AKCE: Zahradní hry se slevou až 15 %

Návody, Strana 3

Jak vytvořit lapač snů krok za krokem

Jak vytvořit lapač snů krok za krokem

nahledovy-lapac-snu

Lapač snů patří k oblíbeným dekoracím v nejedné domácnosti. Jedná se o talisman, dřevěnou dekoraci, či snad symbolický prvek? Pojďme si nyní přiblížit význam tohoto předmětu v domácnosti, jeho historii a společně si jeden lapač snů vyrobíme.

Moudrost a tradice mnohých dávných kultur ponechává i v moderní době svou nesmazatelnou stopu v podobě amuletů, dávných zvyků a dekorací. Jedním z takových starobylých artefaktů je i lapač snů - nádherná dekorace s duchovním poselstvím.

Obsah:

Výroba lapače snů

Pro klidnější noční chvíle

Kam umístit lapač snů

Co dát na lapač snů 

Lapač snů - výroba

S těmi správnými doplňky je výroba lapače snů hračka. Zkuste si to společně s námi!

Co budeme potřebovat

 • Dřevěné kruhy na lapače snů
 • Bavlněný, konopný, či vlněný provázek
 • Výřezy z překližky
 • Kamínky, peříčka, korálky, mušličky, perličky
 • Nůžky

lapac-snu-postup   lapac-snu-vyroba

Postup:

 1. Základem je dřevěný kruh na lapač snů, na který bude navazovat další práce. Kroužky na výrobu lapače snů v různých velikostech najdete na ČistéDřevo.cz.
 2. Kroužek na lapač snů má dostatek dírek, které poslouží k snadnějšímu pletení “pavučiny”. 
 3. Bavlněný provázek, či lanko postupně provlékáme dírkami kroužků lapače snů a tvoříme tak pavučinu. Nemusí se vůbec jednat o pravidelný útvar, právě naopak - lehké disproporce jsou žádoucí a unikátní.
 4. K pavučině můžeme postupně přidávat dřevěné korálky, kamínky, či mušličky. Pro větší sílu a efektivitu lapače lze použít například léčivé kameny a krystaly.
 5. Na spodní část kruhu pomocí lanka připevníme peříčka, či jiné ozdoby. Alergikům na ptačí peří doporučujeme využít překližkové výřezy.
 6. Pokud vyrábíme lapač snů pro děti, tak tomu přizpůsobíme ozdoby a barvy. Používáme jen atestované barvy vhodné pro dětské užívání.

Pro klidnější noční chvíle

Nemůžete v noci spát? Lapač snů údajně pomůže se zlými sny a zároveň je útulnou dekorací. Lapače snů pocházejí od původních amerických obyvatel, konkrétně od domorodých kmenů Ojibwe, Lakota a dalších. Ti věřili v kouzelnou moc těchto předmětů a chránili se nejen před zlými sny, ale i negativními silami.

 • Lapač snů zamezuje velkému úniku energie.
 • Zútulňuje prostor kolem nás.
 • Láká k sobě vnitřní sílu a energii.
 • Povznáší naše podvědomí a uklidňuje mysl.
 • Chrání před nočními můrami.

Kam lapač snů umístit

Lapač snů nikdy nenecháváme ve volném prostoru (například uprostřed místnosti). Rozptyluje a roznáší škodlivou energii, negativismus a pesimismus. Nejlepší volbou je samozřejmě umístění nad postelí, kde je jeho účinek znásoben. Chybu ale neuděláme, ani pokud zavěsíme lapač na stěnu. Údajně tím zamezíme úniku energie a pozitivity. Původní obyvatelé Ameriky lapač snů umisťovali právě narozeným dětem nad jejich postýlky, či kolébky.

lapac-snu 

Co dát na lapač snů

Každý předmět na lapači snů má svůj význam. V první řadě by měl lapač na první dojem působit harmonicky a klidně. Uprostřed samotného lapače má být připevněn předmět, který znázorňuje naše vlastní já - může se jednat o kámen, perlu, mušli, korálek. 

Původní lapač snů domorodých obyvatelů Ameriky mohl být poskládán následovně:

 • Křišťál chrání před negativní energií a velmi dobře odráží světlo. Díky tomu bude náš lapač snů přitahovat nejen sluneční paprsky, ale i optimismus. Domorodí obyvatelé Ameriky občas křišťál vyměnili za magnezit.
 • Ptačí peří je jednou z nejtradičnějších ozdob pro lapače snů. Ty se podle prastarých obyčejů zavěšovaly již malým miminkům nad postýlky. Chlapcům se na talisman připevňovala orlí pírka, jež značila sílu. Dívkám se zdobil lapač pírky sovími pro větší moudrost. 
 • Polodrahokamy, vzácné kameny a krystaly údajně udržují naše sny v bezpečí. Rovněž má každý kámen svou sílu, záleží tedy jen na nás, co ve svém životě potřebujeme nejvíce posílit.
 • Koňské žíně jsou pro domorodé kmeny synonymem síly a vytrvalosti. Dřevěný rám (případně rám z vrbových proutků) se jednoduše koňskými žíněmi obtočil a následně se pokračovalo v práci.

bavlnky   lapac-snu-doplnky

Lapače snů výrazně přispívají k harmonizaci a celkové vyrovnanosti prostoru. Kromě dřevěných polotovarů k výrobě vlastních dekorací na ČistéDřevo.cz najdete i spoustu dřevěných doplňků, které interiéru dodají šarm. Inspirujte se!

5 tipů na tvoření ze dřeva “s dívkami”

5 tipů na tvoření ze dřeva “s dívkami”

nahledovy-tvorenisdivkami

V dnešním článku se budeme věnovat různým druhům tvoření vhodných k věku a zájmům dívek. Chceme zábavnou formou poukázat na to, jak dětem podpořit jejich tvůrčí proces a rozvinout tak jejich kreativní schopnosti. V textu najdeme hned 5 tipů na zajímavé dřevěné výrobky, které lze k DIY tvoření snadno využít. Pojďme na to!

Vázičky z dřevěných kolíčků

Dřevěné vázy z kolíčků na prádlo vytvoří hezkou dekoraci a zároveň u dívek (obzvláště u těch nejmenších) podpoří trpělivost a motorické dovednosti

Co budeme potřebovat

 • Dřevěné kolíčky na prádlo
 • Víčko od klasické zavařovací sklenice (od víčka se následně bude odvíjet velikost/průměr dřevěné vázy)
 • Tavná pistole
 • Přírodní provázek, případně stužka, nebo krajková mašle na ozdobení
 • Sušené květiny

Postup

 1. Vezmeme si vhodné víčko od zavařovací sklenice.
 2. Na víčko připneme klasické kolíčky. Pokud nám kolíček na víčku špatně drží, tak si pomůžeme tavnou pistolí, kterou kolíček k víčku přilepíme.
 3. Kolíčky připevníme po obvodu celého víčka a vytvoříme tak krásnou dekoraci - dřevěné kolíčky následně můžeme i natřít, potřít třpytkami, či jinak ozdobit.
 4. Na závěr ještě dřevěnou vázu zpevníme přírodním provázkem (případně krajkovou mašlí).

Nápady na další tvoření s dětmi

Inspirujte se našimi dalšími nápady na tvoření s dětmi!

