AKCE: 10 % sleva na vše s kódem MISTRI2024 a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Buk: tradice a inovace

nahledovy-buk

Jak je na tom chlapec, o kterém se říká, že je kluk jako buk? Zdravý, silný a dobře rostlý. V následujícím článku se zaměříme na unikátní vlastnosti bukového dřeva a jeho význam i krásu nejen v našich domácnostech.

Nevíte si rady s výběrem dřeva pro vaši domácnost? Každý čtvrtek vychází v našem magazínu miniseriál o jednotlivých druzích dřeva. Inspirujte se a vyberte si to nejlepší pro vás. Dnešní den patří tradičnímu buku, který ale nikdy nevyjde z módy. Přesvědčte se sami

Obsah

Využití a vlastnosti bukového dřeva

Bukové dřevo sahá hluboko do historie vybavení českých domácností. Rovněž patří k nejrozšířenějším listnatým stromům v Evropě. Není divu, že náleží k nejvyužívanějším dřevinám u nás.

Dřevo buku je těžké a tvrdé, ale překvapivě dobře se obrábí. Jedná se o oblíbenou dřevinu truhlářů, uměleckých řezbářů, ale i soustružníků. Vyniká pružností, odolností, pevností a atraktivní světlou barvou s narůžovělým nádechem. Buk má však i své nedostatky - špatně odolává škůdcům a houbám. Rovněž patří k typům dřeva, která často pracují, takže se u něj mohou vyskytovat trhliny, případně jiné nedostatky. Správné sušení a vhodné umístění je pro bukový masiv zásadní.

buk

Barevné možnosti bukového dřeva 

Na bukovém dřevě je zajímavé, že nemá barevně odlišené jádro. I v případě vyzrálého stromu má běl i jádro smetanovo-růžové zbarvení. Červenohnědého zbarvení, které je pro množství dřevěných výrobků typické, lze dosáhnout tzv. hydrotermickou úpravou, neboli pařením. 

Prozkoumejte všestrannost bukového dřeva

Bukové dřevo je oblíbené pro široké spektrum dřevěných výrobků. Využívá se zejména tam, kde jsou vlastnosti jako je pevnost, odolnost a houževnatost, zásadní.

Nejoblíbenější výrobky z buku:

 • Dřevěné hračky

Pro své děti chceme jen to nejlepší, proto jim kupujeme kvalitní a bezpečné hračky. Pro výrobce hraček se tedy jedná o jasnou volbu.  

 • Kuchyňské nádobí a náčiní

Dřevěná miska, prkénko, talíř a další dřevěné nádobí vyniká termoizolačními vlastnostmi a nerozbitností. Bukové prkénko či miska jsou navíc velmi pevné a díky vysoké hustotě nedochází k deformaci.

 • Dřevěné dekorace

Přírodní krása buku je nepopiratelná. Chcete vdechnout interiéru kousek rustikálního šarmu? Dřevěné svícny, nástěnné dekorace, či dřevěné vázy se okamžitě stanou dominantou pokoje.

 • Dřevěný nábytek 

Nábytek z buku dlouho vydrží a mnohé výrobky se dědí z generace na generaci. Moderní technologie a inovace ale stále postupuje kupředu. Pokud hledáte levnější variantu, věnujte pozornost MDF materiálu a bukové dýze. Budete příjemně překvapeni.

 • Zahradní nářadí 

Zahradní náčiní patří k vysoce namáhaným produktům, které si žádají stabilní materiál a kvalitní zpracování. Buk je pro ně ideálním materiálem.

 • Dřevěné sáně 

Existuje snad jiný výrobek, který vyžaduje od materiálu velkou odolnost, bezpečí a pevnost? 

 • Masážní válečky

Masážní váleček musí být v první řadě odolný. Oceníte i jedinečný vzhled, tepelnou izolaci i výhřevnost - na tělo působí bukové dřevo teple a příjemně. Pro maderoterapii se proto používá výhradně síla bukového dřeva.

 • Zahradní nábytek

Zahradní nábytek, stoly, židle i dřevěná lehátka z bukového dřeva jsou schopny snést větší zátěž a správná péče i povrchová úprava přispívá k jeho trvanlivosti.

Přírodní krása bukového dřeva

Bukové dřevo je atraktivní přírodní materiál, který lze skvěle kombinovat s různými typy interiérů. Jeho příjemná teplá barva a pevná struktura umožňují různé stylové kombinace. Směle ho můžeme zakomponovat do rustikálního, moderního, industriálního, skandinávského i country stylu. 

U většiny ostatních typů dřevin, musíme velice opatrně nakládat s tmavšími kombinacemi barev. Moderní vzhled ale s přehledem vytvoříme snoubením bukového dřeva s černou barvou, případně jinými tmavými odstíny. Vedle nešlápneme ani s neutrálními tony v odstínech hnědé, krémové a béžové.

svicen-buk

Rozdíly mezi bukem a dubem

Buk i dub patří mezi tvrdé listnaté dřeviny a mají řadu podobností, přesto existuje řada poměrně zásadních rozdílů.

 • Barva: Na první pohled největší rozdíl najdeme samozřejmě v barevném provedení. Buk se pyšní jemnější a rovnoměrnější strukturou a světlejší barvou. Oproti tomu dub je na první pohled tmavší se zlatavými až žlutými odstíny hnědé. Rovněž u něj můžeme pozorovat nápadnější letokruhy.
 • Dostupnost a cena: Dub i buk rostou pomalu, což má na jejich cenu výsostní vliv. Vzhledem k tvrdosti, ale i vysoké poptávce je u nás dub minimálně dvojnásobně dražší než buk.
 • Tvrdost a struktura: Obě dřeviny vynikají houževnatostí a vysokou tvrdostí. Obecně ale platí, že hustota a tedy i tvrdost dubu je vyšší (odráží se to i na již zmíněné ceně).
 • Běl a jádro: Máte-li před sebou dřevěný masiv, lze buk i dub odlišit i tímto způsobem. Bukové jádro je poměrně velké a má podobné zbarvení jako běl. Oproti tomu dubové jádro je menší a rozdíl mezi bělem a jádrem výraznější.

 buk-vs-dub

Dřevo patří k našemu nejtradičnějšímu materiálu, který nikdy nevyjde z módy a v našich životech má pevné místo. Miniseriál o druzích dřeva vychází v našem magazínu každý čtvrtek a pomáhá vám s výběrem unikátního typu dřeva vhodného pro váš domov.