aktivity pro děti na zahradě by v první řadě měly být bezpečné. Proto tomu přizpůsobíme i vybavení dětské zahrady. Hry na zahradu pro děti vhodně umístíme a zajistíme tak, abychom minimalizovali riziko úrazů. Důraz klademe převážně na použití neškodných materiálů, pevnou konstrukci a dostatečný dohled nad dětmi během jejich pobytu v zahradě. Zajištění bezpečného prostředí zvyšuje radost a možnosti prozkoumávání pro děti i jejich rodiče.

Zahradní hry pro děti

Pokud děti už prozkoumaly každý kout zahrady a dostatečně se vyřádily v dřevěném zahradním domečku, pak přišel čas na zahradní hry, které se netěší velké oblibě jen pro svou zábavnou funkci, ale i pro tu vzdělávací. Dětské hry na zahradu podporují motorické schopnosti, posilují svalstvo a také učí děti správně zpracovávat pocity z výhry nebo naopak prohry.

  • K některým hrám pro děti na zahradu dokonce nepotřebujete nic, kromě pár drobností a kreativního nápadu – co takhle skákání přes překážky a přes gumu?
  • Kuličky jsou oblíbenou hrou našeho dětství, ale věřte, že i dnešní děti umí projevit notnou dávku soutěživosti, takže tuto staronovou hru nepodceňujte.
  • Kreativní tvoření, na které si doma netroufáte – zkuste například malování na kamínky, tvoření obrazů z květin, nebo postavení věže z klacíků, která bude zahradě dominovat.
  • Stavění domečků pro zvířátka, či lesní skřítky – stačit vám bude jen pár klacíků, kamínků a listí – možná se sami vrátíte do vlastních dětských fantazií.
  • Výroba ptačí budky, případně hmyzího domečku.

Jaké hračky nesmí na zahradě chybět?

Přírodní hry pro děti rozvíjí jejich kreativitu a zároveň skvěle doplňují pozitivní atmosféru jakékoliv zahrady. Vybrali jsme pro vás výčet těch nejoblíbenějších nejen vzdělávacích her na zahradu.

  • Zahradní hra kroket
  • Házení kroužků
  • Badminton
  • Nejrůznější nářadí – kutilské, ale i to zahradní
  • Petanque
  • Hračky do písku
  • Dřevěné magnetické rybičky (hodí se do pískoviště i na trávník)

Tvořivé aktivity na zahradě

Jak zabavit děti venku a zároveň je něco naučit? Vsaďte na DIY projekty pro děti. Mezi venkovní vzdělávací aktivity můžeme zařadit například výrobu ptačího krmítka či budky. Kromě krmítka ale snadno vyrobíte i hmyzí hotel či motýlí louku. Spoustu nápadů na zábavné tvoření najdete na Pinterestu.

DIY-ptaci-budka   vyroba-ptaci-budky-s-detmi   ptaci-budka-DIY

Práce na zahradě učí děti zodpovědnosti

Děti velice rády napodobují činnost dospělých. Nebojte se je tedy zapojit do zahradních prací. Podpoříte v nich smysl pro zodpovědnost a projevíte jim svou plnou důvěru. Za pomoci vhodného zahradního nářadí pro děti jim pomáhání a starost o pozemek půjde levou zadní. 

Jakou práci můžete dětem s klidným srdcem svěřit?

  • Založte s dětmi vlastní zeleninové záhony – do takového záhonu se vám bude hodit zejména sléz, mrkev setá, hrášek, fazole, měsíček lékařský a mnohé další nenáročné plodiny a bylinky.
  • Úspěch slaví i malé záhonky s drobným ovocem.
  • S dětským zahradním náčiním vám děti mohou pomoct i při předpřípravě záhonu, mohou například okopávat, plít, nebo hrabat hlínu, a ty šikovnější i sít.
  • Zalévání záhonu je snad nejoblíbenější dětskou kratochvílí na zahrádce, pokud to počasí dovolí, tak jim tuto malou radost dopřejte.

zahradniceni-s-detmi

Závěrem si dovolíme dát menší radu pro větší bezpečnost. Pokud děti budete brát například k zahradničení, tak si dejte pozor na některé druhy rostlin, které by mohly být jedovaté. Dalším magnetem je pro děti voda, takže i v tomto ohledu buďte na pozoru, A jak máte vybavenou zahradu pro děti vy?

Truhlíky - kdy, jak a čím je osadit

Truhlíky - kdy, jak a čím je osadit

nahledovy-jarni-truhlik

Čas na osázení truhlíků je konečně tady. Fantazii se meze nekladou, a vy se tak můžete pyšnit krásným balkonem či terasou po celý rok. Nic ale není zadarmo, v první řadě se musíme podívat na několik zásadních rad a tipů.

Jakmile se rozhodnete začít pěstovat rostliny v truhlících, vzniká řada otázek ohledně toho, kdy, jak a čím je nejlepší je osadit. Tento článek vám poskytne uceleného průvodce, jak vybrat ideální období pro osázení truhlíků, jakým způsobem správně připravit půdu a jaké rostliny zvolit podle konkrétních potřeb a preferencí.

Obsah

Co pěstovat v dřevěném truhlíku

Pěstování rostlin v truhlících je skvělou alternativou pro ty, kteří nedisponují zahradou, případně chtějí ušetřit prostor. Bojíte se, že v truhlících nevypěstujete vše, co si přejete? Vyvedeme vás z omylu! Truhlíky jsou nekonečnou zásobárnou nápadů a dá se v nich pěstovat téměř cokoliv.

  • Okrasné rostliny 

Okrasné rostliny volíme převážně podle ročního období, ale také podle délky květu a vlastního vkusu. Dalo by se ale říct, že z okrasných rostlin se na balkoně bude dařit v podstatě čemukoliv. Já jednou dokonce vyzkoušela i vlčí máky a luční kvítí. 

  • Ovocné stromky

Přiznáme se, že pěstování ovocných stromků nás mile překvapilo. Pokud ale máte dostatek místa na balkoně, případně vaše terasa zeje prázdnotou, výsadbu ovocného stromku do truhlíku musíte vyzkoušet. Na balkon se například hodí meruňka, které dělá venku problém v chladnějších oblastech vůbec vykvést a navíc vás odmění nádherným květenstvím. Pěstovat ale lze i speciální zakrslé odrůdy jabloní a hrušní a vřele se doporučuje kvůli bohaté úrodě zakrslá třešeň. Na zakrytých balkonech, lodžiích a zimních terasách můžete zkusit pěstovat i něco exotičtějšího, jako jsou citrusy a fíky.

  • Zelenina

Mezi oblíbenou zeleninu vhodnou do truhlíku patří například papriky, keříčková a cherry rajčata, ale i okurky a brambory. Dařit se bude i hrášku, ale ten by měl být alespoň v polostínu, aby se nespálil a neuschnul.

  • Ovoce

Oblíbené bobuloviny a jahody můžete rovněž s přehledem pěstovat na balkoně i terase v květináčích či truhlích. Skvěle se bude dařit rybízu, malinám, borůvkám, angreštu i jahodám.

  • Bylinky

Bylinky používáme k pěstování v truhlících nejvíce. Bylinky v truhlíku máte vždy po ruce a na rozdíl od osázení v záhonu se vám zbytečně nerozrůstají po okolí.

bylinky-v-bedynce   dreveny-kosik-s-narcisy   jarni-aranzma-v-truhliku

Výběr vhodné zeminy

Půda je pro pěstování rostlin zásadní. Kromě správného výběru půdy dle živin a požadavků na pH, nezapomínáme ani na hnojivo a drenáž. Drenáž by měla být první vrstvou v květináči či truhlíku. Následovat by mělo hnojivo smíchané s vhodnou půdou. Ale pozor! S hnojivem to nepřeháníme, jinak bychom mohli nadobro spálit kořínky rostlin. 

A jaká půda je vhodná? Při výběru bychom se měli řídit konkrétními požadavky rostlin. Pro rajčata a papriky existuje speciální půda s postupně uvolňujícím hnojivem. Pro borůvky a vřesy se hodí kyselejší půda a pro okrasné květiny zase doporučujeme půdu s živinami podporující květenství (například muškáty, růže). Speciální typ půdy potřebují rovněž hortenzie, rododendrony, kaktusy, bylinky a orchideje. S výběrem půdy pro konkrétní rostliny vám poradí v každém zahradnictví i hobby marketu.

zahradni-nacini

Odvodnění a zavlažování truhlíků

Při odvodňování a zavlažování truhlíků mnoho zahradníků tápe a jedná se o kámen úrazu. Ovládání množství vody je totiž u truhlíků daleko náročnější než v otevřené zahradě. Přidáváme proto několik tipů, jak si s vodou u truhlíků poradit.

Odvodňování:

  • Drenáž - na dně truhlíku bychom měli vytvořit drenáž, čímž zabráníme uhnívání kořenů. Jako drenážní vrstva se nejčastěji používá štěrk, drobné oblázky, polystyren i dřevěné štěpy. Podobně jako první vrstva u vyvýšených záhonů.
  • Otvory v truhlíku - Otvory na dně truhlíku jsou nezbytností. Pokud používáte dřevěné truhlíky, vyvrtejte díry nebo případně ponechejte dřevěný truhlík pouze jako obal a do něj vložte vhodné plastové truhlíky s dírami. Zároveň je dřevo na vlhkost, hnilobu a plísně z půdy velice náchylné. Naše osobní doporučení zní, abyste minimálně dno truhlíku vystlali - hodí se nopová či plastová folie, ale postačí i sláma nebo písek.
  • Nadzvednutí truhlíku - Pokud to situace dovoluje, umístěte truhlíky na stojany nebo podložky, aby se zlepšila drenáž a vzduchový tok kolem kořenů.