Přírodní obrazy z dřevěných fotorámečků

Pokud vás lisování květin bavilo, tak z vylisovaných květů můžeme vytvořit doslova umělecká díla. Fotorámečky na zeď poslouží jako báječný podklad pro vaše minimalistické obrazy s boho, či vintage nádechem. Výroba je velmi snadná - vezmeme si dřevěný fotorámeček, na který pomocí tavné pistole opatrně přilepíme vylisované květiny (případně jiné přírodniny jako jsou kamínky, šišky, listy). Nástěnná dekorace, kterou vytvoříme se pak skvěle hodí do jakéhokoliv interiéru a obzvlášť dívčímu dětskému pokoji sluší. Rádi byste vyrobili něco plastičtějšího? V tom případě doporučujeme použít výřezy z překližky (které třeba nabarvíme akrylovými barvami). V případě využití překližky doporučujeme lepidlo o disperzi číslo 2.

Lisování květin a výroba vlastního herbáře

V jistém období každého dítěte se objeví výrazný zájem o přírodu a květiny. Také si pamatujete, jak jste si do své sbírky sbírali listy a květiny? Vyrazte do přírody a nasbírejte si čerstvé květiny, listy stromů, ale i trávy, které se vám budou k jednoduchému tvoření hodit. Pomocí dřevěného lisu na květiny rostliny dokonale vylisujeme a lehce vytvoříme vlastní herbář. Na našem e-shopu najdete rovněž hned několik typů dřevěných bloků, které se k výrobě herbáře hodí. 

Výroba vlastních dřevěných šperků z dřevěných korálků

Všechny ženy milují zkrášlování, tak proč si vlastní šperky nevyrobit? Nejen, že se u toho kreativně vyřádíte, ale navíc si vytvoříte šperky, které vám budou skvěle ladit k vybraným outfitům. Na dřevěný korálek můžete použít techniku vypalování do dřeva, ale například i malování na dřevo. Vhodné vzory a nápady na kreativní provedení najdete na Pinterestu.

DIY svíčka v kokosové misce

Holky milují svíčky všech možných tvarů, vůní a velikostí. Zkuste tvoření, které dívky bude zaručeně bavit a zároveň můžete spotřebovat vosk ze starých svíček. K výrobě svíčky budeme potřebovat dřevěný knot, kokosovou misku a vosk. Do prázdné misky z kokosu si doprostřed nachystáme dřevěný knot a zalijeme rozehřátým voskem. Chcete přidanou hodnotu? Kápněte do vosku několik kapek esenciálního oleje s oblíbenou vůní. Ručně vyrobená svíčka je navíc i originálním dárkem.

ctvercovy-koralky   ctvercovy-svicka   ctvercovy-vazicka


Tvoření s dívkami se výrazně liší od pracovních činností s chlapci. Mnohdy jsou holčičky náročné a samotný kreativní proces může být pro rodiče o to složitější. Na druhou stranu je nutno přiznat,  že následné výrobky ze dřeva rozhodně stojí za to. Pokud navíc výtvor obohatíte o překližkové výřezy, případně věnování, tak se stanou i osobními a zejména originálními dárky. Nebo si snad výtvor necháte doma vystavený jako dřevěnou dekoraci?

5 tipů na tvoření s dětmi

5 tipů na tvoření s dětmi

nahledovy-dinosauri

Udělejte radost klukům

Tvoření s dětmi je skvělý způsob, jak podpořit jejich kreativitu a zároveň rozvíjet motorické a a sociální dovednosti. Kluci obecně milují tvoření spojené s modelováním, řemeslnou prací, či stavěním. V dnešním článku vám přinášíme hned několik nápadů, které malé (i velké) kluky zaručeně zaujmou.

Dinosauří tvoření pro všechny začínající paleontology

Máte doma nadšené paleontology a vše s motivem dinosaurů se setká s obrovským nadšením? Pak vám doma nesmí chybět naše sada s výřezy z překližky ve tvaru dinosaurů a akrylové barvy. O zábavu bude okamžitě postaráno!

Co budeme potřebovat

 • překližkové výřezy - dinosauři
 • akrylové barvy
 • štětce vhodné na malování na dřevo (doporučujeme zejména ty s jemným chloupkem)

Postup

 1. Vezmeme si dřevěného dinosaura a popustíme uzdu naplno fantazii. Kluci si ho vybarví podle svých představ.
 2. Akrylové barvy necháme na dřevěných výrobcích zaschnout minimálně 2 - 4 hodiny, ale nejlépe jeden den.
 3. Po úplném zaschnutí dinosaura ještě přelakujeme průhledným akrylovým lakem. Použít můžeme i akrylový lak ve spreji, který je na aplikaci jednodušší.
 4. Kreativní výsledek není jen potěchou oka, ale následně poslouží i jako dinosauří hračky pro zábavné účely nejrůznějšího charakteru.

TIP na závěr: Nabízíme hned několik typů sad, které můžete využít, pokud vaše ratolesti nejsou fanoušky dinosaurů (např. sada s květinami, listy, lesními zvířátky aj.)

 

Nápady na další tvoření s dětmi

Výrobky ze dřeva mají jednu neocenitelnou výhodu - snadno se upcyklují a neustále můžeme vymýšlet nové a nové způsoby na jejich zkrášlení a zdokonalení.

Letadlo z kolíčků

Dřevěné kolíčky má doma jistě každý. Ve chvíli, kdy nevíte, co byste dětem k jednoduchému tvoření poskytli, tak doporučujeme právě vyrábění z dřevěných kolíčků. Výroba jednoduchých letadel ze dřeva kluky zabaví klidně na celé odpoledne. 

Chytání rybiček

Velice oblíbená hra, kterou využijete například na dětských oslavách a zahradních párty. Stačit nám k tomu budou klasické magnety, tavná pistole a výřezy z překližky ve tvaru rybiček, případně jiných zvířátek (můžeme vyměnit za rybičky vystřižené z tvrdého papírového kartonu). Magnety k rybičkám (papírovým, či překližkovým) připevníme pomocí tavné pistole. Následně si vezmeme dlouhý klacek, na který navážeme pevný provázek, na jehož konci umístíme magnet. A zábava může začít!

Malování na dřevěné figurky

Chcete si vytvořit vlastní dřevěné figurky na hraní? My jsme vyzkoušeli například malování na figurky ve stylu Harryho Pottera a výsledek se podle nás moc povedl. Děti mohou vytvářet oblíbené postavičky z pohádek nebo dají přednost superhrdinům?

Zdobení dřevěného autíčka

Dřevěná autíčka jsou pro kluky báječnou hračkou. Nejen, že jsou zdrojem neutuchající zábavy, ale také se snadno upcyklují. Nudí je obyčejné dřevěné auto? Dejte mu nový rozměr! Vyzdobit ho můžete podle klukovských fantazií a to zábavnou formou. Použijeme k tomu akrylové barvy a plnou hlavu nápadů, jak si dřevěné auto vylepšit. Uděláme z dřevěných autíček vozidlo vhodné do divoké džungle, hasičské auto nebo snad vesmírnou flotilu?

Výroba ptačí budky či hmyzího domečku

Pokud vaše děti neholdují kreativnímu tvoření, zkuste něco techničtějšího. Výroba ptačí budky, či hmyzího hotelu je zábavou, kterou milují kluci všech věkových kategorií (včetně tatínků i dědečků). A na co se při výrobě ptačího krmítka, domečku pro hmyz, či ptačí budky zaměřit? V jednom z našich minulých článků najdete uspokojivé odpovědi a podrobný návod.

auto-ze-dreva-malovani   harry-potter-drevene-figurky   vyroba-ptaci-budky

 

Tvoření s dětmi by mělo být součástí každodenní zábavy pro všechny dětské věkové kategorie. Nenásilným způsobem totiž vytváří prostor vhodný k vyjádření jejich fantazií, rozvoji schopností a dovedností a zejména získání sebevědomí v rámci vlastní seberealizace.

