AKCE: Zahradní hry se slevou až 15 %

Vše

Vítejte na blogu ČistéDřevo.cz

Provoňte svůj domov přírodou

Jak udržovat gril v perfektním stavu: Rady a doporučení

Jak udržovat gril v perfektním stavu: Rady a doporučení

nahledovy-pece-o-gril

Grilování je jednou z nejoblíbenějších letních aktivit, která spojuje rodinu a přátele u dobrého jídla a zábavy. Aby však gril sloužil spolehlivě a přinášel ten nejlepší chuťový zážitek, je nezbytné jej správně udržovat. Pravidelná péče o gril prodlužuje jeho životnost a také zajišťuje bezpečné a hygienické používání.

V článku vám přinášíme praktické rady a doporučení, jak udržovat váš gril v perfektním stavu po celý rok.

Obsah

Jak vyčistit gril

Připravili jsme si pro vás univerzální tipy na čištění grilu.

 1. Na začátku se musíme důkladně přesvědčit, zda je gril vychladlý a teprve poté můžeme pokračovat v práci.
 2. Jako první se vrhneme na čištění roštů grilu. Ty vyjmeme a necháme je namočené s čistícím prostředkem minimálně půl hodiny. Díky tomu se uvolní zapečené zbytky jídla a půjdou lépe odstranit.
 3. Pomocí ocelového kartáče nebo škrabky odstraníme zbytky jídla i mastnotu z vnitřní strany grilu. Použijeme k tomu směs jedlé sody a vody nebo speciální přípravek na čištění grilu.
 4. Jak odstranit mastnotu z grilu? Po odmočení grilovacích mřížek je vyčistíme ocelovým kartáčem a vhodným čistícím prostředkem s abrazivním a odmašťovacím účinkem.
 5. Nezapomínáme ani na vnější část grilu. Zde již nebudeme potřebovat silné čistící prostředky a rozhodně ani žádné kartáče. Doporučujeme pouze obetřít mokrým hadříkem a odmašťovacím přípravkem.
 6. Pokud má váš gril odkapávací misku, je potřeba ji rovněž pravidelně čistit, aby nedošlo k usazeninám, které by již po čase nebylo snadné odstranit.
 7. Po vyčištění gril opět složíme a provedeme důkladnou kontrolu - ta je pro udržení bezpečnosti grilu zásadní.

Čištění plynového grilu

Bezpečná údržba plynového grilu se kromě výše zmíněného mytí grilu skládá i z důkladné a pravidelné kontroly plynových hadic a těsnění, abychom předešli úniku plynu. Před čištěním vždy zkontrolujeme, že máme uzavřený plynový ventil na propanové lahvi nebo na hlavním přívodu plynu!

Čištění elektrického grilu

Elektrický gril se udržuje stejně jako jiné grily. Zvýšenou pozornost je jen třeba věnovat topnému tělesu. To bývá velice horké, a tak se na ně neusazují tolik nečistoty, na druhou stranu se po nějakém čase používání objeví na tělesu silná zuhelnatělá vrstva, kterou je třeba odstranit, aby se topné těleso nezničilo. 

Nejlepší nástroje na čištění grilu

Pro efektivní čištění grilu musíme mít ty správné nástroje. Ty seženete v každém hobby centru, supermarketu, speciálních e-shopech, a to samostatně nebo v setu na grilování. Ideální jako originální dárek, který ocení každý grillmaster!

 • Neobejdeme se bez drátěného kartáče, který účinně odstraňuje zbytky jídla. Díky dlouhé rukojeti můžeme kartáč použít i při samotném grilování (například k odstranění připálených zbytků nebo marinády).
 • Rovněž zúročíme škrabku, která spolehlivě odstraňuje i tvrdé usazeniny a nečistoty, které kartáč již nezvládne.
 • Pro kovové části grilu a hořáky se často používá ocelová vata.
 • K povrchu grilu jsou více než šetrné nerezové čistící ubrousky, které povrch nepoškrábou ani nijak neponičí.

kartac-na-gril   grilovaci-nacini

Nejlepší prostředky na čištění grilu

Pro snadné čištění grilu je samozřejmě nejlepší používat prostředky určené na mytí grilu. Hodí se zejména na silné znečištění a mytí třeba jednou do roka. Výhodou je samozřejmě jejich zaručená účinnost. Jedná se ale o silné chemické látky, které mohou člověka poleptat. Při používání těchto speciálních mycích přípravků na gril buďte opatrní a dbejte na bezpečností opatření uvedené na přebalu přípravku.

Vše pro zahradní párty

Domácí čistící prostředky na gril

Samozřejmě gril můžeme vyčistit i domácími přípravky, které jsou ale vhodnější při častějším mytí grilu. Kromě snadné dostupnosti oceňujeme u ekologických čistících prostředků domácí výroby i jejich cenu. Nevýhodu pak samozřejmě spatřujeme v jejich menším účinku na silné znečištění.

 • Jedlá soda a voda - mírně abrazivní prostředek vhodný k běžné údržbě.
 • Citronová šťáva - dobře odstraňuje mastnotu a má antibakteriální vlastnosti. Minimálně doporučujeme gril citronem ošetřit na konci čištění grilu.
 • Pivo - velice dobře pomáhá odstraňovat zapečené zbytky jídla a usazeniny. Dobře funguje zejména na ještě teplé grilovací rošty.
 • Káva - silný kávový odvar rozpouští mastnotu a zbytky jídla.
 • Směs jedlé sody a octa - kombinace jedlé sody a octa vytváří pěnu, která pomáhá odstraňovat nečistoty z hůře dostupných míst.
 • Cibule - enzymy v cibuli pomáhají rozkládat zapečené zbytky jídla a mastnotu. Doporučuje se použít před grilováním.

cisteni   bio-cisteni

Jak často čistit gril?

Záleží samozřejmě na tom, jak často grilujete, ale obecně se doporučuje používat následující intervaly:

 • Po každém používání

V případě, že grilujete často, pak doporučujeme lehkou očistu zvolit po každém grilování, a to z toho důvodu, že gril tak budete mít připravený kdykoliv, i v případě nečekané návštěvy.

 • Každé 3 až 5 použití

Po 3 až 5 použitích doporučujeme čištění zlatou střední cestou, kdy nerozebíráme celý gril, ale například odmočení mřížky a odstranění mastnoty a zbytků je nutností.

 • Každou sezonu (jednou ročně)

Pro důkladné čištění před sezonou využijte návodu ze začátku článku. Je potřeba celý gril rozebrat a důkladně vyčistit jednotlivé části včetně mřížek, hořáků i vnitřních komponentů.

Jak čistit gril po grilování

Abychom ušetřili práci při důkladném čištění, doporučujeme po každém použití gril alespoň základně vyčistit. Odstranit zbytky jídla z mřížek a otřít vnější část grilu. Pravidelná údržba grilu zajistí, že gril bude vždy připraven k použití a neusadí se na něm nečistoty a mastnota. Pravidelné čištění po každém grilování navíc zvyšuje životnost grilu.

letni-grilovani   prkenko-mistr-grilu

Prevence znečištění grilu

 • Používání oleje

Použijte kuchyňskou (papírovou) utěrku namočenou v oleji nebo speciální sprej na grilování, abyste potřeli mřížky před grilováním. Olej pomáhá zabránit přilnavosti jídla k mřížkám.

 • Používání alobalu nebo grilovacích podložek

Zabráníme tak přilnavosti jídla, a gril preventivně chráníme před opotřebováním a silným znečištěním.

 • Kontrola teploty

Příliš vysoká teplota může způsobit připečení jídla a mastnoty na mřížky. Teplotu proto důkladně sledujeme a grilujeme při doporučených teplotách pro daný druh potravin.

 • Čištění po každém použití

Pravidelné a časté čištění je skvělým preventivním krokem pro zvýšení životnosti grilu.

 • Opatrná práce s marinádami a omáčkami

Pokud používáte marinády nebo omáčky, které obsahují cukr, aplikujte je na jídlo těsně před dokončením grilování. Cukr má tendenci rychle se připalovat a může způsobit znečištění mřížek. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že marinády a omáčky se z grilovacích mřížek a desek dostávají nejhůře.

 • Spolehněte se na odkapávací misky

Misky zachytávají mastnotu a zbytky, které by jinak gril znečišťovaly a zhoršovaly jeho údržbu. Ujistěte se, že váš gril má správně umístěnou odkapávací misku nebo tácek na zachytávání mastnoty.

 • Správné skladování

Používejte ochranný kryt, když gril není v provozu. Chrání gril před prachem, deštěm a jinými nečistotami, které by mohly způsobit znečištění. Gril by měl být rovněž umístěn na suchém místě.

 • Používání správného nádobí

Dřevěné nádobí a grilovací náčiní by mělo být z takového materiálu, aby gril nijak nepoškodilo.

nacini-na-grilovani

Nezapomínejte na bezpečnost při čištění grilu

Při čištění grilu je velice důležité dodržovat bezpečnostní zásady, aby se předešlo úrazům a zraněním. Nikdy nečistíme horký a nevychladlý gril. V případě čištění nečistot a mastnoty z horkého roštu jsme opatrní a používáme kartáč s dlouhou rukojetí. Chemické přípravky na čištění vždy používáme v otevřeném prostoru a v ochranném obleku (minimálně brýle a gumové rukavice).


S našimi tipy na údržbu grilu bude grilování vždy probíhat v poklidném duchu. Nejen, že jsme si pro vás připravili detailní údržbu grilu, prevenci, ale i srovnání čistících prostředků. V našem magazínu toho ale najdete mnohem víc!

Související články

Výhody dřevěných výrobků pro uskladnění vaší úrody

Výhody dřevěných výrobků pro uskladnění vaší úrody

nahledovy-sklizen-v-bedynkach

Pokud máte zahrádku a pěstujete si tam vlastní ovoce i zeleninu (případně bylinky), tak jistě víte, že následná práce s úrodou s sebou přináší spoustu úsilí. Pojďme se nyní podívat na to, jak si ulehčit práci dobře organizovaným skladovacím prostorem.

Správné uskladnění je klíčové proto, abyste ze své úrody mohli čerpat klidně celou zimu. V dnešním článku se podíváme na to, jak správně uskladnit zeleninu a ovoce do sklepa, čemu se vyhnout a jaké jsou výhody a nevýhody využití dřevěných bedýnek pro vaši sklizeň.

Dřevěné bedny na výběr

Obsah

Jak na správné uskladnění úrody

A jaké potraviny se hodí na uskladnění do sklepa přes celou zimu? Jedná se zejména o česnek, cibuli, kořenovou zeleninu, řepu, zelí, kukuřici, dýně, jablka, hrušky, vyzrálé cukety (po poklepu “zvoní”). Ne celou zimu, ale její poměrnou část vydrží ve sklepě například ředkve, kedlubny, kapusta, chřest a mnohdy i květák nebo brokolice.

Osvojte si některé tipy a triky, aby uskladněné potraviny vydržely co nejdéle

 • Kořenovou zeleninu (zejména mrkev) ukládáme do písku (zajistíme tak odvod vlhkosti), někdo doporučuje i zasypání pilinami.
 • Pro cibuli a česnek se více hodí zavěšení na provázek. Nemůže se nám poté stát, že by vlhkost tyto plodiny poškodila.
 • Plodiny produkující ethylen (jablka a hrušky) uskladňujeme dále od ostatních potravin. Nejvíce citlivé jsou na ethylen brambory a cibule.
 • Zeleninu i ovoce vždy dobře očistíme a zbavíme listů či stonků (ty totiž z plodiny ještě nějakou dobu mohou čerpat živiny, a tak urychlit jejich hnilobu).
 • Při očišťování plodin dbáme na to, abychom ovoce nebo zeleninu nepoškodili. Kvalitní náčiní a ostré kuchyňské nože jsou nutností.
 • Před uskladněním sklizeň důkladně protřídíme. Jediné nahnilé jablíčko vám může zkazit celou bedýnku.

Proč pro skladování sklizně zvolit dřevo

Existují jisté druhy dřeva, které jsou pro styk s potravinami a na uložení přebytku sklizně daleko vhodnější než jiné. Ať už se jedná o lepší antibakteriální vlastnosti, odolnost vůči vlhkosti nebo vyšší hustotu.

Pojďme se společně podívat na jednotlivé typy dřevin a jejich vlastnosti, které při výběru dřevěných beden a skladovacích nádob využijete.

 1. Smrk - dřevo smrku je dostupné a dobře se s ním pracuje, může být ale náchylnější k napadení škůdci a houbami.
 2. Borovice - patří k oblíbenému a cenově dostupnému materiálu s velmi dobrými vlastnostmi. Je totiž poměrně lehká a odolná. Podobně jako u smrku, hrozí u borovice, při nesprávném ošetření, napadení houbami, škůdci a plísni.
 3. Dub - patří jednoznačně k dražším dřevinám. Oceníte ale jeho tvrdost, odolnost a estetickou atraktivitu.
 4. Cedr - vyznačuje se příjemnou vůni, lehkostí, odolností a pevností. Mnozí dřevoznalci rovněž dřevo cedru doporučují právě pro styk s potravinami. Má přirozené antibakteriální vlastnosti. Cedr je bohužel hůře dostupnější dřevina.
 5. Modřín - je opravdu pevný a odolný. Nevýhodou je pak jeho váha, která zhoršuje manipulaci.
 6. Pavlovnie - je z výše uvedených dřevin nejlehčí a dobře se s ní manipuluje. Zároveň ale pavlovnie disponuje takovými vlastnostmi jako je pevnost a odolnost vůči vlhkosti.

letokruhy-dreva

Jaké jsou výhody a nevýhody skladování zeleniny a ovoce v dřevěných úložných boxech

Výhody dřevěných beden

 • Přirozená regulace vlhkosti

Dřevo absorbuje přebytečnou vlhkost a následně ji uvolňuje, to udrží stabilní vlhkostní podmínky.

 • Dobrá ventilace

Dřevěné bedny obvykle mají otvory nebo mezery mezi prkny, které umožňují cirkulaci vzduchu. Díky tomu nemá vlhkost a plíseň žádnou šanci.

