AKCE: Doručení přes Zásilkovnu za 29 Kč

Návody

Návody

Jak už název napovídá, tato rubrika Vám pomůže s výrobou originálních vychytávek a nábytku. Najdete tady návody, jak na to, DIY projekty a tipy, jak si zkrášlit interiér i exteriér proutěnými a dřevěnými doplňky.

Jak udržovat gril v perfektním stavu: Rady a doporučení

Jak udržovat gril v perfektním stavu: Rady a doporučení

nahledovy-pece-o-gril

Grilování je jednou z nejoblíbenějších letních aktivit, která spojuje rodinu a přátele u dobrého jídla a zábavy. Aby však gril sloužil spolehlivě a přinášel ten nejlepší chuťový zážitek, je nezbytné jej správně udržovat. Pravidelná péče o gril prodlužuje jeho životnost a také zajišťuje bezpečné a hygienické používání.

V článku vám přinášíme praktické rady a doporučení, jak udržovat váš gril v perfektním stavu po celý rok.

Obsah

Jak vyčistit gril

Připravili jsme si pro vás univerzální tipy na čištění grilu.

  1. Na začátku se musíme důkladně přesvědčit, zda je gril vychladlý a teprve poté můžeme pokračovat v práci.
  2. Jako první se vrhneme na čištění roštů grilu. Ty vyjmeme a necháme je namočené s čistícím prostředkem minimálně půl hodiny. Díky tomu se uvolní zapečené zbytky jídla a půjdou lépe odstranit.
  3. Pomocí ocelového kartáče nebo škrabky odstraníme zbytky jídla i mastnotu z vnitřní strany grilu. Použijeme k tomu směs jedlé sody a vody nebo speciální přípravek na čištění grilu.
  4. Jak odstranit mastnotu z grilu? Po odmočení grilovacích mřížek je vyčistíme ocelovým kartáčem a vhodným čistícím prostředkem s abrazivním a odmašťovacím účinkem.
  5. Nezapomínáme ani na vnější část grilu. Zde již nebudeme potřebovat silné čistící prostředky a rozhodně ani žádné kartáče. Doporučujeme pouze obetřít mokrým hadříkem a odmašťovacím přípravkem.
  6. Pokud má váš gril odkapávací misku, je potřeba ji rovněž pravidelně čistit, aby nedošlo k usazeninám, které by již po čase nebylo snadné odstranit.
  7. Po vyčištění gril opět složíme a provedeme důkladnou kontrolu - ta je pro udržení bezpečnosti grilu zásadní.

Čištění plynového grilu

Bezpečná údržba plynového grilu se kromě výše zmíněného mytí grilu skládá i z důkladné a pravidelné kontroly plynových hadic a těsnění, abychom předešli úniku plynu. Před čištěním vždy zkontrolujeme, že máme uzavřený plynový ventil na propanové lahvi nebo na hlavním přívodu plynu!

Čištění elektrického grilu

Elektrický gril se udržuje stejně jako jiné grily. Zvýšenou pozornost je jen třeba věnovat topnému tělesu. To bývá velice horké, a tak se na ně neusazují tolik nečistoty, na druhou stranu se po nějakém čase používání objeví na tělesu silná zuhelnatělá vrstva, kterou je třeba odstranit, aby se topné těleso nezničilo. 

Nejlepší nástroje na čištění grilu

Pro efektivní čištění grilu musíme mít ty správné nástroje. Ty seženete v každém hobby centru, supermarketu, speciálních e-shopech, a to samostatně nebo v setu na grilování. Ideální jako originální dárek, který ocení každý grillmaster!

  • Neobejdeme se bez drátěného kartáče, který účinně odstraňuje zbytky jídla. Díky dlouhé rukojeti můžeme kartáč použít i při samotném grilování (například k odstranění připálených zbytků nebo marinády).
  • Rovněž zúročíme škrabku, která spolehlivě odstraňuje i tvrdé usazeniny a nečistoty, které kartáč již nezvládne.
  • Pro kovové části grilu a hořáky se často používá ocelová vata.
  • K povrchu grilu jsou více než šetrné nerezové čistící ubrousky, které povrch nepoškrábou ani nijak neponičí.

kartac-na-gril   grilovaci-nacini

Nejlepší prostředky na čištění grilu

Pro snadné čištění grilu je samozřejmě nejlepší používat prostředky určené na mytí grilu. Hodí se zejména na silné znečištění a mytí třeba jednou do roka. Výhodou je samozřejmě jejich zaručená účinnost. Jedná se ale o silné chemické látky, které mohou člověka poleptat. Při používání těchto speciálních mycích přípravků na gril buďte opatrní a dbejte na bezpečností opatření uvedené na přebalu přípravku.

Vše pro zahradní párty

Domácí čistící prostředky na gril

Samozřejmě gril můžeme vyčistit i domácími přípravky, které jsou ale vhodnější při častějším mytí grilu. Kromě snadné dostupnosti oceňujeme u ekologických čistících prostředků domácí výroby i jejich cenu. Nevýhodu pak samozřejmě spatřujeme v jejich menším účinku na silné znečištění.

  • Jedlá soda a voda - mírně abrazivní prostředek vhodný k běžné údržbě.
  • Citronová šťáva - dobře odstraňuje mastnotu a má antibakteriální vlastnosti. Minimálně doporučujeme gril citronem ošetřit na konci čištění grilu.
  • Pivo - velice dobře pomáhá odstraňovat zapečené zbytky jídla a usazeniny. Dobře funguje zejména na ještě teplé grilovací rošty.
  • Káva - silný kávový odvar rozpouští mastnotu a zbytky jídla.
  • Směs jedlé sody a octa - kombinace jedlé sody a octa vytváří pěnu, která pomáhá odstraňovat nečistoty z hůře dostupných míst.
  • Cibule - enzymy v cibuli pomáhají rozkládat zapečené zbytky jídla a mastnotu. Doporučuje se použít před grilováním.

cisteni   bio-cisteni

Jak často čistit gril?

Záleží samozřejmě na tom, jak často grilujete, ale obecně se doporučuje používat následující intervaly:

  • Po každém používání

V případě, že grilujete často, pak doporučujeme lehkou očistu zvolit po každém grilování, a to z toho důvodu, že gril tak budete mít připravený kdykoliv, i v případě nečekané návštěvy.

  • Každé 3 až 5 použití

Po 3 až 5 použitích doporučujeme čištění zlatou střední cestou, kdy nerozebíráme celý gril, ale například odmočení mřížky a odstranění mastnoty a zbytků je nutností.

  • Každou sezonu (jednou ročně)

Pro důkladné čištění před sezonou využijte návodu ze začátku článku. Je potřeba celý gril rozebrat a důkladně vyčistit jednotlivé části včetně mřížek, hořáků i vnitřních komponentů.

Jak čistit gril po grilování

Abychom ušetřili práci při důkladném čištění, doporučujeme po každém použití gril alespoň základně vyčistit. Odstranit zbytky jídla z mřížek a otřít vnější část grilu. Pravidelná údržba grilu zajistí, že gril bude vždy připraven k použití a neusadí se na něm nečistoty a mastnota. Pravidelné čištění po každém grilování navíc zvyšuje životnost grilu.

letni-grilovani   prkenko-mistr-grilu

Prevence znečištění grilu

  • Používání oleje

Použijte kuchyňskou (papírovou) utěrku namočenou v oleji nebo speciální sprej na grilování, abyste potřeli mřížky před grilováním. Olej pomáhá zabránit přilnavosti jídla k mřížkám.

  • Používání alobalu nebo grilovacích podložek

Zabráníme tak přilnavosti jídla, a gril preventivně chráníme před opotřebováním a silným znečištěním.

  • Kontrola teploty

Příliš vysoká teplota může způsobit připečení jídla a mastnoty na mřížky. Teplotu proto důkladně sledujeme a grilujeme při doporučených teplotách pro daný druh potravin.

  • Čištění po každém použití

Pravidelné a časté čištění je skvělým preventivním krokem pro zvýšení životnosti grilu.

  • Opatrná práce s marinádami a omáčkami

Pokud používáte marinády nebo omáčky, které obsahují cukr, aplikujte je na jídlo těsně před dokončením grilování. Cukr má tendenci rychle se připalovat a může způsobit znečištění mřížek. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že marinády a omáčky se z grilovacích mřížek a desek dostávají nejhůře.

  • Spolehněte se na odkapávací misky

Misky zachytávají mastnotu a zbytky, které by jinak gril znečišťovaly a zhoršovaly jeho údržbu. Ujistěte se, že váš gril má správně umístěnou odkapávací misku nebo tácek na zachytávání mastnoty.

  • Správné skladování

Používejte ochranný kryt, když gril není v provozu. Chrání gril před prachem, deštěm a jinými nečistotami, které by mohly způsobit znečištění. Gril by měl být rovněž umístěn na suchém místě.

  • Používání správného nádobí

Dřevěné nádobí a grilovací náčiní by mělo být z takového materiálu, aby gril nijak nepoškodilo.

nacini-na-grilovani

Nezapomínejte na bezpečnost při čištění grilu

Při čištění grilu je velice důležité dodržovat bezpečnostní zásady, aby se předešlo úrazům a zraněním. Nikdy nečistíme horký a nevychladlý gril. V případě čištění nečistot a mastnoty z horkého roštu jsme opatrní a používáme kartáč s dlouhou rukojetí. Chemické přípravky na čištění vždy používáme v otevřeném prostoru a v ochranném obleku (minimálně brýle a gumové rukavice).


S našimi tipy na údržbu grilu bude grilování vždy probíhat v poklidném duchu. Nejen, že jsme si pro vás připravili detailní údržbu grilu, prevenci, ale i srovnání čistících prostředků. V našem magazínu toho ale najdete mnohem víc!

Související články

Jak správně pečovat o dřevěné prkýnko: Tipy a triky

Jak správně pečovat o dřevěné prkýnko: Tipy a triky

nahledovy-prkenko-mistr-grilu

Kuchyni si bez dřevěných pomocníků ani neumíme představit. Dřevo patří k přírodním a stále “živým materiálům”. Reaguje tedy na vlhkost i příliš velké teplo možným zkroucením a deformací materiálu. Z toho důvodu je třeba se o kuchyňské potřeby ze dřeva starat správně.

V dnešním článku se podíváme na správnou údržbu dřevěného prkénka. Zaměříme se nejen na čištění dřevěného prkýnka, ale i na odstranění zápachu, uskladnění a dezinfekci. Správnou péči udržíte dřevěné výrobky krásné i několik desetiletí.

Obsah

Kuchyňské potřeby

Jak čistit dřevěné prkýnko

Udáváme příklad nejběžněji používaného způsobu čištění dřevěného prkénka. Za nás je na čištění prkénka nejlepší jedlá soda a ocet. Použijete-li je zvlášť, pak volte jedlou sodu na mastnotu a odstranění zápachu, ocet pak na větší nečistoty. Největšího “kouzla” ale dosáhnete jejich spojením, při kterém vzniká chemická reakce, tzv. neutralizace. (V případě, že se neutralizaci chceme vyhnout, tak po použití každé jednotlivé složky prkénko opláchneme.)

Správné čištění dřevěného prkýnka probíhá následovně:

  1. Prkénko důkladně umyjeme pod tekoucí vodou a lehce osušíme utěrkou.
  2. Posypeme jej jedlou sodou a necháme 15 minut působit. Jedlá soda je příjemný abrazivní prostředek, který odstraňuje povrchové nečistoty.
  3. Následně prkénko důkladně postříkáme octem. Dojde tak k šumivé reakci, díky níž se dostanou z rýh po noži i zašlé nečistoty a tuky.
  4. Pomocí měkkého kartáčku prkénko důkladně krouživými pohyby vyčistíme.
  5. Prkénko opláchneme pod tekoucí vodou a očistíme ještě citronovou šťávou nebo kyselinou citronovou. Citron má výrazně antibakteriální vlastnosti a krásně na prkénku oživí barvu a neutralizuje pachy. A opět opláchneme.
  6. Necháme důkladně zaschnout a uskladníme (tipy na správné uskladnění najdete níže).
  7. V případě potřeby ošetříme vhodným rostlinným olejem.

Ošetření po použití dřevěného prkénka máte tedy v malíčku, ale víte, co je nejlepší udělat před ještě před použitím prkénka? Pokud se chystáte krájet maso, tak je nejlepší prkénko předem namočit. Prkénko tak vsákne vodu a nikoliv šťávu z masa. Podobně je to i u vysoce barvící zeleniny a ovoce (například červená řepa, zelí, granátové jablko). Někdo rovněž doporučuje prkénko nasolit, následně opláchnout a až poté použít.

