Jak na ruční vypalování do dřeva

drevena-vajicka

Vypalování do dřeva se poslední dobou dostává do popředí zájmu DIY nadšenců a umělců. Ještě jste nic vypalovat nezkoušeli? Tak to rychle napravte, protože vypalování na dřevo vás velice rychle chytne za srdce. 

Co je to gravírování a pyrografie?

Jedná se o metodu ručního vypalování. Tato technika vlastně odebírá daný materiál (dřevo sublimuje) a tím vytváří nejrůznější loga, nápisy, obrázky a mnohé jiné. Tvořivé osoby, kterým nejsou cizí rukodělné činnosti mohou využít dovedností gravírovacího pera, které pro domácí použití bohatě stačí. 

Pyrografie má s gravírováním mnoho společného, jen má užší specifikaci. Jak totiž napovídá už její název, tak se jedná o “psaní ohněm”. Pyrografie se tedy používá zejména na nápisy, vzkazy a jinou textaci kaligrafického rázu. Kdo si netroufá na samotné písmo, může s přehledem použít některou z kaligrafických šablon. Výsledek bude jistě skvělý v obou případech.

kraslice-ze-dreva

Jak vypalovat do dřeva

Začít můžete takřka hned. Co k tomu budete potřebovat? Stačí jen čtyři základní ingredience: vaše nadšení, pájka (gravírovačka, gravírovací pero) – tu najdete ve specializovaných e-shopech, nebo hobby marketech, kus dřeva nebo překližky a pořádné světlo, abyste si nekazili oči. 

Počítejte s tím, že umělecké dílo, které jste se rozhodli vytvořit, nebudete mít hotové za jeden večer. Chce to trpělivost, preciznost a notnou dávku fantazie. Odměnou vám bude nový koníček, který si zamilujete, ale i krásné dekorace, které udělají vám i vašim blízkým radost.

Vypalování do dřeva: návod

  • Vezmeme si kousek dřeva (pro začátek doporučujeme začít se zbytkovým dřevem, nebo dokonce překližkou, která není tak finančně náročná).
  • Pokud si netroufáte na nic velkého, vezměte si k ruce něco menšího (například podložku na dřevo) a vyzkoušejte na ni pár prvních tahů.
  • Jestliže si hned od začátku troufáte na komplikovanější motivy, tak si pro jistotu vezměte kopírovací papír, díky němuž přenesete své nápady tužkou přímo na dřevo a pak můžete jen obkreslovat.
  • Nyní už přichází čas na samotné vypalování. Pohyb by měl být veden co nejvíce rovnoměrně, aby byl vzniknuvší obrazec jednotný a aby tahy v některých místech nebyly příliš přepálené.

 

pyrpgrafie-na-vajicka

Výroba originálního dárku pomocí gravírovacího pera

Když se s pájkou či gravírovacím perem naučíte pracovat, můžete vytvářet nádherná skoro až umělecká díla, která jsou navíc vhodným dárkem od srdce pro vaše nejbližší. 

Co všechno lze s pomocí gravíru vyzdobit?

Vypalování do dřeva – vzory, které zvládne i úplný začátečník

S vypalováním teprve začínáte a nejste si jistí, zda vám to půjde? Nabízíme hned několik vzorů, které zvládnete levou zadní i bez předchozích zkušeností.

  • Jednoduché tvary – čtverce, kolečka, čárky, tečky, oblouky
  • Květiny – efektní a nejedná se o nic složitého
  • Folklorní motivy – tam se to jen hemží snadnými kresbami, které z vás za chvilku udělají odborníka
  • Primitivní obrázky (hodí se například na dárky pro děti) – hříbek, beruška, sluníčko, šneček, sovičky
  • Piktogramy – ty ocení zejména minimalisté
  • Šablony – pro ty z vás, kdo se bojí třesoucí se ruky a spousty zkažených podkladů, existuje mnoho grafických šablon. Stačí si jen vybrat.

 

vypalovani-do-dreva

Co když…

… si netroufáte na samotné vypalování, ale přesto byste svým nejbližším rádi darovali velmi osobní dárek, jenž voní po dřevě? Můžete využít schopných odborníků u nás v ČistéDřevo.cz, kteří vám nápis, text, či jakýkoliv jiný motiv na míru vypálí a vaše kreativita tím ani trochu neutrpí. Nápad přece přišel z vaší hlavy!