AKCE: 10 % sleva na vše s kódem MISTRI2024 a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Nejlepší dřevěné hračky pro předškoláky 2024

nahledovy-drevene-hracky

Dřevěné hračky mají své nezaměnitelné kouzlo. Jsou odolné, ekologické a poskytují předškolákům zážitky, které nejlépe podporují jejich rozvoj. V roce 2024 se na trhu objevuje široká škála dřevěných hraček, které lákají nejen děti, ale i rodiče hledající kvalitní a trvanlivé hračky pro své potomky. 

V dnešním článku nabídneme výběr nejlepších dřevěných hraček, které letos oslovily nejen předškoláky i jejich rodiče.

Obsah:

Výhody dřevěných hraček pro předškoláky

 • Ekologie

Dřevo je přírodní a obnovitelný materiál, což znamená, že dřevěné hračky jsou šetrné k životnímu prostředí a mají nižší ekologickou stopu, než hračky vyrobené z plastu či jiných syntetických materiálů.

 • Bezpečnost

Dřevěné hračky jsou obvykle bezpečné a zdravotně nezávadné, protože neobsahují škodlivé chemikálie, které by mohly ohrozit zdraví dětí. To je důležitý faktor zejména pro ty z nás, kteří se snaží zajistit bezpečný prostor pro děti.

 • Odolnost a trvanlivost

Pevný a odolný materiál, jakým dřevo je, zapříčiní, že si dítě s takovou hračkou může hrát doslova dlouhé hodiny bez viditelného poškození. Osobně vyzkoušeno!

 • Rozvoj důležitých vlastností

Dřevěné hračky podporují rozvoj důležitých dovedností u dětí, jako je jemná motorika, prostorová představivost, logické myšlení, kreativita a sociální interakce. Díky přírodnímu materiálu a jednoduchosti děti daleko více zapojují fantazii a učí se kreativitě, která je pro jejich pozdější vývoj velice důležitá.

 • Design

Hračky ze dřeva vynikají krásným a tradičním vzhledem, který může přispět k estetickému rozvoji dětí a také vytvořit příjemné prostředí v jejich herním prostoru. A hezké hračky samozřejmě ocení i samotní rodiče.

Vzdělávací dřevěné hračky jsou letos v kurzu

Hračky zaměřené na rozvoj jednotlivých aspektů dětských dovedností letos hrají prim. Zejména z toho důvodu, že spousta výrobců hraček spolupracuje s předními dětskými mentory, psychology i učiteli, aby vyvinuli takové hračky, které plně podněcují schopnosti a dovednosti dětí všech věkových kategorií a zároveň nabízí nepřeberné množství zábavy.

Bezpečné dřevěné hračky na prvním místě

Pro každého rodiče je důležité, aby si jeho dítě hrálo převážně s bezpečnými hračkami. Vždy se tedy přesvědčte, že kupujete dřevěné hračky s potřebným certifikátem. Co se týče materiálu, tak zde si můžete být jistí, že ekologické dřevěné hračky jsou pro děti tím nejbezpečnějším a nejlepším řešením.

Hračky pro rozvoj motoriky

Motoriku rozvíjí převážně hračky zaměřené na koordinaci pohybu (i drobnější hračky) s potřebou zapojení rukou. Doporučujeme například nejrůznější balanční věže, manipulační desky, hru s míči, mechanické stavebnice, plastelínu, ale i hračky na šlapání a koloběžky. Osvědčily se i kreativní techniky, jako je malování, stříhání a modelování.

balancni-podlozka   balancni-vez   drevene-pravitko

Kreativní dřevěné hračky podporují vzdělávání

Interaktivní dřevěné hračky plně rozvíjejí dětskou fantazii, motoriku a estetické cítění už u těch nejmenších dětí. Kreativních hraček proto v současnosti existuje velké množství. Díky tomu si vybere každý, bez ohledu na potřeby a zájmy. Podívejte se na výčet těch nejoblíbenějších hraček pro malé i velké.

 • Dřevěné stavebnice zábavnou formou podporují hrubou i jemnou motoriku. Doporučujeme zakoupit hned několik typů stavebnic (balanční, mechanické i klasické).
 • Dřevěné vláčkodráhy patří zřejmě k nejoblíbenějším dětským dřevěným hračkám. Oceníte je ve chvíli, kdy hledáte originální dárek. Ke dřevěným vláčkodráhám se totiž dá dokoupit spousta příslušenství a doplňků.
 • Dřevěné puzzle pro děti účinným způsobem trénují paměť a jsou u dětí velice oblíbené. Stačí vybrat motiv. Vždy začínáme od nejjednodušších velikostí, až po složitější obrazce, i menší velikosti jednotlivých puzzlí. Kromě klasických puzzlí na ČistéDřevo.cz najdete mechanické puzzle nebo zvířecí puzzle v netradičních tvarech.
 • Hudební nástroje - hra na hudební nástroj buduje pravou hemisféru mozku. Díky tomu se rozvíjí mozek, paměť a zlepšuje se koordinace rukou. Rovněž má výrazný vliv na vlastní tvořivost, emoce a značně rozvíjí i matematické myšlení.
 • Vzdělávací hry pro děti i dospělé - umožňují dětem osvojit si strategii myšlení, motivovat k tvoření, podněcovat fantazii a pohybovou koordinaci a naučit se přijímat výhry i prohry. 
 • Dřevěné šachy - mezi oblíbené hračky na rozvoj logiky patří šachy. Ty nepopiratelně přispívají k rozvoji inteligence a můžou je hrát i ty nejmenší děti! 
 • Zahradní hry - učí děti zodpovědnosti a zabaví děti venku na čerstvém vzduchu dlouhé hodiny. Navíc děti velice rádi pomáhají rodičům a cítí se u toho náramně důležitě.