Proč a jak často provádět dezinfekci dřevěného prkýnka

Dřevo patří k vysoce porézním materiálům, které snadno absorbují vlhkost i organické látky z potravin. Jak tedy docílit bezpečného používání dřevěného prkýnka? Dezinfekce spolehlivě ničí veškeré bakterie včetně těch nebezpečných (E.coli, Salmonella, Listeria). Dezinfekce by se měla provádět pravidelně po každém použití syrového masa a ryb a mnohdy i aromatických potravin.

drevene-prkenko

Nejčastější metody dezinfekce:

  • Sůl a soda - přírodní abrazivní prostředek z ryze domácích surovin.
  • Ocet - jedná se o přírodní dezinfekční prostředek, který zároveň neutralizuje i pachy.
  • Citronová šťáva - má výrazné antibakteriální vlastnosti a s jistotou ničí i pachy.
  • Roztok vody a bělidla - k důkladné dezinfekci stačí 1 lžíce bělidla na 4 litry vody.
  • Dezinfekce pro potravinářské účely na bázi alkálií, kterou zakoupíte ve specializovaných prodejnách a e-shopech.

Jak zabránit prasklinám dřevěného prkýnka

Praskliny vznikají zejména v případě nešetrného zacházení. Z toho důvodu se nedoporučuje na dřevěném prkénku určenému ke krájení například bourat nebo sekat maso. Zátěž je příliš velká a klasické kuchyňské prkénko není k této činnosti určené. Zároveň se vyhýbáme mytí v myčce a vysokým teplotám.

Jak na opravu dřevěného prkýnka?

V případě, že se přesto jakýmkoliv způsobem prkénko poškodí, tak jej můžeme opravit v několika snadných krocích.

  • V případě větších rýh či trhlin prkénko budeme muset prkénko správně zbrousit jemným brusným papírem. Používáme brusný papír s vyšší zrnitostí. Brousit budeme sice déle, ale výsledek bude jemnější, čehož u prkénka chceme dosáhnout.
  • Po broušení drobných nedokonalostí prkénko důkladně natřeme olejem.
  • Necháme zaschnout a uskladníme na suchém místě.

prkenko-detail

Olejování a voskování dřevěného prkýnka na závěr

Aplikace minerálního oleje nebo speciálního oleje na dřevo jednou měsíčně (nebo podle potřeby) pomáhá udržovat dřevo hydratované a chrání ho před praskáním a deformací. A jaký je nejlepší olej na dřevěné prkýnko? Jednoznačně potravinářský minerální olej!

Výhody potravinářského minerálního oleje:

  • Je bezpečný pro styk s potravinami, nepředstavuje žádné riziko (např. ve formě alergií).
  • Oceníte stabilitu. Minerální olej na rozdíl od potravinářských tzv. nežlukne. To znamená, že se časem neznehodnotí a nezačne nepříjemně zapáchat.
  • Je snadno a cenově dostupný. Zakoupíte ho ve specializovaných e-shopech a prodejnách s kuchařským vybavením, v lékárnách nebo supermarketech.
  • Minerální olej se velice dobře a rychle vstřebává do dřeva. Nezůstává po něm mastný film a dřevo chrání na jedničku.

Potravinářský minerální olej je ale pouze naším osobním doporučením. Mezi oblíbené ale patří i olivový, kokosový, lněný olej nebo přírodní včelí vosk.

Skladování dřevěného prkýnka

Správné uložení a skladování je pro ochranu dřevěného prkýnka zásadní.

  • Nejlepší je prkénko skladovat ve svislé poloze. To umožňuje dobré proudění vzduchu kolem celého prkénka a zajišťuje, že se důkladně vysuší po každém použití. Můžeme ho opřít o zeď nebo použít stojan na prkénka.
  • Vyhnout bychom se měli skladování blízko dřezu nebo u zdroje tepla (radiátor, deska na vaření). Prkénko by totiž nemělo být ve vlhku, ale ani u zdroje tepla.
  • Prkénko nikdy neskladujeme v uzavřených prostorách (komody, skříně, příborníky) z toho důvodu, že tam nedochází k pravidelné cirkulaci vzduchu.
  • Pravidelně prkénko dezinfikujeme, čistíme a provádíme ošetření vhodným olejem.

prkenko-s-rukojeti   gumovnikove-prkenko

Domácí přípravky na údržbu dřevěného prkýnka

K údržbě dřevěného prkýnka bohatě postačí suroviny, které máte doma. Mezi přírodní prostředky na čištění dřeva i jeho ochranu patří sůl, jedlá soda, ocet i citron (případně kyselina citronová). Nesmíme zapomínat ani na vhodné minerální nebo potravinové oleje pro hydrataci a udržení krásy dřeva.

Péče o dřevěné prkýnko: shrnutí

  • Prkénko nikdy nemyjeme v myčce.
  • Používáme ho na krájení kuchyňským nožem, nikoliv na bourání a sekání masa, případně jiné náročnější kuchyňské úkony.
  • Nesušíme na radiátoru a dáváme pozor na přímé zdroje tepla (dokonce se ani nedoporučuje na prkénko dávat horké nádobí)
  • Nikdy nedáváme špinavé prkénko do dřezu. Umýváme ihned po ukončení práce, a to tak, že jej opláchneme vodou a vyčistíme nezávadným saponátem. Ve chvíli, kdy jsou zbytky potravin na prkénku příliš dlouho, tak dochází k množení bakterií, což logicky nechceme.

Jak dlouhá je životnost dřevěného prkýnka při správné péči?

Životnost dřevěného prkénka může být značně variabilní a závisí na několika faktorech, včetně kvality dřeva, způsobu používání a údržby. Při správné péči může prkénko vydržet mnoho let, někdy i desetiletí. A je lepší prkénko z masivu, jednoho kusu dřeva nebo naopak složené? V tomto případě musíme dát plusové body prkénku vyrobenému metodou end-grain, které je odolnější, pevnější, trvanlivější a téměř netupí nože. Je to dáno především strukturou i způsobem výroby. Pokud tedy hledáte dřevěné prkénko, které vám vydrží co nejdéle, tak je dřevěné prkénko vyráběné z více kusů dřeva tou správnou volbou.

Správná péče a údržba výrazně prodlouží životnost dřevěného prkénka. Podívejte se na další skvělé tipy a návody, jak pečovat o dřevěné výrobky, které najdete v našem magazínu, na Pinterestu a našich sociálních sítích. Doporučíme, jak si poradit s plísní na dřevě, s vlhkostí, rovněž jsme pro vás sepsali, jak pečovat o proutí nebo jak správně skladovat palivové dříví. Všechny rady najdete na našem dřevařském blogu.

Související články

Top tipy pro údržbu proutěných dekorací a nábytku

Top tipy pro údržbu proutěných dekorací a nábytku

nahledovy-truhla

Výrobky z proutí přináší do našich domovů příjemnou atmosféru, přírodní krásu a dotek rustikálního šarmu i elegance. Mezi jeho přednosti patří ladnost a elegance, kterou jinému nábytku a dekoracím přiřknout nemůžeme. S údržbou je to ale horší. Nebo snad ne? Pojďme se na to společně podívat.

Poradíme vám, jak pečovat o proutí, aby neztratilo svůj přirozený půvab. Zaměříme se nejen na prevenci, ale i zaručené tipy k ochraně a péči o proutěné doplňky.

Obsah

  • Jak pečovat o proutěné výrobky
  • Proutěný nábytek a košíky - čištění
  • Sluneční záření
  • Poraďte si i s většími nečistotami
  • Jak odstranit plíseň z proutí
  • U proutí dejte pozor na vlhkost
  • Oživení přirozené barvy proutí
  • Jak na mechanické poškození?
  • Správné skladování proutěných výrobků
  • Proč se proutí vrací do módy?
  • Jak ladit proutí v interiéru?
  • Jeden proutěný prvek nebo kompletní zařízení?
  • Povrchová úprava a ochrana proutí

Jak pečovat o výrobky z proutí

Ošetření proutěných výrobků není nijak náročné. Stačí se zaměřit na prevenci, ochranu, údržbu a správné skladování. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že proutěné výrobky mají dlouhou životnost a vydrží krásné a stylové notnou řádku let.

Péče o proutí a proutěný nábytek

  1. V první řadě se vyhýbáme přímému slunečnímu záření. Slunce proutí nadměrně vysušuje a následně dojde k nevzhlednému popraskání, které má vliv nejen na estetiku, ale i na funkčnost. Proutí na slunci rovněž výrazně bledne.
  2. Umisťujeme nejlépe do stinnějšího a chráněného prostoru (alespoň stříškou v pergole). Kromě ochrany před sluncem, se vyhneme i nadměrnému vlhnutí.
  3. I když jsme zmiňovali, že proutí si s vodou a vlhkostí poměrně dobře poradí, tak je třeba myslet na to, že všeho moc škodí. Při pravidelném vystavování dešti a povětrnostním podmínkám se proutěné doplňky kroutí a může se objevit i plíseň.
  4. Pravidelné čištění proutí provádíme kartáčem s měkčími štětinami.
  5. Proutěný nábytek, dekorace a košíky - údržba by měla být prováděna v pravidelných intervalech. Ve chvíli, kdy se na proutěné výrobky dostane prach a jiné nečistoty, velice špatně se následně odstraňují.
  6. U stylové komody a proutěných košíků myslíme na to, že skrz vrbové proutky proudí vzduch, a to samozřejmě i společně s prachem, pylem a dalšími nečistotami. Důkladně tedy dbáme na pravidelné vysávání těchto košíků a zásuvek z proutí.  
  7. Minimálně jednou do roka proutí umyjeme vodou a jemným mýdlovým roztokem. Stačí vzít houbu, namočit do roztoku a utřít. Následně samozřejmě vysušit (opět - nikoliv na přímém slunci ani u radiátoru).
  8. Pokud se proutí jakkoliv poničí, či praskne, tak k opravení lze použít klasický drátek, kterým poškozené místo zpevníme.
  9. Pravidelně produkty z proutí kontrolujeme, protože je může poškodit i hmyz. Při včasném ohledání můžeme zamezit znehodnocení výrobku. Dřevokazný hmyz se rád pouští zejména do proutěného koše na prádlo, nůše, či koše na dřevo. Oblečení i dřevo jsou totiž pro hmyzí škůdce ideálním prostředím. 
  10. Po sezoně je vhodné natřít výrobky z proutí rostlinným olejem, aby nám vydržely krásné co nejdéle.
  11. V případě, že je váš zahradní nábytek vyrobený z proutí a nemáte ho na zimu kde schovat, tak ho alespoň přikryjte folií.

Obdélníkový na šířku_1   prouteny-kos-na-drevo

Proutí a sluneční záření

Proutěný nábytek venkovní a doplňky či dekorace z proutí v exteriéru hodně trpí povětrnostními podmínkami jako je vlhkost a samozřejmě i sluneční záření. Umístění na přímém slunci zapříčiní vyblednutí produktu a výrazné oslabení proutí. Proutěné výrobky se začnou lámat a ztrácet svůj tvar. Proutí tedy nikdy neumisťujeme na přímé sluneční světlo, ale spíše do polostínu.

Jak odstranit větší nečistoty?

Čištění proutěných výrobků probíhá velice snadno - pomocí vody. Proutěný výrobek ponoříme do vody smíchané s mýdlem (případně jiným neagresivním mycím prostředkem) a vydrhneme kartáčem s měkčími štětinami. Mnohdy stačí proutěný produkt osprchovat vlažnou vodou a otřít vlhkým hadříkem. Při mytí proutěných výrobků dbáme na to, abychom používali přírodní čistící prostředky (např. jádrové mýdlo, ocet...).

Jak odstranit plíseň?

Nejprve proutěný košík, křeslo, či jiný poškozený produkt důkladně očistíme kartáčem a vysajeme. Zejména kvůli tomu, aby nám spory plísní nelétaly ve vzduchu a neusadily se někde jinde. Nyní produkty umyjeme roztokem vody a bílého octa. Obzvlášť proutěný květináč, či košík používaný k dekoračním účelům bývá poškozen plísní. Nebojíme se namočit celý produkt do roztoku bílého octa a vody a následně za pomocí kartáče důkladně vyčistit. Někdo doporučuje namočit například na 10 minut do bělidla a teprve poté sušit. Namočení do bělidla doporučujeme právě u proutěných truhlíků a květináčů, které bývají často ušpiněny od hlíny a venkovních vlivů. Krásně tím prokouknou.

Ochrana proutí před vlhkostí

Co nejvíce škodí proutěným výrobkům? Vlhkost zapříčiní plesnivění materiálu, zdeformování tvaru a struktury materiálu, oslabení vláken a změnu barvy. A jak na proutěné dekorace? Péče o zahradní dekorativní doplňky je v tomto případě o něco jednodušší. Jistá změna tvaru či dokonce vyblednutí má u proutěných dekorací své kouzlo a na rozdíl od nábytku to je spíše žádoucí. Navíc se jedná o drobné předměty, které snadno před vlhkostí skryjete někde v interiéru.