Zavlažování

  • Individuální potřeby rostlin - zohledněte individuální potřeby rostlin, které máte v truhlících. Některé rostliny preferují sušší prostředí (hrášek, cibule), zatímco jiné mohou potřebovat pravidelnější zavlažování (papriky, rajčata). Podle toho je můžete i společně sesazovat do jednoho truhlíku.
  • Pravidelná zálivka - vždy se doporučuje zalévat v pravidelných intervalech, aby si na to rostlina zvykla. Pozor ale na hromadění vody. Příliš časté zalévání může vést k přemokření půdy a uhnívání kořenů (stejně jako u pokojových rostlin v květináčích).
  • Správnost zalévání - kromě pravidelnosti si osvojte i kontrolu vlhkosti. Zaléváme ve chvíli, kdy je půda na povrchu suchá, a když je slunce na obloze nízko (brzy ráno, později večer).
  • Mulčovací kůra - mulčování pomáhá udržovat vlhkost, snižuje odpařování a chrání kořeny před přílišným teplem nebo chladem. Po zasazení květin jednoduše povrch posypeme tenkou vrstvou mulčovací kůry, příp. dřevní drti, oblázků či slámy.

zavlazovani-truhliku

Čím osadit truhlík

Výběr rostlin pro truhlíky je pro estetiku, ale i užitečnost prostoru naprosto zásadní. Nabízí se hned celá řada vhodných kombinací. Bez znalosti několika základních pravidel se ale neobejdeme.

  • Požadavky na slunce - Do společného truhlíku vysazujeme vždy rostliny se stejnými požadavky na sluneční svit. Jižní stranu a plné slunce ocení hvězdička přímořská, violka rohatá, verbeny, skalničky, sukulenty a samozřejmě i muškáty. Z bylinek se skvěle daří na slunci levanduli a rozmarýnu.
  • Výběr půdy - nezapomínejme, že každá rostlina má jiné požadavky na půdu. Sadíme tedy do jednoho truhlíky rostliny, které například vyžadují písčitou půdu, případně půdu se stejným pH.
  • Barevný soulad - je důležitý převážně u rostlin, které kvetou ve stejnou dobu. Vyberte si jednu květinu jako hlavní a tu dejte dozadu. Doplňkové květiny by měly mít barvu na opačné straně barevného spektra a měly by být umístěny v popředí (nejlépe převislé).
  • Rozměry jednotlivých květin - vždy musíme myslet na to, jak bude jednou rostlina velká a necháme v truhlíku dostatečný prostor mezi jednotlivými květinami.
  • Konkurenční schopnosti rostlin - svou bujností všechny ostatní zahluší například petúnie, dvouzubec i molice. 
  • Dobří sousedé - doporučujeme sehnat si tabulku tzv.”dobrých sousedů” pro zahradničení. Namátkou se například do truhlíku k rajčatům doporučuje sadit bazalku, která odpuzuje škůdce a dezinfikuje půdu. Navíc spolu s rajčaty i hezky vypadá a ladí spolu i do mnoha receptů.

Kdy osadit truhlík

Správný čas zasazení do truhlíku závisí na více faktorech, včetně klimatických podmínek a konkrétních požadavcích rostlin. Pokud se zaměříme na okrasné květiny do truhlíku, tak se vždy řídíme ročním obdobím. Je fajn změnit rostliny v truhlíku na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Pozor ale - pokud sadíme rostliny na chladnější měsíce, výsadba by neměla probíhat v příliš mrazivém a vlhkém prostředí

Na jaře jsou velice populární jarní květiny jako jsou sněženky, tulipány, v létě můžete popustit uzdu fantazii. Na podzim se hodí rostliny dobře snášející chladnější podmínky jako jsou vřesy, chryzantémy. Co se týče několikaletých rostlin, tak ty by se měly vysazovat brzy na jaře, případně na podzim. Zeleninu a ovoce sázíme podle zahradnických kalendářů. Pokud nemáme krytý balkon či terasu, tak nikdy sazenice nedáváme ven před tzv. zmrzlými muži (Pankrác, Servác, Bonifác). Úrodu by nám mohl spálit přízemní mrazík.

Optimální růst rostlin? Vsaďte na vhodné umístění!

Na balkoně či terase hraje umístění truhlíků zásadní roli. Pozor byste si měli dát zejména na povětrnostní podmínky (náchylnějším rostlinám vadí průvan, který na balkoně vzniká) a dostatek slunečního svitu. Na slunečním světle by měly rostliny být optimálně minimálně 6-8 hodin. Vhodná jsou pak místa, kde mohou rostliny čerpat z ranního slunce. Samozřejmě existují druhy rostlin vhodné do stinného prostředí, případně ty, které se nemusíte bát vystavit i na přímé slunce.

jarni-kvetiny-v-proutenem-truhliku

Péče o rostliny v truhlíku

  1. Sazenicím ještě před zasazením do truhlíku rozvolníme kořeny. Platí to zejména u starších sazenic, které mají silnou síť kořenů. A u vřesů to platí dvojnásob. Naopak u sazenic zeleniny přísně dbáme na to, abychom mladé kořínky co nejméně poškodili. 
  2. Dodržujeme již dříve zmíněné kroky ohledně správného výběru půdy, umístění i správnosti práce s odvodněním i zálivkou.
  3. Důležitá je pravidelnost zálivky. Vypozorujeme, kolik vody která rostlina potřebuje a přizpůsobíme tomu zalévání.
  4. Pravidelně rostliny hnojíme, a to vždy tak, aby hnojivo nepřišlo do styku s listy a květy (případně již plody).
  5. Bojujeme se škůdci ihned a dbáme i na prevenci. Rajčata trpí na plísně, papriky zase velice rády napadají mšice i molice. Hmyzí škůdce preventivně odlákáte například některými aromatickými bylinami (bazalka, rozmarýn).
  6. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy i se semeníky.
  7. I přes veškerou lásku a péči se může stát, že se některé rostlině nedaří. V takovém případě rostlinku z květináče okamžitě odstraníme. Její hnijící kořeny jsou velkým lákadlem pro nejrůznější škůdce, nemoci i plísně.

Sezónní rostliny do truhlíku

  • JARO - vneste si radost a pestrost do svých truhlíků už na jaře. Radost vám mohou udělat tulipány, hyacinty, plicníky, modřence i sněženky. Vše vám v truhlíku vydrží celé jaro.
  • LÉTO - v letních měsících se daří všem letničkám. Pěstovat můžete jahody, rybíz, borůvky a samozřejmě i ovocné stromky vhodné pro květináče. Letničky dáváme do truhlíku nejdříve v květnu. Do té doby dáváme přednost jarním květinám, které lépe snášejí zimu. V létě rovněž na balkon patří vámi vybraná zelenina a bylinky.
  • PODZIM - pro pestrý truhlík plný barev vybírejte například z různobarevných chryzantém. Do zimy pak vydrží krásné a nenáročné vřesy. Pozor ale, vřesy vyžadují kyselejší půdu, která se nehodí pro každou rostlinu. Ze zeleniny lze na podzim pěstovat sibiřskou cibuli a česnek (a to i ten okrasný).
  • ZIMA - V zimě si již připravujeme cibulové květiny na jaro (modřence, narcisy, tulipány) a do květináčů na okrasu můžeme sadit například zakrslé typy jehličnanů, okrasnou kapustu i vřes. V článku 7 tipů, co si zasadit v zimě do truhlíku najdete další ověřené tipy.

dreveny-truhlik   drevena-miska-podzimni-vyzdoba   prouteny-kvetinac-zimni-aranzma

Jak pěstovat zeleninu v truhlíku

U pěstování zeleniny v truhlíku je dobré pohlídat si zejména dobu výsadby i umístění. Také doporučujeme použít substrát na výsadbu konkrétní zeleniny (například na papriky a rajčata). Zeleninu doporučujeme vždy předpěstovat doma na parapetu.

Tipy na pěstování zeleniny v truhlících:

  • Pro vysazení zeleniny na balkoně využívejte sadbu do výšky. Dobře poslouží zeď, rošty, schůdky i závěsné systémy pro pěstování (takto se daří například okurkám).
  • Kromě rajčat a paprik můžete na balkoně pěstovat kedlubny, mrkve, ředkvičky, ale i cukety a salát.
  • Pro pěstování zeleniny nemusíte mít spoustu místa, ale potřebujete hlavně dostatek světla. Zkontrolujte proto přístup slunečního světla.
  • Spousta druhů zeleniny lze kombinovat, a můžete je tak zasadit do jednoho truhlíku.

prouteny-truhlik

Design a estetika truhlíků

Vzhled místa, kam truhlíky umístíte, je také důležitý. Truhlíky mohou být estetickým prvkem na terase, balkoně nebo ve dvorním prostoru. Dřevěné truhlíky jsou výjimečným řešením spojujícím krásu i praktičnost. Jednoznačně mají své jedinečné vizuální kvality a mohou přidat do vaší zahrady, terasy nebo balkonu příjemný a přirozený vzhled. Design a estetika dřevěných truhlíků mohou ovlivnit celkový dojem prostoru a harmonii s okolním prostředím.

