AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

6 snadných kroků k výrobě vánočního truhlíku

nahledovy-vanocni-truhlik

V ČistéDřevo.cz se sešli snad ti největší milovníci Vánoc! Proto pro vás sledujeme největší trendy na vánoční výzdobu daného roku a každý rok pro vás máme nachystané nové tipy na vánoční dekorace i dárky. Minulý rok jsme se zaměřili například na minimalistický skandinávský styl. Letos zase chceme podpořit módní vlnu nesoucí se v růžovém oparu barvy roku Viva Magenta.

Pojďme si vyrobit vánoční truhlík v moderním duchu. Dřevo je materiál nekonečných možností a my vám chceme ukázat, jak kreativně i netradičně s ním jde pracovat.

Obsah

Zimní truhlíky do okna - DIY

Výrobu vánočního truhlíku zvládne i úplný začátečník. Vánoční dekoraci je následně vhodné zakomponovat na parapety, terasu, ale i balkon.

Co budeme potřebovat

 • Dřevěný truhlík
 • Výřezy z překližky
 • Tavná pistole
 • Vybrané rostliny vhodné k zasazení
 • Akrylové barvy (růžová a fialová, případně konkrétně Viva magenta)

vanocni-truhlik-potreby-pro-tvoreni   vanocni-truhlik-diy   vanocni-truhlik-postup

Postup

 1. Pokud chceme vytvořit dekoraci, která bude plně podporovat vánoční trendy roku 2023, tak se nevyhneme růžové barvě. Namícháme si barvu, co nejvíce odpovídající barvě Viva Magenta a natřeme vybrané dřevěné dekorace a překližku.
 2. Vybereme vhodné dřevěné truhlíky na balkon - na e-shopu ČistéDřevo.cz najdete různorodý výběr. Kromě dřevěných truhlíků na zahradu zde mají své pevné místo proutěné truhlíky, ale i dřevěné bedýnky.
 3. Dřevěný truhlík vysteleme slámou. Více o ochraně dřevěných truhlíků se dozvíte v následující kapitole.
 4. Nyní do truhlíku aplikujeme rostliny vhodné na balkon, či terasu. K růžové barvě se hodí nekvetoucí rostliny ve studených odstínech - například Starček přímořský, Drátovec stříbrný či Ajanka pacifická. Doporučujeme ponechat v původních plastových obalech. Případně vysypat dřevěný truhlík na květiny hlínou a do ní zasadit zvolené rostliny. 
 5. V tomto bodě popusťte uzdu fantazii a zimní truhlík doplňte o předem natřené dřevěné dekorace. V naší dřevěné dílně radosti najdete například skandinávské domečky, stromečky a další výřezy z překližky, které vaše zimní truhlíky vyladí k dokonalosti. Hodí se doplnit o další přírodní dekorace v zemitých barvách - například šišky.
 6. V posledním bodě naší výroby doplníme vánoční dekoraci o LED světýlka a můžeme aranžovat na parapet, terasu, zahradu i balkon.

Jak chránit dřevěný truhlík před vlhkem

Ač jsou dřevěné truhlíky odolné a trvanlivé, špatně snáší vlhkost. Prodloužit životnost truhlíku ale můžete pomocí správné povrchové úpravy a vystláním truhlíku vhodným materiálem. Pojďme se společně podívat na ty nejúčinnější způsoby ochrany před vlhkem.

Ochrana povrchu je základ

Velmi tradičním a starobylým způsobem, jak ochránit dřevěné venkovní truhlíky, je opalování dřeva. Tato metoda pochází ze starověkého Japonska a dokáže výrazně zvýšit životnost výrobků ze dřeva až o několik desítek let. 

 • Důkladná povrchová úprava

Dřevo neustále pracuje, a i když vyniká oproti jiným materiálům vysokou odolností, tak vyžaduje značnou péči. Rozhodně doporučujeme dřevěné výrobky důkladně ošetřit a zvolit vhodnou povrchovou úpravu. Okrasné truhlíky ze dřeva lze napustit mořidlem, natřít lakem, či olejem.

Čím vystlat dřevěný truhlík?

 • Sláma

Truhlíky do oken můžeme vystlat slámou. Rostliny v zimních truhlících tak budou lépe chráněny před mrazem a zároveň bude truhlík lépe “dýchat”. 

 • Plastová ochrana

Jednou z dalších možností je vystlat truhlík, či květináč silnou PVC folií nebo stavební nopovou folií. Jedná se o běžný postup, který využívají i přední zahradní specialisté a floristé.

Vánoční výzdoba 2023

Každoroční oblíbený vánoční festival ve Frankfurtu se letos nesl v růžových tónech Viva Magenta, barvě roku 2023. Výstava proto hýřila sytými a netradičními barvami, třpytkami a energií. Pastvou pro oči byly zejména zdobené vánoční stromečky v kombinaci různých odstínů růžové a bílé barvy. V podobné kombinaci bylo možné shlédnout nejrůznější vánoční vesničky a další dekorace.

Jak na Vánoce 2023 v růžových akcentech?

 • Laďte růžovou barvu se zemitými a bílými odstíny.
 • Pokud je na vás Viva Magenta příliš výrazná, dodejte interiéru jen pár kousků a pro zbytek zvolte bílé doplňky.
 • Dřevěné dekorace a doplňky volte z břízy, smrku či borovice - vynikají smetanovým bělem s narůžovělým nádechem a k růžové se skvěle hodí.
 • Kromě přírodních dekorací a dřevěných výrobků vyzkoušejte například kombinaci dřevěných váz a sušených květin.

drevene-vazy

Je na vás letošní výzdoba málo tradiční?

Nebojte se toho. Za slavnostní a elegantní barvu byla historicky považována převážně fialová barva, která o Vánocích nesměla chybět v žádné domácnosti. Používala se na adventní věnce, vánoční stromeček, dekorace i slavnostní oděv.

50 % sleva na veškeré gravírování

Momentálně jsme exkluzivně snížili cenu za gravírování, a to o 50 %. Nejčastěji se nás zákazníci ptají, na jak velké produkty umíme gravírovat. Náš specialista na laser Martin říká: “Vygravírujeme jakýkoliv text, logo či obrázek na výrobek ze dřeva o rozměrech 30 x 30 cm. Není neobvyklé vypalovat i na větší produkty jako jsou dřevěné bedýnky, květináče a truhlíky a nejnověji i oblíbená dárková balení.”

sleva-na-gravirovani


Pro další tipy na vánoční výzdobu, dřevěné dekorace, novinky ze světa dřevotvorby i originální dárky nás sledujte na sociálních sítích. Jsme pro vás na Intagramu, Facebooku, Pinterestu i TikToku.