 • Odolnost a pevnost vůči mechanickému poškození

Dřevěný materiál je robustní a unese i velkou váhu, což je ideální pro skladování těžších plodin, jako jsou brambory nebo jablka. Málokdy se poškodí.

 • Dřevěné krabice jsou opakovatelně opravitelné a použitelné

Dřevěné bedny jsou trvanlivé a při správné údržbě mohou být používány opakovaně po mnoho let. Případné poškození dokonce snadno opravíte i sami.

 • Přírodní materiál s přirozeně se vyskytujícími antibakteriálními vlastnostmi

Dřevo je přírodní materiál, který neobsahuje chemikálie, což je výhodné pro skladování potravin.

Nevýhody dřevěných beden

 • Váha

Dřevěné bedny jsou obvykle těžší než plastové nebo kartonové bedny, což může být nepraktické při časté manipulaci.

 • Náchylnost na vlhkost a tím i na případné plísně

Pokud jsou dřevěné výrobky uloženy v příliš vlhkém prostředí, mohou začít hnít nebo plesnivět, což může ohrozit skladované potraviny.

 • Potřeba dezinfekce

Při skladování potravin je důležité, aby byly bedny čisté a dezinfikované, což může být u dřevěných beden složitější ve srovnání s plastovými či kovovými.

 • Údržba

Dřevěné bedny vyžadují pravidelnou údržbu, aby se prodloužila jejich životnost. Je třeba je pravidelně kontrolovat a případně čistit.

 • Napadení škůdci

Dřevo může být atraktivní pro různé škůdce, jako jsou termiti nebo brouci. Je třeba bedny pravidelně kontrolovat a případně ošetřovat.

Závěrem si shrňme, že dřevěné bedny jsou skvělou volbou pro skladování potravin díky své robustnosti, dobré ventilaci a přírodnímu materiálu. Je však vždy velice důležité zajistit správnou údržbu a kontrolu vlhkosti, aby se předešlo problémům s plísněmi a škůdci.

Kde koupit dřevěné bedny

Kvalitní dřevěné výrobky najdete zejména u místních řezbářů a prodejců, cena je ale poměrně vysoká. Existují však i specializované e-shopy na dřevěné výrobky, kde je zohledněn poměr ceny a kvality. Na e-shopu ČistéDřevo.cz můžete vybírat hned z několika velikostí, provedení i použitého materiálu.

drevene-bedynky   bedynky-jako-kvetinace

Nejlepší organizace skladování

Jak efektivně uspořádat skladovací prostor s dřevěnými bednami? Doporučujeme skladovací nádoby vždy uložit na kovové, plastové nebo dřevěné regály. Budete tak mít své plodiny chráněné před škůdci a navíc jde od země vždy více vlhkosti, takto tuto hrozbu výrazně minimalizujete.

Na co se zaměřit:

 • Ergonomické uspořádání - regály, bedny a nádoby by měly být umístěny tak, aby co nejvíce ulehčily manipulaci a tím i snížili riziko převrácení nebo jiné nehody.
 • Rozdělení na zóny - v jedné části by měly být brambory, v další kořenová zelenina a ovoce. V dostatečné vzdálenosti pak potraviny obsahující ethylen (jablka, hrušky).
 • Uspořádání beden - ujistíme se, že jsou bedny stabilní a nejlépe stohujeme na sebe, aniž bychom pomačkali uloženou úrodu.

bedynka-s-bramborami   uskladneni-sklizne

Jak dlouho vydrží sklizeň uskladněná?

Pokud si chceme udržet čerstvou zeleninu a ovoce, tak při správném skladování potravin vydrží plodiny 3-6 měsíců. Můžeme tedy s jistotou říct, že sklizeň vydrží klidně přes celou zimu. Skladovací prostory by ale měly být tomu uzpůsobené. Teplota by neměla přesáhnout 10 °C a prostor by neměl být příliš vlhký. Doporučuje se i možnost odvětrávání. Samozřejmostí je, že ve skladovacím prostoru nesmí mrznout.

Údržba dřevěných výrobků

Dřevěné produkty, bedýnky a regály, které se k uskladnění zeleniny a ovoce skvěle hodí, je třeba pravidelně udržovat. Jen díky tomu si ponechají své skvělé vlastnosti a výhody. Kromě pravidelné kontroly a péči o dřevěné bedny se samozřejmě můžeme zaměřit i na povrchovou úpravu dřevěného materiálu. Nabízí se hned několik možností, které jsou přírodního rázu, takže se nemusíte bát jakékoliv škodlivosti při styku s potravinami. Jak na povrchovou úpravu dřevěných výrobků mrkněte do jednoho z našich minulých článků.

povrchova-uprava-bedynky   opalena-bedynka

Nejčastější chyby při skladování sklizně a jak se jim vyhnout

PŘÍLIŠ VYSOKÁ TEPLOTA

Ideální teplota pro většinu plodin se pohybuje v rozmezí 0 - 10 °C.

PŘÍLIŠ NÍZKÁ TEPLOTA

Teplota by rozhodně neměla klesnout pod 0 °C. V mrazu se většině plodin poškodí buněčná struktura a následně se ovoce nebo zelenina zkazí.

NEDOSTATEČNÁ VENTILACE

Vlhkost a nedostatek vzduchu mohou vést k hnilobě a plísním. Ujistěte se, že sklep má dobrou ventilaci, která umožňuje cirkulaci čerstvého vzduchu. I z tohoto důvodu se doporučují dřevěné bedny, které jsou složeny z latěk a umožňují lepší cirkulaci vzduchu.

VLHKOST

Vysoká vlhkost podporuje růst plísní a hnilobu. Ideální vlhkost pro skladování většiny plodin je mezi 75-85 %. Pro regulaci vlhkosti můžeme použít odvlhčovače nebo zajistit dostatečnou ventilaci.

ŠPATNÁ PŘÍPRAVA PLODIN

Před uskladněním by měla být zelenina a ovoce pečlivě očištěny, ale ne příliš důkladně, aby se nepoškodila jejich přirozená ochranná vrstva. Rovněž je třeba odstranit špatné plody, aby se zabránilo šíření chorob.

SKLADOVÁNÍ NEVHODNÝCH POTRAVIN POSPOLU

Dejte si pozor zejména na ethylenovou citlivost. Mnohé potraviny uvolňují ethylen, který urychluje zrání ostatních potravin. Doporučuje se tedy uchovávat je odděleně.

ŠPATNÉ USPOŘÁDÁNÍ

Vyhněte se používání nevhodných nádob, které neumožňují dostatečnou cirkulaci vzduchu a díky materiálu se sklizeň ze zahrádky rychleji zapařuje. Dřevěné výrobky mají i tu výhodu, že je materiál přirozeně prodyšný a antibakteriální. Rovněž doporučujeme plodiny do bedýnek ukládat tak, aby se nijak nepotloukly a samozřejmě by neměly být v bedně namačkány.

NEDOSTATEČNÁ OCHRANA PŘED ŠKŮDCI

Vždy se důkladně ujistíme, že sklep (či jiná místnost) je chráněný před škůdci.

Další tipy, jak uskladnit úrodu efektivně

 • Mražení

Patří k oblíbeným a rychlým metodám. Jednoduše stačí čerstvě natrhanou zeleninu a ovoce očistit, nakrájet a okamžitě zamrazit. Mražení se ale nedoporučuje pro všechny plodiny. S přehledem můžeme mrazit bobuloviny, kořenovou a listovou zeleninu. Vyhněte se mražení zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vody (papriky, rajčata, meloun, jablka, hrušky, broskve). Dojde k buněčné změně.

 • Sušení

Sušení je sice skvělý způsob, jak zužitkovat zeleninu, ovoce, bylinky nebo houby. Bez profesionální sušičky se ale neobejdeme. Pokud tedy nedisponujete sušičkou na ovoce a zeleninu, tak sušení doporučujeme spíše k uskladnění bylinek.

 • Zavařování

Zavařování je skvělý způsob, jak zpracovat přebytky úrody. Existuje hned několik receptů a variací. Nevýhodu je samozřejmě čas, který zavařování musíte věnovat. Výsledek ale stojí za to!

 • Nakládání v oleji

Některé druhy zeleniny a bylinky mohou být konzervovány v oleji, což jim dodává specifickou chuť a prodlužuje trvanlivost. Pro efektivní výsledek doporučujeme stylové dózy.

 • Nakládání

Nakládání do octa nebo solného roztoku je tradiční metoda konzervace, která se hodí pro okurky, papriky, cibuli a další zeleninu.

 • Fermentace

Zahrnuje přeměnu cukrů na kyseliny, alkohol nebo plyn pomocí mikroorganismů, je skvělý pro uchování zeleniny (například kysané zelí, kvašené okurky, mrkev, ředkev nebo populární kimchi).

 • Lyofilizace

Jedná se o proces, při kterém je potravina zmražena a následně je z ní při nízkém tlaku odstraněna voda. Tento způsob zachovává nutriční hodnoty a chuť a je vhodný pro ovoce, zeleninu i maso.

zavarene-broskve

Mnohé další tipy, ale i recepty na to, jak zužitkovat přebytečnou sklizeň, najdete v jednom z našich minulých článků. Sledujte nás na sociálních sítích, kde pro vás máme tipy do domácnosti, recepty, inspiraci i novinky z našeho dřevěného sortimentu.

Související články

TOP 8 vege receptů na gril

TOP 8 vege receptů na gril

nahledovy-grilovani

Ve vegetariánském grilování se objevuje výrazná rozmanitost a lahodnost, proto jsme si pro vás připravili 5 nejoblíbenějších vegetariánských receptů, které rozhodně musíte vyzkoušet! Součástí zdravého grilování je i důležitá a esteticky příjemná součást - servírování jídla s atraktivními dřevěnými výrobky. Víte, co vám nesmí u letního grilování chybět?

V dnešním článku pro vás máme připravené chutné recepty na gril pro vegetariánské i veganské grilování. Díky výběru toho nejlepšího máte jistotu, že uděláte radost masožravcům i nemasožravcům. Tak směle do toho!

Obsah

Na co si dát pozor při přípravě vegetariánských receptů

 • Důkladně rozpalíme gril - pamatujte, že uhlí i dřevo by mělo v krbu hořet minimálně ¾ hodiny, aby byl kvalitní gril dobře připraven.
 • Příliš hodně koření - mnozí dělají tu chybu, že při snaze dodat chuť vegetariánským, či veganským pokrmům, jídlo zbytečně překoření. Možná i vy sami si vzpomenete na nepříliš chutné vege pokrmy, které byly suché - je to právě zbytečně přidaným kořením. Raději si umelte koření ve dřevěném mlýnku a tím zesílíte požadovanou chuť i aroma. 
 • Kombinace více výraznějších chutí - nemíchejte příliš mnoho výrazných chutí dohromady. Zaměřte se jen na jednu kombinaci - například bazalka ladí s provensálským kořením a česnekem, kari ladí s uzenou paprikou a chilli papričkami i zázvorem.
 • Pozor na olej - každý gurmán i grilovací fajnšmekr vám řekne, že olej na gril rozhodně nepatří. Hořící olej vytváří nezdravé karcinogenní látky. Přebytek oleje a marinád tudíž před grilováním z pokrmů lehce setřeme (případně jemně osušíme).
 • Rošt by neměl být přeplněný, aby nedocházelo k nerovnoměrnému propečení. Každý si na svůj kousek dobroty rád počká.

Doba přípravy grilované zeleniny:

Letní vege recepty na zeleninu jsou snadné a velice pestré. Každá zelenina ale potřebuje ke svému zhotovení jiný čas.

 • Plátky cukety, lilku, cibule a papriky grilujeme cca 5 minut.
 • Celé žampiony, chřest nebo menší celou papriku ugrilujeme za 10 minut.
 • Kukuřice v alobalu nebo celá paprika nám bude trvat 15 - 20 minut.
 • Nejdéle nám zaberou brambory nebo batáty. Celé v alobalu je grilujeme minimálně hodinu.

grilovaci-kleste-drevene

Grilovaná mrkev ala losos

Vymazlená dobrota, která se stane stálicí ve vašem jídelníčku. Grilování zeleniny prostě milujeme!

 • 0,5 kg mrkve
 • 1 kg soli
 • Rostlinný olej
 • Tekutý kouř
 • Nori řasa

Postup

 1. Dno menšího pekáčku vysypeme solí, na kterou nasypeme neoloupanou mrkev a zbytkem soli ji zcela zasypeme. Rozpálíme gril na 180 °C a hodinu a půl.
 2. Necháme následně vychladnout co nejdéle (klidně přes celou noc). Pamatujme na to, že čím déle mrkev v soli zůstane, tím lépe.
 3. Po vychladnutí mrkev vyjmeme ze soli, oloupeme ostrým nožem a nakrájíme na velmi tenké plátky. 
 4. Na dno skleněné nádoby s víkem vložíme plátky řasy Nori, která finálnímu pokrmu dodá to pravé “rybí” aroma. 
 5. Na řasu nyní vyskládáme plátky mrkve a zalijeme směsí oleje a tekutého kouře (lze nahradit uzenou paprikou).
 6. Takto připravenou mrkev necháme alespoň dva dny odpočívat, aby se jednotlivé chutě důkladně propojily v lahodný pokrm.
 7. Na grilu následně opečeme rozkrojený bagel a podáváme společně se zakysanou smetanou, křehkým letním salátem a koprem.

Poměrně netradiční pochoutka si zaslouží jedinečné servírování. Zkuste bagely s “uzeným lososem podávat v nižších dřevěných bedýnkách. Kromě nezaměnitelného dojmu je navíc tento typ servírování i velice praktický - skvěle se vám budou dobroty roznášet a nic vám nespadne.

Cuketové bramboráky s mozzarellou a rajčaty

Plnohodnotné jídlo pro ty, kteří potřebují pohostit více lidí najednou. Ideální také pro nadšence low-carb stravování (stačí mouku zaměnit za LC mouku, případně mleté ořechy, či lahůdkové droždí).

