AKCE: Zahradní doplňky se slevou až 15 % a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Jak vybrat vypalovačku do dřeva

nahledovy-vypalovani-do-dreva

Pyrografie patří mezi oblíbené umělecké techniky práce se dřevem. K tomu, aby naše výroba ze dřeva byla co nejdokonalejší, tak potřebujeme vhodný nástroj. Pojďme se společně podívat na to, jak vybrat správný pyrografický přístroj a pustit se tak do kreativního gravírování do dřeva

Nejdůležitější kritéria pro výběr vypalovačky na dřevo

 • Typ vypalovačky - na trhu existuje velké množství nejrůznějších typů vypalovaček. Například s pevným hrotem, s vyměnitelnými hroty, větší, či menší provedení či dokonce doslova pyrografické stanice. 
 • Hroty a příslušenství - zkontrolujte, jaký druh hrotů a příslušenství daná vypalovačka má. Vypalovačky s různými tvary hrotů nám umožní vytvářet zajímavé vzory a detaily. Zaměřte se rovněž na možnost snadné výměny hrotů, aby bylo možné rychle přepínat mezi různými styly a technikami vypalování.
 • Teplota - čím déle nad tvořením ze dřeva budete trávit čas, tím více se bude zahřívat vypalovací pero. Je proto důležité vybrat takovou vypalovačku do dřeva, která má dobrou regulaci teploty a kvalitní rukojeť - nejlépe z korku. 
 • Pohodlí a ergonomie - pohodlný úchop umožní jednodušší manipulaci a větší rozlet při kreativním tvoření.
 • Kvalita a značka - vyplatí se investovat do dražšího příslušenství? Rozhodne ano! Stejně jako jinde i zde platí, že kvalitní přístroj je základ. Nejen že vydrží déle, ale rovněž oceníte i další benefity jako je například lepší tepelná izolace rukojeti, přesnější regulace teploty, rychlejší chlazení po vypnutí a snadnější úchop. 
 • Bezpečnost - gravírování do dřeva nepatří mezi nijak složité techniky práce se dřevem, ale je důležité dbát na bezpečnost. Vybíráme proto vždy vypalovačku s bezpečnostními prvky jako je izolovaná rukojeť, bezpečnostní vypínač a rovněž s ochranou proti přehřátí (ta se navíc bude hodit i ve chvíli, kdy gravírujeme, protože příliš zahřátý hrot vede k nedokonalostem na podkladu). Rovněž doporučujeme pořídit takový nástroj, jehož součástí je například příslušenství, či stojánek na odkládání horké pájky při samotném tvoření. 
 • Cena - stanovte si rozpočet, který chcete do vypalovačky investovat tak, aby vaše kreditní karta nezaplakala, ale zároveň jste obdrželi kvalitní produkt.

Jak na ruční vypalování dřeva v 7 krocích

V první řadě je potřeba dobře zvážit výběr dřevěného podkladu. Každý typ dřeva má své vlastní charakteristiky a bude reagovat na vypalování trochu jinak. Doporučujeme vyzkoušet různé druhy dřeva a experimentovat s technikami, abychom zjistili, které dřevo a styl vypalování nám nejvíce vyhovuje.

Jaké druhy dřeva jsou k vypalování vhodné?

 • Buk poskytuje jemnou strukturu a vysokou hustotu, díky čemuž se na něj velice dobře vypaluje.
 • Ořech vyniká tmavou a exkluzivní barvou. Hodí se zejména pro vypalování kontrastních a detailních vzorů. 
 • Olše umožňuje velký pokrok v pyrografických dovednostech. Díky své měkkosti se doporučuje především pro začátečníky.
 • Javor je typický jemným a hladkým povrchem - vynikají na něm zejména tenké linky.
 • Bříza je cenově dostupná.
 • Topol patří k oblíbeným typů dřeva pro svou světlou barvu i měkkost. 
 • Dřevěná překližka se hodí hlavně pro začátečníky s pyrografií. Oceníte její hladký povrch a v neposlední řadě více než příznivou cenu.