Krásná zahrádka nepotřebuje velký prostor. Při dobrém rozvržení místa se pak z minizahrádky můžete těšit klidně celý rok. Pro více DIY inspirace nás sledujte na sociálních sítích. Jsme pro vás na Instagramu, Facebooku, TikToku i Pinterestu.

Související články

Psychologie bydlení - význam dřeva v interiéru

Psychologie bydlení - význam dřeva v interiéru

nahledovy-psychologie-bydleni

Pobyt v přírodě má na lidskou psychiku zřetelný vliv a výrazně ovlivňuje zdraví. V roce 2016 proběhl ve Volyni mezinárodní seminář, ve kterém bylo podstatným předmětem přednášky téma “Dřevo a lidské zdraví”. Výsledek studie, jež zazněla z úst hned několika odborníků na toto téma, zněl jasně – dřevěný nábytek, dřevěné dekorace a přírodní materiály neplní v interiéru jen estetickou funkci, ale výrazně přispívají k zvládání stresu!

Pojďme se společně podívat na vliv dřeva na zdraví a na to, čím vším nám dřevo v interiéru prospívá. Budete se divit, jak jednoznačné jsou vědecké poznatky!

Obsah

Design a dřevo: dva nerozluční parťáci

Spojení dřeva a designu zdůrazňuje, že krása a užitečnost mohou společně tančit v dokonalém souladu. Dotek dřeva poskytuje designérům nekonečné možnosti pro vyjádření kreativity. Jeho organické tvary a unikátní textury vytvářejí atmosféru přírodní elegance, která dodá prostoru živoucí charakter. Kromě zlepšení vizuální stránky prostoru vás ohromí i funkcionalita tohoto tradičního materiálu. A pozor - ten navíc nepodléhá zubu času!

Proč zařadit bytové doplňky ze dřeva a přírodní dekorace do vnitřního prostoru?

Jak již bylo řečeno, tak pobyt v přírodě příznivě ovlivňuje lidský organismus, dle nejnovějších kanadských studií ale v přírodě trávíme pouze 6 % času denně, a tím pádem nám spojení s krajinou citelně chybí. Lidské tělo vykazuje lepší výsledky ve chvíli, kdy je kontakt s přírodou zajištěn i “zprostředkovaně”.

Hlavní přednášející na toto téma, Ing. Dalibor Houdek Ph.D, zmiňuje v tomto směru doslova převratnou studii z roku 1984, kdy se zkoumala rychlost rekonvalescence pacientů po operaci břicha. Kratší pooperační pobyt a menší dávku analgetik potřebovali pacienti, kteří měli výhled do zeleně nemocničního parku. Začalo se tedy diskutovat nad tím, jak dostat do pracovních i domácích interiérů více dřeva, a zda je jejich účinek pro lidský organismus opravdu tak důležitý. Význam dřeva v interiéru není jen estetický, ale i psychologický. Důkazem ať je výzkum vedený kanadským dřevařským institutem FPInnnovations.

drevo-v-detskem-pokoji

Jak probíhal výzkum?

  • V rámci studie vznikly dvě varianty kancelářského prostředí. Jedna místnost byla vybavena nábytkem ve sterilní bílé barvě. Druhá místnost se pyšnila dřevěným nábytkem z masivu a dekoracemi do kanceláře.
  • 119 studentů University of British Columbia se zúčastnilo experimentu, který zkoumal jejich reakci na stresovou situaci v rámci závislosti na okolním interiéru.
  • Studenti byli rozděleni do skupin a postupně zavedeni do jedné z uměle vytvořených kancelářských místností.
  • Tam se dozvěděli pouze to, že jim bude předložen test z matematiky, jehož výsledky budou výrazným bodem v jejich celkovém hodnocení na konci roku.
  • Během experimentu bylo studentům měřeno EKG a vodivost kůže (obojí se například podílí na “detektoru lži”).
  • Prokazatelně menší míře stresu podléhali studenti, jejichž testování probíhalo v místnosti s dřevěným nábytkem.
  • Bylo dokázáno, že prostředí má zásadní vliv na to, jak vnímáme a zároveň zvládáme stresové situace.
  • V rámci studie vznikly dvě varianty kancelářského prostředí. Jedna místnost byla vybavena nábytkem ve sterilní bílé barvě. Druhá místnost se pyšnila dřevěným nábytkem z masivu a dekoracemi do kanceláře.
  • 119 studentů University of British Columbia se zúčastnilo experimentu, který zkoumal jejich reakci na stresovou situaci v rámci závislosti na okolním interiéru.
  • Studenti byli rozděleni do skupin a postupně zavedeni do jedné z uměle vytvořených kancelářských místností.
  • Tam se dozvěděli pouze to, že jim bude předložen test z matematiky, jehož výsledky budou výrazným bodem v jejich celkovém hodnocení na konci roku.
  • Během experimentu bylo studentům měřeno EKG a vodivost kůže (obojí se například podílí na “detektoru lži”).
  • Prokazatelně menší míře stresu podléhali studenti, jejichž testování probíhalo v místnosti s dřevěným nábytkem.
  • Bylo dokázáno, že prostředí má zásadní vliv na to, jak vnímáme a zároveň zvládáme stresové situace.

drevene-poradace   pohovor   drevene-doplnky-na-stul

Dřevo a duševní zdraví

Prastaré učení feng shui se ve své podstatě zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru. Můžeme se tímto čínským učením inspirovat zejména ve chvíli, kdy chceme udržet zdravé mikroklima v domě. Nejedná se jen o správné rozložení nábytku a dekorací v domě v souladu s přírodními a energickými silami, ale také o využití přírodních materiálů a estetiky dřeva. To, jak působí náš domov má na naši psychiku výrazný vliv. Zřejmě vás teda nepřekvapí, že většina terapeutů, koučů a psychologů se vás hned na prvním sezení zeptají, jak to vypadá u vás doma. Školní psychologové zase doporučují dětem a mladistvým jako první náplast na problémy - uklidit si od podlahy svůj pokoj. Kromě pořádného úklidu a zbavení se harampádí doporučují přední specialisté na duševní zdraví obklopit se přírodními materiály.

loznice-prirodni   prirodni-nabytek

Druhy dřeva v bydlení a jejich vliv na psychologii bydlení

Vliv dřeva na pohodu je naprosto fascinujícím tématem, který hraje prim v kancelářích psychologů i bytových designérů. Existují ale nějaké druhy dřeva, které v interiérovém prostředí vynikají? Nebo je to vše jen o vkusu? Pojďme se na to společně podívat. 

  • Vzhled a barva - světlé dřevo bývá spojeno s čistotou, relaxačním zážitkem i klidem. Rovněž světlejší barvy podporují pocit vzdušnosti. Tmavé typy dřevin vynikají útulností.
  • Vůně dřeva - mezi krásné vlastnosti dřeva patří jejich typické aroma. Správně zvolená vůně má totiž terapeutické účinky a bohatě ji využívá například aromaterapie. Vůně dřeva obecně je pro každého jedince příjemná a harmonizující. Každý typ dřeviny ale voní jinak - například cedr vnáší do prostoru svěžest, santalové dřevo působí relaxačně.
  • Asociace a symbolika - některé druhy dřevin mají historický či nostalgický nádech. Vzbuzují tak příjemné vzpomínky a asociace, čímž přispívají k duševní pohodě.
  • Akustika - fyzikální vlastnosti dřeva bývají mnohdy značně podceňované. Zcela zbytečně! Měkčí dřeviny jako je například smrk či borovice lépe absorbují hluk. Díky tomu přispívají ke klidnějšímu a harmoničtějšímu prostředí. Měkčí a světlejší dřevo se proto hodí hlavně do ložnice.

drevena-kancelar

Přírodní materiály v domácnosti

Příznivý vliv na lidský organismus nemají jen viditelné povrchy ze dřeva. Například proutěné dekorace ještě více podpoří celkový naturální dojem a nápomocné budou zejména tam, kde si nábytek z masivu nemůžeme z nějakého důvodu dovolit. Proutěné koše a košíky jsou produktem známým již od starověkého Egypta, kde se používaly zejména k přenášení potravin, ale i stavebního materiálu. Užitná funkce košů z proutí však pokračovala i nadále a byla přirozenou součástí lidského života napříč historií. I když i dnes umíme ocenit jejich praktickou funkci, jejich dekorační účel z velké části převažuje. Kdo má doma ohniště, tak koše na krbové dřevo jsou příjemnou nezbytností působící na naše smysly ve všech směrech pozitivně. Mnozí z nás používají pletené koše jako obaly, či vázy pro květiny a tím dodají domovu i kanceláři hřejivou atmosféru a alespoň zprostředkovaně se přiblíží k přírodě.

prouteny-kos-na-drevo_2   prouteny-nabytek

Dřevěný nábytek do koupelny není dnes žádné tabu

Dřevěný nábytek do obýváku není ničím výjimečným. Umíte si ale nábytek ze dřeva představit i v koupelně? Předpokládejme, že v místnosti, kde se koupete, žádný stres většinou nezažíváte (jak tomu může být například v pracovně), zřejmě byste ale rádi prohloubili relaxační účinek, jenž například koupel nabízí. Pokud navíc interiér podpoříte dekoracemi v přírodním stylu (doporučujeme například nejrůznější svíčky, svícny z břízy a mnohé jiné přírodniny) a nábytkem s viditelně dřevěným povrchem – výsledek bude stoprocentní. Pokud se bojíte vlhkosti, tak doporučujeme poohlédnout se po odolnějších materiálech – například bambusu nebo olivovém dřevu. Bambus se pyšní vysokou odolností, dřevo z olivovníku pak nejen odolností, ale i nádhernou kresbou.

