AKCE: Doručení přes Zásilkovnu za 29 Kč

Návody, Strana 11

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka?

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka?

 nahledovy-skolacka

Prošli jste s vaší ratolestí v dubnu úspěšně zápisem do první třídy a máte díky tomu doma předškoláka, který si to již letos více či méně nadšeně bude razit poprvé do školy?

Od teepee stanu k psacímu stolu

Přestože vaše malá slečna či mladý pán byli ještě nedávno miminky, jejich svět se začíná velmi výrazně měnit a s tím se mění i jejich potřeby. Ještě před nedávnem jste pro svá dítka školkou povinná pořizovali teepee stany pro vymezení jejich soukromí a podporu budování identity, teď již je ale načase poohlédnout se po „dospělácké“ posteli, skříni, psacím stolu i ostatním vybavení dětského pokoje pro školáka.

Domečkové postele pro malé i větší

Základem dětského pokojíčku pro malého předškoláka je bezesporu kvalitní psací stůl a postel s kvalitní dětskou matrací. Chcete-li vašim milým malým budoucím školákům dopřát ještě alespoň jednu vzpomínku na věk, kdy téměř nic nemuseli, věnujte jim jako předstupeň klasické postele dřevěnou postel ve tvaru domečku, jejíž skelet je vyroben z masivního borovicového dřeva, které můžete brousit a lakovat na různé barevné odstíny. Barvy můžete sladit! Pokojíček pro prvňáčka krásně doladíte novou výmalbou, nejlépe omyvatelnou barvou, která se lehce vyčistí.

Domečková-postel

Bedýnkový regál zajistí dostatek úložného prostoru

Kromě postele a psacího stolu bude váš předškolák potřebovat větší množství prostoru na odložení aktovky, učebnic, sešitů, per a tužek, proto se při vybavování jeho pokojíčku zamyslete i nad úložným prostorem, jehož efektivním a ekonomickým řešením jsou regály a knihovny z dřevěných bedýnek. Bedýnky díky své variabilitě umožní seskládat funkční knihovnu či regál nebo je můžete použít samostatně jako poličky na zeď. Díky masivnímu do hladka hoblovanému smrkovému dřevu je bedýnkový regál zdravotně nezávadný, dokonce má i atest, a mohou jej využívat i děti s alergií.

drevene-bedynky-v-pokoji

Nezbytné doplňky

Nezapomeňte i na to, že váš prvňáček bude potřebovat svůj pracovní prostor vybavit různými doplňky, které najdete v kategorii „Do kanceláře„. Děti jistě cení sadu dřevěných pastelek i s ořezávátkem v dřevěném pouzdře či dřevěný stojánek na tužky a propisky. Zamyslete se ale i nad tím, že váš školák bude zpočátku potřebovat zavést do své školní přípravy řád a v tom mu jako nástroj skvěle poslouží korková nástěnka, na níž si bude moci přichytit připomínky svých úkolů, školní rozvrh a další důležité informace, které bude mít stále na očích.

Chytře zorganizovaný pracovní prostor pomáhá k dobrým školním výsledkům

Pro přehledné uložení psacího náčiní a drobností, bez nichž se žádný školák neobejde, zase skvěle poslouží dřevěné boxy a organizéry s víčkem či bez něj. Nejen prvňáčci do nich skryjí vše, co by na jejich stole způsobovalo nepořádek a ztěžovalo jim soustředění. Zároveň však potřebné věci zůstanou po ruce. Chcete-li svému malému školákovi udělat radost a zároveň mu připravit milou vzpomínku, nechte mu na organizér vypálit datum jeho prvního školního dne nebo jinou informaci, nad níž se po letech rád pousměje. Na druhou stranu šestiletý cvrček pořád ještě potřebuje hodně prostoru pro hry a ještě více pro hračky. Pořiďte mu na hračky praktickou sadu dřevěných boxů na kolečkách, kterou později využije na sešity a učebnice a prakticky s ním poroste.

nabytek-z-bedynek

 

 

Vyrobte si dřevěnou dekoraci

Vyrobte si dřevěnou dekoraci

nastenne-dekorace_1

Tou největší výhodou dřeva je, že se se perfektně hodí jak na chalupu tak do městského bytu. Krásné dřevěné dekorace, které doladí váš interiér, si navíc zvládnete vyrobit sami. Dnes pro vás máme menší inspiraci a přinášíme vám 5 skvělých tipů, které dodají vašemu domovu venkovský nádech.