Jak oživit přirozenou barvu proutí?

Když nepomůže olej (běžný kuchyňský, například olivový, případně přírodní olej na dřevo), tak rozhodně pomůže klasická leštěnka na dřevěný nábytek. Volíme tu nejvíce přírodní a bez agresivních chemických přídavků (na chemii je proutí velice náchylné). Aby bylo proutí co nejdéle krásné, tak doporučujeme potravinářský olej (a jeho alternativy) aplikovat po každé sezóně.

srdce-z-prouti 

Přírodní proutí: péče v případě mechanického poškození

Věc, kterou na proutí milujeme je to, že se dá velice dobře opravit v případě mechanického poškození. K drobným opravám postačí drátek a špetka “košíkářského umu”. Spoustu praktických návodů najdete na našem blogu i Pinterestu. Přečtěte si náš návod, jak opravit proutěný košík.

Proutěné výrobky - skladování

  • Skladujeme na suchém a dobře větraném místě. Vlhký sklep v zimě moc dobře neposlouží.
  • V případě, že nedisponujeme tím správným prostorem, tak na zimu minimálně přikrýváme.
  • Ochranný kryt poskytneme proutěnému zahradnímu nábytku i ve chvíli, kdy předpověď predikuje dlouhodobě deštivé období.
  • Vyhýbáme se ochrannému krytu nebo folii z plastu (zadržují vhkost). Dejte přednost přírodnímu materiálu nebo textilii.
  • Důležitá je rovněž dobrá izolace od země. Proutěné výrobky by měly být vždy položeny na nějaké vhodné pevné podložce. Proutí rychle nabírá vlhkost právě z půdy.

Proč se proutěný nábytek a doplňky vrací do módy

  • Přírodní vzhled vyniká příjemnou hřejivostí a harmonickým vzhledem, který odpovídá největším trendům současného bytového designu.
  • Proutěné výrobky často evokují nostalgii a rustikální šarm. Skvěle se kombinují s různými styly i materiály, aniž by narušovaly harmonickou atmosféru domova.
  • Výborně doplňují současný zájem o udržitelnost, jednoduchost a minimalismus.
  • Jedná se o snadno dostupný materiál vynikající svou příznivou cenou.
  • Proutěný nábytek se dobře udržuje a snadno čistí - díky dobré péči zůstane krásný a pevný i několik desítek let.
  • Drobnosti z proutí (jako je například proutěné srdce, váza, či věnec) velice snadno vykouzlí dekorace pro kouzelnou atmosféru.

obdelnikovy-nabytek-z-prouti

Jak ladit nábytek a doplňky z proutí v interiéru

Proutěné výrobky sluší jakémukoliv stylu interiéru, ať už je ve vintage, rustikálním, boho, skandinávském, moderním či urban jungle stylu.

Proutí obecně ladí k teplým odstínům hnědé a béžové, romantický styl podpoří kombinace světlého proutí, bílé a starorůžové barvy. Proutěné výrobky ale překvapí svou univerzalitou, skvěle je zakomponujeme do moderního příbytku, kde vévodí černobílá kombinace. Výrazně estetický dojem vytvoříme souhrou zelených rostlin a proutěného detailu. 

Jeden proutěný prvek, či kompletní zařízení? 

Přemýšlíte, zda si pořídit kompletní vybavení, či jen jeden dominantní prvek? Kompletní proutěné vybavení se hodí zejména do domácnosti ve vintage stylu. Více ale doporučujeme zvolit jen jeden či dva proutěné prvky. Například rustikálnímu bydlení bude na parapetu slušet proutěný truhlík, či květináč. Urban jungle styl zase podpoříte proutěným křeslem, komodou, či truhlou.

 proutena-vaza

Vhodné ochranné prostředky pro proutí

Jak prodloužit životnost proutěným výrobkům? Ochrana spočívá zejména v prevenci a kromě vyhýbání se styku s vodou a s přímým slunečním světlem se můžeme zaměřit i na ochranné nátěry. Oblíbený je například nitrocelulózový lak, ochranný olej OSMO, teakový olej, lněná fermež, vodou ředitelné laky (email bakrylex) a někdo dává přednost přírodnímu vosku na dřevo. Na trhu dokonce najdete speciální ochranné filmy na proutěné dekorace, doplňky, nábytek i košíky. Údržbu následně provádíme dle pokynů výrobce.

S kvalitní a důkladnou péčí nám vydrží proutěné výrobky i několik desetiletí. Na nápady, jak aplikovat proutěné doplňky do exteriéru i interiéru se podívejte na náš Pinterest, kde se to hemží kreativními i stylovými nápady.

Související články

Začněte s háčkováním zvířátek: Kompletní průvodce pro začátečníky

Začněte s háčkováním zvířátek: Kompletní průvodce pro začátečníky

nahledovy-hackovana-velryba

Máte háčkování jako hobby? Pak musíte vyzkoušet pletené a háčkované hračky, které si děti doslova zamilují! Navíc je potěší, že tyto ručně dělané, bezpečné hračky vyrobíte přesně jim na míru a podle jejich představ. Navíc ruční práce je zábavný způsob, jak trávit čas s dětmi a naučit je něco nového. Vyzkoušejte háčkování i s dětmi!

V dnešním článku pro vás máme nachystané tipy na to, jakou přízi použít, na co se při háčkování zaměřit a jak na háčkování s dětmi. A samozřejmě jsme si pro vás připravili návod na jednoduchou háčkovanou velrybu, kterou zvládnou i méně zkušení. Tak směle do toho!

Obsah

Vše pro háčkování

Kreativní tvoření: háčkovaní plyšáci

Následující návod na háčkovanou velrybu nám zpřístupnila specialistka na háčkované výrobky a influencerka Zuzana. Za její postup a dodané materiály ji moc děkujeme. “Pokud s háčkováním teprve začínáte, tak doporučuji začít s menšími zvířatky jednoduchých tvarů. Populární je velryba, chobotnice, ale i želva nebo had. Celkově ale vždy na kurzech doporučuji začít s košíky s dřevěným dnem. Rychle si tak osvojíte základní stehy a najdete svůj styl!” říká Zuzka z by Suzannee.

DIY háčkování: materiál na háčkovaná zvířátka-velrybu

  • Příze vhodná na hračky/plyšáky
  • Háček (na bavlněné a směsové příze ve velikosti 3 nebo 4,5 na žinylkovou přízi)
  • Tupá jehla
  • Duté vlákno nebo vlna na vyplnění
  • Bezpečnostní oči

hackovani-doplnky

Háčkování krok za krokem

  • 1. řada - uděláme 6 krátkých sloupků do magického kroužku. Jakmile máme uháčkováno, tak kroužek stáhneme a označíme si poslední krátký sloupek, ať víme kde končí řada, protože řadu nebudeme ukončovat, ale háčkujeme do spirály. V této řadě máme 6 krátkých sloupků.
  • 2. řada - zdvojíme každý krátký sloupek z předchozí řady, tzn. uděláme dva krátké sloupky do jednoho (z minulé řady).
  • Na konci řady máme 12 krátkých sloupků a do posledního si umístíme označován oček, který si přendáme z minulé řady.
  • 3. řada - tuto řadu háčkujeme tak, že střídáme 1 krátký sloupek do jednoho očka a následně 2 krátké sloupky do jednoho očka. Tzn. háčkujeme 1 krátký sloupek normálně a druhý zdvojíme.
  • Tento postup opakujeme celou řadu. 6× za sebou - jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky. V této řadě máme celkem 18 krátkých sloupků.
  • 4. řada - tuto řadu háčkujeme tak, že střídáme 1 krátký sloupek do jednoho očka, 1 krátký sloupek do jednoho očka a následně 2 krátké sloupky do jednoho očka. Tzn. háčkujeme 1 krátký sloupek normálně, 1 krátký sloupek normálně a třetí zdvojíme.
  • Tento postup opakujeme celou řadu. 6× za sebou - jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky. V této řadě máme celkem 24 krátkých sloupků.
  • 5. řada - 8. řada tyto řady už nebudeme přidávat, ale háčkujeme 1 krátký sloupek do 1 krátkého sloupku. Tzn. háčkujeme 4 řady a v každé řadě je 24 krátkých sloupků.
  • 9. řada tuto řadu háčkujeme pouze za přední nit (ta blíže k nám) z předchozí řady (pokud neumíte, nic se nestane, když budete háčkovat klasicky pod obě). Zde háčkujeme ploutvičky.
  • Uháčkujeme pevné oko do krátkého sloupku z předchozí řady, dále dvě řetízková oka a vrátíme se zpět, do jednoho řetízkového oka uháčkujeme dva polodlouhé sloupky). Pokračujeme v háčkovaní do oček z předchozí řady. Uháčkujeme 5 krátkých sloupků (vždy jeden krátký sloupek do sloupku z předchozí řady). Opět uděláme pevné oko do sloupky z předchozí řady, 3 řetízkové oka a háčkujeme zpět - do dvou řetízkových ok uděláme dva dvakrát nahozené polodlouhé sloupky.
  • Dvakrát nahozený polodlouhý sloupek se háčkuje tak, že si na začátku omotáme přízi 2× místo 1× (jako u klasického polodlouhého sloupku), nabereme přízi z klubíčka a protáhneme přes 2 očka na háčku a následně nabereme přízi z klubíčka a protáhneme dvěma očkama na háčku.
  • Do následujícího očka z předchozí řady uháčkujeme opět dva dvakrát nahozené polodlouhé sloupky, 3 řetízková oka a pevným okem spojíme do stejného očka, kde jsme háčkovali dvakrát nahozené polodlouhé sloupky. Pokračujeme pěti krátkými sloupky (vždy jeden krátký sloupek do sloupky z předchozí řady).
  • Do dalšího očka uděláme pevné oko, 2 řetízková oka a 2 polodlouhé sloupky (do řetízkového oka).
  • Pokračujeme deseti krátkými sloupky (vždy jeden krátký sloupek do sloupky z předchozí řady).
  • V této řadě máme 24 sloupků.
  • 10. řada - háčkujeme 24 krátkých sloupků (nikde neubíráme ani nepřidáváme). Háčkujeme za zadní nit z 8. řady, čímž se nám z 9. řady vytvoří lem.
  • V tuto chvíli nasadíme bezpečnostní oči. Oči umístíme cca 3 řady nad začátkem pravé a levé ploutve. Nebo vyzkoušejte, kde se vám budou oči líbit a tam je umístíte.
  • 11. řada - Nyní budeme ubírat krátké sloupky. Ubírání se háčkuje tak, že na háček si nabereme dvě přední nitě z minulé řady a háčkujeme do jednoho sloupku.
  • Uháčkujeme 2 krátké sloupky a třetí ubereme (sháčkujeme dva krátké sloupky do jednoho) a tento postup opakujeme 6×.
  • 2 krátké sloupky a třetí ubereme, 2 krátké sloupky a šestý ubereme, 2 krátké sloupky a devátý ubereme, 2 krátké sloupky a dvanáctý ubereme, 2 krátké sloupky a patnáctý ubereme, 2 krátké sloupky a osmnáctý ubereme.
  • V této řadě máme celkem 18 krátkých sloupků.
  • Nyní velrybku vycpeme dutým vláknem.
  • 12. řada - V této řadě budeme také ubírat. Ale už opakujeme pouze 1 krátký sloupek a 1 sháčkování.
  • 1 krátký sloupek, druhý ubereme, 1 krátký sloupek, čtvrtý ubereme, 1 krátký sloupek, šestý ubereme, 1 krátký sloupek, osmý ubereme, 1 krátký sloupek, desátý ubereme, 1 krátký sloupek, dvanáctý ubereme.
  • V této řadě máme celkem 12 krátkých sloupků.
  • 13. řada - Nyní už budeme pouze ubírat a provedeme 6× sháčkování krátkých sloupků z předchozí řady. Na konci máme 6 krátkých sloupků.
  • Přízi ustříhneme, velrybu ještě vycpeme dutým vláknem. Pozor na bříško, to nevycpáváme moc, aby bylo rovné. Jakmile je hračka dostatečně vyplněná, přízi provlečeme pomocí tupé jehly, přes přední nitě poslední řady, stáhneme k sobě a konec příze zapošijeme.

velryba-postup   velryba-hackovana-postup   velrybka-postup

POZNÁMKA NA ZÁVĚR: V mnohých návodech na háčkování se používají nejrůznější zkratky a symboly. I na to jsme připraveni. Podívejte se do našeho článku, jak číst háčkovací schémata správně a nic vás nepřekvapí!