Bytové doplňky oceníte tam, kde chybí vhodný nábytek

V práci trávíte notnou část svého dne a většina pracovníků si nábytek do kanceláře vybrat nemůže. Pozitivně laděnou atmosféru s výrazným ozdravným účinkem ale vytvoříte i za pomoci přírodních dekorací, živých květin a dřevěných dekorací na poličku. Pokojové květiny zasaďte například do květináče ze dřeva a stěnu můžete příjemně doplnit o dřevěné dekorace na zeď. Všechny tyto přírodniny pozvednou nejen atmosféru, ale i lidskou mysl. Jejich velkou výhodou je i to, že se dají pořídit velice levně – spoustu krásných věcí si přinesete například z výšlapu na horách, či procházce po lese.

Závažným činitelem fyziologických reakcí lidského organismu na stres je sympatický nervový systém (SNS). Hned několik výzkumů dokázalo, že vizuální povrchy z dřevěného materiálu SNS snižují. Pokud tedy chcete účinně bojovat s jakýmkoliv fyzickým či psychickým neklidem nebo si jen prodloužit relaxační požitek v příjemném prostředí, tak doporučujeme do interiéru zařadit co nejvíce přírodních materiálů, květin a viditelně dřevěných povrchů v masivní úpravě.

Související články

Jak vybrat dětské sáně? Rady a tipy

Jak vybrat dětské sáně? Rady a tipy

nahledovy-sane

S blížící se zimou přichází i čas radosti a zábavy na sněhu pro nejmenší členy rodiny i nadšené dospělé. Jednou z nezapomenutelných zimních aktivit je jízda na saních, která dokáže rozjasnit tváře dětí i dospělých.

Při výběru dětských saní není bezpečnost a pohodlí zanedbatelné. Jak vybrat ty správné sáně pro všechny věkové kategorie? Tento článek vám přináší užitečné rady a tipy, abyste mohli s klidem vyrazit na svahy a užít si radost zimy bez obav. Podíváme se na jednotlivé typy saní, jejich materiál, bezpečnostní prvky i příslušenství.

Obsah

Jaký typ sáněk vybrat?

Mnohé druhy sáněk se rozlišují podle věku. I my toto rozdělení považujeme za nejšikovnější. Podle věku vyberete nejen vhodný materiál, ale i doplňky.

Sáňky pro miminka

Sáně pro nejmenší jsou spíše takovým zimním kočárkem. Součástí bývá tlačná tyč, podložka, spací pytel i rukávník pro maminku. Předpokládáme, že nespustíte malé miminko z kopce dolů, spíše je tento typ saní vhodný na přechody po sněhu, na svah a procházky zasněženým lesem i s malým miminkem.

Sáně pro batolata

Sáňky pro menší děti vyžadují mnoho bezpečnostních úprav. Pro batolata a děti zhruba do 3 let jsou určeny sáně s opěradlem.

Sáně pro předškoláky

Větší děti považují za ohromnou zábavu jezdit na saních ve dvojici. Vybírejte proto kvalitní sáně s vysokou nosností a s dostatečnou délkou sedáku. Děti to ocení.

Sáně pro dospělé

U saní pro dospělé je základním prvkem výběru nosnost. Mnohé dřevěné sáně se vyrábějí s nosnosti až 140 kg, a hry ve sněhu si tak s přehledem mohou užít i dospěláci.

sane-ze-dreva

Je důležitá délka saní?

Rozhodně ano! Délka je jedním z klíčových faktorů při výběru saní. Optimální délka závisí na několika faktorech, včetně věku dítěte, jeho váhy a také typu terénu, na kterém budou sáně používány. Pro mladší děti a začátečníky obvykle platí, že kratší sáně lze snáze ovládat a lépe se hodí pro měkký sníh. Kratší délka umožňuje dětem zvládat zatáčky i bezpečnou rychlost. Na druhou stranu, pro starší děti a pokročilé sáňkaře doporučujeme delší sáně, které nabízejí lepší stabilitu a rychlejší jízdu, zejména na rovinatějších površích. Rovněž delší sáně disponují vyšší nosností a v pohodě se na něj vejde více dětí i dva dospělí.

rodina-se-sankami   drevene-sanky

Výběr sáněk podle materiálu

Sáňky pro děti se vyrábí hned z několika materiálů. Na výběr máte plast, kov, dřevo. Nyní se těší velké oblibě i nafukovací gumové sáně či boby. Všechny materiály sáněk mají své výhody i nevýhody. Pojďme se jim podívat na zoubek.

Kov

Některé moderní sáně obsahují kov, případně celá jejich konstrukce je vyrobena z kovu. Typicky se jedná o sáně pro miminka, které slouží převážně k tlačení (vlastně se jedná o takový kočárek na lyžích). Klasické sáně z kovu jsou sice odolné (pozor na korozi!), ale také výrazně těžké, a pro mnoho dětí tudíž nepoužitelné.

Plast

Sáně z plastu vynikají lehkostí a nízkou cenou. Z osobních zkušeností ale bohužel musíme konstatovat, že stačí jedno řádění vícero dětí, menší náraz a je bohužel po sáňkách.

Dřevo

Dřevěné sáně jsou klasika, která nikdy nezklame. Za největší nevýhodu samozřejmě považujeme jejich vyšší váhu a zvýšenou péči (obojí je však vykoupeno vyšší nosností, resp. vysokou trvanlivostí). Na druhou stranu výhod je daleko více. Dřevěné sáně vám dlouho vydrží, vybírat můžete hned z několika variant a cenově je řadíme ke zlaté střední cestě.

Guma

Nafukovací typ saní doporučujeme spíše pro větší děti, mladistvé a dospělé. Bobování a sáňkování na tomto typu saní vyniká vysokou rychlostí. Jízda by proto měla probíhat na svazích tomu určených, případně s dokonalou znalostí terénu.

Sklovlákno nebo uhlíkové vlákno

Některé high-end sáně obsahují uhlíková nebo skleněná vlákna, která zvyšují odolnost, ale zároveň výrazně sáně odlehčují. Vlákna se aplikují převážně na profesionální a sportovní sáně.

plastove-sane   kovove-sanky

Ty nejlepší doplňky nejen pro dřevěné sáňky

V současnosti je možné nejen dřevěné sáně doplnit o nejrůznější vychytávky, které jízdu na saních ještě vylepší - ať už z bezpečnostního nebo zábavného hlediska.

Popruhy

Aby vaše dítka nevypadla ze saní a bobů, popruhy jsou doslova nutností. Hodí se spíše pro malé děti. Větším už bohužel budou překážet.

Vyvýšené sedátko

Pokud se rozhodnete pro sáně, které vydrží napořád, tak doporučujeme investovat do kvalitních univerzálních saní. A pro menší děti doporučujeme zakoupit vyvýšené sedátko, které i těm nejmenším pomůže udržet rovnováhu i zdravé držení těla.

Sáňky s opěrkou

Sáně s opěrátkem pro děti jsou konstrukce navržené s ohledem na bezpečnost a pohodlí nejmenších sáňkařů. Sáně s ohrádkou poskytují oporu a stabilitu během jízdy. Rovněž předchází převrhnutí saní.

Tyč na tlačení

Doporučujeme zejména na horách, kdy sáně poslouží místo kočárku pro ty nejmenší děti. Maminka Markéta si nemůže tento typ saní vynachválit: “Mám ráda, když mám dítě při jízdě na sáňkách pod dohledem. Sáně s tlačnou tyčí pro mě tedy byly jasnou volbou.” Tyč je navíc odnímatelná, takže jakmile batole vyroste, stačí ji jednoduše odmontovat. 

ohradka-na-sanich

Bezpečností tipy i pro nezbedné sáňkování

Desatero bezpečného sáňkování:

  1. Nepodceňujte bezpečnostní prvky na sáňkách jako jsou brzdy, popruhy i opěradla. Výrazně to sníží možnost úrazu.
  2. Pořiďte dětem bezpečnostní snowboardovou či lyžařskou helmu a brýle.
  3. Na dráze dodržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních.
  4. Vždy dejte přednost kvalitním saním. Nikdy nesáňkujte na viditelně poškozených bobech, saních, aj.
  5. Po celou dobu jízdu brzděte celým chodidlem.
  6. Rychlost jízdy přizpůsobte svým schopnostem, podmínkám a stavu dráhy.
  7. Kromě toho, že nebudete podceňovat stav saní a bobů, tak podobnou péči věnujte i výběru vhodného oblečení a obuvi.
  8. Během samotné jízdy si nic nefoťte a ani se nenatáčejte.
  9. V případě nehody okamžitě opusťte dráhu a uvolněte místo projíždějícím.
  10. Dostatečně sledujte počasí a sněhové podmínky.

Zimní radovánky na horách i ve městě

Sáně vybíráme i podle specifických potřeb rodiny a místa využití. Jiné sáně budete potřebovat ve městě a jiný typ saní se vám bude hodit na horách. Pro městské zimní radovánky je klíčovým faktorem váha a pohodlí kvůli častému přemisťování i mimo zasněžené svahy. Horské podmínky díky různorodosti terénu vyžadují kvalitu a odolnost. Na horách proto dejte přednost dřevěným saním, ideálně z kvalitního bukového dřeva.

