Dnes u nás k nákupu nad 1000 Kč dostanete bukové prkénko jako DÁREK ZDARMA. ❤️

Jak založit vyvýšený záhon?

nahledovy-zahon

Toužíte mít svůj vlastní záhon na jahody, zeleninu a bylinky, ale klasické záhony vám nic neříkají? Báječným řešením jsou vyvýšené záhony, které ulevují zádům a usnadňují práci na zahradě. Navíc můžete bez obav postavit záhon na terase, balkoně a jiném netradičním místě. Hodí se tedy i pro ty z vás, kteří nedisponují velkou zahradou. 

Ať už jste zkušený zahrádkář nebo nadšený začátečník, v dnešním článku vám poradíme, jak úspěšně založit vyvýšený záhon.

Prozkoumat nabídku záhonů

Obsah

Založení vyvýšeného záhonu

Máme pro vás zaručený a přesný návod, jak udělat vyvýšený záhon. Pojďme na na to! S našimi radami zvládnete založit vyvýšené truhlíky i záhony levou zadní! Pak už se jen můžete těšit na bohatou úrodu.

Založení a spodní drenáž

Vysoký záhon se zakládá na jaře nebo na podzim. Z osobních zkušeností doporučujeme spíše podzim, aby přes zimu stačil základ dostatečně zetlít.

  1. Vybereme materiál, ze kterého záhon postavíme.
  2. Záhon by měl stát na dobře přístupném místě a tam, kde se rostlinám bude dařit. Vždy stavíme na rovnou a zpevněnou zem.
  3. Nejprve vytvoříme tzv. spodní drenáž. Ta se skládá z klacků, větví, shrabaného listí a dalších organických zbytků. Z toho důvodu doporučujeme založit záhon už na podzim, kdy spodní drenáž stihne zetlít. A z jakého důvodu se spodní drenáž používá? Dobře odvádí přebytečnou vlhkost a slouží k provzdušnění celého záhonu ve všech jeho vrstvách.

Kompost

  1. Na spodní drenáž nasypeme kompostovou střední vrstvu. Můžete použít kompost ze zahrady, hnůj, dřevěný popel, ale i nevyzrálý kompost či dobře živenou hlínu.
  2. Materiál v záhoně samozřejmě postupně klesá. Myslete tedy na to, že střední vrstvu budete muset několikrát do jara dosypávat.
  3. V této vrstvě dochází k důležitým tlejícím procesům, které zahřívají kořeny, a to hned o několik stupňů.
  4. Zároveň tato část funguje jako jakási houba, která zadržuje vodu, a udržuje tak na záhoně dostatečnou vlhkost.

Vrchní část - zemina

  1. Pokud zakládáme záhon na podzim, tak poslední vrstvu sypeme až na jaře těsně před vysazením rostlin. Jedná se již o substrát vhodný k sázení plodin.
  2. Substrát vybíráme podle toho, jaké rostliny plánujeme zasadit.
  3. V případě zájmu doplníme vrchní část o netkanou textilii, abychom zamezili přílišnému prorůstání plevele a minimalizovali škůdce. Kdo netkaným textiliím nefandí, tak vhodnou alternativou je například sláma. Ta navíc udrží vlhkost v záhonu i v parných letních dnech. 

Nejvhodnější materiál na stavbu vyvýšených záhonů

Pokud stále váháte, co na výrobu použít, inspirujte se naším výběrem těch nejoblíbenějších materiálů pro zhotovení.

Beton

Beton poskytuje velice pevnou a stabilní konstrukci, která nijak nehnije a vydrží vám s přehledem několik desítek let. Beton rovněž patří k levnějším variantám. Za jeho velkou nevýhodu považujeme jeho estetickou nevzhlednost, která spoustu lidí odrazuje. Pokud ale záhon umístíte v takovém koutu zahrady, kde vám nebude zavazet, máte vystaráno. Další nevýhodou je i neprodyšnost. Tu vám betonový záhon rozhodně nezaručí. Prodyšnost půdy hraje klíčovou roli pro růst kořenů i teplotu substrátu.

Dřevo

Dřevěné vyvýšené záhony patří k nejoblíbenějším variantám. Kromě praktických vlastností je oblíbený převážně díky estetickému vzhledu. Velice často se stává nezbytnou součástí zahrady a stylovou dřevěnou zahradní dekorací. V případě dřevěného záhonu musíte ale počítat s vyšší péčí a vhodnou povrchovou úpravou. U dřevěného záhonu velice dobře regulujeme výšku. Ulevíme tak zádům a zvolíme si tak vysoký záhon, jak nám nejvíce vyhovuje.

Kámen

Ve chvíli, kdy zvolíte vyvýšený záhon z kamene, můžete si být jistí, že se jedná o celoživotní záležitost. Nejen, že tyto kamenné záhony lahodí oku, šetří vaše záda, ale stanou se svébytnou dominantou zahradního koloritu. Kamenný záhon je ale zároveň náročnější na výrobu, čas i peníze.

Plast

Plastový materiál patří k nejlevnějším variantám. Při rozhodování je ale třeba zvážit jeho malou trvanlivost i “nepřírodní” vzhled. Ve srovnání se dřevem a kamenem nepatří mezi nejudržitelnější a nejekologičtější možnosti.

