AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Jak vybrat dekorace na stůl - rady a tipy

nahledovy-svatebni-dekorace-na-stul

Pro mnoho párů je jejich svatební den jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších okamžiků jejich života. Každý detail, od volby květin, až po výzdobu svatební hostiny, hraje klíčovou roli v tom, aby tento den zůstal v srdcích hostů i novomanželů navždy živý a nezapomenutelný.

Vybrat tu správnou dekoraci na svatební stůl může být výzvou, ale zároveň přináší možnost vyjádřit kreativitu. V článku se zaměříme na rady a tipy, které vám pomohou rozhodnout se pro dekorace, které budou nejen esteticky krásné, ale také budou ladit s celkovou atmosférou svatební oslavy. Existuje nepřeberné množství inspirací. Pojďme se společně podívat, jak zdobit svatební stůl.

Obsah

Inspirace pro výzdobu svatebního stolu podle stylů a trendů

Máte už vybraný svůj styl svatby? Poradíme, jak se popasovat s výzdobou tak, aby byla co nejvíce sladěná. 

BOHO SVATBA

Vyznačuje se jistou neformálností a celkovou uvolněností. Tomu bychom měli přizpůsobit i výzdobu. Jaké dekorace na svatební stůl zvolit v případě, že je boho pro nás to pravé ořechové? Nebojte se originality, nevšednosti a přírodních materiálů. K boho svatbám patří dřevěné dekorace, mech, kapradí a jemné barvy v béžových, hnědých a krémových odstínech.

RUSTIKÁLNÍ SVATBA

Nadchne milovníky venkova, romantiky a dřevěných dekorací. Na svatební stůl se hodí dekorace ze dřeva, přírodní prvky a drobnosti, které si klidně nasbíráte při procházce lese. U květinové výzdoby doporučujeme zaměřit se na luční kvítí - to je navíc dostupné.

ELEGANTNÍ SVATBA

Je typická svou jednoduchostí a klasickým nádechem. Na stůl dejte dekorace v jemných barvách. Oblíbenou kombinací je černá a bílá. 

ROMANTICKÁ SVATBA

Výzdoba má jemný nádech. Při výzdobě stolu se soustřeďte na využití vhodných textilií - baldachýn, krajka, organza, ale i juta. Na stůl nezapomeňte dát květinovou výzdobu v kombinaci se světlým dřevem. Inspirací vám může být náš DIY návod, který najdete na konci článku.

TÉMATICKÁ SVATBA

Spousta novomanželů se snaží do své svatby snů vnést kousek sebe samotných. Tématické svatby jsou proto originální a jedinečné. Pro výzdobu stolu doporučujeme převážně personalizované dekorace a drobnosti, například podložku na prstýnky se jmény novomanželů, podpisovou ceduli pro hosty, nebo knihu hostů na vzkazy na památku.

MINIMALISTICKÁ SVATBA

Svatební prostírání, ale i celková výzdoba v minimalistickém duchu, klade důraz na preciznost a to, že dekorace se tvoří i ze zdánlivě obyčejných a ryze praktických záležitostí u stolování. A víte, co se nám na minimalistickém zdobení líbí nejvíce? Že si užijete sváteční oběd bez příkras a jídlo je prostě na přední příčce. 

MOHO SVATBA

Ještě jste o ní neslyšeli? Není divu, jedná se o ten nejaktuálnější trend ve “svatebním světě”. Jedná se o romantické spojení moderní svatby s boho stylem. Dekorace hrají barevností i rozmanitostí, s dotekem luxusu a moderny. Na svatební tabuli by neměl chybět křišťál, přírodní dekorace a zejména světýlka (ta jsou při tomto stylu svatby doslova všudypřítomná).

rustikalni-svatba   svatba-podle-rocniho-obdobi

Uvítací tabule jako první vlaštovka

Ještě předtím, než vaši hosté usednou k svátečnímu obědu, tak je fajn, aby již dostali předkrm toho, jak svatba bude vypadat. Uvítací tabule s programem, menu či zábavou, je ideální volbou. Svatební ceduli umístěte před vchod do sálu, případně před svatební tabuli, aby ji všichni měli na očích. Spousta nevěst si už na uvítací tabuli dávají záležet. K “wow efektu” používají netradiční materiály, unikátní design i stylové doplňky. Kromě praktických informací je tedy tabule i první vlaštovkou, která dává vědět, v jakém duchu se celá svatba ponese.

svatebni-cedule_1   uvitaci-svatebni-cedule

Správné osvětlení a jeho vliv na výzdobu svatebního stolu

Dobře zvolené osvětlení dokáže podpořit magickou a romantickou atmosféru svatby. Je důležité zvážit rovnováhu mezi aktivním světlem a efektem, který chceme vytvořit. Například svíčky jsou klasickým prvkem výzdoby na svatební stůl. Svíčky mohou být umístěny ve středu svatební tabule, na svatebních dekoracích nebo ve stylových svícnech. Lustr nebo světlo nad stolem umí vykouzlit dramatické osvětlení. Do okolního prostoru se zase hodí tlumenější LED světla v podobě malých lampionů, girland a světelných řetězů.

