AKCE: Až 30 % sleva na vše a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Výroba dřevěného květináče a truhlíku svépomocí

Nahledovy-truhlik

Zahradní květináče a truhlíky nejsou zrovna levnou záležitostí, obzvlášť pokud zároveň chceme, aby dobře vypadaly. Pojďte se s námi podívat, jak si vyrobit dřevěný truhlík nebo květináč svépomocí. Nejen, že tím ušetříte spoustu peněz, ale zároveň budou dřevěné květináče a truhlíky vítanou zahradní či balkonovou dekorací.

Jak vyrobit dřevěný truhlík?

Chcete doma nebo na zahradě něco, co bude precizně plnit svou funkci a zároveň skvěle vypadat? Doporučujeme se v tomto případě spolehnout na dřevěné truhlíky, které na první pohled zaujmou a zahradě dodají šmrnc. Jste alespoň částečně fanoušek DIY a není vám cizí samotná výroba? Dřevěné truhlíky si totiž rychle, snadno a hlavně levně vytvoříte i v domácích podmínkách.

dreveny-truhlik

Co budeme potřebovat

 • 3 podlouhlá prkna, jenž poslouží jako stěny truhlíku
 • 2 kratší prkna, která zasadíme jako boky
 • 3 hranoly – ty nám vytvoří podstavec k truhlíkům
 • Smirkový papír
 • Kladivo nebo vrtačka
 • Hřebíky nebo vruty

Postup

 1. Výroba dřevěného truhlíku začíná nařezáním desek.
 2. Následně desky důkladně ohoblujeme smirkovým papírem.
 3. Ke dnu přiložíme kratší i delší prkna, jež mají sloužit jako boční stěny našeho truhlíku.
 4. Vyznačíme si, kde budeme vrtat otvory.
 5. V této chvíli použijeme na spoje vhodné disperzní lepidlo na dřevo. Je to z toho důvodu, abychom měli stoprocentní jistotu, že nám truhlík bude držet pohromadě.
 6. Následně boky k sobě a k samotnému dnu snadno přišroubujeme. 
 7. Tam, kde bude dno, navrtáme odtokové otvory.

bedynka   bedynka-ze-dreva

Jak vyrobit květináč ze dřeva

Dřevěný materiál se k rostlinám dokonale hodí a výrazně zdůrazňuje jejich estetickou funkci. Zkrášlete si dům i okolí přírodními prvky, které vynikají svou nadčasovostí.

Co budeme potřebovat

 • Dřevěné smrkové desky
 • Disperzní lepidlo
 • Pilku na dřevo
 • Tužku
 • Smirkový papír

Postup

 1. Výroba dřevěných květináčů není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dokonce se úplně můžeme vyhnout přibíjení hřebíků. Stačit nám bude vhodné disperzní lepidlo.
 2. Smrkové desky si pilkou nařežeme na stejně dlouhé kusy a následně je smirkovým papírem začistíme. 
 3. Následně je na sebe naskládáme a slepíme v místě, kde k sobě desky přiléhají.
 4. Používáme takové lepidlo, které se hodí na dřevo a rovněž do venkovních podmínek. Taky počítejte s případnou vlhkostí při zalévání i venkovními vlivy a tomu musíme uzpůsobit samotnou disperzi lepidla.

Povrchová úprava dřevěných květináčů a truhlíků

Po sestavení truhlíků, dřevěných stojanů na květiny, nebo květináčů už jen stačí provést povrchovou úpravu. Pro přírodní vzezření stačí truhlíky potřít například vhodným olejem, či voskem. Pokud si ale chcete vyhrát a sladit truhlík, či květináč například se zahradním nábytkem, tak není nic jednoduššího než využít vlastností lazurolu, nebo akrylových barev na dřevo. Pro ještě originálnější vzezření pozvěte ke své práci děti a vyrobit tak můžete například krásné barevné truhlíky na bylinky. Už jen stačí pořídit vhodné zápichy na bylinky a funkční dekorace je na světě.

drevena-bedynka-uprava

Co když…

Netroufáte si na samotnou výrobu? Nemusíte zoufat, na našem e-shopu ČistéDřevo.cz najdete spoustu krásných dekorací, dřevěných truhlíků, ale například i bedýnek, které se snadno mohou stát malou bylinkovou zahrádkou. Zrecyklovat samozřejmě můžete i starou paletu, která se stane neotřelým zahradním doplňkem