Jaký materiál je nejvhodnější na háčkování dětských hraček?

Na háčkované plyšáky se nejvíce hodí měkká a poddajná příze, tzv. žinylová příze, případně měkká akrylová nebo bavlněná příze s příměsí akrylu. Děti milují barevné a originální hračky, pokud tedy zvolíte batikovanou přízi, rozhodně nešlápnete vedle. Hračku ale uháčkujete i z pevnější příze Atmowood, která se hodí například na košíky, kabelky a jiné dekorativní předměty nebo doplňky do domácnosti.

Háčkování pro děti aneb zapojte děti do procesu háčkování

Háčkování je zábavný způsob, jak nechat děti “přičichnout” k ručním pracem a zároveň je něco naučit. Ruční práce jsou tradiční způsob, jak rozvíjet jemnou motoriku a trpělivost u dětí všech věkových kategorií. Jdeme na to?

Čím a jak začít?

Obecně se doporučuje začít s háčkováním okolo 6. roku, kdy už máte jistotu, že dítě udrží háček. Jde to ale už dříve bez háčku! Na trhu existují nejrůznější proplétací konstrukce, které zvládnete vyplést i bez použití háčku a jehlic. Děti si rychle zvyknou na to, jak je příze poddajná a jak se s ní pracuje. Navíc po chvilce uvidí krásný výsledek, který je bude motivovat k další práci a zkoušení svých možností.

Přes háčkování pro začátečníky až po roztomilé amigurumi

Ve chvíli, kdy zvládnete jednoduché doplňky nebo jednoduché hračky, tak se můžete s dětmi vrhnout i na něco složitějšího - třeba amigurumi!

Co je to amigurumi? Původně se jedná o japonský typ háčkování malých zvířátek nebo panenek s výplní.

Příze a háčky pro děti

Pro začátek rozhodně doporučujeme velký háček (velikost 7 a výše), a to například z přírodního materiálu, jakým je bambus. Příze by měla být hladká a pevná. Nedoporučují se akrylové příze nebo příze s chlupem (nekloužou a dětem se s nimi hůře pracuje).

DIY projekty: háčkované dárky

U originálních dárků pro děti ale nekončíme. Jaké další DIY dárky můžete své rodině a kamarádům pořídit jen s pomocí háčku, příze a polotovarů z překližky? Navíc drobné dekorace a podtácky hravě zvládnou i děti!

  • Kulatý háčkovaný košík je skvělý pro každého začátečníka včetně dětí. V našem magazínu najdete návod pro začátečníky, jak na kulatý háčkovaný košík.
  • Obal na květináč se hodí do každého typu interiéru, kde se téměř okamžitě stane módní dekorací.
  • Stylová kabelka nebo taška na nákupy - existuje nespočet návodů na krásné kabelky, psaníčka i batohy, které zvládnete uháčkovat. Na ČistéDřevo.cz navíc najdete spousta komponentů a doplňků na handmade kabelky jako jsou madla na kabelky nebo dna.
  • Háčkované podtácky - vyberte si hned z několika atraktivních vzorů podtácků k obháčkování. Ideální jako drobný DIY dárek, který potěší.
  • Velikonoční kraslice nebo vánoční ozdoby tematicky zkrášlí interiér v jakémkoliv ročním období. Zkuste letos jarní, podzimní nebo vánoční výzdobu vyřešit originálně.
  • Krabička na kapesníky je nejen stylovým doplňkem, ale i praktickým pomocníkem do každé domácnosti. Návod na obdélníkový košík, který poslouží jako kryt na papírové kapesníky, najdete v našem článku.
  • Přijde vám háčkované zimní oblečení nuda? Pak nemusí, háčkované oblečení se vrací do módy a navíc si uháčkujete módní doplňky přesně podle svých představ a v barvách, které vám vyhovují.

hackovane-podtacky   hackovane-kosiky_1

Péče o handmade hračky

Péči o ručně vyráběné hračky rozhodně nepodceňujte. Na výrobu většiny pletených a háčkovaných hraček se používá přírodní materiál a ten vyžaduje zvláštní péči.

Návod na tu správnou péči o handmade hračky:

  1. Vzhledem k přírodním materiálům jako je vlna, merino vlna nebo přírodní bavlna hračky nepereme v pračce. Dáváme přednost ručnímu praní.
  2. Při větším znečištění můžete dát do pračky, ale vždy zvolte program na jemné prádlo, ruční praní nebo praní vlny.
  3. Na pletené a háčkované výrobky používáme vždy speciální prací prostředek (například s lanolinem).
  4. Nikdy nedáváme vlněné, pletené nebo háčkované výrobky do sušičky. Předmět by změnil nejen tvar, ale i velikost a vzor by se “zdrcnul”.
  5. Sušení se proto může zdát tak trochu jako oříšek. Necháváme si proto praní hraček a dalších pletených nebo háčkovaných výrobků až na období, kdy je venku opravdu sucho a teplo.
  6. Doporučuje se rozložit na sušák (nikdy nevěšet) a nechat nejlépe venku na sluníčku uschnout.

hackovana-velryba

Na našem blogu a sociálních sítích pro vás stále zpřístupňujeme nové návody, hledáme nové inspirace a každou chvilku se můžete těšit na novinky v naší nabídce. A co pro vás chystáme v nejbližší době? Vrhli jsme se na vyšívání a máme pro vás nachystané stylové předlohy na vyšívání dekorací do domácnosti (nástěnné dekorace, vánoční ozdoby a jiné ozdoby dle ročního období), ale i šablony pro začátečníky.

Související články

Jak číst háčkovací návody a schémata

Jak číst háčkovací návody a schémata

nahledovy-jak-cist-navody-na-hackovani

Háčkování je nejen skvělým způsobem, jak si odpočinout a zrelaxovat, ale také umožňuje tvořit krásné a užitečné věci. Háčkování momentálně zažívá velký boom, díky tomu se na trhu objevují nové nápady, tipy a návody na háčkování všeho možného - od hraček, doplňků do domácnosti, oblečení i módy. Tyto návody, často plné zkratek a symbolů, mohou na první pohled působit složitě a zmateně.

V našem článku se zaměříme na to, jak číst a porozumět háčkovacím návodům, aby háčkovací projekty probíhaly hladce a bez problémů. Ukážeme si, jak dekódovat různé zkratky, jak správně číst grafy a schémata, a podělíme se o několik tipů a triků, které usnadní práci. Staňte se mistrem ve čtení háčkovacích návodů!

Začít háčkovat

Obsah:

Jak číst háčkovací schémata správně

Pro správné čtení háčkovacího schématu si jako první musíme ověřit, kterou terminologii používá konkrétní návod, abychom předešli nejasnostem. Některé návody na to upozorňují na začátku, jinak je dobré se podívat na použité zkratky a podle toho se zorientovat. Háčkování podle schémat se zpočátku může zdát náročné, pokud ale budete mít po ruce naši pomůcku ve formě návodu na čtení, tak vám garantujeme, že se zorientujete velice rychle a háčkování vám pak půjde od ruky!

potreby-na-hackovani

Háčkovací symboly a jejich význam

Ve spoustě návodů najdete pouze symboly a mnohdy u nich chybí vysvětlivky. Proto jsme si pro vás připravili soupis nejčastěji používaných symbolů v háčkovacích návodech.

Nejpoužívanější symboly v háčkování:

hackovani-symboy   symboly-hackovani

Různé druhy háčkovacích stehů

Základní háčkovací stehy jsou klíčovým faktorem úspěšného háčkování. Znáte je všechny? Přiblížíme nejen jejich názvy, ale i nejlepší způsob využití. Pokud si vše osvojíte, tak pro vás bude háčkování hračka! Pro názvy stehů používáme českou terminologii a vybrali jsme pro vás jen ty nejoblíbenější a nejčastěji aplikované.

PEVNÉ OKO

Často se používá k zakončení nebo spojení jednotlivých částí. Rovněž vytváří pevnou a hustou tkaninu, která je vhodná na košíky, tašky, ale i některé hračky.

ŘETÍZKOVÉ OKO

Základní steh vhodný pro začátky u většiny háčkovacích projektů. Také se díky němu získává délka při kruhovém nebo spirálovém háčkování (např. podtácky, přehozy nebo ubrusy).

KRÁTKÝ SLOUPEK

Jednoduchý, nízký a pevný steh, ideální pro tvorbu atraktivního jednoduchého vzoru. Ten využijete pro košíky, ale i šály nebo čepice.

DLOUHÝ SLOUPEK

Je vyšší než krátký sloupek a patří k těm nejvíce využívaným. Výsledek je velice pružný a lehký, hodí se proto zejména na oblečení.

POLOSLOUPEK

Jedná se o kombinaci krátkého a dlouhého sloupku tvořící středně pevnou a pružnou texturu, vhodnou na dekorativní předměty, košíky a hračky.

RELIÉFNÍ SLOUPEK

Vytváří krásné textury a atraktivní vzory používané na dekorativní textilii jako jsou přehozy, deky, ubrusy a prostírání.

hackovani-detail

Britská a americká háčkovací terminologie

V mnohých návodech se používá právě britská nebo americká háčkovací terminologie. Ta se mírně liší a způsobuje zmatek. Podívejte se do naší tabulky, aby vás háčkovací návody nejen pro začátečníky ničím nepřekvapily.

terminologie-hackovani   hackovaci-terminologie

Praktický příklad

Český vzor: 20 ŘO, 1 KS do 2. ŘO od háčku, KS do konce

UK vzor: Ch 20, 1 dc into 2nd ch from hook, dc to end.

US vzor: Ch 20, 1 sc into 2nd ch from hook, sc to end.

Jak se vyznat v háčkovacích zkratkách a neztratit se?

PO - Pevné oko

ŘO - Řetízkové oko

KS - Krátký sloupek

DS - Dlouhý sloupek

PDS - Polodlouhý sloupek

PR - Přední reliéfní sloupek

ZR - Zadní reliéfní sloupek

V - Přidávání - 2 sloupky uháčkovat do 1 místa

A - Ubírání - ze 2 sloupků se uháčkuje pouze 1 sloupek

MK - Magický kroužek

PN / za př. nit - sloupek se uháčkuje pouze za přední nit

ZN / za zad. nit - sloupek se uháčkuje pouze za zadní nit

Háčkovací tipy a triky

  • Začátečnické háčkovací projekty - pokud s háčkováním teprve začínáte, tak je vhodné začít opravdu těmi nejjednoduššími projekty. Jedná se například o podtácky nebo kraslice / vánoční baňky k obháčkování, ale také drobné hračky a košíky s dřevěným dnem. 
  • Správný výběr háčku pro háčkování je zásadní. S příliš velkým háčkem a drobnou přízí váš výsledek celý uvolněný a nebude držet tvar. Naopak když zvolíte příliš malý háček se silnější přízí, tak háčkování bude doslova neproveditelné. A jak tedy zvolit správný háček? Je to snadné! Na většině přízí je uvedeno, jaký háček je pro tuto přízi nejvhodnější. Pokud přece jen nad výběrem háčku váháte, tak na YouTube pro vás máme připravené podrobné video s naší lektorkou Zuzkou, která vše srozumitelně vysvětlila.
  • Příze pro háčkování - každý typ příze se hodí na něco jiného. Na košíky využijete zejména pevnější přízi, podobně i na kabelky a tašky, jemná tenká příze je vhodná na háčkování krajky a dekorací, měkká příze se hodí na hračky a oblečení.
  • Na čtení háčkovacích vzorů si dejte obzvláště záležet. Nijak nespěchejte a důkladně si projděte všechny body návodu. Seznamte se s potřebnými zkratkami i symboly.
  • Vyhněte se častým chybám v háčkování jako je například nevhodné využití příze i háčku nebo přílišné utahování či naopak povolování příze při práci.

Video návody na háčkování

Spoustu lidí dnes preferuje právě háčkování krok za krokem formou videa, které je mnohem jednodušší než to psané. Není divu, že je tak oblíbené! A kde si takové návody pořídit? Spoustu jich máte zpřístupněných i zdarma v háčkovacích skupinách, na YouTube nebo na blozích lektorek na ruční práce a háčkování. ČistéDřevo.cz pro vás rovněž vytvořilo spoustu háčkovacích návodů ve spolupráci s lektorkou háčkování Zuzkou, které najdete nejen na YouTube, ale i na Pinterestu, našem webu, v magazínu a sociálních sítích (Instagram, Facebook). 

vyrobky-hackovani   hotove-vyrobky-hackovani

Experimentujte, učte se vytvořte si svůj jedinečný styl! Techniky háčkování se stále proměňují a samozřejmě podléhají módním trendům. My je ale sledujeme za vás! Inspirujte se na našich sociálních sítích i magazínu. A co vás na blogu v nejbližší době čeká? Například háčkované zvířátko, taška na nákupy nebo oblíbené háčkování v kruhu. Máte se na co těšit! Všechny potřeby na háčkování, dna na košíky, háčky, dekorace, příslušenství a široký výběr atraktivních příí najdete na ČistéDřevo.cz.

