AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Jak na ruční vypalování do dřeva - rady a tipy

drevena-vajicka

Vypalování do dřeva se poslední dobou dostává do popředí zájmu DIY nadšenců a umělců. Ještě jste nic vypalovat nezkoušeli? Tak to rychle napravte, protože vypalování na dřevo vás velice rychle chytne za srdce.

Pyrografie, neboli umělecké vypalování do dřeva, je fascinující technika, která vyžaduje preciznost a kreativitu. V tomto článku se podíváme na základy pyrografie, správný výběr nástrojů a dřeva, a samozřejmě na to, jak dosáhnout ohromujících výsledků.

Obsah

Co je to gravírování a pyrografie

Jak začít s vypalováním do dřeva?

Jaké dřevo je na vypalování nejlepší?

Jak na pyrografii?

Návod na vypalování do dřeva?

Vyrobte originální dárek DIY

Nejoblíbenější vzory na pyrografii

Na jaké materiály lze pyrografii ještě použít?

Co je to gravírování a pyrografie?

Jedná se o metodu ručního vypalování. Tato technika vlastně odebírá daný materiál (dřevo sublimuje) a tím vytváří nejrůznější loga, nápisy, obrázky a mnohé jiné. Tvořivé osoby, kterým nejsou cizí rukodělné činnosti mohou využít dovedností gravírovacího pera, které pro domácí použití bohatě stačí. 

Pyrografie má s gravírováním mnoho společného, jen má užší specifikaci. Jak totiž napovídá už její název, tak se jedná o “psaní ohněm”. Vypalováno do dřeva se tedy používá zejména na nápisy, vzkazy a jinou textaci kaligrafického rázu. Kdo si netroufá na samotné písmo, může s přehledem použít některou z kaligrafických šablon. Výsledek bude jistě skvělý v obou případech.

kraslice-ze-dreva

Jak začít s vypalováním do dřeva?

 • Na začátek se rozhodně obrňte trpělivostí a počítejte s tím, že dílo se vám povede až na několikátý pokus.
 • Pro začátky doporučujeme použít dřevěnou překližku.
 • Na výběru správné vypalovačky nešetříme. S levnými gravírovacími pery a vypalovačkami do dřeva se toho moc nenaučíte. Jak vybrat vypalovačku do dřeva vám zodpoví jeden z našich minulých článků.
 • Pro začátek zvolte jednoduché motivy - složitější obrazce trvají déle a mohly by vás odradit.

Spousta začínajících kreativců se nás ptá, jestli je vypalování do dřeva časově náročné. A my jsme se na to zeptali Martina, našeho předního specialisty na laserové vypalování. “Délka vypalování se odvíjí od složitosti obrazce. Ale pozor! Ne vždy platí, že čím větší obrázek, tím delší doba vypalování. Hodně záleží na složitosti obrázku a případném stínování.”

rucni-pajka

Jaké dřevo je nejlepší na ruční vypalování do dřeva

Jak už jsem zmiňovala výše, tak na DIY vypalování do dřeva se ze začátku hodí zejména překližka. Oceníte i její příznivou cenu - musíte totiž počítat s tím, že se výtvor nepodaří hned napoprvé. Překližka rovněž vyniká svou přizpůsobivostí, vypalování do dřeva tak půjde jako po másle. Po nabytí zkušeností se můžete pustit i do masivu.

Mezi nejčastější dřeviny, které umožní krásné vypalování patří:

 1. Lípa: Měkké dřevo, které se snadno vypaluje a umožňuje detailní práci.
 2. Bříza: Další měkké dřevo s jemnou texturou, ideální pro pyrografii.
 3. Javor: Tvrdší dřevo, které vytváří kontrastnější výsledky díky rozdílům ve struktuře dřeva.
 4. Ořešák: Tmavý typ dřeva ořešáku poskytuje pěkný kontrast a vyniká při vypalování.
 5. Topol: Měkké dřevo s hladkou texturou, topol je ideální pro začátečníky.

Jak vypalovat do dřeva

Začít můžete takřka hned. Co k tomu budete potřebovat? Stačí jen čtyři základní ingredience: vaše nadšení, pájka (gravírovačka, gravírovací pero – tu najdete ve specializovaných e-shopech, nebo hobby marketech), kus dřeva nebo překližky a pořádné světlo, abyste si nekazili oči. 

