AKCE: Zahradní hry se slevou až 15 %

Jak vybrat dětské sáně? Rady a tipy

nahledovy-sane

S blížící se zimou přichází i čas radosti a zábavy na sněhu pro nejmenší členy rodiny i nadšené dospělé. Jednou z nezapomenutelných zimních aktivit je jízda na saních, která dokáže rozjasnit tváře dětí i dospělých.

Při výběru dětských saní není bezpečnost a pohodlí zanedbatelné. Jak vybrat ty správné sáně pro všechny věkové kategorie? Tento článek vám přináší užitečné rady a tipy, abyste mohli s klidem vyrazit na svahy a užít si radost zimy bez obav. Podíváme se na jednotlivé typy saní, jejich materiál, bezpečnostní prvky i příslušenství.

Obsah

Jaký typ sáněk vybrat?

Mnohé druhy sáněk se rozlišují podle věku. I my toto rozdělení považujeme za nejšikovnější. Podle věku vyberete nejen vhodný materiál, ale i doplňky.

Sáňky pro miminka

Sáně pro nejmenší jsou spíše takovým zimním kočárkem. Součástí bývá tlačná tyč, podložka, spací pytel i rukávník pro maminku. Předpokládáme, že nespustíte malé miminko z kopce dolů, spíše je tento typ saní vhodný na přechody po sněhu, na svah a procházky zasněženým lesem i s malým miminkem.

Sáně pro batolata

Sáňky pro menší děti vyžadují mnoho bezpečnostních úprav. Pro batolata a děti zhruba do 3 let jsou určeny sáně s opěradlem.

Sáně pro předškoláky

Větší děti považují za ohromnou zábavu jezdit na saních ve dvojici. Vybírejte proto kvalitní sáně s vysokou nosností a s dostatečnou délkou sedáku. Děti to ocení.

Sáně pro dospělé

U saní pro dospělé je základním prvkem výběru nosnost. Mnohé dřevěné sáně se vyrábějí s nosnosti až 140 kg, a hry ve sněhu si tak s přehledem mohou užít i dospěláci.

sane-ze-dreva

Je důležitá délka saní?

Rozhodně ano! Délka je jedním z klíčových faktorů při výběru saní. Optimální délka závisí na několika faktorech, včetně věku dítěte, jeho váhy a také typu terénu, na kterém budou sáně používány. Pro mladší děti a začátečníky obvykle platí, že kratší sáně lze snáze ovládat a lépe se hodí pro měkký sníh. Kratší délka umožňuje dětem zvládat zatáčky i bezpečnou rychlost. Na druhou stranu, pro starší děti a pokročilé sáňkaře doporučujeme delší sáně, které nabízejí lepší stabilitu a rychlejší jízdu, zejména na rovinatějších površích. Rovněž delší sáně disponují vyšší nosností a v pohodě se na něj vejde více dětí i dva dospělí.

rodina-se-sankami   drevene-sanky

Výběr sáněk podle materiálu

Sáňky pro děti se vyrábí hned z několika materiálů. Na výběr máte plast, kov, dřevo. Nyní se těší velké oblibě i nafukovací gumové sáně či boby. Všechny materiály sáněk mají své výhody i nevýhody. Pojďme se jim podívat na zoubek.

Kov

Některé moderní sáně obsahují kov, případně celá jejich konstrukce je vyrobena z kovu. Typicky se jedná o sáně pro miminka, které slouží převážně k tlačení (vlastně se jedná o takový kočárek na lyžích). Klasické sáně z kovu jsou sice odolné (pozor na korozi!), ale také výrazně těžké, a pro mnoho dětí tudíž nepoužitelné.

Plast

Sáně z plastu vynikají lehkostí a nízkou cenou. Z osobních zkušeností ale bohužel musíme konstatovat, že stačí jedno řádění vícero dětí, menší náraz a je bohužel po sáňkách.

Dřevo

Dřevěné sáně jsou klasika, která nikdy nezklame. Za největší nevýhodu samozřejmě považujeme jejich vyšší váhu a zvýšenou péči (obojí je však vykoupeno vyšší nosností, resp. vysokou trvanlivostí). Na druhou stranu výhod je daleko více. Dřevěné sáně vám dlouho vydrží, vybírat můžete hned z několika variant a cenově je řadíme ke zlaté střední cestě.

Guma

Nafukovací typ saní doporučujeme spíše pro větší děti, mladistvé a dospělé. Bobování a sáňkování na tomto typu saní vyniká vysokou rychlostí. Jízda by proto měla probíhat na svazích tomu určených, případně s dokonalou znalostí terénu.

Sklovlákno nebo uhlíkové vlákno

Některé high-end sáně obsahují uhlíková nebo skleněná vlákna, která zvyšují odolnost, ale zároveň výrazně sáně odlehčují. Vlákna se aplikují převážně na profesionální a sportovní sáně.

plastove-sane   kovove-sanky

Ty nejlepší doplňky nejen pro dřevěné sáňky

V současnosti je možné nejen dřevěné sáně doplnit o nejrůznější vychytávky, které jízdu na saních ještě vylepší - ať už z bezpečnostního nebo zábavného hlediska.

Popruhy

Aby vaše dítka nevypadla ze saní a bobů, popruhy jsou doslova nutností. Hodí se spíše pro malé děti. Větším už bohužel budou překážet.

Vyvýšené sedátko

Pokud se rozhodnete pro sáně, které vydrží napořád, tak doporučujeme investovat do kvalitních univerzálních saní. A pro menší děti doporučujeme zakoupit vyvýšené sedátko, které i těm nejmenším pomůže udržet rovnováhu i zdravé držení těla.

Sáňky s opěrkou

Sáně s opěrátkem pro děti jsou konstrukce navržené s ohledem na bezpečnost a pohodlí nejmenších sáňkařů. Sáně s ohrádkou poskytují oporu a stabilitu během jízdy. Rovněž předchází převrhnutí saní.

Tyč na tlačení

Doporučujeme zejména na horách, kdy sáně poslouží místo kočárku pro ty nejmenší děti. Maminka Markéta si nemůže tento typ saní vynachválit: “Mám ráda, když mám dítě při jízdě na sáňkách pod dohledem. Sáně s tlačnou tyčí pro mě tedy byly jasnou volbou.” Tyč je navíc odnímatelná, takže jakmile batole vyroste, stačí ji jednoduše odmontovat. 

ohradka-na-sanich

Bezpečností tipy i pro nezbedné sáňkování

Desatero bezpečného sáňkování:

 1. Nepodceňujte bezpečnostní prvky na sáňkách jako jsou brzdy, popruhy i opěradla. Výrazně to sníží možnost úrazu.
 2. Pořiďte dětem bezpečnostní snowboardovou či lyžařskou helmu a brýle.
 3. Na dráze dodržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních.
 4. Vždy dejte přednost kvalitním saním. Nikdy nesáňkujte na viditelně poškozených bobech, saních, aj.
 5. Po celou dobu jízdu brzděte celým chodidlem.
 6. Rychlost jízdy přizpůsobte svým schopnostem, podmínkám a stavu dráhy.
 7. Kromě toho, že nebudete podceňovat stav saní a bobů, tak podobnou péči věnujte i výběru vhodného oblečení a obuvi.
 8. Během samotné jízdy si nic nefoťte a ani se nenatáčejte.
 9. V případě nehody okamžitě opusťte dráhu a uvolněte místo projíždějícím.
 10. Dostatečně sledujte počasí a sněhové podmínky.

Zimní radovánky na horách i ve městě

Sáně vybíráme i podle specifických potřeb rodiny a místa využití. Jiné sáně budete potřebovat ve městě a jiný typ saní se vám bude hodit na horách. Pro městské zimní radovánky je klíčovým faktorem váha a pohodlí kvůli častému přemisťování i mimo zasněžené svahy. Horské podmínky díky různorodosti terénu vyžadují kvalitu a odolnost. Na horách proto dejte přednost dřevěným saním, ideálně z kvalitního bukového dřeva.

Cenové rozpětí kvalitních sáněk

Cenové rozpětí sáněk se pohybuje od 500 Kč až do několika tisíc. Záleží především na materiálu a příslušenství. K nejlevnějším saním patří ty plastové. Dřevěné sáně považujeme za zlatou střední cestu. Nejdražší sáně jsou vyrobeny z kovu, kompozitních materiálů, případně uhlíkového vlákna i sklovlákna. Jednotlivé příslušenství, jako je ohrádka, tyč, popruhy, volant, úložný prostor a mnohé další, cenu saní zvyšují.

Jak správně uskladnit sáně?

 • Dětské sáňky před uložením dobře zkontrolujeme, zda nedošlo k poškození.
 • Vždy uskladňujeme dokonale vysušené, aby nedošlo k hnilobě, korozi, plísni a jinému zničení materiálu.
 • Ukládáme vertikálně či horizontálně na pevné místo tak, aby postupem času nedošlo k deformaci nebo zničení jinými věcmi z půdy či sklepa.
 • Pokud sáně obsahují kovové části, tak je navoskujeme (za nejlepší je považován včelí vosk určený na lyže a skluznice).
 • Před uložením přikryjeme vhodnou plachtou nebo starým prostěradlem. Zamezíme tak zaprášení i případnému poškrábání povrchu.

drevene-sane

Na e-shopu ČistéDřevo.cz nabízíme dětské sáňky v nejrůznějších velikostech, provedeních a s atraktivním příslušenstvím. Ale pozor! Tuto zimu mizí rychlostí blesku, tak ať je nezmeškáte. Pro další dřevěné tipy do domácnosti, zahradu i jako originální dárky nás sledujte na sociálních sítích.

Související články