AKCE: Zahradní hry se slevou až 15 %

Akácie: půvabný odolný masiv

Objevte kouzlo dřeva, díl 1.

nahledovy-akacie

Dřevěné výrobky vdechnou interiéru přírodní půvab a celý prostor zútulní. Na světě ale existuje obrovské množství typů dřevin, které se liší nejen barvou, ale i specifickými vlastnostmi, které se vám z praktických důvodů budou hodit. V ČistéDřevo.cz považujeme každý typ dřeva za naprosto výjimečný. Každá dřevina má jiné možnosti využití, pojďme si proto blíže představit akácii, ať můžete začít s výběrem.

Akáciové dřevo a jeho vlastnosti

Akácie je tropický trnitý strom (či keř), který spadá do řádu bobulovitých rostlin. Existuje jich více než 500 druhů a vyskytují se téměř v celém subtropickém pásu Afriky, Asie, Austrálie i Ameriky. Nejrozšířenější je akácie právě v Austrálii, kde dokonce některé druhy patří mezi invazivní rostliny ohrožující místní ekosystém. V ČistéDřevo.cz nabízíme širokou nabídku dřevěných výrobků z akácie, jež pochází z jihovýchodní Asie. Díky tomu dřevěné výrobky vynikají výrazným barevným až exotickým kontrastem, který z nich dělá výjimečné zboží.

Čím vyniká dřevo akácie?

  • Tvrdostí a pevností - skvěle se hodí na robustní dřevěná prkénka, ale i podlahy, obklady a dřevěný nábytek.
  • Akácie je obzvlášť odolná vůči vlhkosti, proto se často používá na výrobu kuchyňských potřeb.
  • Dřevo akácie vyniká houževnatostí a pevností, nepraská a ani se nijak nedeformuje
  • Pyšní se výrazným kontrastním zbarvením, což ho činí esteticky přitažlivým kouskem.
  • Díky své vyšší hustotě se možná někdy špatně zpracovává, ale zároveň je odolné vůči stárnutí a biologické degradaci. Výrobky z akáciového dřeva tak vydrží dlouho krásné. 

akacie (2)   akaciove-prkenko

Nejoblíbenější produkty z akácie

Jak už jsme zmiňovali, tak díky svým vlastnostem se skvěle hodí na kuchyňské potřeby. Kromě odolnosti, pevnosti a houževnatosti oplývají i krásnou kresbou, díky níž se stanou ozdobou každé kuchyně.

Nejoblíbenější produkty z akácie na ČistéDřevo.cz

  • Díky dřevěnému stojanu na příbory budete mít vždy vše po ruce a nečekaná návštěva vás už nezaskočí. 
  • Magnetický blok na nože udrží vaše nože v bezpečí a ochrání jejich ostří. Vyjímají se zejména v moderních kuchyních.
  • Spousta našich zákazníků si pochvaluje dřevěný mlýnek na koření, který se pyšní vysokou kvalitou, provedením a vzhledem. Mlýnek na koření rovněž s přehledem můžete nechat vystavený na kuchyňském stole a mít ho tak stále po ruce. 
  • Blok na nože se na kuchyňské lince vždy krásně vyjímá, obzvlášť pokud zvolíte tak výjimečné dřevo, jakým akácie bezesporu je. 
  • V našem výčtu samozřejmě nesmí chybět dřevěné prkénko, které vyniká krásnou kresbou dřeva, a stává se tak ozdobou každé kuchyně. Stále častěji ho rovněž vídáme používat v nejrůznějších stylových restauracích i domácnostech jako servírovací prkénko.

   obdelnik-blok-na-noze

Zajímavosti o dřevu akácie

Akáciové dřevo vyniká rozmanitým rozpětím barev od tmavě hnědé, přes světle hnědou až po bílou s narůžovělým nádechem. Některé druhy akácie mají měkkou plamennou strukturu střídající olivově hnědou až šedohnědou barvou s tmavšími pruhy. Rovněž se pyšní velice jemnou a rovnoměrnou texturou, povrch je následně příjemně lesklý a hladký.

Barevný soulad je důležitý

Akáciové dřevo má specifickou kombinaci barev, kterou bychom měli správně sladit s okolím, aby vzniklo harmonické souznění. Pokud chceme, aby akácie dobře vynikla, ladíme ji s bílými, krémovými a béžovými odstíny.

Mezi kontrastní barvy, které se k akácii hodí, patří teplá oranžová a meruňková.

Exotický vzhled vykouzlíte pomocí kombinace akáciového dřeva, sytě zelené barvy (například velkého množství pokojových rostlin) a proutěného prvku ve formě křesla, doplňku, či jiné proutěné dekorace.

Kromě již zmíněného materiálu se k akáciovému dřevu hodí přírodní prvky, jako je kámen, písek, či keramika.

akaciove-prkenko-prokres

Jak pečovat o dřevěné výrobky z akácie?

Jak pečovat o dřevěné produkty nejen z akácie? Výrobky ze dřeva nevystavujeme přímému slunečnímu záření, nikdy je nedáváme do myčky a větší nečistoty odstraňujeme pomocí vody, octa (případně citronové šťávy) a jedlé sody. Jednou za čas dopřejeme dřevěným výrobkům nátěr přírodním potravinářským olejem (nejlépe olivovým), aby nám vydržely co nejdéle. Největší péči samozřejmě vyžadují často používané předměty denní potřeby jako je například dřevěný nůž, kuchyňské prkénko, či dřevěná vařečka

Pokud se rozhodnete začlenit do svého domova akácii, tak rozhodně nešlápnete vedle. V ČitéDřevo.cz najdete spoustu výrobků právě z akácie - stačí si jen vybrat! Kromě již zmiňovaných přírodnin a doporučených barev se nemusíte bát ani kombinace se světlými typy dřev bez výrazné kresby jako je například smrk, bříza, topol a javor.