Počítejte s tím, že umělecké dílo, které jste se rozhodli vytvořit, nebudete mít hotové za jeden večer. Chce to trpělivost, preciznost a notnou dávku fantazie. Odměnou vám bude nový koníček, který si zamilujete, ale i krásné dekorace, které udělají vám i vašim blízkým radost.

Vypalování do dřeva: návod

Jaké potřeby pro vypalování do dřeva se budou hodit?

 • pájka nebo pyrografická stanice
 • dřevěná překližka nebo hladký kus dřeva
 • gravírovací pero (bude se hodit zejména na drobnější a jemnější motivy)
 • vhodnou podložku 

pyrografie-diy   pyrografie-na-drevene-prkenko

Návod na vypalování do dřeva krok za krokem

 1. Vezmeme si kousek dřeva (pro začátek doporučujeme začít se zbytkovým dřevem, nebo překližkou, která není tak finančně náročná).
 2. Pokud si netroufáte na nic velkého, vezměte si k ruce něco menšího (například podložku na dřevo) a vyzkoušejte na ni pár prvních tahů.
 3. Jestliže si hned od začátku troufáte na komplikovanější motivy, tak si pro jistotu vezměte kopírovací papír, díky němuž přenesete své nápady tužkou přímo na dřevo a pak můžete jen obkreslovat.
 4. Nyní už přichází čas na samotné vypalování. Pohyb by měl být veden co nejvíce rovnoměrně, aby byl vzniknuvší obrazec jednotný a tahy příliš přepálené.

Výroba originálního dárku pomocí gravírovacího pera

Když se s pájkou či gravírovacím perem naučíte pracovat, můžete vytvářet nádherná skoro až umělecká díla, která jsou navíc vhodným dárkem od srdce pro vaše nejbližší. 

Co všechno lze s pomocí gravíru vyzdobit?

 

Vypalování do dřeva – vzory, které zvládne i úplný začátečník

S vypalováním teprve začínáte a nejste si jistí, zda vám to půjde? Nabízíme hned několik vzorů, které zvládnete levou zadní i bez předchozích zkušeností.

 • Jednoduché tvary – čtverce, kolečka, čárky, tečky, oblouky
 • Květiny – efektní a nejedná se o nic složitého
 • Folklorní motivy – tam se to jen hemží snadnými kresbami, které z vás za chvilku udělají odborníka
 • Primitivní obrázky (hodí se například na dárky pro děti) – hříbek, beruška, sluníčko, šneček, sovičky
 • Piktogramy – ty ocení zejména minimalisté
 • Šablony – pro ty z vás, kdo se bojí třesoucí se ruky a spousty zkažených podkladů, existuje mnoho grafických šablon. Stačí si jen vybrat. 

vypalovani-do-dreva

Můžu vypalovat i na jiné materiály než dřevo?

S vypalovačkou na dřevo, ale v pohodě zkrášlíte i jiné materiály a vytvoříte tak originální dárky s osobním věnováním. Dobře se gravíruje například na kůži, veganskou kůži i korek. Zde je jen potřeba myslet na to, že gravírovací pero je třeba držet na podkladu kratší dobu. Rovněž se dá gravírovat na papír, plátno, ale i sklo a hliník. Poslední dva zmíněné materiály nedoporučujeme pro začátečníky, ale spíše již pro zkušené “pyrografické umělce”.

korkova-kabelka   kozena-penezenka

Co když…

… si netroufáte na samotné vypalování, ale přesto byste svým nejbližším rádi darovali velmi osobní dárek, jenž voní po dřevě? Můžete využít schopných odborníků u nás v ČistéDřevo.cz, kteří vám nápis, text, či jakýkoliv jiný motiv na míru vypálí a vaše kreativita tím ani trochu neutrpí. Nápad přece přišel z vaší hlavy!

Související články

Jak vybrat vypalovačku do dřeva?

Specialisté na dřevěnou překližku radí

Jak na správné broušení dřeva

Proměňte kuchyňské prkénko ve stylové hodiny. Poradíme, jak na to!

Jak vyřezávat z a do dřeva

Malování na dřevo