AKCE: Zahradní hry se slevou až 15 %

Ubrousková technika decoupage pro začátečníky

decoupage

V dnešním článku se společně podíváme na francouzskou metodu zdobení nejrůznějších předmětů: tzv. ubrouskovou technikou neboli decoupage. Dočtete se, v čem tato činnost spočívá a jak se dají využít například výrobky II. jakosti, nebo starší předměty, které by jinak skončily v koši. S naším návodem zvládnou decoupage i začátečníci.

II. jakost a jak ji využít?

V kategorii II. jakost jsme pro vás připravili zboží, jenž plně neodpovídá našim standardům kvality. Je například mírně poškrábané z focení, čímž se ale nijak nesnižuje jeho funkčnost. Velkou výhodou je samozřejmě výrazně nižší cena. Dokonale se tak hodí k DIY technikám a jiné práci se dřevem. I my jsme si pro ubrouskovou techniku zvolili dřevěnou krabičku z II. jakosti, u které jsme si opravili poškozené víko a našemu uměleckému zvelebování už nic nestojí v cestě.

ptaci-budka-vyroba   diy-tvoreni   stojan-na-stetce

Decoupage na dřevěnou krabičku

Metoda decoupage [dekupáž] je velice populární technikou zdobení předmětů (nejčastěji dřevěných, ale používá se například i na sklo) ubrouskem. Z ubrousku je možné vystřihnout pouze jednotlivé motivy, nebo jej použít celý. Na velmi jednoduchou decoupage dřevěné krabičky se podívejte v našem návodu.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Co budeme potřebovat

 • Dřevěnou krabičku
 • Třívrstvé barevné ubrousky
 • Lepidlo na ubrouskovou techniku
 • Štětce na nanášení lepidla
 • Lak (bezbarvý a ředitelný vodou)
 • Nůžky

Postup

 1. Dřevěnou krabičku očistíme od případných nečistot a prachu.
 2. Z ubrousku oddělíme jen svrchní barevnou část, kterou následně budeme používat.
 3. Krabičku natřeme velmi tenkou vrstvou lepidla na decoupage.
 4. Přiložíme obrázek vystřižený z ubrousku (my použili dokonce celý ubrousek) a poté jemným štětcem velice opatrně uhladíme. V této chvíli musíme být opravdu opatrní, protože obrázek namočený v lepidle je křehký a snadno se protrhne. 
 5. Necháme chviličku zaschnout a po zaschnutí obrázek přelakujeme bezbarvým vodou ředitelným lakem.
 6. Chcete-li mít ubrouskem potaženou celou část, pak můžeme pokračovat a stejný postup aplikujeme na zbylou část krabičky.

TIP NA ZÁVĚR: Lepidlo na decoupage můžete klidně nahradit lepidlem na tapety, které je výrazně levnější. Takto vyzdobený předmět skvěle poslouží jako originální dárek pro vaše nejbližší – třeba ke Dni matek.

decoupage-priprava   decoupage-na-krabicku

Na co se dá metoda decoupage využít?

Nejvhodnějším podkladovým materiálem jsou samozřejmě dřevěné výrobky, ale dá se využít na mnohé jiné materiály. Níže přidáváme pár nápadů:

Upcyklace dřevěných výrobků

Upcyklace je pojem, o kterém je poslední dobou hodně slyšet. Jedná se vlastně o přeměňování starších výrobků, nebo výrobků horší kvality, ve výrobky vylepšené, či sloužící k úplně jinému účelu, než pro jaký byly původně vyrobeny.

Jaké umělecké a upcyklační metody lze na dřevěné krabičky, dřevěný nábytek a výrobky ze dřeva obecně využít?

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Dnes tradičně v České republice slaví svátek všechny maminky. Dřevěná krabice s víkem vyzdobená metodou decoupage skvěle poslouží jako originální dárek pro vaši maminku na poslední chvíli. Další skvělé tipy na jednoduché tvoření najdete na našem Pinterestu.