AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Návody

Návody

Jak už název napovídá, tato rubrika Vám pomůže s výrobou originálních vychytávek a nábytku. Najdete tady návody, jak na to, DIY projekty a tipy, jak si zkrášlit interiér i exteriér proutěnými a dřevěnými doplňky.

Plíseň v květináči: Jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Jak se jí zbavit

nahledovy-jak-se-zbavit-plisne-v-kvetinaci

Pokud jste milovník rostlin a máte doma květiny v květináčích, pravděpodobně jste se již setkali s nepříjemným problémem plísně na rostlinách. Plíseň je běžným problémem, který může zasáhnout květináče, zejména pokud není dostatečná ventilace nebo je příliš vlhko. Nicméně existuje několik způsobů, jak se plísně zbavit a zároveň zajistit, aby vaše rostliny zůstaly zdravé a krásné.

Dnešní článek nabízí užitečné rady pro správnou identifikaci, léčbu a prevenci plísně v květináči. Díky tomu udržíte vaše rostliny zdravé a krásné. Zahradní péče pak pro vás bude o dost snazší.

Obsah

Rozpoznání typu plísně

Prvním krokem k boji s plísní v půdě je správná identifikace, což je klíčovým prvkem pro účinnou léčbu a prevenci. Existuje několik běžných typů plísní, které se mohou objevit v květináčích, a každý má své charakteristické rysy:

  • Bílá plíseň (Botrytis cinerea)

Bílá plstnatá plíseň se nachází na stoncích i listech a způsobuje měkkou hnilobu. Příčinou je ve většině případů příliš velká zálivka.

  • Černá plíseň (Alternaria, Cladosporium, atd.)

Hodně vlhkosti a nedostatek cirkulace vzduchu způsobuje černou plíseň. Napadená rostlina se vyznačuje ztrácením barvy na listech (žloutnutím), tmavými skvrnami na listech, stoncích i květech. Tyto skvrny nezřídka napadají i plody.

  • Šedá plíseň (typ Botrytis cinerea)

Jedná se o odnož bílé plísně, kdy plstnaté skvrny na listech i stoncích mají šedavý nádech.

  • Plíseň stonku (Pythium, Phytophthora)

Typická je měkká, hnědá nebo černá plíseň na spodní části stonku nebo kořenů. Rostlina se sklání, vadne, listy žloutnou a poměrně lehce se dají vytáhnout z půdy. Plíseň způsobuje přebytečná vlhkost a špatné odvodnění substrátu.

plisen-v-kvetinaci

Příčiny vzniku plísně

Plíseň se obvykle objevuje v květináčích kvůli nadměrné vlhkosti a nedostatečné cirkulaci vzduchu. Jaké faktory ke vzniku plísně na půdě nejvíce přispívají?

  • Nedostatek slunečního svitu - umísťujte proto květináče převážně tam, kde se dostane dostatek přirozeného světla a cirkuluje vzduch. Někdo dokonce doporučuje k hustě zasazeným rostlinám přidat menší ventilátor.
  • Příliš časté zalévání - přebytečná vlhkost v půdě je hlavní příčinou vzniku plísně. Zejména v zimních měsících myslete na to, že rostliny tolik vody nepotřebují. Většinu pokojových rostlin stačí zalévat 1x týdně, v zimě 1x za dva týdny. Zálivku aplikujeme v momentě, kdy už substrát není vlhký. Rostliny by také neměly stát ve vodě.
  • Nedostatečný odvod vody - spousta začínajících zahradníků dělá tu chybu, že zapomíná na odvod vody. Květináče by měly mít vždy na dně otvory na odvod přebytečné vody. Vodu rovněž účinně odvádí drenážní vrstva a dostatečně vzdušný mix - do substrátu přimíchejte trochu perlitu nebo keramzitu, pomohou s celkovým provzdušněním a odvodněním. 

kvetinac-z-morske-travy   kvetinac-na-pokojove-rostliny

Vliv plísně na rostliny

Plíseň ovlivňuje zdraví rostlin i jejich přirozený růst, a to hned několika způsoby. Plíseň na rostlinách způsobuje odumírání tkání - poškozené části žloutnou, vadnou a odumírají. Ve chvíli, kdy plíseň pokrývají listy, tak samozřejmě zamezují přirozené fotosyntéze. Snížení fotosyntetické aktivity následně vede k oslabení rostliny a poklesu produkce živin. Kromě ztráty celkové vitality hniloba vede rovněž k oslabení kořenového systému (snížení absorpce vody i živin) a celkové hnilobě. Většina rostlin snese spíše nedostatečné zalévání, než přelévání.

pokojove-kvetiny

Jak se zbavit plísně

Zaručené záchranářské postupy pro rostliny:

  1. V první řadě se zbavte postižených částí rostliny. V případě, že je plíseň pouze na některých částech a listech, tak jejich zbavením zabráníte dalšímu šíření.
  2. Rostlinu následně vyjměte z květináče. Důkladně odstraňte starou hlínu i z celé rostliny včetně kořínků, ostříhejte mrtvé části a přesaďte rostlinu do nového substrátu. Stříhání kořínků se nebojte - přirozeně se obnoví.
  3. Květináč dobře vymyjte, v případě dřevěného květináče otřete vlhkým hadříkem a nechte uschnout.
  4. Ještě předtím, než květináč naplníte vhodným substrátem, doporučujeme dát dospod drenážní vrstvu ve formě kamínků, štěrku, keramzitu, nebo expandované hlíny. Výrazně tím snížíte hromadění vody v půdě.
  5. V případě, že je plíseň opakujícím se fenoménem, zvažte využití vhodných přípravků na odstranění plísně. Existují nejrůznější formy prostředků na hubení plísně, které použijete formou postřiku nebo přidáte k zálivce rovnou do půdy.

presazovani   presazovani-kvetin

Domácí prostředky proti plísni

K hubení plísně v květináči existuje hned několik domácích prostředků. Výhodou je, že je většinou máte doma, jsou cenově dostupné a mohou být účinné, zejména při mírných infekcích.

Mezi nejčastější organické metody proti plísni patří: 

  • Roztok octa - ocet ničí plíseň a zároveň je spolehlivým preventivním opatřením. Roztok octa a vody se míchá vždy napůl.
  • Sojové mléko - obsahuje proteiny, které posilují obranyschopnost rostlin proti plísni. Smíchejte 1 díl mléka s 10 díly vody.
  • Rostlinné oleje - fungicidními vlastnostmi oplývá zejména eukalyptový či čajovníkový olej. Stačí přidat pár kapek do ostřikovače.
  • Sůl - dvě čajové lžičky smícháte s litrem vody a tímto roztokem následně postříkáte postižené části rostlin. Sůl má výrazné antibakteriální vlastnosti.
  • Soda bicarbona - zmírňuje pH a brání rozšiřování plísně. Stačí přidat čajovou lžičku sody do 1 litru vody.

Chemické přípravky proti plísni

V případě, že vám nezabírají domácí prostředky, zřejmě budete muset sáhnout po účinných chemických přípravcích, které si poradí i s agresivnějšími formami plísně.

Zde je přehled těch nejpoužívanějších se skvělými výsledky:

  • Fungicidní sprej se aplikuje rovnou na postižená místa. Spreje obsahují různé účinné látky, jako je například chlorothalonil, myclobutanil nebo thiophanate-methyl.
  • Měď má přirozené fungicidní vlastnosti, a z toho důvodu se přidává do některých přípravků.
  • Systemické insekticidy jsou formulovány s fungicidními vlastnostmi a mohou být účinné při léčbě plísně, která je spojena s hmyzem, jako jsou například mšice a molice.
  • Výhodou fungicidních prášků hubících plísně a houby je možnost zamíchat směs rovnou do půdy.
  • Systémové fungicidy jsou k dispozici převážně ve formé koncentrátů, které můžeme aplikovat na půdu i listy rostliny.

UPOZORNĚNÍ: Před použitím jakéhokoli chemického přípravku pečlivě prostudujte návod k použití a bezpečnostní pokyny. Důkladně dodržujte doporučené dávkování a postupy. Bezpečnosti věnujte pozornost především v případě, že máte v domácnosti mazlíčky nebo malé děti.

Prevence plísně je základ

Kromě boje s existující plísní je také důležité přijmout opatření ke snížení rizika vzniku nové infekce.

Zahradní tipy proti plísni:

Správná zálivka: Zalévejte rostliny pouze tehdy, když je to skutečně potřeba, a dejte půdě dostatek času na vyschnutí mezi zaléváním.

Zavedení drenážní vrstvy: Spousta lidí na drenážní vrstvu nemyslí, případně ji využívá pouze u vyvýšených záhonů. V květináčích ale poslouží stejně dobře.

Dostatečná ventilace: Umístěte květináče na místo s dostatkem vzduchu a přirozeného světla. Používáte-li ke květináči ještě obal, myslete na to, aby mezi květináčem a obalem byla dostatečná mezera a kořeny mohly dýchat.

Hygienická opatření: Při manipulaci s rostlinami si vždy umývejte ruce, abyste zabránili přenosu škodlivých organismů. Zvláště pokud používáte chemické přípravky proti plísni.

Pravidelná kontrola rostlin: Pravidelně kontrolujte rostliny na příznaky plísně a okamžitě zasáhněte, pokud ji zaznamenáte. Stejně jako v případě škůdců je i u plísně základem prevence a včasný zásah. 

Udržitelné zahradničení v praxi

Udržitelné zahradničení zahrnuje přístupy a praktiky, které minimalizují negativní dopady na životní prostředí a zároveň podporují zdraví rostlin a biodiverzitu. Pokud jde o prevenci plísně v zahradničení, existuje několik udržitelných opatření a praktik, které lze aplikovat. Jedná se převážně o důkladnou a správnou péči o půdu zahrnující správnou zálivku, výsadba s dostatečnými rozestupy (kvůli cirkulaci vzduchu), výběru odolných plodin, rotace rostlin a podpora biodiverzity.

vyvysene-zahony-na-zahrade   pareniste

Zbavit se plísně v květináči může být zdlouhavý proces, ale se správnými opatřeními a péčí lze zabránit šíření a zachovat zdraví vašich rostlin. Důležité je pravidelně sledovat stav rostlin a rychle reagovat na jakékoliv změny, aby se minimalizovalo riziko infekce plísní, a vy se tak mohli těšit z krásné zahradní dekorace.

Související články

NÁVOD: Jarní věnec - postup krok za krokem

NÁVOD: Jarní věnec - postup krok za krokem

bily-prouteny-venec

Dekorativní věnce na dveře si získávají stále více příznivců. Umí zkrášlit domov a zároveň rozjasnit náladu každému příchozímu včetně vás samotných. Pozvěte si jaro domů a vyrobte si s námi věnec přesně podle svého vkusu. Největší výhoda? Rozhodně nepotřebujete zvláštní dovednosti, ani speciální materiál. Vystačíte si s pár drobnostmi. Koukněte sami!

V dnešním článku najdete návod na věnec pro pokročilé i začátečníky. Čekají vás také inspirace pro jarní věnec z netradičních i recyklovaných materiálů, které šetří váš čas i peněženku.

Obsah

  • Jarní věnec DIY
  • Materiál na jarní věnec
  • Postup: krok za krokem
  • Jarní výzdoba
  • Co v jarní výzdobě nesmí chybět
  • Inspirace na jarní věnce
  • Pletení věnce z proutí

Jarní věnec DIY

Velikonoční věnec nesmí v jarní výzdobě rozhodně chybět. Vyrobit si můžeme minimalistický věnec z dřevěných korálků, rustikální věnec na stůl z kmene stromu, či jednoduchý věnec z překližky. My letos vyzkoušeli tradiční věnec na dveře z proutí. Napodobíte nás, nebo se necháte okouzlit moderními trendy jarních věnců?