Související články

Jak správně pečovat o kuchyňské nože: Kompletní průvodce

Jak správně pečovat o kuchyňské nože: Kompletní průvodce

nahledovy-blok-na-noze

Každý kuchyňský nůž si zaslouží tu správnou péči a ochranu nožů. Pokud jste navíc investovali do kvalitních kuchyňských nožů, tak jistě nechcete, aby se vám po čase zničily, zkorodovaly, nebo jakkoliv jinak znehodnotily, například vlivem špatného čištění nožů. Proto jsme si pro vás připravili profesionální tipy od odborníků.

Prodlužte životnost vašich kuchyňských nožů. Osvojte si základy správného používání kuchyňských nožů v několika snadných a rychlých krocích! Se správnou péčí zůstanou vaše kuchyňské nože ostré, pevné, odolné a tím pádem i bezpečné. Náš kompletní průvodce vám s výběrem pomůže.

Obsah:

Krok za krokem správné péče o nože

Dodržováním následujících šesti kroků docílíte, že vaše kuchyňské nože budou i po dlouhodobém používání jako nové!

1. Uložení nožů (nejen dřevěných)

Nože by měly být ideálně uloženy na bezpečném místě, kde se nedotýkají ostrých předmětů, které by jim mohlo poškodit ostří. Výraznou službu prokáže dřevěný blok na nože, pořadač na nože, případně magnetický blok na nože. 

2. Údržba kuchyňských nožů

Zřejmě není třeba připomínat, že kromě správného uložení by se mělo dbát na to, aby byly nože vždy uloženy dokonale čisté a suché. Správnému čištění nožů se podíváme na zoubek ještě níže.

3. Udržení ostrosti nožů

Pravidelné ostření je důležité. Můžeme použít brusný kámen, brusnou tyčinku nebo elektrický brousek. Postup ostření závisí na typu nože a ostřícím nástroji, který používáte. Vždy se řídíme návodem výrobce a pokud nejsme jistí, raději se obrátíme na odborníka. Jednou za čas si nože jistě zaslouží zásah odborného brusiče, kterých v místě našeho bydliště bude více než dost. 

4. Používání správného prkénka

Při krájení potravin vždy používáme vhodné dřevěné prkénko, které chrání ostří nože a zároveň je dostatečně tvrdé, aby nebylo poškozeno. Vyhněte se krájení přímo na skleněné nebo kovové ploše, což by mohlo nože poškodit a otupit.

5. Pozor na poškození

Už jsme zmiňovali, že nože v žádném případě nedáváme do myčky, ale nenecháváme je ani ve dřezu, kde hrozí jejich poškození. Při kontaktu s dalšími kovovými předměty a nádobím se výrazně zhoršuje ostří nože. 

6. Nadměrné teploty žádnému noži nesvědčí

I nadměrné teploty a přímé sluneční záření může způsobit poškození ostří, znehodnocení rukojeti dřevěného nože a dokonce i korozi. Nože proto uchováváme v dřevěných blocích či stojanech na nože, kde na ně nesvítí slunce (místo na okenním parapetu pro dřevěný blok tedy není nejlepším řešením).

Vybrat si kuchyňský nůž

Jak čistit nože

Nože do myčky nikdy nedáváme! Myjeme vždy pod tekoucí vlažnou (nikdy horkou) vodou. Nůž umýváme po každém použití, a to ideálně okamžitě (obzvlášť u krájení syrového masa je okamžité mytí doslova žádoucí). Stačit nám bude jemný mycí saponát a houbička. Na čištění nože nepoužíváme agresivní mycí prostředky a drátěnku, či podobné mycí prostředky. Před uložením je nutné mít nůž dokonale suchý. Při používání nože s dřevěnou rukojetí to platí dvojnásob. Co se týče keramických nožů, údržba se trochu liší - voda jim tolik nevadí, ale s myčkou raději opatrně. Materiál je křehký a při kontaktu s jiným nádobí, nedejbože při pádu se nůž velice snadno poškodí.

drevene-noze-detail

Rozdíl mezi ostřením a broušením

Při broušení dochází k úbytku materiálu, ze kterého je nůž vyroben, a tím nůž znovu nabude své ostrosti. Jak brousit nože? Broušení nožů se tedy zaměřuje na obnovu tupého nebo poškozeného ostří. Během broušení je odstraněna část kovu z ostří nože, a tak se vytvoří nový hladký a ostrý řezací profil. Broušení je obvykle prováděno pomocí brusného kamene, brusné tyčinky nebo elektrického brusku. Oproti tomu u ostření nože lze říci, že se zaměřuje na údržbu již ostrého ostří a zachování jeho ostrosti.

Kdy brousit a kdy ostřit nože?

K broušení bychom se měli uchýlit jednou za čas. Doporučuje se přibližně jednou do roka. Oproti tomu ostření by mělo být zaběhlou rutinou prováděnou v pravidelném intervalu mezi jednotlivými broušeními.

blok-na-noze

Nejlepší brousky

Péče o ostří nožů začíná vždy prevencí, měli byste proto investovat do kvalitního prkénka. Nejlepší krájecí prkénka, která netupí nože, se vyrábí ze dřeva metodou endgrain. Nože při řezu prochází mezi vlákny, ne přes ně, a tak se jejich ostří výrazně méně tupí, než například v případě plastových krájecích desek. 

Investice do kvalitního brousku zajistí, že vaše nože budou vždy ostré a připravené k použití. Podívejme se na to, jaké typy brousků můžete zakoupit:

  • Keramické brousky - patří k levnějším variantám a jsou vhodné spíše pro jemnější a dokončovací práce.
  • Japonské vodní kameny - využívají vodu jako lubrikant a jsou známé pro svou schopnost dosáhnout extrémně ostrého ostří. Jsou ideální pro precizní broušení a jsou dostupné v různých hrubostech.
  • Diamantové brousky - diamantové částice zajišťují velmi efektivní a rychlé broušení a mají dlouhou životnost.
  • Elektrické brousky - ideální pro rychlé a nenáročné broušení pro každého.
  • Ocílky - jsou určeny k pravidelnému udržování ostrosti nožů mezi jednotlivými broušeními. Neopraví tupé nože, ale spíše narovnají ostří.
  • Ruční brousky s vedením úhlu - pevné vedení úhlu během broušení zajišťuje konzistentní výsledek.
  • Brousky s více stupni zrnitosti - tyto systémy mají několik různých brusných ploch s různou hrubostí, což umožňuje kompletní broušení od hrubého po jemné. Umožňují detailní kontrolu nad procesem broušení.

brouseni   brouseni-noze   brouseni-nozu

Jak používat ocílku

Ocílku držte vertikálně s jedním koncem na stabilním povrchu a druhým v ruce. Nůž uchopte za rukojeť a čepel přiložte k ocílce pod úhlem 20°. Pomalými a kontrolovanými pohyby táhněte čepel po ocílce od paty až po špičku, střídavě po obou stranách čepele. Opakujte tento pohyb 5-10 krát na každé straně, dokud nůž není ostrý.

Jak pečovat o nože s dřevěnou rukojetí

Dřevěné rukojeti nožů jsou nejen tradiční, estetické, ale rovněž velice stabilní možností pro každý kuchyňský nůž. Péči proto rozhodně nepodceňujte.

Péče o dřevěné rukojeti ve 3 snadných krocích

  • Nůž s dřevěnou rukojetí nenamáčíme ve vodě. Svižně a důkladně umyjeme pod vlažnou vodou a dobře usušíme na proudícím vzduchu. Dáváme-li nůž na odkapávač, tak dbáme na to, aby nebyl ve styku s vodou.
  • Pokud se na nožích s dřevěnou rukojeti objeví nedokonalosti a poškození, opravujeme okamžitě.
  • Jednou za čas dřevěnou rukojeť ošetříme rostlinným olejem vhodným pro styk s potravinami (ideálně olivový nebo lněný olej).

bloky-na-noze   magneticky-stojan-na-noze

Bezpečné skladování nožů

Jak skladovat nože? Uložení nožů by mělo mít své pevné místo v každé moderní kuchyni.  Vhodné je použití dřevěného nebo plastového bloku na nože, magnetické lišty na stěnu nebo ochranných krytů na jednotlivé nože. Ostří se tak chrání před tupením a poškrábáním, které může nastat při kontaktu s jinými kovovými předměty v zásuvce. Správné skladování také minimalizuje riziko úrazu při manipulaci s noži, protože jsou vždy bezpečně a přehledně uspořádány.

Jak vybrat blok na nože

  • V prvé řadě se zamyslíme nad materiálem. Kovový blok na nože je těžký a stabilní. Při nešetrném zacházení ale velice často dochází k poškození ostří nožů a zároveň nevyniká příliš velkou kapacitou. Plastový stojan vyniká lehkostí - bohužel tím výrazně klesá faktor bezpečnosti. Dřevěný blok se pyšní odolností, pevností i estetickou přidanou hodnotou.
  • Kuchyňský blok by měl být pevný a stabilní, aby se v něm nože uchovaly v bezpečí a nepoškrábaly se. Materiál je proto zásadní - nejčastěji se pro bloky na nože využívá dřevo dubu, buku, ale i olivovníku či ořechu. Vybírejte tak, aby vám blok, stojan, či držák ladil s okolními dřevěnými a kuchyňskými doplňky.
  • Bloky na nože by rovněž měly splňovat estetickou funkci. Ve většině případů je máme vystavené na kuchyňské lince. Rustikální ráz klasické kuchyně podpoříme například dřevěným špalkem na nože, moderní kuchyně ocení magnetický stojan na nože, který je i stylovým kuchyňským doplňkem. 
  • Vybereme si takový dřevěný držák na nože, díky kterému máme nože vždy po ruce a můžeme si pro ně kdykoliv sáhnout a použít je. Například takový nůž na krájení chleba je často používaným kuchyňským náčiním a je škoda ho nechávat někde mimo pravidelný dosah.
  • Stojan na nože (i dřevěný, který vyniká stabilitou) by měl mít protiskluzovou podložku, nebo jiné “stabilizační” prvky.
  • Myslíme i na místo, kam chceme blok umístit - podle toho volíme velikost výrobku.
  • Cena při výběru rovněž hraje roli. Nejlevnější jsou plastové bloky na nože, cena kovových držáků je poměrně dost vysoká, dřevěné bloky řadíme z hlediska ceny někde mezi kovový a plastový stojan.

Jak zabránit korozi nožů

Hlavním spouštěčem koroze je samozřejmě vlhkost a voda. Z toho důvodu vřele doporučujeme mít nože vždy na jednom místě někde na kuchyňské lince, kde je riziko vlhkosti minimální. Po použití nůž nikdy nenecháváme ve dřezu, případně na odkapávači. Jednoduše umyjeme, osušíme a vložíme do námi zvoleného bloku nebo přichytíme na magnetickou lištu. Rovněž se vyhýbáme agresivním detergentům, které korozi urychlují. Nic nezkazíte ani ošetřením přírodním rostlinným olejem v pravidelných intervalech.

Ochranné kryty na nože

Mezi další způsoby ochrany nožů patří samozřejmě ochranné kryty. Na trhu existují silikonové, plastové, ale i dřevěné kryty, které zamezí kontaktu s dalšími materiály a prodlouží tak životnost kuchyňských nožů. I přes to, že tato možnost existuje, stále dáváme přednost magnetické liště nebo bloku či stojanu na nože, které jsou, co se týče ochrany nožů, daleko účinnější.

Jaké prkénko používat

Klíčovým bodem pro správné používání a péči o nože je výběr kuchyňského prkénka. Volíme prkénko z takového materiálu, které nepoškodí jeho ostří a zároveň vytváří rovné a stabilní prostředí pro naše krájení. Prkénko ze dřeva je proto ideální volbou - dostatečně tlumí zářezy, ale zároveň netupí nůž. Oceníte i jeho pevnost, odolnost a dostatečně masivní materiál, který plochu pod kuchyňským nožem udržuje stabilní. Nůž neuklouzne, můžete se do něj pořádně opřít, a práce v kuchyni je proto bezpečnější.

drevene-prkenko-s-nozi

Pozor na manipulaci s noži

  1. Nože vždy držíme za rukojeť - nikdy ani na chvilku nechytáme za ostří.
  2. Nůž do dřezu mezi ostatní nádobí nepatří. Snadno se o něj při mytí pořežeme.
  3. Krájíme vždy na dřevěné desce nebo prkénku se stabilním a pevným povrchem.
  4. Pozor na děti! Nože máme uložené v bezpečné vzdálenosti od kuchyňské linky.

