AKCE: Zahradní hry se slevou až 15 %

Děvče v kroji o řemeslu, tradicích a spolupráci ČistéDřevo.cz

devce-v-kroji

Znáte Děvče v kroji? Originální produkty, neotřelý humor, pozitivní energie a neskutečné fotky zaujmou hned na první pohled. My na holky narazili náhodou na Instagramu a okamžitě si nás omotaly kolem prstu! Protože sdílíme lásku k folkloru a tradicím, hned nás napadlo, že jsou naše dřevěné výrobky pro holky jako stvořené a zajímavé spolupráci tak nic nestálo v cestě.

Děvče v kroji vyrábí krásné oblečení, doplňky i dekorace inspirované tradičním folklorem a ruční prací našich babiček. Naše proutěné nůše, košíky i dřevěné nádobí a nejrůznější doplňky jejich sortiment báječně doplnily a my tak navázali pevné a doufáme že i dlouhodobé spojenectví. 

Požádali jsme holky o rozhovor a vyšlo z toho krásné povídání o řemeslu, tradicích, folkloru, příběhu značky Děvče v kroji, zkušenostech a dalších plánech.

devce-v-kroji-zima

Jak jste se dostaly právě ke krejčovství? Máte v rodině řemeslnou tradici?

Ke krejčovství, potažmo možná spíš k šití, což je v našem případě rozhodně výstižnější, jsme se dostaly náhodou. Když vzniklo “Děvče v kroji”, brzy nám došlo, že s jedním typem kroje si prostě nevystačíme. A tak jsme metodou pokus-omyl začaly šít a navázaly na tradice a zvyky našich babiček. Zpočátku jen pro sebe, zcela nezištně, abychom měly pestřejší instagramový feed. Když se nám ale začaly doma na ramínkách a věšácích hromadit sukně, rozhodly jsme se je poslat dál. A tehdy bylo našich 10 sukní, kterých jsme se chtěly zbavit, asi během 15 minut pryč! A tak jsme se rozhodly, že začneme šít pravidelněji a ve větším objemu.

Mezi našimi rodiči asi přímo žádný řemeslník není, alespoň pokud na řemeslo pohlížíme jako na rukodělnou tradiční činnost. Ale pradědečci dvou z nás byli ševci, to už se počítá, ne? ????

Proč vás zaujaly právě kroje a folklor?

Tohle je možná otázka na naše rodiče, kteří nás jako děti přivedli na nácvik dětského souboru. A my jsme si to zamilovaly a u folkloru už zůstaly. A ano, prvotní motivace i v těch dětských letech samozřejmě byla obléct si ten kroj! Bylo to tak neobvyklé a netradiční něco takového vlastnit, že nás to přitáhlo k tanci, lidovým písním, tónům cimbálovky, tradicím a folklorním motivům. Evidentně navždy.

devce-v-kroji-folklor   devce-v-kroji-venku   devcata-v-kroji

Kolik členů tvoří váš tým a jak jste se daly dohromady?

Náš tým se skládá z šesti členů. Jsme to my, které denně vystavujeme svoje tváře na sociálních sítích. Málokdo ví, že i za šitím našich produktů stojíme my samy. A občas nám vypomáhají naše maminky, a maminky našich partnerů, kterým za to moc děkujeme.

Koneckonců v tomhle uskupení jsme se daly dohromady díky Barčině mamince, Zuzce, která si na nás chtěla nafotit své uháčkované čelenky, které tvoří pod značkou Zana Creative. Oslovila Lucku k nafocení a jako modelku podstrčila Barču a další cácory. A my už jsme pak nezůstaly jen u focení čelenek.

Kdy vlastně vznikla první myšlenka na “Děvče v kroji”?

Vznikla asi 4. ledna roku 2021. Den poté, co jsme se v krojích poprvé, a patrně i naposledy škrábaly na Lysou horu za sněhem. Se sáňkami. V blátě. Když jsme si pak prohlížely fotky, napadlo nás, že je vlastně hrozná škoda je tvořit „do šuplíku“. Že možná, když na nás lidé tak pozitivně reagovali během cesty na Lysou, možná by se jim líbilo to sledovat i online. Propojit krásné fotky s vtipnými příběhy a naším velmi specifickým humorem. A ejhle! Ono to fungovalo a funguje doteď. 

A kde jste tedy posbíraly své know-how a inspiraci?

Naše know-how vzniká metodou pokus-omyl. Občas něco zahlédneme na Instagramu a rozhodneme se to přetvořit po svém, jindy tvoříme koncepty fotek i produktů samy. A nejlépe se nám tvoří na několikadenních focení v bazénu a se sklenkou vína v ruce. To se ty nápady sypou samy. Některé jsou ale dost životu nebezpečné. Občas bychom potřebovaly nějakého preventistu, který by zvedl varovný prst a zabrzdil nás.

devce-v-kroji-na-louce

Popsaly byste cestu výroby vašeho nejoblíbenějšího modelu, který vyrábíte?

