AKCE: 10 % sleva na vše s kódem MISTRI2024 a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

NÁVOD: Jarní věnec - postup krok za krokem

bily-prouteny-venec

Dekorativní věnce na dveře si získávají stále více příznivců. Umí zkrášlit domov a zároveň rozjasnit náladu každému příchozímu včetně vás samotných. Pozvěte si jaro domů a vyrobte si s námi věnec přesně podle svého vkusu. Největší výhoda? Rozhodně nepotřebujete zvláštní dovednosti, ani speciální materiál. Vystačíte si s pár drobnostmi. Koukněte sami!

V dnešním článku najdete návod na věnec pro pokročilé i začátečníky. Čekají vás také inspirace pro jarní věnec z netradičních i recyklovaných materiálů, které šetří váš čas i peněženku.

Obsah

 • Jarní věnec DIY
 • Materiál na jarní věnec
 • Postup: krok za krokem
 • Jarní výzdoba
 • Co v jarní výzdobě nesmí chybět
 • Inspirace na jarní věnce
 • Pletení věnce z proutí

Jarní věnec DIY

Velikonoční věnec nesmí v jarní výzdobě rozhodně chybět. Vyrobit si můžeme minimalistický věnec z dřevěných korálků, rustikální věnec na stůl z kmene stromu, či jednoduchý věnec z překližky. My letos vyzkoušeli tradiční věnec na dveře z proutí. Napodobíte nás, nebo se necháte okouzlit moderními trendy jarních věnců?

Materiály na jarní věnec

jarni-prouteny-venec   zdobeni-vence   ozdobeny-prouteny-venec

Návod na jarní věnec

Výroba jarního věnce krok za krokem:

 1. Nachystáme si vhodný proutěný věnec, který nám poslouží coby podklad pro jarní věnec pro začátečníky. Zvládne ho totiž opravdu každý.
 2. K věnci si přichystáme sušené květiny dle našeho výběru. Sušené květiny půjdou dobře aplikovat i mezi jednotlivé vrbové proutky proutěného korpusu. Pokud by se vám zdálo, že vypadávají, můžete je připevnit pomocí zeleného květinářského drátku, případně tavicí pistole.
 3. Na věnec připevníme tavící pistolí překližkové výřezy s jarní tematikou.
 4. Výřezy z překližky můžeme ponechat v přírodním provedení, případně je stačí namalovat akrylovými barvami, případně fixy, a zvolit si tak barevné provedení, které v nás nejvíce evokuje jarní náladu.
 5. Věnec připevníme pomocí přírodního provázku a pověsíme tam, kde nám bude dělat největší radost.

Jak na jarní výzdobu interiéru

Jarní dekorace do bytu vdechnou vašemu domovu kousek tepla, hřejivosti a vůně lesa. Uchvátí barevností, ale i použitými přírodními materiály. Exkluzivně vám nyní přinášíme nápady, jak domů pozvat svěžest jara. Všechny zmíněné dřevěné dekorace lze hravě vyrobit doma svépomocí. Můžeme osobně potvrdit, neboť jsme výrobu vyzkoušeli za vás.

Co vám na jaře nesmí doma chybět

Jarní věnec je samozřejmě nezbytnou součástí nejen velikonoční výzdoby. Nemluvě o kouzlu ruční práce. Jarní dekorace ale výrobou věnce nekončí. Inspirujte se dalšími nevšedními nápady a pozvěte si jaro domů!

 • Velikonoční zajíčci z podložky z kmene stromu ozdobí například dekoraci z kroucených vrbových proutků, nebo je zavěsíme na svazeček natrhaných “kočiček”. 
 • Jarní věnce všech možných tvarů a velikostí – i my se rádi necháme strhnout modními trendy a věnce prostě milujeme. Vyzkoušeli jsme jich hned několik.
 • Dřevěná vajíčka zdobená pyrografií – zkuste letos zdobení vajíček trochu jinak. Vypalování do dřeva je poměrně snadnou technikou práce se dřevem a umí vykouzlit zázraky. Přesvědčte se sami.