Materiály na jarní věnec

jarni-prouteny-venec   zdobeni-vence   ozdobeny-prouteny-venec

Návod na jarní věnec

Výroba jarního věnce krok za krokem:

  1. Nachystáme si vhodný proutěný věnec, který nám poslouží coby podklad pro jarní věnec pro začátečníky. Zvládne ho totiž opravdu každý.
  2. K věnci si přichystáme sušené květiny dle našeho výběru. Sušené květiny půjdou dobře aplikovat i mezi jednotlivé vrbové proutky proutěného korpusu. Pokud by se vám zdálo, že vypadávají, můžete je připevnit pomocí zeleného květinářského drátku, případně tavicí pistole.
  3. Na věnec připevníme tavící pistolí překližkové výřezy s jarní tematikou.
  4. Výřezy z překližky můžeme ponechat v přírodním provedení, případně je stačí namalovat akrylovými barvami, případně fixy, a zvolit si tak barevné provedení, které v nás nejvíce evokuje jarní náladu.
  5. Věnec připevníme pomocí přírodního provázku a pověsíme tam, kde nám bude dělat největší radost.

Jak na jarní výzdobu interiéru

Jarní dekorace do bytu vdechnou vašemu domovu kousek tepla, hřejivosti a vůně lesa. Uchvátí barevností, ale i použitými přírodními materiály. Exkluzivně vám nyní přinášíme nápady, jak domů pozvat svěžest jara. Všechny zmíněné dřevěné dekorace lze hravě vyrobit doma svépomocí. Můžeme osobně potvrdit, neboť jsme výrobu vyzkoušeli za vás.

Co vám na jaře nesmí doma chybět

Jarní věnec je samozřejmě nezbytnou součástí nejen velikonoční výzdoby. Nemluvě o kouzlu ruční práce. Jarní dekorace ale výrobou věnce nekončí. Inspirujte se dalšími nevšedními nápady a pozvěte si jaro domů!

  • Velikonoční zajíčci z podložky z kmene stromu ozdobí například dekoraci z kroucených vrbových proutků, nebo je zavěsíme na svazeček natrhaných “kočiček”. 
  • Jarní věnce všech možných tvarů a velikostí – i my se rádi necháme strhnout modními trendy a věnce prostě milujeme. Vyzkoušeli jsme jich hned několik.
  • Dřevěná vajíčka zdobená pyrografií – zkuste letos zdobení vajíček trochu jinak. Vypalování do dřeva je poměrně snadnou technikou práce se dřevem a umí vykouzlit zázraky. Přesvědčte se sami.

drevene-vajicko   dreveny-dekoracni-spalek   dreveny-velikonocni-zajicek

  • Velikonoční dekorace vyrobené z vaječných skořápek – vyzkoušejte velice snadnou dekoraci, k jejímuž tvoření můžete s klidem pozvat i děti. 
  • Věnec s vajec s dřevěným zajíčkem – dřevěná vajíčka nemusíme využít jen jako zajímavé kraslice. My z nich vytvořili zajímavý věnec (hnízdečko), který se na bohatě prostřeném velikonočním stole efektně vyjímá.
  • Dřevěné překližky vhodné k vytvoření květinové dekorace do vázy. Nechcete si s dekoracemi lámat hlavu? Naše velikonoční překližkové výřezy stačí naaranžovat do vázy a máte velikonoční dekoraci hotovou doslova a do písmene za pár minut.
  • Jarní dekorace z proutí – vrbové proutky jsou nejdostupnější a nejtradičnějším materiálem s pevně zakořeněnou řemeslnou výrobou. Proutky můžete jen tak naaranžovat do vázy, uplést z nich ozdobnou proutěnou kouli, nebo jednoduchý věnec.
  • Háčkované dekorace - ještě jste nepropadli kouzlu háčkování? Pak je rozhodně načase! Pomocí háčkování vytvoříte krásné košíky na drobnosti, květináče, nástěnné dekorace, podtácky, ale i velikonoční kraslice, které vám budou dělat radost po celé jaro.
  • Nezapomeňte na truhlíky! Dřevěné truhlíky jsou dekorativní záležitostí již samy o sobě. Pokud do nich zasadíte jarní květiny (jako jsou například primulky, zakrslé kopretiny, macešky nebo narcisy), tak máte jarní dekoraci hotovou doslova za pár minut.

dreveny-zajicek   drevene-vajicka   dreveny-vyrez-kraslice

Nápady na jarní věnce

Pokud hledáte inspiraci na to, jak udělat jarní věnec, tak se podívejte na oblíbené varianty.

Jarní věnec z papíru nepatří zrovna mezi trvanlivé kousky. Na druhou stranu je papírový věnec ekologický, vysoce variabilní a skvěle se hodí i pro tvoření s dětmi. Z novinového papíru snadno vyrobíte korpus, populární je rovněž výroba papírových růží.

Věnec z umělých květin - velkou výhodou věnce z umělých květin je samozřejmě jeho údržba, ale i trvanlivost. Takový věnec jednoduše po sezoně schováte a opět vytáhnete, když bude potřeba. Na trhu existuje nepřeberný výběr umělých květin. Stačí si jen vybrat.

Personalizovaný jarní věnec - jarní věnec na dveře rovnou se jménem? Skvělý nápad! Jarní dekorace tak bude splňovat i praktický účel. ČistéDřevo.cz se specializuje na vyřezávání do dřeva a personalizované dárky. Bude hračka pro vás vyrobit dřevěnou jmenovku přesně podle vašich představ, kterou jednoduše připevníte na korpus a dozdobíte.

Věnec z přírodních materiálů - potěší vaši peněženku, komponenty nasbíráte na procházce lesem, a vytvoříte tak velice levný jarní věnec. A co na výrobu použít? Například již zmíněné proutí nebo větvičky, ale i šišky, skořápky z vajíček, obyčejnou slámu a další recyklované materiály pro jarní věnec v jedinečném provedení.

jarni-venec   venec-prirodni

Zkuste si věnec z proutí uplést sami

Věnec z vrbového proutí patří k těm nejtypičtějším znakům právě přicházejících Velikonoc. Naši předkové ho pletli sami a zkušenosti si předávali z generace na generaci. Vrbové proutí symbolizuje nový život a kruh zase koloběh života. Pletení věnců na oslavu jara je známé již z pohanských dob. Své pevné místo ale v domácnostech obhajuje dodnes. I my jsme si takový proutěný věnec v minimalistické verzi zkoušeli vyrobit. Zkusíte ho s námi? Naše video vám bude dobrým průvodcem!

Pro další inspirativní návody na dekorace a nejen jarní výzdobu navštivte náš Pinterest, kde toho pro vás máme nachystaného mnohem víc. Jsme pro vás i na Facebooku, Instagramu i TikToku.

Související články

Háčkované podtácky: Návod na háčkování krok za krokem

Háčkované podtácky: Návod na háčkování krok za krokem

nahledovka-hackovane-podtacky

Háčkování je umění, které propojuje tradici, kreativitu a užitečnost. Jedním z nejoblíbenějších projektů pro milovníky háčkování jsou podtácky – domovu dodávají šmrnc, jsou vhodné i jako dárky a navíc je vřele doporučujeme pro začátečníky. Háčkované podtácky nejen že ozdobí dřevěný nábytek, ale také ochrání povrchy před poškrábáním a skvrnami.

V dnešním návodu se zaměříme na vytvoření háčkovaných podtácků krok za krokem. Připravte háček, přízi a hlavně trpělivost. Jdeme na to!

Obsah

Jak vybrat polotovary na háčkovaný podtácek

  • Polotovarů pro výrobu háčkovaných podtácků vyrábíme v několika velikostech. Záleží na vašich preferencích. Pro menší šálky na kávu se hodí spíše velikost 10 cm. My vřele doporučujeme univerzální velikost podtácku - 12 cm. Pivní korbel si zase zaslouží o něco větší velikost, tedy 14 cm.
  • Vybírat rovněž můžete hned z několika unikátních designů - nabízíme barevné podtácky s oblíbenými motivy i s gravírováním. Vypalování do dřeva na míru doporučujeme převážně pro personalizované dárky
  • Na ČistéDřevo.cz ručíme za vysokou kvalitu dřevěných překližek, ale i jedinečného kreativního zpracování - disponujeme kvalitními lasery i strojem na tvrzený barevný potisk dřeva.
  • Dřevěné polotovary na háčkovaný podtácek vyrábíme z kvalitní březové překližky, ta okouzlí světlým přírodním vzhledem i jemně přiznanými letokruhy. U březové překližky navíc máme zkušenost i s tím, že na ní naše jedinečné designy a motivy nejlépe vyniknou.
  • Pro běžné účely drobností k háčkování a dalšímu DIY tvoření používáme překližky o tloušťce 3 mm. Ale velice rádi vyhovíme vašim přáním - své specifické požadavky zasílejte na info@cistedrevo.cz, naše zákaznická podpora vám ráda vyhoví a vytvoří cenovou nabídku háčkovaných podtácků například z jiných materiálů a tlouštěk, nebo s motivem na míru.

DIY dekorace i originální dárek

Hledáte originální nápady na dárky, které jsou navíc eko-friendly? Zkuste ruční výrobu! Ve chvíli, kdy spojíte dřevěný výrobek spolu s tradičním řemeslem, vytvoříte nejen krásné dárky, ale i stylové domácí dekorace. Nabízíme unikátní design jednotlivých podtácků vhodných k obháčkování. Vybírat můžete z dřevěných podtácků s barevným tiskem nebo gravírováním. Jsme největší specialisté na gravírování do dřeva. Stačí napsat váš požadavek na laser@cistedrevo.cz a naši odborníci již vše zajistí k vaší spokojenosti.

Materiál pro háčkování

prize   hackovani-podtacek   hackovani-podtacku

Návod na háčkování

  1. Vybereme vhodné polotovary na výrobu podtácků k obháčkování. V případě, že se bude jednat o dárek, je zde možnost nechat si na podtácek vygravírovat vzkaz, jméno, logo nebo obrázek.
  2. Kromě designu je rovněž důležité zaměřit se na výběr barvy příze, aby nám ladila s celým podtáckem, případně se stylem vašeho interiéru. Vyberte si z naší bohaté nabídky přízí.
  3. Postupujeme stejně, jako u háčkování košíků, nebo například kraslic k obháčkování.
  4. Prostrčíme háček dírkou v podtácku, nabereme přízi a následně provlečeme očkem tak, jako vidíte na videu.
  5. Pokračujeme po celém obvodu podtácku. Tento postup je velice dobrý pro začátečníky. Naučíte se základům a zvládnete si je osvojit v poměrně krátké době.
  6. Háčkování ukončíme tak, že si necháme lehce povytáhnuté očko z posledního stehu a následně ze zadní strany provlečeme háček společně s vybranou přízí z klubka. Poté prostrčíme zpět mezi dvě oka ve tvaru “V”.
  7. Tento postup zúročí začátečníci i pokročilí.

Péče o háčkované výrobky

Ve většině případů se příze vyrábí z bavlny nebo vlny, příp. kombinací materiálů. Háčkované hračky, módní doplňky, oblečení, kabelky a doplňky do domácnosti nikdy neperte v pračce a v horké vodě. Výrobek perte vždy v ruce, a to ve vlažnější vodě. Rozhodně nešlápnete vedle, pokud sáhnete po pracím prostředku určenému k ručnímu praní. V případě využití příze s příměsí vlny (merino vlny) doporučujeme použít prací přípravek pro tyto účely přímo určený (například s lanolinem). Ale pozor - tento návod na péči o háčkované produkty neplatí, pokud používáte jakýkoliv polotovar ze dřeva - dno, víko, apod. Dřevěná překližka rozhodně nepatří do vody. V takovém případě doporučujeme produkt pouze pravidelně oprašovat, případně lehce obetřít navlhčeným hadříkem.