1. Zeď plná umění nebo vzpomínek

Začneme tím nejjednodušším, co většina z nás zvládne vyrobit během chvilky doma. Stačí pár starých dřevěných prken, které nejdříve  obrousíme, vyčistíme a můžeme je i namořit, pokud chcete barvu sladit s interiérem. K připevnění zvolíme buď silné lepidlo nebo starou dobrou cestu s hřebíky a kladivem. Prkno po prkně vrstvíme, dokud to nemá tvar, který se vám líbí. Fotky s rámečkem pak postupně pověsíme právě na připevněnou dřevěnou zeď.

ramecky-na-zed_1

2. Praktický pomocník do kuchyně

Ruku na srdce – kdo z vás nestrávil hodiny nad tím, kam umístit všechno koření, aby to bylo při ruce a zároveň vypadalo dobře? Stačí vzít dřevěnou bednu, do které vyrobíme jednotlivé poličky, nemusíte mít ani každou přihrádku zvlášť jako na obrázku, stačí jednotlivé police. Pro vaše koření tak budete mít dostatek místa a s přehledem budete vědět, co přesně a kde máte.

drevena-police_1

3. Stylový držák na víno

Spousty lidí si samo vyrábí nejrůznější držáky na víno. Ono to má totiž své kouzlo. Přitom stačí nařezat a stlouct pár prken. Víno ve vlastnoručně vyrobeném držáku vypadá zkrátka skvěle!

stojan-na-vina

A co si takhle doma udělat vlastní vinný sklípek a vytvořit si zvlášť přihrádky podle jednotlivých ročníků? S tím bychom vám mohli pomoci! Nabízíme služby gravírování a můžeme vám na dřevo cokoli vypálit, stačí nás kontaktovat.

police-do-sklipku

4. Krásné poličky do kuchyně a nejen tam!

Z bedýnek a regálů se dají poskládat celé policové díly. Někteří si s nimi kompletně vybaví kuchyň, jiní si z nich postaví obývákovou stěnu. Jsou praktické a můžete do nich poskládat opravdu hodně věcí. Pokud máte  doma třeba hodně váz a nemáte je kam dát, protože do klasických malých poliček se nevejdou, tak bedýnky jsou skvělé v tom, že si je můžete přizpůsobit. Prohlédněte si celou naši kategorii dřevěných regálů a bedýnek zde.

police-z-bedynek

5. Ať víte, kde najít poklad

Inspirace přímo z naší dílny! Už jste se letos vydali na dovolenou? Pojďme společně našetřit. Nebo darujte dětem pěkný dárek, kam si mohu ukládat penízky. A nechte u nás vypálit osobní vzkaz přímo na kasičku, kterou najdete v naší nabídce.

drevena-pokladnicka

Už víte, co si vyrobíte? Snad vám naše tipy trošku pomohly promyslet si, jak na to a co všechno vlastně lze ze dřeva udělat.

Těšíme se na Vaše nápady,

Tým ČistéhoDřeva

 

Vyrobte si originální lapač snů!

Vyrobte si originální lapač snů!

nahledovy-lapac-snu

Určitě už jste se s lapačem snů setkali alespoň za výlohou obchodů. Netušíte ale k čemu tahle věcička slouží? Je to dávný indiánský amulet, který zahání špatné sny. Legenda říká, že dobré sny sklouznou po peříčku zpět do duše spícího a ty špatné se se zachytí do jeho sítě a jsou spáleny prvním denním světlem. Proto je ideální lapače umístit přímo nad vaše lůžko. Slouží zároveň jako nádherná dekorace.

Amulet, který zažene špatné sny

Naučte se s námi vyrobit si svůj vlastní lapač snů

Nejdříve budete potřebovat kroužek na výrobu lapače snů. S tím vám pomůžeme. U nás v e-shopu najdete ideální kroužek z překližky s deseti malými dírkami.