Jak na zasedací pořádek: praktické rady

Zasedací pořádek na svatbě je důležitým prvkem, který pomáhá zajistit, aby událost probíhala plynule a v souladu s očekáváním hostů.

Na co se dle etikety zaměřit:

 • Seznam svatebních hostů a jejich rozmístění

Rozmístěte hosty tak, aby se cítili pohodlně a měli příležitost strávit čas s lidmi, které znají a s nimiž se chtějí bavit. Pro celkovou atmosféru svatby je včasné naplánování velmi důležité.

 • Stůl pro novomanžele

Zpravidla je stůl pro novomanžele umístěn v čele sálu nebo výrazněji v blízkosti středu. U místa pro novomanžele byste si měli dát více záležet na dekoracích na svatební stůl. Chybět nesmí květinové dekorace ani elegantní svatební prostírání.

 • Rozhodnutí o sedadlech

Dostatečně dopředu si určete, zda budete chtít pevný zasedací pořádek nebo necháte hosty, aby si sedli podle svého uvážení. Podle etikety jsou vhodné oba dva způsoby. Svatební koordinátorka Hana říká: “Při organizaci svatebního oběda budoucím novomanželům vždy doporučuji zasedací pořádek vytvořit. Organizace je pak jednodušší, rychlejší a bez zbytečných nedorozumnění a chaosu.”

 • Jmenovky a cedulky k svatebnímu prostírání stolu

V případě, že jste se rozhodli pro pevný zasedací pořádek, tak vkusné jmenovky na svatební stůl jsou nezbytností. Dobře viditelné jmenovky usnadňují zasedací pořádek a orientaci hostů. Pokud navíc vyberete originální, dřevěné nebo jinak zdobené jmenovky, tak budou i krásnou svatební dekorací. 

 • Dostatečná komunikace s hosty

O zasedacím pořádku, programu a samozřejmě i dalších detailech ohledně svatby informujte vždy dostatečně dopředu.

jmenovky-na-svatebni-stul   jmenovka-nevesta

Jak ušetřit na svatebních dekoracích

Existuje mnoho způsobů, jak docílit levnější svatby. Nejvíce peněz se dá ušetřit právě na zmíněných dekoracích. Ale dost bylo řečí. Pojďme se podívat na konkrétní případy!

 • DIY dekorace

Tvorba vlastních dekorací je zábavným a úsporným způsobem, jak přizpůsobit svatební dekorace svému stylu a vkusu. U výroby s můžou zabavit i družičky nebo zapojte maminku.

 • Využití přírodních prvků

Poklady matky přírody jsou vděčným materiálem pro výzdobu. Kromě živých květin, ratolestí i větviček můžete s přehledem využít kůru stromů, kameny, ale i šišky. Tyto dekorace vás nebudou stát vůbec nic, ale efekt mají vždy jedinečný.

 • Minimalismus na prvním místě

V jednoduchosti je krása! Minimalistický přístup k svatebnímu aranžmá je nejen cenově dostupnější, ale mnohdy i velice efektivní - méně je zkrátka někdy více.

 • Snižte náklady na květiny

Spousta lidí na to nemyslí, ale můžeme vás ubezpečit, že květinová výzdoba patří mezi velice nákladné svatební položky. Již při výběru stylu svatby tedy myslete na to, jaké květiny k vaší svatbě snů budete ladit. Vybírejte proto ty, které jsou sezónně a místně dostupné. 

 • Využití multifunkčních dekorací

Vyberte dekorace, které mohou sloužit víceúčelově. Například dekorativní svíčky mohou být součástí středového aranžmá během ceremonie a poté mohou sloužit jako dekorace na recepci. Vyberte stylové cedulky na svatební stůl, kde budou kromě praktického účelu splňovat i ten dekorativní.

 • Pronájem dekorací

Pronájem sází na cenově efektivní volbu oproti nákupu nových dekorací, které použijeme pouze jednou. Nejen v půjčovnách, ale také v různých skupinách na Facebooku pořídíte svatební výzdobu za zlomek ceny.

 • Nákup svatebních dekorací z druhé ruky

V případě, že chcete mít dekorace přesně podle svých představ, tak se nákup zdá vhodnější. Ušetříte ve chvíli, kdy navštívíte nejrůznější svatební bazárky a výprodeje, kde seženete vše, co potřebujete, finančně mnohem dostupněji.

rustikalni-drzak-na-prstynek   podlozka-na-prstynky_1

Přírodní svatební dekorace

Přírodní dekorace dodávají svatbě jedinečný a osobní dotek a zároveň šetří vaši peněženku.