Vše, co potřebujete vědět o dodání produktů k háčkování

  • Všechny potřeby na háčkování (včetně příze, háčků, dřevěných doplňků a den na háčkované košíky) máme skladem. Objednáte-li a zaplatíte objednávku do 12 hodin dopoledne, druhý den již budete mít balíček u sebe doma.
  • Vzory háčkování a návody (i pro začátečníky) najdete na YouTube, ale také na Pinterestu a na dalších sociálních sítích ČistéDřevo.cz.
  • V případě rozměrů doporučujeme zvážit vlastní potřeby a následně si vybrat z naší bohaté nabídky.
  • Fotografie háčkovaných podtácků (ale i dalších vašich výtvorů) nám posílejte do zpráv, na e-mail nebo se pochlubte v komentáři. Inspirujete tak další jedince nadšené do rukodělných prací.
  • Disponujeme nejlepšími cenami na trhu! 

dna-na-kosiky_2   pomucky-na-hackovani   vika-na-kosiky

Recenze háčkovaných podtácků

Spousta zákazníků u nás rovněž nakupuje dřevěné polotovary a výrobky pro DIY tvoření, které následně využijí pro své obchodní účely.

Zuzka z e-shopu bySuzannee o našich produktech říká: “Ráda nakupuji na ČistéDřevo.cz, protože mají bezkonkurenční ceny na trhu a perfektní zákaznický servis.”

Floristka Jana zase využívá naše výřezy z překližky jako doplněk pro své nádherné kytice i věnce. “ČistéDřevo.cz mi vždy vyjde vstříc ohledně mých požadavků a komunikace je velice rychlá.”

macrame-duha   konstrukce-na-hackovani_2

Jste kreativní nadšenci a v háčkování jste se zhlédli? Pak se podívejte i na další naše návody, které jsou určeny jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Související články

Velikonoční pomlázka - kde se vzala a jak ji uplést?

Velikonoční pomlázka - kde se vzala a jak ji uplést?

pomlazka-kosik-vajicka

K velikonočním zvykům neodmyslitelně patří pomlázka. Správně by si ji muž měl uplést sám. Podívejte se společně s námi na snadný postup, který zvládne i úplný začátečník, který k ruční práci dosud ani nepřičichl. 

V článku kromě návodu na pomlázku najdete rovněž tipy na velikonoční a jarní dekorace z proutí, které vám do bytu vnesou jarní atmosféru i kousek přírody.

Obsah

Pleteme z vrbového proutí – velikonoční pomlázka

Snadný návod, který zvládne úplně každý. Samozřejmě existuje více stylů pletení pomlázky a rovněž i rukojeti. My jsme ale vybrali podle nás ten nejsnadnější.

pomlazka-kolednik

Materiál na pomlázku

  • Vrbové proutky
  • Nůžky na proutky
  • Pentličky na dozdobení

pomlazka-vyroba   pomlazka-pleteni   pomlazka-pleteni-doma

Proutí a stuhy na pomlázku

K výrobě pomlázky se nejčastěji používají proutky z vrby košíkářské, bílé nebo z jívy. Výběr vrby rovněž není náhodný. Krom jejich praktických vlastností (jako je ohebnost, pružnost, dostatek materiálu i brzy na jaře), má i své symbolické vlastnosti.

Zajímavosti o vrbě:

  • Je na jaře úplně prvním stromem, který sílí a obrůstá listím z přebytku energie.
  • Po odřezání větví velice rychle dorůstají větve nové.
  • Díky těmto vlastnostem se vrba stala symbolem pro neutuchající regeneraci, obnovu/obrodu, ale i vnitřní sílu.

Obyčej dávání stuhy je o něco mladší a barvy stuhy mají samozřejmě svou symboliku. Dnes už toto znamení nemá takový význam, tak si ji alespoň pro zajímavost připomeňme. Žlutá stuha znamenala pro chlapce odmítnutí, modrá naději, červená barva lásku, zelená oblibu.

kosikarska-vrba   strihani-prouti

Pleteme z proutí pomlázku

Technika pletení pomlázky není nijak náročná. Stačí trocha cviku a budete doslova odborník. 

  1. Pokud pomlázku pleteme z vrbového proutí, tak musíme myslet na to, že čím čerstvější budou proutky, tak nejen, že se vám pomlázka bude lépe plést, ale zároveň bude karabáč pružnější a nebude se lámat.
  2. V dnešním návodu se podíváme na zoubek pletení pomlázky z 8 proutků.
  3. Pletení z proutí vždy začíná vhodným výběrem materiálu. Vezmeme si tedy 8 stejně dlouhých a silných proutků.
  4. Proutky přiložíme k sobě a mezi ně stiskneme tenký koncový proutek, který začneme kolem těchto 8 prutů postupně omotávat – tím nám vznikne rukojeť velikonoční pomlázky. 
  5. Ve chvíli, kdy máme hotovou rukojeť, rozdělíme pruty na polovinu.
  6. V první čtveřici vytvoříme opět mezeru do které zapleteme první prut. 
  7. Můžeme začít například zprava. Vezmeme vždy vnější prut, který zespod zapleteme do mezery v levé čtveřici prutů.
  8. Prut následně obmotáme dookola tak, že z něj vznikne prut vnější.
  9. Nyní na pravé straně uděláme mezeru mezi 4 pruty a vezmeme vnější prut z levé strany, který do mezery na pravé straně vpleteme a omotáme tak, že z něj uděláme prut vnější.
  10. Tento postup následně opakujeme na obou stranách a tvoříme z proutí pravidelný pletený vzorec.
  11.  Pokud si hlídáme postup, tak výrobu z proutí budeme mít za chvíli v ruce a hotová pomlázka bude na světě.

Pletení pomlázky ze 4 prutů

Obvykle se plete pomlázka z 8 prutů. Máme pro vás ale připravenou i snazší variantu. 

Jak uplést pomlázku ze 4 prutů?

Vlastně postupujete úplně stejně jako u postupu výše, ale s tím rozdílem, že vnější prut nevkládáte do mezery mezi 4 pruty, ale pouze mezi dva. Díky tomu je manipulace daleko snazší, obzvlášť pro začátečníky.

Tipy na velikonoční dekorace z proutí

Máte rádi jaro a ve výzdobě interiéru i exteriéru se doslova vyžíváte? Pak se nechte pohltit ruční výrobou a tradičními velikonočními dekoracemi. Domácí výrobu z proutí navíc zvládne i úplný začátečník bez předchozích zkušeností. Co z vrbového proutí si domů pořídit, aby měl domov ten správný jarní nádech? Více tipů najdete na našem Pinterestu.

  • Jarní proutěný věnec
  • Proutěný košík v jarním nebo velikonočním duchu
  • Váza s březovými, nebo vrbovými proutky
  • Koule z proutí
  • Proutěná hnízdečka

jarni-venec-z-prouti   jarni-venec-diy   proutena-koule

Kde se vzala pomlázka

Historie pomlázky je velice bohatá a sahá až do pohanských dob. Historicky se pomlázka používala jako prostředek k probuzení přírody k novému životu. Mladé výhonky symbolizovaly plodnost a obnovu. Během již křesťanských Velikonoc se pomlázka stala prostředkem, skrze který se měla přinést do domácností síla, zdraví a plodnost.

Pomlázka a její význam

Jak už bylo zmíněno, tak má pomlázka hluboké kořeny již v pohanských dobách. Ostatně nejen v českých zemích křesťanské svátky navazují na pohanské rituály či je přímo nahrazují. Ale jak se říká, kořeny jsou velice silné a vymýtit je jen tak nejde. Význam pomlázky i Velikonoc je proto mnohoznačný a vychází z naší nejstarší historie.

  • Plodnost - pomlázka je vyrobena z mladých vrbových větviček, a symbolizuje tak nastávající plodnost jara. Lehkým šleháním mladými vrbovými proutky se tak údajně zajišťovala i plodnost mladých žen.
  • Obnova - jarní období je časem obnovy přírody, kdy se probouzejí rostliny a zvířata po zimním spánku. To samé by měl udělat i člověk.
  • Očista - mnoho lidí i léčitelů věří, že má pohlazení pomlázkou očišťující účinek pro tělo i mysl.
  • Ochrana - údajně přináší ochranu proti nemocem a zlým silám
  • Spojení generací a obyčejů - starší generace vyrábějí pomlázky pro mladší a předávají tento zvyk dalším pokolením.
  • Tato velikonoční tradice je spojena s radostí a veselím, které přináší jaro a Velikonoce. Zvyk pomlázky je často provázen zpěvem, tancem a radostnou atmosférou.

velikonocni-vyzdoba-a-doplnky

Co když…

… si netroufáte na vlastní výrobu? U nás v ČistéDřevo.cz najdete spoustu proutěného zboží určeného jak pro praktické, tak dekorační účely. Přesto vám ale z vlastní zkušenosti vřele doporučujeme si tvoření z proutí alespoň vyzkoušet. Pokud se vám podaří získat vhodný materiál, na kterém je tvoření z březového proutí i toho vrbového založeno, tak již máte vyhráno. Jak takové proutí sehnat a pečovat o něj najdete například v našem rozhovoru s lidovým košíkářem Jiřím Adámkem.

Různé názvy pro pomlázku

A na závěr pro vás máme malou zajímavost. Víte, jaké další zajímavé názvy má pomlázka? Říká se jí například velikonoční žíla nebo karabáč, někde se jí říká hodovačka a na severu Moravy se ujal i název tatar. Já pocházím z Valašska na pomezí hranic se Slovenskem a tam se pomlázce tradičně zase říkalo korbáč. Méně známé jsou například názvy mrskačka, kyčka, dynovačka.

Hledáte-li inspiraci nejen na proutěné dekorace, jarní novinky, ale i DIY postupy pro práci se dřevem, tak navštivte náš Pinterest, kde najdete skvělou inspiraci. Pinujte s námi!

Související články

Návod na háčkovaná velikonoční vajíčka - kraslice

Návod na háčkovaná velikonoční vajíčka - kraslice

nahledovy-kraslice

Velikonoční období přináší nejen radost z probouzející se přírody, ale také bohatou tradici, spojenou s různými symboly a zvyky. Jedním z nejvíce rozpoznatelných prvků jara jsou velikonoční vajíčka, která symbolizují nový život, obnovu a naději. V různých kulturách se vajíčka zdobí rozmanitými technikami a materiály, a jednou z těch tradičních a zároveň krásných forem jsou háčkovaná velikonoční vajíčka.

V našem článku se zaměříme na historii háčkovaných velikonočních vajíček, další techniky používané k výrobě lidových kraslic, materiály, které můžeme použít, a inspirativní nápady pro vlastní tvorbu. Obohaťte si velikonoční svátky s přesným návodem na výrobu velikonočních kraslic DIY.

Obsah

Pletené velikonoční kraslice

Každým rokem spousta z nás hledá nové a nové způsoby, jak ozdobit velikonoční kraslice. Zdobení vajec má v naší lidové tvorbě velmi bohatou tradici, která patří k té nejvýjimečnější na světě. I my v ČistéDřevo.cz každý rok podléháme novému trendu. Už jsme zkoušeli tradiční malování voskem či vypalování do dřevěných vajec pomocí pájky. Letos jsme se ale nechali okouzlit vajíčky z překližky zdobenými háčkováním. Pojďte si je vyrobit společně s námi!

kraslice-k-obhackovani

Materiály pro pletené kraslice

Veškerý materiál na háčkování kraslic najdete na ČistéDřevo.cz, kde můžete vybírat ze štědré a rozmanité nabídky nejen přízí, ale i nejrůznějších doplňků a dřevěných dekorací.

prize-na-hackovani_1   material-na-hackovani   pleteni-kraslic-postup

Návod na pletené kraslice

Návod na háčkované kraslice krok za krokem. K postupu přidáváme video nejen pro začátečníky.

