Vaše objednávka se může zpozdit, doručení do Vánoc ale stíháme!

Účinek dřeva v interiéru na lidskou psychiku

ucinek-dreva-na-psychiku

Pobyt v přírodě má na lidskou psychiku zřetelný vliv a výrazně ovlivňuje lidské zdraví. V roce 2016 proběhl ve Volyni mezinárodní seminář, ve kterém bylo podstatným předmětem přednášky na téma “Dřevo a lidské zdraví”. Výsledek studie, jež zazněla z úst hned několika odborníků na toto téma, zněl jasně – dřevěný nábytek, dřevěné dekorace a přírodní materiály neplní v interiéru jen estetickou funkci, ale výrazně přispívají k zvládání stresu!

relax-v-prirode

Proč zařadit bytové doplňky ze dřeva a přírodní dekorace do vnitřního prostoru?

Jak již bylo řečeno, tak pobyt v přírodě příznivě ovlivňuje lidský organismus, dle nejnovějších kanadských studií ale v přírodě trávíme pouze 6 % času denně a tím pádem nám spojení s krajinou citelně chybí. Lidské tělo vykazuje lepší výsledky ve chvíli, kdy je kontakt s přírodou zajištěn i “zprostředkovaně”.

Hlavní přednášející na toto téma, Ing. Dalibor Houdek Ph.D, zmiňuje v tomto směru doslova převratnou studii z roku 1984, kdy se zkoumala rychlost rekonvalescence pacientů po operaci břicha. Kratší pooperační pobyt a menší dávku analgetik potřebovali pacienti, kteří měli výhled do zeleně nemocničního parku. Začalo se tedy diskutovat nad tím, jak dostat do pracovních i domácích interiérů více dřeva, a zda je jejich účinek pro lidský organismus důležitý. Dekorace ze dřeva a přírodní nábytek mají nejen výraznou estetickou funkci, ale přírodní povrch a materiál mají výrazný podíl na tom, jak se doma cítíte. Důkazem by měl být výzkum vedený kanadským dřevařským institutem FPInnnovations.

drevo-v-detskem-pokoji

Jak probíhal výzkum?

  • V rámci studie vznikly dvě varianty kancelářského prostředí. Jedna místnost byla vybavena nábytkem ve sterilní bílé barvě. Druhá místnost se pyšnila dřevěným nábytkem z masivu a dekoracemi do kanceláře.
  • 119 studentů University of British Columbia se zúčastnilo experimentu, který zkoumal jejich reakci na stresovou situaci v rámci závislosti na okolním interiéru.
  • Studenti byli rozděleni do skupin a postupně zavedeni do jedné z uměle vytvořených kancelářských místností.
  • Tam se dozvěděli pouze to, že jim bude předložen test z matematiky, jehož výsledky budou výrazným bodem v jejich celkovém hodnocení na konci roku.
  • Během experimentu bylo studentům měřeno EKG a vodivost kůže (obojí se například podílí na “detektoru lži”).
  • Prokazatelně menší míře stresu podléhali studenti, jejichž testování probíhalo v místnosti s dřevěným nábytkem.
  • Bylo rozhodně dokázáno, že prostředí má vliv na to, jak vnímáme a zároveň zvládáme stresové situace.

drevene-poradace   pohovor   drevene-doplnky-na-stul

Dekorace z proutí 

Příznivý vliv na lidský organismus nemají jen viditelné povrchy ze dřeva. Například proutěné dekorace ještě více podpoří celkový naturální dojem a nápomocné budou zejména tam, kde si nábytek z masivu nemůžeme z nějakého důvodu dovolit. Proutěné koše a košíky jsou produktem známým již od starověkého Egypta, kde se používaly zejména k přenášení potravin, ale i stavebního materiálu. Užitná funkce košů z proutí však pokračovala i nadále a byla přirozenou součástí lidského života napříč historií. I když i dnes umíme ocenit jejich praktickou funkci, jejich dekorační účel z velké části převažuje. Kdo má doma například ohniště, tak koše na krbové dřevo jsou příjemnou nezbytností působící na naše smysly ve všech směrech pozitivně. Mnozí z nás používají například pletené koše jako obaly, či vázy pro květiny a tím dodají domovu, či kanceláři hřejivou atmosféru a alespoň zprostředkovaně se přiblíží k přírodě.

truhla-z-prouti

Dřevěný nábytek do koupelny není dnes žádné tabu

dreveny-nabytek-do-koupelny

Dřevěný nábytek do obýváku není ničím výjimečným. Umíte si ale nábytek ze dřeva představit i v koupelně? Předpokládejme, že v místnosti, kde se koupete žádný stres většinou nezažíváte (jak tomu může být například v pracovně), zřejmě byste ale rádi prohloubili relaxační účinek, jenž například koupel nabízí. Pokud navíc interiér podpoříte dekoracemi v přírodním stylu (doporučujeme například nejrůznější svíčky, svícny z břízy a mnohé jiné přírodniny) a nábytkem s viditelně dřevěným povrchem – výsledek bude stoprocentní. Pokud se bojíte vlhkosti, tak doporučujeme poohlédnout se po odolnějších materiálech – například bambusu nebo olivovém dřevu. Bambus se pyšní vysokou odolností, dřevo z olivovníku zase odolností a nádhernou kresbou.

zelena-koupelna   prirodni-koupelna   svicky-v-koupelne

Bytové doplňky oceníte tam, kde chybí vhodný nábytek

V práci trávíte notnou část svého dne a většina pracovníků si nábytek do kanceláře vybrat nemůže. Pozitivně laděnou atmosféru s výrazným ozdravným účinkem ale vytvoříte i za pomoci přírodních dekorací, živých květin a dřevěných dekorací na poličku. Pokojové květiny zasaďte například do květináče ze dřeva a stěnu můžete příjemně doplnit o dřevěné dekorace na zeď. Všechny tyto přírodniny pozvednou nejen atmosféru, ale i lidskou mysl. Jejich velkou výhodou je i to, že se dají pořídit velice levně – spoustu krásných věcí si přinesete například z výšlapu na horách, či procházce po lese.

buldocek   dreveny-stul-a-zidle

Závažným činitelem fyziologických reakcí lidského organismu na stres je sympatický nervový systém (SNS). Hned několik výzkumů dokázalo, že vizuální povrchy z dřevěného materiálu výrazně SNS snižují. Pokud tedy chcete účinně bojovat s jakýmkoliv fyzickým, či psychickým neklidem, nebo si jen prodloužit relaxační požitek v příjemném prostředí, tak doporučujeme do interiéru zařadit co nejvíce přírodních materiálů, květin a viditelně dřevěných povrchů v masivní úpravě.

hory