AKCE: Zahradní doplňky se slevou až 15 % a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Přírodní versus opálené dřevěné bedýnky

nahledovy-knihovna-bedynky

Vybíráme-li dřevěné bedýnky do domácnosti, tak velice často stojíme před volbou, jakou verzi bedýnek zvolit - zda jejich přírodní či opálenou variantu. Přinášíme vám souhrn všeho, co jsme se o bedýnkách v ČistéDřevo.cz naučili a rádi vám pomůžeme s výběrem!

Přírodní dřevěné bedny

Oblíbené dřevěné bedýnky v přírodním provedení využijete na mnoho způsobů a oslní zejména krásným přírodním vzezřením, které ladí ke každému typu interiéru. A to bez výjimek! Představíme vám hned několik důvodů, proč si je do domácnosti pořídit.

Výhody dřevěných úložných boxů

 • Největší výhodou je samozřejmě přírodní a příjemný autentický vzhled, který prostoru vdechne krásný estetický dojem.
 • Dřevo patří k obnovitelným zdrojům a jeho ekologický dopad není tak výrazný. 
 • Dřevo se pyšní vysokou přizpůsobivostí a flexibilitou, díky tomu můžeme vybírat hned z několika tvarů, velikostí a provedení.
 • Výrobky vynikají vysokou cirkulací vzduchu, hodí se proto i na uložení potravin do spíže, jako bedýnky na ovoce, nebo úložné prostory tam, kde potřebujete, aby vaše uložené věci “dýchaly”. 
 • Dřevěné bedýnky rovněž můžeme recyklovat, měnit jejich barvu, renovovat a v případě většího poškození po několika letech klidně poslouží coby stylová dřevěná dekorace například na zahradu, či balkon.

obdelnikovy-drevena-bedynka 

Nevýhody dřevěné bedny

 • Špatně snášejí vlhko - nedoporučuje se je nechávat tam, kde jsou vystaveny povětrnostním podmínkám a dešti.
 • Dřevo mnohdy napadají škůdci (například termiti a dřevokazní brouci i houby), kromě toho, že škůdci napadají dřevo, tak se mohou dostat například i do spíže, či sklepa.
 • Nutnost údržby - výrobky ze dřeva obecně vyžadují pravidelnou údržbu, jako je například povrchová úprava, opravy a odstraňování nečistot.

TIP na závěr: Všechny zmíněné nevýhody vám odpadnou ve chvíli, kdy dřevo povrchově důkladně upravíte a ošetříte.

Nábytek z bedýnek

Nábytek z bedýnek se těší stále větší oblíbenosti. Vyniká totiž velkou variabilitou, příznivou cenou a moderním neotřelým designem. S přehledem vyrobíte dřevěný stůl, knihovnu z bedýnek, noční stolek, poličky i konferenční stolek. Kromě toho, že se dá s bedýnkami dobře pracovat, barvit a opracovávat je, tak rovněž vynikají výraznou prodyšností, čímž okoření a zvýrazní útulnost i v menších bytových prostorech. Navíc masivní dřevo v interiéru výrazně zlepšuje celkové klima, psychiku a vy se tak doma budete cítit víc než příjemně. Jako vášnivý knihomol, který rád dřevěnou knihovnu upravuje každou chvilku, navíc knihovnu z bedýnek doporučuji i z toho důvodu, že ji můžete neustále rozšiřovat a bedýnky nejrůzněji přeskládávat. Splněný sen každého knihomola!

obdelnikovy-konferencni-stolek

Opálené bedýnky mají šmrnc

Opalování dřeva je velice starobylou technikou, která se těší pozornosti dodnes. Díky této specifické povrchové úpravě získávají dřevěné výrobky včetně bedýnek, dekorací, dřevěného nábytku svébytné vlastnosti, které jako uživatel jistě oceníte. Pojďme se na výhody i nevýhody nyní společně podívat.

Výhody opalování dřevěných výrobků

 • Opalování patří k nejlevnějším technikám povrchové úpravy dřeva vůbec. 
 • Opálené bedýnky dobře snášejí venkovní vlivy, vlhkost, déšť i přímé sluneční záření.
 • Již jednou opálené dřevo výrazně snižuje riziko požáru (doslova ho nejde zapálit) - proto se velice často volí jako nábytek k otevřenému ohništi, či do venkovní kuchyně.
 • Povrch není nutné již ničím natírat a dobře opálený dřevěný výrobek vám vydrží i několik desítek let.
 • Vzhled dřevěných výrobků je díky technice opalování dřeva zachován dlouhodobě.

Nevýhody opálených bedýnek

 • Při špatně zvolené technice opálení se o dřevěný výrobek můžeme ušpinit.
 • Částečně se změní struktura dřeva a bedýnka se může stát křehčí a častěji dochází k lámání, případně poškození.
 • Omezená dostupnost - přírodní dřevěné přepravky a bedýnky jsou dobře dostupné. To neplatí o opálených variantách. Naštěstí v ČistéDřevo.cz najdete všechny naše dřevěné bedýnky jak v přírodní, tak v opálené verzi.

opalene-bedynky

Jak využít dřevěné bedýnky - opálené?

Opálené dřevěné bedýnky se skvěle hodí zejména do exteriéru, na balkony, do zahrad a na terasy. Je to zejména díky jejich specifické úpravě, která dobře odolává hmyzím škůdcům, ale i vlhkosti. Krásně opálené bedýnky, krabičky a úložné boxy vypadají autenticky i v moderních interiérech, kde vládne kombinace černé a bílé, případně tmavého dřeva. Venkovským příbytkům vdechnete pomocí opálených dřevěných přepravek rustikální ráz.

Dekorativní bedýnky pro všechny účely

Vyžadujete ve svém domově soulad funkčnosti a estetiky? Pak jsou pro vás dekorativní dřevěné bedýnky ideální řešení. Kromě toho, že vnesete do interiéru pořádek, tak můžete vybírat hned z několika barev, velikostí i provedení. V ČistéDřevo.cz najdete dřevěnou bednu s víkem, ozdobnou krabici s výřezy i nápisy, ale rovněž bedýnky netradičních barev. Můžete je využít jako zahradní truhlíky na terase, originální úložné prostory v obývacím pokoji, nebo jako rustikální prvky při aranžování prostoru na svatbách nebo jiných událostech.

Jaký je výsledek?

Přírodní dřevěné bedýnky se hodí zejména do interiéru, kde oceníte jejich autentický vzhled, příjemně hřejivý povrch a klasický design. Velkou výhodou přírodní bedýnky je možnost si ji jakkoliv natřít, recyklovat, ozdobit, či jinak upravit dle vlastního vkusu. Pokud tedy přemýšlíte nad tím, jaké bedýnky zvolit, tak v interiéru má přírodní provedení velký potenciál. Na zahradě (ale i balkonu) zase oceníte opálené bedýnky. Díky opalování mají bedny ochranu před škůdci, klimatickými změnami, plísněmi i houbami, což z nich dělá nesmrtelný doplněk právě i venku. Kromě specifických ochranných vlastností ale oceníte i výraznou estetickou funkci. Opálení zdůrazňuje texturu dřeva a sluší tedy i venkovským a vintage domácnostem.

dekorativni-bedynky

Máte spoustu zbytkového dřeva? Dřevěnou bedýnku, či krabičku si můžete vyrobit i doma svépomocí. Na to, jak vyrobit dřevěnou bedýnku jsme se rovněž zaměřili v jednom z našich minulých článků v magazínu. Inspirujte se!