MEGA slevy až 30 % na vše a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Americký ořech: ušlechtilý elegán

Objevte kouzlo dřeva, díl 2.

nahledovy-orech-americky

Dřevo amerického ořechu má ve světě interiérového designu velice zvláštní místo. Jeho přirozená krása, teplé odstíny a jedinečná struktura se staly nedílnou součástí mnoha moderních domovů a dodává jim nezapomenutelný šarm.

Americký ořech v domácnosti vždy zaujme

Americký ořech je okrasná dřevina statného vzezření, jenž zdárně odolává mrazu i povětrnostním podmínkám. Vyniká bohatým a ušlechtilým hnědým zbarvením s jemným zrnem a výraznou texturou. I proto patří mezi nejcennější dřeviny v oblasti interiérového designu. V domácnostech je populární pro snoubení přírodní elegance a vysoké kvality. Na rozdíl od dřevin jako je dub, třešeň, javor a mnohé jiné, americký ořech s přibývajícími léty netmavne, ale získává velice příjemný medový odstín.

americky-orech

Designové kousky z amerického ořechu

Dřevo amerického ořechu působí elegantně a v prostoru mu přísluší vždy dominantní postavení. Své uplatnění najde zejména v moderních a nadčasových interiérech, kde se klade důraz na čisté linie a eleganci. Americký ořech rovněž patří mezi jedny z nejodolnějších dřevin na světě a hniloba u těchto dřevěných výrobků nemá žádnou šanci. Směle se proto uplatní i v kuchyních.

Jaké dřevěné výrobky jsou z amerického ořechu nejoblíbenější?

Pojďme se společně podívat na předměty a výrobky, kterým sluší provedení v dekoru amerického ořechu.

 • Hledáte do prostoru dominantní prvek, který přitáhne veškerou pozornost? Dřevěné hodiny z ořechového dřeva mají jedinečný nadčasový vzhled a tmavé provedení hodinám ze dřeva sluší.
 • Ořechové dřevo se díky svým vlastnostem hodí například na výrobu hudebních nástrojů
 • Kvalitní nábytek z ořechu oceníte díky jeho stabilitě, půvabu a “dlouhověkosti”. 
 • Překližka se vyrábí z lepené dýhy a na světě neexistuje luxusnější provedení, než právě dýha ořechu. Výrobky z překližky získají honosné vzezření a s přehledem konkurují masivu. Z ořechové překližky se vyrábí například svatební doplňky, podtácky pod hrnek, psací podložka s klipem, podklady na menu do stylových gastronomických zařízení a mnohé jiné.
 • Dřevěná a zejména servírovací prkénka jsou často využívány v přepychových restaurací, kde se výrazně dbá na spojení dobrých chutí a designu při stolování. 
 • Americký ořech je velice často používanou dřevinou na svatbě právě díky jedinečnému až elegantnímu vzhledu. Vyrábíme z něj svatební dekorace jako je dřevěná svatební cedule, podložky na prstýnky, jmenovky, svatební fotoalbum aj. 
 • Dřevěné podtácky - jak už jsme zmiňovali, tak ořechové dřevo nepodléhá hnilobě a přesně to očekáváme od podtácků, které chceme mít dlouho krásné a neponičené. 

svatebni-tabule   

Čím vyniká ořechové dřevo?

 • Je vysoce ceněné pro svou vysokou kvalitu - proto se hojně využívá v řemeslném a nábytkářském průmyslu.
 • vysokou hustotu a tvrdost, což usnadňuje práci s touto dřevinou. Rovněž se americký ořech pyšní velkou trvanlivostí.
 • Oceníte jeho stabilitu a tvarostálost. Americký ořech má minimální sklon ke změnám v důsledku změn vlhkosti a teploty. Díky tomu je oblíbený nejen v nábytkářském průmyslu, ale tvarostálost oceníte i u dřevěných dekorací, kuchyňského prkénka a dalších výrobků ze dřeva.
 • Ořechové dřevo se velice dobře zpracovává. Dá se dobře obrábět, leštit a dokončovat. Skvěle se frézuje, vyřezává, ohýbá a spojuje nejrůznějšími způsoby, což vytváří unikátní designy s přepychovým nádechem.
 • Nesmíme ale zapomínat na výrazný estetický dojem. Ořechové dřevo má přirozeně bohatou hnědou barvu s tmavými a zlatými pruhy, což dělá výrobek značně atraktivním až luxusním. Tento přirozený vzor je natolik přitažlivým, že je ořechové dřevo často vyhledáváno jako dekorace, nebo dýha pro překližky. A také výrobu unikátního nábytku.

americky-orech-detail   orechove-prkenko

Jak na barevné kombinace?

Dřevo amerického ořechu se skvěle kombinuje s neutrálními barvami v odstínech béžové, světle hnědé a bílé. Kontrastní dynamické provedení vytvoříte pomocí kombinace ořechového dřeva a tmavě zelené, vínové, či královsky modré barvy. Vzdušnější a jemnější vzhled dodáte v kombinaci s pastelovými barvami ve formě lehké pistáciové a odstínech žluté. Punc luxusu dřevěným výrobkům z ořechu dodáte pomocí metalických akcentů ve formě zlaté a bronzové. Ty by ale rozhodně neměly převažovat, stačí jeden či dva doplňující prvky.

Nechte se inspirovat touto krásnou dřevinou a experimentujte. Na ČistéDřevo.cz najdete spoustu dalších typů dřevin, které vás okouzlí svými jedinečnými vlastnostmi. Smrk má hřejivý ráz, dub a buk jsou pevné a tradiční a bříza okouzlí jemným vzhledem hodícím se do vintage i romantických interiérů.