Pořiďte dárek na míru pro každou příležitost ❤️ Gravírování a potisk dřeva v ceně.

Jak správně pečovat o kuchyňské nože: Kompletní průvodce

nahledovy-blok-na-noze

Každý kuchyňský nůž si zaslouží tu správnou péči a ochranu nožů. Pokud jste navíc investovali do kvalitních kuchyňských nožů, tak jistě nechcete, aby se vám po čase zničily, zkorodovaly, nebo jakkoliv jinak znehodnotily, například vlivem špatného čištění nožů. Proto jsme si pro vás připravili profesionální tipy od odborníků.

Prodlužte životnost vašich kuchyňských nožů. Osvojte si základy správného používání kuchyňských nožů v několika snadných a rychlých krocích! Se správnou péčí zůstanou vaše kuchyňské nože ostré, pevné, odolné a tím pádem i bezpečné. Náš kompletní průvodce vám s výběrem pomůže.

Obsah:

Krok za krokem správné péče o nože

Dodržováním následujících šesti kroků docílíte, že vaše kuchyňské nože budou i po dlouhodobém používání jako nové!

1. Uložení nožů (nejen dřevěných)

Nože by měly být ideálně uloženy na bezpečném místě, kde se nedotýkají ostrých předmětů, které by jim mohlo poškodit ostří. Výraznou službu prokáže dřevěný blok na nože, pořadač na nože, případně magnetický blok na nože. 

2. Údržba kuchyňských nožů

Zřejmě není třeba připomínat, že kromě správného uložení by se mělo dbát na to, aby byly nože vždy uloženy dokonale čisté a suché. Správnému čištění nožů se podíváme na zoubek ještě níže.

3. Udržení ostrosti nožů

Pravidelné ostření je důležité. Můžeme použít brusný kámen, brusnou tyčinku nebo elektrický brousek. Postup ostření závisí na typu nože a ostřícím nástroji, který používáte. Vždy se řídíme návodem výrobce a pokud nejsme jistí, raději se obrátíme na odborníka. Jednou za čas si nože jistě zaslouží zásah odborného brusiče, kterých v místě našeho bydliště bude více než dost. 

4. Používání správného prkénka

Při krájení potravin vždy používáme vhodné dřevěné prkénko, které chrání ostří nože a zároveň je dostatečně tvrdé, aby nebylo poškozeno. Vyhněte se krájení přímo na skleněné nebo kovové ploše, což by mohlo nože poškodit a otupit.

5. Pozor na poškození

Už jsme zmiňovali, že nože v žádném případě nedáváme do myčky, ale nenecháváme je ani ve dřezu, kde hrozí jejich poškození. Při kontaktu s dalšími kovovými předměty a nádobím se výrazně zhoršuje ostří nože. 

6. Nadměrné teploty žádnému noži nesvědčí

I nadměrné teploty a přímé sluneční záření může způsobit poškození ostří, znehodnocení rukojeti dřevěného nože a dokonce i korozi. Nože proto uchováváme v dřevěných blocích či stojanech na nože, kde na ně nesvítí slunce (místo na okenním parapetu pro dřevěný blok tedy není nejlepším řešením).

Vybrat si kuchyňský nůž

Jak čistit nože

Nože do myčky nikdy nedáváme! Myjeme vždy pod tekoucí vlažnou (nikdy horkou) vodou. Nůž umýváme po každém použití, a to ideálně okamžitě (obzvlášť u krájení syrového masa je okamžité mytí doslova žádoucí). Stačit nám bude jemný mycí saponát a houbička. Na čištění nože nepoužíváme agresivní mycí prostředky a drátěnku, či podobné mycí prostředky. Před uložením je nutné mít nůž dokonale suchý. Při používání nože s dřevěnou rukojetí to platí dvojnásob. Co se týče keramických nožů, údržba se trochu liší - voda jim tolik nevadí, ale s myčkou raději opatrně. Materiál je křehký a při kontaktu s jiným nádobí, nedejbože při pádu se nůž velice snadno poškodí.

drevene-noze-detail

Rozdíl mezi ostřením a broušením

Při broušení dochází k úbytku materiálu, ze kterého je nůž vyroben, a tím nůž znovu nabude své ostrosti. Jak brousit nože? Broušení nožů se tedy zaměřuje na obnovu tupého nebo poškozeného ostří. Během broušení je odstraněna část kovu z ostří nože, a tak se vytvoří nový hladký a ostrý řezací profil. Broušení je obvykle prováděno pomocí brusného kamene, brusné tyčinky nebo elektrického brusku. Oproti tomu u ostření nože lze říci, že se zaměřuje na údržbu již ostrého ostří a zachování jeho ostrosti.

