Jak opalovat dřevo
Rádi byste něčím netradičním oživili starý nábytek u vás doma, nebo potřebujete účinnou ochranu dřevěných povrchů na zahradě proti hmyzu i venkovním vlivům? Existuje metoda, která vám ušetří peníze a její účinek potvrzuje i několik staletí používání.
Co je to metoda opalování dřeva?
Tomáš Kruczek, specialista na dřevo z cistedrevo.cz zná odpověď: "Jedná se o velice levnou povrchovou úpravu dřeva, jež se používá již několik staletí a vyznačuje se zejména dlouhou životností. Zjednodušeně se dá říct, že se jedná o opracování dřeva, které spočívá v jeho opálení a tím vytvoření specifické zuhelnatělé vrstvy." Následně se uhlí na povrchu vybrousí a na povrchu tak krásně vyniknou letokruhy a suky, jež materiál ozvláštní.
Ve světě známe dvě metody opalování. Jedna z nich má velice starobylý charakter a jmenuje se Shou-sugi-ban. Opalování se vždy provádí nad otevřeným ohněm, kdy se nejprve opálí jedna strana a následně se deska otočí a stejný úkon se provádí na druhé straně. Novodobá technika dnes ve většině případů používá plynový hořák. Dřevo se sice opaluje podobně, jak je tomu u japonské metody, ale zuhelnatělá vrstva se oproti Shou-sugi-ban vytvoří v mnohem menší tloušťce.
Na co se tato technika hodí?
- Zahradní nábytek
- Pergoly
- Obklad pro fasády
- Venkovní dveře a jiné účelové kusy nábytku na zahradě
- Zahradní budovy (například kůlna, nebo domeček pro děti)
- Designový nábytek v interiéru
- Bedýnky a krabičky na všechny nezbytnosti
- Podlahy
Jak opalovat dřevo v domácích podmínkách?
Novodobý technologický postup opalování se jeví jako nenáročná záležitost, kterou svépomocí zvládne i úplný začátečník. Existuje hned několik způsobů, jak si s opalováním poradit. Nejjednodušším a nejčastějším způsobem je opálení pouze měkkých částí na povrchu. Lehké opálení je velice efektní a výsledek bude i skvělou dekorací. Tuto metodu klidně můžete použít na dřevo, jenž přijde do interiéru. V opačném případě doporučujeme dřevo ohořet daleko více. Následně ale musíte počítat s větší prací při kartáčování. V tomto případě bude dřevo vypadat trochu jinak, než při opalování prvním způsobem. Hlavním rozdílem je to, že nyní bude opálena druhá vrstva.
Co k tomu budeme potřebovat:
- Dřevo, bedýnku, nebo jakýkoliv kus nábytku, který chceme opalovat
- Plynový hořák
- Kartáčovačka, nebo kartáč na vybroušení ohořelých částí
Postup:
- Nachystáme si plynový hořák.
- Desku ze dřeva rovnoměrně opálíme nejprve z jedné strany a následně i ze strany druhé.
- Následně ohořelé části očistíme kartáčem.
- Kartáčovat přestaneme až ve chvíli, kdy se krásně vybarví kresba dřeva a “vylezou” suky.
Malá rada na závěr: Pokud opalujete povrch jen velmi zlehka, tak si dejte pozor na vítr. Ten může plamen sfouknout a opálení tak nebude rovnoměrné. Doporučujeme se v tomto případě schovat někam do dílny, kde povětrnostní podmínky nemají šanci.
Jaké jsou vlastnosti opáleného dřeva?
- Zuhelnatělá vrstva je stálá, tudíž se nemusíte i po několika letech bát o povrch dřeva a samozřejmě dřevo ani nijak natírat.
- Jednou ohořelá vrstva dřeva je sama o sobě hůře zápalná, takže opalované dřevo snižuje riziko vzniku požáru.
- Dřevokazné houby a dokonce ani hmyz nemá žádnou šanci.
- Pokud je zuhelnatělá vrstva dostatečná, tak velice dobře odolává počasí a venkovním vlivům obecně.
- Trvanlivost takto upraveného dřeva se počítá až na 40-80 let.
Kde je opalované dřevo nejvíce populární?
Možná vás to překvapí, ale dřevěné povrchy domů upravené tímto způsobem najdeme nejčastěji v Japonsku. Není tedy žádným překvapením, že i samotná metoda z Japonska pochází. Vzhledem k tomu, že se obložení domů v Japonsku skládalo ve většině případů ze dřeva, tak se metodě Shou-sugi-ban věnovali jen opravdoví mistři, kteří svému řemeslu dobře rozuměli. Takto upravený dům již jeho majiteli vydržel po celý jeho život, aniž by se musel vrhnout na složitější úpravy.
Co když…
… Byste doma chtěli pár takto upravených kousků, ale chybí vám prostory, nebo materiál? Na e-shopu ČistéDřevo.cz najdete spoustu již opálených bedýnek, které se skvěle hodí do rustikálního, venkovského, či boho interiéru. Dobře poslouží i jako báječný předmět pro neotřelé sezonní dekorace.