Bezkonkurenčně nejoblíbenějším modelem jsou sukně z modré látky s bílým vzorem, které imitují modrotisk. Je zajímavé, že tradiční modrotisk se u nás tolik neprodává. Jednak jsou sukně ušité z něj dražší, a jednak jsme se také setkaly s názorem, že modrotisk už je „too much“. Moc tradiční, moc folklorní.

Teď jsme si výrobu sukní rozdělily, abychom byly efektivnější. Nejprve je potřeba nastříhat látku. To zvládá nejrychleji Lucka, která připraví naměřené a zažehlené balíčky. Těch se pak ujme Barča s Míšou a balíčky nastehují a opatří výrobními štítky. V dalším kroku sukni Zuzka, Barča nebo Lucka ušije, a následně je pak Verča, Verča nebo Míša oštítkují. Objednávky balíme dost na punk, tím, že nemáme Děvče v kroji na full time, balí ten, kdo má zrovna čas!

Co je pro Děvče v kroji nejnáročnější?

Je to komunikace. Na Instagramu máme rozdělené dny. Každý den odpovídá našim sledujícím jedna z nás, aby se ten nápor rozprostřel. Jde taky o komunikaci mezi námi, občas si nezvládneme předat informace a vznikají nám šumy. A domluvit se na focení? Sladit termín 6 rozlítaných žen s hromadou zájmů? Na to nám mnohdy nestačí středoškolská kombinatorika, čímž zdravíme své profesory z gymnázia. To je mimochodem taky vtipná věc – teprve nedávno nám došlo, že jsme vystudovaly všechny stejný gympl. Akorát jsme se tam kvůli desetiletému věkovému rozpětí najednou nepotkaly.

Občas nám taky vázne komunikace se zákazníky e-shopu. To je naše velká bolest, tam se určitě musíme zlepšit.

Na Instagramu se prezentujete krásnými fotkami, na jaké focení vzpomínáte nejraději?

To je těžká otázka. Protože ke každému focení se váže tolik vtipných historek a zážitků! Navíc těch fotících výjezdů jsme za uplynulé dva roky absolvovaly okolo 80. Ale určitě by to byl mrazivý výšlap na Prašivou, na kterém se naše Míša na zledovatělém terénu málem zabila, nebo letní focení na jižní Moravě, kde jsme měly boží základnu v penzionu Pod humnama v Krumvíři. Určitě musíme zmínit loňské vánoční focení na Libušíně, ze kterého jsme se posadily na zadek úplně všechny. A nesmíme zapomenout na poslední focení roku 2022 ve vánoční chaloupce, která nás uchvátila tradicí i nevšední atmosférou.

devce-v-kroji-skanzen

Jaké jsou vaše plány na rok 2023? 

To vlastně ani my samy nevíme. Pořád jsme „malá firma“, takže svoje plány realizujeme rychle, zběsile a hlavně nahodile. Děláme si legraci, že jeden den vymyslíme produkt, druhý den tvoříme, a třetí den už je na e-shopu. To nás vystihuje. Ta spontánnost.

V roce 2023 bychom ale rády realizovaly rozšíření sortimentu o pánskou sekci, nebo třeba o dámské kalhoty inspirované modrotiskem.

Co se týče spoluprací, z těch si pečlivě vybíráme, abychom jimi neotrávily a nezahltily naše sledující, kteří u nás primárně nehledají reklamu, ale pobavení. Na příští rok se nám něco rýsuje, ale uvidíme, nechceme to zakřiknout.

Podle čeho si vybíráte spolupráce s firmami a čím vás zaujalo právě ČistéDřevo.cz?

Spolupráce s firmami si vybíráme hlavně pocitově. A taky podle toho, nakolik s námi daný produkt souzní. Těžko nás uvidíte dělat reklamu na kosmetické přípravky nebo hygienické potřeby. Snažíme se stále jít tou tradiční cestou. Víme, že v našem případě by reklama na vysavač nebo pračku asi nepadla na úrodnou půdu. Ani to takhle dělat nechceme. Třeba ČistéDřevo.cz jsme si vybraly proto, že dřevěné výrobky z vašeho sortimentu bychom si stejně postupně z velké části koupily jako rekvizity k focení. Líbí se nám vaše výrobky z proutí i dřevěné dekorace a víme, že se budou líbit i lidem, kteří nás sledují a tráví na našem profilu svůj volný čas. Rovněž tušíme, že když si vyfotíme dřevěnou mísu nebo proutěnou nůši, nebude to na našem profilu působit jako pěst na oko.

devce-v-kroji-nuse   devce-v-kroji-hrnek   devce-v-kroji-kosik

Děvče v kroji vrací do povědomí širšího okolí lásku k folkloru, tradicím a všemu, co máme hluboce zakořeněno v našich srdcích. Pokud máte blízko ke krojům, tak si udělejte radost u holek na e-shopu, s naším slevovým kuponem DREVO10 nakoupíte se slevou 10 % ????

V rámci naší spolupráce se pak můžete těšit na krásné fotky, tipy do domácnosti v tradičním duchu, recepty a sezónní inspiraci, jak si pustit trochu toho folkloru, dřeva a proutí i do svých domovů.