Povrchová úprava dřevěných výrobků
Okolní vlivy velice rády prověřují, zda jsou naše dřevěné dekorace, dřevěné bedýnky a nábytek ze dřeva dobře chráněné. Aby naše výrobky byly kryty co nejlépe, zaměřit bychom se měli na jejich finální úpravu. Kdy a čím dřevo natírat se dozvíte v dnešním článku.
Finální úprava povrchu
Úprava dřevěného povrchu se v průběhu let výrazně změnila. V minulých letech si člověk ani neuměl představit ponechat dřevo v jeho přirozené podobě. K úpravě povrchu dřeva se používaly velice účinné techniky, které měly za úkol co nejvíce prodloužit životnost dřeva. Postupem času se stále častěji začaly využívat i tzv. “měkčí dřeviny” (smrk či borovice) a do módy najednou přišla úprava, která z větší části přizná i dekor dřeva. Na vzestupu jsou tedy bezbarvé laky, vosky, oleje a mořidla.
Proč je pro dekorace ze dřeva, dřevěné bedýnky, ale i hračky koncová úprava důležitá?
- Zlepšení vlastností povrchu.
- Prodloužení životnosti dřevěných výrobků i nábytku.
- Nelze opomíjet estetické vlastnosti – díky některý postupům více vynikne struktura a přirozená kresba dřeva.
- Účinná ochrana vůči plísním a dřevokaznému hmyzu, u opáleného povrchu dokonce i vůči požáru.
Co je pro koncovou úpravu naprosto zásadní?
Ať už chceme s výrobky ze dřeva, dekoracemi, dřevěným nábytkem jakkoliv nadále pracovat, tak zásadním krokem je důkladná příprava povrchu. Než se tedy pustíme do ošetření přírodního povrchu dřeva, musíme produkt pořádně vybrousit. Pokud si s broušením nevíte rady, sepsali jsme pro vás jednoduchý návod, jak na správné broušení dřeva.
Jak lakovat dřevo
Lak je transparentní nátěrová hmota, která ponechává na natíraném povrchu ochranný film. Díky bezbarvosti nijak nezkresluje dřevěný podklad. Využijeme jej zejména ve chvíli, kdy chceme ponechat přírodní barvu, ale zároveň potřebujeme dřevo uchovat před venkovními vlivy.
Jak postupovat při lakování?
- Nejprve si připravíme podklad. Zbavíme jej nečistot a pustíme se do broušení. Jak na to si můžete přečíst u nás na blogu.
- Zvolíme si vhodný štětec, se kterým vám rádi poradí v každém hobby centru. Nejlepší službu prokáže střední plochý štětec v kombinaci se syntetickými či přírodními štětinami.
- Namáčíme jen špičku štětce, aby nám lak zbytečně nestékal po štětci a netvořil tak nerovnosti na ploše nátěru.
- Natíráme vždy po směru vláken dřeva v několika vrstvách. Záleží na tom, co chceme natírat – nábytek ze dřeva do interiéru má menší náročnost než například zahradní nábytek ze dřeva.
- Po zaschnutí laku můžeme produkt ještě zbrousit extra jemným brusným papírem (P220 a výše) a vytvořit tak celistvější výsledek.
- Vzhledem k tomu, že lak vytvoří nepropustný film, je třeba jej čas od času kvůli popraskání obnovit.
Moření
Mořidlo je roztok určený převážně k barevnému moření dřeva. Dřevěné povrchy se roztokem hloubkově napouští a snadněji se tak vstřebávají do struktury dřeva. Barevná škála je dnes poměrně vysoká a vybírat můžeme hned z několika typů.
Jak správně mořit?
- Před mořením dřevo vyčistíme kartáčem, na silnější nečistoty se nebojte použít jemný brusný papír. Mořidlo na nedokonale obroušené dřevěné bedýnce totiž často zanechává nehezké fleky.
- Možností nanášení mořidla je hned několik – houbička, pěna, váleček, nebo štětec s extra jemnými štětinami ve střední délce. Na moření větších ploch doporučujeme spíše štětec, na menší se ale více hodí houba. Hlavně si nezapomeňte nasadit gumové rukavice!
- Pečlivými pohyby pak mořidlo vtíráme do povrchu. Lihová mořidla se rychle vpíjí, proto postupujeme co nejrychleji. Mořidlo nanášíme ve směru vláken a jakékoliv kaňky hned roztíráme.
- Pro tmavší odstín můžeme nanést více vrstev. Po nátěru počkáme 4 hodiny a je hotovo. Tekuté mořidlo bedýnku krásně probarví, vytáhne léta, suky a zvýrazní přírodní krásu dřeva.