Cenové rozpětí kvalitních sáněk

Cenové rozpětí sáněk se pohybuje od 500 Kč až do několika tisíc. Záleží především na materiálu a příslušenství. K nejlevnějším saním patří ty plastové. Dřevěné sáně považujeme za zlatou střední cestu. Nejdražší sáně jsou vyrobeny z kovu, kompozitních materiálů, případně uhlíkového vlákna i sklovlákna. Jednotlivé příslušenství, jako je ohrádka, tyč, popruhy, volant, úložný prostor a mnohé další, cenu saní zvyšují.

Jak správně uskladnit sáně?

  • Dětské sáňky před uložením dobře zkontrolujeme, zda nedošlo k poškození.
  • Vždy uskladňujeme dokonale vysušené, aby nedošlo k hnilobě, korozi, plísni a jinému zničení materiálu.
  • Ukládáme vertikálně či horizontálně na pevné místo tak, aby postupem času nedošlo k deformaci nebo zničení jinými věcmi z půdy či sklepa.
  • Pokud sáně obsahují kovové části, tak je navoskujeme (za nejlepší je považován včelí vosk určený na lyže a skluznice).
  • Před uložením přikryjeme vhodnou plachtou nebo starým prostěradlem. Zamezíme tak zaprášení i případnému poškrábání povrchu.

drevene-sane

Na e-shopu ČistéDřevo.cz nabízíme dětské sáňky v nejrůznějších velikostech, provedeních a s atraktivním příslušenstvím. Ale pozor! Tuto zimu mizí rychlostí blesku, tak ať je nezmeškáte. Pro další dřevěné tipy do domácnosti, zahradu i jako originální dárky nás sledujte na sociálních sítích.

Související články

Dotek dřeva za skvělou cenu

Dotek dřeva za skvělou cenu

nahledovy-povanocni-vyprodej

Dostali jste pod stromeček peníze, abyste si mohli pořídit něco podle vlastního vkusu a přání? Pak nijak neotálejte! Povánoční výprodej je tady a má omezenou platnost. Ulovte si svůj vysněný kousek za nejlepší cenovou nabídku na trhu.

Co vás čeká a nemine v povánočním výprodeji na ČistéDřevo.cz? Samozřejmě, že naše nejoblíbenější produkty, doplňky do domácnosti i funkční předměty. V článku se dozvíte vše potřebné, abyste exkluzivní slevy nezmeškali.

Obsah

Co můžete očekávat

Povánoční výprodej na ČistéDřevo.cz bude probíhat od 25. prosince do 7. ledna. Nenechte si ujít své oblíbené výrobky, které pro vás máme nachystané až s 56 % slevou. Na sníženou cenu se můžete těšit u všech výrobků. Nemusíte se tedy obávat, že by se nedostalo na vaše favority.

Dřevěné výrobky pro každou příležitost

Jsme připraveni na vše! Obdarovávání na Vánoce se v posledních letech zaměřuje především na vouchery, ale i darování peněz. Proto jsme si pro vás nachystali povánoční výprodej zaměřený na bestsellery letošní zimy. Výprodejem nám pomůžete udělat místo ve skladu, abychom mohli připravit dřevěné novinky a výrobky pro jarní a letní sezónu. (Jedná se především o vyvýšené záhony, proutěné koše, truhlíky, dřevěná lehátka i dětská pískoviště. Máte se na co těšit!)

Novinky

Proč dát přednost dřevěným výrobkům?

Dřevo není pouze materiálem – je to způsob, jak vnést do vašeho domova přírodu. Při výrobě dřevěných produktů klade náš tým důraz na kvalitu, trvanlivost a estetiku. Všechny naše výrobky ze dřeva s sebou nesou příběh řemeslného mistrovství a lásky k přírodě.

Nezpochybnitelné vlastnosti dřeva:

  • Pevnost, odolnost, trvanlivost - dřevo je materiál neomezených možností a vlastnosti dřeva patří k jeho největším výhodám. 
  • Design - pro dřevo je typická jeho univerzálnost. Skvěle se hodí do vintage, boho, scandi, moderních ale i tradičních domovů. Navíc si můžete být jisti, že nejen jeho funkčnost, ale i vzhled nepodléhají zubu času.
  • Dotek přírody - obklopte se krásnými věcmi ze samotného lůna přírody. Váš interiér získá příjemný hřejivý ráz.
  • Bezpečnost - dřevěný materiál neobsahuje žádné škodlivé látky a hodí se tak pro potřeby do kuchyně i dětského pokoje. A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na výrobky pro naše čtyřnohé mazlíčky!
  • Rozmanitost - ze dřeva lze vyrobit doslova cokoliv od hraček, přes nábytek až po dřevěné doplňky.

detsky-metr-v-pokojicku   prirodni-kuchyne

Jaké bestsellery můžete pořídit v povánočním výprodeji

Hodiny IZARI a dřevěné dekorace pro dokonalý interiér

Dřevěné dekorace a doplňky jsou stálicí našeho sortimentu. Máte možnost vybrat si z nejrůznějších typů dřevin a provedení. A proč mají hodiny IZARI v našem výběru své specifické místo? Okouzlily nás moderním minimalistickým designem, provedením a kvalitou. Souhlasíte?

hodiny-izari

Hračky ze dřeva pro všechny

Neustále se snažíme pro naše nejmenší a nejnáročnější zákazníky hledat ty nejatraktivnější novinky. Aby se jimi mohl náš sklad zaplnit, nabízíme s exkluzivní slevou veškeré dřevěné hračky. Máme široký sortiment hraček pro holky, kluky i ty nejmenší skřítky. Doporučujeme například dřevěné kuchyňky pro malé pomocníky i luk se šípy pro nezdolné dobrodruhy. A pozor! Zima se zase bude hlásit o slovo, stihli jste si pod vánoční stromeček ulovit naše klasické dřevěné sáně? Pokud ne, tak teď už neváhejte. Mizí totiž doslova rychlostí blesku!

Rozmanité doplňky do domácnosti

Pro organizaci domácnosti doporučujeme dřevěné bedýnky, ale i proutěné koše na dřevo (ty s přehledem využijete na sběr ovoce, hub, ale i jako dekorace). Bedýnky ze dřeva slouží nejen k uložení, ale vytvoříte z nich perfektní minimalistický nábytek i stylové dekorace.

bedynka-zavesny-kvetinac   drevene-bedynky-jako-police

Kuchyňské potřeby pro gurmány i nadšené kuchaře

V našem výprodeji najdete slevy na dřevěné nádobí a kuchyňské náčiní, které nejen dobře vypadá, ale také poskytuje vynikající funkčnost a odolnost. Oceníte širokou nabídku dřevěných prkének, servírovacích táců a podnosů i praktických nezbytností. Všechny potřeby do kuchyně disponují vysokou kvalitou, funkčností, a díky nestárnoucímu designu dodají šmrnc každé kuchyni. 

Dřevěný nábytek

Designový nábytek ze dřeva spojuje funkčnost s elegancí. Nový rok tak můžete začít s novým kouskem nábytku, který osvěží váš domov. Za naprostý bestseller považujeme dětský dřevěný nábytek v designu oblíbených pohádkových hrdinů. Přesvědčte se sami!

stolicka-ze-dreva   stul-a-zidle-medvidekpu

Nakupování na našem e-shopu je snadné a pohodlné. Stačí navštívit webové stránky, prozkoumat jedinečnou nabídku a přidat si dřevěné výrobky do nákupního košíku. Garantujeme rychlé doručení až k vám domů, abyste si co nejdříve mohli užívat dřevěných radostí. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost vdechnout domovu krásu a teplý dotek dřeva. 

Děkujeme vám za vaši podporu a přejeme vám šťastný nový rok plný tepla, lásky a přírodní krásy!

Související články

České zimní a vánoční tradice - znáte je všechny?

České zimní a vánoční tradice - znáte je všechny?

nahledovy-adventni-trhy-pl

Vánoční zvyky v Česku patří k těm nejhezčím na světě a spousta zahraničních turistů s oblibou navštěvuje česká města pro jejich nezapomenutelnou vánoční atmosféru. Společně se podíváme na pestrou mozaiku těch nejrozmanitějších vánočních obyčejů, které jsou pro české země tak typické.

Tradice na Vánoce jsou v Čechách dodnes často dodržované a oblíbené. Každý obyčej má navíc v místním folklóru svůj význam. Některé ze zvyků na Vánoce přinášejí štěstí a lásku, jiné věští budoucnost a mnohé souvisí s naším zdravím. Znáte je všechny? Pokud si je chcete připomenout a ještě se dozvědět něco o jejich původu - čtěte dále!

