AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Zdobení velikonočních vajíček: trendy a tradice

Nahledovy-drevena-velikonocni-vajicka

Dekorace na Velikonoce mají specifický ráz a přináší do domova zprávu, že se blíží nové jarní období. A co k Velikonocům neodmyslitelně patří? Rozhodně zdobení velikonočních vajíček. Kdo by tuto veselou tradici nemiloval. Pojďme si připomenout, jakými způsoby můžeme vejce zdobit.

Velikonoční kraslice netradičně tradičně

Víte, jaký postup zdobení vajec patří mezi ty nejstarší? Rozhodně kraslice malované voskem. Tuto velikonoční tradici si osvojili už naši předci a předávali si ji z generace na generaci (ostatně mě to taky naučil můj dědeček). Já ale přišla na malou trendy vychytávku, s kterou se s vámi chci podělit – dřevěná vajíčka. Vosk na dřevěných vejcích skvěle drží, výborně se s nimi pracuje a nemusíte se bát, že se vám kraslice rozbijí.

Co budeme potřebovat

 • dřevěná vajíčka
 • voskovky
 • lžíci
 • talířek
 • čajovou svíci
 • hřebíček s malou hlavičkou nebo jehlu zapíchnutou do dřívka, nebo tužky

technika-malovani-voskem   malovani-voskem   kraslice-drevene

Postup

 1. Zapálíme čajovou svíčku, nad kterou si ve lžíci rozpustíme vosk. Pro folklorní vzezření doporučujeme kombinaci červené, zelené a modré. 
 2. Až bude voskovka dokonale roztopená a tekutá, tak do vosku namáčíme potřebné nástroje (bohatě stačí jehla s větším očkem zapíchnutá do tužky).
 3. Na dřevěné vajíčko kreslíme rychlými tahy, aby nám voskovka na nástroji nezatuhla – právě tyto rychlé tahy vytváří tolik specifický vzor, jaký jistě znáte z jakékoliv výzdoby na Velikonoce.
 4. Opět doporučujeme začínat od nejjednodušších vzorů. Spoustu jich najdete na Pinterestu, kde se také můžete podívat na složitější návody.
 5. Pro lepší představu mrkněte do našeho videa.

Jaké metody jsou při zdobení velikonočních kraslic populární?

Pojďme si nyní představit i další techniky zdobení velikonočních vajíček, které jsou efektivní.

Vypalování do dřevěných vajíček

Metodu vypalování do dřeva jsme vám již na blogu představovali a loni jsme rovněž zkoušeli tento postup použít na dřevěná vajíčka. Stačit vám bude kvalitní pájka na dřevo a dřevěná vajíčka. 

Přírodní obarvování

Nepodceňujte sílu přírodních barviv, výsledek vás mile překvapí. Červená řepa obarví vejce na červeno, červené zelí vykouzlí modrý odstín, kurkuma vdechne vajíčkům krásnou žlutou barvu. Já tradičně barvím vejce cibulí, jsou pak krásně červenohnědá. 

Háčkovaná velikonoční vajíčka

Umíte trochu háčkovat? Pak je pro vás tento postup ideální. Vyfouknuté skořápky snadno navlečete do háčkované “košilky” a velikonoční dekorace je na světě. 

Metoda decoupage a krakelování

Ubrousková technika a s ní spojené krakelování se hodí převážně pro dřevěná vajíčka. Vytvořte něco netradičního, co vždy zaujme. 

Romantická macramé vajíčka

Velice snadná a efektivní technika, se kterou si můžete vyhrát a vytvořit tak jemné a stylové kraslice, které něco vydrží. Stačit vám budou vyfouknutá, nebo klidně opět dřevěná vajíčka a příze na drhání, krajky, nebo jakékoliv bavlnky.

kraslice   vypalovani-do-drevenych-vajicek   krakelovani-velikonocni-kraslice

Trend malování velikonočních ozdob 2023

Víte, jaký je trend pro malování velikonočních vajíček pro rok 2023? Rozhodně minimalismus, pastelové barvy (v čele s mentolovou) a abstrakce. Dalším trendem, se kterým nikdy nešlápnete vedle, je folklor. Zde se krásně snoubí trendy s tradicí a výsledek je okouzlující. Na tvorbu kraslic jedním tahem se vrhla kreativní publicistka Monika Brýdová. Podívejte se, jak jí to šlo.

vajicka-velikonoce-spoluuprace   vajicka-spoluprace   vajicka

Jak využít dřevěná velikonoční vajíčka v interiéru

Kraslice máte již ozdobené a nyní možná přemýšlíte, jak je umístit do interiéru a vytvořit tak stylovou výzdobu na Velikonoce

Jak velikonoční vajíčka použít?

Věnec – na jakémkoliv věnci se vaše zdobená vajíčka budou báječně vyjímat. Jednoduchý korpus z proutí a zdobená vajíčka jsou jistotou, se kterou nikdy nešlápnete vedle. 

Velikonoční betlém – spousta lidí zapomíná, že dřevěný betlém není jen záležitostí Vánoc, ale svou funkci zastává i ve velikonoční výzdobě. Doplňte o již zmíněné kraslice, případně kočičky.

Velikonoční dekorace ze dřeva

Na našem e-shopu najdete spoustu velikonočních výrobků, které se pro jarní dekorování skvěle hodí – například velikonoční zajíc ze dřeva, dřevěná slepička a samozřejmě dřevěná vajíčka. 

Velikonoční hnízdo z proutí – hnízdečko vyrobíte snadno a rychle z mladých větviček, nebo dokonce z kočiček. Do hnízdečka už můžete dát dřevěné dekorace dle vlastního uvážení. Například kraslice, nebo výřezy z překližky v jarním duchu.

Jarní dřevěné vázy – typicky se velikonoční vajíčka věší na stromy, případně na větvičky ve vázách. Zkuste letos minimalističtější verzi – velikonoční ozdoby z překližky.

drevena-slepicka   dreveny-zajic   vajicka-z-preklizky

Pokud hledáte další nápady na velikonoční výzdobu, tak nás neváhejte sledovat na sociálních sítích, kde pro vás máme spoustu zajímavých dekorací, postupů i technik. Jsme pro vás na Facebooku, Instagramu i Pinterestu.