 • Cuketa
 • Mozzarella
 • Rajčata
 • Bazalka
 • Vejce
 • 5 lžic polohrubé mouky

Postup

 1. Cuketu nastrouháme nahrubo ve větší misce, osolíme a necháme tzv. “vypotit” cca 5-10 minut. 
 2. Vodu slijeme a k nastrouhané cuketě přidáme vejce, mouku, nakrájenou čerstvou bazalku. Fanoušci pikantnějších chutí přidají utřený česnek.
 3. Směs dobře promícháme a vytvoříme husté těsto jako na bramboráky.
 4. Pečeme nejlépe na žulové desce na grilu - cuketový bramborák tak získá výborné “kouřové aroma” a chutná úplně jinak než z pánvičky. Osobně vyzkoušeno!
 5. Pomocí kleští na grilování sundáme placku z grilu a odložíme na dřevěné prkénko.
 6. Do placky nyní zabalíme mozzarellu, čerstvá rajčata i bazalku.

Tento ryze letní pokrm doporučujeme podávat například na dřevěném korýtku, obzvláště ve chvíli, kdy máte více hostů. Jedná se totiž o dokonalé plnohodnotné jídlo. Korýtko rovněž udrží pokrmy déle teplé, a tak si pochutnají i opozdilci.

mozzarella-s-rajcaty

S´mores pro milovníky sladkého

Marshmallows se grilují extrémně rychle, velice záhy ale zjistíte, že i tak nebudete stíhat přidávat na gril. S'mores vám budou doslova mizet pod rukama. Ideální pro dětské oslavy!

 • Pěnové marshmallows vhodné na oheň
 • Sušenky
 • Hořká čokoláda

Postup

 1. Na velký podnos si připravíme sušenky - použít můžeme klasické obilné, cookies, ale třeba i slané krekry.
 2. Na zvolené krekry položíme čtvereček hořké čokolády.
 3. Nyní se již pustíme do grilování marshmallows. Pěnové cukrovinky opékáme poměrně krátkou dobu ze všech stran. 
 4. Přichystané keksy s čokoládou pokryjeme grilovaným marshmallow a přikryjeme druhým keksem.

Po první várce s'mores se jen zapráší. Druhou podáváme na velkém servírovacím tácu, odkud si každý může brát dle libosti.

marshmallow  smores

Grilované brambory

Brambory na grilu jsou oblíbenou pochoutkou i zapřísáhlých masožravců. Rozhodně tímto pokrmem pohostíte úplně všechny. Navíc grilované brambory patří k opravdu jednoduchým vege receptům.

 • velké brambory
 • bylinkové máslo
 • sýr dle chuti (skvěle se hodí balkánský sýr, případně mozzarella)
 • česnek

Postup

 1. Velkou bramboru oloupeme (novou nemusíme) a několikrát příčně nařízneme.
 2. Důkladně osolíme i opepříme (zde se nebojíme trochu přidat, protože brambory pohlcují sůl).
 3. Bramboru vložíme na dobře rozpálený gril. Pro větší jistotu můžeme zabalit do alobalu, ale není to nutné. 
 4. Grilujeme minimálně hodinu a následně pomocí grilovacích kleští vytáhneme z grilu a položíme na prkénko ze dřeva.
 5. Do zářezů v bramborách vložíme bylinkové máslo a sýr dle chuti a opět vložíme na gril, kde opékáme dozlatova.
 6. Můžeme doplnit o grilovaný lilek a cuketu.

Rustikální ráz brambor podpoří servírovací prkénko, případně korýtko, které udrží pokrm v teple a zároveň dodá bramborám venkovský šmrnc. Jednoduše se jedná o ideální jídlo pro venkovní grilování i pohoštění přátel na chatě. Nezapomeneme přidat ochucené dipy ve stylových, či tradičních miskách. K bramborám oceníte česnekový, bylinkový, ale i sýrový dip.

grilovana-brambora

Žampionový špíz s grilovaným tofu

 • žampiony
 • tofu (zvolte ochucené - například bylinkové, nebo uzené)
 • paprika
 • cibule
 • dřevěné špejle

Postup

 1. Žampiony očistíme vhodný štětcem, doporučujeme například dřevěný nůž na houby se štětcem. 
 2. Pokud houbu myjeme, tak jen velice lehce a dobře ji osušíme, aby se vlhkost nedostala do houby.
 3. Tofu nakrájíme na větší kostky, papriku a cibuli na větší kousky.
 4. Nyní střídavě na špejli napichujeme žampiony, tofu a zeleninu.
 5. Grilované špízy můžeme přelít bylinkovým máslem, ale není to nutné.
 6. Grilujeme ze všech stran přibližně 7 minut, dokud zelenina nezměkne a grilované tofu nezezlátne.

Vegetariánské špízy podáváme naservírované na dřevěném talíři, který vyniká termoizolačními vlastnostmi a tudíž nám jídlo rychle nevychladne. Obzvlášť tofu i žampiony jsou obecně “chladné” pokrmy a po vytažení z ohně chladnou rychleji než například maso.

grilovany-spiz-se-zampiony

Vege burger s křupavou hlívou

Víte, co na burgerech nejvíce obdivujeme? Že si je můžeme připravit na x chutných způsobů.

 • hlíva ústřičná
 • burger bulky
 • sůl, pepř, oblíbené grilovací koření (doporučujeme pikantnější)
 • salát
 • krémová zakysaná smetana (200 g)
 • česnek a chilli na omáčku do burgeru

Postup

 1. Nachystáme si omáčku do burgeru. Prolisujeme česnek a smícháme s chilli a zakysanou smetanou. Přikryté potravinářskou folií necháme v lednici odležet.
 2. Nyní se pustíme do grilování hlívy. Důkladně ji očistíme a natrháme tak, aby byl každý klobouček samostatně.
 3. Okořeníme oblíbeným grilovacím kořením, osolíme a grilujeme nejlépe na grilovací pánvi.
 4. Pánev necháme důkladně rozpálit, pomocí štětce potřeme slunečnicovým olejem a dáme grilovat kloboučky připravené hlívy.
 5. Následně kloboučky hlívy zatížíme litinovou deskou. Díky tomu se odpaří voda a hlíva se opeče doslova do křupava.
 6. Připravte se na to, že grilování hlívy bude trvat trochu déle, než jste tomu zvyklí u hub, kvůli obsahu vody. Grilovat se hlíva začne až ve chvíli, kdy je odpařená všechna voda. Trvá to přibližně 25 minut.
 7. Jakmile je hlíva z obou stran důkladně propečená, disponuje tmavě hnědou barvou a je křupavá, máme hotovo.
 8. Nyní již narychlo opečeme rozkrojené burgerové bulky a nakrájíme na dřevěném prkénku hlívu na proužky.
 9. Na spodní bulku dáme 2 lžíce omáčky, kterou jsme si připravili hned v prvním kroku. Na omáčku vyskládáme námi opečenou hlívu. Ozdobíme salátem a přikryjeme opečenou vrchní bulkou.

TIP na závěr: V případě, že si chcete připravit pravé a nefalšované veganské BBQ, vyměňte smetanu za její rostlinnou alternativu.

Grilovaný hermelín s lahodnými brusinkami

K nejlepším vege receptům patří jednoznačně grilovaný hermelín, kterým nikdo nepohrdne.

 • hermelín (případně jiný sýr s bílou plísní na povrchu)
 • grilovací koření dle vaší chuti (doporučujeme středomořskou směs)
 • čerstvý rozmarýn
 • 100 g brusinek v omáčce (rosolu)
 • olivový olej (2 polévkové lžíce)
 • rukola

Postup

 1. Z oleje a koření si připravíme marinádu, kterou hermelín potřeme důkladně ze všech stran.
 2. Na potřený hermelín vložíme snítek rozmarýnu a zabalíme do alobalu.
 3. Takto zabalený hermelín již můžeme grilovat jakkoliv, a to jak na litinové pánvi, tak na keramické desce i roštu.
 4. Doba grilování se samozřejmě liší, ale průměrně se udává zhruba 15 minut. Poznáme to tak, že je hermelín dostatečně měkký. Nic víc vědět nepotřebujeme.
 5. Servírujeme na rukolových listech s brusinkami/brusinkovou omáčkou.

Co se vám ke grilování chutných vege receptů bude hodit

K vegetariánským i veganským receptům se hodí nejrůznější omáčky, saláty i dochucovadla, která naše pokrmy obohatí a dodají jim šmrnc. Dřevěný nosič tedy využijeme na omáčky, či zálivky na salát. Všechno grilovací náčiní, misky, dřevěné nádobí a další nezbytnosti uložíme do proutěného košíku, dřevěné bedýnky či piknikového koše. Máme jistotu, že nám nic nespadne a navíc budeme mít vše po ruce. Dřevěný nosič na pivo zase udrží vaše lahve vždy v bezpečí před rozbitím.


Z dnešního článku si můžete odnést výjimečné kombinace chutí, které vegetariánská kuchyně nabízí. Nabízíme nejen atraktivní recepty, ale i tipy na stylové servírování, které dodá vašemu vegetariánskému BBQ ten správný šmrnc.

Související články

Jak správně pečovat o dřevěné prkýnko: Tipy a triky

Jak správně pečovat o dřevěné prkýnko: Tipy a triky

nahledovy-prkenko-mistr-grilu

Kuchyni si bez dřevěných pomocníků ani neumíme představit. Dřevo patří k přírodním a stále “živým materiálům”. Reaguje tedy na vlhkost i příliš velké teplo možným zkroucením a deformací materiálu. Z toho důvodu je třeba se o kuchyňské potřeby ze dřeva starat správně.

V dnešním článku se podíváme na správnou údržbu dřevěného prkénka. Zaměříme se nejen na čištění dřevěného prkýnka, ale i na odstranění zápachu, uskladnění a dezinfekci. Správnou péči udržíte dřevěné výrobky krásné i několik desetiletí.

Obsah

Kuchyňské potřeby

Jak čistit dřevěné prkýnko

Udáváme příklad nejběžněji používaného způsobu čištění dřevěného prkénka. Za nás je na čištění prkénka nejlepší jedlá soda a ocet. Použijete-li je zvlášť, pak volte jedlou sodu na mastnotu a odstranění zápachu, ocet pak na větší nečistoty. Největšího “kouzla” ale dosáhnete jejich spojením, při kterém vzniká chemická reakce, tzv. neutralizace. (V případě, že se neutralizaci chceme vyhnout, tak po použití každé jednotlivé složky prkénko opláchneme.)

Správné čištění dřevěného prkýnka probíhá následovně:

 1. Prkénko důkladně umyjeme pod tekoucí vodou a lehce osušíme utěrkou.
 2. Posypeme jej jedlou sodou a necháme 15 minut působit. Jedlá soda je příjemný abrazivní prostředek, který odstraňuje povrchové nečistoty.
 3. Následně prkénko důkladně postříkáme octem. Dojde tak k šumivé reakci, díky níž se dostanou z rýh po noži i zašlé nečistoty a tuky.
 4. Pomocí měkkého kartáčku prkénko důkladně krouživými pohyby vyčistíme.
 5. Prkénko opláchneme pod tekoucí vodou a očistíme ještě citronovou šťávou nebo kyselinou citronovou. Citron má výrazně antibakteriální vlastnosti a krásně na prkénku oživí barvu a neutralizuje pachy. A opět opláchneme.
 6. Necháme důkladně zaschnout a uskladníme (tipy na správné uskladnění najdete níže).
 7. V případě potřeby ošetříme vhodným rostlinným olejem.

Ošetření po použití dřevěného prkénka máte tedy v malíčku, ale víte, co je nejlepší udělat před ještě před použitím prkénka? Pokud se chystáte krájet maso, tak je nejlepší prkénko předem namočit. Prkénko tak vsákne vodu a nikoliv šťávu z masa. Podobně je to i u vysoce barvící zeleniny a ovoce (například červená řepa, zelí, granátové jablko). Někdo rovněž doporučuje prkénko nasolit, následně opláchnout a až poté použít.

Proč a jak často provádět dezinfekci dřevěného prkýnka

Dřevo patří k vysoce porézním materiálům, které snadno absorbují vlhkost i organické látky z potravin. Jak tedy docílit bezpečného používání dřevěného prkýnka? Dezinfekce spolehlivě ničí veškeré bakterie včetně těch nebezpečných (E.coli, Salmonella, Listeria). Dezinfekce by se měla provádět pravidelně po každém použití syrového masa a ryb a mnohdy i aromatických potravin.

drevene-prkenko

Nejčastější metody dezinfekce:

 • Sůl a soda - přírodní abrazivní prostředek z ryze domácích surovin.
 • Ocet - jedná se o přírodní dezinfekční prostředek, který zároveň neutralizuje i pachy.
 • Citronová šťáva - má výrazné antibakteriální vlastnosti a s jistotou ničí i pachy.
 • Roztok vody a bělidla - k důkladné dezinfekci stačí 1 lžíce bělidla na 4 litry vody.
 • Dezinfekce pro potravinářské účely na bázi alkálií, kterou zakoupíte ve specializovaných prodejnách a e-shopech.

Jak zabránit prasklinám dřevěného prkýnka

Praskliny vznikají zejména v případě nešetrného zacházení. Z toho důvodu se nedoporučuje na dřevěném prkénku určenému ke krájení například bourat nebo sekat maso. Zátěž je příliš velká a klasické kuchyňské prkénko není k této činnosti určené. Zároveň se vyhýbáme mytí v myčce a vysokým teplotám.

Jak na opravu dřevěného prkýnka?

V případě, že se přesto jakýmkoliv způsobem prkénko poškodí, tak jej můžeme opravit v několika snadných krocích.

 • V případě větších rýh či trhlin prkénko budeme muset prkénko správně zbrousit jemným brusným papírem. Používáme brusný papír s vyšší zrnitostí. Brousit budeme sice déle, ale výsledek bude jemnější, čehož u prkénka chceme dosáhnout.
 • Po broušení drobných nedokonalostí prkénko důkladně natřeme olejem.
 • Necháme zaschnout a uskladníme na suchém místě.

prkenko-detail

Olejování a voskování dřevěného prkýnka na závěr

Aplikace minerálního oleje nebo speciálního oleje na dřevo jednou měsíčně (nebo podle potřeby) pomáhá udržovat dřevo hydratované a chrání ho před praskáním a deformací. A jaký je nejlepší olej na dřevěné prkýnko? Jednoznačně potravinářský minerální olej!

