AKCE: Zahradní hry se slevou až 15 %

Tipy na dřevěné vánoční dekorace

 

nahledovy-betlem-ze-dreva

Vánoční období přináší s sebou radost a touhu vytvořit si teplé a útulné prostředí v našich domovech. Jedním z tradičních a přírodních materiálů, které můžeme využít k vytvoření autentické vánoční atmosféry je dřevo. Dřevěné vánoční dekorace dodávají nejen příjemný rustikální dotek, ale také odrážejí tradiční řemeslnou kvalitu. 

V tomto článku se podíváme na inspirativní tipy a nápady na dřevěné vánoční dekorace, které můžete snadno vytvořit i doma. Přineste do domova pohodu a přírodní krásu s kreativními a jedinečnými nápady pro vánoční ozdoby ze dřeva.

Obsah

Tradice vánočních ozdob ze dřeva

Dřevo a proutí patří v minulosti i dnes mezi velmi často používané produkty. Dřevo bylo levným a běžně dostupným materiálem, se kterým navíc uměl minimálně jeden člen rodiny dobře pracovat. Vyniká pevností, odolností a velice dobře se zpracovával. Tradiční dřevěné ozdoby propůjčovaly interiéru rustikální vzhled, který ke zbytku příbytku dokonale ladil. Jednotlivé regiony navíc mají své specifické tvary a motivy, které se po staletí poměrně věrně dodržují. Dřevěné vánoční ozdoby, ale i mnohé další dekorace tedy sloužily i jako kulturní a umělecké dědictví daného území. 

Co patří mezi klasické vánoční ozdoby? Dřevěné dekorace s nádechem nostalgie!

 brezovy-svicen  vanocni-dekorace-vaza

Dřevěné vánoční dekorace - ruční výroba

Vánoce jsou svátky, při kterých se zřejmě nejvíce dodržují lidové tradice a zvyky. Není divu, že spousta dekorací si lidé vyrábějí sami. Případně dávají přednost výrobkům a dekoracím z vánočních trhů a jarmarků. Vánoční dřevěné řezbářství tak v období adventu můžete navštívit v jakémkoliv městě. Nejpopulárnější je výroba betlémů, vyřezávaných ozdob i drobných dárků nejen ze dřeva.

Vánoční dřevěná dekorace - DIY

Vánoční výzdoba je základem pravé a nefalšované vánoční atmosféry. Kromě vázání věnců a vánočních dekorací na stůl jsou ve vánoční výzdobě velice populární andělé. Pojďme si společně jednoho dřevěného andílka vyrobit.

Materiály pro výrobu

3 čtvercové fotky: výroba

Návody na výrobu

 1. Kruh z překližky omotáme macrame přízí. Doporučujeme volit bílou barvu, případně slonovou kost nebo béžovou.
 2. Nachystáme přízi na vlásky vánočního andílka. Nastříháme si cca 12 provázků o délce 25 cm. (Macramé přízi následně pročešeme hřebínkem.)
 3. Provázky uprostřed svážeme bavlněnou nití v barvě příze a zavážeme na uzlík. 
 4. Nachystáme si ruce a nohy andílka (4 ks provázku v růžové, meruňkové, či béžové barvě). Delší provázky budou sloužit jako nohy a kratší jako ruce. Na obou koncích provlečeme menší dřevěný korálek a zauzlíme. 
 5. Připravíme si provázky na tělíčko. Nastříháme si přibližně 20 provázků o délce 25 cm a rozčešeme.
 6. K vlasům přilepíme větší dřevěný korálek, který poslouží jako hlava.
 7. Přidáme pár provázků z těla, následně přidáme ruce a nohy a dodáme i zbytek nastříhané příze na tělo. Andílka upravíme, nůžkami zarovnáme sukýnku a učešeme ji.
 8. Tavnou pistolí přilepíme vánočnímu anděli křídla z překližky a máme skoro hotovo.
 9. Teď již stačí pomocí silonového provázku připevnit postavičku ke kruhu. Dekoraci můžeme ozvláštnit LED světelným provazem, který zdůrazní vánoční nádech.