Další nápady nejen na tvoření s dětmi najdete na našem Pinterestu. Jsme pro vás rovněž na Facebooku, Instragramu i TikToku.

Jak vyčistit dřevěné prkénko

Jak vyčistit dřevěné prkénko

nahledovy-prkenko_2

Pořádné prkénko je v kuchyni naprosto nepostradatelné, ať už jím krájíme cokoliv. Kvalitní dřevěné prkénko usnadňuje manipulaci s potravinami, ochraňuje pracovní desku před ostřím nožů a po umytí se v kuchyni může stát i hezkou dřevěnou dekorací. Nesmíme ale zapomínat, že o kvalitní prkénka ze dřeva je třeba dobře pečovat. Pojďme si v dnešním článku ukázat, jak na to!  

Čištění kuchyňského prkénka

U péče o dřevěné prkénko je nejdůležitější prevence. V následujícím textu najdete postup čištění krok po kroku a nezapomeňte zhlédnout i náš videonávod!

Co budeme potřebovat

 • jedlá soda
 • citron (při větším znečištění lze vyměnit za bílý ocet)
 • přírodní olej vhodný pro styk s potravinami (my použili olivový)
 • papírové utěrky 

Postup

 1. Dřevěné prkýnko dobře omyjeme v teplé vodě společně s přírodním saponátem. Rozhodně ho ale ve vodě dlouho “nekoupeme”. Na silně znečištěné prkénko použijeme buď saponát, roztok peroxidu nebo bílý ocet. Důkladně opláchneme.
 2. Na ještě vlhkou krájecí desku rovnoměrně nasypeme jedlou sodu. Ta pomůže odstranit nečistoty, mastnotu a vůči materiálu je více než šetrná (nepoškrábe jej).
 3. Vezmeme si na pomoc citron, který rozkrojíme a následně celé prkénko pokapeme citronovou šťávou. 
 4. Necháme jedlou sodu společně s citronem chvilku působit (postačí 5 minut).
 5. Nyní pomocí citronu celé prkénko důkladně vyčistíme, opláchneme a přirozenou cestou vysušíme. Nikdy nesušíme “rychle” za pomocí silného zdroje tepla (například radiátor).
 6. Suchou desku ošetříme přírodním olejem vhodným pro styk s potravinami. Výborně poslouží olivový olej, případně včelí vosk.
 7. Olej či vosk důkladně “vmasírujeme” do prkénka a přebytek setřeme papírovým ubrouskem.
 8. Takto ošetřené prkénko ze dřeva necháme 24 hodin odležet a můžeme jej dál směle využívat.

 

Jaké prkýnko vybrat? Moderní vychytávky vás mile překvapí

 • Prkénko na maso s drážkou či důlkem se báječně hodí k servírování steaků, či grilované zeleniny, kdy přebytečná šťáva odteče.
 • Milujete mít sladěné vše do posledního detailu? Přesně pro vás máme sadu krájecích prkének, které udělají parádu v každé kuchyni.
 • Na trhu existuje i velice praktické prkénko s již zabudovaným brouskem na nože.
 • Kulaté prkénko s drážkami na krájení (například pizzy, či koláče/frgálu) usnadní servírování.
 • Prkénko s nerezovým zásobníkem na odřezky ocení každý milovník pořádku.
 • Gurmáni a milovníci vaření ocení například dřevěné prkénko s držákem na sklenici vína. Vaření bude ještě více zábavnější! 

prkenko-orion-z-gumovniku  prkenko-petruv-zdar  prkenko-drevene-s-ananasem

Prkénko z jednoho kusu dřeva nebo lepené?

Oba dva typy mají své nesporné výhody i nevýhody. Pojďme si o nich popovídat.

Lepená kuchyňská prkénka

 • Daleko lépe vynikne nádherná kresba dřeva.
 • Vyznačují se výraznou tvarovou stabilitou.
 • Konstrukce lepených prkének je nejšetrnější k ostří nožů a rovněž zajišťuje nejmenší opotřebení krájecího prkénka, protože ostří zajíždí mezi jednotlivá vlákna a nekrájí je napříč.
 • Lepené prkénko je téměř neomezeno velikostí.

gumovnikove-prkenko

Masivní dřevěné prkýnko z jednoho kusu dřeva

 • Prkénko na krájení vyrobené z jednoho kusu je náchylnější k prasklinám a deformacím.
 • Dubové či bukové prkénko z masivu je o poznání těžší a lépe drží na lince. 
 • I několik desítek let vydrží při správné údržbě kuchyňské prkénko - dřevěné.
 • Masivní provedení má výrazné estetické vlastnosti.
 • Některé dřeviny se pyšní pozitivními a léčivými vlastnostmi. U prkénka z jednoho kusu dřeva se účinky ještě více znásobí (například olše podporuje chuť k jídlu, lípa má protizánětlivé účinky, topol zase dezinfekční).

bylinkova-sul-priprava

Desatero správné péče o dřevěná prkýnka a jiné kuchyňské potřeby

 1. Dřevěná prkénka a celkově výrobky ze dřeva nikdy nedáváme do myčky! Tablety jsou často agresivnější než běžný saponát, vysoká teplota vyplaví ze dřeva oleje, které jsou v odolnosti proti vodě zásadní.
 2. I v případě, že myjeme prkýnka v ruce, tak používáme neagresivní mycí saponát. Mnoho lidí nedá dopustit například na jádrové, případně marseillské mýdlo.
 3. V případě většího znečištění postupujeme podle návodu výše.
 4. Dřevěnému prkénku na maso věnujeme při mytí více pozornosti (doporučujeme mýt například v roztoku octa kvůli zničení bakterií).
 5. Sušíme volně vzduchem, nikdy dřevěné výrobky nesušíme “rychle” například na horkém topení.
 6. Nenecháváme prkénko ze dřeva namáčet dlouho ve vodě, aby se následně nezkroutilo a ponechalo si svůj tvar.
 7. Jednou za čas natřeme krájecí desku z obou stran přírodním olejem. Uvidíte, jak krásně vynikne přirozená kresba dřeva.
 8. Hrubší rýhy v dřevěném prkénku (u starších prkének se tomuto jevu bohužel nevyhneme) můžeme přebrousit vhodným brusným papírem.
 9. Servírovací prkénka jako je například prkénko na sýr, prkénko na chleba, či případně prkénko na pizzu, nemusíme pokaždé omýt vodou, stačí obetřít papírovým ubrouskem a ošetřit olejem.
 10. Nevzhledné fleky na kuchyňském prkénku nejúčinněji odstraníme bílým octem.

Máte doma starší prkénko, které už v kuchyni nechcete používat? Nevyhazujte jej! Na našem blogu najdete skvělý nápad na upcyklaci dubového prkénka, ze kterého jsme vytvořili zajímavé nástěnné hodiny vhodné do kuchyně, či jídelny.


Pro další nápady sledujte náš Pinterest.

Jak připevnit houpací síť

Jak připevnit houpací síť

nahledovy-houpaci-sit

Houpací síť je skvělým způsobem, jak si užít relaxaci na zahradě, balkoně, terase, či dokonce v interiéru. Pokud ale tápete, zda vám půjde síť dobře uchytit, přinášíme vám návod na snadné připevnění houpací sítě a rady, bez kterých se při zavěšování sítě, či závěsného houpacího křesla, neobejdete. 