Dále budeme potřebovat provázek – třeba z bavlnky, nit, koženou šňůrku  nebo drátek. Připravte si i nějaké zdobení, jako korálky a peříčka. Popadněte kruh a nejdříve ho celý obmotejte koženou šňůrkou nebo provázkem. Opravdu pečlivě, aby dřevěný kruh nikde nevykukoval. A jde se na to! Uvažte jeden konec provázku na obruč a postupně tvořte uzle podél celého kruhu, nezapomínejte vždy provázek napnout. Až dojedete celé kolo,  budete dělat další uzlíky na už napnutých provazcích a takto pokračujete až do středu, tam udělejte pevný uzlík. Pokud chcete lapač trochu kreativnější, můžete přidávat korálky na nit už během tvoření uzlíků.

lapac-snu-diy

Finální zdobení je zcela na vás. Na lapač můžete uvázat kožené šňůrky s korálky a přidat několik peříček. Kratší šňůrky necháme po stranách a směrem doprostřed delší. Hotový lapač snů samozřejmě umístěte poblíž vaši postele.

lapac-snu

 

Propadněte kouzlu nábytku z palet!

Propadněte kouzlu nábytku z palet!

paletovy-nabytek-sedy

 

Posledních pár let je nábytek z palet velmi populární. Je originální, láká  nižší cenou a variabilitou. Stačí vám dobrý nápad – můžete začít jednoduchým kouskem nebo se pustit do něčeho složitějšího, fantazii se meze nekladou.

Co musíte vědět?

Nejpoužívanějším typem je tzv. Europaleta. Ceny palet jsou různé, obvykle se pohybují mezi 100 – 250Kč za kus. Nemějte strach z nějaké té oděrky, každý kus je unikát a tím vytvoří perfektní celek. Není problém dřevo opracovat a přizpůsobit ho obrazu svému.

Postel z palet

Jedním z nejobvyklejších kusů nábytku z palet je právě postel. Záleží na velikosti lůžka, ale na postel budeme potřebovat cca 12 ks palet. Ty nejdřív musíme opracovat, zatlouct hřebíčky a cokoli, co vyčnívá. Hrany otupíme a bruskou obrousíme horní část prken. Poté palety natřeme na libovolnou barvu a nalakujeme. Pak už jen přiděláme části k sobě – 6 palet dolů a 6 nahoru. Navrch položíme matraci a krásná postel je hotová.

palety-v-interieru

U nás nabízíme nejrůznější bedýnky a přepravky, které vám také poslouží

Povolte uzdu své fantazii a poskládejte si jedinečný nábytek dle svých představ. Vybírejte na našem eshopu z mnoha typů a velikosti bedýnek. Zaručujeme vám, že dřevo je materiál, který si zamilujete.

stul-z-palet   police-nad-stul   regal-z-bedynek-kuchyn

Vyrob si sám: houpačka na zahradu krok za krokem

Vyrob si sám: houpačka na zahradu krok za krokem

nahledovy-houpacka

Je léto a to znamená, že naše děti a ratolesti skotačí venku od východu slunce až do večerních hodin. Pojďme jim společně udělat trochu radost a zpříjemnit tak chvíle třeba i sobě. Nemusíte se spoléhat na předražené obchody, dnes si vyrobíme houpačku sami doma a to jen s pár pomůckami.

Nejprve se musíme  rozhodnout, co bude naší nosnou konstrukcí. Zda máme základy ze dřeva nebo houpačku zavěsíme třeba za silnou větev stromu.

Dřevěná houpačka na pláži

Na samotnou houpačku budeme potřebovat jedno silnější prkno, které ohoblujeme, nalakujeme nebo nabarvíme, dle našich představ a určíme šířku, dílku a hloubku sedadla.

Jednoduchá varianta, nebo těžší pro pořádné kutily?

Nejprve se podíváme na tu snazší. Do našeho prkna (sedadla) po stranách vyvrtáme na každé straně jednu díru, kudy protáhneme lano. Můžete udělat i díry dvě, aby se houpačka tolik nenaklápěla. Pod naším sedadlem pak uvážeme silné uzly a voilá – houpačka je téměř hotova. Stačí ji zakotvit na naší konstrukci a můžete si užívat hodiny zábavy.

houpacka-pro-dite-na-zahradu

Houpačka na stromě

Složitější varianta zahrnuje více kusů dřev. Je to designově lepší alternativa a určitě i stabilnější. Na sedák si připravíme 3 kusy prken. Můžeme je ohoblovat třeba do vlnovek. Pod ně si pak připravíme další dvě prkénka, která budou umístěna napříč pod oběma konci sedáku. Sedací plochu takto spojíme vruty. Na obou koncích vyvrtáme otvory, kudy protáhneme lana a opět uděláme silné uzly. Nahoře protáhněte lana karabinami – můžete tak houpačku kdykoli pověsit nebo odstranit.