Výhody potravinářského minerálního oleje:

 • Je bezpečný pro styk s potravinami, nepředstavuje žádné riziko (např. ve formě alergií).
 • Oceníte stabilitu. Minerální olej na rozdíl od potravinářských tzv. nežlukne. To znamená, že se časem neznehodnotí a nezačne nepříjemně zapáchat.
 • Je snadno a cenově dostupný. Zakoupíte ho ve specializovaných e-shopech a prodejnách s kuchařským vybavením, v lékárnách nebo supermarketech.
 • Minerální olej se velice dobře a rychle vstřebává do dřeva. Nezůstává po něm mastný film a dřevo chrání na jedničku.

Potravinářský minerální olej je ale pouze naším osobním doporučením. Mezi oblíbené ale patří i olivový, kokosový, lněný olej nebo přírodní včelí vosk.

Skladování dřevěného prkýnka

Správné uložení a skladování je pro ochranu dřevěného prkýnka zásadní.

 • Nejlepší je prkénko skladovat ve svislé poloze. To umožňuje dobré proudění vzduchu kolem celého prkénka a zajišťuje, že se důkladně vysuší po každém použití. Můžeme ho opřít o zeď nebo použít stojan na prkénka.
 • Vyhnout bychom se měli skladování blízko dřezu nebo u zdroje tepla (radiátor, deska na vaření). Prkénko by totiž nemělo být ve vlhku, ale ani u zdroje tepla.
 • Prkénko nikdy neskladujeme v uzavřených prostorách (komody, skříně, příborníky) z toho důvodu, že tam nedochází k pravidelné cirkulaci vzduchu.
 • Pravidelně prkénko dezinfikujeme, čistíme a provádíme ošetření vhodným olejem.

prkenko-s-rukojeti   gumovnikove-prkenko

Domácí přípravky na údržbu dřevěného prkýnka

K údržbě dřevěného prkýnka bohatě postačí suroviny, které máte doma. Mezi přírodní prostředky na čištění dřeva i jeho ochranu patří sůl, jedlá soda, ocet i citron (případně kyselina citronová). Nesmíme zapomínat ani na vhodné minerální nebo potravinové oleje pro hydrataci a udržení krásy dřeva.

Péče o dřevěné prkýnko: shrnutí

 • Prkénko nikdy nemyjeme v myčce.
 • Používáme ho na krájení kuchyňským nožem, nikoliv na bourání a sekání masa, případně jiné náročnější kuchyňské úkony.
 • Nesušíme na radiátoru a dáváme pozor na přímé zdroje tepla (dokonce se ani nedoporučuje na prkénko dávat horké nádobí)
 • Nikdy nedáváme špinavé prkénko do dřezu. Umýváme ihned po ukončení práce, a to tak, že jej opláchneme vodou a vyčistíme nezávadným saponátem. Ve chvíli, kdy jsou zbytky potravin na prkénku příliš dlouho, tak dochází k množení bakterií, což logicky nechceme.

Jak dlouhá je životnost dřevěného prkýnka při správné péči?

Životnost dřevěného prkénka může být značně variabilní a závisí na několika faktorech, včetně kvality dřeva, způsobu používání a údržby. Při správné péči může prkénko vydržet mnoho let, někdy i desetiletí. A je lepší prkénko z masivu, jednoho kusu dřeva nebo naopak složené? V tomto případě musíme dát plusové body prkénku vyrobenému metodou end-grain, které je odolnější, pevnější, trvanlivější a téměř netupí nože. Je to dáno především strukturou i způsobem výroby. Pokud tedy hledáte dřevěné prkénko, které vám vydrží co nejdéle, tak je dřevěné prkénko vyráběné z více kusů dřeva tou správnou volbou.

Správná péče a údržba výrazně prodlouží životnost dřevěného prkénka. Podívejte se na další skvělé tipy a návody, jak pečovat o dřevěné výrobky, které najdete v našem magazínu, na Pinterestu a našich sociálních sítích. Doporučíme, jak si poradit s plísní na dřevě, s vlhkostí, rovněž jsme pro vás sepsali, jak pečovat o proutí nebo jak správně skladovat palivové dříví. Všechny rady najdete na našem dřevařském blogu.

Související články

Top tipy pro údržbu proutěných dekorací a nábytku

Top tipy pro údržbu proutěných dekorací a nábytku

nahledovy-truhla

Výrobky z proutí přináší do našich domovů příjemnou atmosféru, přírodní krásu a dotek rustikálního šarmu i elegance. Mezi jeho přednosti patří ladnost a elegance, kterou jinému nábytku a dekoracím přiřknout nemůžeme. S údržbou je to ale horší. Nebo snad ne? Pojďme se na to společně podívat.

Poradíme vám, jak pečovat o proutí, aby neztratilo svůj přirozený půvab. Zaměříme se nejen na prevenci, ale i zaručené tipy k ochraně a péči o proutěné doplňky.

Obsah

 • Jak pečovat o proutěné výrobky
 • Proutěný nábytek a košíky - čištění
 • Sluneční záření
 • Poraďte si i s většími nečistotami
 • Jak odstranit plíseň z proutí
 • U proutí dejte pozor na vlhkost
 • Oživení přirozené barvy proutí
 • Jak na mechanické poškození?
 • Správné skladování proutěných výrobků
 • Proč se proutí vrací do módy?
 • Jak ladit proutí v interiéru?
 • Jeden proutěný prvek nebo kompletní zařízení?
 • Povrchová úprava a ochrana proutí

Jak pečovat o výrobky z proutí

Ošetření proutěných výrobků není nijak náročné. Stačí se zaměřit na prevenci, ochranu, údržbu a správné skladování. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že proutěné výrobky mají dlouhou životnost a vydrží krásné a stylové notnou řádku let.

Péče o proutí a proutěný nábytek

 1. V první řadě se vyhýbáme přímému slunečnímu záření. Slunce proutí nadměrně vysušuje a následně dojde k nevzhlednému popraskání, které má vliv nejen na estetiku, ale i na funkčnost. Proutí na slunci rovněž výrazně bledne.
 2. Umisťujeme nejlépe do stinnějšího a chráněného prostoru (alespoň stříškou v pergole). Kromě ochrany před sluncem, se vyhneme i nadměrnému vlhnutí.
 3. I když jsme zmiňovali, že proutí si s vodou a vlhkostí poměrně dobře poradí, tak je třeba myslet na to, že všeho moc škodí. Při pravidelném vystavování dešti a povětrnostním podmínkám se proutěné doplňky kroutí a může se objevit i plíseň.
 4. Pravidelné čištění proutí provádíme kartáčem s měkčími štětinami.
 5. Proutěný nábytek, dekorace a košíky - údržba by měla být prováděna v pravidelných intervalech. Ve chvíli, kdy se na proutěné výrobky dostane prach a jiné nečistoty, velice špatně se následně odstraňují.
 6. U stylové komody a proutěných košíků myslíme na to, že skrz vrbové proutky proudí vzduch, a to samozřejmě i společně s prachem, pylem a dalšími nečistotami. Důkladně tedy dbáme na pravidelné vysávání těchto košíků a zásuvek z proutí.  
 7. Minimálně jednou do roka proutí umyjeme vodou a jemným mýdlovým roztokem. Stačí vzít houbu, namočit do roztoku a utřít. Následně samozřejmě vysušit (opět - nikoliv na přímém slunci ani u radiátoru).
 8. Pokud se proutí jakkoliv poničí, či praskne, tak k opravení lze použít klasický drátek, kterým poškozené místo zpevníme.
 9. Pravidelně produkty z proutí kontrolujeme, protože je může poškodit i hmyz. Při včasném ohledání můžeme zamezit znehodnocení výrobku. Dřevokazný hmyz se rád pouští zejména do proutěného koše na prádlo, nůše, či koše na dřevo. Oblečení i dřevo jsou totiž pro hmyzí škůdce ideálním prostředím. 
 10. Po sezoně je vhodné natřít výrobky z proutí rostlinným olejem, aby nám vydržely krásné co nejdéle.
 11. V případě, že je váš zahradní nábytek vyrobený z proutí a nemáte ho na zimu kde schovat, tak ho alespoň přikryjte folií.

Obdélníkový na šířku_1   prouteny-kos-na-drevo

Proutí a sluneční záření

Proutěný nábytek venkovní a doplňky či dekorace z proutí v exteriéru hodně trpí povětrnostními podmínkami jako je vlhkost a samozřejmě i sluneční záření. Umístění na přímém slunci zapříčiní vyblednutí produktu a výrazné oslabení proutí. Proutěné výrobky se začnou lámat a ztrácet svůj tvar. Proutí tedy nikdy neumisťujeme na přímé sluneční světlo, ale spíše do polostínu.

Jak odstranit větší nečistoty?

Čištění proutěných výrobků probíhá velice snadno - pomocí vody. Proutěný výrobek ponoříme do vody smíchané s mýdlem (případně jiným neagresivním mycím prostředkem) a vydrhneme kartáčem s měkčími štětinami. Mnohdy stačí proutěný produkt osprchovat vlažnou vodou a otřít vlhkým hadříkem. Při mytí proutěných výrobků dbáme na to, abychom používali přírodní čistící prostředky (např. jádrové mýdlo, ocet...).

Jak odstranit plíseň?

Nejprve proutěný košík, křeslo, či jiný poškozený produkt důkladně očistíme kartáčem a vysajeme. Zejména kvůli tomu, aby nám spory plísní nelétaly ve vzduchu a neusadily se někde jinde. Nyní produkty umyjeme roztokem vody a bílého octa. Obzvlášť proutěný květináč, či košík používaný k dekoračním účelům bývá poškozen plísní. Nebojíme se namočit celý produkt do roztoku bílého octa a vody a následně za pomocí kartáče důkladně vyčistit. Někdo doporučuje namočit například na 10 minut do bělidla a teprve poté sušit. Namočení do bělidla doporučujeme právě u proutěných truhlíků a květináčů, které bývají často ušpiněny od hlíny a venkovních vlivů. Krásně tím prokouknou.

Ochrana proutí před vlhkostí

Co nejvíce škodí proutěným výrobkům? Vlhkost zapříčiní plesnivění materiálu, zdeformování tvaru a struktury materiálu, oslabení vláken a změnu barvy. A jak na proutěné dekorace? Péče o zahradní dekorativní doplňky je v tomto případě o něco jednodušší. Jistá změna tvaru či dokonce vyblednutí má u proutěných dekorací své kouzlo a na rozdíl od nábytku to je spíše žádoucí. Navíc se jedná o drobné předměty, které snadno před vlhkostí skryjete někde v interiéru.

Jak oživit přirozenou barvu proutí?

Když nepomůže olej (běžný kuchyňský, například olivový, případně přírodní olej na dřevo), tak rozhodně pomůže klasická leštěnka na dřevěný nábytek. Volíme tu nejvíce přírodní a bez agresivních chemických přídavků (na chemii je proutí velice náchylné). Aby bylo proutí co nejdéle krásné, tak doporučujeme potravinářský olej (a jeho alternativy) aplikovat po každé sezóně.

srdce-z-prouti 

Přírodní proutí: péče v případě mechanického poškození

Věc, kterou na proutí milujeme je to, že se dá velice dobře opravit v případě mechanického poškození. K drobným opravám postačí drátek a špetka “košíkářského umu”. Spoustu praktických návodů najdete na našem blogu i Pinterestu. Přečtěte si náš návod, jak opravit proutěný košík.

Proutěné výrobky - skladování

 • Skladujeme na suchém a dobře větraném místě. Vlhký sklep v zimě moc dobře neposlouží.
 • V případě, že nedisponujeme tím správným prostorem, tak na zimu minimálně přikrýváme.
 • Ochranný kryt poskytneme proutěnému zahradnímu nábytku i ve chvíli, kdy předpověď predikuje dlouhodobě deštivé období.
 • Vyhýbáme se ochrannému krytu nebo folii z plastu (zadržují vhkost). Dejte přednost přírodnímu materiálu nebo textilii.
 • Důležitá je rovněž dobrá izolace od země. Proutěné výrobky by měly být vždy položeny na nějaké vhodné pevné podložce. Proutí rychle nabírá vlhkost právě z půdy.

Proč se proutěný nábytek a doplňky vrací do módy

 • Přírodní vzhled vyniká příjemnou hřejivostí a harmonickým vzhledem, který odpovídá největším trendům současného bytového designu.
 • Proutěné výrobky často evokují nostalgii a rustikální šarm. Skvěle se kombinují s různými styly i materiály, aniž by narušovaly harmonickou atmosféru domova.
 • Výborně doplňují současný zájem o udržitelnost, jednoduchost a minimalismus.
 • Jedná se o snadno dostupný materiál vynikající svou příznivou cenou.
 • Proutěný nábytek se dobře udržuje a snadno čistí - díky dobré péči zůstane krásný a pevný i několik desítek let.
 • Drobnosti z proutí (jako je například proutěné srdce, váza, či věnec) velice snadno vykouzlí dekorace pro kouzelnou atmosféru.

obdelnikovy-nabytek-z-prouti

Jak ladit nábytek a doplňky z proutí v interiéru

Proutěné výrobky sluší jakémukoliv stylu interiéru, ať už je ve vintage, rustikálním, boho, skandinávském, moderním či urban jungle stylu.

Proutí obecně ladí k teplým odstínům hnědé a béžové, romantický styl podpoří kombinace světlého proutí, bílé a starorůžové barvy. Proutěné výrobky ale překvapí svou univerzalitou, skvěle je zakomponujeme do moderního příbytku, kde vévodí černobílá kombinace. Výrazně estetický dojem vytvoříme souhrou zelených rostlin a proutěného detailu. 

Jeden proutěný prvek, či kompletní zařízení? 

