AKCE: Až 30 % sleva na vše a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Nejlepší dřevěné hračky pro školáky 2024

nahledovy-hracky-pro-skolaky

Rodiče chtějí pro své děti vždy to nejlepší. Je tedy samozřejmostí, že kladou velký důraz na výběr hraček, které v současnosti musí splňovat hned několik kritérií jako je rozvoj dovedností a schopností, ohled na životní prostředí, estetický vzhled a bezpečnost. Trendem posledního roku a zejména v roce 2024 jsou proto dřevěné hračky.

Rok 2024 přináší na trh širokou škálu inovativních a interaktivních hraček, které nejen zabaví vaše děti, ale také je podpoří v jejich vývoji. V následující článku najdete vše, co potřebujete vědět o novém trendu letošního roku - dřevěných hračkách.

Obsah

Kvalitní dřevěné hračky jsou pro školáky nejlepší volbou

 1. Trvanlivé dřevěné hračky: vydrží vám bez většího poškození i několik generací.
 2. Open ended toys: ještě jste tento pojem neslyšeli? Jedná se o hračky pro tzv. otevřenou hru. Tedy hračky, se kterými si děti mohou hrát hned na několik způsobů a není přesně a konkrétně určeno k čemu přesně slouží. Mezi takové hračky můžeme zařadit nejrůznější figurky, zvířátka, auta. Prostě vše, co dítě vede k zapojení vlastní fantazie a skládání vlastních příběhů.
 3. Jednoduché a účelné: spousta expertů na dětský vývoj a vzdělávání se domnívá, že v současnosti jsou děti až příliš zatíženy podněty zvenčí, které na ně mají neblahý vliv. Jednoduché krásné hračky z přírodního materiálu jsou ale výjimkou, kterou doporučují učitelé, dětští psychologové, lékaři a vychovatelé.
 4. Bezpečné dřevěné hračky: o bezpečnosti dřevěných hraček není pochyb! Jsou vyrobeny z přírodního materiálu, pevnost a odolnost zase výrazně zmenšuje možnost zničení, ulomení a následné vdechnutí malých částí hračky.
 5. Samostatnost: starší děti vyžadují více samostatnosti a už se například po zahradě rády toulají sami a testují své možnosti. Ideální je zahradu vybavit zahradními hrami i hračkami, které je zabaví na celé hodiny.

drevene-hasicske-auto   dreveny-tank

Čím vynikají dřevěné hračky pro školáky

Dřevěné hračky pro děti nebudou vesele blikat, hrát, pískat a nijak dramaticky se projevovat. Na druhou stranu jsou výrazným prvkem pro další rozvoj právě díky své jednoduchosti. Je vědecky podloženo, že elementární hračky daleko více rozvíjí fantazii, kreativitu, samostatné uvažování a zdravé sebevědomí. Děti nejsou nikterak rušeny dalšími vlivy a mohou se tak soustředit pouze na jednu věc. Díky tomu se vydatně doporučují pro školáky, pro něž je soustředěnost velice zásadní.

Věková vhodnost dřevěných hraček

Dřevěné hračky jsou určeny pro děti všech věkových kategorií! Od nejmenších batolat až po větší děti s naprosto odlišným úhlem pozornosti. Děti s nimi velice snadno nalézají nové zájmy a budují silné základy mozku. Neváhejte proto dětem pořídit dřevěné hračky již od nejranějšího věku. Budete mile překvapeni, jak široký výběr naleznete. Stačí jen dobře a důkladně vybírat  Pokud si nejste jistí, jakou konkrétní hračku pořídit. Recenze dřevěných hraček a nejrůznější srovnávače jsou báječnou pomůckou.

Vhodné dřevěné hračky pro kreativitu a dovednosti školáků

Dětské hračky mají za úkol rozvíjet kreativní schopnosti a jiné dovednosti hned v několika oblastech. Společně se podívejme, jaké typy by ve vašem výběru neměly chybět. Pro děti předškolního i školního věku jsou důležité převážně hračky podporující představivost, motoriku, schopnost plánování, orientace, paměti, ale i postřehu a samozřejmě logiky. Všechny tyto atributy ekologické dřevěné hračky splňují. Navíc i krásně vypadají a dodají každému dětskému pokojíčku velice harmonický a útulný nádech. Děti se díky tomu v pokoji plném dřevěných výrobků budou cítit daleko lépe. Existuje hned několik vědeckých studií, které pozitivní vliv dřeva na lidskou psychiku potvrzují.

pokojicek-prouti   psaci-stul-v-detskem-pokoji

Inovativní dřevěné hračky podporují schopnosti a dovednosti dětí

Vzdělávací dřevěné hračky mají několik podob. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější, jejichž žádanost nepodléhá zubu času.