Houpačky z pneumatiky – jednoduchost a neskutečná zábava

Asi tou nejjednodušší variantou je houpačka z pneumatiky. Pneumatiku důkladně omyjeme a omotáme z jednoho konce lanem nebo řetězem a vytvoříme uzel těsně nad pneumatikou. Druhý konec lana zavážeme kolem stromu. Hotovo!

Užívejte léto plnými doušky a dopřejte si klasickou a jednoduchou zábavu, kterou jsme si užívali my, naši rodiče i ti jejich.

Přejeme krásný den,

tým ČistéDřevo.cz

Jak správně pečovat o dřevěné nádobí a výrobky?

Jak správně pečovat o dřevěné nádobí a výrobky?

Nahledovy-prkenko

Dřevěný materiál je zřejmě tím nejvděčnějším. Nejen, že přispívá k pozitivitě, ale i o dřevěné kuchyňské výrobky, kterých na našem e-shopu nabízíme nespočet. Tak si to pojďme společně projít a shrnout.

Dřevo se používá již dlouhou dobu k výrobě nádobí, servírovacích, ale i krájecích desek a prkének, ale také vařeček a ostatních kuchyňských doplňků a náčiní. Zejména na vařečky a dřevěné lžičky, které jsou krásnou dekorací, ale také prostředkem k neobyčejnému jídelnímu zážitku se vztahuje tento krátký, ale výstižný článek.

servirovaci-tac

Názory na čištění a obecně péči o dřevěné nádobí se liší. Je známo, že dřevo ve vodě „bobtná“, takže obecně se namáčení dřevěných misek a ostatních výrobků do vody příliš nedoporučuje. Ovšem při dodržování několika jednoduchých kroků není tak složité udržet dřevěné výrobky tak, aby vypadaly pořád jako nové.

Podívejme se na pár rad a postřehů jak se o takové nádobí starat.

Tipy:

  • Čistěte a pečlivě umývejte Vaše obracečky, kvedlačky, kopisty, škrabky, prostě cokoliv po každém použití. Stačí umyvadlo napustit teplou vodou a přidat několik kapek jaru a houbičkou omýt, dokud nejsou všechny zbytky potravin pryč z povrchu.
  • Dřevěné příbory, misky nebo naběračky, cokoliv ze dřeva používáte dobře opláchněte od jaru, utřete a nechte dokonale vyschnout, například pověšené na háčku.
  • Pro náročnější a pečlivější jedince se doporučuje své dřevěné nádobí také čas od času po opláchnutí dezinfikovat 3% peroxidem vodíku, který po nanesení nechte cca 15 minut působit.
  • Oblíbené je také ošetřování produktů minerálním potravinářským olejem, který prodlouží životnost výrobků. Produkty nepoužívejte, dokud nejsou po aplikování zcela vysušené.
  • Pokud výrobky ze dřeva zapáchají, nebojte se je vyčistit mýdlovou vodou, případně doplněnou o lžičku jedlé sody přidané do vody.
  • Pokud možno vyhněte se použití dřevěných naběraček, misek, lžiček, obraceček apod. k míchání a opracovávání syrového masa (včetně vajec) a podobných potravin, které mohou být zdrojem bakterií. Bakterie se mohou dostávat do drobných trhlin těchto výrobků a množit se.
  • Nemyjte dřevo (například dřevěné hrnky, mašlovačky, prkénka, vařečky, paličky na maso, louskáčky) v myčce na nádobí! Prací prostředky a teplo můžou způsobit deformaci, nebo v horších případech prasknutí a porušení struktury dřevěných výrobků.

kulate-prkenko

Dřevěné nádobí a další výrobky naleznete na našem e-shopu ZDE.