  1. V první řadě si vezmeme polotovary ve tvaru velikonočních vajíček.
  2. Postupujeme stejně jako u obháčkování dna na košíky.
  3. Prostrčíme háček dírkou ve dnu z překližky a nabereme přízi a následně provlečeme očkem tak, jak vidíte na videu.
  4. Nyní pokračujeme stejným způsobem po celém obvodu naší kraslice.
  5. Řadu ukončíme tak, že si necháme povytáhnuté očko z posledního stehu a následně zezadu prostrčíme háček společně s přízí z klubka dopředu a na háček navlečeme očko z posledního stehu. Následně prostrčíme zpět mezi dva stehy ve tvaru “V”.

Pletené kraslice pro začátečníky - čemu se vyvarovat?

Tipy a triky pro začátečníky:

  1. Nedávejte si pro své začátky příliš velké sousto. Ze startu si vystačíte i s jednoduchým návodem na pletení kraslic (tutoriál na kabelku nechte na později). Začínejte od těch nejjednodušších vzorů a stehů a postupně přidávejte na složitosti.
  2. Zuzana z By Suzannee, která se již delší dobu profesionálně věnuje háčkování, říká: “Pro začátek je nejlepší začínat s tím největším háčkem, lépe se nabírá příze, výsledek je rychlejší a nebudou vás hned bolet ruce.”
  3. Buďte trpěliví - uvědomte si, že žádný učený z nebe nespadl a bohužel vaše první výtvory dost pravděpodobně nebudou patřit zrovna mezi ukázková díla. 
  4. Nenápadně si označte začátky a konce řad. Díky tomu vám práce půjde rychle od ruky a vy budete mít o své práci přehled.
  5. Doporučujeme začít s háčkováním košíků za pomoci dna z překližky. Práci si tak značně ulehčíte a naučíte se detailněji pracovat s napětím příze.

Na co si dát při háčkování pozor:

  • Výběr příze - volba příze je pro háčkování zásadní. Pro začátky se hodí pevnější příze se střední pružností.
  • Vhodný háček - tip na velikost háčku najdete vždy na etiketě příze. Toho se rozhodně držte! Jak už jsme ale zmiňovali ale výše, v začátcích se vám bude nejlépe pracovat s největším háčkem (velikost 10).
  • Čtení pletacího/háčkovaného vzoru nikdy nepodceňujte a nejdříve jej dobře prostudujte. V našem magazínu najdete srozumitelné návody i s podrobnými foto a video postupy.
  • Napětí - každý háčkuje jiným způsobem, někteří háčkují uvolněněji a jiní spíše napnutě. Je dobré vyzkoušet si napětí příze s vámi zvoleným háčkem a vzorem, abyste získali představu o výsledné struktuře. Pokud zvládnete hlídat si správné a pro svou práci ideální napětí - jste na na dobré cestě.

prize-k-hackovani   hackovani

Tradiční velikonoční kraslice

Když už teď víme, jak na pletené kraslice, pojďme společně ještě nahlédnout do malého historického okénka. První zmínky o zdobených vejcích sahají až do starověkých kultur, jako byla starověká Persie, antické Řecko a Řím. Věří se, že tradice zdobených vajec byla spojena s jarním obřadem a obnovou života, což se později proměnilo v křesťanskou symboliku zmrtvýchvstání spojenou s Velikonocemi. Historie velikonočních kraslic je tudíž nejen velmi zajímavá, ale je i připomínkou bohaté kultury napříč všemi kontinenty.

Inspirace pro velikonoční kraslice

Jsou vám háčkované kraslice málo a hledáte další inspirativní nápady pro velikonoční výzdobu interiéru a exteriéru? Máme pro vás výčet těch nejznámějších vzorů, ale i technik, které jsou prověřený časem i samotnými kreativci.

Velikonoční kraslice: vzory

Geometrické vzory

Ač je to možná k nevíře, tak geometrické vzory jsou historicky nejstarší. Vzpomeňme si na tradiční hliněnou tvorbu a její výzdobu, kde právě geometrické vzory převládají.

Rostlinné motivy

Vyniká romantickým nádechem a objevuje se zde samozřejmě inspirace okolní přírodou. V mnoha případech se na kraslicích objevuje kombinace rostlinné a geometrické výzdoby.

Figurální tvorba

Je historicky doloženo, že figurální tvorba je o mnoho mladší, než právě výše zmíněné geometrické a rostlinné výzdoby. Své uplatnění nalezla převážně v regionálním umění. A co si pod figurální tvorbou představit? Jedná se převážně o zvířecí motivy ve tvaru slepiček, kohoutků, motýlů a dalších motivů typických pro jaro.

Folklorní vzory

Ve folklorní tvorbě převažují obrazce, které se objevují například i na oblečení a další výzdobě v domácnosti jednotlivých krajů a obcí. 

Dírkované kraslice

Patří mezi poměrně novodobé techniky, kdy se do vyfouknutých kraslic pomocí vrtačky (nebo nebozezu) vrtají drobné dírky. Výsledek působí jemně a romanticky. Ve většině případů se ponechává přírodní barva skořápek.

Velikonoční vajíčka ve tvaru holubiček 

Jedná se o velice tradiční výzdobu našich předků, na kterou se dnes již zapomnělo. Holubičky se většinou věšely nad stůl, nad vchodové dveře a samozřejmě i nad dětskou postýlku či kolébku.

Velikonoční kraslice: techniky

Existuje spousta tradičních a regionálních technik, které se liší, ale všechny mají něco společného - ctí krásné lidové obyčeje v tom nejryzejším duchu.

Jaké techniky jsou ty nejznámější?

  • Malování voskem provádí každý jinak. Nám se vyplatilo rozehřát na lžíci voskovku, a následně do ní namáčet jehlu či špendlík zapíchnutou v tužce, a tímto způsobem malovat. Vyžaduje to rychlost a zručnost, kterou si ale poměrně rychle osvojíte.
  • Háčkování kraslic přišlo do módy až v posledních letech. Mimochodem i celkové háčkování se k nám dostalo v průběhu 20. století. Momentálně ale háčkované kraslice patří k oblíbené technice, která má své příznivce v mnoha rodinách.
  • Přírodní obarvování pomocí běžně dostupných surovin jako je například červené zelí, cibule, kurkuma nebo červená řepa.
  • Drátkování patří ke složitějším technikám, které si již žádá více umu. K drátkování kraslic se nejvíce hodí tenký drát, se kterým se lépe manipuluje. 
  • Vyškrabávání je velice známou technikou s obdivuhodnou historií. V muzeích zabývajících se lidovými obyčeji najdeme i kraslice z přelomu 18-19. století. Takové najdeme například ve fondu muzea Klobouků u Brna. A jak vyškrabování probíhá? Vejce se nabarví (dříve přírodními barvivy, dnes se používají i barvy vhodné pro styk s potravinami) a po zaschnutí se jehlou vyškrabávají požadované vzory.
  • Polepování slámou je poměrně snadná historická technika, která se dá hravě zvládnout i s dětmi.

malovane-velikonocni-kraslice

Personalizované velikonoční kraslice

Jsme největší specialisté na trhu na vypalování do dřeva. Gravírujeme texty, obrázky, loga a jména za naprosto bezkonkurenční cenu. Pokud tedy hledáte něco unikátního, co darovat koledníkům, tak jsou dřevěná vajíčka z překližky se jménem na míru tím pravým ořechovým. Pokud navíc takovou překližku obháčkujete, bude vaše kraslice v košíku rozhodně tím největším a nejhezčím pokladem.

personalizovane-darky-velikonoce

Obohaťte svátky o jedinečné velikonoční dekorace. Ruční práce je krásnou relaxační činností, kterou každý ocení. V našem magazínu najdete spoustu dalších návodů na stylové dekorace, DIY projekty, práci se dřevem i praktické rady do domácnosti.

Související články

Návod na háčkování pro začátečníky: háčkovaný košík s kulatým dnem

Návod na háčkování pro začátečníky: háčkovaný košík s kulatým dnem

nahledovy-jak-uhackovat-kosik

Háčkování je úžasná relaxační činnost, díky které vznikají jedinečné výrobky včetně oblečení, dekorací, praktických košíků, hraček a mnohých dalších. Dnes se chceme zaměřit na háčkování pro začátečníky. Pojďte do jednoduchého háčkování s námi!

V dnešním článku se podíváme na konkrétní návod na háčkovaný košík. Kromě návodu zde najdete i video, seznam potřeb a podrobné fotografie. U praktických informací ale nekončíme, máme pro vás i tipy na doplňky a dekorace, kterými můžete košík ozvláštnit.

Obsah

Návod pro začátečníky na háčkovaný košík

Minule jsme se zaměřili na to, jak začít háčkovat snadno a rychle. Mrkněte na náš návod pro inspiraci. A můžete začít!

Co budeme potřebovat na háčkovaný košík

potreby-na-hackovani   detail-prize

Návod krok za krokem

Návod na háčkovaný košík s dřevěným dnem vám poslouží jako pomůcka. Více praktických informací a možná i dovedností získáte z přiloženého videa.

  • Vybereme si vhodné dno na výrobu háčkovaného košíku. Pro začátečníka se doporučuje začít s nejjednodušším tvarem - kulatým.

dna-na-kosiky

  • Zvolíme si velikost háčku a příze. Velikost háčku se vždy odvíjí od příze, na etiketě jednoduše najdete informace o tom, jak silná příze je a jaká velikost háčku se bude hodit pro danou přízi. Příze na e-shopu ČistéDřevo.cz mají 5 mm, doporučujeme tedy používat háček č. 5 - 7.

prize-detail-tloustky

  • Jako první obháčkujeme dno - jedná se o tzv. pevné oko. Postupujeme jako na videu. Háček provlečeme dírkou ve dnu. Nabereme přízi a provlečeme očkem zpět. Opět nabereme přízi a provlečeme skrz 2 očka. Oko utáhneme.

hackovany-kosik-detail

  • Jakmile je dno obháčkované po celém obvodu, vytáhneme z místa, kde je první řada spojena jedno očko. Na to pak navazuje další háčkování.
  • Pro tvorbu klasického kulatého košíku jsme zvolili krátký sloupek, který se skvěle hodí i pro začátečníky.

kratky-sloupek-hackovani

  • Háček opět provlečeme již hotovým uzlem na dně a dírkou v překližkovém dně. Nabereme přízi a vzniklým očkem provlečeme. Takto opět pokračujeme po celém obvodu, dokud není první řada hotová.
  • V místě, kde jsme ukončili řadu, opět zapíchneme háček mezi dvě horní nitky již vytvořeného očka (očko má tvar “V”). Nabereme přízi a očkem protáhneme zpět. Opět pokračujeme až na konec řady. Na konci zopakujeme postup jako na začátku tohoto bodu.

hackovani-detail

  • Stále pokračujeme v řadách dle návodu výše, dokud nedosáhneme požadované výšky košíku. Nižší košíky mohou posloužit například jako odkládací prostor na klíče. Vyšší se nebojíme použít jako obal na květináč.
  • Ukončení pletení je už na každém z nás. Někdo konec zalepí tavnou pistolí. Rovněž se dá udělat uzlík a zbytek spálit. Případně lze zbylou přízi nenápadně zaháčkovat do košíku. V takovém případě nemusíme již dělat žádný zakončovací uzlík.