Tradiční dřevěné ozdoby

Zdobení stromečku se k nám dostalo z Německa, a to zhruba v polovině 19. století. Ze začátku se zvyk vánočního stromečku šířil ve městech a postupně se rozšiřoval i na vesnicích. A čím se stromečky převážně zdobily? Ze začátku se jednalo o oplatky, perníčky, cukrovinky, ořechy i jablka. Postupně se ale začalo na zdobení přidávat. Neobvyklé nebyly řetězy a ručně vyrobené slaměné či dřevěné ozdoby. A světe div se. Mnozí z nás zůstali lidové tradici přírodního zdobení věrní dodnes a vyřezáváné vánoční ozdoby jsou nedílnou součástí slavnostního interiéru.

vanocni-banka-s-andelem   vanocni-banka-s-jelenem

Vánoční dřevěné ozdoby stylově a moderně

Údajně existují dva typy lidí. Ti, kteří dávají přednost tradiční až rustikální výrobě, a ti, kteří milují moderní styl a sledují aktuální trendy.

Inspirace na nejen dřevěné dekorace do moderního domova:

  • Držte se trendů - barvou roku 2022 je Viva Magenta. Oblékněte svůj domov do energické růžové a vdechněte Vánocům moderní neobvyklost.
  • Skandinávské prvky - vynikají minimalistickým provedením, které se dostává do popředí zájmu většiny moderních domácností. Vyzkoušejte například naše moderní scandi domečky!
  • Netradiční barevné provedení - kromě módní barvy daného roku můžete zvolit netradiční barvy, jako je například černá, tyrkysová, modrá a další varianty.
  • Bílý stromeček - poslední dobou zažívá velký boom. Bílá barva ladí ke každému typu interiéru, a vy se tak nemusíte držet tradiční zeleno-červené kombinace a zvolit barvu, která vám do interiéru ladí více.
  • Unikátní materiály - zelené větvičky nejsou jediným materiálem (i když jsou rozhodně nejpopulárnějším), ze kterého lze vyrobit vánoční dekorace. Vyzkoušejte například korpusy na věnec ze slámy či proutí, vyrobte věnec z obilných klasů nebo se nechte okouzlit andílky z léčivých kamenů.
  • Jemné a krémové odstíny dřeva - v interiérovém designu momentálně hrají prim jemné pudrové odstíny béžových a krémových barev. A vánoční výzdoba může tento trend jenom podpořit. Vsaďte na dřevěné vánoční ozdoby v jednoduchém provedení.
  • Dřevěné vánoční stromečky - chcete něco neotřelého? Pak vás jistě nadchne vánoční strom ze dřeva, který použijete i následující roky.
  • Personalizované vánoční ozdoby - ozdoby na míru patří k oblíbeným drobným dárečkům ze dřeva i stylovým ozdobám. Posviťte si na ně! 
  • Moderní 3D baňky - jsou nejnovějším přírůstkem do naší vánoční rodiny. Dřevěné 3D baňky vyrábíme s láskou v naší dílně!

stylova-vanocni-dekorace   skandinavske-domecky

Skladování a údržba dřevěných dekorací

Dřevěné dekorace skladujeme v suchu a ne na přímém slunečním světle. Před uložením zkontrolujeme, zda nejsou dřevěné ozdoby poškozené a navlhlé a uskladníme nejlépe do dřevěné bedýnky. Ta vyniká odolností a pevností, díky čemuž bude vánoční výzdoba vždy v bezpečí.

Kde koupit vánoční výrobky ze dřeva

Jak už jsme zmiňovali, tak oblíbené vánoční trhy jsou vděčnou zásobárnou obvyklých výrobků, které nám čekání na Ježíška zpříjemní. Pro ty z vás, kteří upřednostňují online nákupy a vánoční shon jim nic neříká, máme skvělou zprávu. Na ČistéDřevo.cz najdete vše, co k Vánocům potřebujete - od originálních dárků, přes dřevěné dekorace, ozdoby i potřeby na pečení.

Jak jsme si ukázali v tomto článku, existuje mnoho kreativních způsobů, jak využít dřevo k vytvoření originálních vánočních ozdob. Ve vánočním období si můžete užít nejen krásu zdobeného stromečku, ale i radost ze společného tvoření a sdílení vánoční radosti s blízkými.

Přejeme vám krásné a radostné Vánoce plné lásky, štěstí a kouzla vytvořeného vlastníma rukama.

Související články

5 originálních tipů na ručně dělané vánoční dekorace

Vánoce v Česku: Zvyky a tradice

Jak vyrobit adventní věnec z proutí

6 snadných kroků k výrobě vánočního truhlíku

Zkraťte si čekání na Ježíška s adventním věncem