Jak snadno podpořit imunitu? Vyrobte si domácí kysané zelí

Jak snadno podpořit imunitu? Vyrobte si domácí kysané zelí

kysane-zeli-sud

Starobylý proces uchovávání potravin je starý jako lidstvo samo. Poslední dobou se prohnal nejen naši životosprávou, jídelníčkem, ale i udržitelným zpracováním přebytečných potravin. V chladných měsících vám fermentace přinese dostatek potřebných živin a vitamínů a bojuje tak nejen proti podzimní/zimní únavě.

Co je to fermentace?

Podstata živých mikroorganismů v mléčném kvašení tkví zejména v ideálním způsobu uchování potravin. Fermentace, nebo-li kvašení či kysání je vlastně biochemický proces přeměny organických látek. V průběhu se látky stávají jednoduššími a jsou pro lidský organismus daleko lépe stravitelné. Zároveň se kysání používá v potravinářském průmyslu zejména ke konzervaci. Pokud tedy nevíte, co s velkou úrodou z vaší zahrádky, tak využijte pomoci krouhačů na zeleninu, díky nimž ze zeleniny dostanete maximum.

krouhac-zeli   nakladane-zeli

Podpořte svou imunitu

Poslední roky se začínáme vracet k přirozenosti. Bohudík, protože mléčná kyselina obsažená ve fermentované zelenině je opravdu mocná a pro naše zdraví přináší spoustu výhod.

Proč fermentovat?

  • Podporuje imunitu
  • Zintenzivňuje chuť
  • Obsahují spoustu vitamínů C
  • Bojují proti nadýmání i průjmům
  • Výrazně upravuje vysoký krevní tlak, ale i cholesterol v krvi
  • Podporuje stravitelnost jídla
  • Nezanedbatelným způsobem zamezuje plýtvání jídlem

Hledat zaručený návod už nemusíte. Níže popsaný popis procesu zvládne za pomoci vhodného krouhače na zelí i úplný začátečník.

Co budeme potřebovat:

  • Bílé zelí 10kg
  • Sůl 150g
  • Kmín 20g
  • Koprová semínka 10g
  • Krouhač na zelí
  • Sud / nádobu vhodnou k fermentaci

kysane-zeli-vyroba   kysane-zeli-domaci

Postup:

  1. Hlávky zelí opláchneme a očistíme od nečistot. Poté můžeme větším nožem odstranit košťály a hlávky případně naříznout. Teď přichází čas zelí nakrouhat, doporučuji použít kvalitní krouhač na zelí. Takto upravené zelí můžeme smíchat se solí, kmínem a koprem.
  2. Nakrouhané zelí přendáme do připraveného sudu nebo nádoby a ušlapeme, popřípadě upěchujeme dřevěnou palicí. Přebytečně vytvořenou šťávu pravidelně odléváme a necháváme v nádobě prostor, aby se nám dále tvořená šťáva nevylévala ven. Poté přikryjeme připravené zelí kouskem plátna a zatížíme ho spařeným prkénkem.
  3. Cca první dva dny necháme nádobu v teple (kolem 17 °C) a po uplynutí téhle doby ji přemístíme do chladnější místnosti s teplotou okolo 9 °C k dalšímu kysání. V tuto chvíli můžeme opakovaně zelí dřevěnou palicí stlačovat a pomoct tak samotnému procesu fermentace.
  4. Zelí by mělo mít po celou dobu procesu povrch ponořen ve šťávě, aby nedošlo k tvorbě plísní (objeví-li se, ihned je třeba ji odstranit). Prkénko občas zvedněte a zkontrolujte. Pokud šťáva chybí, můžeme šťávu nahradit dolitím převařenou a vychlazenou slanou vodou (cca 25g soli na litr vody).

Krouhače na zelí

Krouhač, neboli kruhadlo na zelí doporučujeme samozřejmě používat v dřevěné variantě. V prodeji jsou krouhače různých velikostí, vhodné nejen ke krouhání zelí, ale všeobecně zeleniny. Najdete na našem e-shopu ČistéDřevo.cz. například i krouhač jablek či krouhače na řepu.

Krouhače na zeleninu, ale i další dřevěné výrobky najdete na našem e-shopu ČistéDřevo.cz.