Na trhu existují barevná mořidla, která doporučujeme použít ve chvíli, kdy chcete dřevěný povrch podpořit nějakou barvou. Vybírat rovněž můžete mořidla s příměsí vosku, či oleje. Změna oproti původnímu barevnému provedení se pohybuje okolo 60%.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Natírání barvou
Díky širokému výběru dnešních akrylových barev se při barvení dřevěného výrobku můžeme skutečně vyřádit a dát mu takovou barvu, která bude s ostatním vybavením ladit. Velkou nevýhodou je (podobně jako u lakování) jisté uzavření dřeva do neprodyšné vrstvy. Vlhko vznikající uvnitř dřeva nemá kudy odcházet ven a dochází k praskání a dalšímu znehodnocování nátěru. Nemusíme tedy zdůrazňovat, že lakovat a barvit dřevokrycím lakem bychom měli až ve chvíli, kdy máme podklad více než dobře vysušený. Chcete-li dosáhnout opravdu sytého pokrytí, počkejte dokud barva na dřevo zcela nezaschne, a následně aplikujte další nátěry.
A kdy krycí barvy nejlépe použít?
Ve chvíli, kdy před sebou máme částečně znehodnocený produkt, zašedlý, případně výrobek ztratil svůj přirozený půvab. Natírání barvou se slučuje s lakováním a postup naleznete výše.
Olej a vosk
Nejrůznější oleje jsou vhodnou alternativou k lakování a tedy i ochraně dřeva. Olej proniká hluboko do dřeva, neuzavírá póry a zachovává dřevěný materiál v celé jeho podstatě. Opět zde připomeneme důležitost důkladného broušení, díky kterému olej pronikne hluboko do struktury dřeva. Olejování se hodí zejména pro dřevěný nábytek, ale i nábytek z bedýnek, či podlahu (např. na terase), kde chceme co nejvýrazněji zachovat a zároveň zpevnit materiál.
Výhody olejování
- Díky tomu, že proniká hluboko do dřeva, výrazně zpevňuje dřevěný materiál.
- Neuzavírá póry a nejvíce tak zachovává vlastnosti dřeva.
- Zanechává krásný hladký povrch, který na rozdíl od lakovaného předmětu působí přirozeněji.
Nevýhody olejování
- Při nedokonalém broušení se na rozdíl od lakování objeví skvrny.
- Ať chceme nebo ne, tak po čase olej oxiduje a dřevo získá lehce žlutohnědý odstín, který není vždy příjemný.
Vosk má podobné vlastnosti jako olej. Jeho nejvíce zdůrazňovanou výhodou je přírodní složení. Nevýhodu můžeme spatřovat v jeho ceně. Nábytek, ale například i dřevěná bedýnka, či hračka ze dřeva bude díky vosku krásně naleštěná a bude vypadat jako nová. Když se restauruje starší nábytek, je volba vosku naprosto nezbytná. V případě voskování ale musíme počítat i s vyšší náročností na práci. Vosk má tuhou konzistenci, hůře se nanáší a následně se musí pečlivě rozleštit hadříkem, aby se dosáhlo kýženého efektu.
Jak opalovat dřevo
Opalování dřeva patří dozajista k nejstarší technice práce se dřevem. Na povrchu se vytvoří zuhelnatělá ochranná vrstva, která se následně zbrousí a vytvoří povrch zdůrazněný o léta a suky. Údajně pochází z Japonska, kde je známa pod názvem Shou-sugi-ban a dřevo je opalováno nad otevřeným ohništěm. Dnešní modernější metody se spoléhají na plynový hořák a opalují se měkké tkáně dřeva na povrchu. Následné broušení již není nutné.
Výhody opalovaného dřeva
- Cena – opalování rozhodně patří mezi nejlevnější povrchové úpravy vůbec.
- Velmi účinně bojuje proti dřevokaznému hmyzu.
- Dřevo zůstává stálé, nijak se nekroutí a neničí.
- Doporučuje se opalování dřeva použít zejména ve venkovních prostorách, na chaty a chalupy. Zahradní nábytek, dřevěná bedna a mnohé další výrobky ze dřeva jsou díky opálení méně náchylné k ohoření, respektive vzniku požáru.
- Trvanlivost se odhaduje až na 60 let.
Možností finálních úprav, které můžeme zvolit, existuje opravdu velké množství. Snad vám článek pomůže vybrat si tu nejvhodnější variantu pro vaše dřevěné výrobky.Více nápadů a rad týkajících se dřeva a dřevěných výrobků najdete na našem blogu a sociálních sítích.