AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Jak vytvořit lapač snů krok za krokem

nahledovy-lapac-snu

Lapač snů patří k oblíbeným dekoracím v nejedné domácnosti. Jedná se o talisman, dřevěnou dekoraci, či snad symbolický prvek? Pojďme si nyní přiblížit význam tohoto předmětu v domácnosti, jeho historii a společně si jeden lapač snů vyrobíme.

Moudrost a tradice mnohých dávných kultur ponechává i v moderní době svou nesmazatelnou stopu v podobě amuletů, dávných zvyků a dekorací. Jedním z takových starobylých artefaktů je i lapač snů - nádherná dekorace s duchovním poselstvím.

Obsah:

Výroba lapače snů

Pro klidnější noční chvíle

Kam umístit lapač snů

Co dát na lapač snů 

Lapač snů - výroba

S těmi správnými doplňky je výroba lapače snů hračka. Zkuste si to společně s námi!

Co budeme potřebovat

 • Dřevěné kruhy na lapače snů
 • Bavlněný, konopný, či vlněný provázek
 • Výřezy z překližky
 • Kamínky, peříčka, korálky, mušličky, perličky
 • Nůžky

lapac-snu-postup   lapac-snu-vyroba

Postup:

 1. Základem je dřevěný kruh na lapač snů, na který bude navazovat další práce. Kroužky na výrobu lapače snů v různých velikostech najdete na ČistéDřevo.cz.
 2. Kroužek na lapač snů má dostatek dírek, které poslouží k snadnějšímu pletení “pavučiny”. 
 3. Bavlněný provázek, či lanko postupně provlékáme dírkami kroužků lapače snů a tvoříme tak pavučinu. Nemusí se vůbec jednat o pravidelný útvar, právě naopak - lehké disproporce jsou žádoucí a unikátní.
 4. K pavučině můžeme postupně přidávat dřevěné korálky, kamínky, či mušličky. Pro větší sílu a efektivitu lapače lze použít například léčivé kameny a krystaly.
 5. Na spodní část kruhu pomocí lanka připevníme peříčka, či jiné ozdoby. Alergikům na ptačí peří doporučujeme využít překližkové výřezy.
 6. Pokud vyrábíme lapač snů pro děti, tak tomu přizpůsobíme ozdoby a barvy. Používáme jen atestované barvy vhodné pro dětské užívání.

Pro klidnější noční chvíle

Nemůžete v noci spát? Lapač snů údajně pomůže se zlými sny a zároveň je útulnou dekorací. Lapače snů pocházejí od původních amerických obyvatel, konkrétně od domorodých kmenů Ojibwe, Lakota a dalších. Ti věřili v kouzelnou moc těchto předmětů a chránili se nejen před zlými sny, ale i negativními silami.

 • Lapač snů zamezuje velkému úniku energie.
 • Zútulňuje prostor kolem nás.
 • Láká k sobě vnitřní sílu a energii.
 • Povznáší naše podvědomí a uklidňuje mysl.
 • Chrání před nočními můrami.

Kam lapač snů umístit

Lapač snů nikdy nenecháváme ve volném prostoru (například uprostřed místnosti). Rozptyluje a roznáší škodlivou energii, negativismus a pesimismus. Nejlepší volbou je samozřejmě umístění nad postelí, kde je jeho účinek znásoben. Chybu ale neuděláme, ani pokud zavěsíme lapač na stěnu. Údajně tím zamezíme úniku energie a pozitivity. Původní obyvatelé Ameriky lapač snů umisťovali právě narozeným dětem nad jejich postýlky, či kolébky.

lapac-snu 

Co dát na lapač snů

Každý předmět na lapači snů má svůj význam. V první řadě by měl lapač na první dojem působit harmonicky a klidně. Uprostřed samotného lapače má být připevněn předmět, který znázorňuje naše vlastní já - může se jednat o kámen, perlu, mušli, korálek. 

Původní lapač snů domorodých obyvatelů Ameriky mohl být poskládán následovně:

 • Křišťál chrání před negativní energií a velmi dobře odráží světlo. Díky tomu bude náš lapač snů přitahovat nejen sluneční paprsky, ale i optimismus. Domorodí obyvatelé Ameriky občas křišťál vyměnili za magnezit.
 • Ptačí peří je jednou z nejtradičnějších ozdob pro lapače snů. Ty se podle prastarých obyčejů zavěšovaly již malým miminkům nad postýlky. Chlapcům se na talisman připevňovala orlí pírka, jež značila sílu. Dívkám se zdobil lapač pírky sovími pro větší moudrost. 
 • Polodrahokamy, vzácné kameny a krystaly údajně udržují naše sny v bezpečí. Rovněž má každý kámen svou sílu, záleží tedy jen na nás, co ve svém životě potřebujeme nejvíce posílit.
 • Koňské žíně jsou pro domorodé kmeny synonymem síly a vytrvalosti. Dřevěný rám (případně rám z vrbových proutků) se jednoduše koňskými žíněmi obtočil a následně se pokračovalo v práci.

bavlnky   lapac-snu-doplnky

Lapače snů výrazně přispívají k harmonizaci a celkové vyrovnanosti prostoru. Kromě dřevěných polotovarů k výrobě vlastních dekorací na ČistéDřevo.cz najdete i spoustu dřevěných doplňků, které interiéru dodají šarm. Inspirujte se!