Obsah

Adventní zvyky

  • Vánoční výzdoba - Pro advent je samozřejmě typická výzdoba a dekorace. Vánoční ozdoby si navíc můžete vyrobit i doma svépomocí.
  • Adventní věnec - k tradicím Vánoc patří i adventní věnec. Ten má své kořeny již v pohanském období a do křesťanských svátků se integroval převážně v 18. století. V našem magazínu se můžete podívat na to, jak uplést adventní věnec, ale máme pro vás i tipy na zdobení adventního věnce. Mrkněte pro inspiraci.
  • Půst - předvánoční půst je tradiční zvyk, který se v různých křesťanských zemích praktikuje jako příprava na Vánoce. Má hluboké kořeny v křesťanské tradici a slouží jako období zamyšlení, očisty a přípravy na příchod Ježíše Krista.
  • Zdobení stromečku - kdo by neznal tuto tradici? Vánoční stromeček se v Čechách zdobí zhruba od 19. století a jeho vzhled se výrazně proměnil. Více o zdobení vánočního stromečku a českých Vánocích se dozvíte v našem magazínu.
  • Příchod Mikuláše, Anděla a Čerta - mezi oblíbené zimní tradice, které se v Česku dodržují, patří příchod Mikuláše. Děti každoročně 5. prosince očekávají od Mikuláše dárečky, které rozdává za báseň či naučenou písničku.

vanocni-ozdoby   vanocni-tradice-venec

Jak na rozkrajování jablka

  • Těsně předtím, než se rodina přesune k rozbalování dárků, se tradičně na Štědrý den rozkrajuje jablko.
  • Podle českých zvyků a tradic se jablíčko vždy rozkrajuje kolmo ke stopce.
  • Jadérka ve tvaru hvězdičky znamenají zdraví. Hvězdička by neměla být nijak poškozená, plesnivá či zčernalá.
  • Křížek, červík nebo poškozená hvězdička může znamenat smrt, nemoc či neštěstí.

krajeni-jablicka

Co znamená rybí šupina pod talířem

Šupina z kapra je symbolem bohatství. Měla údajně přinášet hojnost i peníze. Marně jsem pátrala po prapůvodu tohoto zvyku, ale bohužel jsem neuspěla. České země byly v období středověku i raného novověku doslova rybníkářskou velmocí, a tak se kapr běžně nacházel v našem jídelníčku a od 19. století i pravidelně na štědrovečerním stole. Zřejmě zde můžeme hledat původ kapří šupiny pod naším talířem. 

Který adventní zvyk musíte zkusit s dětmi? Pouštění lodiček

Pouštění lodiček ve formě ořechových skořápek patří zřejmě k nejoblíbenějším tradicím pro děti. Do ořechové skořápky se vloží svíčka (například zkrácená dortová svíčka) a “lodička” se spustí do lavoru. Následný výklad opět souvisí s předpovídáním budoucnosti na následující rok. 

Výklad lodiček:

  • Zůstane u břehu - v následujícím roce majitel lodičky neočekává žádné velké změny. 
  • Točí se v kruhu - předpovídá, že daná osoba ještě neví, co se životem a stále se hledá.
  • Hned se potopí - ať se budete snažit o jakoukoliv změnu, vaše snaha bude marná.
  • Svíčka zhasne - zhasnutí svíčky údajně předpovídá komplikovaný milostný vztah.
  • Ocitne se mimo kruh ostatních lodiček - jedinec rodinu v následujícím roce opustí.
  • Dotýká se při plavbě jiné lodičky - silné citové spojení s majitelem druhé lodičky.
  • Tvoří kruh s ostatními - v rodině panuje vzájemná tolerance, úcta a v následujícím roce zde zavládne harmonie.
  • Ocitne se uprostřed kruhu ostatních lodiček - tato osoba je zranitelná a potřebuje ochranu ostatních členů rodiny.
  • Dopluje sama k druhému břehu - dosáhnete v životě svého cíle.

poustěni-lodicek

Házení botou se bude líbit nejen nezadaným

Ač je házení střevícem prezentováno jako zvyk pro nezadané (a zejména vdavekchtivé) dívky, není tomu úplně tak. Údajně se tak vyháněli čerti a zlé magické síly, a dům se tak na nový rok od těchto negativních sil očistil. A jak je to s tou svatbou? Neprovdané dívky se postaví zády ke dveřím se střevícem v ruce a botu hodí za záda. Bota směřující špičkou ze dveří znamená odchod z domova a svatbu. Špička směřující někam jinam dívce předpoví, že zůstane ještě jeden rok doma. 

Proč se při Štědrovečerní večeři láme oplatka?

Právě lámáním posvěcené oplatky klasicky začínalo slavnostní hodování. Oplatky se opékaly v mosazných kleštích na ohni, na kterých byly zobrazeny sváteční motivy. Od 15. století pekl oplatky tzv. oplatečník, ale i učitel nebo kostelník. Moderní adaptace tohoto zvyku již nepočítá s místním oplatečníkem. Klasické vánoční oplatky ale zakoupíte v každém obchodě. Před podáváním se natírají medem, naši předci navíc kvůli zdraví přidávali i plod šípku, případně koření jako je rozmarýn, jalovec a mnohé další léčivé byliny.

vanocni-oplatka

Typická vánoční tradice: lití olova a jak na to

Svůj původ má lití olova ve starověkém Řecku a údajně z olova věštili již staří Keltové. První záznamy o této vánoční tradici pochází až z počátku 18. století z rakouských a německých zemí. Lidé věřili, že tvar, který získali, odhalí tajemství budoucnosti. Dívky na vesnicích se například pokoušely podle tvaru uhodnout povolání jejich budoucího manžela (obuvník - ševcovské kopyto, srp - žatec, pecen chleba - pekař atd.).

Jak lít na Vánoce olovo?

  1. Nad plamenem svíčky se na lžíci rozpustí olovo.
  2. Horké olovo se následně vlije do nádoby se studenou vodou.
  3. Ve vodě olovo vytvoří nejrůznější tvary, ze kterých se následně věští budoucnost.
  4. Například rovné pravidelné čáry znamenají život beze změn a v poklidu, naopak ty vlnité nejrůznější změny. Zlomený kruh při vytahování prý naopak věští smůlu či dokonce smrt.

tradice-liti-olova   liti-olova

České vánoční písně

Za koledu se obecně platí jakákoliv píseň s vánoční tématikou. Kolébkou koled a Vánoc je považován středověk a raný novověk. V tomto období vznikla spousta vánočních písní, které si jistě pamatujeme ještě ze školních lavic. V českých lidových písních se často objevuje pastorální tematika, folklór i obyčejný život vesnických lidí. Jaká je vaše oblíbená koleda?

Vánoční trhy

Umíte si vůbec Vánoce představit bez vánočních trhů? V každém městě i vesnici pravidelně probíhají vánoční trhy nejen s možností ochutnání tradičních pokrmů a nápojů, ale i s ukázkou lidových řemesel. Kromě toho zde jistě pořídíte i spoustu vánočních dekorací, originálních dárků, ale i tradičních doplňků - např. dřevěné betlémy i ozdoby. Češi navíc velice rádi vycestují i do zahraničí na vyhlášené vánoční trhy. Ty najdeme například ve Vídni, Berlíně, Budapešti, Krakově, Drážďanech i Londýně. 

vanocni-trhy   adventni-trhy

České vánoční legendy

Vánoce byly pro naše předky zejména prostorem pro bohoslužby, pokání, ale i pokoje. Historie nám říká, že se jednalo o období radosti, tradičních zvyklostí a pospolitosti. Bylo tomu opravdu tak nebo má historie trochu temnější stránku? 

Lidé se zpravidla scházeli a vyprávěli si nejrůznější legendy, které vycházely z folklóru i pohanských pověr. Tyto příběhy měly strašidelný nádech, který úzce souvisel s obdobím slunovratu, kdy se věřilo, že temné síly navštěvují pozemský svět. O místy až hororové příběhy v tzv. ”černé hodince” tedy nebylo nouze. Nejčastěji se objevují legendy v hlavní roli se strašidly, čerty a jinými mýtickými postavami. Častým námětem “vánočních legend” jsou temné jeskyně a otevírání tajných vchodů k pokladům. 

I dnes se v období před Vánoci do popředí dostávají tzv. městské legendy (někdy nazývané rovněž jako fámy nebo městské mýty) a fake news z obchodních řetězců i rušných ulic. Mezi nejznámější městské legendy patří například fáma o černé sanitce, pavoucích v banánech, tajemných ohních na Petříně, či stopaři s černým kufříkem, ve kterém byly kožené rukavice a kovová oprátka.

Vánoční recepty

Nesmíme zapomínat ani na české tradice a zvyky, které jsou spojeny s gastronomií. Je to právě sváteční jídlo, které je základem rodinného krbu. Vánoční pokrmy se liší historií, regionálními zvyklostmi i vánočními zvyky v jednotlivých rodinách. Tradičně na svátečním stole ve většině domácností najdeme smaženého kapra s bramborovým salátem, vánočku i vánoční cukroví. Verze polévky i předkrmu se regionálně liší. 

V minulosti se na stole objevoval především houbový kuba, kaše na sladko, kapr na černo, na stole nesměly rovněž chybět luštěniny. Bohatá a pestrá večeře byla zakončena vánočkou, cukrovím a sušeným ovocem i jablky.

vanocka   vanocni-pernicky-dekor-dreva

Vánoční tradice v Česku mají bohatou historii. Prolínají se zde moderní a komerční trendy s lidovým folklórem (ten má jak křesťanské, tak pohanské kořeny), což vytváří srdce unikátní české vánoční atmosféry.