 • Dřevěné stavebnice - vybírejte ty, které jsou určeny pro starší děti.
 • Nejrůznější balanční věže - balanční věže, podložky a stavebnice podporují postřeh, trpělivost a motoriku.
 • Hlavolamy - potrápí děti i dospělé, trénujte dětem logiku již od útlého věku. S dřevěnými hlavolamy se zabavíte všichni.
 • Dřevěné vláčkodráhy - jsou oblíbenou hračkou snad všech věkových kategorií, udělejte dětem radost a vraťte se společně s nimi do dětských let!
 • Šachy - mohou s přehledem hrát i děti od 3 let. Školáci je ale ocení daleko více. Dřevěné šachy budují u dětí paměť, logiku, matematické cítění a strategické uvažování. Všechny tyto věci ve škole a později i v zaměstnání děti dobře zužitkují.
 • Dřevěné puzzle pro děti - jsou oblíbené u všech věkových kategorií a to již několik století. Pořídit navíc můžete mechanické, barevné, 3D nebo puzzle nevšedních tvarů.
 • Dřevěné hračky pro rozvoj motoriky - možná si myslíte, že motoriku by měly rozvíjet zejména děti předškolního věku, ale koordinace a motorika je pro školáka velice důležitá a měli by ji zdokonalovat neustále. Problémy se psaním nebo nedostatečně uvolněným zápěstím pak jako zázrakem zmizí.

nastenny-detsky-metr   balancni-podlozka   hlavolam

Vybírejte dřevěné hračky s certifikátem

 • Hračky by měly splňovat veškeré normy a certifikáty uznávané Evropskou unií.
 • Prodávající by měl splnit veškeré požadavky Směrnice Rady 2009/48/EEC. Na takové hračce by nemělo následně chybět označení CE. Máte jistotu, že hračky prošly opravdu velkou kontrolou ještě před uvedením na trh - fyzikálními i mechanickými zkouškami, chemickou a hygienickou analýzou a kontrolou jakosti.
 • Doporučujeme k výběru hraček použít ověřené e-shopy, které se na dětské hračky nebo dřevěné výrobky specializují. Máte tak jistotu nejen certifikace, ale i toho, že zde najdete hračky, které jsou momentálně “v kurzu”.
 • Na barvené hračky by měl být certifikát zvlášť - zde se jedná zejména o chemickou analýzu. Dřevěné hračky jsou barveny převážně vodou ředitelnými barvami, které jsou zároveň vhodné i pro styk s potravinami.
 • Dřevěné hračky online mají další výhodu - můžete je do 14 dnů vrátit a systém reklamací je daleko jednodušší, než by tomu bylo jinde.

Jak vybrat bezpečné a cenově dostupné dřevěné hračky?

V jednoduchosti je krása. Na ČistéDřevo.cz najdete krásné dřevěné hračky a doplňky, které zároveň nezatíží vaši peněženku. Mezi ně patří například puzzle, oblíbené hlavolamy, dřevěná auta, ale i nejrůznější společenské hry. Momentálně jsou v kurzu zahradní hry a hračky jako jsou například kuželky nebo luk se šípy. Obojí pořídíte za přijatelné ceny. Proto si na srovnání dřevěných hraček dejte obzvlášť záležet, abyste nekoupili zbytečně drahou věc, která se jinde prodává doslova za hubičku.

luk-se-sipy   prak-ze-dreva

Péče o dřevěné hračky v 5 snadných krocích

 1. Dřevěné hračky nikdy nenechávejte ve vlhku a vyhýbejte se styku s vodou. Vodní hračky jsou úplně jiná kategorie a dřevo se na hrátky s vodou prostě nehodí. Proč? Mohou ztratit svůj svébytný tvar a snadno chytit plíseň.
 2. Pravidelně hračky oprašujte měkkým kartáčem od prachu a jiných nečistot. Díky tomu se prach nemá šanci usadit a hračky zůstanou jako nové.
 3. Ve chvíli, kdy hračka dostane opravdu zabrat nebo ji zapomenete v dešti na zahradě. Použijte roztok bílého octa a mýdlové vody k očištění. Vysušit nechte nejlépe na suchém místě pouze prouděním vzduchu. Neumisťujte nikdy na přímé sluneční světlo.
 4. V případě zjištění jakýchkoliv nedokonalostí, odlomení částí nebo jiného poškození, tak hračku okamžitě opravte. Na praskliny použijte tmel, k začištění štěpů, oděrek či škrábanců postačí vhodný brusný papír a trocha trpělivosti. (Koukněte na náš návod, jaký brusný papír využít pro nejrůznější účely.)
 5. Přírodní dřevěné hračky je vhodné před použitím natřít přírodním potravinářským olejem lisovaným za studena (doporučujeme olivový nebo kokosový olej). Olejový nátěr používejte následně pravidelně. Udržíte tak hračky déle krásné.

tabule-detska

Dřevěné hračky jsou skvělou investicí, která se vám vrátí hned několikanásobně. Mnohdy jsou navíc dřevěné hračky i vkusně navržené, takže se běžně stávají i stylovými doplňky a dekoracemi do každého dětského pokoje.

Související články