AKCE: Zahradní hry se slevou až 15 %

DIY vánoční dekorace a ozdoby 2023

nahledovy-diy-vanocni-ozdoby

Vánoce jsou obdobím, kdy naše domovy září teplem, radostí a nezapomenutelnou atmosférou. Každý rok hledáme nové způsoby, jak přinést do našich domovů něco zvláštního a jedinečného. Pokud toužíte po vánoční výzdobě DIY, která propojuje tradice s moderním minimalismem, máme pro vás inspiraci, která vás nadchne.

V našem dnešním článku se zaměříme na DIY vánoční dekorace ze dřeva, které nejen zdobí stromeček, ale vnášejí do vašeho domova nenucený a magický vánoční nádech. A pokud hledáte nápady na vánoční dárky, DIY projekty jsou ideální volbou pro vytvoření osobních a cenově dostupných dárků. Inspirujte se našimi tipy na vánoční dekorace.

Vánoční ozdoby

Obsah

Skandinávský styl vánočních dekorací

Skandinávská vánoční výzdoba získala popularitu i mimo sever Evropy kvůli svému klidnému, příjemnému a vkusnému designu. Lidé napříč kontinentem oceňují jednoduchost a přirozený vzhled. Typické je použití přírodních materiálů - převážně světlého dřeva, bílé barvy, minimalistických dekorací, hřejivých svíček a tradičních motivů. Návody na vánoční dekorace vynikají jednoduchostí, které zvládne i začátečník. I z toho důvodu jsou vánoční DIY dekorace inspirované severem tak populární. 

scandi-domecky

Vánoční dekorace z přírodních materiálů

V Česku i na Slovensku se dbá na tradice a ruční výrobu. Tento odkaz našich předků spatřujeme i v 21. století. Výroba vánočních dekorací se proto zaměřuje převážně na přírodní materiály.

Jaké materiály jsou pro Vánoce našich předků typické?

 • Dřevo
 • Proutí
 • Sláma
 • Sušené plodiny
 • Pečené cukroví
 • Použití rostlinné výzdoby 

Tyto klasické materiály lze se pravidelně objevují i v dnešní vánoční výzdobě. Není divu - krása domácích ozdob na stromeček tkví v jednoduchosti!

Jak vyrobit vánoční ozdoby

Levné vánoční dekorace na stromeček snadno vyrobíte i doma. Nejen, že díky tomu krásně sladíte celkovou vánoční výzdobu, ale zároveň ušetříte svou peněženku. Pojďme se společně podívat, co vyrobit na Vánoce svépomocí. Máme podrobný návod. 

Co budeme potřebovat na DIY vánoční ozdoby

 • přírodní provázek/drátek
 • dřevěné korálky
 • mašlička v barvě vaší vánoční výzdoby
 • nůžky
 • tavící pistole (nemusí být)

ozdoby-DIY   vyroba-drevenych-ozdob   DIY-ozdoba

Ozdoby na stromeček: výroba krok za krokem

Výroba ozdob na stromeček v modernějším duchu nám zabere klidně i hodinu. Pusťte si k tvoření vánoční klasiku. A můžeme začít!

 1. Vybereme vhodné korálky. Pro kruhovou ozdobu na stromeček se hodí zejména drobnější korálky o průměru zhruba 1 - 1,6 cm.
 2. Vezmeme si pevný provázek (můžeme vyměnit za drátek) a uděláme vespod silný uzel tak, aby přes něj korálek nepropadl.
 3. Nyní už navlékáme korálky. Počet volíme podle toho, jak velké ozdoby chceme mít. Fantazii se meze nekladou. Můžeme klidně střídat velké i menší korálky pro ozvláštnění celé dřevěné dekorace.
 4. Konec svážeme k sobě a nad dekorací vytvoříme dostatečně velkou smyčku tak, aby se ozdoby daly snadno pověsit na stromeček.
 5. Samotnou smyčku v případě zájmu ozvláštníme barevnou stuhou, červeným korálkem nebo snítkou zelené větvičky.
 6. Podobně postupujeme i u jiných tvarů. Nabízejí se například dřevěné hvězdy, či podlouhlé DIY vánoční dekorace.
 7. Hvězdičky jsou na výrobu složitější, pokud se nám nechce piplat se složitým provlékáním, můžeme výrobu “ošidit” pomocí tavící pistole. Stačí ke kruhovému základu přidat po stranách korálky k vytvoření požadovaného tvaru hvězdy.
 8. V případě podlouhlých vánočních ozdob doma popřemýšlejte nad aplikací ozvláštňujícího efektu. Můžeme zvolit různé velikosti korálku, použít něco netradičního - například šišky, drobné baňky nebo rolničky nebo si pohrát s barevným provedením (například pomocí macrame příze, či volby mašlí). Tyto vánoční výrobky se skvěle hodí i jako drobný dárek pro kamarádku nebo kolegyni v práci 

Tipy na vánoční dekorace vyrobené svépomocí

 • Vánoční věnce 

Věnec patří zřejmě k nejoblíbenějším a nejtradičnějším vánočním výrobkům vůbec. Samotný věnec lze vyrobit z mnoha materiálů - například proutí, dřeva, dřevěných větviček, korkových zátek, slámy, ale i obilných klasů. Následně jen stačí ozdobit podle představ.

 • Adventní kalendář DIY

Už vás omrzely levné čokoládové adventní kalendáře a chcete něco, co bude dekorací, která vytvoří kouzelnou vánoční atmosféru? Adventní kalendář si můžete vyrobit i sami. Na e-shopu ČistéDřevo.cz máme krásné adventní kalendáře přesně na míru i se jménem.

