AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon, pískoviště nebo lehátko se slevou až 15 %

Návody, Strana 3

Jak připevnit houpací síť

Jak připevnit houpací síť

nahledovy-houpaci-sit

Houpací síť je skvělým způsobem, jak si užít relaxaci na zahradě, balkoně, terase, či dokonce v interiéru. Pokud ale tápete, zda vám půjde síť dobře uchytit, přinášíme vám návod na snadné připevnění houpací sítě a rady, bez kterých se při zavěšování sítě, či závěsného houpacího křesla, neobejdete. 

Zasloužená relaxace pod korunami stromů

Houpací síť, či závěsné křeslo oceníte zejména v parném létě k zaslouženému odpočinku. Jemné kolébání rovněž navozuje studií potvrzený hluboký spánek. Už při 20 minutovém šlofíku dostatečně zregenerujete své tělo (více o spánku si můžete přečíst v knize Proč spíme, kterou tímto vřele doporučujeme). Nejen, že si v síti důkladně odpočinete, ale lépe se v ní soustředí a rovněž se v síti při balancování zapojují i vnitřní orgány. O pasivním odpočinku tedy rozhodně mluvit nemůžeme

Jak připevnit houpací síť

  1. Nejklasičtější variantou je připevnění mezi dvěma stromy. Stromy musí být ale dostatečně silné a zejména s vhodnou vzdáleností od sebe. Minimálně se jedná o 3 m.
  2. Ke stromu je připevníme pomocí dvou dostatečně dlouhých provazů vhodným uzlem. Nejpevnější typy uzlů vhodné k zavěšení houpací sítě naleznete níže.
  3. Pokud jsou stromy od sebe vzdálené příliš, musíme provaz prodloužit a zavěsit výše, aby vzniklo dostatečné “prověšení”. Velice často se setkáváme s tím, že síť je zbytečně napnutá právě z toho důvodu, že jsou opěrné body od sebe příliš vzdáleny.
  4. Závěsný systém v balení jednotlivých sítí a houpacích křesel mnohdy nepočítá s velkými vzdálenostmi záchytných bodů od sebe. Pokud tedy není délka dostatečná, můžeme si vypomoci dalším provazem - doporučují se například horolezecká dynamická lana. K stávajícímu provazu nejlépe připevníme uzlem zvaným popruh.
  5. Výška zavěšení se odvíjí od závěsných bodů. Od země by měla mít polovinu délky, než je vzdálenost mezi oběma body. Pokud je tedy vzdálenost mezi opěrnými body 5 m, tak by výška zavěšení měla být zhruba 2,5 m
  6. Pro lepší pohodlí se doporučuje zavěšovat v mírném sklonu (aby případně hlava byla výše než zbytek těla). Docílíte toho tak, že na jedné straně provaz pověsíte o něco výše (stačí se držet řádu pouze několika málo cm).

Dřevěný stojan na houpací síť

Pokud na vaší zahradě chybí dostatečně vzrostlé stromy, pak nejjednodušším východiskem je pořídit si dřevěný stojan na houpačku i síť. Houpací stojan se skládá z dřevěných tyčí, které tvoří silnou a pevnou konstrukci. Kombinace sítě s dřevěným materiálem stojanu zároveň vytváří příjemnou zahradní dekoraci.

Zavěšení na skoby

Spousta zahrad již v dnešní době disponuje pergolou, případně přidruženou terasou. Tam samozřejmě nechybí pevné dřevěné sloupy, či trámy, na které lze připevnit skoby, či háčky. Následně postupujeme stejně jako při zavěšování mezi dva stromy. I v tomto případě nesmí být vzdálenost jednoho konce od druhého menší než 3 m. 

Houpačka do interiéru

Není neobvyklé si dřevěné houpací křeslo pořizovat i do interiéru, kde bude i zajímavou dekorací. Vyzkoušejte!

houpaci-kreslo

Typy uzlů vhodné k zavěšení houpací sítě

Uzel “osmička”

Uzel osmička (také známý jako uzel na klíč) je jeden z nejčastěji používaných uzlů pro zavěšení houpací sítě. Jedná se o jednoduchý a zároveň pevný uzel. Pro vytvoření uzlu osmička se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se zaváže uzel.

Rybářský uzel

Tento uzel se obvykle používá pro spojování dvou kusů lana nebo řetězu, ale může být také použit k zavěšení houpací sítě. Pro vytvoření uzlu se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se provedou křížové zákruty přes sebe, následované jedním zákrutem pod prvním.

Uzel s klapkou

Pro vytvoření uzlu s klapkou se provleče lano nebo řetěz přes oko na konci houpací sítě a poté se provleče zpět přes sebe, aby se vytvořila smyčka. Poté se provleče zpět přes smyčku a pod první vrstvu lana nebo řetězu. Tento postup se opakuje ještě jednou, aby se vytvořila klapka, která zajistí, že uzel zůstane pevný a bezpečný.

Uzel zvaný “popruh”

Tento uzel je velmi pevný a bezpečný a obvykle se používá pro spojování dvou kusů lana nebo řetězu.

uzel

Alternativy ke klasické houpací síti

  • Dřevěná zahradní houpačka 

Součástí zahradního nábytku je často dřevěná houpačka. Ta může v mnoha ohledech zastoupit houpací síť, na kterou třeba nemáte prostor, či jí příliš neholdujete. 

  • Hamaka, neboli houpačka pro miminka

Hamaky patří do skupiny houpacích sítí, případně houpacích křesel, které díky své vzdušnosti zvládají i velká horka v subtropických a tropických oblastech. Jejich historie spadá někdy do 15. století, kdy byli původními americkými obyvateli používány místo postelí. V současnosti získávají svou popularitu zejména u rodičů malých dětí. Moderní hamaky se často používají jako kolébky pro miminka. 

  • Závěsné houpací křeslo (proutěné, nebo ratanové)

Někdy se mu také říká závěsné brazilské křeslo a vyniká svým boho vzhledem. Je tedy oblíbeným kouskem nejen do zahrad, teras a pergol, ale stále častěji se stává i nezbytnou součástí interiérů.

  • Houpací stan

Houpací stan, nebo dětské hnízdečko je ideální pro rodiny s dětmi. Řádí na vaší zahradě banda raubířů? Dopřejte jim jejich tajnou skrýš, kde se všichni v pohodě vlezou.

  • Závěsné proutěné křeslo s již zabudovaným stojanem

V současnosti se na trhu stále častěji objevují závěsná proutěná křesla s již zabudovaným stojanem. Vynikají vzhledem, ale i jednoduchostí při sestavování. Hodí se zejména na rovná místa na částečně zakrytých terasách, případně pergolách, kde se stávají plnohodnotnou součástí zahradního posezení.


Pro další tipy na zahradní doplňky, vychytávky do domácnosti a dekorace navštivte náš Pinterest. Jsme pro vás ale i na Instagramu, Facebooku i Tik Toku.

5 snadných kroků k výrobě jedlého dárku pro maminku

5 snadných kroků k výrobě jedlého dárku pro maminku

nahledovy-darek-pro-maminku-diyVe chvíli, kdy se blíží Den matek, začíná spousta lidí hledat originální dárky, které by maminku potěšili. Vy hledat nemusíte! Máme pro vás řešení - vyrobte mamince dárek svépomocí. Zabere vám to jen pár minut. V článku vás čekají i další tipy na DIY originální dárky (nejen pro maminky). Směle do toho!

Den matek

V nejrůznějších obměnách se Den matek slaví napříč mnoha zeměmi a to druhou neděli v květnu. Tento den je převážně určen k oslavě matek, ale i mateřství. Oslava probíhá v rodinném duchu a zahrnuje předávání zajímavých dárků, květin a společné aktivity.

Stále větší popularitu získávají ručně vyráběné osobní dárky. Kromě toho, že jsou tyto drobnosti unikátní, tak mají i kreativní zápal a prospívají vaší peněžence.

Jedlý dárek hotový doslova za pár minut!

Máme pro vás jednoduché tvoření, které vás bude bavit a vyrobíte krásné dárky ke Dni matek, které zaručeně každý ocení! Máme osobně vyzkoušeno.

Co budeme potřebovat

  • Dóza s dřevěným víkem
  • Sušené ovoce, ořechy, cereálie
  • Výřezy z překližky (můžete použít jako velmi levné a efektní jmenovky na dárky)

doza-s-vikem   doza   doza-pro-maminku

Postup

  1. Vybereme si vhodnou dózu. Nejlépe vyšší, ve které jednotlivé cereálie, ořechy a další pochutiny ve vrstvách krásně vyniknou. Vybírejte proto nejlépe pamlsky v kontrastních barvách.
  2. Námi zakoupené pochutiny nyní sypeme do sklenice. Vždy nasypeme například 3 cm jednoho typu, následně dalšího a takhle pokračujeme, dokud nebude sklenice plná.
  3. Záleží jen na vašich preferencích, co dobrého do sklenice nasypete. Vaše dobroty by měly mít alespoň přibližně stejnou velikost, aby menší kousky nepropadaly. 
  4. Klidně můžete zvolit pouze dvoubarevnou kombinaci, zůstat pouze u jednotlivých typů ořechů, nebo se zaměřit na čokoládové pralinky. 
  5. Kolem sklenice uvážeme dekorační stužku, případně výtvor ozdobíme překližkovými výřezy, na které napíšeme věnování, či vzkaz.

Tipy, čím naplnit dózu

Kombinace sušených plodů

Zvolte oblíbené kombinace. Můžete se orientovat jen na sušené ovoce, případně kombinovat s ořechy (lískové, para ořechy, pekanové, vlašské). Pro gurmána doporučujeme například kombinaci sušeného ovoce a ořechu obalených v jogurtu, čokoládě, skořici aj.

Pralinky

Kombinace kvalitních barevných pralinek zaručeně potěší všechny milovníky dobré čokolády. Opět vybíráme čokoládové pralinky v kontrastních barvách (například s polevou z hořké, mléčné, případně bílé čokolády, ři posypané malinovým práškem). 

Snídaňový set

Suroviny na přípravu snídaně mohou obsahovat ovesné vločky, čokoládové lupínky, sušené ovoce, či semínka. 

Suroviny na muffiny (případně jiný oblíbený sladký dezert)

Skvělý nápad, který dobře vypadá a zároveň se z něj dají upéct výborné muffiny. Podobným způsobem se chystají například i suroviny na výrobu brownies, či čokoládových sušenek. Do dózy vlastně vložíme přesně odměřené suroviny - mouku, cukr, kakao, případně čokoládové vločky) a máme hotovo.

“Instantní polévka” miso

Skvělou alternativou k “sladkým jedlým sklenicím” jsou i slané varianty. Můžete do sklenice naskládat například sušenou zeleninu a bylinky, rýžové nudle, oblíbené koření. Nebojte se trochu experimentovat, přidejte do sklenice kari pastu, či uzenou papriku.

Oblíbené sladkosti

Vytvořte oblíbenou variantu se sladkostmi, které má obdarovaná osoba ráda. Opět se věnujte seskládání kontrastních barev vedle sebe. Můžete klidně zvolit i hravé a veselé barvy sestavené například z lentilek, gumových bonbonů, či lékořicových pendreků. Úspěch zaručen!

Chilli fazole

Mezi oblíbené slané varianty patří i suroviny na přípravu chilli fazolí. Vyzkoušet můžete i pikantní rýžovou pánev. Do sklenice naskládáte nejrůznější druhy fazolí, sušené bylinky, koření, sušené chilli papričky a případně i další dochucovadla (v případě španělské pánve i rýži).

Další nápady na dárek pro maminku DIY

  1. Vyzkoušejte stejně jako my výrobu vlastní koupelové soli. Nejen, že si sami vyberete oblíbenou vůni a barvu, ale tento skvělý nápad značně šetří vaši peněženku. Sůl můžete následně zabalit do dřevěné dózy, nebo se inspirujte našim nápadem - koupelovou sůl jsme zabalili do kořenek.
  2. Svíčky a svícny patří dlouhodobě k oblíbeným dárkům pro maminky, babičky a další ženy ve vašem životě. Například svíčka s dřevěným knotem v kokosové misce rozhodně stojí za snahu. Dřevěný knot příjemně praská a navozuje útulnou atmosféru a miska z kokosu se skvěle hodí k dekorování domova.
  3. Dárek s věnováním má vždy úspěch. Naším vřelým doporučením je například dřevěný blok s vlastním textem, který je díky zvolenému materiálu odolný, pevný a nesmíme opomenout ani jeho estetickou funkci.
  4. Jednoduchá, tradiční a hlavně srdečná  - to je ručně natrhaná kytice. Popusťte uzdu fantazii a kreativním myšlenkám. Vymyslete si svou vlastní kombinaci, v kytici nemusí být jen kopretiny, či jiné kvetoucí odrůdy. Odtrhněte větvičku kvetoucího stromu, šeříku, kapradí či kouhoutku lučního. Je vám to stále málo? Naše dřevěné vázy na čerstvě utržené kvítí jsou třešničkou na dortu, kterou tak úpěnlivě hledáte.
  5. Máte tvořivého ducha? Pak vám jistě není cizí metoda decoupage. Ubrouskovou techniku můžete použít na dřevěnou bedýnku, vařečku, překližkové výřezy i dřevěnou krabičku.

kokosova-miska   koupelova-sul   bloky-drevo
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv dárek ze dřeva, tak věřte, že mamince nejvíce udělá radost čas strávený s vámi. Osobně vyrobeným dárkem dáte jen najevo, že má pro vás tento den hodnotu a význam. Pro další tipy na dárky, ale i nejrůznější nápady na tvoření, nás sledujete na Pinterestu.

Pohádkové čarodějnické tvoření s dětmi

Pohádkové čarodějnické tvoření s dětmi

nahledovy-harry-potter-diy

Blíží se Filipojakubská, nebo také Valpuržina noc - u nás známá spíše pod názvem “pálení čarodějnic”. Pravidelně nastává 30. dubna a dnes se jedná spíše o zábavu spojenou s opékáním špekáčků a přátelským posezením. Pojďme si ale dnes ukázat, že tradice lze uctít i netradičně. Třeba kreativním tvořením s dětmi, kdy si vyrobíte dřevěné hračky, které si děti okamžitě zamilují.

Tradice netradičně

Pálení čarodějnic je velice starobylým a údajně původně gaelským svátkem. Slaví se již několik desetiletí a původ je samozřejmě pohanský - lidé očišťovali pomocí ohně zemi a své okolí od nečistých, zlých a negativních vlivů. Mladí lidé se scházeli na kopcích, kde se zapalovali velké vatry a kolem ohně se následně tančilo, bavilo a přeskakovaly se žhavé uhlíky, či dokonce oheň sám. Dnes má “pálení čarodějnic” ryze zábavný charakter, který pořádají samotné obce, kulturní spolky, či jednotlivci. Je spojen se zábavou, dobrým jídlem i aktivitami pro děti.

Valpuržinu noc ale nemusíte trávit jen venku u velké vatry, zkuste letos něco jiného. Nejrůznější lidové obyčeje si můžete přizpůsobit sobě, potřebám vaší rodiny a zejména vašim společným rituálům. Hlavní podstata je stejná - strávit příjemný čas se svými nejbližšími.

Jak na čarodějnické tvoření ve stylu Harryho Pottera

Je důležité, aby si děti vytvářely rituály se svými rodiči a budovali vzájemný vztah. Právě k tomu báječně poslouží ctění tradic. Pokud chcete vyzkoušet něco kreativního, tak čtěte dále!

Co budeme potřebovat

  • dřevěné figurky
  • akrylové barvy na dřevo
  • výřezy z překližky v kulatém tvaru
  • vypalovačka do dřeva

harry-potter-diy   figurka-harry-potter   nastupiste-harry-potter

Postup

  1. Vybereme si vhodné dřevěné figurky, ze kterých vytvoříme čaroděje a kouzelníky inspirované knižní a filmovou sérií o světě Harryho Pottera.
  2. Na dřevěné výrobky lze skvěle malovat například pomocí akrylových barev, či fixů. Navíc je malování na dřevo skvělou relaxační činností a děti ji doslova milují.
  3. Na výřezy z překližky v kulatém tvaru vypálíme pomocí pájky nápis “Nástupiště 9 a ¾”. My si trochu pomohli a naši specialisté na laserové vypalování nám nápis na dřevěné výřezy pomohli vypálit.
  4. Pokud jste kreativní duše a perfekcionisté, můžete postavičkám připevnit pláště, ušít, či uháčkovat čarodějnické klobouky. Všechny nápady jsou vřele vítány!

Na e-shopu navíc nabízíme i množství překližkových výřezů a výrobků ze dřeva, které můžete využít k dalšímu dekorování interiéru i exteriéru. Zkuste třeba proutěný věnec na dveře, ozdobte si police, či se vrhněte na dekorování dřevěných truhlíků a květináčů.

Tipy na filmy ze světa kouzel

Chcete se letos naladit na pořádnou čarodějnickou vlnu? Máme pro vás tipy na filmy s tématem čarodějnictví, kouzelnictví a fantasy. Noc plnou magie můžete přece prožít i ve vašem obýváku

  • Sága o Harrym Potterovi je dnes již evergreen. Viděli jste všechny díly?
  • Chcete radši českou tvorbu? Potěší vás Dívka na koštěti aneb Saxana!
  • Škola dobra a zla patří mezi novější seriály, bude se líbit hlavně děvčatům.
  • Zaklínač už představuje trochu drsnější podívanou pro 18+ let!
  • Jestli toužíte po pořádné dávce nostalgie, pusťte si Malou čarodějnici. Ideální seriál na koukání s menšími dětmi.
  • Dávno před Harrym Potterem tady byla Mildred Virválová ze seriálu Čarodějnice školou povinné. Taky jste se báli slečny Metlové?
  • Pro teen publikum vznikl příběh o třech legendárních sestrách: Čarodějky. Znělku kultovního seriálu jen tak nevyženete z hlavy!
  • Příběh malé Dorotky z filmu Čaroděj ze země Oz má hned několik zpracování. 
  • V našem seznamu rozhodně nesmí chybět ani dvě svérázné komedie: Čarodějky z Eastwicku a Magická posedlost!

Jak slavíte Filipojakubskou noc vy, chodíte s dětmi na zapalování ohňů? Či si vytváříte nějakou čarodějnickou výzdobu u vás doma? Spousta lidí bere “pálení čarodějnic” i jako příjemný zvyk a pobídku strávit hezký večer s rodinou, sousedy i přáteli. Pro další tipy na kreativní tvoření, inspirativní nápady a výzdobu interiéru navštivte náš Pinterest.

 

Zahradníkův kalendář, díl 5.: Přesazování pokojových rostlin

Zahradníkův kalendář, díl 5.: Přesazování pokojových rostlin

pokojove-rostliny-stena

Jednou za čas je potřeba vašim pokojovým květinám dopřát nový substrát, větší květináč a celkové provzdušnění, aby se jim dařilo. Pojďme se společně podívat na to, kdy pokojové květiny přesazovat, jak na přesazování a připomeňme si základní výbavu, která vám doma rozhodně nesmí chybět.

Kdy přesazovat pokojovky?

Přesazovat pokojové rostliny bychom měli ideálně jednou za 2-3 roky. Spousta lidí dělá tu chybu, že si přesazování nechává na zimu, kdy není tolik práce na zahradě a člověk má obecně více času. Bohužel i pokojové květiny podléhají jarnímu rozpuku – proto je vhodné přesazovat na jaře v období od května do června.

Obecné rady k přesazování

  • Pokud si nejsme jistí, zda rostlina potřebuje přesadit, tak spolehlivým ukazatelem jsou kořínky, které rostou hustě po obvodu květináče a prorůstají i ven. Zdravé kořínky mají bílou barvu.
  • Pokud rostlina viditelně neprospívá, chřadne a má malé nebo pokroucené přírůstky, tak je lepší ji přesadit okamžitě v jakoukoliv roční dobu.
  • Spousta rostlin potřebuje drenáž. Na dno nádoby proto dáme drenážní vrstvu písku, malých kamínků, případně keramických střepů (například z rozbitého květináče, či vázy). Nejčastěji se používá keramzit nebo perlit.
  • Pro přesazování pokojových rostlin nepouživejte půdu ze zahrady, může obsahovat choroboplodné zárodky, které pokojovým rostlinám nesvědčí. Vždy používejte substrát vhodný přímo pro pokojovky.
  • Dbáme i na to, že některé kultivary nemají rády změnu prostředí (některé opravdu výrazně). Přesazujeme proto na tom místě, kde se rostlina nachází. Máte už na jednom místě více rostlin, které zavazejí? Nepřemisťujte je, ale pořiďte si praktický dřevěný stojan na květiny. Pro milovníky pokojových rostlin naprostá nezbytnost!
  • Při přesazování se rostliny celkově zmlazují, řízkují a pořizují se jim nové květináče. A jaké? Pokud zvolíme květináče ze dřeva, myslíme na to, že květináč je třeba povrchově upravit. A to šetrným způsobem, aby rostliny nijak neutrpěly. Doporučujeme například přírodní vosk, či olej.

pokojove-rostliny-bedynka   pokojove-rostliny-zlaty-dest

Dřevěný květináč – praktická dekorace

Výběr vhodného květináče je při přesazování zásadní. Kromě designu a velikosti vnímáme i materiál. Volíme vždy větší variantu, než tu předchozí. Ale POZOR – květináč by neměl být velký až příliš, oproti předešlému by měl mít 1-3 cm navíc. Pokud si potrpíte na design a máte kolem sebe rádi přírodní věci, tak doporučujeme dřevěné květináče. Nejen, že se jedná o stylovou dřevěnou dekoraci (vyzkoušejte už jen kvůli tomu, jak krásně k sobě ladí zelená barva listů a přírodní masivní dřevo), ale také dřevěný výrobek skvěle udržuje zdravé klima pro většinu rostlin. Nejste-li fanoušky květináče ze dřeva, tak přírodu k sobě domů pozvete i za pomocí proutěného květináče. Ten se báječně hodí například do interiéru v urban jungle stylu.

Výhody květináčů ze dřeva

  • Díky vysoké hmotnosti jsou stabilnější – skvěle se hodí pro velké rostliny se silnými listy.
  • Již zmiňovaný přírodní design.
  • Možnost kdykoliv změnit barvu, či jakkoliv jinak květináč dozdobit. 
  • Tepelně izolační vlastnost – udržuje vhodnou teplotu i vlhkost (např. zinkový květináč se přehřívá na přímém světle, z keramického se rychleji odpařuje voda).
  • Jedná se o dřevěný výrobek s dlouhodobou životností.
  • Minimální údržba, drobné vady na kráse lze snadno a hlavně rychle opravit.
  • Ekologický aspekt.

Zahradní náčiní vám práci usnadní

Aby vám šla práce rychle od ruky, tak budete potřebovat kvalitní a zejména praktické nářadí. Pořiďte si takové, které je lehké, ale zároveň kvalitní a dobře se s ním manipuluje. 

A co by vám při přesazování nemělo chybět?

  • sázecí/přesazovací úzká lopatka
  • široká sázecí lopatka
  • malý kultivátor (nejlépe s třemi hroty)
  • zahradní rukavice
  • malé hrabičky
  • nůžky na rostliny (a samozřejmě i kořínky)

presazovani-zahradni-nacini

Nevíte, co si ještě do interiéru pořídit? Skvělou alternativou k pokojovým květinám je sušená pampová tráva, která je bezúdržbová a krásně doplní design. Nebo zkuste čerstvé voňavé bylinky. Zasaďte je do stylového dřevěného truhlíku na bylinky – v kuchyni se budou nejen skvěle vyjímat, ale také budou mít praktické využití. A nezapomeňte na cedulky na bylinky, aby byl dojem o to dokonalejší.

Zahradníkův kalendář, díl 4.: Co a kdy vysázet do vyvýšených záhonů

Zahradníkův kalendář, díl 4.: Co a kdy vysázet do vyvýšených záhonů

vyvysene-zahony-na-zahrade

 

Posledně jsme si ukázali, jak složit dřevěný záhon. Nyní se zaměříme na osázení dřevěných záhonů vhodnými sazenicemi. Práce na zahradě je úžasně relaxační záležitostí, ke které můžete přizvat i děti. Pořiďte svým ratolestem dětské zahradní nářadí a jarní zábava na zahradě může začít!

Produktivní pořadí rostlin ve vyvýšených záhonech

Jakou půdu zvolit?

Většina rostlin v našem podnebí nemá speciální nároky na půdu, ale existuje pár výjimek. Jedná se zejména o kyselomilné rostliny jako jsou například borůvky, nebo levandule, které ocení písčitou půdu. Ne že by se levanduli jinde nedařilo, ale pokud do půdy přimícháte písek, tak si můžete být jisti nádherným výsledkem. A jak tedy nakombinovat půdu v záhonech? Zeleninové zahrádky si vystačí s vrstvou kompostu a univerzálním substrátem, který pak následně přizpůsobujeme potřebám jednotlivých typů, či skupin rostlin.

vyvyseny-zahon

Jaké rostliny do dřevěného záhonu vysázet?

Zaměřit bychom se při výsevu měli na to, jaké nároky na živiny požadované rostliny mají. V praxi to znamená, že bychom si záhon měli rozdělit na 3 základní díly, o které budeme v zásadě pečovat odlišným způsobem. Právě podle nároků na živiny bychom do těchto dílů měli i zasadit plodiny, které mají patřičné nároky na půdu. Pojďme se nyní podívat na rostliny jednotlivých tratí. 

Rostliny první trati

Jedná se o takové plodiny, které jsou na pěstování poměrně náročné. Tato skupina vyžaduje organické hnojení a zvýšenou zálivku počas celého vegetačního období. K rostlinám první trati řadíme kedluben, květák, lilek, rané brambory, brokolici, celer, růžičkovou kapustu, zelí a kukuřici. 

Rostliny druhé trati

Do druhé trati je řazena zelenina, která má vysoké nároky na obsah humusu v půdě. Naopak jí vůbec neprospívá hnojení organickými hnojivy. Patří zde pórek, česnek, cibule, pažitka, mrkev, petržel, ředkev, červená řepa, mangold a šalotka.

Rostliny třetí trati

Nemají v oblibě příliš vysoký obsah dusíku v půdě. Sadíme převážně do nehnojené půdy a to minimálně po dvou letech od posledního hnojení. K rostlinám třetí trati se řadí hrách, fazole, bob, špenát a salát. Tyto rostliny vřele doporučujeme vysázet hned v prvním roce.

vyvyseny-zahon-vysadba   vyvyseny-zahon-pazitka   vyvyseny-zahon-detail

Příklady ideálních kombinací

A pamatujte: méně je někdy více! Zbytečně složité kombinace jsou jen na obtíž.

Rajče  rajče kombinujte s mrkví nebo řepou, skvěle ladí s bazalkou (ta chrání rajčata před škůdci, ale i plísněmi), salátem, česnekem, zelím i cibulí. Naopak se vyhněte kopru.

Cibule  můžete zasadit společně s koprem, česnekem i majoránkou. Nekombinujte s hrachem, ranými bramborami a fazolemi.

Česnek  k česneku vysaďte rajčata, mrkev, kopr (dále od rajčat) a salát. Pozor ale, česnek se příliš nesnese s hrachem a fazolemi.

Celer  k celeru sázíme rajčata, okurek, košťáloviny, špenát i různé druhy salátu.

Kukuřice – je poměrně náročná na místo, sázejte s fazolemi a případně nějakou bylinou (pažitka, petrželka, libeček – ten navíc dezinfikuje).

Paprika – ideální je pro ni výsev s hrachem, cibulí, rajčaty a bazalkou. Nedoporučuje se spojení s fazolemi a košťálovinami.

drevena-bedynka-kvetinac

Čím nikdy neuděláte chybu? Pokud se zahradničením teprve začínáte, tak můžete klidně celý záhon osázet bylinkami. Ty jsou na pěstování nenáročné a v půdě jsou neutrální, tudíž se nemusíte následující rok bát tam vysázet cokoliv jiného. Co ale s bylinkami? Zasadit je můžete například do zahradních truhlíků. Dřevěný zahradní truhlík navíc zapříčiní, že se vám bylinky nebudou příliš rozlézat (což v případě, že jim ponecháme celý záhon, říct nemůžeme). Nezapomínejme na jmenovky na bylinky – ve chvíli, kdy je záhon hustě porosten, vám cedulky na bylinky pomohou rozpoznat jednotlivé druhy.

Náš tajný tip na závěr: Pátý rok by si měl záhon trochu odpočinout. Co z něj udělat stylovou dřevěnou dekoraci? Osázejte jej nenáročnými květinami a doplňte o dřevěné výrobky a jiné dekorace a další rok můžete směle pokračovat.

bazalka-cedulka   bazalka-petrzel-bylinky

Jak pečovat o rostliny ve vyvýšených záhonech

Vyvýšené záhony mají spoustu výhod, ale od klasické zeleninové zahrádky se mírně liší. Podívejme se na to, jak o rostliny v záhonu správně pečovat.

  1. Každý rok je třeba dosypávat zeminu, protože ta v průběhu roku poměrně výrazně klesá, jak se pomalu rozkládají zbytky zeleniny a jiných rostlin.
  2. Pokud panuje velké teplo a sucho, tak vyvýšené záhony potřebují více vláhy, protože půda v nich neumí vodu natáhnout tolik jako v klasických záhonech.
  3. Vyvýšené záhony jsou vhodné skoro pro všechny druhy zeleniny. Nedoporučují se pouze plodiny náročné na prostor (např. dýně). 
  4. Půdu ve vyvýšeném záhonu je potřeba pravidelně vyživovat, případně si dávat pozor na to, jaké rostliny sázíme (některé rostliny se totiž vzájemně podporují). Případně sázíme podle potřeby živin jednotlivých plodin.
  5. Věnujeme pozornost potřebám rostlin a vyséváme v době, kdy je to pro ně nejvhodnější (např. česnek před zimou, jahody zkraje jara a většinu druhů zeleniny po třech zmrzlých).
  6. Pokud máte víceletou rostlinu, ale rozhodli jste se na další rok zasadit místo ní něco jiného, tak využijte větší zahradní květináče, do kterých rostliny přesadíte.

Vyvýšené záhony nemusíte ale využívat jen pro pěstování zeleniny. Krásnou dřevěnou dekoraci na zahradu vytvoříte i pomocí dřevěného záhonu v kombinaci s okrasnými květinami. Některé kvetoucí kultivary navíc výrazně podporují dobré klima na zahradě. Například měsíček bojuje proti plísním, vonné květiny zase odpuzují škůdce a to včetně komárů! Skvěle se na na vyvýšených záhonech vyjímá například levandule, či slunečnice, ale i tradiční luční kvítí v čele se sedmikráskami a vlčím mákem.

Zdobení velikonočních vajíček: trendy a tradice

Zdobení velikonočních vajíček: trendy a tradice

Nahledovy-drevena-velikonocni-vajicka

Dekorace na Velikonoce mají specifický ráz a přináší do domova zprávu, že se blíží nové jarní období. A co k Velikonocům neodmyslitelně patří? Rozhodně zdobení velikonočních vajíček. Kdo by tuto veselou tradici nemiloval. Pojďme si připomenout, jakými způsoby můžeme vejce zdobit.

Velikonoční kraslice netradičně tradičně

Víte, jaký postup zdobení vajec patří mezi ty nejstarší? Rozhodně kraslice malované voskem. Tuto velikonoční tradici si osvojili už naši předci a předávali si ji z generace na generaci (ostatně mě to taky naučil můj dědeček). Já ale přišla na malou trendy vychytávku, s kterou se s vámi chci podělit – dřevěná vajíčka. Vosk na dřevěných vejcích skvěle drží, výborně se s nimi pracuje a nemusíte se bát, že se vám kraslice rozbijí.

Co budeme potřebovat

  • dřevěná vajíčka
  • voskovky
  • lžíci
  • talířek
  • čajovou svíci
  • hřebíček s malou hlavičkou nebo jehlu zapíchnutou do dřívka, nebo tužky

technika-malovani-voskem   malovani-voskem   kraslice-drevene

Postup

  1. Zapálíme čajovou svíčku, nad kterou si ve lžíci rozpustíme vosk. Pro folklorní vzezření doporučujeme kombinaci červené, zelené a modré. 
  2. Až bude voskovka dokonale roztopená a tekutá, tak do vosku namáčíme potřebné nástroje (bohatě stačí jehla s větším očkem zapíchnutá do tužky).
  3. Na dřevěné vajíčko kreslíme rychlými tahy, aby nám voskovka na nástroji nezatuhla – právě tyto rychlé tahy vytváří tolik specifický vzor, jaký jistě znáte z jakékoliv výzdoby na Velikonoce.
  4. Opět doporučujeme začínat od nejjednodušších vzorů. Spoustu jich najdete na Pinterestu, kde se také můžete podívat na složitější návody.
  5. Pro lepší představu mrkněte do našeho videa.

Jaké metody jsou při zdobení velikonočních kraslic populární?

Pojďme si nyní představit i další techniky zdobení velikonočních vajíček, které jsou efektivní.

Vypalování do dřevěných vajíček

Metodu vypalování do dřeva jsme vám již na blogu představovali a loni jsme rovněž zkoušeli tento postup použít na dřevěná vajíčka. Stačit vám bude kvalitní pájka na dřevo a dřevěná vajíčka. 

Přírodní obarvování

Nepodceňujte sílu přírodních barviv, výsledek vás mile překvapí. Červená řepa obarví vejce na červeno, červené zelí vykouzlí modrý odstín, kurkuma vdechne vajíčkům krásnou žlutou barvu. Já tradičně barvím vejce cibulí, jsou pak krásně červenohnědá. 

Háčkovaná velikonoční vajíčka

Umíte trochu háčkovat? Pak je pro vás tento postup ideální. Vyfouknuté skořápky snadno navlečete do háčkované “košilky” a velikonoční dekorace je na světě. 

Metoda decoupage a krakelování

Ubrousková technika a s ní spojené krakelování se hodí převážně pro dřevěná vajíčka. Vytvořte něco netradičního, co vždy zaujme. 

Romantická macramé vajíčka

Velice snadná a efektivní technika, se kterou si můžete vyhrát a vytvořit tak jemné a stylové kraslice, které něco vydrží. Stačit vám budou vyfouknutá, nebo klidně opět dřevěná vajíčka a příze na drhání, krajky, nebo jakékoliv bavlnky.

kraslice   vypalovani-do-drevenych-vajicek   krakelovani-velikonocni-kraslice

Trend malování velikonočních ozdob 2023

Víte, jaký je trend pro malování velikonočních vajíček pro rok 2023? Rozhodně minimalismus, pastelové barvy (v čele s mentolovou) a abstrakce. Dalším trendem, se kterým nikdy nešlápnete vedle, je folklor. Zde se krásně snoubí trendy s tradicí a výsledek je okouzlující. Na tvorbu kraslic jedním tahem se vrhla kreativní publicistka Monika Brýdová. Podívejte se, jak jí to šlo.

vajicka-velikonoce-spoluuprace   vajicka-spoluprace   vajicka

Jak využít dřevěná velikonoční vajíčka v interiéru

Kraslice máte již ozdobené a nyní možná přemýšlíte, jak je umístit do interiéru a vytvořit tak stylovou výzdobu na Velikonoce

Jak velikonoční vajíčka použít?

Věnec – na jakémkoliv věnci se vaše zdobená vajíčka budou báječně vyjímat. Jednoduchý korpus z proutí a zdobená vajíčka jsou jistotou, se kterou nikdy nešlápnete vedle. 

Velikonoční betlém – spousta lidí zapomíná, že dřevěný betlém není jen záležitostí Vánoc, ale svou funkci zastává i ve velikonoční výzdobě. Doplňte o již zmíněné kraslice, případně kočičky.

Velikonoční dekorace ze dřeva

Na našem e-shopu najdete spoustu velikonočních výrobků, které se pro jarní dekorování skvěle hodí – například velikonoční zajíc ze dřeva, dřevěná slepička a samozřejmě dřevěná vajíčka. 

Velikonoční hnízdo z proutí – hnízdečko vyrobíte snadno a rychle z mladých větviček, nebo dokonce z kočiček. Do hnízdečka už můžete dát dřevěné dekorace dle vlastního uvážení. Například kraslice, nebo výřezy z překližky v jarním duchu.

Jarní dřevěné vázy – typicky se velikonoční vajíčka věší na stromy, případně na větvičky ve vázách. Zkuste letos minimalističtější verzi – velikonoční ozdoby z překližky.

drevena-slepicka   dreveny-zajic   vajicka-z-preklizky

Pokud hledáte další nápady na velikonoční výzdobu, tak nás neváhejte sledovat na sociálních sítích, kde pro vás máme spoustu zajímavých dekorací, postupů i technik. Jsme pro vás na Facebooku, Instagramu i Pinterestu.

Zahradníkův kalendář, díl 3.: Jak poskládat dřevěné pískoviště

Zahradníkův kalendář, díl 3.: Jak poskládat dřevěné pískoviště

drevene-piskoviste

V dnešním článku se dozvíte, jak pískoviště ze dřeva poskládat, čím jej naplnit, jak ho ochránit, ale i co dělat s pískovištěm, pokud děti odrostou. Vybírat v dnešní době navíc můžete hned z několika typů pískovišť.

Typy pískovišť ze dřeva

Dnešní pískoviště se neliší pouze velikostí, či materiálem, ale výrobci myslí i na pohodlí a bezpečnost dětí, případně na vhodné doplňky. Pojďme se inspirovat!

  • Dřevěné pískoviště s krytem bezpečně ochrání před nežádoucími zvířaty, ale i před nečistotami zvenčí.
  • Díky dětskému pískovišti se stříškou se nemusíte bát o své ratolesti ani v těch největších letních parnech. Vytváří totiž příjemný stínek, kde si rádi spočinete i vy.
  • Dřevěné pískoviště s lavičkami děti s radostí využijí k hrám, ale i následnému odpočinku. A navíc se na nich dělají báječně bábovičky!
  • Dřevěné dětské pískoviště s poklopem – nechcete pokaždé složitě natahovat síť, či jiný kryt na pískoviště? Na trhu existuje spousta pískovišť s již zabudovaným poklopem, které vynikají snadnou manipulací. Jako poklop často slouží právě sklápěcí lavice nebo teleskopické stříšky.
  • Zabudované pískoviště v dětském domečku bude součástí těch nejrůznějších dětských her. Zároveň je díky domečku pískoviště chráněné před sluncem.
  • Výrobci popouštějí uzdu fantazii a na trhu tak najdete i tematické pískoviště ve tvaru lodičky, případně se zabudovanou kuchyňkou.

 

piskoviste-se-striskou   piskoviste-s-lavickami   piskoviste-s-poklopem

Jak složit dětské dřevěné pískoviště?

V první řadě si musíme vymezit místo na zahradě. Pískoviště by nemělo být ani přímo na slunci, ale ani v úplném stínu. Také by v zahradě nemělo překážet, spíše ji smysluplně doplňovat. Na námi zvolené (rovné) místo položíme geotextilii, která zabrání prorůstání trávy. Následně již postupujeme podle přiloženého návodu, případně se můžeme inspirovat videonávodem.

 

Čím naplnit dřevěné dětské pískoviště na zahradu?

Máte-li větší pískoviště, tak doporučujeme zajet pro písek přímo do pískovny, kde najdete i velký výběr. Pro malé pískoviště (50 x 50 cm) stačí dojet do hobbymarketu, kde koupíte písek i v pytli. Na pískoviště pro děti se nejvíce hodí jemný vypraný písek určený pro omítky (je jemnější a světlý). Vyhovuje i písek s hrubším zrnem (tzv. betonářský). Na něj ale občas pozor, je zbarvený do žluta a dokáže zabarvit i oblečení. Ostatní hrubší, či jemnější typy písku se do pískoviště už nehodí.

drevene-piskoviste-pisek

Jakou povrchovou úpravu zvolit u dětského pískoviště

O povrchové úpravě dřevěných výrobků už jsme psali, takže vás nejspíš nepřekvapí, že je třeba povrch pískoviště upravit, aby vám pískoviště vydrželo v co nejzachovalejším stavu.

Jakou povrchovou úpravu na pískoviště zvolit?

  • Lakování – nejvíce zanechá přirozenou barvu dřeva, nevýhodou je odlupování laku vlivem externích podmínek. Proto se výrobky ze dřeva (obzvlášť ty umístěné venku) musí častěji renovovat.
  • Moření  tuto techniku využíváme zejména ve chvíli, kdy chceme lehce změnit barevné provedení, ale zároveň si přejeme co nejvíce zachovat přirozenou strukturu dřeva. 
  • Olejování – olej proniká hluboko do dřeva, čímž výrobek přirozeně více chrání, neuzavírá póry a zachovává “dřevěný” vzhled. Na druhou stranu se hůře nanáší a po čase získává dřevěný výrobek lehce nažloutlý odstín.
  • Opalování – patří k jedné z nejstarších technik vůbec. Opalování se vyznačuje zvýrazněním suků a let na dřevě, ale rovněž oceníte i jeho účinný boj s dřevokazným hmyzem a vysokou životnost. Nemluvě o sympaticky nízké ceně.

 

skladani-piskoviste   piskoviste-skladani

Jak pečovat o dětská dřevěná pískoviště

Aby bylo dětské dovádění co nejbezpečnější a zároveň abychom prodloužili životnost pískoviště, je třeba o ně důkladně pečovat. 

  1. Prevence

Jak jsme psali výše, aby nám pískoviště vydrželo dlouho krásné, je třeba ho vybavit ochranným nátěrem. Jedině tak prodloužíme jeho životnost. 

  1. Zavírací pískoviště, případně dřevěná dětská pískoviště s krytem

Nepřítelem číslo jedna pro dřevěná pískoviště jsou rozhodně kočky. Pokud budeme nechávat pískoviště odkryté, tak se s největší pravděpodobností stane veřejným záchodkem koček i kocourů ze širokého okolí. Doporučujeme proto koupit zavírací pískoviště, případně pořídit plachtu, která zvířatům zamezí přístup. 

  1. Tráva

Prvním krokem ještě před samotným sestavením by mělo být umístění geotextilie pod pískoviště. Jedině tak zabráníme nevzhlednému prorůstání trávy.  

  1. Sluníčko

V zápalu hry si děti vůbec nemusí všimnout, že do nich už nějakou dobu pere sluníčko. Dřevěné pískoviště se stříškou hravě ochrání vaše děti před možným úžehem, ale částečně i proti padajícímu listí, dešti a jiným nečistotám. Na našem e-shopu najdete například pískoviště se stříškou, kterou lze polohovat tak, aby vznikl i šikovný poklop.

  1. Zima

Sami se musíte zamyslet, zda budete chtít na zimu pískoviště schovávat. Většina domácností na to samozřejmě není uzpůsobena. Pokud je ale pískoviště dobře chráněné vámi vybranou povrchovou úpravou, tak si můžete být jisti, že mu zimní měsíce neuškodí. Samozřejmě by se ale na zimu mělo důkladně přikrýt pevnou fólií.

Jak využít nepotřebné dřevěné pískoviště pro děti

Až děti odrostou, rozhodně pískoviště nevyhazujte! Existují chytré způsoby, jak dřevěné pískoviště dále využít. Dřevěné pískoviště s krytem i bez je ideální materiál pro následnou upcyklaci. Pískoviště rozhodně nemusíte vyhazovat, v zahradě bude mít své využití. Upcyklovat jej lze snadno na vyvýšený záhon, kompost, motýlí louku, ale například i senzomotorický chodníček pro děti i dospělé. 

Pokud jste kreativní duše a rádi se obklopujete krásnými věcmi, tak dřevěné pískoviště se hodí i jako podklad pro netradiční dřevěnou dekoraci na zahradu. Můžete podlahu například vyzdobit mozaikou ze zbytků kachliček a doplnit o dekorace, dřevěné truhlíky, hmyzí domečky a mnohé jiné.

drevene-piskoviste-zahrada

Až budete pískoviště umisťovat, nezapomínejte na to, že by na ně mělo jít dobře vidět. Budete mít děti na očích a vy si tak můžete v klidu vychutnat na zahradě dobrou kávu v dřevěném lehátku.

Zahradníkův kalendář, díl 2.: Výhody vyvýšených záhonů

Zahradníkův kalendář, díl 2.: Výhody vyvýšených záhonů

vyvyseny-zahon

Vyvýšené záhony ze dřeva jsou skvělou volbou pro každého, kdo chce mít zdravou a chutnou úrodu z vlastní zahrady. Tyto velké zahradní “květináče” jsou pohodlné na pěstování, mají vysokou vrstvu zúrodnění a omezují prorůstání plevele. Také chrání úrodu před slimáky a mazlíčky na zahradě. A navíc poslouží i coby úhledné dekorace na zahradu ze dřeva. Pojďme si spolu projít důvody, proč jsou vyvýšené záhony tak oblíbené.

Výhody dřevěných záhonů

Nejen že jsou esteticky příjemné a úhledné, jejich design je i praktický – mohou být využity i na menších zahradách nebo na balkonech. Vyvýšené dřevěné záhony přinášejí řadu výhod pro pěstitele.

  1. Pohodlné pěstování, aneb už žádné bolesti zad! Díky výšce můžete zapojit do pěstování i děti, stačí jim pořídit dětské zahradní nářadí.
  2. Vysoká zúrodněná vrstva vzniká díky vlastnímu mixu substrátu a absenci dna (to umožňuje blahodárný pohyb půdních organismů a mikroorganismů).
  3. Omezené prorůstání plevele, jako je například pýr a kopřivy, zároveň i omezený pohyb slimáků a dalších škůdců.
  4. Bohatá úroda po celý rok – rychlejší prohřátí půdy umožní brzké sázení a také brzkou sklizeň.

vyvyseny-zahon-priprava   vyvyseny-zahon-moreni

Existuje mnoho druhů vyvýšených záhonů ze dřeva, takže si můžete si vybrat přesně takový, který bude vyhovovat vašim potřebám práce na zahradě, ale poslouží i jako dřevěná dekorace na zahradu. Pokud ale rádi vyrábíme ze dřeva, můžeme si takový záhon nebo zahradní truhlíky dřevěné snadno složit sami (box na rostliny se řadí mezi jednoduché výrobky ze dřeva a vystačíme si i se zbytkovými materiály). 

Složení dřevěného záhonu je snadné – stačí vybrat vhodné místo, připravit podklad a postavit záhon podle pokynů výrobce. Vyvýšené záhony je třeba naplnit kvalitním substrátem, který poskytne rostlinám dostatek živin a umožní dobrý odtok vody.

Péče o dřevěný záhon je nenáročná, zahrnuje pravidelné zalévání a hnojení rostlin, odstraňování plevele a kontrolu škůdců. Mějte ale na paměti, že dřevěné výrobky, zvlášť pak jakékoliv dřevo v zahradě, podléhá povětrnostním podmínkám. Je proto důležité jednou za rok zkontrolovat stav dřeva a případně jej natřít ochranným nátěrem, aby vydrželo co nejdéle. 

Typy vyvýšených záhonů a na co se hodí

Vícepatrový kaskádový záhon 

Ideální pro pěstování bylinek, ke kterým doporučujeme pořídit cedulky na bylinky (ty poslouží jako jmenovky, takže pro bylinky můžete poslat i děti). Skvěle v něm prospívají i květiny a jahody. Je vyroben z borovice, která má vysokou životnost.

Klasický otevřený záhon 

K dispozici je v různých velikostech. Vhodný pro pěstování salátu a kořenové zeleniny. Lze jej dle libosti stohovat na sebe do požadované výšky.

Záhon se střechou (typu pařeniště) 

Něco mezi záhonem a dřevěným zahradním truhlíkem se stříškou. Vhodný pro pěstování paprik a dalších druhů zeleniny, které potřebují horké a slunečné prostředí. Je také ideální pro předpěstování květáku, kedluben či zelí.

      

Jak složit dřevěný záhon

Složení dřevěného záhonu je snadné a může být hotovo za pár minut

  1. Vybereme vhodné místo pro záhon, kde připravíme půdu. Odkopneme vrstvu plevele a drny trávy rýčem a následně podloží zarovnáme, aby záhon nestál nakřivo.
  2. Ještě než složíme konstrukci, tak bychom pod záhon měli umístit pletivo nebo geotextilii.
  3. Poté složíme podle pokynů výrobce samotnou dřevěnou konstrukci. Naše záhony jsou dodávány demontované, návod s obrázky najdete v balení.
  4. Aby nám záhon dobře sloužil několik let a neplesnivěl, tak ho zevnitř můžeme potáhnout ochrannou folií.
  5. Po složení již vyvýšený záhon naplníme vrstvou substrátu, který si sami připravíme. Vedle hlíny doporučujeme přidat i vrstvu koňského hnoje a kompostu pro lepší růst rostlin. (Více o tom, jak záhon naplnit, se dočtete níže.)
  6. Nakonec za pomoci zahradního náčiní do záhonu vysázíme rostliny podle našeho přání.
  7. Je důležité záhon pravidelně zalévat a hnojit, aby rostliny dobře rostly a plodily.

Čím naplnit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší naplnit vrstvou hnoje, kompostu a substrátu pro lepší růst rostlin. Je důležité, aby vrstva byla dostatečně široká a vysoká a rostliny měly dostatek prostoru pro růst a plození – na dně záhonu by měla být nejtlustší a na vrcholu nejtenčí, aby se zabránilo přehřátí půdy. 

U vyšších záhonů (nebo u více záhonů naskládaných na sobě), doporučujeme přidat úplně na dno drenážní vrstvu. Využít můžete přirozený odpad ze zahrady (větve, pořezané křoví, odřezky dřeva, listí). Na drenáž pak přijde vrstva kompostu, který bude zdrojem živin pro naše další pěstování. Dobře poslouží zahradní odpad, bioodpad nebo koňský trus. Na kompost patří poslední, tzv. výsadbová vrstva, tvořená kvalitní zeminou. Takto naplněný záhon můžete používat až 5 sezón, pak doporučujeme náplň kompletně vyměnit.

Jak pečovat o dřevěný záhon

Údržba a péče o dřevěný záhon vyžaduje pravidelné zalévání pro dostatek vody k růstu a plození. Hnojení také není radno podceňovat, aby rostliny dostaly dostatek živin pro zdravý růst. Dále je zásadní odstraňovat plevel a pravidelně mulčovat, jen tak zabráníme prosychání půdy. Nezapomínáme ochránit dřevěný záhon před škůdci, jako jsou slimáci a hraboši, a to použitím geotextilie, příp. pletiva.

vyvyseny-zahon-pletivo   vyvyseny-zahon-nater

Nejčastější chyby a jak jim předejít

  1. Mezi nejčastější chyby patří strach z promrznutí, což sice nastává snadněji, než u záhonů v zemi, ale na druhou stranu to představuje i výhodu: mrazík zabije škůdce přezimující v půdě. 
  2. Také strach z rychlejšího prohřívání je zbytečný, protože rychlejší prohřátí půdy naopak umožní jak brzké sázení, tak brzkou sklizeň.
  3. Další chybou je rytí záhonu, které není vhodné – místo toho se doporučuje přidávat vrstvy kompostu pomocí motyky
  4. Záhony se také mohou postupem času prohnout kvůli pomalu tlejícímu dřevu, což může způsobit problémy s vodou a živinami v půdě – v takovém případě je třeba mulčovat
  5. Proti hrabošům se může použít místo geotextilie vrstva pletiva – je odolnější a vydrží mnohem déle. 

Vyvýšené dřevěné záhony jsou skvělou volbou pro všechny zahradníky, kteří chtějí mít velkou úrodu bez starostí. Naše zeleninové záhony jsou vyrobeny z kvalitního dřeva, které odolávají mrazu i vlhkosti, takže slouží po mnoho let. Jsou skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí mít na své zahradě krásnou a bohatou úrodu.

Zahradníkův kalendář, díl 1.: Předpěstování na parapetu

Zahradníkův kalendář, díl 1.: Předpěstování na parapetu

predpestovani-v-bedynce

Březen je ideálním měsícem pro počátek zahradničení. Některé mrazuvzdorné rostliny se dají zasadit již rovnou ven na záhon. Teplomilné rostliny, jako je například rajče či paprika, však pro svůj růst potřebují více tepla. Zároveň předpěstování doma na parapetu doporučujeme všem, kteří se zahradničením teprve začínají. Pojďme se společně podívat na hlavní zásady předpěstování. Následně již stačí vaše výtvory zasadit do zahradních truhlíků – dřevěných, či v případě zeleniny ven na zahradu.

Plánujte, plánujte a plánujte

Většina nadšených zahradníků nedlouho po Vánocích cítí předjarní zahradnický neklid. Jedná se dokonce o vědecky popsaný fenomén! Pěstování vlastní zeleniny i okrasných květin chce ale jasný plán a kalendář, který zklidní vášně zkušeného zahrádkáře a povzbudí nadšeného nováčka.

  1. Nejprve si dobře promyslíme, co chceme sadit. Omezit bychom se měli na základní druhy a neexperimentovat, doporučujeme proto okurky, papriky a rajčata.
  2. Na parapetu si uděláme dostatek místa, zvolíme tedy takové okno, kde není příliš přímého světla, ale ani tma. Taky je potřeba myslet na to, že 10 malých sazenic rajčat budeme po čase přesazovat, což vyžaduje více místa. Rajčata a jiná zelenina u vás na parapetu bude přebývat minimálně do května.
  3. Uděláme si soupis všeho, co budeme potřebovat. V našem seznamu nesmí chybět semínka rostlin, vhodná zemina, nádoby na klíčení (někdo používá i kelímky od jogurtu, případně můžete pořídit vlastní pařeniště, či jiné sadbové médium) a dřevěný truhlík na přesazení.
  4. Řiďme se ověřeným sazebním kalendářem, abychom věděli, co v který čas sadit. Například v únoru je již čas zasadit papriky. V březnu následuje zbytek rostlin (rajčata, lilky, saláty, bylinky, cukety, hrášek…). Sazební kalendář lze snadno sehnat na internetu, v zahradnictví, ale i specializovaných e-shopech.
  5. Bereme v potaz vhodné “sousedy”. To platí zejména při přesazování do větších truhlíků, květináčů, či záhonu. Některým rostlinám se prostě daří lépe v blízkosti vhodného rostlinného souseda. Naopak vedle někoho doslova chřadne. Například vedle jahodníku chřadne květák, cibule si “nerozumí” s hrachem a rajčata nikdy nesázejte u brukvovitých plodin. Skvěle si spolu naopak rozumí například brambory s koprem, cibule s řepou, či ředkvičky s okurkami.
  6. Začínáme bylinkami, zelenou natí, řeřichou a podobnými rychle rostoucími a snadno pěstitelnými rostlinami, které vám brzy udělají radost. Ty můžeme předpěstovat, ale i sadit rovnou do dřevěného zahradního truhlíku.
  7. Pokud chceme mít dřevěné truhlíky na balkon krásné a plné barev, tak se nemusíme věnovat pouze předpěstování zeleniny, ale také kvetoucím kultivarům. Zaměřme se při následném přesazování i na zvolené nádoby a truhlíky. Okrasné truhlíky jsou již samy o sobě dekorací, ale ty dřevěné dodají vašemu balkonu šmrnc.
  8. Zahradní doplňky a náčiní máme vždy po ruce a na svém místě. Zaručeně si tím práci urychlíme.

vysadba-do-bedynky   cedulky-na-bylinky   cedulky-na-bylinky-v-bedynce

Čemu se díky plánovači vyhneme?

