AKCE: Až 30 % sleva na vše a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Zdobení stromečku - historie a současnost

nahledovy-vanocni-stromecek

Zdobení vánočního stromu je jedním z nejkrásnějších a nejtradičnějších prvků vánočních svátků, který spojuje generace a kultury po celém světě. Historie zdobení stromečku sahá až do dávné minulosti a odráží bohaté kulturní vlivy a vánoční tradice. Pojďme se společně podívat, jak ozdobit vánoční stromek!

Článek přináší poutavý pohled na historii zdobení vánočního stromu od jeho kořenů až po současnost. Zjistíme, jak se tradice vyvíjela v průběhu staletí, jaké prvky byly typické pro různé éry a regiony a jak se vánoční stromeček proměnil do současné podoby. Pohlédneme také na moderní trendy a styly zdobení, které odráží historické dědictví a osobní vkus každé domácnosti.

Obsah

Historie zdobení vánočního stromečku

Pohanské národy slavili období zimního slunovratu různě. Věřilo se, že se otevírá země a zlé magické síly mohou přijít na pozemský svět. Slavilo se zpěvem, zapalováním ohňů, chystáním dobrého jídla a v neposlední řadě i zdobením stromečku, případně větví jedlými dobrotami, aby se duchové nasytili a obydlí nechali na pokoji. S příchodem křesťanství byly staré zvyky spojené s obdobím zimních slunovratů často integrovány do křesťanských svátků. Strom se stal symbolem díky stromu poznání v ráji, a zdobení stromu bylo vnímáno jako odkaz na Kristovo vykoupení. Novodobá historie zdobení vánočního stromu sahá až do 16. století v Německu, kde se poprvé objevují záznamy o ozdobených stromcích během vánočních svátků. V 17. a 18. století se tradice začala šířit po Evropě. V 19. století hrála klíčovou roli královna Viktorie, která přivedla tradici do anglické královské rodiny prostřednictvím svého manžela prince Alberta, původem z Německa. V průběhu 20. století se vánoční stromeček stal globálním fenoménem. Víte, kdo u nás jako první nazdobil vánoční strom? Ověřte své znalosti v kvízu.

Vánoční kvíz

Staročeské zdobení stromečku

Staročeské zdobení vánočního stromu bylo ovlivněno tradičními českými prvky a místními dostupnými materiály. Typické bylo využití ovoce, ořechů, sušených křížal a papírových ozdob. Co se týče barev, tak samozřejmě vévodila zelená s červenou. Vánoční ozdoby se vyráběly převážně z papíru, vosku, dřeva a slámy. A samozřejmě se spousta ozdob peklo - na stromeček se věšely medové perníčky, zázvorky, ale i slané česnekové či škvarkové cukroví.

tradicni-ozdoby   tradični-zdobeni

Kdy zdobit stromček

Spousta lidí si na začátku adventu pokládá otázku, kdy se zdobí vánoční stromek. Pokud se budeme držet tradic a historie, tak naši předci jej zdobili na Štědrý den. Jak už jsme zmiňovali, jednalo se zejména o integraci pohanských oslav do křesťanských svátků a tato tradice se dlouhé roky dodržovala. V současnosti ale samozřejmě záleží na preferencích jednotlivých rodin.

Co dělat, aby živý stromeček déle vydržel?

 • Nedávejte stromeček k topení či krbu.
 • Celkově je lepší uchovávat jej v nepřetopené domácnosti. Ideální je teplota kolem 21 °C.
 • Stromeček pravidelně zaléváme. Ten řezaný alespoň pravidelně stříkáme chladnou vodou.

vanocni-stromecek   odstrojeni-vanocniho-stromecku

Trendy zdobení stromečku

V současnosti se styly zdobení vánočního stromečku výrazně proměnily. I když spousta lidí nedá na tradiční zdobení stromku dopustit, mnozí naopak preferují modernější styl, který reflektuje aktuální trendy.

Zdobení stromečku: nápady na moderní výzdobu

 • Vánoční baňky

Moderní ozdoby jsou vyrobeny z různých materiálů, včetně skla, kovu, dřeva nebo plastu, a mohou mít různé barvy a vzory. Zvolit můžeme jednoduše takové, které nám nejvíce ladí k interiéru.

 • Osvětlení

Světelné řetězy jsou běžným prvkem. Moderní LED světýlka jsou často preferována pro svou energetickou úspornost a jasnou intenzitu.

 • Tematické ozdoby

Mnoho lidí se rozhoduje pro zdobení stromu podle určitého námětu. Může to být barevná škála, téma přírody (např. lesní motivy), historický námět, nebo inspirace oblíbenými postavami nebo filmy.

 • Minimalismus

Méně ozdob a čistší linie vytváří elegantní a moderní vzhled stromečku. Vsaďte letos na minimalismus!

