Přednosti dubového dřeva
Dřevo je materiál, který nikdy nevyjde z módy. Jeho kresba je stejně neopakovatelná jako otisk prstu. Zútulní prostor, vnese do interiéru hřejivý dotek a vůni přírody. Je příjemné na dotek, voní… zkrátka každý si vybere to své. V dalším dílu seriálu o dřevě si představíme vlastnosti a výhody dubového dřeva.
Dub patří mezi stromy, které rostou dlouho a velmi pomalu. Na našem území najdete exempláře staré až tisíc let. Pokud tedy vybíráte nábytek s dlouhou životností, sáhněte právě po tom dubovém. Se správnou péčí vám vydrží po generace.
Obsah
Jak poznat dubové dřevo
Víte, proč se říká spát jako dub? Protože dubové dřevo patří mezi dřeviny pyšnící se velkou tvrdostí. Je odolné, pevné a dobře strukturované s příjemnou kresbou, takže vypadá krásně i po mnoha letech. Dřevěný masiv dubu rozpoznáte na první pohled. Má pravidelné letokruhy, výrazné cévy, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro a světle hnědou běl.
Na většině území Česka rostou dva druhy: dub zimní a dub letní. Dub letní má dlouhé řapíky i stopky žaludů, zatímco u dubu zimního žaludy přiléhají k větvičce a řapíky listů jsou výrazně kratší. Snadno je také odlišíte podle vzhledu kůry, u dubu letního je hladká a světlá, dub zimní má borku černošedou a popraskanou.
Symbolika dubu
Ve Fimfáru Jana Wericha sedlák převezl čerta. Slíbil mu svou duši s podmínkou, že se jí vzdá ve chvíli, “Až opadá listí z dubu”. Dubové listí ale na rozdíl od jiných listnáčů na podzim neopadává - zbarví se a uschne, ale zůstane na stromě až do jara, kdy vypučí listy nové. Werichova pohádka zároveň vysvětluje i typický zubatý tvar listu. Čert ze zlosti listí ohryzal.
Obecně hraje dub významnou roli i v mnoha dalších českých a slovenských pohádkách. Loupežnická parta z filmu Lotrando a Zubejda by si na nás s veselou písničkou počíhala Pod dubem, za dubem. Možná bychom v doubravě potkali i Rumcajse, který svou bambitku nabíjel žaludy. Od pradávna byl dub také ztotožňován s nejvyššími božstvy, u nás s Perunem.
Co se vyrábí z dubu?
Dubový masiv se u nás řadí mezi nejvyhledávanější materiály. Vyrábí se z něj dřevěný nábytek, kuchyňské potřeby od dřevěného nádobí až po dubová prkénka a různé doplňky do interiéru, například nástěnné hodiny a poličky. Běžně také narazíte nejen na konferenční stolky a jídelní stoly, ale třeba na celá schodiště i podlahy.
Nejoblíbenější výrobky z dubu:
- Dřevěné regály a police
Regály ze dřeva nabízejí mnoho výhod a jsou oblíbenou volbou pro úložný prostor v domácnosti. Dub dodává prostoru teplý a příjemný vzhled. Pokud chcete spíše výrazný designový prvek, namísto regálu vám poslouží masivní polička. Už jste slyšeli o policích značky IZARI? Pyšní se dobrým poměrem ceny a kvality. Přesvědčte se sami!
- Dřevěné nádobí
Mezi dubové výrobky s nejdelší tradicí patří dřevěná kuksa (finský hrnek), u nás se velké oblibě od pradávna těší dřevěný dubový korbel. A pokud ještě nemáte doma dřevěné krájecí prkénko, rozhodně zvolte dubové!
- Dřevěné hodiny
Nástěnné hodiny dodají vašemu interiéru nezaměnitelný ráz. Značka IZARI nabízí hned několik možností. Můžete vybírat masivní hodiny, nebo sáhnout po cenově dostupnější variantě z dubové překližky. Vyberte si numerické, indexové nebo minimalistické hodiny, a to ve dvou rozměrech (34/50 cm) a dvou barevných variantách ručiček (černá/bílá).
- Dětský nábytek
Pro své děti chceme jen to nejlepší, proto jim vybíráme bezpečný nábytek. Musí být solidní a stabilní, zvláště pak u větších kousků, jako je komoda, skříň či dětská postýlka. Dub je zkrátka jistota. Nezapomeňte i na kvalitní dřevěné rošty. Dub v tomto případě najdete málokdy, pro výrobu roštů se častěji využívá cenově dostupnější bříza a buk.
Dubové dřevo - vlastnosti
Dřevo dubu je velmi trvanlivé, houževnaté a dobře odolává hmyzu. Obsahuje třísloviny, díky kterým nepodléhá vlhku ani vodě. Právě třísloviny určují také nezaměnitelnou nahnědlou barvu dřeva. Pro svou odolnost ho naši předkové využívali při konstrukci lodí, vodních staveb, mlýnských kol a sudů. Nábytek z dubového dřeva se pro svou trvanlivost těší velké oblibě dodnes.
Jak dub sladit s okolím
Dubové dřevo je kouzelný přírodní materiál, který snadno zapadne do různých typů interiérů. Hřejivost, příjemná barva a krásná struktura se hodí pro množství kombinací. Pro svou variabilitu dub zakomponujete do industriálního stylu (černá barva, kovové doplňky, cihla) a skandinávského hygge (zemité neutrální tóny, vzdušnost, zeleň). U venkovského a romantického designu se pak nemusíte bát ani odvážnějších barevných kombinací. Vsaďte na bílou barvu jako základ, doplněnou o sytě barevné akcenty, například starorůžovou nebo tyrkysovou.
Dub kraluje v oblíbenosti především pro svůj design. Pokud ale hledáte cenově dostupnější variantu, můžete zvolit MDF s dýhováním v dekoru dubu. Bíle či šedě mořený dub nebo dub Sonoma vás příjemně překvapí nejen vzhledem, ale především cenou.
Jak rozeznat dub a jasan
Jasan patří mezi nejtvrdší dřeviny a svými kvalitami se nejvíce podobá právě dubu. V nábytkářství je hledanou surovinou pro výrobu masivního nábytku, ale mnohem žádanější je dubové dřevo, což z jasanu dělá nedoceněný materiál. V čem tkví hlavní rozdíly mezi dubem a jasanem?
Obě dřeviny se vyznačují výbornou trvanlivostí a odolností, zároveň je relativně snadné obnovit jejich původní vzhled a kvalitu v případě opotřebení. Díky své tvrdosti a pevnosti dobře snáší velkou zátěž. Vlastnostmi se tedy velmi podobají - hlavní rozdíly spočívají ve vzhledu. Jasan je světlejší a působí celistvějším a modernějším dojmem. Oproti tomu je barva dubu sytější s výraznými dřeňovými paprsky (tzv. zrcátky), větším množstvím suků a nápadnou kresbou.
Pokud vás také baví textura a dotek dřeva, nechte se inspirovat a dotkněte se dřeva. Miniseriál o jednotlivých dřevinách vychází v našem magazínu každý čtvrtek a příště se můžete těšit na povídání o dýze.