AKCE: 10 % sleva na vše s kódem MISTRI2024 a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Uplatněte firemní dárky do daňových výdajů

nahledova-firemni-darky

S blížícím se koncem roku přichází také období, které je ve firmách spojeno s rozesíláním vánočních přání, PF a také s předáváním dárků firemním klientům a partnerům. Jak můžete při jejich výběru ovlivnit výši své daňové povinnosti? 

Pokud ve firmě ještě nemáte zajištěné vánoční dárky, článek vám pomůže s rozhodováním, v jaké cenové kategorii a v jaké oblasti můžete vybírat, abyste zachovali daňové výdaje a odpočty DPH.

Účtování darů

Prezentace vaší společnosti či obchodní značky a budování vztahů s partnery jsou pádnými důvody, proč byste se měli nad vánočními dárky důkladně zamyslet. Obchody často probíhají během neformálních setkání, ať už jde o firemní obědy, společenské události nebo večírky. Rovněž je vyjednávání efektivnější, když se obchodní vztah podpoří vhodným dárkem. Obecně patří dárky a reprezentace k nedaňovým nákladům. Existují však výjimky, které umožní náklady zařadit do těch daňových a umožní zároveň odpočet DPH. 

Přání do nového roku

Pokud letos v prosinci plánujete rozesílku firemních PF, nezapomeňte, že novoročenky jsou daňovým výdajem, který je daňově uznatelný. Jedná se tedy o daňový náklad, který v účetnictví můžete evidovat jako spotřební materiál.

novorocni-pf-s-logem   vanocni-prani-s-logem   pf-2024-s-logem

Vánoční dárky 

U firemních dárků není daňové uplatnění složité. Podmínkou je, že se musí jednat o reklamní a propagační předmět, jehož hodnota nepřesáhne 500 Kč bez DPH (tj. hranice uznatelnosti). U dárků, jejichž pořizovací cena přesáhne hranici 500 Kč, nepůjde o daňový výdaj s odpočtem DPH nikdy.

vanocni-firemni-darky

Kalendář

Vedle klasického PF a větších vánočních dárků se jako drobná pozornost hojně využívá obrandovaný kalendář na následující rok. Nárok na odpočet DPH máte za stejných podmínek, jak popisujeme výše u vánočních dárků - musí se jednat o kalendář s nákladem nepřesahujícím 500 Kč bez DPH.

kapesni-kalendar-s-logem

TOP 10 firemních dárků na ČistéDřevo.cz

  1. Krabička na jedno či více vín nebo jiný typ alkoholu představuje oblíbenou klasiku.
  2. Medonoska v dárkové sadě s medy představuje fajn alternativu, pokud nechcete darovat alkohol.
  3. Dřevěné prkénko s nějakými dobrotami je taky super dárek, zkoušeli jste třeba výrobky Pršutérie Chovaneček?
  4. Set prkénka a nožů na sýry patří mezi nejoblíbenější firemní dárky.
  5. USB disk je praktická drobnost, díky které si na vás partneři vzpomenou při každém použití.
  6. Kávovou krabičku ocení hlavně v kanceláři. Vyberte si z naší pestré nabídky!
  7. Umíme gravírovat i na psací potřeby, na pero, tužku, pravítko i celé sady.
  8. Hledáte drobnost? Magnetka bude vždy na očích.
  9. Vánočních ozdob máme spoustu, vyberte si jakýkoliv vzor nebo vám rádi vytvoříme tvar na míru.
  10. Dřevěný blok je praktickým pomocníkem na cestách i v práci. S logem na míru vytvoříte krásný výrobek.

Tipy na závěr

“U dárkových sad bude zpravidla z praktického hlediska postačovat, pokud bude vaším logem opatřen obal. Například u láhve vína tedy buď etiketa nebo taška, u dárkového koše pak koš, ne samotné položky v koši,” říká Jitka Horáková, účetní ze společnosti KUREK daně s.r.o.

Její kolegyně, Martina Zbončaková, daňová poradkyně, k tomu dodává: „Pro případnou kontrolu ze strany FÚ je žádoucí vést seznam obdarovaných či disponovat předávacím protokolem (u větších darů), aby bylo zřejmé, kolik dárkových předmětů bylo rozdáno a jakým příjemcům. Lze zároveň doporučit uschovávat fotografie dárků, na kterých bude jasně vidět logo vaší firmy. Důkazní prostředky se samozřejmě budou lišit v závislosti na typu a celkovém objemu darů. Pokud budete chtít rozdat tužky na nějaké velké akci, například na veletrhu, není zřejmě reálné vést si podrobnou evidenci obdarovaných, nicméně i v těchto situacích je více než vhodné vést alespoň základní evidenci o tom, kolik takových drobnějších dárkových předmětů bylo rozdáno na dané akci.“

Vaši klienti, zaměstnanci i obchodní partneři si zaslouží jen to nejlepší - s tím vám rádi pomůžeme. Ty nejoblíbenější firemní dárky máme vždy skladem, a to i ve větším množství. Objednávky navíc vyřizujeme v rekordním čase. Přesvědčte se sami ještě dnes a kontaktujte nás na obchod@cistedrevo.cz. Dodejte vašemu podnikání nový impuls!