Přemýšlíte, zda si pořídit kompletní vybavení, či jen jeden dominantní prvek? Kompletní proutěné vybavení se hodí zejména do domácnosti ve vintage stylu. Více ale doporučujeme zvolit jen jeden či dva proutěné prvky. Například rustikálnímu bydlení bude na parapetu slušet proutěný truhlík, či květináč. Urban jungle styl zase podpoříte proutěným křeslem, komodou, či truhlou.

 proutena-vaza

Vhodné ochranné prostředky pro proutí

Jak prodloužit životnost proutěným výrobkům? Ochrana spočívá zejména v prevenci a kromě vyhýbání se styku s vodou a s přímým slunečním světlem se můžeme zaměřit i na ochranné nátěry. Oblíbený je například nitrocelulózový lak, ochranný olej OSMO, teakový olej, lněná fermež, vodou ředitelné laky (email bakrylex) a někdo dává přednost přírodnímu vosku na dřevo. Na trhu dokonce najdete speciální ochranné filmy na proutěné dekorace, doplňky, nábytek i košíky. Údržbu následně provádíme dle pokynů výrobce.

S kvalitní a důkladnou péčí nám vydrží proutěné výrobky i několik desetiletí. Na nápady, jak aplikovat proutěné doplňky do exteriéru i interiéru se podívejte na náš Pinterest, kde se to hemží kreativními i stylovými nápady.

Související články

Začněte s háčkováním zvířátek: Kompletní průvodce pro začátečníky

Začněte s háčkováním zvířátek: Kompletní průvodce pro začátečníky

nahledovy-hackovana-velryba

Máte háčkování jako hobby? Pak musíte vyzkoušet pletené a háčkované hračky, které si děti doslova zamilují! Navíc je potěší, že tyto ručně dělané, bezpečné hračky vyrobíte přesně jim na míru a podle jejich představ. Navíc ruční práce je zábavný způsob, jak trávit čas s dětmi a naučit je něco nového. Vyzkoušejte háčkování i s dětmi!

V dnešním článku pro vás máme nachystané tipy na to, jakou přízi použít, na co se při háčkování zaměřit a jak na háčkování s dětmi. A samozřejmě jsme si pro vás připravili návod na jednoduchou háčkovanou velrybu, kterou zvládnou i méně zkušení. Tak směle do toho!

Obsah

Vše pro háčkování

Kreativní tvoření: háčkovaní plyšáci

Následující návod na háčkovanou velrybu nám zpřístupnila specialistka na háčkované výrobky a influencerka Zuzana. Za její postup a dodané materiály ji moc děkujeme. “Pokud s háčkováním teprve začínáte, tak doporučuji začít s menšími zvířatky jednoduchých tvarů. Populární je velryba, chobotnice, ale i želva nebo had. Celkově ale vždy na kurzech doporučuji začít s košíky s dřevěným dnem. Rychle si tak osvojíte základní stehy a najdete svůj styl!” říká Zuzka z by Suzannee.

DIY háčkování: materiál na háčkovaná zvířátka-velrybu

 • Příze vhodná na hračky/plyšáky
 • Háček (na bavlněné a směsové příze ve velikosti 3 nebo 4,5 na žinylkovou přízi)
 • Tupá jehla
 • Duté vlákno nebo vlna na vyplnění
 • Bezpečnostní oči

hackovani-doplnky

Háčkování krok za krokem

 • 1. řada - uděláme 6 krátkých sloupků do magického kroužku. Jakmile máme uháčkováno, tak kroužek stáhneme a označíme si poslední krátký sloupek, ať víme kde končí řada, protože řadu nebudeme ukončovat, ale háčkujeme do spirály. V této řadě máme 6 krátkých sloupků.
 • 2. řada - zdvojíme každý krátký sloupek z předchozí řady, tzn. uděláme dva krátké sloupky do jednoho (z minulé řady).
 • Na konci řady máme 12 krátkých sloupků a do posledního si umístíme označován oček, který si přendáme z minulé řady.
 • 3. řada - tuto řadu háčkujeme tak, že střídáme 1 krátký sloupek do jednoho očka a následně 2 krátké sloupky do jednoho očka. Tzn. háčkujeme 1 krátký sloupek normálně a druhý zdvojíme.
 • Tento postup opakujeme celou řadu. 6× za sebou - jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky. V této řadě máme celkem 18 krátkých sloupků.
 • 4. řada - tuto řadu háčkujeme tak, že střídáme 1 krátký sloupek do jednoho očka, 1 krátký sloupek do jednoho očka a následně 2 krátké sloupky do jednoho očka. Tzn. háčkujeme 1 krátký sloupek normálně, 1 krátký sloupek normálně a třetí zdvojíme.
 • Tento postup opakujeme celou řadu. 6× za sebou - jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky, jeden krátký sloupek, jeden krátký sloupek, dva krátké sloupky. V této řadě máme celkem 24 krátkých sloupků.
 • 5. řada - 8. řada tyto řady už nebudeme přidávat, ale háčkujeme 1 krátký sloupek do 1 krátkého sloupku. Tzn. háčkujeme 4 řady a v každé řadě je 24 krátkých sloupků.
 • 9. řada tuto řadu háčkujeme pouze za přední nit (ta blíže k nám) z předchozí řady (pokud neumíte, nic se nestane, když budete háčkovat klasicky pod obě). Zde háčkujeme ploutvičky.
 • Uháčkujeme pevné oko do krátkého sloupku z předchozí řady, dále dvě řetízková oka a vrátíme se zpět, do jednoho řetízkového oka uháčkujeme dva polodlouhé sloupky). Pokračujeme v háčkovaní do oček z předchozí řady. Uháčkujeme 5 krátkých sloupků (vždy jeden krátký sloupek do sloupku z předchozí řady). Opět uděláme pevné oko do sloupky z předchozí řady, 3 řetízkové oka a háčkujeme zpět - do dvou řetízkových ok uděláme dva dvakrát nahozené polodlouhé sloupky.
 • Dvakrát nahozený polodlouhý sloupek se háčkuje tak, že si na začátku omotáme přízi 2× místo 1× (jako u klasického polodlouhého sloupku), nabereme přízi z klubíčka a protáhneme přes 2 očka na háčku a následně nabereme přízi z klubíčka a protáhneme dvěma očkama na háčku.
 • Do následujícího očka z předchozí řady uháčkujeme opět dva dvakrát nahozené polodlouhé sloupky, 3 řetízková oka a pevným okem spojíme do stejného očka, kde jsme háčkovali dvakrát nahozené polodlouhé sloupky. Pokračujeme pěti krátkými sloupky (vždy jeden krátký sloupek do sloupky z předchozí řady).
 • Do dalšího očka uděláme pevné oko, 2 řetízková oka a 2 polodlouhé sloupky (do řetízkového oka).
 • Pokračujeme deseti krátkými sloupky (vždy jeden krátký sloupek do sloupky z předchozí řady).
 • V této řadě máme 24 sloupků.
 • 10. řada - háčkujeme 24 krátkých sloupků (nikde neubíráme ani nepřidáváme). Háčkujeme za zadní nit z 8. řady, čímž se nám z 9. řady vytvoří lem.
 • V tuto chvíli nasadíme bezpečnostní oči. Oči umístíme cca 3 řady nad začátkem pravé a levé ploutve. Nebo vyzkoušejte, kde se vám budou oči líbit a tam je umístíte.
 • 11. řada - Nyní budeme ubírat krátké sloupky. Ubírání se háčkuje tak, že na háček si nabereme dvě přední nitě z minulé řady a háčkujeme do jednoho sloupku.
 • Uháčkujeme 2 krátké sloupky a třetí ubereme (sháčkujeme dva krátké sloupky do jednoho) a tento postup opakujeme 6×.
 • 2 krátké sloupky a třetí ubereme, 2 krátké sloupky a šestý ubereme, 2 krátké sloupky a devátý ubereme, 2 krátké sloupky a dvanáctý ubereme, 2 krátké sloupky a patnáctý ubereme, 2 krátké sloupky a osmnáctý ubereme.
 • V této řadě máme celkem 18 krátkých sloupků.
 • Nyní velrybku vycpeme dutým vláknem.
 • 12. řada - V této řadě budeme také ubírat. Ale už opakujeme pouze 1 krátký sloupek a 1 sháčkování.
 • 1 krátký sloupek, druhý ubereme, 1 krátký sloupek, čtvrtý ubereme, 1 krátký sloupek, šestý ubereme, 1 krátký sloupek, osmý ubereme, 1 krátký sloupek, desátý ubereme, 1 krátký sloupek, dvanáctý ubereme.
 • V této řadě máme celkem 12 krátkých sloupků.
 • 13. řada - Nyní už budeme pouze ubírat a provedeme 6× sháčkování krátkých sloupků z předchozí řady. Na konci máme 6 krátkých sloupků.
 • Přízi ustříhneme, velrybu ještě vycpeme dutým vláknem. Pozor na bříško, to nevycpáváme moc, aby bylo rovné. Jakmile je hračka dostatečně vyplněná, přízi provlečeme pomocí tupé jehly, přes přední nitě poslední řady, stáhneme k sobě a konec příze zapošijeme.

velryba-postup   velryba-hackovana-postup   velrybka-postup

POZNÁMKA NA ZÁVĚR: V mnohých návodech na háčkování se používají nejrůznější zkratky a symboly. I na to jsme připraveni. Podívejte se do našeho článku, jak číst háčkovací schémata správně a nic vás nepřekvapí!

Jaký materiál je nejvhodnější na háčkování dětských hraček?

Na háčkované plyšáky se nejvíce hodí měkká a poddajná příze, tzv. žinylová příze, případně měkká akrylová nebo bavlněná příze s příměsí akrylu. Děti milují barevné a originální hračky, pokud tedy zvolíte batikovanou přízi, rozhodně nešlápnete vedle. Hračku ale uháčkujete i z pevnější příze Atmowood, která se hodí například na košíky, kabelky a jiné dekorativní předměty nebo doplňky do domácnosti.

Háčkování pro děti aneb zapojte děti do procesu háčkování

Háčkování je zábavný způsob, jak nechat děti “přičichnout” k ručním pracem a zároveň je něco naučit. Ruční práce jsou tradiční způsob, jak rozvíjet jemnou motoriku a trpělivost u dětí všech věkových kategorií. Jdeme na to?

Čím a jak začít?

Obecně se doporučuje začít s háčkováním okolo 6. roku, kdy už máte jistotu, že dítě udrží háček. Jde to ale už dříve bez háčku! Na trhu existují nejrůznější proplétací konstrukce, které zvládnete vyplést i bez použití háčku a jehlic. Děti si rychle zvyknou na to, jak je příze poddajná a jak se s ní pracuje. Navíc po chvilce uvidí krásný výsledek, který je bude motivovat k další práci a zkoušení svých možností.

Přes háčkování pro začátečníky až po roztomilé amigurumi

Ve chvíli, kdy zvládnete jednoduché doplňky nebo jednoduché hračky, tak se můžete s dětmi vrhnout i na něco složitějšího - třeba amigurumi!

Co je to amigurumi? Původně se jedná o japonský typ háčkování malých zvířátek nebo panenek s výplní.

Příze a háčky pro děti

Pro začátek rozhodně doporučujeme velký háček (velikost 7 a výše), a to například z přírodního materiálu, jakým je bambus. Příze by měla být hladká a pevná. Nedoporučují se akrylové příze nebo příze s chlupem (nekloužou a dětem se s nimi hůře pracuje).

DIY projekty: háčkované dárky

U originálních dárků pro děti ale nekončíme. Jaké další DIY dárky můžete své rodině a kamarádům pořídit jen s pomocí háčku, příze a polotovarů z překližky? Navíc drobné dekorace a podtácky hravě zvládnou i děti!

 • Kulatý háčkovaný košík je skvělý pro každého začátečníka včetně dětí. V našem magazínu najdete návod pro začátečníky, jak na kulatý háčkovaný košík.
 • Obal na květináč se hodí do každého typu interiéru, kde se téměř okamžitě stane módní dekorací.
 • Stylová kabelka nebo taška na nákupy - existuje nespočet návodů na krásné kabelky, psaníčka i batohy, které zvládnete uháčkovat. Na ČistéDřevo.cz navíc najdete spousta komponentů a doplňků na handmade kabelky jako jsou madla na kabelky nebo dna.
 • Háčkované podtácky - vyberte si hned z několika atraktivních vzorů podtácků k obháčkování. Ideální jako drobný DIY dárek, který potěší.
 • Velikonoční kraslice nebo vánoční ozdoby tematicky zkrášlí interiér v jakémkoliv ročním období. Zkuste letos jarní, podzimní nebo vánoční výzdobu vyřešit originálně.
 • Krabička na kapesníky je nejen stylovým doplňkem, ale i praktickým pomocníkem do každé domácnosti. Návod na obdélníkový košík, který poslouží jako kryt na papírové kapesníky, najdete v našem článku.
 • Přijde vám háčkované zimní oblečení nuda? Pak nemusí, háčkované oblečení se vrací do módy a navíc si uháčkujete módní doplňky přesně podle svých představ a v barvách, které vám vyhovují.

hackovane-podtacky   hackovane-kosiky_1

Péče o handmade hračky

Péči o ručně vyráběné hračky rozhodně nepodceňujte. Na výrobu většiny pletených a háčkovaných hraček se používá přírodní materiál a ten vyžaduje zvláštní péči.

Návod na tu správnou péči o handmade hračky:

 1. Vzhledem k přírodním materiálům jako je vlna, merino vlna nebo přírodní bavlna hračky nepereme v pračce. Dáváme přednost ručnímu praní.
 2. Při větším znečištění můžete dát do pračky, ale vždy zvolte program na jemné prádlo, ruční praní nebo praní vlny.
 3. Na pletené a háčkované výrobky používáme vždy speciální prací prostředek (například s lanolinem).
 4. Nikdy nedáváme vlněné, pletené nebo háčkované výrobky do sušičky. Předmět by změnil nejen tvar, ale i velikost a vzor by se “zdrcnul”.
 5. Sušení se proto může zdát tak trochu jako oříšek. Necháváme si proto praní hraček a dalších pletených nebo háčkovaných výrobků až na období, kdy je venku opravdu sucho a teplo.
 6. Doporučuje se rozložit na sušák (nikdy nevěšet) a nechat nejlépe venku na sluníčku uschnout.

hackovana-velryba

Na našem blogu a sociálních sítích pro vás stále zpřístupňujeme nové návody, hledáme nové inspirace a každou chvilku se můžete těšit na novinky v naší nabídce. A co pro vás chystáme v nejbližší době? Vrhli jsme se na vyšívání a máme pro vás nachystané stylové předlohy na vyšívání dekorací do domácnosti (nástěnné dekorace, vánoční ozdoby a jiné ozdoby dle ročního období), ale i šablony pro začátečníky.

Související články

Jak číst háčkovací návody a schémata

Jak číst háčkovací návody a schémata

nahledovy-jak-cist-navody-na-hackovani

Háčkování je nejen skvělým způsobem, jak si odpočinout a zrelaxovat, ale také umožňuje tvořit krásné a užitečné věci. Háčkování momentálně zažívá velký boom, díky tomu se na trhu objevují nové nápady, tipy a návody na háčkování všeho možného - od hraček, doplňků do domácnosti, oblečení i módy. Tyto návody, často plné zkratek a symbolů, mohou na první pohled působit složitě a zmateně.

V našem článku se zaměříme na to, jak číst a porozumět háčkovacím návodům, aby háčkovací projekty probíhaly hladce a bez problémů. Ukážeme si, jak dekódovat různé zkratky, jak správně číst grafy a schémata, a podělíme se o několik tipů a triků, které usnadní práci. Staňte se mistrem ve čtení háčkovacích návodů!

Začít háčkovat

Obsah:

Jak číst háčkovací schémata správně

Pro správné čtení háčkovacího schématu si jako první musíme ověřit, kterou terminologii používá konkrétní návod, abychom předešli nejasnostem. Některé návody na to upozorňují na začátku, jinak je dobré se podívat na použité zkratky a podle toho se zorientovat. Háčkování podle schémat se zpočátku může zdát náročné, pokud ale budete mít po ruce naši pomůcku ve formě návodu na čtení, tak vám garantujeme, že se zorientujete velice rychle a háčkování vám pak půjde od ruky!

potreby-na-hackovani

Háčkovací symboly a jejich význam

Ve spoustě návodů najdete pouze symboly a mnohdy u nich chybí vysvětlivky. Proto jsme si pro vás připravili soupis nejčastěji používaných symbolů v háčkovacích návodech.

Nejpoužívanější symboly v háčkování:

hackovani-symboy   symboly-hackovani

Různé druhy háčkovacích stehů

Základní háčkovací stehy jsou klíčovým faktorem úspěšného háčkování. Znáte je všechny? Přiblížíme nejen jejich názvy, ale i nejlepší způsob využití. Pokud si vše osvojíte, tak pro vás bude háčkování hračka! Pro názvy stehů používáme českou terminologii a vybrali jsme pro vás jen ty nejoblíbenější a nejčastěji aplikované.

PEVNÉ OKO

Často se používá k zakončení nebo spojení jednotlivých částí. Rovněž vytváří pevnou a hustou tkaninu, která je vhodná na košíky, tašky, ale i některé hračky.

ŘETÍZKOVÉ OKO

Základní steh vhodný pro začátky u většiny háčkovacích projektů. Také se díky němu získává délka při kruhovém nebo spirálovém háčkování (např. podtácky, přehozy nebo ubrusy).

KRÁTKÝ SLOUPEK

Jednoduchý, nízký a pevný steh, ideální pro tvorbu atraktivního jednoduchého vzoru. Ten využijete pro košíky, ale i šály nebo čepice.

DLOUHÝ SLOUPEK

Je vyšší než krátký sloupek a patří k těm nejvíce využívaným. Výsledek je velice pružný a lehký, hodí se proto zejména na oblečení.

POLOSLOUPEK

Jedná se o kombinaci krátkého a dlouhého sloupku tvořící středně pevnou a pružnou texturu, vhodnou na dekorativní předměty, košíky a hračky.

RELIÉFNÍ SLOUPEK

Vytváří krásné textury a atraktivní vzory používané na dekorativní textilii jako jsou přehozy, deky, ubrusy a prostírání.

hackovani-detail

Britská a americká háčkovací terminologie

V mnohých návodech se používá právě britská nebo americká háčkovací terminologie. Ta se mírně liší a způsobuje zmatek. Podívejte se do naší tabulky, aby vás háčkovací návody nejen pro začátečníky ničím nepřekvapily.

terminologie-hackovani   hackovaci-terminologie

Praktický příklad

Český vzor: 20 ŘO, 1 KS do 2. ŘO od háčku, KS do konce

UK vzor: Ch 20, 1 dc into 2nd ch from hook, dc to end.

US vzor: Ch 20, 1 sc into 2nd ch from hook, sc to end.

Jak se vyznat v háčkovacích zkratkách a neztratit se?

PO - Pevné oko

ŘO - Řetízkové oko

KS - Krátký sloupek

DS - Dlouhý sloupek

PDS - Polodlouhý sloupek

PR - Přední reliéfní sloupek

ZR - Zadní reliéfní sloupek

V - Přidávání - 2 sloupky uháčkovat do 1 místa

A - Ubírání - ze 2 sloupků se uháčkuje pouze 1 sloupek

MK - Magický kroužek

PN / za př. nit - sloupek se uháčkuje pouze za přední nit

ZN / za zad. nit - sloupek se uháčkuje pouze za zadní nit

Háčkovací tipy a triky

 • Začátečnické háčkovací projekty - pokud s háčkováním teprve začínáte, tak je vhodné začít opravdu těmi nejjednoduššími projekty. Jedná se například o podtácky nebo kraslice / vánoční baňky k obháčkování, ale také drobné hračky a košíky s dřevěným dnem. 
 • Správný výběr háčku pro háčkování je zásadní. S příliš velkým háčkem a drobnou přízí váš výsledek celý uvolněný a nebude držet tvar. Naopak když zvolíte příliš malý háček se silnější přízí, tak háčkování bude doslova neproveditelné. A jak tedy zvolit správný háček? Je to snadné! Na většině přízí je uvedeno, jaký háček je pro tuto přízi nejvhodnější. Pokud přece jen nad výběrem háčku váháte, tak na YouTube pro vás máme připravené podrobné video s naší lektorkou Zuzkou, která vše srozumitelně vysvětlila.
 • Příze pro háčkování - každý typ příze se hodí na něco jiného. Na košíky využijete zejména pevnější přízi, podobně i na kabelky a tašky, jemná tenká příze je vhodná na háčkování krajky a dekorací, měkká příze se hodí na hračky a oblečení.
 • Na čtení háčkovacích vzorů si dejte obzvláště záležet. Nijak nespěchejte a důkladně si projděte všechny body návodu. Seznamte se s potřebnými zkratkami i symboly.
 • Vyhněte se častým chybám v háčkování jako je například nevhodné využití příze i háčku nebo přílišné utahování či naopak povolování příze při práci.

Video návody na háčkování

Spoustu lidí dnes preferuje právě háčkování krok za krokem formou videa, které je mnohem jednodušší než to psané. Není divu, že je tak oblíbené! A kde si takové návody pořídit? Spoustu jich máte zpřístupněných i zdarma v háčkovacích skupinách, na YouTube nebo na blozích lektorek na ruční práce a háčkování. ČistéDřevo.cz pro vás rovněž vytvořilo spoustu háčkovacích návodů ve spolupráci s lektorkou háčkování Zuzkou, které najdete nejen na YouTube, ale i na Pinterestu, našem webu, v magazínu a sociálních sítích (Instagram, Facebook). 

vyrobky-hackovani   hotove-vyrobky-hackovani

Experimentujte, učte se vytvořte si svůj jedinečný styl! Techniky háčkování se stále proměňují a samozřejmě podléhají módním trendům. My je ale sledujeme za vás! Inspirujte se na našich sociálních sítích i magazínu. A co vás na blogu v nejbližší době čeká? Například háčkované zvířátko, taška na nákupy nebo oblíbené háčkování v kruhu. Máte se na co těšit! Všechny potřeby na háčkování, dna na košíky, háčky, dekorace, příslušenství a široký výběr atraktivních příí najdete na ČistéDřevo.cz.

Související články

Jak na piknik snů? Vše co potřebujete vědět

Jak na piknik snů? Vše co potřebujete vědět

nahledovy - piknik-kos

Užijte si léto naplno! Neznáme nic pohodovějšího, než vyrazit do přírody s rodinou, či kamarády, vzít sebou piknikový koš a jen tak si užít lenošení pod slunečními paprsky.

Přinášíme vám několik užitečných a praktických doplňků, které nezapomínáme přibalit do svého piknikového koše. Jak připravit piknik? Inspirujte se našimi tipy a připravte se na skvělý zážitek!

Obsah:

 • Praktické doplňky do piknikového koše
 • Jaký vybrat piknikový košík?
 • Typy piknikových košů
 • Vhodné pokrmy na piknik
 • Zdravé piknikové recepty
 • Jaké potraviny na piknik nebrat
 • TOP výběr vhodných lokalit na piknik
 • Jak na piknik s rodinou

Praktické doplňky, které vám v proutěném koši na piknik nesmí chybět

Piknikování je skvělý způsob, jak si užít přírodu a relaxovat s rodinou či přáteli. Ať už se vydáte na letní piknik do parku, na pláž nebo do hor, správné vybavení je klíčové pro neobyčejný zážitek. Jedním z nejdůležitějších doplňků pro dokonalý piknik je samozřejmě piknikový koš. Pojďme se ale společně podívat na vychytávky, které vám piknikování ještě více ulehčí.

drevene-servirovani   kuksa   termoska_1

Pikniková výbava:

  • Dřevěné nádobí a příbory - nádobí vždy vybíráme takové, které se do přírody hodí nejvíce. A znáte snad lepší materiál, než je dřevo? Dřevěný talíř, příbory i misky se navíc pyšní termoizolačními vlastnostmi a vysokou odolností. Na piknik si je proto bez obav přibalte!
  • Pikniková deka - bez deky by to samozřejmě nešlo. Zvolte vhodnou pro venkovní posezení. Většinou mívá vespod tenkou termoizolační vrstvu, což přináší hned další výhodu - dobře se čistí.
  • Termoska na studený nápoj - naprostá nezbytnost, díky níž se snadno osvěžíte.
  • Otvírák na pivo a víno/případně set na víno - dobrá lahev vína, či oblíbené pivo na pikniku nesmí chybět. Na seznam, co dát do piknikového koše si tedy tučně zaznačíme otvírák - velice často se na něj totiž zapomíná.
  • Dřevěná kuksa, hrnek, případně papírové kelímky - víme, že k vínu, či pivu se hodí klasické sklenice, ale venku hrozí rozbití, a proto volíme vhodnější materiály jako je bambus, dřevo, či papír. A nezapomeňte ani na papírová, kovová či bambusová brčka.

drevene-nadobi-piknik

Jaký piknik koš zvolit?

Při výběru piknikového koše je důležité zvážit hned několik kritérií. V první řadě se jedná o materiál. Obecně se doporučuje vybrat materiál, který je prodyšný, pevný, odolný a zároveň dobře udržovatelný. Vyzdvihneme zde kritérium dobré údržby - velice často se vám do košíku něco vylije, budete ho pokládat venku na zem a považujeme za důležité zvolit košík, který snadno vyčistíme.

Prohlédnu si nabídku košů

Typy piknikových košíků

Přinášíme TOP výběr těch nejpopulárnějších košíků na piknik, který vám s následným výběrem pomůže. Osobně vyzkoušeno naší markeťačkou Míšou.

 • Piknikový proutěný košík

Proutěný košík vyniká odolností, pevností a vysokou dávkou prodyšnosti. Skvěle se udržuje - proutí můžeme bez obav namočit, osprchovat, či vyčistit bílým octem. Další výhodu je jeho vysoká variabilita. Pořídíme bílý, přírodní i tmavý proutěný koš, s látkou, či bez látky a využijeme ho například i na nákupy, či na přenos nejrůznějších nezbytností. Výrazným plusem proutěného koše je pak i tradiční a zároveň nadčasový design, který jsme si doslova zamilovali.

 • Bambusový koš

Košík z bambusu je pevný, odolný a často v něm najdeme nejrůznější šuplíčky pro lepší organizaci. Nevýhodou je samozřejmě jeho vyšší váha a malá prodyšnost. 

 • Látkový košík

Látkový košík je lehký, prodyšný a využijete ho i na nákupy, či na nezbytnosti do auta. Horší je ale jeho údržba - košík se snadno ušpiní a potah ve většině případů nejde sundat a vyprat.

 • Termoizolační látkový košík 

Oceňujeme zejména termoizolační vložku, která jídlo uchrání před teplem a my se tak můžeme vydat s jídlem i na delší trasu. Jako velkou nevýhodu vnímáme velmi špatnou údržbu a rovněž se nám stalo, že se voda (z rozpuštěného ledu) dostala i mezi látku a termoizolační vrstvu, a výrobek se pak špatně suší a plesniví. 

 • XXL košík s plným vybavením

Piknikový košík můžeme již zakoupit s plnou výbavou, která se skládá z deky, nádobí a příborů, případně i ubrousků.

 • Piknikový batoh v termoizolačním provedení

Vše na jednom místě, veškerá výbava, kterou snadno hodíte na záda a máte volné ruce. Body dolů ale strháváme za nepříliš atraktivní design a za to, že batoh krom pikniku dále nevyužijeme. 

VÝSLEDEK: Který košík u nás zvítězil na plné čáře? Rozhodně proutěný piknikový koš, u kterého oceňujeme nejen jeho praktické vlastnosti, ale i tradiční design.

Piknikové recepty aneb co dát do košíku

Do piknikového koše se báječně hodí ovoce, zelenina, drobné pečivo, ale i krájené sýry - vyzkoušejte třeba báječný recept na nakládaný sýr hotový doslova za pár minut. Samozřejmě k posezení v trávě ladí i nejrůznější ovocné koláče, cupcakes, případně sušenky. Pokud víte, že s košíkem nepůjdete dlouho, tak doporučujeme i grilované kuře, či párečky třeba se zeleninovým salátem. Parádu uděláte i s nejrůznějšími špízy (například ve stylu caprese, případně sýrovo - ovocné). Skvěle zúročíte i upečené slané tyčinky na všechny možné způsoby. Bohatě postačí listové těsto, parmazán, koření a zatočit! A co ve vašem košíku nesmí chybět? Samozřejmě osvěžující nápoje, víno a pivo. Ať si pochutná každý!