drevene-vajicko   dreveny-dekoracni-spalek   dreveny-velikonocni-zajicek

 • Velikonoční dekorace vyrobené z vaječných skořápek – vyzkoušejte velice snadnou dekoraci, k jejímuž tvoření můžete s klidem pozvat i děti. 
 • Věnec s vajec s dřevěným zajíčkem – dřevěná vajíčka nemusíme využít jen jako zajímavé kraslice. My z nich vytvořili zajímavý věnec (hnízdečko), který se na bohatě prostřeném velikonočním stole efektně vyjímá.
 • Dřevěné překližky vhodné k vytvoření květinové dekorace do vázy. Nechcete si s dekoracemi lámat hlavu? Naše velikonoční překližkové výřezy stačí naaranžovat do vázy a máte velikonoční dekoraci hotovou doslova a do písmene za pár minut.
 • Jarní dekorace z proutí – vrbové proutky jsou nejdostupnější a nejtradičnějším materiálem s pevně zakořeněnou řemeslnou výrobou. Proutky můžete jen tak naaranžovat do vázy, uplést z nich ozdobnou proutěnou kouli, nebo jednoduchý věnec.
 • Háčkované dekorace - ještě jste nepropadli kouzlu háčkování? Pak je rozhodně načase! Pomocí háčkování vytvoříte krásné košíky na drobnosti, květináče, nástěnné dekorace, podtácky, ale i velikonoční kraslice, které vám budou dělat radost po celé jaro.
 • Nezapomeňte na truhlíky! Dřevěné truhlíky jsou dekorativní záležitostí již samy o sobě. Pokud do nich zasadíte jarní květiny (jako jsou například primulky, zakrslé kopretiny, macešky nebo narcisy), tak máte jarní dekoraci hotovou doslova za pár minut.

dreveny-zajicek   drevene-vajicka   dreveny-vyrez-kraslice

Nápady na jarní věnce

Pokud hledáte inspiraci na to, jak udělat jarní věnec, tak se podívejte na oblíbené varianty.

Jarní věnec z papíru nepatří zrovna mezi trvanlivé kousky. Na druhou stranu je papírový věnec ekologický, vysoce variabilní a skvěle se hodí i pro tvoření s dětmi. Z novinového papíru snadno vyrobíte korpus, populární je rovněž výroba papírových růží.

Věnec z umělých květin - velkou výhodou věnce z umělých květin je samozřejmě jeho údržba, ale i trvanlivost. Takový věnec jednoduše po sezoně schováte a opět vytáhnete, když bude potřeba. Na trhu existuje nepřeberný výběr umělých květin. Stačí si jen vybrat.

Personalizovaný jarní věnec - jarní věnec na dveře rovnou se jménem? Skvělý nápad! Jarní dekorace tak bude splňovat i praktický účel. ČistéDřevo.cz se specializuje na vyřezávání do dřeva a personalizované dárky. Bude hračka pro vás vyrobit dřevěnou jmenovku přesně podle vašich představ, kterou jednoduše připevníte na korpus a dozdobíte.

Věnec z přírodních materiálů - potěší vaši peněženku, komponenty nasbíráte na procházce lesem, a vytvoříte tak velice levný jarní věnec. A co na výrobu použít? Například již zmíněné proutí nebo větvičky, ale i šišky, skořápky z vajíček, obyčejnou slámu a další recyklované materiály pro jarní věnec v jedinečném provedení.

jarni-venec   venec-prirodni

Zkuste si věnec z proutí uplést sami

Věnec z vrbového proutí patří k těm nejtypičtějším znakům právě přicházejících Velikonoc. Naši předkové ho pletli sami a zkušenosti si předávali z generace na generaci. Vrbové proutí symbolizuje nový život a kruh zase koloběh života. Pletení věnců na oslavu jara je známé již z pohanských dob. Své pevné místo ale v domácnostech obhajuje dodnes. I my jsme si takový proutěný věnec v minimalistické verzi zkoušeli vyrobit. Zkusíte ho s námi? Naše video vám bude dobrým průvodcem!

Pro další inspirativní návody na dekorace a nejen jarní výzdobu navštivte náš Pinterest, kde toho pro vás máme nachystaného mnohem víc. Jsme pro vás i na Facebooku, Instagramu i TikToku.

Související články