Tipy na háčkování pro začátečníky

  • Pro úplné začátečníky doporučujeme bavlněnou přízi se střední pružností. Velice dobře se s ní pracuje.
  • Začínáme od základních stehů a s postupným sebezdokonalováním můžeme přidávat na obtížnosti.
  • Při háčkování je důležité přízi neutahovat moc a ani málo. Pokuste se držet stejné napětí po celou dobu háčkování pro rovnoměrný výsledek.
  • K začátečnickému háčkování se více hodí silnější příze. Výsledek je vidět téměř okamžitě. Nevýhodou tlustší příze je to, že tak dokonale nedrží tvar, což vám u košíku, případně u jiných výrobků pro začátečníky ale nemusí tolik vadit.
  • Pokud si i tak netroufáte na háčkování, vyzkoušejte nejrůznější konstrukce a sady na háčkování, se kterými je tato činnost o dost jednodušší.
  • Doporučujeme začínat kulatým košíkem za použitím dřevěného dna. Velice rychle si tak osvojíte základní techniky háčkování a naučíte se pracovat se samotným háčkem. Rychleji také pochopíte, který typ háčku a jaké napětí vám při háčkování nejvíce vyhovují, a získáte si tak svůj osobitý styl.

hackovani-diy-kosiku   konstrukce-na-hackovani_1

Doplňky pro háčkovaný košíček

Háčkovaný košík se skvěle hodí jako doplněk a dekorace do interiéru. Zároveň se jedná o praktického pomocníka pro všechny vaše nezbytnosti. Z háčkovaného košíku také snadno vyrobíte originální dárek pro vaše nejbližší. Na ČistéDřevo.cz najdete kromě příze, bohatého výběru den na košíky i nejrůznější cedulky, dřevěné dekorace z překližky, knoflíky, korálky, ucha na košíky a mnohé další doplňky, které se vám k háčkování nejen košíků budou hodit. Jsme také specialisté na gravírování do dřeva. Můžete si tedy vybrat dřevěný doplněk a na něj si nechat vygravírovat vzkaz, jméno, věnování, logo i obrázek podle svého přání. Vybrali jste si?

cedulka-z-preklizky

A k čemu se takový košík vůbec hodí? Můžete ho použít na odkládání drobností, jako stylový obal na květináč, háčkované košíky do koupelny zase můžete použít jako organizéry na kosmetiku nebo hygienické potřeby.

Související články

Jak začít s háčkováním - rady a tipy pro začátečníky

Jak začít s háčkováním - rady a tipy pro začátečníky

nahledovy-hackovane-kosiky

Háčkování je umění, které může přinést nejen radost a relaxaci, ale také vytvořit úžasné výrobky plné kreativity. Uháčkovat se dá téměř cokoliv od dekorací, košíků, oblečení až po krásné hračky pro děti.

Pro mnohé začátečníky může být háčkování záhadou, plnou nových termínů a technik. Nicméně s jednoduchými radami a postupy může být cesta k ovládnutí této dovednosti mnohem hladší. Článek vám přinese užitečné rady a tipy, které vám pomohou začít správně. Začneme výběrem správných materiálů a nástrojů až po pochopení základních stehů a technik.

Obsah

Základy háčkování v 7 krocích

Specialistka na háčkování a rukodělné techniky Nina radí, jak na háčkování pro začátečníky: “Doporučuju začít s košíkem, na které použijete dno z překližky. Na košík můžete použít základní stehy jako je pevný nebo řetázkový a pevné dno zaručí, že se i váš první výrobek povede.” S Ninou se tedy podíváme na přesnější postup, jak si takový háčkovaný košík vyrobit.

  1. Vyberte si dno pro váš košík. To může mít jakýkoliv tvar - oválný, čtvercový, kulatý i atypický. My doporučujeme začít s kulatým ve střední velikosti.
  2. Vhodná příze na košík je pevnější a z materiálu převažuje bavlna i vlna, případně se může jednat o směs (vlny a bavlny).
  3. Jako první si na dno otvorů navážeme smyčky. My jsme si pro háčkování vybrali jeden z nejjednodušších stehů - řetízkový. Zaručujeme, že se vám s ním bude skvěle pracovat a techniku háčkování si tak rychle osvojíte. Postupem času můžete experimentovat s přízemi i složitějšími stehy.
  4. Pomocí pevného stehu a smyček navážeme pří na otvory v dřevěném dnu. Velká výhoda dřevěného polotovaru tkví v tom, že nemusíte hlídat rovnoměrnost a vzdálenost smyček od sebe. Již nadělaná oka jsou skvělou pomůckou nejen pro začátečníky.
  5. Nyní již pokračujeme řetízkovým stehem po celém obvodu dna. Pro vytvoření košíkového tvaru podle potřeby ubíráme nebo přidáváme smyčky, aby se košík rovnoměrně rozšiřoval a výsledek tak byl celistvý.
  6. V háčkování postupujeme do té doby, dokud nepovažujeme výšku košíku za dostačující. Košíky můžou mít různé účely a výška se proto bude odvíjet od toho.
  7. A jak ukončit háčkování? Nejlepší je potáhnout za smyčku (smyčka tak zmizí). Přízi následně jehlou provleču dovnitř díla (cca 3 cm), zauzlím a zbytek ustřihneme.

Jak vybrat přízi?

Při výběru příze zvažujeme hned několik faktorů. V první řadě musíme vědět, na jaký typ výrobku se daná příze hodí.

Materiál - existuje mnoho různých typů přízí, včetně bavlny, vlny, akrylu, bambusu, hedvábí a dalších. Každý materiál má své vlastnosti, a proto je důležité vybrat přízi podle účelu projektu. Například bavlna je ideální pro letní oblečení, zatímco vlna poskytuje teplo v chladnějším počasí. Z hedvábí se zase háčkují ozdobné závoje a unikátní doplňky na oblečení.

Tloušťka - drobný krajkový ubrus z tlusté příze neuháčkujete, proto se zde volí ta nejtenčí možná velikost. Tloušťka ovlivňuje zejména požadovaný vzor. Začátečníkům doporučujeme volit tlustší přízi. Lépe se s ní manipuluje a výsledek je viditelný téměř okamžitě.

Pevnost - výrazně ovlivňuje vzhled výrobku. Pro měkký efekt (například u dekorací a hraček) volíme jemnou přízi. Pro kabelky a košíky, které musí držet tvar se zase více hodí pevnější materiál.

Napětí - před začátkem háčkování je dobré si uvědomit, jaký typ příze vám nejvíce vyhovuje. Každá příze má jiné napětí. Někomu se lépe háčkuje s pevnější přízí, která nemá tolik vůle a někdo zase preferuje pružnější materiál.

Specifické vlastnosti - některé příze mají speciální vlastnosti, například lesk, matnost, odolnost proti pomačkání nebo antibakteriální vlastnosti. Zvažte tyto vlastnosti v závislosti na tom, co od svého projektu očekáváte.

prize-na-hackovani

Snadný průvodce výběrem háčků

Při výběru háčků je klíčové zohlednit tloušťku příze a vzoru, který budete používat. K tomu dobře poslouží číslování háčků. Každý háček má označení tloušťky, a je důležité vybrat háček, který odpovídá doporučené tloušťce příze ve vašem vzoru. Obecně platí, že čím větší háček, tím vyšší číslo. Pro jemnější příze a detailní práce budete potřebovat tenčí háček (krajky například 0,6 nebo bavlna 2), zatímco pro hrubší příze volte silnější háček. Dále je vhodné zkoušet různé materiály háčků (např. plastové, kovové, dřevěné) a zjistit, s jakým materiálem vám nejlépe pracuje ruka, což ovlivní pohodlí při háčkování a napětí příze. Doporučenou velikost háčku najdete vždy na etiketě pořízené příze.

hacky-na-kosiky

Háčkovací vzory pro začátečníky

Máme zde pro vás výběr základních stehů pro háčkování:

Řetízkový steh - základní a velice jednoduchý steh, který tvoří základní řád smyček. V pohodě s ním uháčkujete šálu, tunel i košík. Struktura je celistvá a kompozitní.

Pevný steh - vytváří velice pevnou tkaninu, která se hodí pro košíky, ale i zmiňované kabelky a batohy.

Dvojitý steh - má vyšší strukturu, háčkování je o to rychlejší a zejména se hodí pro měkké tkaniny. Je často používaný pro háčkované hračky, postavičky a dekorace. Výsledek je velice lehký, vzdušný a pružný.

Jednoduchý oblouk - skvělý pro tvorbu textury, vytváří se několik pevných stehů do jedné smyčky.

Krátký sloupek - háčkování je vyšší než u pevného stehu. Vytváří se tak méně hustá tkanina, která je ideální pro lehké šály, nákrčníky čepice a návleky.

Sada na háčkování pro začátečníky

Pokud si nevíte rady se správným výběrem příze, stehu, vzoru a háčku, tak nezoufejte. Na trhu existují celé sady, které vám se začátky háčkování pomůžou? A co v takové sadě najdete? Většinou se jedná o sadu na konkrétní produkt, ve které najdete ideální přízi s háčkem, dno na košíky a dřevěné dekorace na ozdobu.

Nejčastější chyby v háčkování

  • Špatná volba příze

Používání příze, která není vhodná pro daný projekt, může způsobit problémy. Například příliš hrubá nebo jemná příze může ovlivnit vzhled hotového výrobku. Na jemnější a drobné výrobky a hračky se hodí tenká příze. Skvěle se začíná s tlustší a pevnější přízí - ta je ideální na háčkované koše. Na větší doplňky, dekorace a zejména hračky se hodí skoro až plyšová, tlustá a měkká příze.

  • Výběr háčku je zásadní

Pro spoustu začátečníků je složité vybrat háček. Používání nesprávně velkého nebo malého háčku může ovlivnit vzhled a velikost výrobku. Vždy si ověřte, jakou velikost háčku doporučuje váš vzor.

  • Interpretace a čtení háčkovacího návodu

Důležité je pečlivě prostudovat vzor předtím, než začnete háčkovat, a porozumět všem pokynům. Vymezte si pro tento úkon dostatek času a nikam nespěchejte.

  • Nesprávné napětí příze

Napětí příze je klíčovým faktorem při háčkování. Mělo by být konzistentní po celou dobu práce. Příliš volné nebo příliš těsné napětí může ovlivnit velikost a vzhled výrobku.

  • Chybějící znalost základních stehů

Naučit se základní stehy je pro osvojení dovednosti zásadní. Mnohé chyby mohou vzniknout kvůli nedostatečné praxi se základními stehy. Nikdy si proto neukusujeme příliš velké sousto a naopak svou energii přeneseme na nauku těch nejzákladnějších stehů. Mezi ně patří háčkovaný lem, polodlouhý sloupek, řetízkové oko, dvojitý steh a pevné oko. Háčkování vám pak půjde krásně od ruky.

  • Chyby při počítání ok

Pozorně sledujte přidávání a odebírání smyček. Ze začátku se bude jednat o poměrně složitou činnost, postupem času si ale proces zautomatizujete. Počítání ok hravě přirovnáme k řízení auta.

  • Přetáčení příze

Někteří začátečníci trpí tím, že příliš táhnou přízi, což může způsobit, že hotový výrobek bude příliš pevný nebo nepružný. 