Kdy brousit a kdy ostřit nože?

K broušení bychom se měli uchýlit jednou za čas. Doporučuje se přibližně jednou do roka. Oproti tomu ostření by mělo být zaběhlou rutinou prováděnou v pravidelném intervalu mezi jednotlivými broušeními.

blok-na-noze

Nejlepší brousky

Péče o ostří nožů začíná vždy prevencí, měli byste proto investovat do kvalitního prkénka. Nejlepší krájecí prkénka, která netupí nože, se vyrábí ze dřeva metodou endgrain. Nože při řezu prochází mezi vlákny, ne přes ně, a tak se jejich ostří výrazně méně tupí, než například v případě plastových krájecích desek. 

Investice do kvalitního brousku zajistí, že vaše nože budou vždy ostré a připravené k použití. Podívejme se na to, jaké typy brousků můžete zakoupit:

  • Keramické brousky - patří k levnějším variantám a jsou vhodné spíše pro jemnější a dokončovací práce.
  • Japonské vodní kameny - využívají vodu jako lubrikant a jsou známé pro svou schopnost dosáhnout extrémně ostrého ostří. Jsou ideální pro precizní broušení a jsou dostupné v různých hrubostech.
  • Diamantové brousky - diamantové částice zajišťují velmi efektivní a rychlé broušení a mají dlouhou životnost.
  • Elektrické brousky - ideální pro rychlé a nenáročné broušení pro každého.
  • Ocílky - jsou určeny k pravidelnému udržování ostrosti nožů mezi jednotlivými broušeními. Neopraví tupé nože, ale spíše narovnají ostří.
  • Ruční brousky s vedením úhlu - pevné vedení úhlu během broušení zajišťuje konzistentní výsledek.
  • Brousky s více stupni zrnitosti - tyto systémy mají několik různých brusných ploch s různou hrubostí, což umožňuje kompletní broušení od hrubého po jemné. Umožňují detailní kontrolu nad procesem broušení.

brouseni   brouseni-noze   brouseni-nozu

Jak používat ocílku

Ocílku držte vertikálně s jedním koncem na stabilním povrchu a druhým v ruce. Nůž uchopte za rukojeť a čepel přiložte k ocílce pod úhlem 20°. Pomalými a kontrolovanými pohyby táhněte čepel po ocílce od paty až po špičku, střídavě po obou stranách čepele. Opakujte tento pohyb 5-10 krát na každé straně, dokud nůž není ostrý.

Jak pečovat o nože s dřevěnou rukojetí

Dřevěné rukojeti nožů jsou nejen tradiční, estetické, ale rovněž velice stabilní možností pro každý kuchyňský nůž. Péči proto rozhodně nepodceňujte.

Péče o dřevěné rukojeti ve 3 snadných krocích

  • Nůž s dřevěnou rukojetí nenamáčíme ve vodě. Svižně a důkladně umyjeme pod vlažnou vodou a dobře usušíme na proudícím vzduchu. Dáváme-li nůž na odkapávač, tak dbáme na to, aby nebyl ve styku s vodou.
  • Pokud se na nožích s dřevěnou rukojeti objeví nedokonalosti a poškození, opravujeme okamžitě.
  • Jednou za čas dřevěnou rukojeť ošetříme rostlinným olejem vhodným pro styk s potravinami (ideálně olivový nebo lněný olej).

bloky-na-noze   magneticky-stojan-na-noze

Bezpečné skladování nožů

Jak skladovat nože? Uložení nožů by mělo mít své pevné místo v každé moderní kuchyni.  Vhodné je použití dřevěného nebo plastového bloku na nože, magnetické lišty na stěnu nebo ochranných krytů na jednotlivé nože. Ostří se tak chrání před tupením a poškrábáním, které může nastat při kontaktu s jinými kovovými předměty v zásuvce. Správné skladování také minimalizuje riziko úrazu při manipulaci s noži, protože jsou vždy bezpečně a přehledně uspořádány.