Související články

Vánoce v Česku: Zvyky a tradice

Starobylé vánoční tradice a zvyky

Vánoční tradice a zvyky, o kterých jste možná ani netušili, že existují

Tři úžasné recepty na unikátní vánoční cukroví bez zdobení

Vánočka jako od babičky

Zdobení stromečku - historie a současnost

Zdobení stromečku - historie a současnost

nahledovy-vanocni-stromecek

Zdobení vánočního stromu je jedním z nejkrásnějších a nejtradičnějších prvků vánočních svátků, který spojuje generace a kultury po celém světě. Historie zdobení stromečku sahá až do dávné minulosti a odráží bohaté kulturní vlivy a vánoční tradice. Pojďme se společně podívat, jak ozdobit vánoční stromek!

Článek přináší poutavý pohled na historii zdobení vánočního stromu od jeho kořenů až po současnost. Zjistíme, jak se tradice vyvíjela v průběhu staletí, jaké prvky byly typické pro různé éry a regiony a jak se vánoční stromeček proměnil do současné podoby. Pohlédneme také na moderní trendy a styly zdobení, které odráží historické dědictví a osobní vkus každé domácnosti.

Obsah

Historie zdobení vánočního stromečku

Pohanské národy slavili období zimního slunovratu různě. Věřilo se, že se otevírá země a zlé magické síly mohou přijít na pozemský svět. Slavilo se zpěvem, zapalováním ohňů, chystáním dobrého jídla a v neposlední řadě i zdobením stromečku, případně větví jedlými dobrotami, aby se duchové nasytili a obydlí nechali na pokoji. S příchodem křesťanství byly staré zvyky spojené s obdobím zimních slunovratů často integrovány do křesťanských svátků. Strom se stal symbolem díky stromu poznání v ráji, a zdobení stromu bylo vnímáno jako odkaz na Kristovo vykoupení. Novodobá historie zdobení vánočního stromu sahá až do 16. století v Německu, kde se poprvé objevují záznamy o ozdobených stromcích během vánočních svátků. V 17. a 18. století se tradice začala šířit po Evropě. V 19. století hrála klíčovou roli královna Viktorie, která přivedla tradici do anglické královské rodiny prostřednictvím svého manžela prince Alberta, původem z Německa. V průběhu 20. století se vánoční stromeček stal globálním fenoménem. Víte, kdo u nás jako první nazdobil vánoční strom? Ověřte své znalosti v kvízu.

Vánoční kvíz

Staročeské zdobení stromečku

Staročeské zdobení vánočního stromu bylo ovlivněno tradičními českými prvky a místními dostupnými materiály. Typické bylo využití ovoce, ořechů, sušených křížal a papírových ozdob. Co se týče barev, tak samozřejmě vévodila zelená s červenou. Vánoční ozdoby se vyráběly převážně z papíru, vosku, dřeva a slámy. A samozřejmě se spousta ozdob peklo - na stromeček se věšely medové perníčky, zázvorky, ale i slané česnekové či škvarkové cukroví.

tradicni-ozdoby   tradični-zdobeni

Kdy zdobit stromček

Spousta lidí si na začátku adventu pokládá otázku, kdy se zdobí vánoční stromek. Pokud se budeme držet tradic a historie, tak naši předci jej zdobili na Štědrý den. Jak už jsme zmiňovali, jednalo se zejména o integraci pohanských oslav do křesťanských svátků a tato tradice se dlouhé roky dodržovala. V současnosti ale samozřejmě záleží na preferencích jednotlivých rodin.

Co dělat, aby živý stromeček déle vydržel?

  • Nedávejte stromeček k topení či krbu.
  • Celkově je lepší uchovávat jej v nepřetopené domácnosti. Ideální je teplota kolem 21 °C.
  • Stromeček pravidelně zaléváme. Ten řezaný alespoň pravidelně stříkáme chladnou vodou.

vanocni-stromecek   odstrojeni-vanocniho-stromecku

Trendy zdobení stromečku

V současnosti se styly zdobení vánočního stromečku výrazně proměnily. I když spousta lidí nedá na tradiční zdobení stromku dopustit, mnozí naopak preferují modernější styl, který reflektuje aktuální trendy.

Zdobení stromečku: nápady na moderní výzdobu

  • Vánoční baňky

Moderní ozdoby jsou vyrobeny z různých materiálů, včetně skla, kovu, dřeva nebo plastu, a mohou mít různé barvy a vzory. Zvolit můžeme jednoduše takové, které nám nejvíce ladí k interiéru.

  • Osvětlení

Světelné řetězy jsou běžným prvkem. Moderní LED světýlka jsou často preferována pro svou energetickou úspornost a jasnou intenzitu.

  • Tematické ozdoby

Mnoho lidí se rozhoduje pro zdobení stromu podle určitého námětu. Může to být barevná škála, téma přírody (např. lesní motivy), historický námět, nebo inspirace oblíbenými postavami nebo filmy.

  • Minimalismus

Méně ozdob a čistší linie vytváří elegantní a moderní vzhled stromečku. Vsaďte letos na minimalismus!

  • Personalizace vánoční výzdoby

Stále populárnější jsou vánoční ozdoby s osobní hodnotou. Stromeček můžeme ozdobit dřevěnými baňkami s vlastní fotografií či libovolným textem, například se jmény členů rodiny.

  • Netradiční materiály a textury

Okořeňte moderní stromeček různými materiály a texturami, jako jsou samet, flitr, šišky, umělý sníh nebo jiné dekorační prvky pro dojem bohatosti a rozmanitosti.

drevena-ozdoba-na-stromecek   ozdoba-na-stromecek   vanocni-ozdoba

V čem se liší tradiční a moderní vánoční ozdoby

Moderní ozdoby se od těch tradičních liší zejména použitým materiálem. Naši předkové hojně využívali darů přírody. Na stromeček se tedy věšela převážně jablíčka, ořechy, sušené křížaly, i cukroví. Pokud se nějaké ozdoby vyráběly, tak samozřejmě jedině ze dřeva, případně slámy. V pozdějších letech přišlo do módy sklo a poslední dobou není neobvyklé používat ozdoby z plastu. Velký posun lze rovněž spatřit v osvětlení. Dnes najdeme na každém stromečku (ale i ve výzdobě domácnosti) LED světýlka. Dříve byly typičtější vánoční svíčky na stromečku.

Inspirace na zdobení stromečku

  • Neutrální přírodní barvy

Stále častěji jsou ve vánoční výzdobě k vidění “nude” odstíny, které vánoční výzdobu krásně doladí. Vsadit můžete na dřevěné či slaměné vánoční ozdoby, macrame dekorace, přírodní svíčky z včelího vosku a třpytivé baňky v jemných krémových odstínech.

  • Klasika: červená a zelená barva

Klasika nikdy nezklame. Léty ověřená kombinace červené a zelené barvy se objevuje v domácnostech zřejmě nejvíce. Nejčastěji ji pak doplňují metalické prvky - zlaté nebo stříbrné.

  • Růžová Viva Magenta

Viva Magenta je barvou roku 2023. Pokud tedy chcete držet krok s nejnovějšími trendy, tak vsaďte na energickou růžovou, která vám domů vnese pozitivní atmosféru, živost a barevnost.

  • Bílá

Bílá barva ladí úplně ke všemu. Hodí se k tradičnímu až skoro vesnickému zdobení, ale rovněž vévodí minimalistickému interiéru. S bílou barvou nešlápnete vedle ani v případě scandi, vintage, boho a romantického designu.

  • Zlaté odstíny

Punc luxusu dodáte vánoční výzdobě přidáním zlaté barvy. Ta ladí nejen k tradiční zelené a červené, ale také ke královsky modré barvě.

moderni-zimni-truhlik   domecky-skandinavske

Ručně vyráběné vánoční ozdoby

Co si budeme povídat - ruční práce je ruční práce a nic ji nedokáže nahradit. Z vánočních ozdob, které vyrobíte doma svépomocí, máte o to větší radost a můžete je darovat i jako osobní vánoční dárek.

Vánoční inspirace na DIY ozdoby

  • Vánoční ozdoby z dřevěných korálků - na jejich výrobu se můžete podívat do našeho článku v magazínu.
  • Papírové vánoční ozdoby - zvládnou i děti. Na Pinterestu najdete spoustu návodů a vzorů na nejrůznější dekorace. Od papírových hvězdiček, baněk, andílků, až po závěsné vánoční stromky.
  • Slaměné vánoční ozdoby - patří k jedněm z nejstarších ozdob vůbec. Výroba vás překvapí svou jednoduchostí.
  • Ozdoby z tvrdnoucí hmoty - vánoční ozdoby vyrobíte doslova za pár korun. Zdobný reliéf vytlačíte pomocí dřevěného embosovaného válečku nebo razítek na těsto.
  • Přírodní ozdoby - vytvoříte z šišek či ořechů. Stačí na ně připevnit poutko s červenou mašlí a máte hotovo.
  • Vánoční dekorace z pomerančů a sušeného ovoce - jsou velice populární i dnes. Skvěle se hodí na přírodně laděnou výzdobu v tradičním duchu.
  • Tradiční zdobené perníčky - medové perníčky přišly do módy trochu později. Ze začátku na stromečcích visely pravděpodobně zázvorky, špaldové či slané cukroví.

Historie zdobení stromečku nám připomíná bohatství lidových příběhů, symboliky a rodinných rituálů, které tvoří naše kulturní dědictví. Ať už zdobíme stromeček tradičními ozdobami nebo experimentujeme s moderními trendy, zdobení stromečku zůstává magickým okamžikem, který nás spojuje a přináší do našich domovů teplé světlo vánoční atmosféry.

Veselé vánoce a šťastný nový rok!

