AKCE: 10 % sleva na vše s kódem MISTRI2024 a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Tipy na jarní dekorace do interiéru 2024

nahledovy-jarni-truhlik_1

Jaro je obdobím obnovy, kdy se příroda probouzí k životu po zimním spánku a okolní prostředí se naplňuje svěžestí a novým začátkem. S příchodem jara přichází také touha po obměně a osvěžení domova, aby se prostor odrážel v harmonii s touto energickou a inspirativní sezónou. Protože trendy v interiérovém designu stále postupují kupředu, jsou tu i v roce 2024 nové způsoby, jak přinést do domova jarní atmosféru plnou svěžesti a optimismu.

V tomto článku se podíváme na aktuální tipy a nápady na jarní dekorace do interiéru, které vám pomohou transformovat váš domov do prostoru plného radosti a krásy. Máme pro vás i jarní inspiraci pro domov s vůní dřeva a jarní přírody, kterou snadno vytvoříte doma svépomocí.

Obsah

Trendy jarní dekorace v roce 2024

Jarní dekorační trendy pro tento rok:

 • Netradiční nádoby

Zkuste letos vyměnit klasický květináč za něco méně tradičního. Vyzkoušejte nejrůznější misky, dřevěné vědra i truhlíky, ale i zbytkový materiál (jako jsou například staré konzervy, barely, i poničené hrnce, nebo proutěné košíky).

 • Udržitelné dekorace

Snažte se nad jarní výzdobou přemýšlet udržitelně. Například cibulové květiny, jako jsou narcisy, hyacinty, tulipány i modřence, můžete zakoupit a následně nechat vyschnout. Použijete je pak následující jaro. Ekologické dekorace momentálně hrají prim.

 • Květinové dekorace hýřící barvami

Trendy minulých let spíše hovoří o dekoracích sladěných tón v tónu. Nyní jsou ale trendy zase někde jinde. Letí výrazné barvy i na první pohled nesourodé kombinace. Letos se prostě můžete odvázat.

jarni-truhlik-narcisy   prouteny-jarni-truhlik

DIY jarní dekorace

Víte, co na jarní výzdobě milujeme nejvíce my? Že si můžeme vyzdobit domácnost svépomocí, a vdechnout tak prostoru příjemnou a hřejivou jarní atmosféru. Snoubit můžeme přírodniny, které najdeme při procházce lesem, společně s typicky jarními květinami. Výsledek vždy stojí za to. 

Materiál na vytvoření jarní dekorace

 • miska z olivového dřeva
 • vhodná hlína (vybírejte vždy podle květin) - můžete použít univerzální substrát, případně substrát podporující květenství nebo půdu zaměřenou na jarní květiny
 • květiny dle výběru
 • přírodní dekorace - kameny, šišky, bobule a jiné

material-na-vyrobu-jarniho-truhliku   osazovani-jarniho-truhliku   jarni-truhlik-diy

Jarní DIY projekty: postup krok za krokem

 1. Misku z olivového dřeva dobře vymažeme přírodním olejem (olivovým, lněným, kokosovým). Zamezíme tak tvorbě plísně.
 2. Následně vyložíme libovolným igelitem a zatížíme kamenem, aby se nám plachta nesesunula.
 3. Misku vysypeme vhodným substrátem (vždy záleží na typu použitých květin - například vřesy vyžadují kyselejší půdu). My jsme použili univerzální hlínu.
 4. Nyní zasadíme květiny tak, aby byly všechny kořeny pokryté substrátem. V případě cibulovitých rostlin není na škodu, když cibulka bude “koukat” ven.
 5. Doplníme o přírodní dekorace - budete se divit, co všechno může sloužit jako ozdoba. Najděte hezkou větvičku, samorost, kameny, mech, šišky a mnohé další.
 6. Máte rádi barevné a hravé ozdoby? Na ČistéDřevo.cz najdete spoustu dřevěných dekorací, doplňků, ale i stylových výřezů z překližky, které se k této jarní dekoraci do interiéru budou skvěle hodit.

Miska z olivého dřeva

Které květiny se nejvíce hodí pro tento typ dekorací pro jaro a proč

K efektním dekoracím v netradičních nádobách využívejte vždy vhodné květiny. Ne nadarmo má většina kvetináčů otvory na odvod vody, případně jsou dostatečně velké. Dekorace v podobném duchu je sice krásné, ale zřejmě vám vydrží jen v určitém období. Doporučujeme použít rostliny nenáročné na živiny (například okrasné mechy, některé typy skalniček, třeba rozchodníky, a velmi populární jsou i netřesky). Dalším skvělým tipem jsou právě jarní dekorace

Jarní květiny často rostou z cibulek - po odkvetení lze cibulky nechat vyschnout, schovat a další rok opět zasadit. Díky tomuto udržitelnému triku můžete klidně květiny vyměnit hned několikrát a nebude vám to tak líto. Mezi cibulovité jarní květiny patří například hyacinty, modřence, tulipány, sněženky i bledule.

snezenky   narcisy

Dekorace z přírodních materiálů

Sice sezonní dekorace milujete, ale rádi byste měli nějakou přírodní dekoraci po celý rok? Máme pro vás řešení, které je ideální například na chalupy, kde je spousta přírodního materiálu vhodného na další tvoření, ale nejste tam tak často, abyste měli čas na zalévání. Já si vyrobila na chalupě dekoraci z dřevěného truhlíku, kamenů a netřesku. Pokud navíc použijete dospod jemný štěrk, tak vám v dekoraci v pohodě vydrží i náročnější skalničky.