Při dodržení správných zásad péče nám nože vydrží dlouhou dobu a nebudeme je muset měnit. Každý to přece zná, s oblíbeným a kvalitním nožem jde práce daleko lépe od ruky a vaření v kuchyni bude doslova gurmánským zážitkem.

Související články

Průvodce výběrem překližky - v čem se liší?

Průvodce výběrem překližky - v čem se liší?

nahledovy-pruvodce-preklizek

Překližka je jedním z nejvíce univerzálních a všestranných materiálů v oblasti stavebnictví a truhlářství. Svou pevností, odolností a snadnou manipulací se stala nezbytnou součástí mnoha projektů, od stavby domů až po výrobu nábytku. Ale při výběru překližky je důležité vzít v úvahu nejen její kvalitu, ale i specifické vlastnosti a účely, pro které ji potřebujete. Zde je průvodce, který vám pomůže vybrat tu správnou překližku pro vaše potřeby.

Při výběru překližky je důležité zvážit konkrétní požadavky projektu a volit materiál odpovídající těmto potřebám. Typickými faktory, které se berou v úvahu, jsou účel použití, estetické preference a rozpočet.

Obsah

Co je to překližka?

Typy překližek

Tloušťka překližky

Správný výběr překližky pro DIY projekty

Jak ušetřit při výběru překližky

Interiérová vs. venkovní překližka

Na co si dát pozor při výběru udržitelné překližky?

Jak správně pracovat s překližkou?

Jak uchovávat překližku

Povrchová úprava překližky

Co je to překližka a čím vás může překvapit

Překližka je materiál složený z několika vrstev dřevěných destiček, které jsou vzájemně spojené lepidlem pod vysokým tlakem. Tento proces vytváří pevný a stabilní materiál s vynikající nosností a odolností. Každá vrstva dřevěných destiček, nazývaná dýha, má svá vlákna orientovaná ve směru proti sobě, což přispívá k vyšší pevnosti a stabilitě celé konstrukce.

 deska-z-preklizky  podtacky-z-preklizky

Jaké typy překližky existují?

Pokud si chcete vybrat překližku přesně podle vašich představ, v prvé řadě musíte znát její rozdělení, abyste nikdy nenaletěli podvodníkům. Druhy překližky se rozdělují podle kvality a také způsobu využití

Kvalitativní přehled překližek

B se vyznačuje světlou barvou po celém povrchu s minimálními vadami a barevnými odchylkami. Menší suky (pouze zdravě srostlé) a drobné odchylky jsou povoleny pouze ve velmi omezeném množství. Jakékoliv “opravy” (zatmelování, lepení nedokonalostí atp.) jsou u tohoto typu překližky nemožné.

BB může mít více vad, než je tomu u překližky typu B. Objevují se mírné barevné odchylky, více suků i nesrovnalostí. Podobně jako u typu B není možné mít překližku v této kvalitě jakkoliv vyspravovanou.

CP je vyrobena z materiálu s hrubším povrchem a může mít výrazné vady nebo nedokonalosti na obou stranách. Tyto nedokonalosti zahrnují dřevěné uzly, trhliny, barevné rozdíly nebo nepřesnosti ve zpracování. Typ CP je obvykle určen pro konstrukční účely, kde není důležitý estetický vzhled.

C je z uvedených možností nejméně kvalitní. Doporučujeme ji převážně jako “nábytkářskou” překližku. Tyto vady mohou zahrnovat větší dřevěné uzly, trhliny, škrábance nebo barevné rozdíly. Překližka typu C je obvykle vhodná pro účely, kde není důležitý estetický vzhled a je zvolena spíše pro svou funkčnost a nižší pořizovací cenu. Hodí se například jako zadní stěna nábytku.

Překližky podle způsobu použití

TRUHLÁŘSKÉ PŘEKLIŽKY

Disponují oboustranným broušeným povrchem. Používají se k výrobě nábytku, dekorací a zruční truhláři z nich dokáží vyrobit i hudební nástroje, hračky a doplňky do domácnosti (například bedýnky, krabičky). Truhlářské překližky používáme pouze v interiéru.

FOLIOVANÉ PŘEKLIŽKY

Často je najdete také pod názvem “betonářské desky”. Výhodou je samozřejmě vysoká životnost a vyšší kvalita. Hodí se i pro venkovní použití. Využívají se jako bočnice k nejrůznějším vozíkům, jako vrchní vrstva pro terasy, balkony a tribuny.

PROTISKLUZOVÉ PŘEKLIŽKY

Jsou opatřeny protiskluzovým povrchem a své uplatnění najdou například v dopravních prostředcích.

VODĚODOLNÉ PŘEKLIŽKY

Voděodolné překližky jsou vyráběny spojením více vrstev loupaných nebo krájených dýh do kříže, tj. kolmo ke směru vláken. Tím získávají tyto překližky vysokou pevnost a zvýšenou odolnost proti vlhkosti. Díky těmto vlastnostem jsou ideální pro použití na místech s vysokou zátěží, jako jsou letiště, nádraží nebo podlahy v nákladních autech. Využijete je i na zahradě ve formě doplňků i dekorací.

preklizka-detail

Tloušťka překližky je ve výběru zásadní

Existuje hned několik tlouštěk dřevěné překližky, vybíráme podle toho, na jaký projekt budeme překližku potřebovat. Překližky vhodné jako stavební a nábytkový materiál se přirozeně pyšní větší tloušťkou. Pro domácí kutily, nadšence do ručních prací a další kreativce bohatě poslouží truhlářská překližka v tloušťce 3 mm, 4 mm, 6 mm a 8 mm. Pro velké projekty (jako jsou podlahy, nábytek a další) jsou využívány překližky o větší tloušťce. Povrch překližky je pak v těchto případech upravován pomocí dýhy, tapety či laku nebo barvy.

detail-preklizky

Správný výběr překližky pro jednotlivé DIY projekty?

Možná překližku znáte a již delší dobu používáte. Přesto se pojďme podívat na to, jak se dá překližka využít v umělecké a kreativní praxi.

  • Pyrografie - jsme mile překvapeni, jaká krásná umělecká díla nám naši zákazníci posílají. Pro pyrografii se nejvíce hodí světlé typy překližek, například topol, bříza nebo buk.
  • Dna na košíky pro háčkování - ruční práce jsou pro vás tím pravým ořechovým? A už jste zkusili háčkování? Nabízíme dna i víka na košíky v nejrůznějších designech ve verzi s kvalitním UV tiskem nebo gravírováním.
  • Polotovary na výrobu macramé, lapačů snů a dalších dekorací - pro milovníky kreativity je překližka jako dělaná. Na ČistéDřevo.cz najdete spoustu polotovarů vhodných právě k výrobě kolotočů nad postýlku, macramé dekorací, nástěnných dekorací i lapačů snů.
  • Sezónní dekorace (výřezy z překližky k dozdobení) - chcete si ozdobit jarní truhlík, dodat vánočnímu stromečku šmrnc pomocí přírodních vánočních ozdob, nebo výřezy použijete k tvorbě jarního, podzimního či adventního věnce?
  • Vyřezávání na malém laseru pro hobby kutily - hodit se vám budou větší desky z překližky, které si již upravíte podle vlastních představ.
  • Dekorace na stůl - například betlém, svícny a lucerny, nebo nejrůznější dekorační krabičky na stůl. 
  • Mechanické hračky, puzzle a další drobnosti nejen pro děti - šikovní truhláři dokáží z překližky vykouzlit opravdu kdeco. Od hraček až po nábytek nebo hudební nástroje.
  • Nejrůznější cedulky, jmenovky, nápisy a svatební dekorace, které poslouží coby originální dárek, přání nebo stylová dekorace.

dekorace-preklizka   betlem-z-preklizky_2   polotovary-z-preklizky

Lze ušetřit při koupi překližky?

Cena překližky je samozřejmě zásadní. Ptáte se, zda je možné ušetřit? Rozhodně ano! Je potřeba si ujasnit, na co budeme překližku potřebovat. Pokud pro svůj projekt nepotřebujete esteticky krásnou překližku, postačí vám překližka nižší třídy (C, CP), která je samozřejmě levnější. Ve chvíli, kdy je pro vaši práci krásný povrch překližky zásadní, tak musíte zvolit překližku vyšší kategorie (B, BB). 

V čem se liší interiérová a venkovní překližka

Interiérová překližka je, jak napovídá samotný název, vhodná pro vnitřní použití. Řadíme tam všechny typy truhlářské překližky. Není pro ni typická povrchová úprava a ve venkovním prostředí a povětrnostních podmínkách často dochází k deformacím a zničení. Venkovní překližka je obvykle vyrobena ze dřeva s vyšší odolností vůči povětrnostním vlivům, jako je tropické dřevo, olivové dřevo nebo dřevo impregnované ochrannými látkami. Tento typ překližky má schopnost odolávat vlhkosti, povětrnostním podmínkám, hnilobě a škůdcům. U venkovní překližky je samozřejmostí důkladná povrchová úprava a preventivní ochrana (například fungicidy proti plísni nebo hmyzu).

Na co si dát pozor při výběru ekologické překližky?

  • Nakupujte překližku jen u ověřených firem.
  • Vždy se dívejte na kvalitativní označení překližky. Pokud kvalita není u překližky zapsána, tak nikdy nevíte, jakou kvalitu dostanete.
  • Sice zmiňujeme, že překližka je přírodním materiálem, který stále pracuje a prohýbání či křivení není ničím výjimečným. Znalost tolerance tloušťky překližky a možného převýšení u prohýbání, je zásadní. Tolerantní norma se uvádí cca 2,5 cm převýšení mezi plochým středem překližky a rohem u desky o velikosti cca 600 x 600 cm.
  • Zpracování překližky by mělo být kvalitní a samotná překližka by neměla obsahovat tzv. hluchá nebo prázdná místa. Snadno se dá ověřit pomocí “prosvícení”.

2 obdélníkové fotky: Prosvícení od Gabky

Jak správně pracovat s překližkou

  1. Než začnete s překližkou pracovat, tak je důležitá příprava. Musíme si uvědomit, že překližka je ryze přírodní produkt. Z toho důvodu se často prohýbá, křiví (obzvlášť větší velikost překližky) i kroutí. Jedná se o naprosto přirozený charakter překližky.
  2. Při práci musíme prohýbání zohlednit. Kromě správného uskladnění a zatížení je třeba při potřebě naprosto rovné překližky tento materiál i napařit a následně opět zatížit.
  3. Při řezání překližky používáme vždy dobře naostřené nástroje (pila). Překližka musí být v takovém případě dobře upevněna.
  4. Před povrchovou úpravou dbáme na důkladné broušení a přípravu povrchu. Pro překližku se hodí brusný papír s vyšší zrnitostí. (Pokud vás zajímá více, přečtěte si naše tipy pro broušení dřevěných povrchů.)
  5. K lepení překližky používáme lepidla s vhodnou disperzí. (O lepení dřeva jsme v magazínu už také psali.)

preklizky

Jak překližku uchovávat?

Správné skladování překližky je pro její následné využití klíčové. Máme pro vás několik důležitých tipů, jak překližku uchovat.

  1. Rozhodně musíte překližku skladovat v suchu - odolnost překližky vůči vlhku není velká.
  2. Zabraňte deformacím: překližka by měla být uchovávána na rovném místě, aby nedošlo ke zbytečnému zkroucení či prohnutí materiálu.
  3. Zohledněte prostor. Pokud nemůžete skladovat překližky položené na zemi, na paletě nebo v regálech, tak přemýšlejte nad vertikálním uskladněním, ale pozor - s dostatečným zatížením a ochranou.
  4. Maximální možné zatížení je pro překližku velice důležité. Díky tomu si uchovává svůj tvar.
  5. Skladujete-li překližku delší dobu, zvažte ochranu proti plísni a škůdcům ve formě nejrůznějších postřiků a insekticidů.

drevena-preklizka-detail

Nezapomínejte na úpravu povrchu překližky

S překližkou se dá velice dobře pracovat a její povrchová úprava je snadná. Díky tomu, jak je překližka variabilní, dá se v podstatě použít na cokoliv. Na překližku lze použít lak, mořidlo, bochemit, akrylovou barvu, ale v nábytkářském průmyslu není neobvyklé ani dýhování či lepení tapety. Povrchová úprava znatelně prodlouží životnost výrobku. Obzvlášť ve chvíli, kdy se rozhodneme překližku umístit v exteriéru, tak podobně, jak je tomu i u jiných přírodních materiálů, je další úprava nutností.