drevene-prkenko   preklizky

Vypalování do dřeva - návod

 1. Začínáme vždy s pevným a hladkým kusem dřeva. Dřevěný výrobek proto nejprve důkladně zbrousíme. K broušení použijeme vhodný brusný papír, případně brusnou houbičku.
 2. Dbáme na bezpečnost - vypalovačku na dřevo nikdy nenecháváme zapojenou bez dozoru a vypalovací hrot máme vždy dobře zapezpečený.
 3. Zvolíme vhodnou vypalovačku a vybereme hrot, který nám pro práci se dřevem nejvíce vyhovuje. 
 4. Přizpůsobíme si teplotu a necháme vypalovačku do dřeva dostatečně dlouhou dobu rozpálit. S málo nažhaveným nástrojem nedosáhnete kýžených výsledků. 
 5. Důkladně si promyslíme, jaký vzor chceme na výrobek ze dřeva přenést. Vřele doporučujeme vzor nejprve předkreslit tužkou. 
 6. Rozhodně si nejprve práci s vypalovačkou vyzkoušejte někde mimo hlavní kus dřeva. Vyzkoušejte si požadované vzory i techniky. To vám zajistí dostatečnou sebedůvěru při vypalování “naostro”. 
 7. Ujistíme se, že držíme pyrografický nástroj pevně a stabilně. Ve své podstatě vypalovačku uchopíme jako pero, či tužku.

pajka   vypalovani-na-prkenko

Vypalování do dřeva - vzory

Doporučujeme začínat na těch nejjednodušších vzorech. Pokud jste si vybrali vypalovačku do dřeva s vyměnitelnými hroty, vřele doporučujeme je měnit, zkoušet a tím vytvářet zajímavá pyrografická díla. Mnohé hroty již mají zajímavé a atraktivní tvary, které lze při pájení využít.

Nejjednodušší vzory

Minimalismus je pro vyřezávání do dřeva zásadní. Nesnažíme se hned vytvářet unikátní umělecká díla. Dřevěným výrobkům naopak minimalistické detaily velice sluší, stačí pár lístečků na dřevěné prkénko, či vařečku a máte originální dárky s gravírováním. 

 • Snadné geometrické tvary jako jsou čárky, tečky, pruhy vytvoříte pomocí jednotlivých hrotů na vypalovačce. 
 • Jednoduché lístečky a kytičky se pomocí pájky tvoří velice snadno. Vyzkoušejte si pár vzorů nanečisto a po chvilce se můžete pustit do díla. 
 • Působí na vás srdíčka trochu infantilně? Pak rozhodně nemusí, drobné detaily jako jsou právě srdíčka dřevěným výrobkům výjimečně sluší. 
 • Písmo a kaligrafie - pomocí krásného písma vytvoříte osobitá přání, moderní nadpisy a mnohem víc. Pokud si na přesnost písma netroufáte, dají se pořídit nejrůznější kaligrafické předlohy, se kterými vám práce půjde rychle od ruky.
 • Piktogramy patří mezi nejjednodušší obrázky, které vynikají snadnou tvorbou. Zvládne je i začátečník. 
 • Reliéfy a mandaly - ve chvíli, kdy si osvojíte základní geometrické tvary, tak se můžete pustit i do složitějších obrazců. Reliéfy a mandaly vypadají krásně například v rozích dřevěného prkénka
 • Folklorní motivy - znáte snad něco snazšího, minimalističtějšího a efektivnějšího?

pyrografie-na-drevene-vajicko   pyrografie-na-prkenko

A kde hledat inspiraci? Pokud si nevíte rady, tak spousta nápadů najdete na Pinterestu, kde najdete postupy, ale i tipy na velice populární motivy, které i začátečník zvládne levou zadní. 

Na co přizvat odborníka

Vyřezávání do dřeva sice není složité, ale s ruční pájkou nedokážete vše. Značnou popularitu dnes získává například gravírování fotek, či složitější vypalování laserem. V této chvíli doporučujeme přizvat na pomoc odborníky, kteří vám vypálí krásné a složité motivy přesně podle vašeho přání. V ČistéDřevo.cz stačí vybrat vhodný dřevěný výrobek a naši specialisté na laserové vypalování vám poradí s návrhy a vypilují je k dokonalosti.

Vyzkoušejte vyřezávání do dřeva i vy! V ČistéDřevo.cz najdete spoustu dřevěných výrobků, které k pájení doslova svádí. Pyrografii můžete vyzkoušet na dřevěná prkénka, vařečky, misky, bedýnky a samozřejmě i na výřezy z překližky.