AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon, pískoviště nebo lehátko se slevou až 15 %

Vánoční betlémy ze dřeva - historie a tradice

nahledovy-dreveny-betlem

Jistě se shodneme na tom, že lidové tradice o Vánocích ožívají více než kdy jindy. Křesťanské svátky jsou o porozumění, harmonii i krásných věcech kolem. Vánoční období se v mnoha koutech světa pojí právě s betlémy, které nejen symbolizují příběh narození Ježíše Krista, ale také odrážejí bohatou historii a tradiční umění. Zejména betlémy vyrobené ze dřeva mají v řadě zemí dlouhou a poutavou historii spojenou s mistrovským řemeslným zpracováním a kreativitou. Tato podoba uměleckého vyjádření se stala ikonou vánočních oslav, ať už ve velkých kostelích či v pokojích rodinných domů. Představuje tak spojení mezi vírou, historií a řemeslným uměním.

Česká republika je na vrcholu pomyslného žebříčku v oblibě dřevěných betlémů. Odkud se tradice vlastně vzala, jaký je její význam a co zajímavého o betlémech musíte vědět? Nahlédněme společně do koutku kultury, tradice i historie, která je dobře známá každému z nás.

dreveny-vanocni-betlem

Obsah

Historie betlémů

Historie dřevěných betlémů sahá až do středověké Evropy, a to především do oblasti Alp a Karpat. Představení narození Ježíše Krista hrálo v křesťanské kultuře významnou roli, a tak bylo přirozené, že lidé začali tuto událost zobrazovat i ve svých domovech. První betlémy byly malé dřevěné nebo kamenné sochy, které zobrazovaly Pannu Marii, Josefa, Ježíše v jesličkách a další postavy, jako byli pastýři, Tři králové a andělé. Největší rozmach betlémy samozřejmě zažily v období středověku a raného baroka. V našem prostředí se o jejich popularitu postarali zejména jezuité, a to zhruba v 16. století.

Betlém: symbolika a význam

Dřevěný vánoční betlém patří k nejvýznamnějším symbolům tradičních Vánoc. Spolu s adventním věncem nechybí betlém v žádné domácnosti, kostele a veřejných místech. Co se týče symboliky a významu betlému, tak náš přední výrobce dřevěných betlémů Marek říká: “České lidové betlémy se postupem času zpoetizovaly, zpohádkověly a získaly v našich domácnostech své čestné místo. Zajímavostí taky je, že v českém betlémě nechybí výjevy z každodenního života. To například v italském, španělském, či německém betlémě nenajdeme”.

dreveny-betlem_1

Kdy si doma postavit betlém?

Na to, kdy si vystavit doma betlém se názory různí. Většinou je to dáno regionem, konkrétním městem či vesnicí a rovněž zvyklostmi v rodině. Vystavit betlém je vhodné buď první, nebo poslední adventní neděli, případně až 24. prosince. A kdy betlém zase schovat? Ani zde nenabídneme uspokojivé a jednoznačné řešení - v některých regionech se schovává již na Tři krále. Jinde je zvykem betlém schovávat až na Hromnice.

Betlém ze dřeva napříč zeměmi

Jak už jsme článku zmiňovali, tak české země patří mezi největší obdivovatele betlémů. Každá země má ale na dřevěné betlémy své specifické požadavky.

Typické rysy betlémů v jiných kulturách a zemích

  • Mexiko - v Mexiku najdete rovněž výjevy z každodenního života, kulturního dědictví a historie. Zajímavostí je, že zde nechybí ani figurky slavných osobností (např. Frida Kahlo).
  • Pro Španělsko je typická výstavba “živých” betlémů. Téměř v každé vesnici zde najdete rekonstrukci a živé představení tradičního betlému.
  • Na Haiti dřevěný betlém nehledejte. Tradiční vánoční dekorace je zde vyrobena z recyklovaných materiálů (drátků, plechovek, kamínků) a je velice bohatě zdobená.
  • Betlémy z Filipín okouzlí svým exotickým vzhledem a výjevy z přímořského života. 
  • Betlémy ve skandinávských zemích vyjadřují prostý život lidí a ukázku řemesel. Najdeme zde například tkalcovské stavy, kovářské a řezbářské řemesla.
  • Své uplatnění našly betlémy i v Japonsku. Zde se nejedná o tradiční záležitost, ale spíše o módní vlnu. V japonském betlémě nechybí draci, tradiční japonské budovy a kimona.
  • Argentinské betlémy vynikají svou impozantní velikostí. Typická je přítomnost argentinských postav - tzv. gauchos.
  • Ve Francii jsou v oblibě betlémy s vyobrazením důležitých historických událostí spojených s Francií.

filipiny   japonsko

Ruční výroba betlému

Práce se dřevem patří k řemeslu, které je krásné, lidové a tradiční. Vyřezávání betlémů a jednotlivých figurek patřilo k lidovým obyčejům, které probíhalo ještě před adventem. Vyřezávání ze dřeva nepatří mezi nejjednodušší techniky, ale stačí trocha umu a dobré nářadí a nový koníček je na světě! Nebo to raději přenecháte našim udatným řemeslníkům?

Jak na nákup betlému?

Zřejmě nejsme sami, kdo si na výrobu betlémů zrovna netroufá, proto dáváme prostor menším rodinným firmám, kde se řezbářství dědí z generace na generaci. Stačí si jen vybrat, jaký typ betlému vám vyhovuje. Na parapet se hodí spíše menší typy betlémů. Pokud jste naopak zvyklí mít betlém pod stromečkem, případně postavený někde v rohu, tak dejte přednost většímu dřevěnému betlému z masivu. Kromě masivních dřevěných betlémů, ale u nás najdete i propracovanější verze minimalistického a moderního betlému.

Vánoční dárky a dekorace v tradičním duchu

Víte, jaký produkt je o Vánocích na ČistéDřevo.cz nejoblíbenější? Ano, hádáte správně, samozřejmě, že se jedná o malý či velký dřevěný betlém. Dlouho jsme si lámali hlavu, čím to je. Zákaznice Martina nám to osvětlila: “Vánoce milujeme celá rodina a co nám opravdu udělá radost, tak to jsou dárky s vánoční tematikou. A umíte si představit něco vánočnějšího a tradičnějšího než jsou betlémy?” 

Typy dřevěného betlému

Vyřezávaný betlém z masivu

Tradiční betlémy jsou zpravidla založeny na biblickém příběhu o narození Ježíše Krista. Obsahují postavy jako Pannu Marii, Josefa, Ježíše v jesličkách, Tři krále, pastýře a anděly. Tyto betlémy mohou být velmi detailní a jsou vytvářeny s důrazem na historickou přesnost.

Moderní minimalistický betlém

Módní vlny se nevyhýbají i natolik tradičnímu produktu, jakým betlém bezesporu je. Stále častěji dostáváme požadavky na minimalistické betlémy, které by se hodily do industriálních a moderních interiérů. A nebylo by to ČistéDřevo.cz, aby svým zákazníkům nevyhovělo. Betlém z překližky v unikátním designu a precizním provedení pro vás vyrábí naši šikovní řemeslníci. Betlém vyniká jednoduchostí, perfektními liniemi a propracovanými detaily.

Živý betlém

Živé betlémy jsou reálné rekonstrukce biblického příběhu s účastí živých herců a zvířat. Tyto betlémy se často konají na veřejných místech a jsou populární ve Španělsku a dalších zemích.

Regionální betlémy

V různých regionech světa jsou betlémy často upravovány tak, aby zahrnovaly místní prvky, krajiny a tradice. Například betlémy ve Skandinávii mohou zahrnovat alpské krajiny, zatímco betlémy v Mexiku se pyšní tradičními mexickými scénami a postavami.

České lidové betlémy

V českých zemích jsou betlémy součástí vánoční atmosféry. Pořádají se soutěže o nejhezčí betlém. Živé, neobvyklé i tradiční betlémy najdeme na městských slavnostech a vánočních trzích a zvláštností jsou i “moravské betlémy”, které navazují na lidové tradice a folklor.

zivy-betlem   betlem-ze-slamy   minimalisticky-betlem

Betlémy z netradičních materiálů

Dřevo je materiál nekonečných možností a naši předci ho běžně používali na výrobu dřevěných dekorací pro nejrůznější roční období. Není divu, že si pod betlémem jistě každý z nás představí klasický dřevěný betlém. Existují ale i jiné možnosti - betlém se vyrábí například z papíru, cínu, vosku, perníku a dalších “jedlých” materiálů, ale i ze slámy, či keramiky.

keramicky-betlem   pernikovy-betlem

Jak se starat o vánoční betlém?

  • Po sezoně vždy betlém pečlivě oprášíme měkkým kartáčkem.
  • Jesličky s ježíškem a další figurky zabalíme zvlášť do novinového papíru. To samé uděláme i se samotným betlémem.
  • Aby nám betlém déle vydržel, pravidelně ho natíráme rostlinným kokosovým, či olivovým olejem. Na téma, jak pečovat o dřevěné výrobky, najdete v našem magazínu spoustu článků.
  • Skládaný betlém (například z překližky) vždy pečlivě rozložíme a každou část zvlášť zabalíme do novinového papíru.

dreveny-betlem-vanocni

Co jste o betlémech nevěděli?

  • Betlémy nejsou ryze vánoční kategorií. Běžně se jimi domácnosti zdobí například o Velikonocích. Velikonočním betlémů se mnohdy rovněž říká postní, či pašijové. Místo klasické scény s Ježíškem a pastýři či Třemi králi, tyto betlémy vyobrazují motivy související s Velikonocemi, tedy Kristův kříž, jeho ukřižování a vzkříšení. Vystavují se převážně na začátku postního období (40 dní před Velikonocemi).
  • Statusem “největší betlém na světě” se pyšní malá obec Budíškovice a délka betlému je neuvěřitelných 120 m a obsahuje více než 1100 figurín.
  • I u vánočních tradic můžeme zpozorovat ryze český humor. Ve veřejných betlémech se často skrývají neobvyklé postavičky a zvířata. Zkuste se na to někdy zaměřit!
  • Nejstarší dochovaný Betlém pochází z Neapole a je znám jako “Betlém Tří králů”.

V dnešním článku jsme si ukázali, že dřevěné betlémy plně podporují vánočního ducha napříč kontinenty po celém světě. Jsou nejen klasickou dekorací, ale i vhodným originálním dárkem pro všechny zapřísáhlé milovníky Vánoc. Pro další nápady na dárky, ale i vánoční dekorace nás sledujte na sociálních sítích, kde najdete vždy něco zajímavého.

Související články

Tipy na dřevěné vánoční dárky pro ženy

Tipy na dřevěné vánoční dárky pro muže

Adventní věnec na dveře - vyrobte si originální dekoraci

Vánočka jako od babičky

Starobylé vánoční tradice a zvyky

Vánoce s vůní dřeva a proutí