Díky svým vlastnostem, jako je pevnost, stabilita a snadná manipulace, se překližka stala nezbytnou součástí mnoha projektů. Je cenově dostupná a lze ji snadno upravovat podle potřeby. Jedná se o stále oblíbenější volbu mezi řemeslníky, staviteli a designéry.

Související články

Plíseň v květináči: Jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Jak se jí zbavit

nahledovy-jak-se-zbavit-plisne-v-kvetinaci

Pokud jste milovník rostlin a máte doma květiny v květináčích, pravděpodobně jste se již setkali s nepříjemným problémem plísně na rostlinách. Plíseň je běžným problémem, který může zasáhnout květináče, zejména pokud není dostatečná ventilace nebo je příliš vlhko. Nicméně existuje několik způsobů, jak se plísně zbavit a zároveň zajistit, aby vaše rostliny zůstaly zdravé a krásné.

Dnešní článek nabízí užitečné rady pro správnou identifikaci, léčbu a prevenci plísně v květináči. Díky tomu udržíte vaše rostliny zdravé a krásné. Zahradní péče pak pro vás bude o dost snazší.

Obsah

Rozpoznání typu plísně

Prvním krokem k boji s plísní v půdě je správná identifikace, což je klíčovým prvkem pro účinnou léčbu a prevenci. Existuje několik běžných typů plísní, které se mohou objevit v květináčích, a každý má své charakteristické rysy:

  • Bílá plíseň (Botrytis cinerea)

Bílá plstnatá plíseň se nachází na stoncích i listech a způsobuje měkkou hnilobu. Příčinou je ve většině případů příliš velká zálivka.

  • Černá plíseň (Alternaria, Cladosporium, atd.)

Hodně vlhkosti a nedostatek cirkulace vzduchu způsobuje černou plíseň. Napadená rostlina se vyznačuje ztrácením barvy na listech (žloutnutím), tmavými skvrnami na listech, stoncích i květech. Tyto skvrny nezřídka napadají i plody.

  • Šedá plíseň (typ Botrytis cinerea)

Jedná se o odnož bílé plísně, kdy plstnaté skvrny na listech i stoncích mají šedavý nádech.

  • Plíseň stonku (Pythium, Phytophthora)

Typická je měkká, hnědá nebo černá plíseň na spodní části stonku nebo kořenů. Rostlina se sklání, vadne, listy žloutnou a poměrně lehce se dají vytáhnout z půdy. Plíseň způsobuje přebytečná vlhkost a špatné odvodnění substrátu.

plisen-v-kvetinaci

Příčiny vzniku plísně

Plíseň se obvykle objevuje v květináčích kvůli nadměrné vlhkosti a nedostatečné cirkulaci vzduchu. Jaké faktory ke vzniku plísně na půdě nejvíce přispívají?

  • Nedostatek slunečního svitu - umísťujte proto květináče převážně tam, kde se dostane dostatek přirozeného světla a cirkuluje vzduch. Někdo dokonce doporučuje k hustě zasazeným rostlinám přidat menší ventilátor.
  • Příliš časté zalévání - přebytečná vlhkost v půdě je hlavní příčinou vzniku plísně. Zejména v zimních měsících myslete na to, že rostliny tolik vody nepotřebují. Většinu pokojových rostlin stačí zalévat 1x týdně, v zimě 1x za dva týdny. Zálivku aplikujeme v momentě, kdy už substrát není vlhký. Rostliny by také neměly stát ve vodě.
  • Nedostatečný odvod vody - spousta začínajících zahradníků dělá tu chybu, že zapomíná na odvod vody. Květináče by měly mít vždy na dně otvory na odvod přebytečné vody. Vodu rovněž účinně odvádí drenážní vrstva a dostatečně vzdušný mix - do substrátu přimíchejte trochu perlitu nebo keramzitu, pomohou s celkovým provzdušněním a odvodněním. 

kvetinac-z-morske-travy   kvetinac-na-pokojove-rostliny

Vliv plísně na rostliny

Plíseň ovlivňuje zdraví rostlin i jejich přirozený růst, a to hned několika způsoby. Plíseň na rostlinách způsobuje odumírání tkání - poškozené části žloutnou, vadnou a odumírají. Ve chvíli, kdy plíseň pokrývají listy, tak samozřejmě zamezují přirozené fotosyntéze. Snížení fotosyntetické aktivity následně vede k oslabení rostliny a poklesu produkce živin. Kromě ztráty celkové vitality hniloba vede rovněž k oslabení kořenového systému (snížení absorpce vody i živin) a celkové hnilobě. Většina rostlin snese spíše nedostatečné zalévání, než přelévání.

pokojove-kvetiny

Jak se zbavit plísně

Zaručené záchranářské postupy pro rostliny:

  1. V první řadě se zbavte postižených částí rostliny. V případě, že je plíseň pouze na některých částech a listech, tak jejich zbavením zabráníte dalšímu šíření.
  2. Rostlinu následně vyjměte z květináče. Důkladně odstraňte starou hlínu i z celé rostliny včetně kořínků, ostříhejte mrtvé části a přesaďte rostlinu do nového substrátu. Stříhání kořínků se nebojte - přirozeně se obnoví.
  3. Květináč dobře vymyjte, v případě dřevěného květináče otřete vlhkým hadříkem a nechte uschnout.
  4. Ještě předtím, než květináč naplníte vhodným substrátem, doporučujeme dát dospod drenážní vrstvu ve formě kamínků, štěrku, keramzitu, nebo expandované hlíny. Výrazně tím snížíte hromadění vody v půdě.
  5. V případě, že je plíseň opakujícím se fenoménem, zvažte využití vhodných přípravků na odstranění plísně. Existují nejrůznější formy prostředků na hubení plísně, které použijete formou postřiku nebo přidáte k zálivce rovnou do půdy.

presazovani   presazovani-kvetin

Domácí prostředky proti plísni

K hubení plísně v květináči existuje hned několik domácích prostředků. Výhodou je, že je většinou máte doma, jsou cenově dostupné a mohou být účinné, zejména při mírných infekcích.

Mezi nejčastější organické metody proti plísni patří: 

  • Roztok octa - ocet ničí plíseň a zároveň je spolehlivým preventivním opatřením. Roztok octa a vody se míchá vždy napůl.
  • Sojové mléko - obsahuje proteiny, které posilují obranyschopnost rostlin proti plísni. Smíchejte 1 díl mléka s 10 díly vody.
  • Rostlinné oleje - fungicidními vlastnostmi oplývá zejména eukalyptový či čajovníkový olej. Stačí přidat pár kapek do ostřikovače.
  • Sůl - dvě čajové lžičky smícháte s litrem vody a tímto roztokem následně postříkáte postižené části rostlin. Sůl má výrazné antibakteriální vlastnosti.
  • Soda bicarbona - zmírňuje pH a brání rozšiřování plísně. Stačí přidat čajovou lžičku sody do 1 litru vody.

Chemické přípravky proti plísni

V případě, že vám nezabírají domácí prostředky, zřejmě budete muset sáhnout po účinných chemických přípravcích, které si poradí i s agresivnějšími formami plísně.

Zde je přehled těch nejpoužívanějších se skvělými výsledky:

  • Fungicidní sprej se aplikuje rovnou na postižená místa. Spreje obsahují různé účinné látky, jako je například chlorothalonil, myclobutanil nebo thiophanate-methyl.
  • Měď má přirozené fungicidní vlastnosti, a z toho důvodu se přidává do některých přípravků.
  • Systemické insekticidy jsou formulovány s fungicidními vlastnostmi a mohou být účinné při léčbě plísně, která je spojena s hmyzem, jako jsou například mšice a molice.
  • Výhodou fungicidních prášků hubících plísně a houby je možnost zamíchat směs rovnou do půdy.
  • Systémové fungicidy jsou k dispozici převážně ve formé koncentrátů, které můžeme aplikovat na půdu i listy rostliny.

UPOZORNĚNÍ: Před použitím jakéhokoli chemického přípravku pečlivě prostudujte návod k použití a bezpečnostní pokyny. Důkladně dodržujte doporučené dávkování a postupy. Bezpečnosti věnujte pozornost především v případě, že máte v domácnosti mazlíčky nebo malé děti.

Prevence plísně je základ

Kromě boje s existující plísní je také důležité přijmout opatření ke snížení rizika vzniku nové infekce.

Zahradní tipy proti plísni:

Správná zálivka: Zalévejte rostliny pouze tehdy, když je to skutečně potřeba, a dejte půdě dostatek času na vyschnutí mezi zaléváním.

Zavedení drenážní vrstvy: Spousta lidí na drenážní vrstvu nemyslí, případně ji využívá pouze u vyvýšených záhonů. V květináčích ale poslouží stejně dobře.

Dostatečná ventilace: Umístěte květináče na místo s dostatkem vzduchu a přirozeného světla. Používáte-li ke květináči ještě obal, myslete na to, aby mezi květináčem a obalem byla dostatečná mezera a kořeny mohly dýchat.

Hygienická opatření: Při manipulaci s rostlinami si vždy umývejte ruce, abyste zabránili přenosu škodlivých organismů. Zvláště pokud používáte chemické přípravky proti plísni.

Pravidelná kontrola rostlin: Pravidelně kontrolujte rostliny na příznaky plísně a okamžitě zasáhněte, pokud ji zaznamenáte. Stejně jako v případě škůdců je i u plísně základem prevence a včasný zásah. 

Udržitelné zahradničení v praxi

Udržitelné zahradničení zahrnuje přístupy a praktiky, které minimalizují negativní dopady na životní prostředí a zároveň podporují zdraví rostlin a biodiverzitu. Pokud jde o prevenci plísně v zahradničení, existuje několik udržitelných opatření a praktik, které lze aplikovat. Jedná se převážně o důkladnou a správnou péči o půdu zahrnující správnou zálivku, výsadba s dostatečnými rozestupy (kvůli cirkulaci vzduchu), výběru odolných plodin, rotace rostlin a podpora biodiverzity.

vyvysene-zahony-na-zahrade

Zbavit se plísně v květináči může být zdlouhavý proces, ale se správnými opatřeními a péčí lze zabránit šíření a zachovat zdraví vašich rostlin. Důležité je pravidelně sledovat stav rostlin a rychle reagovat na jakékoliv změny, aby se minimalizovalo riziko infekce plísní, a vy se tak mohli těšit z krásné zahradní dekorace.

Související články

NÁVOD: Jarní věnec - postup krok za krokem

NÁVOD: Jarní věnec - postup krok za krokem

bily-prouteny-venec

Dekorativní věnce na dveře si získávají stále více příznivců. Umí zkrášlit domov a zároveň rozjasnit náladu každému příchozímu včetně vás samotných. Pozvěte si jaro domů a vyrobte si s námi věnec přesně podle svého vkusu. Největší výhoda? Rozhodně nepotřebujete zvláštní dovednosti, ani speciální materiál. Vystačíte si s pár drobnostmi. Koukněte sami!

V dnešním článku najdete návod na věnec pro pokročilé i začátečníky. Čekají vás také inspirace pro jarní věnec z netradičních i recyklovaných materiálů, které šetří váš čas i peněženku.

Obsah

  • Jarní věnec DIY
  • Materiál na jarní věnec
  • Postup: krok za krokem
  • Jarní výzdoba
  • Co v jarní výzdobě nesmí chybět
  • Inspirace na jarní věnce
  • Pletení věnce z proutí

Jarní věnec DIY

Velikonoční věnec nesmí v jarní výzdobě rozhodně chybět. Vyrobit si můžeme minimalistický věnec z dřevěných korálků, rustikální věnec na stůl z kmene stromu, či jednoduchý věnec z překližky. My letos vyzkoušeli tradiční věnec na dveře z proutí. Napodobíte nás, nebo se necháte okouzlit moderními trendy jarních věnců?

Materiály na jarní věnec

jarni-prouteny-venec   zdobeni-vence   ozdobeny-prouteny-venec

Návod na jarní věnec

Výroba jarního věnce krok za krokem:

  1. Nachystáme si vhodný proutěný věnec, který nám poslouží coby podklad pro jarní věnec pro začátečníky. Zvládne ho totiž opravdu každý.
  2. K věnci si přichystáme sušené květiny dle našeho výběru. Sušené květiny půjdou dobře aplikovat i mezi jednotlivé vrbové proutky proutěného korpusu. Pokud by se vám zdálo, že vypadávají, můžete je připevnit pomocí zeleného květinářského drátku, případně tavicí pistole.
  3. Na věnec připevníme tavící pistolí překližkové výřezy s jarní tematikou.
  4. Výřezy z překližky můžeme ponechat v přírodním provedení, případně je stačí namalovat akrylovými barvami, případně fixy, a zvolit si tak barevné provedení, které v nás nejvíce evokuje jarní náladu.
  5. Věnec připevníme pomocí přírodního provázku a pověsíme tam, kde nám bude dělat největší radost.

