AKCE: Zahradní doplňky se slevou až 15 % a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Klenot tradičního řemesla: bříza

Objevte kouzlo dřeva, díl 5.

nahledovy-macrame

Článek nás zavede do světa březového dřeva a jeho rozmanitého využití v podobě dřevěných výrobků. Prozkoumáme různorodost produktů, které z břízy vznikají díky šikovnosti a kreativitě řemeslníků.

Bříza jednoznačně patří mezi atraktivní a oblíbené stromy naší přírody. Vyniká svěžestí, hřejivostí a romantickým nádechem, díky čemuž je oblíbeným materiálem v uměleckém, nábytkářském, řemeslném i stavebním odvětví. Pojďte se společně s námi podívat na ty nejoblíbenější produkty z břízy, které ČistéDřevo.cz nabízí.

Obsah:

Kouzlo březového dřeva

Bříza se vyskytuje na celé severní polokouli, a to na nejrůznějších typech půdy. Patří mezi rozšířenou rostlinu, která poměrně rychle roste - řadíme ji tedy mezi udržitelné materiály. Cení se rovněž pro svou barvu i unikátní prokres, proto je oblíbená v nábytkářském odvětví, kde se z ní nejčastěji vyrábí dýha. Kromě výroby dekorativních i užitkových výrobků je ale bříza považována za léčivou rostlinu. Vyrábí se z ní (z listů, kůry i semen) nejrůznější odvary, masti i tinktury se silně detoxikačními účinky.

Co byste o březovém dřevě měli vědět?

 • Březové dřevo je velice oblíbené u soustružníků. Na rozdíl od jiných typů dřevin lze břízu soustružit i ze slabší kulatiny. 
 • Březové dřevo se dobře lepí a přijímá mořidlo. Je tedy ideální k dalšímu zpracování.
 • “Uschlé nebo v kůře ponechané kmeny a větve mají brzy zřejmě vlivem hub či hniloby nejbohatší kresby, jaké jsem kdy viděl, a barva jde mnohdy i do tmavošeda a střídá se se slonovinovou na dosud zdravých místech.” zdůrazňuje truhlář, umělecký řezbář a spisovatel Martin Patřičný.
 • Pyšní se smetanovou barvou s našedlými, nebo růžovými odlesky.
 • Březové dřevo není zas až tak pevným materiálem, proto se používá zejména na drobnější výrobky ze dřeva, dřevotřísku, výrobu překližky, hraček i doplňků z břízy. Dekorace rovněž působí půvabně a oživí každý interiér.

briza-detail

Březové dřevo a jeho využití

Bříza u nás patří mezi hojně používané dřeviny. Oceníte cenovou dostupnost i atraktivitu, která propůjčuje například dekoracím, ale i dalším dřevěným výrobkům rustikální ráz. 

Oblíbené výrobky z břízy:

 • Překližkové výřezy - bříza se díky své příjemné smetanové barvě často využívá na výrobu výřezů z překližky jako jsou například vánoční ozdoby, drobné dřevěné dekorace, betlémy. 
 • Dřevěné hračky - díky snadné dostupnosti, atraktivnímu designu a bezpečnosti je dřevo břízy oblíbené u výrobců hraček
 • Dřevěné dekorace - máte rádi kombinaci moderního designu a tradičních hodnot? Výrobky z břízy splňují obojí. Dekorace z břízy navíc můžete snadno doma vyrobit svépomocí. Zkuste například takového zajíčka či svícen z břízy. Výsledkem budete mile překvapeni.
 • Krmítko pro ptáky/ptačí budka - zahradu si bez krmítka či budky ani neumíme představit. Varianta v březovém dřevě je cenově dostupná, oblíbená a odolná.
 • Svatební fotoalbum - dřevěné fotoalbum vám dlouho vydrží, a zároveň se pyšní hřejivým nádechem. Třešničkou na dortu je pak možnost gravírování na míru, případně máte na výběr z již hotových atraktivních designů nejen na svatební fotoalba.
 • Výrobky z proutí - březovéproutky patří k oblíbenému materiálu pro výrobu proutěných košíků, velikonočních dekorací z březového proutí i nábytku. Vynikají klasickým barevným provedením, odolností a zejména trvanlivostí.
 • Dřevěné puzzle - rozvíjejte kreativitu a zrelaxujte mysl s puzzlemi z přírodního materiálu. Dřevěné puzzle jsou originálním dárkem i jedinečnou nástěnnou dekorací.

Co vás na březovém dřevě zaujme

Již jsme zmiňovali jeho smetanové odstíny s nádechem růžové i šedavé barvy. Pokud dřevěný nábytek, dekorace a doplňky z břízy doplníte o pastelové odstíny, vytvoříte tak velmi romantický designbydlení ve vintage stylu. Oblíbený je rovněž v moderních, scandi či provance interiérech. Výrobky z březového proutí zase patří k oblíbeným doplňkům pro venkovské i tradiční domovy.

Březové dřevo a doplňky jako jsou například dřevěné podložky, svícny z břízy, ale i dekorace z březového proutí je vhodné kombinovat s již zmíněnými pastelovými barvami a světlými typy dřev jako je například smrk, javor či topol. Vyhýbejte se kontrastním dřevinám (mahagon, černý ořech). Co se týče konzistence textury, tak doporučujeme kombinovat s materiály s podobně hladkým a jemným povrchem jakým bříza disponuje. 

lesni-abeceda