  • Přehnanému zahradnickému nadšení – většinou to dopadne tak, že některé druhy nadšenci zasadí příliš brzy.
  • Zapomenutým zásobám – pak se nám doma hromadí zbytečně prošlé osivo.
  • Experimentům – nemusíme hned pěstovat melouny, či kiwi.
  • Stále stejné chyby – nepodařilo se nám vypěstovat něco loni, proto to letos chceme zkusit znovu. Někdy ale není pro některé druhy vhodné prostředí přímo u nás doma.

Jaké druhy rostlin vysévat

Pokud se zahradničením začínáte, tak se obecně doporučuje zaměřit se na základní a snadno pěstovatelné druhy jako je například salát, špenát, ředkvičky, hrášek ale i mrkev, cuketa, či dýně. Všechny zmíněné druhy jsou na pěstování velice nenáročné.

Pokud si přesto nevěříme a chceme opravdu začít tím nejjednodušším, tak se zaměříme na bylinky. Ve správném dřevěném truhlíku na bylinky zvládne pěstování úplně každý. Pokud navíc doplníme truhlíky o jmenovky na bylinky, tak z nás za chvíli budou opravdoví odborníci.

predpestovani-semena   vysadba-semen-doma

Používejte správné nádoby

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, jakým způsobem chceme předpěstování provádět. Pozornost věnujeme správnému substrátu, ale i sadbovacímu médiu. Správný typ substrátu nám jistě poradí v každém zahradnictví. Každá zemina se totiž hodí na něco jiného. Co se týče sadbovacích nádob, tak ty se liší velikostí i počtem jednotlivých buněk, rovněž i silou plastu. Sadbovače z tenčího plastu jsou náchylnější ke zničení (prasklé buňky mohou i nenávratně zničit kořeny rostliny) a také se jejich doba využití počítá zhruba na 1-2 sezony. Silnostěnné sadbovače vydrží při šetrném zacházení podstatně déle. Nezapomeňme si ale dostatečně dopředu pořídit i vhodné truhlíky, ale například i cedulky na bylinky na pozdější přesazování.

Základní rady setí na parapet

  • Semínka vždy namáčíme. Nejlépe samozřejmě v něčem z přírodního materiálu (např. dřevěné misce). Už se vám určitě stalo, že jste zasadili semínka rostlin a ty nakonec vůbec nevzešly. Je to zejména kvůli tomu, že příroda se pojistila proti omylu, aby rostliny nezačaly klíčit po jednom vlahém deštíku a prostě si počkaly na svůj čas.
  • Semena vyséváme dostatečně hluboko (záleží na jednotlivých semínkách). Menší stačí vysít na povrch a překrýt slabou vrstvou zeminy. Větší sejeme hlouběji.
  • Při předpěstování dbáme na dostatečnou teplotu. Zejména teplomilné rostliny jako jsou papriky a rajčata předpěstování na parapetu vyžadují, protože nikdy nevzejdou v chladnějším prostředí.
  • Jak už bylo zmíněno výše, tak dle svých preferencí zvolíme vhodné sadbovací médium.
  • Dbáme rovněž na to, jakou zeminu vybíráme. Každá rostlina totiž potřebuje jiné prostředí pro klíčení a následný růst.
  • Pokud semínka naklíčíme ve vodě, tak následně vždy sadíme tak, aby klíček (již zárodek kořínku) vždy směřoval dolů do zeminy a nikoliv vzhůru.
  • Moje babička vždy říkala, že ven do dřevěných truhlíků, či rovnou do vyvýšených záhonů přesazujeme rostliny až po třech zmrzlých (12. května). Ráda vám doporučím totéž.

predpestovani   bylinky-v-bedynce

Nebojte se k vašemu novému koníčku přizvat i děti. Činnost to pro ně bude zábavná, ale rovněž poučná. Pořiďte si domů dětské zahradní náčiní a uvidíte, jak se na pěstování vaše ratolesti s vrhnou s vervou jím vlastní.V dalším díle Zahradníkova kalendáře se budeme věnovat vyvýšeným záhonům a dřevěným truhlíkům na květiny. Pokud tedy chcete znát jejich výhody i nevýhody, nezapomeňte, že na našem blogu pro vás máme vždy jen ty nejužitečnější informace.

Specialisté na dřevěnou překližku radí

Specialisté na dřevěnou překližku radí

desky-z-preklizky

Dřevěné překližky najdou své využití především u domácích kutilů a modelářů. Jedná se o materiály různých rozměrů a tlouštěk, které na e-shopu nabízíme za bezkonkurenční ceny. Všechny jsou bez jakékoliv povrchové úpravy, v přírodním provedení, neošetřené. Najdete u nás větší desky, ale i drobné výřezy různých motivů a polotovary pro pyrografii, háčkování, macramé apod.

Proč zakoupit překližku právě na e-shopu ČistéDřevo.cz?

Překližka je díky svým vlastnostem poměrně všestranný materiál. Vyrábí se z několika vrstev dřevěné dýhy – počet vrstev a použité lepidlo pak udává její kvalitu. Hodí se pro nábytkářství, ale ocení ji i kutilové, kteří hledají materiál vhodný k dotvoření. Vyrábí se nejčastěji z břízy, borovice, topolu nebo buku, a my ji nabízíme v různých rozměrech a tvarech. Záleží tedy na vašich preferencích, na co budete chtít vybraný polotovar použít.

Nabídku neustále rozšiřujeme, aktuálně nabízíme například i extra tenké překližky o síle 0,4 mm. Nejčastěji u nás ale zákazníci nakupují kusy o tloušťce 3 a 4 mm, konkrétně tyto materiály: 

  • Bříza
  • Dub
  • Americký ořech
  • Topol

Překližku nabízíme v několika deskových formátech (např. A3, A4, A5), ale najdete u nás i hotové překližkové výřezy. Populární kulaté výřezy s očky se promění ve dna originálních pletených košíků, z kruhových výřezů pak vytvoříte lapače snů, upletete macramé nebo vypalovačkou do dřeva vykouzlíte vlastní mandaly. Překližka se proto bude hodit i kreativcům, kteří dřevo využijí jen jako základ pro další tvoření.

deska-z-preklizky

K čemu je překližka ideální?

Tento ohebný a hladký materiál se hodí jak pro méně výkonné pájky, tak i pro profesionální vypalovací stanice, takže jej stejně dobře využijí začátečníci i profesionálové. Je ideální pro řezání laserem a vodním paprskem, gravírování, modelování, řemeslné projekty, fretwork, šablonovací či rolovací pilu, nebo CNC router. Překližku proto využijete nejen k výrobě dekoračních předmětů a dárků s gravírováním, ale třeba i částí nábytku, obkladů nebo dětských hraček, obalů, beden a dalších projektů.

Materiál se vedle vyřezávání také báječně hodí na nejrůznější DIY postupy a tvoření s dětmi. Spoustu dřevěných výrobků z překližky jsme pro vás už vyzkoušeli a návody sepsali na našem blogu:

preklizka-piskovani   preklizka-macrame   preklizka-lampa