Zasloužená relaxace pod korunami stromů

Houpací síť, či závěsné křeslo oceníte zejména v parném létě k zaslouženému odpočinku. Jemné kolébání rovněž navozuje studií potvrzený hluboký spánek. Už při 20 minutovém šlofíku dostatečně zregenerujete své tělo (více o spánku si můžete přečíst v knize Proč spíme, kterou tímto vřele doporučujeme). Nejen, že si v síti důkladně odpočinete, ale lépe se v ní soustředí a rovněž se v síti při balancování zapojují i vnitřní orgány. O pasivním odpočinku tedy rozhodně mluvit nemůžeme

Jak připevnit houpací síť

 1. Nejklasičtější variantou je připevnění mezi dvěma stromy. Stromy musí být ale dostatečně silné a zejména s vhodnou vzdáleností od sebe. Minimálně se jedná o 3 m.
 2. Ke stromu je připevníme pomocí dvou dostatečně dlouhých provazů vhodným uzlem. Nejpevnější typy uzlů vhodné k zavěšení houpací sítě naleznete níže.
 3. Pokud jsou stromy od sebe vzdálené příliš, musíme provaz prodloužit a zavěsit výše, aby vzniklo dostatečné “prověšení”. Velice často se setkáváme s tím, že síť je zbytečně napnutá právě z toho důvodu, že jsou opěrné body od sebe příliš vzdáleny.
 4. Závěsný systém v balení jednotlivých sítí a houpacích křesel mnohdy nepočítá s velkými vzdálenostmi záchytných bodů od sebe. Pokud tedy není délka dostatečná, můžeme si vypomoci dalším provazem - doporučují se například horolezecká dynamická lana. K stávajícímu provazu nejlépe připevníme uzlem zvaným popruh.
 5. Výška zavěšení se odvíjí od závěsných bodů. Od země by měla mít polovinu délky, než je vzdálenost mezi oběma body. Pokud je tedy vzdálenost mezi opěrnými body 5 m, tak by výška zavěšení měla být zhruba 2,5 m
 6. Pro lepší pohodlí se doporučuje zavěšovat v mírném sklonu (aby případně hlava byla výše než zbytek těla). Docílíte toho tak, že na jedné straně provaz pověsíte o něco výše (stačí se držet řádu pouze několika málo cm).

Dřevěný stojan na houpací síť

Pokud na vaší zahradě chybí dostatečně vzrostlé stromy, pak nejjednodušším východiskem je pořídit si dřevěný stojan na houpačku i síť. Houpací stojan se skládá z dřevěných tyčí, které tvoří silnou a pevnou konstrukci. Kombinace sítě s dřevěným materiálem stojanu zároveň vytváří příjemnou zahradní dekoraci.

Zavěšení na skoby

Spousta zahrad již v dnešní době disponuje pergolou, případně přidruženou terasou. Tam samozřejmě nechybí pevné dřevěné sloupy, či trámy, na které lze připevnit skoby, či háčky. Následně postupujeme stejně jako při zavěšování mezi dva stromy. I v tomto případě nesmí být vzdálenost jednoho konce od druhého menší než 3 m. 

Houpačka do interiéru

Není neobvyklé si dřevěné houpací křeslo pořizovat i do interiéru, kde bude i zajímavou dekorací. Vyzkoušejte!

houpaci-kreslo

Typy uzlů vhodné k zavěšení houpací sítě

Uzel “osmička”

Uzel osmička (také známý jako uzel na klíč) je jeden z nejčastěji používaných uzlů pro zavěšení houpací sítě. Jedná se o jednoduchý a zároveň pevný uzel. Pro vytvoření uzlu osmička se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se zaváže uzel.

Rybářský uzel

Tento uzel se obvykle používá pro spojování dvou kusů lana nebo řetězu, ale může být také použit k zavěšení houpací sítě. Pro vytvoření uzlu se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se provedou křížové zákruty přes sebe, následované jedním zákrutem pod prvním.

Uzel s klapkou

Pro vytvoření uzlu s klapkou se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se provleče zpět přes sebe, aby se vytvořila smyčka. Poté se provleče zpět přes smyčku a pod první vrstvu lana nebo řetězu. Tento postup se opakuje ještě jednou, aby se vytvořila klapka, která zajistí, že uzel zůstane pevný a bezpečný.

Uzel zvaný “popruh”

Tento uzel je velmi pevný a bezpečný a obvykle se používá pro spojování dvou kusů lana nebo řetězu.

uzel

Alternativy ke klasické houpací síti

 • Dřevěná zahradní houpačka 

Součástí zahradního nábytku je často dřevěná houpačka. Ta může v mnoha ohledech zastoupit houpací síť, na kterou třeba nemáte prostor, či jí příliš neholdujete. 

 • Hamaka, neboli houpačka pro miminka

Hamaky patří do skupiny houpacích sítí, případně houpacích křesel, které díky své vzdušnosti zvládají i velká horka v subtropických a tropických oblastech. Jejich historie spadá někdy do 15. století, kdy byli původními americkými obyvateli používány místo postelí. V současnosti získávají svou popularitu zejména u rodičů malých dětí. Moderní hamaky se často používají jako kolébky pro miminka. 

 • Závěsné houpací křeslo (proutěné, nebo ratanové)

Někdy se mu také říká závěsné brazilské křeslo a vyniká svým boho vzhledem. Je tedy oblíbeným kouskem nejen do zahrad, teras a pergol, ale stále častěji se stává i nezbytnou součástí interiérů.

 • Houpací stan

Houpací stan, nebo dětské hnízdečko je ideální pro rodiny s dětmi. Řádí na vaší zahradě banda raubířů? Dopřejte jim jejich tajnou skrýš, kde se všichni v pohodě vlezou.

 • Závěsné proutěné křeslo s již zabudovaným stojanem

V současnosti se na trhu stále častěji objevují závěsná proutěná křesla s již zabudovaným stojanem. Vynikají vzhledem, ale i jednoduchostí při sestavování. Hodí se zejména na rovná místa na částečně zakrytých terasách, případně pergolách, kde se stávají plnohodnotnou součástí zahradního posezení.


Pro další tipy na zahradní doplňky, vychytávky do domácnosti a dekorace navštivte náš Pinterest. Jsme pro vás ale i na Instagramu, Facebooku i Tik Toku.

5 snadných kroků k výrobě jedlého dárku pro maminku

5 snadných kroků k výrobě jedlého dárku pro maminku

nahledovy-darek-pro-maminku-diyVe chvíli, kdy se blíží Den matek, začíná spousta lidí hledat originální dárky, které by maminku potěšili. Vy hledat nemusíte! Máme pro vás řešení - vyrobte mamince dárek svépomocí. Zabere vám to jen pár minut. V článku vás čekají i další tipy na DIY originální dárky (nejen pro maminky). Směle do toho!

Den matek

V nejrůznějších obměnách se Den matek slaví napříč mnoha zeměmi a to druhou neděli v květnu. Tento den je převážně určen k oslavě matek, ale i mateřství. Oslava probíhá v rodinném duchu a zahrnuje předávání zajímavých dárků, květin a společné aktivity.

Stále větší popularitu získávají ručně vyráběné osobní dárky. Kromě toho, že jsou tyto drobnosti unikátní, tak mají i kreativní zápal a prospívají vaší peněžence.