Zdravé piknikové jídlo

Piknikové menu ve zdravém duchu? Ano jde to! Co na piknik, abyste ze sebe měli dobrý pocit? Saláty, zdravé a pestré sendviče, tortilly (místo pšeničné tortilly použijte klidně vaječnou omeletu), falafel a spoustu ovoce. Další inspiraci najdete také na Pinterestu. Nápady na piknik místo oběda jsou rovněž velice jednoduché. Zpravidla se jedná o nejrůznější sendviče nebo quiche (třeba se špenátem nebo chřestem).

Jaké potraviny si do košíku rozhodně nedávejte

 • Ryby se rychle kazí a jejich vůně po vytažení z uzavřené nádoby není příliš vábná.
 • Maso také není příliš vhodnou volbou, zvlášť pokud nějaký čas půjdete v teplém počasí.
 • Dorty a zákusky se vlivem tepla mohou roztéct. Volíme případně ty bez máslových krémů.
 • Pomazánky, případně i saláty s majonézou. Tu v teplém počasí nedoporučujeme vůbec (!)

servirovani-piknik

Nejlepší piknikové lokality

Výběr piknikového místa je pro váš zábavný ale i gurmánský zážitek zásadní. Ať už se těšíte na romantický piknik nebo posezení s přáteli, dobře zvolené přírodní prostředí může vaše piknikování povýšit na úplně jiný level.

Tipy na piknik v ČR:

PRAHA A OKOLÍ

 • Petřínské sady - pokochejte se krásnými parky s výhledem na Prahu.
 • Stromovka - velký park s rybníky nabízí množství míst vhodných na piknik.
 • Vyšehrad - nechte se unést historickým Geniem loci.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

 • Křivoklátsko - okouzlí nádhernou okolní přírodou.
 • Konopiště - okolí zámku láká k procházkám i pikniku.
 • Posázaví - malebná krajina okolo řeky Sázavy každoročně vábí množství milovníků přírody.

JIHOČESKÝ KRAJ

 • Český Krumlov - historie, romantika a krásné zahrady. Co víc si přát?
 • Třeboňsko - oblast rybníků zve k poklidné relaxaci a posezení v trávě.
 • Hluboká nad Vltavou - park u zámku se hodí zejména na rodinné pikniky.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

 • Pálava - tipy na piknik v Jihomoravském kraji? Romantická Pálava je jasnou volbou!
 • Lednicko-valtický areál - okouzlí nejen přírodní scenérií, ale i kvalitním vínem.
 • Lužánky - vyražte za pohodovou atmosférou do nejstaršího veřejného parku v Brně.

SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO

 • Komenského sady - velký ostravský městský park s unikátním kouzlem místa prostě musíte vyzkoušet.
 • Beskydy - přírodní lokalita v srdci krásných hor okouzlí prostředím i nebesky krásnými výhledy.
 • Jeseníky - nádherná příroda a klid k pikniku doslova vybízí.

VÝCHODNÍ ČECHY

 • Krkonoše - hory s krásnou přírodou a spoustou míst k odpočinku a piknikování.
 • Kunětická hora - oblíbené turistické místo s krásnými výhledy je pro piknik jako dělané.
 • Adršpašsko-teplické skály - užijte si unikátní skalní města.

ZÁPADNÍ ČECHY

 • Šumava - národní park s nádhernou přírodou a mnoha místy pro piknik.
 • Sadová kolonáda v Karlových Varech - lázeňské město okouzlí krásnými místy, které doslova lákají k občerstvení v trávě.
 • Borský park - velký plzeňský městský park je ideální na rodinné pikniky.

bily-piknikovy-kos

Piknik s rodinou? Nezapomeňte na zábavné piknikové aktivity

Chystáte piknik s dětmi? Kromě dobrého pohoštění myslete i na zábavu, která z vašeho výletu udělá nezapomenutelný zážitek. I pár drobností v košíku vytvoří vhodné prostředí pro jakékoliv rozptýlení. Oblíbené jsou karetní nebo jiné společenské hry, frisbee, bublifuky nebo křídy na chodník.

luk-se-sipy-zahradni-hry   kroket-zahradni-hry

Čeká vás grilovačka s přáteli, případně tematicky laděná zahradní párty? Nebojte se využít piknikový koš i zde. Na zahradě máte jistě dostatek místa pro vytvoření příjemného zákoutí přímo pod blankytnou oblohou. Obzvláště pro děti bude tato kratochvíle více než zábavná. Dopřejte jim to!

Související články

Jak správně pečovat o kuchyňské nože: Kompletní průvodce

Jak správně pečovat o kuchyňské nože: Kompletní průvodce

nahledovy-blok-na-noze

Každý kuchyňský nůž si zaslouží tu správnou péči a ochranu nožů. Pokud jste navíc investovali do kvalitních kuchyňských nožů, tak jistě nechcete, aby se vám po čase zničily, zkorodovaly, nebo jakkoliv jinak znehodnotily, například vlivem špatného čištění nožů. Proto jsme si pro vás připravili profesionální tipy od odborníků.

Prodlužte životnost vašich kuchyňských nožů. Osvojte si základy správného používání kuchyňských nožů v několika snadných a rychlých krocích! Se správnou péčí zůstanou vaše kuchyňské nože ostré, pevné, odolné a tím pádem i bezpečné. Náš kompletní průvodce vám s výběrem pomůže.

Obsah:

Krok za krokem správné péče o nože

Dodržováním následujících šesti kroků docílíte, že vaše kuchyňské nože budou i po dlouhodobém používání jako nové!

1. Uložení nožů (nejen dřevěných)

Nože by měly být ideálně uloženy na bezpečném místě, kde se nedotýkají ostrých předmětů, které by jim mohlo poškodit ostří. Výraznou službu prokáže dřevěný blok na nože, pořadač na nože, případně magnetický blok na nože. 

2. Údržba kuchyňských nožů

Zřejmě není třeba připomínat, že kromě správného uložení by se mělo dbát na to, aby byly nože vždy uloženy dokonale čisté a suché. Správnému čištění nožů se podíváme na zoubek ještě níže.

3. Udržení ostrosti nožů

Pravidelné ostření je důležité. Můžeme použít brusný kámen, brusnou tyčinku nebo elektrický brousek. Postup ostření závisí na typu nože a ostřícím nástroji, který používáte. Vždy se řídíme návodem výrobce a pokud nejsme jistí, raději se obrátíme na odborníka. Jednou za čas si nože jistě zaslouží zásah odborného brusiče, kterých v místě našeho bydliště bude více než dost. 

4. Používání správného prkénka

Při krájení potravin vždy používáme vhodné dřevěné prkénko, které chrání ostří nože a zároveň je dostatečně tvrdé, aby nebylo poškozeno. Vyhněte se krájení přímo na skleněné nebo kovové ploše, což by mohlo nože poškodit a otupit.

5. Pozor na poškození

Už jsme zmiňovali, že nože v žádném případě nedáváme do myčky, ale nenecháváme je ani ve dřezu, kde hrozí jejich poškození. Při kontaktu s dalšími kovovými předměty a nádobím se výrazně zhoršuje ostří nože. 

6. Nadměrné teploty žádnému noži nesvědčí

I nadměrné teploty a přímé sluneční záření může způsobit poškození ostří, znehodnocení rukojeti dřevěného nože a dokonce i korozi. Nože proto uchováváme v dřevěných blocích či stojanech na nože, kde na ně nesvítí slunce (místo na okenním parapetu pro dřevěný blok tedy není nejlepším řešením).

Vybrat si kuchyňský nůž

Jak čistit nože

Nože do myčky nikdy nedáváme! Myjeme vždy pod tekoucí vlažnou (nikdy horkou) vodou. Nůž umýváme po každém použití, a to ideálně okamžitě (obzvlášť u krájení syrového masa je okamžité mytí doslova žádoucí). Stačit nám bude jemný mycí saponát a houbička. Na čištění nože nepoužíváme agresivní mycí prostředky a drátěnku, či podobné mycí prostředky. Před uložením je nutné mít nůž dokonale suchý. Při používání nože s dřevěnou rukojetí to platí dvojnásob. Co se týče keramických nožů, údržba se trochu liší - voda jim tolik nevadí, ale s myčkou raději opatrně. Materiál je křehký a při kontaktu s jiným nádobí, nedejbože při pádu se nůž velice snadno poškodí.

drevene-noze-detail

Rozdíl mezi ostřením a broušením

Při broušení dochází k úbytku materiálu, ze kterého je nůž vyroben, a tím nůž znovu nabude své ostrosti. Jak brousit nože? Broušení nožů se tedy zaměřuje na obnovu tupého nebo poškozeného ostří. Během broušení je odstraněna část kovu z ostří nože, a tak se vytvoří nový hladký a ostrý řezací profil. Broušení je obvykle prováděno pomocí brusného kamene, brusné tyčinky nebo elektrického brusku. Oproti tomu u ostření nože lze říci, že se zaměřuje na údržbu již ostrého ostří a zachování jeho ostrosti.

Kdy brousit a kdy ostřit nože?

K broušení bychom se měli uchýlit jednou za čas. Doporučuje se přibližně jednou do roka. Oproti tomu ostření by mělo být zaběhlou rutinou prováděnou v pravidelném intervalu mezi jednotlivými broušeními.

blok-na-noze

Nejlepší brousky

Péče o ostří nožů začíná vždy prevencí, měli byste proto investovat do kvalitního prkénka. Nejlepší krájecí prkénka, která netupí nože, se vyrábí ze dřeva metodou endgrain. Nože při řezu prochází mezi vlákny, ne přes ně, a tak se jejich ostří výrazně méně tupí, než například v případě plastových krájecích desek. 

Investice do kvalitního brousku zajistí, že vaše nože budou vždy ostré a připravené k použití. Podívejme se na to, jaké typy brousků můžete zakoupit:

 • Keramické brousky - patří k levnějším variantám a jsou vhodné spíše pro jemnější a dokončovací práce.
 • Japonské vodní kameny - využívají vodu jako lubrikant a jsou známé pro svou schopnost dosáhnout extrémně ostrého ostří. Jsou ideální pro precizní broušení a jsou dostupné v různých hrubostech.
 • Diamantové brousky - diamantové částice zajišťují velmi efektivní a rychlé broušení a mají dlouhou životnost.
 • Elektrické brousky - ideální pro rychlé a nenáročné broušení pro každého.
 • Ocílky - jsou určeny k pravidelnému udržování ostrosti nožů mezi jednotlivými broušeními. Neopraví tupé nože, ale spíše narovnají ostří.
 • Ruční brousky s vedením úhlu - pevné vedení úhlu během broušení zajišťuje konzistentní výsledek.
 • Brousky s více stupni zrnitosti - tyto systémy mají několik různých brusných ploch s různou hrubostí, což umožňuje kompletní broušení od hrubého po jemné. Umožňují detailní kontrolu nad procesem broušení.

brouseni   brouseni-noze   brouseni-nozu

Jak používat ocílku

Ocílku držte vertikálně s jedním koncem na stabilním povrchu a druhým v ruce. Nůž uchopte za rukojeť a čepel přiložte k ocílce pod úhlem 20°. Pomalými a kontrolovanými pohyby táhněte čepel po ocílce od paty až po špičku, střídavě po obou stranách čepele. Opakujte tento pohyb 5-10 krát na každé straně, dokud nůž není ostrý.

Jak pečovat o nože s dřevěnou rukojetí

Dřevěné rukojeti nožů jsou nejen tradiční, estetické, ale rovněž velice stabilní možností pro každý kuchyňský nůž. Péči proto rozhodně nepodceňujte.

Péče o dřevěné rukojeti ve 3 snadných krocích

 • Nůž s dřevěnou rukojetí nenamáčíme ve vodě. Svižně a důkladně umyjeme pod vlažnou vodou a dobře usušíme na proudícím vzduchu. Dáváme-li nůž na odkapávač, tak dbáme na to, aby nebyl ve styku s vodou.
 • Pokud se na nožích s dřevěnou rukojeti objeví nedokonalosti a poškození, opravujeme okamžitě.
 • Jednou za čas dřevěnou rukojeť ošetříme rostlinným olejem vhodným pro styk s potravinami (ideálně olivový nebo lněný olej).

bloky-na-noze   magneticky-stojan-na-noze

Bezpečné skladování nožů

Jak skladovat nože? Uložení nožů by mělo mít své pevné místo v každé moderní kuchyni.  Vhodné je použití dřevěného nebo plastového bloku na nože, magnetické lišty na stěnu nebo ochranných krytů na jednotlivé nože. Ostří se tak chrání před tupením a poškrábáním, které může nastat při kontaktu s jinými kovovými předměty v zásuvce. Správné skladování také minimalizuje riziko úrazu při manipulaci s noži, protože jsou vždy bezpečně a přehledně uspořádány.

Jak vybrat blok na nože

 • V prvé řadě se zamyslíme nad materiálem. Kovový blok na nože je těžký a stabilní. Při nešetrném zacházení ale velice často dochází k poškození ostří nožů a zároveň nevyniká příliš velkou kapacitou. Plastový stojan vyniká lehkostí - bohužel tím výrazně klesá faktor bezpečnosti. Dřevěný blok se pyšní odolností, pevností i estetickou přidanou hodnotou.
 • Kuchyňský blok by měl být pevný a stabilní, aby se v něm nože uchovaly v bezpečí a nepoškrábaly se. Materiál je proto zásadní - nejčastěji se pro bloky na nože využívá dřevo dubu, buku, ale i olivovníku či ořechu. Vybírejte tak, aby vám blok, stojan, či držák ladil s okolními dřevěnými a kuchyňskými doplňky.
 • Bloky na nože by rovněž měly splňovat estetickou funkci. Ve většině případů je máme vystavené na kuchyňské lince. Rustikální ráz klasické kuchyně podpoříme například dřevěným špalkem na nože, moderní kuchyně ocení magnetický stojan na nože, který je i stylovým kuchyňským doplňkem. 
 • Vybereme si takový dřevěný držák na nože, díky kterému máme nože vždy po ruce a můžeme si pro ně kdykoliv sáhnout a použít je. Například takový nůž na krájení chleba je často používaným kuchyňským náčiním a je škoda ho nechávat někde mimo pravidelný dosah.
 • Stojan na nože (i dřevěný, který vyniká stabilitou) by měl mít protiskluzovou podložku, nebo jiné “stabilizační” prvky.
 • Myslíme i na místo, kam chceme blok umístit - podle toho volíme velikost výrobku.
 • Cena při výběru rovněž hraje roli. Nejlevnější jsou plastové bloky na nože, cena kovových držáků je poměrně dost vysoká, dřevěné bloky řadíme z hlediska ceny někde mezi kovový a plastový stojan.