Související články:

Recept na skořicové šneky

Recept na skořicové šneky

nahledovy-skoricove-sneky

Skořicové šneky, originálně Kanellbular, poslední dobou zažívají velký boom. Jsou oblíbenou insta friendly záležitostí, ale zároveň naprosto božsky chutnají. Navíc tuto pochoutku zvládnou i úplní začátečníci.

Připravili jsme si pro vás podrobný návod, seznam potřebných ingrediencí i osvědčené tipy, díky kterým zvládnete upéct skořicové šneky doslova levou zadní. Pojďme společně objevit kouzlo domácího pečení!

Obsah

Ingredience pro skořicové šneky

  • 1 l plnotučného mléka
  • 1,2 kg hladké pšeničné mouky
  • 120 g krupicového cukru
  • 50 g másla
  • 2 vejce
  • kostka droždí (42g)
  • 1 čajová lžička sody
  • špetka skořice
  • sůl

Na náplň:

  • kostka másla (250 g)
  • 250 g třtinového cukru
  • 20 g mleté skořice

Náplň na domácí skořicové šneky

Pekařka a cukrářka Eliška říká: “Skořicová náplň je samotným srdcem tohoto dezertu. Příjemné voní, dělá pečivo vláčnějším a je ultra jednoduchá.” Eliška nám rovněž poradila, jak na ni. Změklé máslo jednoduše kuchyňskou stěrkou utřeme s cukrem a skořicí a necháme odležet. Mezitím si zaděláme na těsto. “Mnoho lidí dělá tu chybu, že si máslo rozpouští, tento postup bych ale příliš nedoporučila, a to z toho důvodu, že rozpuštěné máslo se chová jinak a může výrazně zamíchat se strukturou výrobku,” připomíná Eliška.

skoricove-sneky-napln   skoricove-sneky-postup

Postup přípravy šneků

  1. Mléko v kastrolu lehce zahřejeme a přidáme do něj máslo a cukr, které se rozpustí.
  2. Do vlažné směsi rozdrobíme droždí a lehce promícháme dřevěnou vařečkou.
  3. Pod utěrkou necháme vzejít kvásek minimálně 15 minut na teplém místě.
  4. Následně přidáme mouku, vejce, skořici a těsto hněteme. Doporučujeme minimálně 10 minut. Pokud máte kuchyňský robot, tak máte práci značně ulehčenou.
  5. Těsto na skořicové šneky dobře propracujeme tak, aby se lehce odlepovalo od stěny kastrolu (případně mísy).
  6. Mísu přikryjeme čistou utěrkou a necháme kynout minimálně 2 hodiny na teplém místě. Občas promícháme a opět přikryjeme.

Náš TIP: Nepodceňujte kynutí. Nejde jen o to, že by těsto mělo kynout na teplém místě, ale rovněž se pečlivě musíte vyhnout průvanu. Pečlivě vykynuté těsto vám to dvojnásobně vrátí na dokonale vláčné struktuře pečiva.

kynute-testo-na-skoricove-sneky   testo-na-skoricove-sneky

Jak udělat skořicové šneky

  • Na pomoučený dřevěný vál vyklopíme nakynuté těsto.
  • Vydatně ho znovu vypracujeme a následně pomocí dřevěného válečku vyválíme na plát o výšce cca 2 cm. Je možné, že těsta budete mít hodně a tento krok budete muset ještě jednou zopakovat.
  • Skořicovou náplň nyní opatrně natřeme na vyválený plát.
  • Pevně zavineme do ruličky a nakrájíme na cca 3 cm velké kousky.
  • Následně šneky přemístíme do máslem vymazaného pekáčku a pod utěrkou necháme ještě 30 minut kynout.
  • Po této době již dáváme skořicové šneky do rozpálené trouby cca na 180 °C.

Pečení skořicových šneků

Jak už jsme zmiňovali, tak trouba by měla být rozehřátá zhruba na 180 - 190 °C. Dobu pečení skořicových šneků si následně určíte sami. Záleží na vás, jak máte pečivo rádi propečené. Doporučujeme se držet rozmezí 17-23 minut. Prostě hezky dozlatova a dokřupava. Tak to máme nejraději i u nás doma.

skoricove-sneky-v-pekacku

Dokonalý tip na skořicové šneky

Vánoční skořicové šneky se hodí před podáváním ozdobit, aby byl výsledek ještě lahodnější.

Jak na nejlepší skořicové šneky?

  • Klasika - posypte skořicové šneky moučkovým cukrem a bez ostychu podávejte. Jednoduché a efektivní!
  • Cukrová poleva - tahle kombinace má ve skandinávské kuchyni své jisté místo. Někdo polevu miluje, jiný dává přednost minimalističtějšímu zdobení. A jak polevu připravit? Stačí vyšlehat máslo s mlékem, moučkovým cukrem a javorovým sirupem. Poleva by měla být dostatečně hustá, ale zároveň by měla téct.
  • Rumové mámení - rozpustíme máslo, do kterého přidáme trochu cukru a rumu a touto směsí pokapeme kynuté skořicové šneky.

Nestíháte, ale chcete si užít svou hygge chvilku se skořicovým zákuskem? Vyzkoušejte sladké šneky z listového těsta. Příprava je o dost jednodušší, stačí použít koupené těsto a náplň, kterou máte popsanou výše. A dobrota je na světě! Příprava vám zabere doslova pár minut.

Nezapomeňte na stylové servírování! Skořicoví šneci se skvěle vyjímají na dřevěném etažéru, krásném servírovacím tácu i zdobném podnose.

skoricove-sneky

Vánoční cukroví v moderním duchu

Chcete letos něco nového a neokoukaného a tradiční cukroví vás omrzelo? Skořicové šneky z kynutého těsta jsou sice skvělým začátkem, ale do Vánoc vám rozhodně nevydrží. Za to vám ručíme! Podívejte se na další tipy na trochu neobvyklé cukroví inspirované zahraničními trendy. Příjemně vás překvapí.

Inspirující domácí pečení:

Lussekatter

Lussekatter je tradiční švédské vánoční pečivo, které se obvykle podává během svátku svaté Lucie, který se slaví 13. prosince. Lussekatter jsou vánoční bochníky nebo pečivo ve tvaru písmene "S" nebo spirály, které jsou bohatě ochuceny šafránem, což jim dodává charakteristickou žlutou barvu. Ostatní ingredience mohou zahrnovat máslo, tvaroh, mléko, cukr a rozinky.

Medové bochánky

V Rumunsku jsou medové bochánky známé jako "cozonac" nebo "cozonac cu nuca". Toto sladké pečivo se vyrábí z kynutého těsta a je plněné směsí mletých ořechů, cukru a kakaa nebo kakaa s medem. Některé recepty mohou obsahovat také rozinky nebo jiné sušené ovoce pro další chuťové dimenze.

Bejgli

Tradiční vánoční válečkovité pečivo našlo svou popularitu zejména v Maďarsku a také v některých dalších středoevropských zemích. Tato pochoutka je obvykle připravována během vánočních svátků a Velikonoc jako sladký pokrm. Bejgli existuje ve dvou hlavních variantách - s ořechovou nebo makovou náplní.

Panettone

Panettone má svůj původ v italském Miláně. Velice rychle si ho ale lidé oblíbili po celém světě. Jedná se o tradiční italské vánoční pečivo, které má formu vysokého válečku nebo bochníku. Je charakteristický pro svou lehkou a vláčnou texturu a obsahuje sušené ovoce, jako jsou rozinky, citrusová kůra nebo kandované ovoce.

Trdelník

Trdelník je tradiční pečivo známé převážně ve středoevropských zemích. Původně pochází ze Sedmihradska a například pro Maďary je doslova národním symbolem. Svou oblibu získal v Česku i na Slovensku. Trdelníky jsou často prodávány na vánočních trzích. Jejich příprava je spojena s tradičními technikami a recepturami, ačkoli může existovat hned několik regionálních variací.

panettone   lussekatter

Večery strávené nad vánočními recepty a kouzelnou vůní skořice nám přinášejí nejen lahodné pochoutky, ale i cenný čas strávený s rodinou a blízkými. Vánoční pečení není pouze o spojení ingrediencí a mlsání; ale i o sdílení tradic, vytváření společných vzpomínek a nezapomenutelných chvil. Ať už jste zkušený pekař nebo začátečník, ČistéDřevo.cz vám přeje, abyste si užili každý okamžik tohoto kouzelného procesu.

Související články

Vánoční kvíz: Co víte o vánočních tradicích?

Vánoční kvíz: Co víte o vánočních tradicích?

nahledovy-vanocni-kviz

Vánoce nejsou jen o dárcích, krásných dekoracích a dobrém jídle. Jejich hlavním úkolem je utužit vztahy v rodině, nastolit harmonickou atmosféru a celkově posílit ducha ovlivněného nedostatkem sluníčka a chladným počasím. K tomu nám výrazně pomáhají tradice a zvyky.


Znáte všechny obyčeje, které se s Vánocemi pojí? Máme pro vás nachystaný kvíz nejen o vánočních tradicích, ale i historii a zajímavostech. Pojďte si společně s námi své znalosti otestovat!

Vánoce se slaví téměř po celém světě. Každá země má své vlastní zvyklosti, ale historie a zajímavosti zůstávají stejné. Doufáme, že jste si je společně s námi oprášili. A teď už hurá na nákup vánočních dárků!