 • Personalizace vánoční výzdoby

Stále populárnější jsou vánoční ozdoby s osobní hodnotou. Stromeček můžeme ozdobit dřevěnými baňkami s vlastní fotografií či libovolným textem, například se jmény členů rodiny.

 • Netradiční materiály a textury

Okořeňte moderní stromeček různými materiály a texturami, jako jsou samet, flitr, šišky, umělý sníh nebo jiné dekorační prvky pro dojem bohatosti a rozmanitosti.

drevena-ozdoba-na-stromecek   ozdoba-na-stromecek   vanocni-ozdoba

V čem se liší tradiční a moderní vánoční ozdoby

Moderní ozdoby se od těch tradičních liší zejména použitým materiálem. Naši předkové hojně využívali darů přírody. Na stromeček se tedy věšela převážně jablíčka, ořechy, sušené křížaly, i cukroví. Pokud se nějaké ozdoby vyráběly, tak samozřejmě jedině ze dřeva, případně slámy. V pozdějších letech přišlo do módy sklo a poslední dobou není neobvyklé používat ozdoby z plastu. Velký posun lze rovněž spatřit v osvětlení. Dnes najdeme na každém stromečku (ale i ve výzdobě domácnosti) LED světýlka. Dříve byly typičtější vánoční svíčky na stromečku.

Inspirace na zdobení stromečku

 • Neutrální přírodní barvy

Stále častěji jsou ve vánoční výzdobě k vidění “nude” odstíny, které vánoční výzdobu krásně doladí. Vsadit můžete na dřevěné či slaměné vánoční ozdoby, macrame dekorace, přírodní svíčky z včelího vosku a třpytivé baňky v jemných krémových odstínech.

 • Klasika: červená a zelená barva

Klasika nikdy nezklame. Léty ověřená kombinace červené a zelené barvy se objevuje v domácnostech zřejmě nejvíce. Nejčastěji ji pak doplňují metalické prvky - zlaté nebo stříbrné.

 • Růžová Viva Magenta

Viva Magenta je barvou roku 2023. Pokud tedy chcete držet krok s nejnovějšími trendy, tak vsaďte na energickou růžovou, která vám domů vnese pozitivní atmosféru, živost a barevnost.

 • Bílá

Bílá barva ladí úplně ke všemu. Hodí se k tradičnímu až skoro vesnickému zdobení, ale rovněž vévodí minimalistickému interiéru. S bílou barvou nešlápnete vedle ani v případě scandi, vintage, boho a romantického designu.

 • Zlaté odstíny

Punc luxusu dodáte vánoční výzdobě přidáním zlaté barvy. Ta ladí nejen k tradiční zelené a červené, ale také ke královsky modré barvě.

moderni-zimni-truhlik   domecky-skandinavske

Ručně vyráběné vánoční ozdoby

Co si budeme povídat - ruční práce je ruční práce a nic ji nedokáže nahradit. Z vánočních ozdob, které vyrobíte doma svépomocí, máte o to větší radost a můžete je darovat i jako osobní vánoční dárek.

Vánoční inspirace na DIY ozdoby

 • Vánoční ozdoby z dřevěných korálků - na jejich výrobu se můžete podívat do našeho článku v magazínu.
 • Papírové vánoční ozdoby - zvládnou i děti. Na Pinterestu najdete spoustu návodů a vzorů na nejrůznější dekorace. Od papírových hvězdiček, baněk, andílků, až po závěsné vánoční stromky.
 • Slaměné vánoční ozdoby - patří k jedněm z nejstarších ozdob vůbec. Výroba vás překvapí svou jednoduchostí.
 • Ozdoby z tvrdnoucí hmoty - vánoční ozdoby vyrobíte doslova za pár korun. Zdobný reliéf vytlačíte pomocí dřevěného embosovaného válečku nebo razítek na těsto.
 • Přírodní ozdoby - vytvoříte z šišek či ořechů. Stačí na ně připevnit poutko s červenou mašlí a máte hotovo.
 • Vánoční dekorace z pomerančů a sušeného ovoce - jsou velice populární i dnes. Skvěle se hodí na přírodně laděnou výzdobu v tradičním duchu.
 • Tradiční zdobené perníčky - medové perníčky přišly do módy trochu později. Ze začátku na stromečcích visely pravděpodobně zázvorky, špaldové či slané cukroví.

Historie zdobení stromečku nám připomíná bohatství lidových příběhů, symboliky a rodinných rituálů, které tvoří naše kulturní dědictví. Ať už zdobíme stromeček tradičními ozdobami nebo experimentujeme s moderními trendy, zdobení stromečku zůstává magickým okamžikem, který nás spojuje a přináší do našich domovů teplé světlo vánoční atmosféry.

Veselé vánoce a šťastný nový rok!

Související články: