AKCE: Zahradní doplňky se slevou až 15 % a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Jak vyřezávat z a do dřeva

Nahledovy-jak-vyrezavat

Jeden z nejpříjemnějších materiálů na světě, ze kterého lze zároveň vyrobit spoustu vyjímečně krásných a hlavně užitečných věcí, je dřevo. Práce se dřevem je sice značně namáhavá, ale zároveň báječně relaxační. Podlehněte podmanivému kouzlu vyřezávání ze dřeva. Návod naleznete v dnešním článku.

Potřebné a kvalitní nářadí je základ

Pokud hledáte způsoby, jak začít vyřezávat do dřeva, tak se nejdříve musíte zaměřit na nářadí a hned poté i na vhodný prostor. Náčiní by mělo být dostatečně ostré a kvalitní. Pro začátečníky doporučujeme pořídit alespoň základní škálu řezbářských dlát a dlátek, ale i řezbářský nožík. I s několika málo pomůckami dokážete ze dřeva vykouzlit doslova malý zázrak. Pro jednoduché dlabání klidně postačí 4 základní dláta (větší půlkulaté dláto na odstraňování větších kusů dřeva, rovné dláto, malé půlkulaté dláto na dokončovací práce a tzv. kozí nožka – hodí se na detaily). S prostorem to mnohdy bývá složitější, pokud jste vlastníky nějaké garáže, nebo dílničky, tak to máte jednodušší, ale v samotném bytě se řezbářská činnost vykonává bohužel špatně. Myslete i na zabezpečení svého majetku a pořiďte si kvalitní bezpečnostní dveře nebo aspoň bezpečnostní vložku do dveří. Nenechávejte to na dobu, až by bylo pozdě.

rezbarska-prace   rezbarske-nacini   rezbarska-dlata

Co můžete potřebovat?

  • Dláto
  • Nožík
  • Tužka na dřevo
  • Smirkový papír (zrnitost podřizujte produktu)
  • Masivní kus dřeva – doporučujeme pro začátečníky začít s plochou deskou z měkkého dřeva, ideální se nám jeví třeba takové kuchyňské prkénko

Vhodný materiál je zásadní

Chcete k rozvinutí svých kreativních dovedností využít vyřezávání do dřeva. Návod již máte jakž takž nastudovaný, ale tápete nad výběrem dřeva? Většina řezbářů s oblibou doporučuje dřevo lipové. To je dokonale poddajné, zároveň dostatečně tvrdé. V úvahu připadá z listnatých dřevin například i vrba, javor, nebo buk. Začátečníci však klidně mohou sáhnout po dostupném smrkovém dřevě, které je cenově nejpřijatelnější. Obecně platí, že se lépe pracuje s měkčími typy dřeva.

briza   smrk   dub

Jak vyřezávat ze dřeva

Postup při vyřezávání ze dřeva není až tak složitý, jak se může zdát. Nejdůležitější je samotná příprava. Pozornost byste tedy ze začátku měli věnovat zejména výběru dřeva a vhodných pomůcek. Nepodceňujte ani samotný nápad a jeho celkovou předpřípravu.

  • Na kus požadovaného dřeva (například špalek, nebo již předem připravený hranatý kus) doporučujeme ze začátku tužkou nakreslit obrysy požadovaného výrobku. Pokud s vyřezáváním začínáte, nebo to třeba chcete vyzkoušet s dětmi, tak se vyplatí mít již předpřipravenou desku ze suchého dřeva (nezačínejte od špalku, který najdete v lese), do které jen vyřezáváte nejrůznější reliéfy, či jakékoliv jiné obrazce. 
  • Větším půlkulatým dlátem odebíráme největší kusy dřeva a vytváříme tak hrubý nástin našeho výrobku.
  • Na dorovnávání použijeme dláto rovné a “odsekáme” jím nerovnosti.
  • Pokud chcete třeba vyřezat reliéf (například na již hotový výrobek – lipové prkénko, vařečku, nebo misku) tak si vystačíme s malým půlkulatým dlátem, nebo tzv. “kozí nožkou” – ta se hodí na ty nejmenší detaily. Díky ní můžeme do dřeva dokonce doslova kreslit. 
  • Následný obrobek by se měl ještě opracovat a doladit – k tomu vám báječně poslouží smirkový papír. Zrnitost si volíte podle požadovaného efektu. Na hrubší obroušení (například misek, lžic a korýtek) používáme smirkový papír s nižší zrnitostí. Pokud však vyhlazujeme reliéf nebo jinou část, která si žádá jemnější práci, tak jistě uplatníme smirkový papír se zrnitostí vyšší.

prace-se-drevem   prace-se-drevem (2)   dlabani-lzice

Vyřezávání ze dřeva motorovou pilou

Jen tak pro zajímavost zde zmiňujeme i řezbářství určené už pro specialisty. Mistři řezbáři dokáží z obrovského kmene stromu vyřezat motorovou pilou nádherné sochy všech možných tvarů a velikostí. Je skutečně obdivuhodné, jaké krásné záležitosti pod rukama těchto umělců vznikají. Nejčastěji se touto metodou opracovává opravdu velký kus dřeva/špalku. Vznikají pak nejrůznější masivní ozdobné lavice, křesla či stoly a sochy větších rozměrů. Nedávno jsme se dali do řeči s Radimem Siberou, který takové sochy vyrábí – rozhovor si můžete přečíst tady. Pokud se bojíte velké motorové pily, tak můžete použít ruční pilku, které je menší a bezpečnější pro začátečníky.

pila   pila-rezba   vyrezavani-pilou

Nápady na vyřezávání ze dřeva

Vaší kreativitě se meze nekladou. Můžete si vytvořit krásné dekorativní svícny. Na webu najdete spousta skvělých nápadů, které jistě rádi využijete. Poměrně jednoduché je i vyřezávání přímočarou pilou. Tou můžete vyřezat například různé tvary (kolečka, srdíčka), na které aplikujte metodu dlabání a nádherná dekorace, nebo osobní dárek pro vašeho blízkého je na světě. Kromě dřevěných dekorací však můžete vyřezat i praktické záležitosti jako jsou například mísy, misky i lžíce. Když získáte potřebné zkušenosti, tak vaši domácnost dokonale pozvednou například dřevěný betlém a nástěnné hodiny. Možná se vám to momentálně zdá nereálné, ale jak se říká – s jídlem roste chuť, takže po pár vydlabaných miskách, či drobných dekoracích začnete směle pokukovat po něčem složitějším.

drevena-miska-dlabana   prace-se-drevem (2)   rezbarstvi

Vyřezávání z překližky

Dřevěnou překližku považujeme za vhodnou alternativu a ideální řešení, pokud byste rádi tvořili s přírodním materiálem, ale na masivní dřevo si netroufáte. Kreativní jedinci se na tvoření v tomto duchu doslova vyřádí. Pod rukama vám budou vzkvétat samé skvosty. Můžete se vrhnout na krásné závěsné obrazy, které nyní stále častěji vídáte v uměleckých galeriiích. Stejně dobře, ale můžete vyřezat dřevěné rámečky, krabičky, podtácky, nebo třeba vizitky. Povrchová úprava rovněž není těžká, na dekorace výborně poslouží kvalitní štětce, akrylové barvy, bezbarvý lak a smirkový papír s co největší zrnitostí (lehce jím přebrousíte “dřevěný chloupek”, který po natření může vylézt na povrch).

halloween   jezek-preklizka   preklizka-na-zed

Do překližky se dá řezat mnohými způsoby. Nejlevnější variantou jsou samozřejmě ruční pilky všech možných velikostí. Vášnivé “vyřezávače” však doslova nadchne elektrická varianta klasické lupínkové pilky. Její cena tu ruční několikrát převyšuje, ale překližkové výřezy budou poté dokonale přesné a hlavně vy se nemusíte tolik namáhat.

Vánoce se kvapem blíží a váš původní plán byl, že svým nejbližším dáte nějaké báječné ručně vyrobené dárky vonící po dřevě – možná jste ale zjistili, že vám to manuálně zas až tolik nejde, nebo vás to vůbec nebaví. Nemusíte hned házet flintu do žita, kreativitu a nápad můžete například využít pro dřevěné výrobky, které můžete ozvláštnit gravírováním, nebo na ně použít UV tisk. Výsledek bude zajímavý a stejně osobitý jako ručně vyřezávaný dárek. V naší nabídce máme velkou hromadu laserově vyřezávaných dekorací, od věšáků na medaile pro sportovce, přes vánoční dekorace, až po fotorámečky na míru.

dreveny-obraz   blok-ze-dreva   krabicka-uv

Inspirujte se také dalšími tipy na vánoční výzdobu třeba od známých blogerek.