  • Chaos ve sledování jednotlivých kroků postupu

Je důležité postupovat krok za krokem a ani neuvažovat nad nějakými zkratkami či vychytávkami. Vynechání nebo špatné provedení jednoho kroku může ovlivnit celý výsledek.

konstrukce-na-hackovani   dna-na-kosiky

Tipy na háčkování, aneb co si doma uháčkovat

Háčkování je doslova láska na celý život. Jak jednou začnete, už s tím nebudete chtít přestat.

  • Háčkované hračky

Na internetu najdete spoustu krásných návodů na ty nejrůznější hračky. Pro hračky se doporučuje používat tlustou, měkkou a pružnou přízi pro co “nejplyšovější” efekt. 

  • Oblečení

Háčkování šály, tunelu, nebo čepice patří mezi úplné základy. Můžete si navíc uháčkovat kousek oblečení přesně podle sebe.

  • Stylové kabelky

Poslední dobou se roztrhl pytel s háčkovanými kabelkami i batohy. Když se vám háčkování zalíbí a budete zručnější, tak můžete vyzkoušet i tento hit!

  • Sezonní dekorace

Mezi sezónní dekorace patří například vánoční háčkované baňky, podtácky s UV tiskem vhodné k obháčkování a samozřejmě i spousta velikonočních motivů. Oblíbené jsou košíky s velikonočními výřezy, háčkování zajíčci a kuřátka i vejce z překližky vhodné k obháčkování.

  • Květináče

Postup na háčkování květináče je stejný jako u koše. Vyberete si vhodný vzor a dno na košík. Následně můžete na dno připevnit nábytkářské nožky (případně se dají zakoupit společně se dnem). Ale pozor výrobek slouží pouze jako obal na květináč). Doporučujeme pouze do interiéru na pokojové květiny.

  • Podtácky

Stylové podtácky v kombinaci dřeva a háčkování patří k oblíbeným originálním dárkům. Darujete tak stylový dárek s jasnými preferenci pro obdarovaného a s nádechem ruční práce, které si každý cení.

  • Háčkované košíky

Háčkovaný košík je praktický designový doplněk do každé místnosti. Kromě estetického dojmu se hodí převážně k uskladnění drobností, které potřebujete mít po ruce. Háčkovaný košík je ideální pro ty, kteří neví, jak začít s háčkováním.

hackovani-kosiku

Historie háčkování

Háčkování má bohatou historii sahající tisíce let zpět. Jeho původ lze vysledovat do různých kultur, avšak první konkrétní doklady pochází ze 16. století v Evropě. Háčkování bylo původně spojováno s výrobou krajkových ozdob a bylo populární mezi šlechtou. Postupem času se stalo rozšířeným do všech vrstev společnosti. Háčkování získalo obrovskou podporu na přelomu 18. a 19. století a za masový rozmach stála převážně Eleonore Riego de la Branchardiere, která tmto zapříčinila velkou revoluci ve viktoriánském modním průmyslu. Od té doby se háčkování stalo nejen průmyslovou činností, ale také oblíbeným koníčkem a uměleckým vyjádřením, s bohatým spektrem vzorů a technik, které odrazují různorodost této tradiční dovednosti.

TIP na závěr: háčkování pro děti

Háčkování je ideální činností pro rozvoj jemné i hrubé motoriky, představivosti a zručnosti. Na trhu existuje velké množství konstrukcí, které pomohou s výrobou krásných produktů i těm nejmenším. Některé konstrukce dokonce nevyžadují ani um háčkování. Materiál se jednoduše provléká a ručně plete bez jakýchkoliv pomůcek. Konstrukce se skvěle uplatňují v nejrůznějších kroužcích pro děti, školních zařízeních i v kurzech pracovních činností. Své fanoušky má i v domovech důchodců pro lidi, jež tuto činnost milovali, ale už zapomněli základní stehy.

Pokud vám nebudou stačit videonávody na YouTube, můžete se zkusit přihlásit na nejrůznější kurzy háčkování, kde se spolehlivě naučíte jak háčkovat. S tutoriály podobného typu se navíc poslední dobou roztrhl pytel. Tak směle do toho!

Související články

Jak založit vyvýšený záhon?

Jak založit vyvýšený záhon?

nahledovy-zahon

Toužíte mít svůj vlastní záhon na jahody, zeleninu a bylinky, ale klasické záhony vám nic neříkají? Báječným řešením jsou vyvýšené záhony, které ulevují zádům a usnadňují práci na zahradě. Navíc můžete bez obav postavit záhon na terase, balkoně a jiném netradičním místě. Hodí se tedy i pro ty z vás, kteří nedisponují velkou zahradou. 

Ať už jste zkušený zahrádkář nebo nadšený začátečník, v dnešním článku vám poradíme, jak úspěšně založit vyvýšený záhon.

Obsah

Založení vyvýšeného záhonu

Máme pro vás zaručený a přesný návod, jak udělat vyvýšený záhon. Pojďme na na to! S našimi radami zvládnete založit vyvýšené truhlíky i záhony levou zadní! Pak už se jen můžete těšit na bohatou úrodu.

Založení a spodní drenáž

Vysoký záhon se zakládá na jaře nebo na podzim. Z osobních zkušeností doporučujeme spíše podzim, aby přes zimu stačil základ dostatečně zetlít.

  1. Vybereme materiál, ze kterého záhon postavíme.
  2. Záhon by měl stát na dobře přístupném místě a tam, kde se rostlinám bude dařit. Vždy stavíme na rovnou a zpevněnou zem.
  3. Nejprve vytvoříme tzv. spodní drenáž. Ta se skládá z klacků, větví, shrabaného listí a dalších organických zbytků. Z toho důvodu doporučujeme založit záhon už na podzim, kdy spodní drenáž stihne zetlít. A z jakého důvodu se spodní drenáž používá? Dobře odvádí přebytečnou vlhkost a slouží k provzdušnění celého záhonu ve všech jeho vrstvách.

Kompost

  1. Na spodní drenáž nasypeme kompostovou střední vrstvu. Můžete použít kompost ze zahrady, hnůj, dřevěný popel, ale i nevyzrálý kompost či dobře živenou hlínu.
  2. Materiál v záhoně samozřejmě postupně klesá. Myslete tedy na to, že střední vrstvu budete muset několikrát do jara dosypávat.
  3. V této vrstvě dochází k důležitým tlejícím procesům, které zahřívají kořeny, a to hned o několik stupňů.
  4. Zároveň tato část funguje jako jakási houba, která zadržuje vodu, a udržuje tak na záhoně dostatečnou vlhkost.

Vrchní část - zemina

  1. Pokud zakládáme záhon na podzim, tak poslední vrstvu sypeme až na jaře těsně před vysazením rostlin. Jedná se již o substrát vhodný k sázení plodin.
  2. Substrát vybíráme podle toho, jaké rostliny plánujeme zasadit.
  3. V případě zájmu doplníme vrchní část o netkanou textilii, abychom zamezili přílišnému prorůstání plevele a minimalizovali škůdce. Kdo netkaným textiliím nefandí, tak vhodnou alternativou je například sláma. Ta navíc udrží vlhkost v záhonu i v parných letních dnech. 

Nejvhodnější materiál na stavbu vyvýšených záhonů

Pokud stále váháte, co na výrobu použít, inspirujte se naším výběrem těch nejoblíbenějších materiálů pro zhotovení.

Beton

Beton poskytuje velice pevnou a stabilní konstrukci, která nijak nehnije a vydrží vám s přehledem několik desítek let. Beton rovněž patří k levnějším variantám. Za jeho velkou nevýhodu považujeme jeho estetickou nevzhlednost, která spoustu lidí odrazuje. Pokud ale záhon umístíte v takovém koutu zahrady, kde vám nebude zavazet, máte vystaráno. Další nevýhodou je i neprodyšnost. Tu vám betonový záhon rozhodně nezaručí. Prodyšnost půdy hraje klíčovou roli pro růst kořenů i teplotu substrátu.

Dřevo

Dřevěné vyvýšené záhony patří k nejoblíbenějším variantám. Kromě praktických vlastností je oblíbený převážně díky estetickému vzhledu. Velice často se stává nezbytnou součástí zahrady a stylovou dřevěnou zahradní dekorací. V případě dřevěného záhonu musíte ale počítat s vyšší péčí a vhodnou povrchovou úpravou. U dřevěného záhonu velice dobře regulujeme výšku. Ulevíme tak zádům a zvolíme si tak vysoký záhon, jak nám nejvíce vyhovuje.

Kámen

Ve chvíli, kdy zvolíte vyvýšený záhon z kamene, můžete si být jistí, že se jedná o celoživotní záležitost. Nejen, že tyto kamenné záhony lahodí oku, šetří vaše záda, ale stanou se svébytnou dominantou zahradního koloritu. Kamenný záhon je ale zároveň náročnější na výrobu, čas i peníze.

Plast

Plastový materiál patří k nejlevnějším variantám. Při rozhodování je ale třeba zvážit jeho malou trvanlivost i “nepřírodní” vzhled. Ve srovnání se dřevem a kamenem nepatří mezi nejudržitelnější a nejekologičtější možnosti.

Cihly

Co se týče trvanlivosti a odolnosti konstrukce, můžeme cihly přirovnat ke kameni či betonu. Pokud bychom chtěli záhonky postavit z nových cihel, tak se nám výroba znatelně prodraží. Alternativou je samozřejmě výběr bouraných cihel.

Hliníkový plech (případně jiné kovové konstrukce)

Kovové nebo ocelové rámy jsou pevné, odolné a nehnijí. Rovněž je můžete různě tvarovat pro estetické i praktické účely. Nevýhodou je koroze, ale i přílišný ohřev na slunci, což může způsobit nadměrné přehřívání a vysychání půdy. 

cihlovy-vyvyseny-zahon   vyvyseny-zahon-kamen

K čemu jsou vyvýšené záhony

Zvýšené nadzemní záhony primárně slouží k pěstování zeleniny, ovoce i bylinek. Díky svému estetickému vzhledu, ale i praktickým výhodám, se vyvýšené záhony staly populárními po celém světě. 

Výhody vyvýšených záhonů

  • Zlepšení odvodnění - zvýšené záhony lépe odvádí vodu. Díky tomu na záhonku nevznikají mokřiny a neuhnívají kořínky.
  • Regulace teploty půdy - záhon díky umístění nad úrovní terénu rychleji absorbuje sluneční světlo a teplo, půda se pak lépe zahřívá. Výsledky pěstování jsou proto mnohokrát lepší lepší než u klasických záhonů.
  • Snadnější péče o rostliny - zvýšený záhon se doporučuje především pro osoby s bolestmi zad, případně jinými zdravotními problémy. 
  • Prevence kompakce půdy - při použití vyvýšených záhonů se minimalizuje šlapání po půdě, což může snížit kompakci půdy a podporovat lepší průnik vzduchu a vody.
  • Design a estetika - estetický vzhled je pro mnoho lidí zásadní. Zahrada s vyvýšenými záhony lahodí oku a působí uspořádaným dojmem.
  • Ochrana před škůdci - rostliny umístěné na vyvýšených záhonech mohou být méně dostupné některému hmyzu nebo hlodavcům, což snižuje riziko poškození rostlin. Zvláště pokud pod záhon umístíte drátěné pletivo (doporučujeme galvanizovanou ocel).

Nevýhody vyvýšených záhonů

I když mají vyvýšené záhony spoustu skvělých výhod, tak mají i některé nedostatky, které je třeba při výběru zvážit.