Jedlý dárek hotový doslova za pár minut!

Máme pro vás jednoduché tvoření, které vás bude bavit a vyrobíte krásné dárky ke Dni matek, které zaručeně každý ocení! Máme osobně vyzkoušeno.

Co budeme potřebovat

 • Dóza s dřevěným víkem
 • Sušené ovoce, ořechy, cereálie
 • Výřezy z překližky (můžete použít jako velmi levné a efektní jmenovky na dárky)

doza-s-vikem   doza   doza-pro-maminku

Postup

 1. Vybereme si vhodnou dózu. Nejlépe vyšší, ve které jednotlivé cereálie, ořechy a další pochutiny ve vrstvách krásně vyniknou. Vybírejte proto nejlépe pamlsky v kontrastních barvách.
 2. Námi zakoupené pochutiny nyní sypeme do sklenice. Vždy nasypeme například 3 cm jednoho typu, následně dalšího a takhle pokračujeme, dokud nebude sklenice plná.
 3. Záleží jen na vašich preferencích, co dobrého do sklenice nasypete. Vaše dobroty by měly mít alespoň přibližně stejnou velikost, aby menší kousky nepropadaly. 
 4. Klidně můžete zvolit pouze dvoubarevnou kombinaci, zůstat pouze u jednotlivých typů ořechů, nebo se zaměřit na čokoládové pralinky. 
 5. Kolem sklenice uvážeme dekorační stužku, případně výtvor ozdobíme překližkovými výřezy, na které napíšeme věnování, či vzkaz.

Tipy, čím naplnit dózu

Kombinace sušených plodů

Zvolte oblíbené kombinace. Můžete se orientovat jen na sušené ovoce, případně kombinovat s ořechy (lískové, para ořechy, pekanové, vlašské). Pro gurmána doporučujeme například kombinaci sušeného ovoce a ořechu obalených v jogurtu, čokoládě, skořici aj.

Pralinky

Kombinace kvalitních barevných pralinek zaručeně potěší všechny milovníky dobré čokolády. Opět vybíráme čokoládové pralinky v kontrastních barvách (například s polevou z hořké, mléčné, případně bílé čokolády, ři posypané malinovým práškem). 

Snídaňový set

Suroviny na přípravu snídaně mohou obsahovat ovesné vločky, čokoládové lupínky, sušené ovoce, či semínka. 

Suroviny na muffiny (případně jiný oblíbený sladký dezert)

Skvělý nápad, který dobře vypadá a zároveň se z něj dají upéct výborné muffiny. Podobným způsobem se chystají například i suroviny na výrobu brownies, či čokoládových sušenek. Do dózy vlastně vložíme přesně odměřené suroviny - mouku, cukr, kakao, případně čokoládové vločky) a máme hotovo.

“Instantní polévka” miso

Skvělou alternativou k “sladkým jedlým sklenicím” jsou i slané varianty. Můžete do sklenice naskládat například sušenou zeleninu a bylinky, rýžové nudle, oblíbené koření. Nebojte se trochu experimentovat, přidejte do sklenice kari pastu, či uzenou papriku.

Oblíbené sladkosti

Vytvořte oblíbenou variantu se sladkostmi, které má obdarovaná osoba ráda. Opět se věnujte seskládání kontrastních barev vedle sebe. Můžete klidně zvolit i hravé a veselé barvy sestavené například z lentilek, gumových bonbonů, či lékořicových pendreků. Úspěch zaručen!

Chilli fazole

Mezi oblíbené slané varianty patří i suroviny na přípravu chilli fazolí. Vyzkoušet můžete i pikantní rýžovou pánev. Do sklenice naskládáte nejrůznější druhy fazolí, sušené bylinky, koření, sušené chilli papričky a případně i další dochucovadla (v případě španělské pánve i rýži).

Další nápady na dárek pro maminku DIY

 1. Vyzkoušejte stejně jako my výrobu vlastní koupelové soli. Nejen, že si sami vyberete oblíbenou vůni a barvu, ale tento skvělý nápad značně šetří vaši peněženku. Sůl můžete následně zabalit do dřevěné dózy, nebo se inspirujte našim nápadem - koupelovou sůl jsme zabalili do kořenek.
 2. Svíčky a svícny patří dlouhodobě k oblíbeným dárkům pro maminky, babičky a další ženy ve vašem životě. Například svíčka s dřevěným knotem v kokosové misce rozhodně stojí za snahu. Dřevěný knot příjemně praská a navozuje útulnou atmosféru a miska z kokosu se skvěle hodí k dekorování domova.
 3. Dárek s věnováním má vždy úspěch. Naším vřelým doporučením je například dřevěný blok s vlastním textem, který je díky zvolenému materiálu odolný, pevný a nesmíme opomenout ani jeho estetickou funkci.
 4. Jednoduchá, tradiční a hlavně srdečná  - to je ručně natrhaná kytice. Popusťte uzdu fantazii a kreativním myšlenkám. Vymyslete si svou vlastní kombinaci, v kytici nemusí být jen kopretiny, či jiné kvetoucí odrůdy. Odtrhněte větvičku kvetoucího stromu, šeříku, kapradí či kouhoutku lučního. Je vám to stále málo? Naše dřevěné vázy na čerstvě utržené kvítí jsou třešničkou na dortu, kterou tak úpěnlivě hledáte.
 5. Máte tvořivého ducha? Pak vám jistě není cizí metoda decoupage. Ubrouskovou techniku můžete použít na dřevěnou bedýnku, vařečku, překližkové výřezy i dřevěnou krabičku.

kokosova-miska   koupelova-sul   bloky-drevo
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv dárek ze dřeva, tak věřte, že mamince nejvíce udělá radost čas strávený s vámi. Osobně vyrobeným dárkem dáte jen najevo, že má pro vás tento den hodnotu a význam. Pro další tipy na dárky, ale i nejrůznější nápady na tvoření, nás sledujete na Pinterestu.

Pohádkové čarodějnické tvoření s dětmi

Pohádkové čarodějnické tvoření s dětmi

nahledovy-harry-potter-diy

Blíží se Filipojakubská, nebo také Valpuržina noc - u nás známá spíše pod názvem “pálení čarodějnic”. Pravidelně nastává 30. dubna a dnes se jedná spíše o zábavu spojenou s opékáním špekáčků a přátelským posezením. Pojďme si ale dnes ukázat, že tradice lze uctít i netradičně. Třeba kreativním tvořením s dětmi, kdy si vyrobíte dřevěné hračky, které si děti okamžitě zamilují.

Tradice netradičně

Pálení čarodějnic je velice starobylým a údajně původně gaelským svátkem. Slaví se již několik desetiletí a původ je samozřejmě pohanský - lidé očišťovali pomocí ohně zemi a své okolí od nečistých, zlých a negativních vlivů. Mladí lidé se scházeli na kopcích, kde se zapalovali velké vatry a kolem ohně se následně tančilo, bavilo a přeskakovaly se žhavé uhlíky, či dokonce oheň sám. Dnes má “pálení čarodějnic” ryze zábavný charakter, který pořádají samotné obce, kulturní spolky, či jednotlivci. Je spojen se zábavou, dobrým jídlem i aktivitami pro děti.

Valpuržinu noc ale nemusíte trávit jen venku u velké vatry, zkuste letos něco jiného. Nejrůznější lidové obyčeje si můžete přizpůsobit sobě, potřebám vaší rodiny a zejména vašim společným rituálům. Hlavní podstata je stejná - strávit příjemný čas se svými nejbližšími.

Jak na čarodějnické tvoření ve stylu Harryho Pottera

Je důležité, aby si děti vytvářely rituály se svými rodiči a budovali vzájemný vztah. Právě k tomu báječně poslouží ctění tradic. Pokud chcete vyzkoušet něco kreativního, tak čtěte dále!

Co budeme potřebovat

 • dřevěné figurky
 • akrylové barvy na dřevo
 • výřezy z překližky v kulatém tvaru
 • vypalovačka do dřeva

harry-potter-diy   figurka-harry-potter   nastupiste-harry-potter

Postup

 1. Vybereme si vhodné dřevěné figurky, ze kterých vytvoříme čaroděje a kouzelníky inspirované knižní a filmovou sérií o světě Harryho Pottera.
 2. Na dřevěné výrobky lze skvěle malovat například pomocí akrylových barev, či fixů. Navíc je malování na dřevo skvělou relaxační činností a děti ji doslova milují.
 3. Na výřezy z překližky v kulatém tvaru vypálíme pomocí pájky nápis “Nástupiště 9 a ¾”. My si trochu pomohli a naši specialisté na laserové vypalování nám nápis na dřevěné výřezy pomohli vypálit.
 4. Pokud jste kreativní duše a perfekcionisté, můžete postavičkám připevnit pláště, ušít, či uháčkovat čarodějnické klobouky. Všechny nápady jsou vřele vítány!

Na e-shopu navíc nabízíme i množství překližkových výřezů a výrobků ze dřeva, které můžete využít k dalšímu dekorování interiéru i exteriéru. Zkuste třeba proutěný věnec na dveře, ozdobte si police, či se vrhněte na dekorování dřevěných truhlíků a květináčů.

Tipy na filmy ze světa kouzel

Chcete se letos naladit na pořádnou čarodějnickou vlnu? Máme pro vás tipy na filmy s tématem čarodějnictví, kouzelnictví a fantasy. Noc plnou magie můžete přece prožít i ve vašem obýváku

 • Sága o Harrym Potterovi je dnes již evergreen. Viděli jste všechny díly?
 • Chcete radši českou tvorbu? Potěší vás Dívka na koštěti aneb Saxana!
 • Škola dobra a zla patří mezi novější seriály, bude se líbit hlavně děvčatům.
 • Zaklínač už představuje trochu drsnější podívanou pro 18+ let!
 • Jestli toužíte po pořádné dávce nostalgie, pusťte si Malou čarodějnici. Ideální seriál na koukání s menšími dětmi.
 • Dávno před Harrym Potterem tady byla Mildred Virválová ze seriálu Čarodějnice školou povinné. Taky jste se báli slečny Metlové?
 • Pro teen publikum vznikl příběh o třech legendárních sestrách: Čarodějky. Znělku kultovního seriálu jen tak nevyženete z hlavy!
 • Příběh malé Dorotky z filmu Čaroděj ze země Oz má hned několik zpracování. 
 • V našem seznamu rozhodně nesmí chybět ani dvě svérázné komedie: Čarodějky z Eastwicku a Magická posedlost!

Jak slavíte Filipojakubskou noc vy, chodíte s dětmi na zapalování ohňů? Či si vytváříte nějakou čarodějnickou výzdobu u vás doma? Spousta lidí bere “pálení čarodějnic” i jako příjemný zvyk a pobídku strávit hezký večer s rodinou, sousedy i přáteli. Pro další tipy na kreativní tvoření, inspirativní nápady a výzdobu interiéru navštivte náš Pinterest.

 

Zahradníkův kalendář, díl 5.: Přesazování pokojových rostlin

Zahradníkův kalendář, díl 5.: Přesazování pokojových rostlin

pokojove-rostliny-stena

Jednou za čas je potřeba vašim pokojovým květinám dopřát nový substrát, větší květináč a celkové provzdušnění, aby se jim dařilo. Pojďme se společně podívat na to, kdy pokojové květiny přesazovat, jak na přesazování a připomeňme si základní výbavu, která vám doma rozhodně nesmí chybět.

Kdy přesazovat pokojovky?

Přesazovat pokojové rostliny bychom měli ideálně jednou za 2-3 roky. Spousta lidí dělá tu chybu, že si přesazování nechává na zimu, kdy není tolik práce na zahradě a člověk má obecně více času. Bohužel i pokojové květiny podléhají jarnímu rozpuku – proto je vhodné přesazovat na jaře v období od května do června.

Obecné rady k přesazování

 • Pokud si nejsme jistí, zda rostlina potřebuje přesadit, tak spolehlivým ukazatelem jsou kořínky, které rostou hustě po obvodu květináče a prorůstají i ven. Zdravé kořínky mají bílou barvu.
 • Pokud rostlina viditelně neprospívá, chřadne a má malé nebo pokroucené přírůstky, tak je lepší ji přesadit okamžitě v jakoukoliv roční dobu.
 • Spousta rostlin potřebuje drenáž. Na dno nádoby proto dáme drenážní vrstvu písku, malých kamínků, případně keramických střepů (například z rozbitého květináče, či vázy). Nejčastěji se používá keramzit nebo perlit.
 • Pro přesazování pokojových rostlin nepouživejte půdu ze zahrady, může obsahovat choroboplodné zárodky, které pokojovým rostlinám nesvědčí. Vždy používejte substrát vhodný přímo pro pokojovky.
 • Dbáme i na to, že některé kultivary nemají rády změnu prostředí (některé opravdu výrazně). Přesazujeme proto na tom místě, kde se rostlina nachází. Máte už na jednom místě více rostlin, které zavazejí? Nepřemisťujte je, ale pořiďte si praktický dřevěný stojan na květiny. Pro milovníky pokojových rostlin naprostá nezbytnost!
 • Při přesazování se rostliny celkově zmlazují, řízkují a pořizují se jim nové květináče. A jaké? Pokud zvolíme květináče ze dřeva, myslíme na to, že květináč je třeba povrchově upravit. A to šetrným způsobem, aby rostliny nijak neutrpěly. Doporučujeme například přírodní vosk, či olej.

pokojove-rostliny-bedynka   pokojove-rostliny-zlaty-dest

Dřevěný květináč – praktická dekorace

Výběr vhodného květináče je při přesazování zásadní. Kromě designu a velikosti vnímáme i materiál. Volíme vždy větší variantu, než tu předchozí. Ale POZOR – květináč by neměl být velký až příliš, oproti předešlému by měl mít 1-3 cm navíc. Pokud si potrpíte na design a máte kolem sebe rádi přírodní věci, tak doporučujeme dřevěné květináče. Nejen, že se jedná o stylovou dřevěnou dekoraci (vyzkoušejte už jen kvůli tomu, jak krásně k sobě ladí zelená barva listů a přírodní masivní dřevo), ale také dřevěný výrobek skvěle udržuje zdravé klima pro většinu rostlin. Nejste-li fanoušky květináče ze dřeva, tak přírodu k sobě domů pozvete i za pomocí proutěného květináče. Ten se báječně hodí například do interiéru v urban jungle stylu.