drevena-kytara   sachy

Hračky pro děti 3-5 let

Hračky pro děti ve věku 3-5 let by měly být navrženy s ohledem na jejich rozvojové potřeby a schopnosti. Mezi oblíbené hračky pro tuto věkovou skupinu zahrnujeme nejrůznější stavebnice, ale i zahradní nářadí pro malé pomocníky, dřevěné zatloukačky a interaktivní vzdělávací hračky zaměřené právě na rozvoj jemné i hrubé motoriky. Pokud si můžeme dovolit malé doporučení, tak dejte přednost přírodním (nebarevným) hračkám, které nejsou nijak rušivé a děti si s nimi daleko více pohrají. Proč? Díky chybějícím rušivým zvukovým i barevným elementům se u dítěte při hře naplno rozvinou ty mozkové závity, které stojí za obrazovou inteligencí, fantazií a tvořivostí.

Péče o odolné dřevěné hračky

 1. Dřevěný materiál nikdy dlouze nenamáčíme a nenecháváme ve vlhkém prostředí. To platí i u oblíbených zahradních her jako je například kroket, kuželky nebo házení kroužků, které byste měli vždy uchovávat na suchém a chráněném místě.
 2. Pravidelně hračky oprašujeme - zanesený prach jde z dřevěných hraček velice špatně dolů. K pravidelnému čištění bohatě postačí měkčí kartáč.
 3. I přesto, že jsou dřevěné hračky velice odolné, stále dbáme na bezpečnost a pravidelně je kontrolujeme. Zejména u hraček, které mají výrazně propracované drobnější detaily, díky čemuž hrozí větší riziko odlomení menších částí.
 4. U barvených dřevěných hraček se zaměřujeme i na atest barev! Barvy by měly splňovat všechny atesty EU a měly by být určeny pro styk s dětmi i potravinami.
 5. Přírodní dřevěné hračky doporučujeme ošetřit potravinářským olejem. Osvědčil se nám olivový, kokosový i lněný. Stačí pár kapek a důkladně rozetřít.

Cenově dostupné hračky

Možná se budete divit, ale dřevěné hračky nepatří k drahým záležitostem. Nejsou zatíženy cenově drahými bateriemi a jinými vymoženostmi a samozřejmě daleko déle vydrží, než je tomu u hraček plastových. Navíc existuje spousta zajímavých dřevěných hraček, které rozhodně nezatíží vaši peněženku a v dětském pokojíčku se budou skvěle vyjímat. Mezi cenově dostupné hračky patří například

drevena-formule   nakladak

Recenze dřevěných hraček

Dříve, než někde nakoupíte, tak si pozorně projděte nejen recenze prodávajícího, ale i samotného produktu. Podíváme se, na co byste si při čtení recenzí dřevěných hraček měli dávat pozor.

 • Certifikace - dřevěné hračky s certifikátem garantují, že hračky splňují přísné normy týkající se bezpečnosti materiálů a výrobních postupů, a zároveň podporují udržitelnost prostřednictvím použití ekologicky šetrných materiálů.
 • Z jakého dřeva je hračka vyrobená - kromě typu dřeva je pro mnoho zákazníků důležité, aby byly dřevěné výrobky vyrobeny z udržitelně obhospodařovaných lesů.
 • Použitá barva - nejen ty nejmenší děti mají tendenci okusovat a olizovat hračky (mluvím z vlastní zkušenosti). Použití barvy u barevných dřevěných hraček je proto velmi důležité. Neměly by obsahovat žádné nežádoucí chemické látky a lepidla.
 • Kvalita zpracování - hračky by měly být důkladně opracované, nekvalitní výrobci hraček na to tolik nedbají, a pak hrozí i riziko úrazu (například vpichu třísky).
 • Všeobecná obliba u dětí - jsou prostě hračky, které jsou více oblíbené a některé méně. Spousta dřevěných hraček je sice designově krásných, ale pro děti nevytváří dostatečný prostor pro vlastní imaginace. Zapojte proto do výběru i děti!

S udržitelnými dřevěnými hračkami nikdy nešlápnete vedle. Kromě jejich přírodního designu, vlivu na přirozený rozvoj schopností a dovedností dítěte jakéhokoliv věku, musíme zdůraznit i jejich odolnost. Je velice pravděpodobné, že kvalitní hračka ze dřeva vydrží i několik generací. Na ČistéDřevo.cz najdete hračky pro dětskou kreativitu i předškolní vzdělávání.

Související články