Jak vybrat blok na nože

  • V prvé řadě se zamyslíme nad materiálem. Kovový blok na nože je těžký a stabilní. Při nešetrném zacházení ale velice často dochází k poškození ostří nožů a zároveň nevyniká příliš velkou kapacitou. Plastový stojan vyniká lehkostí - bohužel tím výrazně klesá faktor bezpečnosti. Dřevěný blok se pyšní odolností, pevností i estetickou přidanou hodnotou.
  • Kuchyňský blok by měl být pevný a stabilní, aby se v něm nože uchovaly v bezpečí a nepoškrábaly se. Materiál je proto zásadní - nejčastěji se pro bloky na nože využívá dřevo dubu, buku, ale i olivovníku či ořechu. Vybírejte tak, aby vám blok, stojan, či držák ladil s okolními dřevěnými a kuchyňskými doplňky.
  • Bloky na nože by rovněž měly splňovat estetickou funkci. Ve většině případů je máme vystavené na kuchyňské lince. Rustikální ráz klasické kuchyně podpoříme například dřevěným špalkem na nože, moderní kuchyně ocení magnetický stojan na nože, který je i stylovým kuchyňským doplňkem. 
  • Vybereme si takový dřevěný držák na nože, díky kterému máme nože vždy po ruce a můžeme si pro ně kdykoliv sáhnout a použít je. Například takový nůž na krájení chleba je často používaným kuchyňským náčiním a je škoda ho nechávat někde mimo pravidelný dosah.
  • Stojan na nože (i dřevěný, který vyniká stabilitou) by měl mít protiskluzovou podložku, nebo jiné “stabilizační” prvky.
  • Myslíme i na místo, kam chceme blok umístit - podle toho volíme velikost výrobku.
  • Cena při výběru rovněž hraje roli. Nejlevnější jsou plastové bloky na nože, cena kovových držáků je poměrně dost vysoká, dřevěné bloky řadíme z hlediska ceny někde mezi kovový a plastový stojan.

Jak zabránit korozi nožů

Hlavním spouštěčem koroze je samozřejmě vlhkost a voda. Z toho důvodu vřele doporučujeme mít nože vždy na jednom místě někde na kuchyňské lince, kde je riziko vlhkosti minimální. Po použití nůž nikdy nenecháváme ve dřezu, případně na odkapávači. Jednoduše umyjeme, osušíme a vložíme do námi zvoleného bloku nebo přichytíme na magnetickou lištu. Rovněž se vyhýbáme agresivním detergentům, které korozi urychlují. Nic nezkazíte ani ošetřením přírodním rostlinným olejem v pravidelných intervalech.

Ochranné kryty na nože

Mezi další způsoby ochrany nožů patří samozřejmě ochranné kryty. Na trhu existují silikonové, plastové, ale i dřevěné kryty, které zamezí kontaktu s dalšími materiály a prodlouží tak životnost kuchyňských nožů. I přes to, že tato možnost existuje, stále dáváme přednost magnetické liště nebo bloku či stojanu na nože, které jsou, co se týče ochrany nožů, daleko účinnější.

Jaké prkénko používat

Klíčovým bodem pro správné používání a péči o nože je výběr kuchyňského prkénka. Volíme prkénko z takového materiálu, které nepoškodí jeho ostří a zároveň vytváří rovné a stabilní prostředí pro naše krájení. Prkénko ze dřeva je proto ideální volbou - dostatečně tlumí zářezy, ale zároveň netupí nůž. Oceníte i jeho pevnost, odolnost a dostatečně masivní materiál, který plochu pod kuchyňským nožem udržuje stabilní. Nůž neuklouzne, můžete se do něj pořádně opřít, a práce v kuchyni je proto bezpečnější.

drevene-prkenko-s-nozi

Pozor na manipulaci s noži

  1. Nože vždy držíme za rukojeť - nikdy ani na chvilku nechytáme za ostří.
  2. Nůž do dřezu mezi ostatní nádobí nepatří. Snadno se o něj při mytí pořežeme.
  3. Krájíme vždy na dřevěné desce nebo prkénku se stabilním a pevným povrchem.
  4. Pozor na děti! Nože máme uložené v bezpečné vzdálenosti od kuchyňské linky.

Při dodržení správných zásad péče nám nože vydrží dlouhou dobu a nebudeme je muset měnit. Každý to přece zná, s oblíbeným a kvalitním nožem jde práce daleko lépe od ruky a vaření v kuchyni bude doslova gurmánským zážitkem.

Související články