 • Vánoční dekorace na okno

Zapojte do vánoční výzdoby i děti! Na okno existují krásné nálepky ve tvaru sněhových vloček, či zimních krajin. Další možností je vyrobit s dětmi papírové hvězdy, a ty pomocí provázku pověsit na okno.

 • Vánoční svícny

Na e-shopu ČistéDřevo.cz najdete spoustu stylových dřevěných vánočních svícnů, které váš domov vyladí k dokonalosti. Inspirujte se a zkraťte si výrobou svícnů čekání na Ježíška.

 • Vánoční dekorace na stůl

Když se řekne dekorace na stůl, okamžitě si vybavím dřevěné podložky z kmene stromu. Mají minimalistický rustikální nádech a doplníte si je o dekorace, které vám nejvíce vyhovují. Na podložku se hodí skandinávské domečky, svíčky, ale i dřevěná váza s větvičkami jehličnatých stromů.

 • Dřevěný betlém

Rozhodně po vás nechceme, abyste si vyřezávali betlém sami. Máme jich totiž na výběr hned několik! Můžete si je ale dozdobit tak, aby vám doma ladily s dalšími dekoracemi a výzdobou. Doplníme třeba o výřezy z překližky, dřevěné korálky, mašle či šišky a bobule.

betlem   adventni-venec-hygge   vanocni-svicen

Vánoční dekorace pro děti

Výrobu vánočních dekorací můžete s klidem přenechat i dětem. Vánoční dekorace z papíru, dřeva a dalších dostupných materiálů jsou krásným podkladem pro radostné dětské tvoření.

Vánoční tvoření z papíru s dětmi

Děti milují vystřihování z papíru. Vyzkoušejte vločky k pověšení na stromeček, případně do okna.

Jednoduché výrobky ze dřeva pro děti

S dětmi můžete zkusit vyrobit i ozdoby na stromeček dle návodu výše. Navlékání korálků je navíc činností, která podporuje schopnosti a dovednosti malých dětí. Logopedka a učitelka v mateřské školce Marie říká: “Drobné činnosti výrazně podporují jemnou i hrubou motoriku, díky čemuž se uvolňují svaly na zápěstí. Děti pak nemají problém s psaním v předškolním a školním věku.” 

drevene-vanocni-ozdoby

Venkovní vánoční dekorace - inspirace

Vánoční truhlíky na okno

Místo klasického truhlíku můžete použít i netradiční věci denní potřeby. Například proutěný košík, dřevěnou misku nebo vědro.

Sněhulák z dřevěných podložek

Podložky z kmene břízy jsou naším oblíbeným materiálem pro DIY tvoření. 3 podložky jednoduše poskládáte na sebe, připevníte a pomocí akrylových barev, šálu, přírodnin (kaštanů či kamenů místo oči apod.) doladíte.

Dřevěná lucerna a LED světýlka

Co si budeme povídat - vánoční výzdoba je hlavně o světýlkách a hřejivé atmosféře. Ve venkovní vánoční výzdobě proto rozhodně nesmí chybět. Ověšte venkovní dekorace LED světýlky a před vchod dejte krásnou dřevěnou lucernu. Doplňte například o kytici větviček smrku, baňkami a máte stylovou dekoraci hotovou doslova za pár minut.

Vánoční věnec na dveře

Chcete báječný tip na levný vánoční věnec, za který nedáte ani korunu? Zkuste ho vyrobit sami! A to včetně samotného pletení. Na to, jak uplést věnec z proutí, jsme si posvítili v jednom z našich minulých článků. A nemůžeme si to vynachválit. Stačí doplnit o zelené větvičky, případně přírodniny, které najdete při procházce lesem a máte hotovo.

Jednoduché nápady z větví

Jednoduché, efektivní a levné? To jsou dekorace z obyčejných větviček. Dají se z nich vyrobit stylové svícny. Stačí například svázat větvičky kolem velké svíčky.

venec-z-prouti

Jednoduché vánoční dekorace - originální dárek za pár korun

Dali jste si tento rok třeba s kamarádkou nebo kolegou předsevzetí, že si letos vyrobíte nějakou drobnost svépomocí? Ozdoba na stromeček v přírodním stylu je ideální a levnou variantou. Vyzkoušejte tu z našeho článku! Nebo vyzkoušíte něco jiného? Nabízí se možnost i dalších vánočních ozdob DIY - například malé dřevěné podložky z kmene stromu, na které lze malovat akrylovými barvami, případně využít metodu decoupage. Nebo zkuste macramé - stačí například omotat macramé přízí dřevěné kruhy na záclonu. Pro zkušenější máme zase perfektní návod na minimalistického vánočního andílka.

andel-ze-dreva

Přírodní vánoční dekorace nejsou jen stylovou ozdobou vaší domácnosti, ale rovněž se jedná o ekologicky šetrné výrobky. Na konci Vánoc se mnozí z nás nestačí divit, kolik odpadu vlastně díky Vánocům vyprodukujeme. Pomocí ekologických vánočních dekorací, toto číslo výrazně snižujete. Děkujeme!

Související články

Zkraťte si čekání na Ježíška

Jak vyrobit adventní věnec z proutí

Tři úžasné recepty na vánoční cukroví bez zdobení

5 originálních tipů na ručně dělané vánoční dekorace

Starobylé vánoční tradice a zvyky