Výhody květináčů ze dřeva

 • Díky vysoké hmotnosti jsou stabilnější – skvěle se hodí pro velké rostliny se silnými listy.
 • Již zmiňovaný přírodní design.
 • Možnost kdykoliv změnit barvu, či jakkoliv jinak květináč dozdobit. 
 • Tepelně izolační vlastnost – udržuje vhodnou teplotu i vlhkost (např. zinkový květináč se přehřívá na přímém světle, z keramického se rychleji odpařuje voda).
 • Jedná se o dřevěný výrobek s dlouhodobou životností.
 • Minimální údržba, drobné vady na kráse lze snadno a hlavně rychle opravit.
 • Ekologický aspekt.

Zahradní náčiní vám práci usnadní

Aby vám šla práce rychle od ruky, tak budete potřebovat kvalitní a zejména praktické nářadí. Pořiďte si takové, které je lehké, ale zároveň kvalitní a dobře se s ním manipuluje. 

A co by vám při přesazování nemělo chybět?

 • sázecí/přesazovací úzká lopatka
 • široká sázecí lopatka
 • malý kultivátor (nejlépe s třemi hroty)
 • zahradní rukavice
 • malé hrabičky
 • nůžky na rostliny (a samozřejmě i kořínky)

presazovani-zahradni-nacini

Nevíte, co si ještě do interiéru pořídit? Skvělou alternativou k pokojovým květinám je sušená pampová tráva, která je bezúdržbová a krásně doplní design. Nebo zkuste čerstvé voňavé bylinky. Zasaďte je do stylového dřevěného truhlíku na bylinky – v kuchyni se budou nejen skvěle vyjímat, ale také budou mít praktické využití. A nezapomeňte na cedulky na bylinky, aby byl dojem o to dokonalejší.

Zahradníkův kalendář, díl 4.: Co a kdy vysázet do vyvýšených záhonů

Zahradníkův kalendář, díl 4.: Co a kdy vysázet do vyvýšených záhonů

vyvysene-zahony-na-zahrade

 

Posledně jsme si ukázali, jak složit dřevěný záhon. Nyní se zaměříme na osázení dřevěných záhonů vhodnými sazenicemi. Práce na zahradě je úžasně relaxační záležitostí, ke které můžete přizvat i děti. Pořiďte svým ratolestem dětské zahradní nářadí a jarní zábava na zahradě může začít!

Produktivní pořadí rostlin ve vyvýšených záhonech

Jakou půdu zvolit?

Většina rostlin v našem podnebí nemá speciální nároky na půdu, ale existuje pár výjimek. Jedná se zejména o kyselomilné rostliny jako jsou například borůvky, nebo levandule, které ocení písčitou půdu. Ne že by se levanduli jinde nedařilo, ale pokud do půdy přimícháte písek, tak si můžete být jisti nádherným výsledkem. A jak tedy nakombinovat půdu v záhonech? Zeleninové zahrádky si vystačí s vrstvou kompostu a univerzálním substrátem, který pak následně přizpůsobujeme potřebám jednotlivých typů, či skupin rostlin.

vyvyseny-zahon

Jaké rostliny do dřevěného záhonu vysázet?

Zaměřit bychom se při výsevu měli na to, jaké nároky na živiny požadované rostliny mají. V praxi to znamená, že bychom si záhon měli rozdělit na 3 základní díly, o které budeme v zásadě pečovat odlišným způsobem. Právě podle nároků na živiny bychom do těchto dílů měli i zasadit plodiny, které mají patřičné nároky na půdu. Pojďme se nyní podívat na rostliny jednotlivých tratí. 

Rostliny první trati

Jedná se o takové plodiny, které jsou na pěstování poměrně náročné. Tato skupina vyžaduje organické hnojení a zvýšenou zálivku počas celého vegetačního období. K rostlinám první trati řadíme kedluben, květák, lilek, rané brambory, brokolici, celer, růžičkovou kapustu, zelí a kukuřici. 

Rostliny druhé trati

Do druhé trati je řazena zelenina, která má vysoké nároky na obsah humusu v půdě. Naopak jí vůbec neprospívá hnojení organickými hnojivy. Patří zde pórek, česnek, cibule, pažitka, mrkev, petržel, ředkev, červená řepa, mangold a šalotka.

Rostliny třetí trati

Nemají v oblibě příliš vysoký obsah dusíku v půdě. Sadíme převážně do nehnojené půdy a to minimálně po dvou letech od posledního hnojení. K rostlinám třetí trati se řadí hrách, fazole, bob, špenát a salát. Tyto rostliny vřele doporučujeme vysázet hned v prvním roce.

vyvyseny-zahon-vysadba   vyvyseny-zahon-pazitka   vyvyseny-zahon-detail

Příklady ideálních kombinací

A pamatujte: méně je někdy více! Zbytečně složité kombinace jsou jen na obtíž.

Rajče  rajče kombinujte s mrkví nebo řepou, skvěle ladí s bazalkou (ta chrání rajčata před škůdci, ale i plísněmi), salátem, česnekem, zelím i cibulí. Naopak se vyhněte kopru.

Cibule  můžete zasadit společně s koprem, česnekem i majoránkou. Nekombinujte s hrachem, ranými bramborami a fazolemi.

Česnek  k česneku vysaďte rajčata, mrkev, kopr (dále od rajčat) a salát. Pozor ale, česnek se příliš nesnese s hrachem a fazolemi.

Celer  k celeru sázíme rajčata, okurek, košťáloviny, špenát i různé druhy salátu.

Kukuřice – je poměrně náročná na místo, sázejte s fazolemi a případně nějakou bylinou (pažitka, petrželka, libeček – ten navíc dezinfikuje).

Paprika – ideální je pro ni výsev s hrachem, cibulí, rajčaty a bazalkou. Nedoporučuje se spojení s fazolemi a košťálovinami.

drevena-bedynka-kvetinac

Čím nikdy neuděláte chybu? Pokud se zahradničením teprve začínáte, tak můžete klidně celý záhon osázet bylinkami. Ty jsou na pěstování nenáročné a v půdě jsou neutrální, tudíž se nemusíte následující rok bát tam vysázet cokoliv jiného. Co ale s bylinkami? Zasadit je můžete například do zahradních truhlíků. Dřevěný zahradní truhlík navíc zapříčiní, že se vám bylinky nebudou příliš rozlézat (což v případě, že jim ponecháme celý záhon, říct nemůžeme). Nezapomínejme na jmenovky na bylinky – ve chvíli, kdy je záhon hustě porosten, vám cedulky na bylinky pomohou rozpoznat jednotlivé druhy.

Náš tajný tip na závěr: Pátý rok by si měl záhon trochu odpočinout. Co z něj udělat stylovou dřevěnou dekoraci? Osázejte jej nenáročnými květinami a doplňte o dřevěné výrobky a jiné dekorace a další rok můžete směle pokračovat.

bazalka-cedulka   bazalka-petrzel-bylinky

Jak pečovat o rostliny ve vyvýšených záhonech

Vyvýšené záhony mají spoustu výhod, ale od klasické zeleninové zahrádky se mírně liší. Podívejme se na to, jak o rostliny v záhonu správně pečovat.