Tipy na výzdobu svatební hostiny téměř za hubičku:

 • Pletené věnce - osobně vám můžeme potvrdit, že uplést věnec zvládnete i sami. Návod, jak uplést věnec, najdete v našem magazínu. Proutí si sami nasbíráte a k dozdobení bohatě postačí větvičky jehličnanů, šípky, drobné šišky a jiné přírodniny, které s přehledem najdete v lese. Vedle vrbového proutí můžete sáhnout i po jemnějších březových proutcích, pedigu nebo háčkovaných dekoracích.
 • Využití živých květin - v módě je například kapradí a svatební evergreen: eukalyptus. To se může položit vedle prostřeného místa, nebo se jím obalí látkový ubrousek.
 • Šišky - poslouží i jako stylové držáky na jmenovky, případně dodají stolu jemný přírodní ráz s romantickým nádechem.
 • Bobuloviny do váziček (případně malých zavařovacích skleniček) - jeřabiny, šípky a mnohé jiné divoké bobule dlouho vydrží, nezvadnou a dodají hostině šmrnc.

prouti-dekorace   prirodni-dekorace-na-svatbu

DIY svatební dekorace

Existují hned dva důvody, proč se zaměřit na vlastní výrobu svatebních dekorací. První je finanční stránka - rozhodně ušetříte spoustu peněz a ten druhý je ryze osobní. V mnoha případech je problém sehnat takovou výzdobu, která by vám dokonale ladila s vašimi představami - DIY výroba je proto ideální. A oba dva případy považujeme za dostatečně dobrý argument pro to, abychom se na svatební výzdobu vrhli sami. Udělejte si s družičkami dámskou jízdu a vyrobte takové dekorace, které přesně podtrhnou celkový ráz vaší vysněné svatby. Níže najdete jednoduchý postup.

Materiál na ozdoby na svatební stůl ve vlastní režii

svatebni-dekorace-vyzdoba   svatebni-dekorace-diy   svatebni-dekorace

Výzdoba svatební hostiny: krok za krokem

 1. Nejprve si nachystáme čisté a umyté zavařovací sklenice bez jakýchkoliv nálepek. Etikety jdou pěkně sundat ve chvíli, kdy je necháte nejlépe přes noc odstát v horké jarové vodě (jarem nešetřete). Následující den stačí houbičkou či kartáčkem odstranit zbývající etiketu.
 2. Po obvodu již můžeme sklenice ozdobit - tradičně se používá jutová stuha, přírodní režný provázek, ale i krajka. Zdobit lze pouze u okraje hrdla - pro větší efekt můžeme aplikovat dekorace i po celém obvodu sklenice v kombinaci s různými materiály (skvěle vypadá například přírodní provázek a krajkový reliéf).
 3. K svatbě v boho stylu se hodí okraj ozdobit provázkem, na kterém jsou navlečené dřevěné korálky.
 4. Doprostřed sklenice přivažte pomocí silonu, případně i ozdobného provázku výřez z překližky (ve tvaru srdíčka, holubice, případně jiného zvoleného tvaru).
 5. Sklenice lze použít jako samostatné dekorace, jako svícny na svíčky nebo LED světýlky, nebo coby vázy na čerstvé či sušené květiny.
 6. Námi vyrobené sklenice rozestavíme na podložky z kmene stromu a doplníme o další dekorace - například šišky, kameny nebo vázičky s květinami. Mnohé nevěsty rovněž na svatební dekorace v podobném duchu dávají například jmenovky nebo cedulky s menu.

Nápady na svatební dekorace v osobním duchu

Co vám chybí k dokonalosti? Předpokládáme, že nic, ale svatební výzdobu můžete ještě posunout o level výše. Jak? Pomocí osobního doteku. ČistéDřevo.cz nabízí gravírování do dřeva, a nabízí tak jedinečnou možnost vdechnout vašim dekoracím, drobným dárečkům pro hosty a nejrůznějším svatebním doplňkům něco netradičního. Gravírujeme až na 2000 unikátních dřevěných výrobků. Stačí si jen vybrat! Nechte si vygravírovat jmenovky se jmény, stylové menu na překližku nebo jakoukoliv textaci na dřevěné vázy, dekorace a doplňky, díky čemuž vaše výzdoba získá moderní ráz.

A co je na výběru svatebních dekoracích to nejdůležitější? Měly by v první řadě odrážet vás jako pár, váš styl i atmosféru svatby. Tak směle do toho! Pro další (nejen svatební inspiraci) nás sledujte na sociálních sítích a Pinterestu.

Související články