AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Podle jakých kritérií volit nábytek do dětského pokoje

nahledovy-prouti-detska-tabuke

Existuje hned několik kritérií, které byste při výběru nábytku do dětského pokoje měli zvážit. Je velice důležité vybrat nábytek, který bude nejen krásný a stylový, ale také funkční a bezpečný pro vaše dítě. Tyto faktory zahrnují bezpečnost, materiál, ergonomii i funkčnost nábytku a v neposlední řadě i estetiku. V článku se blíže podíváme na jednotlivé faktory a pomůžeme vám se správným výběrem.  

Kdy zařizovat dětský pokoj

 • Dětský pokoj zařizujeme nejlépe hned od narození dítěte.
 • Pro dítě tak vytvoříte bezpečný přístav pro všechny jeho potřeby.
 • Máte dostatek času pro vychytání případných mušek a vyladit pokoj k dokonalosti. 
 • I ve chvíli, kdy dítě nebude v dětském pokojíčku spát, mnoho odborníků doporučuje vytvořit vlastní koutek co nejdříve.
 • V pokoji by ze začátku neměl samozřejmě chybět kvalitní nábytek, přebalovací komoda, dětská dřevěná postýlka, ale třeba ani truhla na hračky. Postupem času se samozřejmě některé kusy nábytku budou vyměňovat za jiné.

Základní kritéria výběru dětského nábytku

Bezpečnost

První a nejdůležitější aspekt, na který bychom se měli zaměřit, je bezpečnost. Volíme nábytek vynikající svou stabilitou, bezpečným materiálem, ale i ošetřený zdravotně nezávadnou povrchovou úpravou. Například dětským postýlkám by neměla chybět bezpečnostní zábrana, komodu volte masivní a konzistentně vyváženou a nezapomínejte na zrádné rohy od stolů, skříní i dřevěných polic. Pokud nezvolíme zaoblené hrany, dbejme na dostatečné doplňující zabezpečení.

Funkčnost

Z vlastní zkušenosti doporučujeme vybírat nábytek funkční, jenž nepodléhá módním trendům a přizpůsobí se potřebám dítěte v průběhu času. Například zvážíme postýlku pro miminko, která je konvertibilní a poroste společně s vaší ratolestí. Rovněž klademe důraz na skříně a organizovanost (bude se hodit zejména v pozdějším věku, kdy už si děti uklízí pokoj třeba samy). Kombinace dřevěných regálů, polic a úložných dřevěných beden a boxů mají kromě funkčnosti i výrazně estetické vlastnosti. Za skvělý funkční prvek považujeme například i lavici s úložným prostorem, či dřevěnou truhlu, která poslouží i coby odkládací stůl. 

Materiál

Na materiálu skutečně záleží. Volíme přírodní materiály, které jsou zdravotně nezávadné, podporují dobrou náladu a celkově jsou na první pohled příjemné. Kromě dřevěného nábytku se můžeme zaměřit na proutěný nábytek, či nábytek z ratanu. Případně se nebojíme jejich kombinací - například dřevěná postel v kombinaci s proutěnou komodou, či taburetem podpoří interiér v jakémkoliv stylu.

Ergonomie

Děti tráví spoustu času při psaní, kreslení a jiných kreativních činnostech u stolu. Zajistěte proto pracovní stůl a židle tak, aby se velikosti dítěte dokonale přizpůsobovaly a měly správnou výšku. Předchází se tak nesprávnému držení těla a bolestem zad v budoucnu. Rovněž i postýlku volíme v přírodním provedení, s kvalitním roštem i matrací.

Estetika a design

V neposlední řadě myslíme na to, aby se nám a zejména dětem stylový pokojíček líbil. Vřele doporučujeme volit přírodní materiály, barvy ladíme tón v tónu a vyhýbáme se křiklavosti, barevným stěnám a chvilkovému pobláznění Tlapkovou patrolou, či prasátkem Peppa (nechceme přece za rok kompletně vyměňovat celý pokojíček včetně dětské postýlky ve tvaru formule 1). Zaměřme se proto na kvalitu, přírodní materiál a univerzálnost - uvidíte, že pokojíček se u vašich ratolestí setká s velkým nadšením.

pracovni-kout

Dřevěný nábytek a jeho alternativy

Dřevěný nábytek je tradiční a oblíbenou volbou pro mnoho lidí díky své přírodní kráse, nosnosti a trvanlivosti. Nicméně existují také alternativy ke dřevu, které nabízí další výhody a možnosti a zároveň neztrácí své “přírodní kouzlo”. 

MDF deska

Středně vláknité dřevo je materiál vyrobený z dřevních vláken, která jsou pevně spojena pomocí lepidla a tlaku. Jedná se vlastně o druh dřevotřísky, který se používá jako častá alternativa k masivnímu dřevu pro výrobu podlah, nábytku, obložení a dalších stavebních a dekoračních prvků

Výhody MDF desky

 • stabilita (nekroutí se a nedeformuje)
 • homogenní struktura, která usnadňuje zpracování
 • hladký povrch, díky kterému lze aplikovat zvolenou povrchovou úpravu (barva, dekorační folie, či dýha)
 • nižší cena oproti masivu

Co je to dýha

Nesmíme v našem seznamu opomíjet dýhu, která vytvoří dojem masivního nábytku za velice příznivou cenu. Mnohdy je samotná dýha mnohem více prokreslenější a nábytek tak získává velice ojedinělý a zajímavý design. Pod dřevěnou dýhou se rozumí tenký plátek řezaný z kulatiny podél směru stromových letokruhů. Tyto několikamilimetrové plátky následně slouží jako dekorativní vrstva zejména při výrobě nábytku, obkladů stěn, podlah a dalších dřevěných výrobků.

Bambus

Bambus je ve skutečnosti tráva patřící do čeledi obilovinovitých. Má velmi rychlý růst a vyniká svou pevností a odolností. Bambus je rovněž považován za jeden z nejekologičtějších a obnovitelných materiálů na světě.

Výhody bambusu

 • pevnost, odolnost a pružnost
 • atraktivní přírodní vzhled
 • odolnost vůči hmyzu a vlhku (proto se skvěle hodí jako doplněk například do koupelen)

Nábytek z proutí

Skvělá alternativa pro ty z vás, kdo hledá skutečně lehký, na údržbu nenáročný a výjimečně krásný nábytek. Pokud si ale netroufáte vybavit celý pokoj proutěným nábytkem, tak můžete zvolit i jeden designový prvek - například proutěné křeslo, vázu, komodu, či taburet.

Výhody proutěného nábytku

 • pohodlnost
 • odolnost a dlouhá životnost
 • velice snadná údržba
 • lehkost a velice snadná přenosnost
 • výrazná estetická funkce

bambusova-mydlenka   pokojicek-z-prouti-bily-houpaci-kun

Dekorace jako důležitý prvek každého dětského pokoje

Pokud zvolíte univerzálnější verzi pokoje, tak při vhodně vybraném a hezky sladěném nábytku bude pokojíček už tak krásný. Chcete-li ale vyladit dětský pokoj k dokonalosti (nebo ho přizpůsobit holčičkám, které milují barvy), tak věnujte pozornost dřevěným dekoracím. Doporučujeme pokoj zútulnit pomocí dřevěných hraček a rámečků na zeď. Dřevěný fotorámeček s fotkami rodiny se bude i skvěle vyjímat například na dřevěné komodě, či policích.

rodina-fotoramcek-na-miru


Jsme pro vás na TikToku, Instagramu, Facebooku i Pinterestu, kde pro vás máme vždy přichystané úžasné novinky z “dřevěného světa”.