AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Jak efektivně zabavit děti na zahradě - rady a tipy

nahledovy-zahrada-pro-deti

Zahrada je pro děti tajemným zákoutím, které doslova vybízí k hrám plným fantazie. Vybavte si zahradu tak, aby dětské hraní bylo co nejméně destruktivní a zároveň děti bavilo daleko více, než výdobytky moderní technologie. 

K zahradě pro děti neodmyslitelně patří například trampolína, pískoviště, zahradní domeček, ale i hračky pro děti. Všechny nápady na hraní na zahradě, tipy pro lepší bezpečnost i nejrůznější zábavu pro děti na zahradě v DIY duchu najdete v dnešním článku.

Obsah

Jak vybrat trampolínu, aby si ji mohli užívat děti i dospělí

  • Při výběru trampolíny pro děti i dospělé věnujte pozornost zejména bezpečnostním prvkům.
  • Zaměřte se nejlépe na celkovou konstrukci. U levnějších a méně kvalitnějších trampolín jsou trubky konstrukce vyrobeny ze zbytkového materiálu, chybí jim pevný svár, ale například i ošetření trubek proti korozi (napřiklad galvanizací). Pokud všechny tyto komponenty chybí, nebo jsou nedostačující, velice brzy dojde k opotřebování trampolíny a tím se výrazně snižuje její bezpečnost
  • Většina výrobců doporučuje na zimu trampolínu schovávat. Mělo by proto být snadné ji rozebrat na menší části, abyste ji v chladnějších měsících mohli schovat pod střechu, nebo do garáže, takže se na skákací plochu a pružiny nedostane déšť a sníh.  
  • A jaké by měla mít trampolína rozměry? Záleží čistě na vašich preferencích a pro koho je určena. Pro nejmenší děti se hodí menší trampolína – průměr odhadujeme zhruba okolo 96 cm. Na zahradu si pak můžete dovolit i větší průměr (od cca 300 cm).

trampolina

Jak zařídit zahradu pro děti všech věkových skupin

Dětské vybavení na zahradu je vhodné podřídit požadavkům malých uličníků. A čím se nejlépe řídit? Ve většině případů se doporučuje přizpůsobit se věku dětí.

Jednoduché hry na zahradě:

Zábava na zahradě pro děti do 2 let

Pro nejmenší děti do věku 2 let je ideální mít bezpečné a měkké povrchy kolem houpaček a skluzavek, které jsou přizpůsobeny jejich potřebám a schopnostem.

Venkovní hry pro děti od 2-6 let

Pro děti ve věku 2 až 5 let jsou vhodné jednoduché a nízké herní prvky, jako jsou pískoviště, malé skluzavky, prolézačky a houpačky. Měly by být umístěny v dohledu dospělých a konstruovány z bezpečných materiálů, jakým je například dřevo.

Zahradní projekty pro děti od 6 - 12 let

Přidejte do zahrady aktivní prvky, které podporují jejich fyzickou aktivitu a dovednosti, jako jsou horolezecké stěny, lanové hry, míčové hřiště nebo trampolíny. Důležité je zajistit, aby tyto prvky byly bezpečné a odpovídaly věkovým schopnostem dětí.

Pískoviště je nezbytnou součástí každé zahrady

Děti milují písek, dělání báboviček i stavbu hradů, tunelů a dráh pro auta. Dětské pískoviště může být součásti domečku, pokud ale na dřevěné hřiště pro děti nemáte místo, pořiďte pískoviště alespoň samostatně.

  • Prvně se musíme zaměřit na to, jak vybrat dětské pískoviště. Záleží čistě jen na vašich preferencích – vyberete si dětské pískoviště se stříškou, nebo bude součástí zahradního domečku, či zvolíte přenosný stoleček s pískem?
  • Pokud vyberete dětské pískoviště dřevěné, tak musíte myslet na údržbu – například čím natřít dětské pískoviště? Doporučujeme venkovní akrylové barvy, vosk, nebo mořidlo.
  • Když děti odrostou, pískoviště se dá velice snadno upcyklovat. Můžete z něj vyrobit netradiční zahradní dekoraci ze dřeva, motýlí louku, či záhonek, který bude pýchou celého prostoru.

Obdelnikovy-na-sirku-2-1-1024x537

Houpačka na zahradu pro každého neposedu

Houpačky k dětskému hřišti neodmyslitelně patří a zajistí dětem zábavu na dlouhé hodiny. Pokud máte hřiště, tak je nejlepší umístit houpačky tam. Proč mluvíme v množném čísle? Věřte, že sourozenci se o jednu houpačku rozhodně nepodělí. Pokud hřištěm nedisponujete, tak vám postačí silná větev stromu.

Jaké typy houpaček jsou nejpopulárnější?

  • Klasická dřevěná houpačka pro nejmenší
  • Houpačka na zavěšení s ocelovou konstrukcí
  • Houpací síť
  • Závěsné proutěné křeslo
  • Dřevěná zahradní houpačka, která poslouží i jako posezení

drevena-houpacka   detska-drevena-houpacka

Bezpečnost dětí na zahradě

Aktivity pro děti na zahradě by v první řadě měly být bezpečné. Proto tomu přizpůsobíme i vybavení dětské zahrady. Hry na zahradu pro děti vhodně umístíme a zajistíme tak, abychom minimalizovali riziko úrazů. Důraz klademe převážně na použití neškodných materiálů, pevnou konstrukci a dostatečný dohled nad dětmi během jejich pobytu v zahradě. Zajištění bezpečného prostředí zvyšuje radost a možnosti prozkoumávání pro děti i jejich rodiče.

Zahradní hry pro děti

Pokud děti už prozkoumaly každý kout zahrady a dostatečně se vyřádily v dřevěném zahradním domečku, pak přišel čas na zahradní hry, které se netěší velké oblibě jen pro svou zábavnou funkci, ale i pro tu vzdělávací. Dětské hry na zahradu podporují motorické schopnosti, posilují svalstvo a také učí děti správně zpracovávat pocity z výhry nebo naopak prohry.

  • K některým hrám pro děti na zahradu dokonce nepotřebujete nic, kromě pár drobností a kreativního nápadu – co takhle skákání přes překážky a přes gumu?
  • Kuličky jsou oblíbenou hrou našeho dětství, ale věřte, že i dnešní děti umí projevit notnou dávku soutěživosti, takže tuto staronovou hru nepodceňujte.
  • Kreativní tvoření, na které si doma netroufáte – zkuste například malování na kamínky, tvoření obrazů z květin, nebo postavení věže z klacíků, která bude zahradě dominovat.
  • Stavění domečků pro zvířátka, či lesní skřítky – stačit vám bude jen pár klacíků, kamínků a listí – možná se sami vrátíte do vlastních dětských fantazií.
  • Výroba ptačí budky, případně hmyzího domečku.

Jaké hračky nesmí na zahradě chybět?

Přírodní hry pro děti rozvíjí jejich kreativitu a zároveň skvěle doplňují pozitivní atmosféru jakékoliv zahrady. Vybrali jsme pro vás výčet těch nejoblíbenějších nejen vzdělávacích her na zahradu.

  • Zahradní hra kroket
  • Házení kroužků
  • Badminton
  • Nejrůznější nářadí – kutilské, ale i to zahradní
  • Petanque
  • Hračky do písku
  • Dřevěné magnetické rybičky (hodí se do pískoviště i na trávník)

Tvořivé aktivity na zahradě

Jak zabavit děti venku a zároveň je něco naučit? Vsaďte na DIY projekty pro děti. Mezi venkovní vzdělávací aktivity můžeme zařadit například výrobu ptačího krmítka či budky. Kromě krmítka ale snadno vyrobíte i hmyzí hotel či motýlí louku. Spoustu nápadů na zábavné tvoření najdete na Pinterestu.

DIY-ptaci-budka   vyroba-ptaci-budky-s-detmi   ptaci-budka-DIY

Práce na zahradě učí děti zodpovědnosti

Děti velice rády napodobují činnost dospělých. Nebojte se je tedy zapojit do zahradních prací. Podpoříte v nich smysl pro zodpovědnost a projevíte jim svou plnou důvěru. Za pomoci vhodného zahradního nářadí pro děti jim pomáhání a starost o pozemek půjde levou zadní. 

Jakou práci můžete dětem s klidným srdcem svěřit?

  • Založte s dětmi vlastní zeleninové záhony – do takového záhonu se vám bude hodit zejména sléz, mrkev setá, hrášek, fazole, měsíček lékařský a mnohé další nenáročné plodiny a bylinky.
  • Úspěch slaví i malé záhonky s drobným ovocem.
  • S dětským zahradním náčiním vám děti mohou pomoct i při předpřípravě záhonu, mohou například okopávat, plít, nebo hrabat hlínu, a ty šikovnější i sít.
  • Zalévání záhonu je snad nejoblíbenější dětskou kratochvílí na zahrádce, pokud to počasí dovolí, tak jim tuto malou radost dopřejte.

zahradniceni-s-detmi

Závěrem si dovolíme dát menší radu pro větší bezpečnost. Pokud děti budete brát například k zahradničení, tak si dejte pozor na některé druhy rostlin, které by mohly být jedovaté. Dalším magnetem je pro děti voda, takže i v tomto ohledu buďte na pozoru, A jak máte vybavenou zahradu pro děti vy?