  • Vyšší náklady. Postavení vyvýšených záhonů může být nákladné, zejména pokud se rozhodnete použít kvalitní materiály nebo zakoupit hotové konstrukce. Náklady na půdu a kompost mohou také přispět k celkové vysoké pořizovací ceně.
  • Rychlejší vysychání půdy. Vyvýšené záhony vysychají mnohem snadněji než půda na úrovni terénu, zejména v horkých a suchých podmínkách. To vyžaduje pečlivou regulaci zavlažování nebo pravidelné mulčování.
  • Omezenější růst kořenů. Rostliny vysazené ve vyvýšených záhonech mají omezený prostor pro růst kořenů v porovnání s rostlinami pěstovanými přímo v půdě. To může ovlivnit některé druhy rostlin nebo plodin, které potřebují hlubší kořenový systém. V tomto případě doporučujeme záhon beze dna a s pletivem vespod.
  • Některé plodiny jsou pro zvýšené záhony nevhodné. Rostliny s rozsáhlým růstem se pro vyvýšené nehodí. Omezený prostor totiž negativně ovlivňuje jejich růst a vývoj.

Co pěstovat ve vyvýšeném záhonu

Na to, co vysadit do vyvýšených záhonů, jsme se zaměřili v našem minulém článku. Obecně vzato je důležité se držet převážně plodin, které se k sobě hodí a jsou dobrými “zahradními sousedy”. Někdy se rovněž mluví o zelenině jednotlivých tratí. Zasadit k sobě můžete například cuketu, hrášek a mrkev. Další možnost jsou rajčata, bazalka, okurek a celer. Poměrně oblíbenou a nenáročnou variantou je kombinace jahodníku, salátu, ředkviček a fazolí.

Také doporučujeme osázení několikrát jednou za pár let obměnit kvůli živinám v půdě. Hnojení vyvýšených záhonů probíhá převážně na podzim po skončení sezony. A jakými rostlinami začít? Pokud jste jako já - “kozel zahradníkem”, tak doporučuji jako první osadit bylinkový záhon a jahody. S přibývajícími zahradními zkušenostmi můžete zvýšené záhony na bylinky vyměnit za něco náročnějšího. 

vyvyseny-zahon   vyvyseny-zahon-s-jahodami

Péče o zvýšené záhony

Ať už k výstavbě zvolíme jakýkoliv materiál, tak prevence a péče je pro zdraví námi vysázených plodin zásadní. Nejméně údržbový je samozřejmě betonový záhon. Dřevěný, ale i kovový materiál už vyžaduje důkladnou povrchovou úpravu.

natirani-zahonu

Přejeme vám, aby byly vaše zahrádkářské výsledky co nejbohatší a nejrozmanitější! Ke sběru úrody poslouží například proutěné košíky. K uskladnění se nejvíce osvědčily vzdušné dřevěné bedýnky. Ty s přehledem uložíte ve sklepě, na balkoně i ve spíži.

Související články

DIY vánoční dekorace a ozdoby 2023

DIY vánoční dekorace a ozdoby 2023

nahledovy-diy-vanocni-ozdoby

Vánoce jsou obdobím, kdy naše domovy září teplem, radostí a nezapomenutelnou atmosférou. Každý rok hledáme nové způsoby, jak přinést do našich domovů něco zvláštního a jedinečného. Pokud toužíte po vánoční výzdobě DIY, která propojuje tradice s moderním minimalismem, máme pro vás inspiraci, která vás nadchne.

V našem dnešním článku se zaměříme na DIY vánoční dekorace ze dřeva, které nejen zdobí stromeček, ale vnášejí do vašeho domova nenucený a magický vánoční nádech. A pokud hledáte nápady na vánoční dárky, DIY projekty jsou ideální volbou pro vytvoření osobních a cenově dostupných dárků. Inspirujte se našimi tipy na vánoční dekorace.

Vánoční ozdoby

Obsah

Skandinávský styl vánočních dekorací

Skandinávská vánoční výzdoba získala popularitu i mimo sever Evropy kvůli svému klidnému, příjemnému a vkusnému designu. Lidé napříč kontinentem oceňují jednoduchost a přirozený vzhled. Typické je použití přírodních materiálů - převážně světlého dřeva, bílé barvy, minimalistických dekorací, hřejivých svíček a tradičních motivů. Návody na vánoční dekorace vynikají jednoduchostí, které zvládne i začátečník. I z toho důvodu jsou vánoční DIY dekorace inspirované severem tak populární. 

scandi-domecky

Vánoční dekorace z přírodních materiálů

V Česku i na Slovensku se dbá na tradice a ruční výrobu. Tento odkaz našich předků spatřujeme i v 21. století. Výroba vánočních dekorací se proto zaměřuje převážně na přírodní materiály.

Jaké materiály jsou pro Vánoce našich předků typické?

  • Dřevo
  • Proutí
  • Sláma
  • Sušené plodiny
  • Pečené cukroví
  • Použití rostlinné výzdoby 

Tyto klasické materiály lze se pravidelně objevují i v dnešní vánoční výzdobě. Není divu - krása domácích ozdob na stromeček tkví v jednoduchosti!

Jak vyrobit vánoční ozdoby

Levné vánoční dekorace na stromeček snadno vyrobíte i doma. Nejen, že díky tomu krásně sladíte celkovou vánoční výzdobu, ale zároveň ušetříte svou peněženku. Pojďme se společně podívat, co vyrobit na Vánoce svépomocí. Máme podrobný návod. 

Co budeme potřebovat na DIY vánoční ozdoby

  • přírodní provázek/drátek
  • dřevěné korálky
  • mašlička v barvě vaší vánoční výzdoby
  • nůžky
  • tavící pistole (nemusí být)

ozdoby-DIY   vyroba-drevenych-ozdob   DIY-ozdoba

Ozdoby na stromeček: výroba krok za krokem

Výroba ozdob na stromeček v modernějším duchu nám zabere klidně i hodinu. Pusťte si k tvoření vánoční klasiku. A můžeme začít!

  1. Vybereme vhodné korálky. Pro kruhovou ozdobu na stromeček se hodí zejména drobnější korálky o průměru zhruba 1 - 1,6 cm.
  2. Vezmeme si pevný provázek (můžeme vyměnit za drátek) a uděláme vespod silný uzel tak, aby přes něj korálek nepropadl.
  3. Nyní už navlékáme korálky. Počet volíme podle toho, jak velké ozdoby chceme mít. Fantazii se meze nekladou. Můžeme klidně střídat velké i menší korálky pro ozvláštnění celé dřevěné dekorace.
  4. Konec svážeme k sobě a nad dekorací vytvoříme dostatečně velkou smyčku tak, aby se ozdoby daly snadno pověsit na stromeček.
  5. Samotnou smyčku v případě zájmu ozvláštníme barevnou stuhou, červeným korálkem nebo snítkou zelené větvičky.
  6. Podobně postupujeme i u jiných tvarů. Nabízejí se například dřevěné hvězdy, či podlouhlé DIY vánoční dekorace.
  7. Hvězdičky jsou na výrobu složitější, pokud se nám nechce piplat se složitým provlékáním, můžeme výrobu “ošidit” pomocí tavící pistole. Stačí ke kruhovému základu přidat po stranách korálky k vytvoření požadovaného tvaru hvězdy.
  8. V případě podlouhlých vánočních ozdob doma popřemýšlejte nad aplikací ozvláštňujícího efektu. Můžeme zvolit různé velikosti korálku, použít něco netradičního - například šišky, drobné baňky nebo rolničky nebo si pohrát s barevným provedením (například pomocí macrame příze, či volby mašlí). Tyto vánoční výrobky se skvěle hodí i jako drobný dárek pro kamarádku nebo kolegyni v práci 

Tipy na vánoční dekorace vyrobené svépomocí

  • Vánoční věnce 

Věnec patří zřejmě k nejoblíbenějším a nejtradičnějším vánočním výrobkům vůbec. Samotný věnec lze vyrobit z mnoha materiálů - například proutí, dřeva, dřevěných větviček, korkových zátek, slámy, ale i obilných klasů. Následně jen stačí ozdobit podle představ.

  • Adventní kalendář DIY

Už vás omrzely levné čokoládové adventní kalendáře a chcete něco, co bude dekorací, která vytvoří kouzelnou vánoční atmosféru? Adventní kalendář si můžete vyrobit i sami. Na e-shopu ČistéDřevo.cz máme krásné adventní kalendáře přesně na míru i se jménem.

  • Vánoční dekorace na okno

Zapojte do vánoční výzdoby i děti! Na okno existují krásné nálepky ve tvaru sněhových vloček, či zimních krajin. Další možností je vyrobit s dětmi papírové hvězdy, a ty pomocí provázku pověsit na okno.

  • Vánoční svícny

Na e-shopu ČistéDřevo.cz najdete spoustu stylových dřevěných vánočních svícnů, které váš domov vyladí k dokonalosti. Inspirujte se a zkraťte si výrobou svícnů čekání na Ježíška.

  • Vánoční dekorace na stůl

Když se řekne dekorace na stůl, okamžitě si vybavím dřevěné podložky z kmene stromu. Mají minimalistický rustikální nádech a doplníte si je o dekorace, které vám nejvíce vyhovují. Na podložku se hodí skandinávské domečky, svíčky, ale i dřevěná váza s větvičkami jehličnatých stromů.

  • Dřevěný betlém

Rozhodně po vás nechceme, abyste si vyřezávali betlém sami. Máme jich totiž na výběr hned několik! Můžete si je ale dozdobit tak, aby vám doma ladily s dalšími dekoracemi a výzdobou. Doplníme třeba o výřezy z překližky, dřevěné korálky, mašle či šišky a bobule.

betlem   adventni-venec-hygge   vanocni-svicen

Vánoční dekorace pro děti

Výrobu vánočních dekorací můžete s klidem přenechat i dětem. Vánoční dekorace z papíru, dřeva a dalších dostupných materiálů jsou krásným podkladem pro radostné dětské tvoření.

Vánoční tvoření z papíru s dětmi

Děti milují vystřihování z papíru. Vyzkoušejte vločky k pověšení na stromeček, případně do okna.

Jednoduché výrobky ze dřeva pro děti

S dětmi můžete zkusit vyrobit i ozdoby na stromeček dle návodu výše. Navlékání korálků je navíc činností, která podporuje schopnosti a dovednosti malých dětí. Logopedka a učitelka v mateřské školce Marie říká: “Drobné činnosti výrazně podporují jemnou i hrubou motoriku, díky čemuž se uvolňují svaly na zápěstí. Děti pak nemají problém s psaním v předškolním a školním věku.” 

drevene-vanocni-ozdoby

Venkovní vánoční dekorace - inspirace

Vánoční truhlíky na okno

Místo klasického truhlíku můžete použít i netradiční věci denní potřeby. Například proutěný košík, dřevěnou misku nebo vědro.

Sněhulák z dřevěných podložek

Podložky z kmene břízy jsou naším oblíbeným materiálem pro DIY tvoření. 3 podložky jednoduše poskládáte na sebe, připevníte a pomocí akrylových barev, šálu, přírodnin (kaštanů či kamenů místo oči apod.) doladíte.

Dřevěná lucerna a LED světýlka

Co si budeme povídat - vánoční výzdoba je hlavně o světýlkách a hřejivé atmosféře. Ve venkovní vánoční výzdobě proto rozhodně nesmí chybět. Ověšte venkovní dekorace LED světýlky a před vchod dejte krásnou dřevěnou lucernu. Doplňte například o kytici větviček smrku, baňkami a máte stylovou dekoraci hotovou doslova za pár minut.

Vánoční věnec na dveře

Chcete báječný tip na levný vánoční věnec, za který nedáte ani korunu? Zkuste ho vyrobit sami! A to včetně samotného pletení. Na to, jak uplést věnec z proutí, jsme si posvítili v jednom z našich minulých článků. A nemůžeme si to vynachválit. Stačí doplnit o zelené větvičky, případně přírodniny, které najdete při procházce lesem a máte hotovo.