Tipy na aranžování květin s dokonalým vizuálním efektem

Chcete poradit s aranžováním květin, aby byl výsledek co nejskvostnější? Zde pro vás máme pár pravidel, bez kterých to nepůjde!

 • Zvolte netradiční nádobu - jedinečné tvary skleněných váz, proutěné koše, konzervy, dřevěnou bedýnku nebo truhlík. Vždy volíme dostatečně prostornou nádobu, aby se do ní vámi vybrané květiny vešly.
 • Variace výšky - vždy volíme druhy květin tak, abychom měli v květináči nebo - v případě řezaných květin - ve váze, hned několik různých výšek. Dekoraci to dodá nejen dynamiku, ale i požadovaný objem.
 • Kontrastní barvy - nebojte se odvázat a vyzkoušejte atraktivní kontrastní kombinace. 
 • Dostatek zelené barvy - v případě, že vybraným květinám chybí dostatek viditelných zelených listů, doplníme dekoraci o stálezelenou rostlinu - nabízí se některá ze skalniček, břečťan, případně jiná nízká rostlina.
 • Pravidlo tří - saďte typy květin vždy po třech kusech. Vytvoříte tak rovnováhu a  harmonické prostředí.

serik-a-astry

Péče o sezónní květiny v jarním aranžmá

Sezonní jarní květiny jsou bohužel typické svou ne úplně vysokou životností. Jsou sice krásné, barevné, ale brzy odkvétají. Jak prodloužit jejich životnost?

 • Jarní květiny vyžadují větší zálivku než jiné pozdnější rostliny. Zalévejte proto po troškách i několikrát denně.
 • Nezapomínejte, že jsou jarní květiny zvyklé na sníh i chladno. Zalévejte studenou vodou a k řezaným květinám přidávejte kostky ledu.
 • V případě, že chcete, aby hyacinty a narcisy (a další květiny vyrůstající z cibulek) použít i následující roky, stačí uchovat cibulky.
 • Po odkvetení necháme květinu úplně vyschnout. Ale pozor - nikdy neodstraňujeme listy, cibulka z nich totiž ještě dlouho pohlcuje živiny.
 • V létě (cca půlka července) doporučujeme uschlé listy odstranit a cibulky uložit do dřevěné bedýnky na novinový papír a dát na suché a temné místo. Sklep je nejideálnější řešení.

hyacinty

Co nesmí chybět ve výzdobě domu na jaro

 • Jarní věnce - pořiďte si například univerzální proutěný věnec (korpus), na kterém můžete měnit dekorace a přírodniny podle sezóny. Nebo si zkusíte věnec z proutí uplést sami?
 • Kočičky nebo jiné větvičky ve váze - přinášejí již kousek jara a probouzející přírody i k vám domů. Ořezáváte například na jaře ovocné stromky vy nebo soused? Klidně použijte i tyto větvičky, výsledek bude stejně působivý.
 • Velikonoční výzdoba a kraslice - s jarem se samozřejmě pojí i jedny z největších svátků u nás - Velikonoce. Typické jsou jarní motivy, květiny a v neposlední řadě i domov zdobený kraslicemi. Vybírat můžete hned z několika způsobu zdobení velikonočních vajíček.
 • Čerstvě řezané květiny - narcisy, hyacinty, tulipány i frézie vám ve váze vydrží déle, pokud budete každý den měnit vodu a přidávat pár kostek ledu. Budete překvapeni, jak dlouho vám taková kytice vydrží.

jarni-venec-diy   velikonocni-kraslice   prouteny-jarni-truhlik-s-narcisy

Jak na dokonalé vytvoření jarní atmosféry

Jarní výzdoba je plná barev a květin. Pusťte se tedy do tvorby jarní atmosféry opravdu z gruntu. Najděte si čas na jarní úklid, vyměňte zimní flanelové povlečení za svěží barevnost a prostor vyplňte kvetoucími rostlinami všemožných barev. Máte zahrádku nebo vymazlený balkon? Probuďte je k životu!

U nás už je jaro v plném proudu, plné květin i stylových dřevěných dekorací. Navíc pro vás stále tvoříme nové a nové DIY projekty, které vás určitě zaujmou. Zkoušeli jsme jarní věnce, jarní truhlíky a samozřejmě nezapomínáme i na Velikonoce, které k jaru neodmyslitelně patří. Kromě nových technik na kraslice z dřevěných vajíček, jsme vyzkoušeli i spoustu velikonočních dekorací s vůní dřeva. Pro více inspirace nás sledujte na Pinterestu, TikToku, Instagramu, Facebooku i YouTube.

Související články