Jak na jarní výzdobu interiéru

Jarní dekorace do bytu vdechnou vašemu domovu kousek tepla, hřejivosti a vůně lesa. Uchvátí barevností, ale i použitými přírodními materiály. Exkluzivně vám nyní přinášíme nápady, jak domů pozvat svěžest jara. Všechny zmíněné dřevěné dekorace lze hravě vyrobit doma svépomocí. Můžeme osobně potvrdit, neboť jsme výrobu vyzkoušeli za vás.

Co vám na jaře nesmí doma chybět

Jarní věnec je samozřejmě nezbytnou součástí nejen velikonoční výzdoby. Nemluvě o kouzlu ruční práce. Jarní dekorace ale výrobou věnce nekončí. Inspirujte se dalšími nevšedními nápady a pozvěte si jaro domů!

  • Velikonoční zajíčci z podložky z kmene stromu ozdobí například dekoraci z kroucených vrbových proutků, nebo je zavěsíme na svazeček natrhaných “kočiček”. 
  • Jarní věnce všech možných tvarů a velikostí – i my se rádi necháme strhnout modními trendy a věnce prostě milujeme. Vyzkoušeli jsme jich hned několik.
  • Dřevěná vajíčka zdobená pyrografií – zkuste letos zdobení vajíček trochu jinak. Vypalování do dřeva je poměrně snadnou technikou práce se dřevem a umí vykouzlit zázraky. Přesvědčte se sami.

drevene-vajicko   dreveny-dekoracni-spalek   dreveny-velikonocni-zajicek

  • Velikonoční dekorace vyrobené z vaječných skořápek – vyzkoušejte velice snadnou dekoraci, k jejímuž tvoření můžete s klidem pozvat i děti. 
  • Věnec s vajec s dřevěným zajíčkem – dřevěná vajíčka nemusíme využít jen jako zajímavé kraslice. My z nich vytvořili zajímavý věnec (hnízdečko), který se na bohatě prostřeném velikonočním stole efektně vyjímá.
  • Dřevěné překližky vhodné k vytvoření květinové dekorace do vázy. Nechcete si s dekoracemi lámat hlavu? Naše velikonoční překližkové výřezy stačí naaranžovat do vázy a máte velikonoční dekoraci hotovou doslova a do písmene za pár minut.
  • Jarní dekorace z proutí – vrbové proutky jsou nejdostupnější a nejtradičnějším materiálem s pevně zakořeněnou řemeslnou výrobou. Proutky můžete jen tak naaranžovat do vázy, uplést z nich ozdobnou proutěnou kouli, nebo jednoduchý věnec.
  • Háčkované dekorace - ještě jste nepropadli kouzlu háčkování? Pak je rozhodně načase! Pomocí háčkování vytvoříte krásné košíky na drobnosti, květináče, nástěnné dekorace, podtácky, ale i velikonoční kraslice, které vám budou dělat radost po celé jaro.
  • Nezapomeňte na truhlíky! Dřevěné truhlíky jsou dekorativní záležitostí již samy o sobě. Pokud do nich zasadíte jarní květiny (jako jsou například primulky, zakrslé kopretiny, macešky nebo narcisy), tak máte jarní dekoraci hotovou doslova za pár minut.

dreveny-zajicek   drevene-vajicka   dreveny-vyrez-kraslice

Nápady na jarní věnce

Pokud hledáte inspiraci na to, jak udělat jarní věnec, tak se podívejte na oblíbené varianty.

Jarní věnec z papíru nepatří zrovna mezi trvanlivé kousky. Na druhou stranu je papírový věnec ekologický, vysoce variabilní a skvěle se hodí i pro tvoření s dětmi. Z novinového papíru snadno vyrobíte korpus, populární je rovněž výroba papírových růží.

Věnec z umělých květin - velkou výhodou věnce z umělých květin je samozřejmě jeho údržba, ale i trvanlivost. Takový věnec jednoduše po sezoně schováte a opět vytáhnete, když bude potřeba. Na trhu existuje nepřeberný výběr umělých květin. Stačí si jen vybrat.

Personalizovaný jarní věnec - jarní věnec na dveře rovnou se jménem? Skvělý nápad! Jarní dekorace tak bude splňovat i praktický účel. ČistéDřevo.cz se specializuje na vyřezávání do dřeva a personalizované dárky. Bude hračka pro vás vyrobit dřevěnou jmenovku přesně podle vašich představ, kterou jednoduše připevníte na korpus a dozdobíte.

Věnec z přírodních materiálů - potěší vaši peněženku, komponenty nasbíráte na procházce lesem, a vytvoříte tak velice levný jarní věnec. A co na výrobu použít? Například již zmíněné proutí nebo větvičky, ale i šišky, skořápky z vajíček, obyčejnou slámu a další recyklované materiály pro jarní věnec v jedinečném provedení.

jarni-venec   venec-prirodni

Zkuste si věnec z proutí uplést sami

Věnec z vrbového proutí patří k těm nejtypičtějším znakům právě přicházejících Velikonoc. Naši předkové ho pletli sami a zkušenosti si předávali z generace na generaci. Vrbové proutí symbolizuje nový život a kruh zase koloběh života. Pletení věnců na oslavu jara je známé již z pohanských dob. Své pevné místo ale v domácnostech obhajuje dodnes. I my jsme si takový proutěný věnec v minimalistické verzi zkoušeli vyrobit. Zkusíte ho s námi? Naše video vám bude dobrým průvodcem!

Pro další inspirativní návody na dekorace a nejen jarní výzdobu navštivte náš Pinterest, kde toho pro vás máme nachystaného mnohem víc. Jsme pro vás i na Facebooku, Instagramu i TikToku.

Související články

Háčkované podtácky: Návod na háčkování krok za krokem

Háčkované podtácky: Návod na háčkování krok za krokem

nahledovka-hackovane-podtacky

Háčkování je umění, které propojuje tradici, kreativitu a užitečnost. Jedním z nejoblíbenějších projektů pro milovníky háčkování jsou podtácky – domovu dodávají šmrnc, jsou vhodné i jako dárky a navíc je vřele doporučujeme pro začátečníky. Háčkované podtácky nejen že ozdobí dřevěný nábytek, ale také ochrání povrchy před poškrábáním a skvrnami.

V dnešním návodu se zaměříme na vytvoření háčkovaných podtácků krok za krokem. Připravte háček, přízi a hlavně trpělivost. Jdeme na to!

Obsah

Jak vybrat polotovary na háčkovaný podtácek

  • Polotovarů pro výrobu háčkovaných podtácků vyrábíme v několika velikostech. Záleží na vašich preferencích. Pro menší šálky na kávu se hodí spíše velikost 10 cm. My vřele doporučujeme univerzální velikost podtácku - 12 cm. Pivní korbel si zase zaslouží o něco větší velikost, tedy 14 cm.
  • Vybírat rovněž můžete hned z několika unikátních designů - nabízíme barevné podtácky s oblíbenými motivy i s gravírováním. Vypalování do dřeva na míru doporučujeme převážně pro personalizované dárky
  • Na ČistéDřevo.cz ručíme za vysokou kvalitu dřevěných překližek, ale i jedinečného kreativního zpracování - disponujeme kvalitními lasery i strojem na tvrzený barevný potisk dřeva.
  • Dřevěné polotovary na háčkovaný podtácek vyrábíme z kvalitní březové překližky, ta okouzlí světlým přírodním vzhledem i jemně přiznanými letokruhy. U březové překližky navíc máme zkušenost i s tím, že na ní naše jedinečné designy a motivy nejlépe vyniknou.
  • Pro běžné účely drobností k háčkování a dalšímu DIY tvoření používáme překližky o tloušťce 3 mm. Ale velice rádi vyhovíme vašim přáním - své specifické požadavky zasílejte na info@cistedrevo.cz, naše zákaznická podpora vám ráda vyhoví a vytvoří cenovou nabídku háčkovaných podtácků například z jiných materiálů a tlouštěk, nebo s motivem na míru.

DIY dekorace i originální dárek

Hledáte originální nápady na dárky, které jsou navíc eko-friendly? Zkuste ruční výrobu! Ve chvíli, kdy spojíte dřevěný výrobek spolu s tradičním řemeslem, vytvoříte nejen krásné dárky, ale i stylové domácí dekorace. Nabízíme unikátní design jednotlivých podtácků vhodných k obháčkování. Vybírat můžete z dřevěných podtácků s barevným tiskem nebo gravírováním. Jsme největší specialisté na gravírování do dřeva. Stačí napsat váš požadavek na laser@cistedrevo.cz a naši odborníci již vše zajistí k vaší spokojenosti.

Materiál pro háčkování

prize   hackovani-podtacek   hackovani-podtacku

Návod na háčkování

  1. Vybereme vhodné polotovary na výrobu podtácků k obháčkování. V případě, že se bude jednat o dárek, je zde možnost nechat si na podtácek vygravírovat vzkaz, jméno, logo nebo obrázek.
  2. Kromě designu je rovněž důležité zaměřit se na výběr barvy příze, aby nám ladila s celým podtáckem, případně se stylem vašeho interiéru. Vyberte si z naší bohaté nabídky přízí.
  3. Postupujeme stejně, jako u háčkování košíků, nebo například kraslic k obháčkování.
  4. Prostrčíme háček dírkou v podtácku, nabereme přízi a následně provlečeme očkem tak, jako vidíte na videu.
  5. Pokračujeme po celém obvodu podtácku. Tento postup je velice dobrý pro začátečníky. Naučíte se základům a zvládnete si je osvojit v poměrně krátké době.
  6. Háčkování ukončíme tak, že si necháme lehce povytáhnuté očko z posledního stehu a následně ze zadní strany provlečeme háček společně s vybranou přízí z klubka. Poté prostrčíme zpět mezi dvě oka ve tvaru “V”.
  7. Tento postup zúročí začátečníci i pokročilí.

Péče o háčkované výrobky

Ve většině případů se příze vyrábí z bavlny nebo vlny, příp. kombinací materiálů. Háčkované hračky, módní doplňky, oblečení, kabelky a doplňky do domácnosti nikdy neperte v pračce a v horké vodě. Výrobek perte vždy v ruce, a to ve vlažnější vodě. Rozhodně nešlápnete vedle, pokud sáhnete po pracím prostředku určenému k ručnímu praní. V případě využití příze s příměsí vlny (merino vlny) doporučujeme použít prací přípravek pro tyto účely přímo určený (například s lanolinem). Ale pozor - tento návod na péči o háčkované produkty neplatí, pokud používáte jakýkoliv polotovar ze dřeva - dno, víko, apod. Dřevěná překližka rozhodně nepatří do vody. V takovém případě doporučujeme produkt pouze pravidelně oprašovat, případně lehce obetřít navlhčeným hadříkem.

Vše, co potřebujete vědět o dodání produktů k háčkování

  • Všechny potřeby na háčkování (včetně příze, háčků, dřevěných doplňků a den na háčkované košíky) máme skladem. Objednáte-li a zaplatíte objednávku do 12 hodin dopoledne, druhý den již budete mít balíček u sebe doma.
  • Vzory háčkování a návody (i pro začátečníky) najdete na YouTube, ale také na Pinterestu a na dalších sociálních sítích ČistéDřevo.cz.
  • V případě rozměrů doporučujeme zvážit vlastní potřeby a následně si vybrat z naší bohaté nabídky.
  • Fotografie háčkovaných podtácků (ale i dalších vašich výtvorů) nám posílejte do zpráv, na e-mail nebo se pochlubte v komentáři. Inspirujete tak další jedince nadšené do rukodělných prací.
  • Disponujeme nejlepšími cenami na trhu! 

dna-na-kosiky_2   pomucky-na-hackovani   vika-na-kosiky

Recenze háčkovaných podtácků

Spousta zákazníků u nás rovněž nakupuje dřevěné polotovary a výrobky pro DIY tvoření, které následně využijí pro své obchodní účely.

Zuzka z e-shopu bySuzannee o našich produktech říká: “Ráda nakupuji na ČistéDřevo.cz, protože mají bezkonkurenční ceny na trhu a perfektní zákaznický servis.”

Floristka Jana zase využívá naše výřezy z překližky jako doplněk pro své nádherné kytice i věnce. “ČistéDřevo.cz mi vždy vyjde vstříc ohledně mých požadavků a komunikace je velice rychlá.”

macrame-duha   konstrukce-na-hackovani_2

Jste kreativní nadšenci a v háčkování jste se zhlédli? Pak se podívejte i na další naše návody, které jsou určeny jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Související články