Jednoduché nápady z větví

Jednoduché, efektivní a levné? To jsou dekorace z obyčejných větviček. Dají se z nich vyrobit stylové svícny. Stačí například svázat větvičky kolem velké svíčky.

venec-z-prouti

Jednoduché vánoční dekorace - originální dárek za pár korun

Dali jste si tento rok třeba s kamarádkou nebo kolegou předsevzetí, že si letos vyrobíte nějakou drobnost svépomocí? Ozdoba na stromeček v přírodním stylu je ideální a levnou variantou. Vyzkoušejte tu z našeho článku! Nebo vyzkoušíte něco jiného? Nabízí se možnost i dalších vánočních ozdob DIY - například malé dřevěné podložky z kmene stromu, na které lze malovat akrylovými barvami, případně využít metodu decoupage. Nebo zkuste macramé - stačí například omotat macramé přízí dřevěné kruhy na záclonu. Pro zkušenější máme zase perfektní návod na minimalistického vánočního andílka.

andel-ze-dreva

Přírodní vánoční dekorace nejsou jen stylovou ozdobou vaší domácnosti, ale rovněž se jedná o ekologicky šetrné výrobky. Na konci Vánoc se mnozí z nás nestačí divit, kolik odpadu vlastně díky Vánocům vyprodukujeme. Pomocí ekologických vánočních dekorací, toto číslo výrazně snižujete. Děkujeme!

Související články

Zkraťte si čekání na Ježíška

Jak vyrobit adventní věnec z proutí

Tři úžasné recepty na vánoční cukroví bez zdobení

5 originálních tipů na ručně dělané vánoční dekorace

Starobylé vánoční tradice a zvyky

Zkraťte si čekání na Ježíška s adventním věncem

Zkraťte si čekání na Ježíška s adventním věncem

adventni-vence

Adventní svícen z proutí patří k Vánocům stejně jako dárky, kouzelná atmosféra a samozřejmě i dobré jídlo. První adventní neděle se blíží a už je tak nejvyšší čas na výrobu vánočních věnců z proutí či dřevěných adventních svícnů. Pojďme si společně tuto krásnou vánoční dekoraci vytvořit!

V článku vám kromě jednoduchého postupu na stylový adventní věnec přinášíme tradiční i netradiční nápady na zdobení. Najdete zde rovněž informace ohledně bezpečnosti a údržby věnce, aby vám dělal radost co nejdéle.

Obsah

Vyrobte si adventní věnec

Držíme se vždy aktuálních vánočních trendů. Máme pro vás ale nachystané i univerzálnější řešení v tradiční kombinaci bílé, červené a zelené. Adventní věnce z bílého proutí navíc představují univerzální řešení pro každého milovníka stylové jednoduchosti. Taky fandíte severskému stylu? Pak jsou pro vás adventní věnce z bílého proutí ideální řešení. Skvěle totiž ladí k hygge interiéru.

Jak vyrobit vánoční věnec z proutí: Co budeme potřebovat?

  • Bílý adventní věnec proutěný
  • Zelené smrkové větvičky
  • Výřezy z překližky s vánočními motivy
  • Tavná pistole
  • Zápichy na adventní svíčky (ty pořídíte například v květinářství)

adventni-venec-priprava   adventni-venec-vyroba   adventni-venec-prirodni

Jak vyrobit adventní věnec z proutí na stůl – postup

  1. Jako první si rozložíme, jak chceme mít na věnci svíčky. Někdo se drží tradičního rozmístění do protějších konců, nebojte se ale postavit svíčky vedle sebe.
  2. Svíčky k proutěnému korpusu na vánoční věnec připevníme pomocí zápichů.
  3. Nyní na vánoční věnce z proutí pomocí tavné pistole připevníme dekorace. Rozhodně nesmí chybět zelené smrkové větvičky, které hezky ladí k bílému podkladu a navíc krásně voní.
  4. Pokud máte rádi severský styl, světlé odstíny a bílá barva jsou vše, co pro dekorování věnce potřebujete. Milovníkům hygge doporučujeme připevnit tavnou pistolí pár dřevěných výřezů z překližky: typické norské domečky.
  5. Chcete-li naopak dodat věnci výrazný vánoční prvek, dodejte mu červenou barvu. Stačí přidat větvičku cesmíny, šípky, či klasickou červenou mašli.

TIP NA ZÁVĚR: Zůstalo vám více tvořivého a dekoračního materiálu? Vytvořte si vánoční věnec na dveře z proutí a vykouzlete si zimní atmosféru již při vchodu do vašeho domova.

Symbolika nejen proutěných adventních věnců

Vánoční věnce z proutí mají silně zakořeněné tradice. Zřejmě pro vás nebude překvapením, že odpočítávání týdnů do Vánoc vzniklo kvůli zvědavým a natěšeným dětem (údajně tento zvyk pochází z německého sirotčince). Věnec jako takový se pojí zejména se slunovratem, střídáním ročních období a koloběhem života obecně. Snoubí se v něm dávné učení našich předků spolu s přírodními zákony.

Jaké barvy se od pradávna pojí s adventními věnci?

  • Liturgickou barvou je v našich zemích fialová, která byla považována za barvu luxusu, výjimečnosti, pokání i vděčnosti. Čtvrtá narůžovělá svíce značí naději.
  • Protestanti naopak volili kombinaci červené a zlaté jako symboliku života.
  • Anglikánská církev zase preferuje královskou modř, která vyjevuje vodu jako atribut znovuzrození.
  • Pátou svíčkou, která symbolizuje Kristovo vzkříšení, měla vždy být svíce bílá (tato barva se následně pro adventní svíčky nejvíce rozšířila do povědomí veřejnosti).

adventni-venec-bily

Jaký materiál lze na věnec použít?

  • Proutí patří k našim nejtradičnějším materiálům. S březovými a vrbovými proutky se poměrně snadno pracuje a na adventní věnce z proutí se proto hodí skvěle. 
  • Zelené větvičky dostupných jehličnanů se také váží jednoduše a patří k tomu nejdostupnějšímu materiálu vůbec.
  • Dřevo se dá využít všelijak – my nejvíce obdivujeme celé podložky z kmene stromu, které poslouží jako podklad pro minimalistický dřevěný adventní svícen.
  • Sláma/obilí se hodí spíše na letní a podzimní věnce. Pokud ale preferujete boho styl, tak vám nic nebrání vyzkoušet si něco netradičního.
  • Přírodniny – například šišky, ořechy, bobuloviny, žaludy představují základ lidového tvoření na Vánoce a dodnes mají své skalní příznivce.

Chcete alternativu proutěných vánočních věnců? Inspirujte se!

Symbolika kulatého věnce je nám více než jasná. Hledáte letos něco opravdu originálního? Pak vsaďte na adventní svícen – proutěný, dřevěný či přírodní. Odpočítávat týdny do Vánoc můžete stejně jako na věnci a navíc můžete popustit uzdu fantazii a nechat se zlákat jinakostí.

  • Adventní svícen ze dřeva ve tvaru jeleního paroží

Jedinečný design tohoto adventního svícnu vás dostane svou originalitou. Kombinujte se zelenou, vínovou a zlatou barvou, díky čemuž získá tato vánoční dekorace luxusní nádech.

adventni-venec-parozi   adventni-venec-parohy

  • Vánoční dřevěný adventní svícen ve své přirozené kráse

Jste fanoušci přírodního aranžmá nejen na Vánoce? Pak vám jistě není cizí rustikální styl. Ozdobíte přesně podle vašich představ a můžete si být jistí, že bude vévodit vašemu stolu.

adventni-venec-cerveny

  • Minimalistický a moderní adventní věnec ze dřeva

Adventní věnce ze dřeva mají severský hygge nádech, odolávají zubu času a nikdy nevyjdou z módy. Stále populárnější jsou velice jednoduché podložky z kmene stromu, které vřele doporučujeme pro každého milovníka severského minimalismu.

adventni-venec-podlozka   adventni-venec-svice   adventni-venec-seversky

Barva roku 2023 je Viva Magenta

Barvou letošních Vánoc je Viva Magenta, která značí energii a radost ze života. Fotografka a interiérová designérka Tereza Sliwková o Viva Magenta říká: “Tato dynamická a svěží barva je pomyslným pojítkem mezi pestrou přírodou a digitálním světem, ve kterém žijeme. Je to barva síly a odvahy, kterou v dnešním světě potřebujeme více než kdy jindy. Tak proč ji nepoužít právě na vánoční výzdobu?” My s Terezou naprosto souhlasíme a dodáváme, že dokonalou vánoční souhru a desinovou pecku vytvoříme právě pomocí této optimistické barvy ve spojení s tradičními dřevěnými produkty. Nebojte se proto využít na vánoční výzdobu i něco extravagantnějšího!

vanocni-truhlik

Věnce pro kreativce a umělecké duše

A kreativním a netradičním ztvárněním vánočních dekorací ještě nekončíme! Už vás nudí tradiční a stále se opakující stejná vánoční výzdoba u vás doma? Není nic jednoduššího, než ji prostě obměnit a vymyslet něco, co nikde jinde nenajdete.

  • Origami věnec ocení zejména milovníci minimalismu. 
  • Etno věnec s boho prvky se hodí to bohémských interiérů.
  • Moderní barevné provedení jako například kombinace černé a šedé se zlatou, či kombinace fialových barev s temně modrou vytvoří výjimečné provedení adventního věnce. 
  • Věnec z papírových ruliček toaletního papíru - pozvěte k tvoření děti a uvidíte, co kreativního dokážete vytvořit.

Bezpečnost na prvním místě

Pozor na svíčky

Hasiči v období adventu zažívají poměrně perné dny a vyjíždějí do vánočně ozdobených domovů hasit nejeden požár. Dobrovolný hasič Daniel proto připomíná: “Lidé nesmí zapomínat, že zapálená svíce je již forma otevřeného ohně. Zvýšená bezpečnost je tedy na místě. Rovněž každému zdůrazňujeme, že nikdy nesmíme opustit místnost a byt, když doma hoří svíčka!” 

Dbejte na umístění

Pokud chceme na adventním věnci zapalovat svíčky, je velice důležité zvolit vhodný prostor. Rozhodně věnec neumisťujeme na okno pod závěsy či záclony, v blízkosti televize a dalších elektrospotřebičů. 

Pozor na ostré předměty a bodec na svíčky

Obzvlášť domácnost s dětmi a zvířaty by měla dávat pozor na ostré předměty. Na věncích často najdeme bodce na svíčky, ale i hřebíky na dekorace. Těmi si mohou děti i zvířata ublížit. 

Nezapomínejte na údržbu a vhodné skladování

  • Pokud máme na věnci živé květiny, pravidelně věnec stříkáme vodou.
  • Vybíráme trvanlivější materiály - například sušené květiny, ovoce, šišky a bobule.
  • Skladujeme na suchém místě bez přímého slunečního světla.
  • Po sezoně odstrojíme veškeré dekorace a věneček z proutí kartáčkem dobře očistíme od prachu a nečistot.
  • Zabalíme do novinového papíru, který částečně pohlcuje vlhkost (je proto mnohem lepší než mikrotenový sáček).
  • Uložíme do dřevěné bedny.

cisteni-vence   ulozeni-vence

Pro více nápadů na vánoční výzdobu do domácnosti sledujte náš Pinterest, kde kromě originální inspirace najdete například i cenné rady, jak uplést proutěný adventní věnec, či jak ukládat vánoční ozdoby a dekorace.

Související články

Adventní věnec na dveře - vyrobte si originální dekoraci

5 originálních tipů na ručně dělané vánoční dekorace

Adventní kalendář s vůní dřeva

6 snadných kroků k výrobě vánočního truhlíku