 1. Každý rok je třeba dosypávat zeminu, protože ta v průběhu roku poměrně výrazně klesá, jak se pomalu rozkládají zbytky zeleniny a jiných rostlin.
 2. Pokud panuje velké teplo a sucho, tak vyvýšené záhony potřebují více vláhy, protože půda v nich neumí vodu natáhnout tolik jako v klasických záhonech.
 3. Vyvýšené záhony jsou vhodné skoro pro všechny druhy zeleniny. Nedoporučují se pouze plodiny náročné na prostor (např. dýně). 
 4. Půdu ve vyvýšeném záhonu je potřeba pravidelně vyživovat, případně si dávat pozor na to, jaké rostliny sázíme (některé rostliny se totiž vzájemně podporují). Případně sázíme podle potřeby živin jednotlivých plodin.
 5. Věnujeme pozornost potřebám rostlin a vyséváme v době, kdy je to pro ně nejvhodnější (např. česnek před zimou, jahody zkraje jara a většinu druhů zeleniny po třech zmrzlých).
 6. Pokud máte víceletou rostlinu, ale rozhodli jste se na další rok zasadit místo ní něco jiného, tak využijte větší zahradní květináče, do kterých rostliny přesadíte.

Vyvýšené záhony nemusíte ale využívat jen pro pěstování zeleniny. Krásnou dřevěnou dekoraci na zahradu vytvoříte i pomocí dřevěného záhonu v kombinaci s okrasnými květinami. Některé kvetoucí kultivary navíc výrazně podporují dobré klima na zahradě. Například měsíček bojuje proti plísním, vonné květiny zase odpuzují škůdce a to včetně komárů! Skvěle se na na vyvýšených záhonech vyjímá například levandule, či slunečnice, ale i tradiční luční kvítí v čele se sedmikráskami a vlčím mákem.

Zdobení velikonočních vajíček: trendy a tradice

Zdobení velikonočních vajíček: trendy a tradice

Nahledovy-drevena-velikonocni-vajicka

Dekorace na Velikonoce mají specifický ráz a přináší do domova zprávu, že se blíží nové jarní období. A co k Velikonocům neodmyslitelně patří? Rozhodně zdobení velikonočních vajíček. Kdo by tuto veselou tradici nemiloval. Pojďme si připomenout, jakými způsoby můžeme vejce zdobit.

Velikonoční kraslice netradičně tradičně

Víte, jaký postup zdobení vajec patří mezi ty nejstarší? Rozhodně kraslice malované voskem. Tuto velikonoční tradici si osvojili už naši předci a předávali si ji z generace na generaci (ostatně mě to taky naučil můj dědeček). Já ale přišla na malou trendy vychytávku, s kterou se s vámi chci podělit – dřevěná vajíčka. Vosk na dřevěných vejcích skvěle drží, výborně se s nimi pracuje a nemusíte se bát, že se vám kraslice rozbijí.

Co budeme potřebovat

 • dřevěná vajíčka
 • voskovky
 • lžíci
 • talířek
 • čajovou svíci
 • hřebíček s malou hlavičkou nebo jehlu zapíchnutou do dřívka, nebo tužky

technika-malovani-voskem   malovani-voskem   kraslice-drevene

Postup

 1. Zapálíme čajovou svíčku, nad kterou si ve lžíci rozpustíme vosk. Pro folklorní vzezření doporučujeme kombinaci červené, zelené a modré. 
 2. Až bude voskovka dokonale roztopená a tekutá, tak do vosku namáčíme potřebné nástroje (bohatě stačí jehla s větším očkem zapíchnutá do tužky).
 3. Na dřevěné vajíčko kreslíme rychlými tahy, aby nám voskovka na nástroji nezatuhla – právě tyto rychlé tahy vytváří tolik specifický vzor, jaký jistě znáte z jakékoliv výzdoby na Velikonoce.
 4. Opět doporučujeme začínat od nejjednodušších vzorů. Spoustu jich najdete na Pinterestu, kde se také můžete podívat na složitější návody.
 5. Pro lepší představu mrkněte do našeho videa.

Jaké metody jsou při zdobení velikonočních kraslic populární?

Pojďme si nyní představit i další techniky zdobení velikonočních vajíček, které jsou efektivní.

Vypalování do dřevěných vajíček

Metodu vypalování do dřeva jsme vám již na blogu představovali a loni jsme rovněž zkoušeli tento postup použít na dřevěná vajíčka. Stačit vám bude kvalitní pájka na dřevo a dřevěná vajíčka. 

Přírodní obarvování

Nepodceňujte sílu přírodních barviv, výsledek vás mile překvapí. Červená řepa obarví vejce na červeno, červené zelí vykouzlí modrý odstín, kurkuma vdechne vajíčkům krásnou žlutou barvu. Já tradičně barvím vejce cibulí, jsou pak krásně červenohnědá. 

Háčkovaná velikonoční vajíčka

Umíte trochu háčkovat? Pak je pro vás tento postup ideální. Vyfouknuté skořápky snadno navlečete do háčkované “košilky” a velikonoční dekorace je na světě. 

Metoda decoupage a krakelování

Ubrousková technika a s ní spojené krakelování se hodí převážně pro dřevěná vajíčka. Vytvořte něco netradičního, co vždy zaujme. 

Romantická macramé vajíčka

Velice snadná a efektivní technika, se kterou si můžete vyhrát a vytvořit tak jemné a stylové kraslice, které něco vydrží. Stačit vám budou vyfouknutá, nebo klidně opět dřevěná vajíčka a příze na drhání, krajky, nebo jakékoliv bavlnky.

kraslice   vypalovani-do-drevenych-vajicek   krakelovani-velikonocni-kraslice

Trend malování velikonočních ozdob 2023

Víte, jaký je trend pro malování velikonočních vajíček pro rok 2023? Rozhodně minimalismus, pastelové barvy (v čele s mentolovou) a abstrakce. Dalším trendem, se kterým nikdy nešlápnete vedle, je folklor. Zde se krásně snoubí trendy s tradicí a výsledek je okouzlující. Na tvorbu kraslic jedním tahem se vrhla kreativní publicistka Monika Brýdová. Podívejte se, jak jí to šlo.

vajicka-velikonoce-spoluuprace   vajicka-spoluprace   vajicka

Jak využít dřevěná velikonoční vajíčka v interiéru

Kraslice máte již ozdobené a nyní možná přemýšlíte, jak je umístit do interiéru a vytvořit tak stylovou výzdobu na Velikonoce

Jak velikonoční vajíčka použít?

Věnec – na jakémkoliv věnci se vaše zdobená vajíčka budou báječně vyjímat. Jednoduchý korpus z proutí a zdobená vajíčka jsou jistotou, se kterou nikdy nešlápnete vedle. 

Velikonoční betlém – spousta lidí zapomíná, že dřevěný betlém není jen záležitostí Vánoc, ale svou funkci zastává i ve velikonoční výzdobě. Doplňte o již zmíněné kraslice, případně kočičky.

Velikonoční dekorace ze dřeva

Na našem e-shopu najdete spoustu velikonočních výrobků, které se pro jarní dekorování skvěle hodí – například velikonoční zajíc ze dřeva, dřevěná slepička a samozřejmě dřevěná vajíčka. 

Velikonoční hnízdo z proutí – hnízdečko vyrobíte snadno a rychle z mladých větviček, nebo dokonce z kočiček. Do hnízdečka už můžete dát dřevěné dekorace dle vlastního uvážení. Například kraslice, nebo výřezy z překližky v jarním duchu.

Jarní dřevěné vázy – typicky se velikonoční vajíčka věší na stromy, případně na větvičky ve vázách. Zkuste letos minimalističtější verzi – velikonoční ozdoby z překližky.

drevena-slepicka   dreveny-zajic   vajicka-z-preklizky

Pokud hledáte další nápady na velikonoční výzdobu, tak nás neváhejte sledovat na sociálních sítích, kde pro vás máme spoustu zajímavých dekorací, postupů i technik. Jsme pro vás na Facebooku, Instagramu i Pinterestu.