10 % na vybrané produkty, Zásilkovna za 29,- a k tomu 10 % navíc s kódem 10EXTRA při nákupu nad 1000,-

Jak bezpečně uchovávat dřevo

kos-na-drevo

Pokud máte chalupu, nebo například topíte dřevem, neobejdete se bez práce s palivovým dřívím. Abyste mohli topit, tak musíte mít dřevo dostatečně vyschnuté a toho dosáhnete jedině správným uložením. V následujícím článku se dozvíte, jak správně dřevo skladovat a samozřejmě i ukládat.

Jak na správné uložení dřeva?

U správného uložení dřeva je důležité, aby naštípané dříví mělo dostatečný přísun vzduchu, tudíž by se mělo nacházet na nějakém vyvýšeném místě, kde by přirozeně vysychalo prouděním vzduchu. 

Mezi časté otázky patří, jak dlouho palivové dřevo skladovat. Při správném uložení a ochraně před plísní i škůdci, nemusíme mít o dřevo žádný strach,  vydrží i několik let (v případě tvrdého dřeva i desítek let). A kdy nejdříve takové dřevo pálit? Většina odborníků doporučuje dřevo nechat vyschnout minimálně dva roky a teprve poté jej k topení použít. 

Nejlepší variantou k uložení dřeva je samozřejmě venkovní dřevník nebo regál na dřevo, který splňuje veškeré požadavky na zdravou přípravu a schnutí palivového dříví.

ukladani-dreva

Jak by měl vypadat dokonalý dřevník?

  • Podlaha by měla mít otvory (ideální je nějaký rošt nebo paleta), kterými bude profukovat vzduch.
  • Dřevník by měl být umístěn na takovém místě, kde alespoň pár hodin denně dopadá slunce.
  • Nikdy neplňte dřevník až po strop – nechte mezi srovnanými poleny a stříškou menší mezeru.
  • Stříška by měla být delší, aby na polínka co nejméně pršelo.
  • Strany dřevníku nechávejte otevřené (opět aby mezi dřevem co nejvíce proudil vzduch).

drevnik

Co všechno na dřevo působí

K pálení se hodí většina typů dřeva, nejčastěji se doporučuje dubové dřevo, javor, olše, habr, borovice, smrk, ale i lipové dřevo. Každý typ dřeva má samozřejmě jiné vlastnosti a zejména tvrdost. Obecně lze říci, že na tvrdší typ dřeva (jako je například dub, nebo buk) působí okolní vlivy daleko méně, takže vám vydrží déle. A o jakých vlivech tedy mluvíme?

  • vlhkost
  • světlo
  • povětrnostní podmínky
  • teplota

Doporučení na správné přenášení dřeva

Neméně důležité jako samotné uložení, je i přenášení dřeva, které by pro vás mělo být zejména pohodlné, ale kvůli dřevu samozřejmě i dostatečně vzdušné. A co se na přenášení dřeva hodí nejvíce?

kos-se-drevem

Jak připravit dřevo do dřevníku

Jak ještě budeme zmiňovat, tak nejvhodnější je do dřevníku polena již naštípat. Dostane se tak k dříví daleko více vzduchu a rychleji proschne. Pro to, abyste mohli dřevo tímto způsobem ošetřit, tak samozřejmě potřebujete vhodné nástroje na dřevo. Konkrétně se vám bude hodit sekera, pila (nejlepší je samozřejmě motorová) a na menší úpravy pak kleště na dřevo.

pila-kotouc   sekyra

Nejčastější chyby při ukládání dřeva

  • Nepoužívejte plachtu – může dojít k zapaření a následně znehodnocení palivového dřeva plísní. Kvůli plísním by se dřevo nemělo ukládat ani do sklepa.
  • Zbytečný strach ohledně zmoknutí dřeva.
  • Nikdy neukládejte dřevo přímo na zem – použijte pod uložené dřevo alespoň staré palety.
  • Dřevo je rozhodně lepší naštípané – spousta lidí dělá tu chybu, že dřevo nechává nenaštípané právě kvůli pocitu, že se do něj dostane méně vlhkosti. Opak je ale pravdou, případný déšť, jak už jsme psali výše, dřevu nijak neublíží. Navíc naštípané dříví rychleji vyschne a dostane se k němu větší přísun vzduchu.

Dřevěné polínko do kamen ujde hodně dlouhou cestu předtím, než vám začne zpříjemňovat život hřejivou atmosférou. Uložení dřeva není jen praktické, ale jedná se i o krásnou dřevěnou dekoraci s rustikálním nádechem a to jak v interiéru, tak v exteriéru. V zahradě se dřevník skvěle vyjímá, ale neméně pozitivně na vás může působit krbové dřevo uložené ve stylovém koši na dřevo ke krbu.