Cihly

Co se týče trvanlivosti a odolnosti konstrukce, můžeme cihly přirovnat ke kameni či betonu. Pokud bychom chtěli záhonky postavit z nových cihel, tak se nám výroba znatelně prodraží. Alternativou je samozřejmě výběr bouraných cihel.

Hliníkový plech (případně jiné kovové konstrukce)

Kovové nebo ocelové rámy jsou pevné, odolné a nehnijí. Rovněž je můžete různě tvarovat pro estetické i praktické účely. Nevýhodou je koroze, ale i přílišný ohřev na slunci, což může způsobit nadměrné přehřívání a vysychání půdy. 

cihlovy-vyvyseny-zahon   vyvyseny-zahon-kamen

K čemu jsou vyvýšené záhony

Zvýšené nadzemní záhony primárně slouží k pěstování zeleniny, ovoce i bylinek. Díky svému estetickému vzhledu, ale i praktickým výhodám, se vyvýšené záhony staly populárními po celém světě. 

Výhody vyvýšených záhonů

  • Zlepšení odvodnění - zvýšené záhony lépe odvádí vodu. Díky tomu na záhonku nevznikají mokřiny a neuhnívají kořínky.
  • Regulace teploty půdy - záhon díky umístění nad úrovní terénu rychleji absorbuje sluneční světlo a teplo, půda se pak lépe zahřívá. Výsledky pěstování jsou proto mnohokrát lepší lepší než u klasických záhonů.
  • Snadnější péče o rostliny - zvýšený záhon se doporučuje především pro osoby s bolestmi zad, případně jinými zdravotními problémy. 
  • Prevence kompakce půdy - při použití vyvýšených záhonů se minimalizuje šlapání po půdě, což může snížit kompakci půdy a podporovat lepší průnik vzduchu a vody.
  • Design a estetika - estetický vzhled je pro mnoho lidí zásadní. Zahrada s vyvýšenými záhony lahodí oku a působí uspořádaným dojmem.
  • Ochrana před škůdci - rostliny umístěné na vyvýšených záhonech mohou být méně dostupné některému hmyzu nebo hlodavcům, což snižuje riziko poškození rostlin. Zvláště pokud pod záhon umístíte drátěné pletivo (doporučujeme galvanizovanou ocel).

Nevýhody vyvýšených záhonů

I když mají vyvýšené záhony spoustu skvělých výhod, tak mají i některé nedostatky, které je třeba při výběru zvážit.

  • Vyšší náklady. Postavení vyvýšených záhonů může být nákladné, zejména pokud se rozhodnete použít kvalitní materiály nebo zakoupit hotové konstrukce. Náklady na půdu a kompost mohou také přispět k celkové vysoké pořizovací ceně.
  • Rychlejší vysychání půdy. Vyvýšené záhony vysychají mnohem snadněji než půda na úrovni terénu, zejména v horkých a suchých podmínkách. To vyžaduje pečlivou regulaci zavlažování nebo pravidelné mulčování.
  • Omezenější růst kořenů. Rostliny vysazené ve vyvýšených záhonech mají omezený prostor pro růst kořenů v porovnání s rostlinami pěstovanými přímo v půdě. To může ovlivnit některé druhy rostlin nebo plodin, které potřebují hlubší kořenový systém. V tomto případě doporučujeme záhon beze dna a s pletivem vespod.
  • Některé plodiny jsou pro zvýšené záhony nevhodné. Rostliny s rozsáhlým růstem se pro vyvýšené nehodí. Omezený prostor totiž negativně ovlivňuje jejich růst a vývoj.

Co pěstovat ve vyvýšeném záhonu

Na to, co vysadit do vyvýšených záhonů, jsme se zaměřili v našem minulém článku. Obecně vzato je důležité se držet převážně plodin, které se k sobě hodí a jsou dobrými “zahradními sousedy”. Někdy se rovněž mluví o zelenině jednotlivých tratí. Zasadit k sobě můžete například cuketu, hrášek a mrkev. Další možnost jsou rajčata, bazalka, okurek a celer. Poměrně oblíbenou a nenáročnou variantou je kombinace jahodníku, salátu, ředkviček a fazolí.

Také doporučujeme osázení několikrát jednou za pár let obměnit kvůli živinám v půdě. Hnojení vyvýšených záhonů probíhá převážně na podzim po skončení sezony. A jakými rostlinami začít? Pokud jste jako já - “kozel zahradníkem”, tak doporučuji jako první osadit bylinkový záhon a jahody. S přibývajícími zahradními zkušenostmi můžete zvýšené záhony na bylinky vyměnit za něco náročnějšího. 

vyvyseny-zahon   vyvyseny-zahon-s-jahodami

Péče o zvýšené záhony

Ať už k výstavbě zvolíme jakýkoliv materiál, tak prevence a péče je pro zdraví námi vysázených plodin zásadní. Nejméně údržbový je samozřejmě betonový záhon. Dřevěný, ale i kovový materiál už vyžaduje důkladnou povrchovou úpravu.

natirani-zahonu

Přejeme vám, aby byly vaše zahrádkářské výsledky co nejbohatší a nejrozmanitější! Ke sběru úrody poslouží například proutěné košíky. K uskladnění se nejvíce osvědčily vzdušné dřevěné bedýnky. Ty s přehledem uložíte ve sklepě, na balkoně i ve spíži.

Související články