AKCE: Až 30 % sleva na vše a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Proutěné dekorace návod: Velikonoční věnec

velikonocni-venec

Cítíte jaro ve vzduchu? Pak není nic snadnějšího, než jeho vůni a energii vnést i do svého domova. Velice efektivní se v tomto ohledu jeví výrobky z proutí, které nejen že interiér zútulní, ale dodají mu ten pravý jarní nádech a kouzelnou hygge atmosféru. 

Jak vyrobit velikonoční věnec z proutí?

K jaru neodmyslitelně patří i Velikonoce, které jsou prosyceny barvami, jarními dekoracemi, a výborným jídlem. Taky se vždy na jaro těšíte, protože si konečně můžete domov obléct do barev a využít přírodních prvků pro své umělecké tvoření? Stejně jako k jaru patří Velikonoce, tak Velikonocům sluší věnce z vrbového proutí, bez kterých si velikonoční výzdobu ani neumíme představit. Pojďte si jeden takový s námi uplést.

Co budeme potřebovat


Velikonoční věnec z proutí: návod

 • Vzhledem k tomu, že je momentálně sezona, tak nejlepší je použít vrbové proutky začerstva ihned po uříznutí.
 • Nastříháme si stejně dlouhé vrbové proutky, které následně očistíme od přebytečného listí.
 • Z nejdelšího šlahounu vytvoříme kulatý základ, konce svážeme tenkým měděným drátkem.
 • Na základ následně namotáváme jednotlivé vrbové proutky, podobně jako bychom například namotávali provázek na tužku nebo vlasy na kulmu.
 • Konec vždy pořádně zafixujeme a vpleteme do již vytvořeného základu. 
 • Můžete popustit uzdu fantazii a plést věnce na mnoho způsobů, nebo si tloušťku přizpůsobit přesně podle svého gusta.
 • Nyní stačí proutěnou dekoraci jen stylově ozdobit.
 • Tip na závěr: Pokud pleteme z proutí poprvé, tak můžeme zvolit i velice jednoduchou začátečnickou variantu. Pruty jen naskládáme k sobě a svážeme do vejčitého tvaru, čímž vznikne netradiční dekorace vhodná například k pověšení na branku.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Čím velikonoční věnec ozdobit?

Velikonoční věnce můžete ozdobit jakkoliv se vám líbí. Proutěný věnec se pyšní velkou variabilitou a parádu udělá jak v moderním, tak rustikálním, i boho interiéru. Stačí se jen zaměřit na vhodné doplňky.

 • Čerstvé i sušené květiny
 • Výřezy ze dřeva s jarními motivy
 • Skořápky vajec
 • Dřevěná vajíčka, která navíc můžete dozdobit (například namalovat akrylovými barvami, nebo na ně vypálit jemné motivy v boho stylu)
 • Krajka a jiné ozdobné textilie
 • Divoké bobule, šišky, ořechy, čerstvé kočičky, či jakékoliv jiné dekorace ze samotného lůna přírody.

velikonocni-venec-z-prouti

Historie pletení jarních věnců z proutí

Věnec patří k nejčastějším, ale i nejstarším vytvářeným dekoracím, které provází lidstvo už od prvních civilizovaných národů. První dochované zmínky nalezneme již v Mezopotámii a Egyptě. Objevuje se napříč všemi národy, náboženstvími i kulturami. Symbolika věnce v první řadě souvisí s náboženstvím daného kraje. V současnosti je věnec nejčastěji spojován s křesťanstvím a symbolizuje věčný život Ježíše Krista. Stal se tak neodmyslitelnou součástí Velikonoc a pletení proutěných dekorací, košů i věnců patří k našim dodnes s láskou dodržovaným tradicím.

Co když…

Sice milujete tvoření a obzvlášť jarní výzdoba vám dodává přesně tu pozitivní energii, kterou po dlouhé zimě potřebujeme, ale neříká vám nic pletení dekorací z proutí? Návod na pletení tedy s přehledem ignorujte a podívejte se na naši nabídku proutěných věnců, která se pyšní širokou škálou velikostí, tvarů i barev. Najdete zde věnce v tmavém, přírodním, ale i světlém provedení. Polotovar již máte, teď vás čeká ta příjemnější tvořící část – zdobení. Tak směle do toho!

venec-se-jmenovkou