Jak zabránit korozi nožů

Hlavním spouštěčem koroze je samozřejmě vlhkost a voda. Z toho důvodu vřele doporučujeme mít nože vždy na jednom místě někde na kuchyňské lince, kde je riziko vlhkosti minimální. Po použití nůž nikdy nenecháváme ve dřezu, případně na odkapávači. Jednoduše umyjeme, osušíme a vložíme do námi zvoleného bloku nebo přichytíme na magnetickou lištu. Rovněž se vyhýbáme agresivním detergentům, které korozi urychlují. Nic nezkazíte ani ošetřením přírodním rostlinným olejem v pravidelných intervalech.

Ochranné kryty na nože

Mezi další způsoby ochrany nožů patří samozřejmě ochranné kryty. Na trhu existují silikonové, plastové, ale i dřevěné kryty, které zamezí kontaktu s dalšími materiály a prodlouží tak životnost kuchyňských nožů. I přes to, že tato možnost existuje, stále dáváme přednost magnetické liště nebo bloku či stojanu na nože, které jsou, co se týče ochrany nožů, daleko účinnější.

Jaké prkénko používat

Klíčovým bodem pro správné používání a péči o nože je výběr kuchyňského prkénka. Volíme prkénko z takového materiálu, které nepoškodí jeho ostří a zároveň vytváří rovné a stabilní prostředí pro naše krájení. Prkénko ze dřeva je proto ideální volbou - dostatečně tlumí zářezy, ale zároveň netupí nůž. Oceníte i jeho pevnost, odolnost a dostatečně masivní materiál, který plochu pod kuchyňským nožem udržuje stabilní. Nůž neuklouzne, můžete se do něj pořádně opřít, a práce v kuchyni je proto bezpečnější.

drevene-prkenko-s-nozi

Pozor na manipulaci s noži

 1. Nože vždy držíme za rukojeť - nikdy ani na chvilku nechytáme za ostří.
 2. Nůž do dřezu mezi ostatní nádobí nepatří. Snadno se o něj při mytí pořežeme.
 3. Krájíme vždy na dřevěné desce nebo prkénku se stabilním a pevným povrchem.
 4. Pozor na děti! Nože máme uložené v bezpečné vzdálenosti od kuchyňské linky.

Při dodržení správných zásad péče nám nože vydrží dlouhou dobu a nebudeme je muset měnit. Každý to přece zná, s oblíbeným a kvalitním nožem jde práce daleko lépe od ruky a vaření v kuchyni bude doslova gurmánským zážitkem.

Související články

Dekorace do dětského pokoje - rady a tipy 2024

Dekorace do dětského pokoje - rady a tipy 2024

nahledovy-dekorace-do-detskeho-pokoje

Dekorování dětského pokoje je vždy výzvou pro každého rodiče, kteří chtějí svým ratolestem vytvořit prostor plný fantazie, pohodlí a inspirace. V roce 2024 přináší tento proces nové trendy a kreativní nápady, které mohou proměnit každou dětskou místnost v úžasné útočiště.

Máme pro vás skvělé DIY nápady, inspiraci i důvody, proč si pořídit právě dřevěné dekorace. Dětský pokoj tak získá styl, nápaditost i hřejivost, která je pro dřevěný materiál typická.

Obsah

Jak vybrat dřevěné dekorace vhodné do dětského pokoje?

 1. Doporučujeme pečlivě zvážit typ dřeva tak, aby vám co nejvíce ladil s okolním interiérem.
 2. Většina dřevěných hraček a dekorací se vyrábí ze světlého smrkového nebo březového dřeva. Má to jeden prostý důvod. Měkčí dřevo je levnější a jeho světlá barva univerzálnější. Březové a smrkové dřevo si tedy našlo pevné místo v srdcích zákazníků.
 3. Důležitá je samozřejmě i bezpečnost. Preferujeme ověřené prodejce a výrobce doplňků i hraček, kteří se mohou prokázat certifikátem. Bezpečné dřevěné hračky rovněž vynikají kvalitou a nemusíte se tedy bát poničení.
 4. Zvážíme prostor - do menšího dětského pokojíčku zařazujeme zejména praktické, nástěnné nebo závěsné dekorace. 
 5. Spousta rodičů přemýšlí, jak skloubit praktickou část s tou estetickou. U dřevěných dekorací to jde velice snadno. Zaměřte se na praktické dekorace, které slouží i k dalším účelům než jen zkrášlení místnosti. Jedná se o dětské lampy, police, regály, tabule i hračky na zeď.

kalax-drevene-boxy

Jaké typy dřevěných dekorací jsou vhodné do dětského pokoje

DŘEVĚNÉ HRAČKY

Ve chvíli, kdy budete hračky vybírat z rozmyslem a vyberete opravdu ty, které dítě potřebuje pro svůj vývoj nebo po nich touží. Pak si pokoj nijak nezahltíte a hračky se stanou i nedílnou součástí krásného pokoje a doplní jej. Vybírejte proto z dřevěných hraček, které navíc doporučují přední dětští specialisté.

NÁSTĚNNÉ DEKORACE

Prázdnou stěnu snadno zaplní nástěnné dekorace. Nechcete dávat spoustu peněz za obrázky nebo jiné nástěnné dekorace? Zkuste DIY výrobu - skvělé nápady najdete o kapitolu níže. Nebo zkuste dřevěné puzzle pro děti. Zábava, která vám i ozdobí stěnu. Za nás ideální kombinace.

NÁBYTEK

Samotný dětský dřevěný nábytek má vysokou estetickou funkci, stačí již pak jen pár doplňků a pokojíček, kde se každé dítě bude cítit dobře a bezpečně, je na světě.

PRAKTICKÉ VYCHYTÁVKY

Produkty, které splňují ryze praktickou funkci mohou být i esteticky krásné. Jedná se například o nástěnné lampy, dřevěné police netradičních tvarů, regály, zrcadla (ty navíc umí opticky zvětšit prostor), i knihovny.

INTERAKTIVNÍ DOPLŇKY

Nejrůznější vzdělávací hry a doplňky jsou nedílnou součástí každého pokoje. Zvolte si tedy takové, které i dobře vypadají. Výborným a prostorově chytrým řešením jsou například interaktivní desky na zeď, které trénují motoriku, paměť i logiku dětí od nejútlejšího věku.

hexagony-na-stene   drevene-hracky-auticka

DIY dřevěné dekorace

Spoustu dřevěných doplňků nejen do dětského pokoje můžete vytvořit doma svépomocí. V mnoha případech vám výroba dřevěných dekorací nezabere ani moc času.

 • Obrazy vytvořené z fotorámečků krásně ozdobí jakoukoliv stěnu. Do dřevěného fotorámečku můžete pomocí lepidla přilepit kamínky, mušličky nebo sušené květiny, a vytvořit tak neotřelou dekoraci zdí, která bude mít krásný přírodní nádech a zároveň patří k velmi levným záležitostem. Mrkněte do našeho magazínu, jak vyrobit stylový rámeček.
 • Dřevěné skříňky a úložné boxy můžete vyzdobit do tvaru zvířátek. Spoustu nápadů najdete na Pinterestu. K dřevěnému boxu stačí připevnit kolečka, přidat provázek a hlavu zvířete připevníte pomocí lepidla na dřevo. Oblíbené jsou lišky, vlci, ale i kočky nebo lvi. Hlavu snadno vyrobíte z lepenky nebo staré krabice. Na dřevo doporučujeme použít akrylové barvy a dozdobit box přesně podle svých představ.
 • Macramé dekorace na zeď - macramé je poměrně snadná technika, kterou si rychle osvojíte. A jaké nástěnné macramé dekorace jsou teď v kurzu? Rámečky na obrazy, zrcadla, pírka, mandaly, ale i klasické závěsné dekorace v různých délkách nebo květináče. Ty mají další výhodu - na závěsné květináče vám dítě nedosáhne a rostliny jsou tak v bezpečí.
 • Lapače snů jsou stále oblíbenější dekorací, která obzvlášť sluší boho pokojíčku. Na lapače snů můžete použít mnohé tradiční techniky a jakékoliv přírodní materiály. Střed lapače lze udělat pomocí háčkování, drhání, ale i macramé technikou. Na přesný postup výroby lapače snů se podívejte na náš návod v magazínu. Spoustu doplňků jako jsou korálky, výřezy z překližky a samozřejmě i samotné kruhy nebo polotovary na výrobu najdete na ČistéDřevo.cz.
 • Kolotoč nad postýlku ocení spíš malá miminka. Vyrobte si dřevěný kolotoč nad postýlku za pár korun společně s námi. Výsledek vás mile překvapí!
 • Závěsné girlandy z darů lesa vás nemusí stát vůbec nic! Na větve či samorosty stačí zavěsit pomocí přírodního provázku nejrůznější nálezy z přírody a máte před sebou dekoraci s rustikálním nádechem.
 • Figurální tvorba - děti milují nejrůznější figurky a postavičky a ještě více se vyřádí na jejich tvorbě. Vyrábět můžete téměř z čehokoliv - kamenů, šišek, kaštanů a dalších darů lesa. Nebo vyzkoušíte jako my výrobu čarodějů a čarodějek z Bradavic

harry-potter-drevene-figurky   nastenne-ramecky-diy   diy-lapac

Inspirace: dětský pokoj v přírodním duchu

Jak kombinovat barvy? Ve chvíli, kdy zvolíte přírodní doplňky a nábytek, tak to jde velice snadno. Barvou roku 2024 je tzv. Peach Fuzz, která je definována jako barva broskvového chmýří. Je jemná, univerzální a k přírodním materiálům ideálně ladí. Pro dětské pokojíčky doporučujeme světlé tóny dřeva v kombinaci s béžovými a krémovými odstíny. Doplňkovou barvu může tvořit právě barva roku nebo pastelové odstíny zelené a modré.

Vsaďte na personalizované dřevěné dekorace

Chcete dřevěné dekorace ještě vylepšit? Pak se zaměřte na personalizované výrobky. V ČistéDřevo.cz máme největší specialisty na vypalování do dřeva na míru. Gravírujeme až na 2000 unikátních dřevěných produktů a můžeme potvrdit, že výrobky pro děti jsou nejčastější poptávkou. Vypalování můžete využít opravdu na cokoliv. Ať už se jedná o dřevěné hračky, dřevěné obrázky a výřezy, lampičky na stěnu, ale i doplňky k psacímu stolu jako jsou pravítka, tužky a zápisníky. A co si nechat do dřeva vygravírovat? Nejpopulárnější jsou samozřejmě osobní jména dětí, ale setkali jsme se i s obrázky, přáním, motivačními citáty i hláškami z oblíbených filmů, pohádek a pořadů.

lampicky-nastenne   pravitko-drevene

Dřevěný nábytek pro děti svým designem podtrhne atmosféru

Dětský nábytek ze dřeva má své kouzlo. Oceníte jeho univerzální design i vysoké estetické hodnoty. Skvěle se kombinuje s dřevěnými hračkami a dalšími přírodními materiály jako je ratan, proutí nebo mořská tráva. Dřevěné regály v dětském pokoji krásně ozdobí stěnu a jsou i praktickými pomocníky. Držte se správného rozmístění a dekorování polic a vytvoříte i velmi harmonický prostor přesně podle feng shui.

zidlicky-stolecek-krtecek

Údržba dřevěných dekorací

 1. Dřevo nikdy nenamáčíme do vody a nenecháváme ve vlhkém prostředí.
 2. Pravidelně očišťujeme měkkým kartáčkem od prachu a jiných nečistot.
 3. Aby dekorace déle vydržely, můžeme je natřít přírodním rostlinným olejem. Pravidelně tento úkon opakujeme.
 4. Recyklujeme. Recyklujeme. Recyklujeme. Úžasnou vlastností dřeva je možnost jakýkoliv dřevěný výrobek kdykoliv opravit či přetvořit k obrazu svému, a to i ve chvíli, kdy je nějakým způsobem poškozený.

Malý dětský pokoj? Dřevěné závěsné dekorace a dřevěné dekorace na zeď jsou řešením!

Máte malý pokoj a nevíte, jaké dekorace zvolit, aby pokojíček nevypadal příliš přeplácaně? Máme pro vás pár ověřených nápadů na dětský pokoj!

 • Zaměřte se již na výběr dětského nábytku. Dřevěné postele pro děti, psací stůl i regály ze dřeva mají atraktivní vzhled, který je sám o sobě velice dekorativní.
 • Volte praktické dekorace. Jaké to jsou? Kromě nejrůznějších polic a regálů na zeď můžete zvolit například i nástěnné dřevěné lampy pro děti nebo ozdobné výřezy z překližky.
 • Barvy v pokoji by měly být, co nejsvětlejší a v podobném duchu volíme i doplňky a dekorace. Skvělou volbou jsou již zmiňované dřevěné výrobky ze světlého dřeva jako je bříza, topol, smrk.
 • Do malého dětského pokoje se skvěle hodí nástěnné nebo závěsné dekorace. Ušetří vám spoustu místa!

puzzle-nastenne-rys   macrame-zed

Kde koupit dřevěné dekorace?

Všechny dřevěné dekorace, ale i polotovary na výrobu vlastních ozdob, najdete na ČistéDřevo.cz. Nabízíme široký sortiment dřevěných výrobků, ze kterých si vybere každý milovník přírodního designu a dřeva. Ať už se jedná o dřevěný nábytek, dekorace, hračky, police a regály, fotorámečky nebo polotovary pro vlastní DIY projekty.

Stále nejste přesvědčeni, že dřevo je pro vás to pravé ořechové? Přečtěte si, proč a jak dřevo v interiéru pozitivní ovlivňuje na lidskou psychiku.

Související články