AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Jasan: kvalita a moderní design

nahledovy-jasan-spalek

Jasan je statný strom, který je často pěstován jako okrasná parková rostlina. Vyniká širokou a objemnou korunou a zároveň je nedílnou a důležitou součástí lesního ekosystému nejen v České republice, ale i v celé oblasti mírného pásu. Má výrazný význam v symbolice, léčitelství i lékařství. 

Nejvíce cennou součástí jasanu je jeho dřevo. My jsme v článku blíže prozkoumali jeho vlastnosti, vzhled i nejlepší možnosti využití pro dřevěné výrobky. Čtěte proto dále!

Obsah

Charakteristika jasanu

Využití jasanového dřeva

Jak poznat jasanové dřevo

Jasan v interiéru

Charakteristika jasanu

Jasan ztepilý (jedná se o nejčastější druh jasanu - celkem jich existuje 48) patří ke středně vysokým a statným stromům dorůstajícím do výšky 30-40 metrů. Dožít se může i 200 až 300 let, takovým exemplářem je například Brčálnický jasan. Dřevo jasanu je vysoce ceněným a kvalitním materiálem. Roste zejména v nižších oblastech mírného pásu naší zeměkoule. Daří se mu převážně ve vlhké až skoro podmáčené půdě s dostatkem vláhy i světla. Zajímavostí je, že náleží k čeledi olivovníkovitých rostlin. I z tohoto důvodu je pro něj typický zřetelný kontrast mezi bělem a jádrem.

jasan

Na co se používá jasanové dřevo

Ty nejčastější výrobky ze dřeva jasanu:

 • Kuchyňské potřeby 

Díky své přirozené tvrdosti a pevnosti je jasan ideální na kuchyňské náčiní jako je dřevěné prkénko, nože, stojany a další nádobí. Kuchyňské prkénko ze dřeva jasanu vám s přehledem vydrží i několik generací.

 • Dřevěné hračky 

Jasan se hodí na vysoce namáhané dřevěné hračky - například hračky pro kluky jako je dětský luk. Dřevěný luk a šípy do luku jsou náchylné k mechanickému poškození, z toho důvodu se luk pro děti musí vyrábět z pevného, ale především pružného dřeva. 

 • Dřevěné doplňky a dekorace 

Díky unikátní kresbě mají dekorace z jasanu výjimečné kouzlo. Dodají interiéru hřejivou atmosféru. Z jasanu se vyrábí například svícny, sošky, vázičky a nesmíme opomenout například ani poměrně luxusní dřevěný doplněk - dřevěný masivní špalek do interiéru. Ten poslouží zejména jako praktická dekorace. Použít ho můžete jako odkládací stolek, stojan na květiny či noční stolek do minimalistické ložnice s rustikálními, či industriálními prvky. U dekorací (skoro až uměleckých a řezbářských výrobků) je více než žádané starší dřevo, kde najdeme kontrastní rozdíl mezi jádrem a bělem i jednotlivými letokruhy.

 • Nábytek ze dřeva

Jasan je pro nábytek jako stvořený. Vyrábí se z něj skříně, komody, ale i namáhané kusy nábytku jako jsou například schodiště, židle a jídelní stoly.

 • Sportovní vybavení nejen na zimu

Typicky se z jasanu vyrábějí například dřevěné lyže, běžky i sáně. Rovněž náčiní do tělocvičny je v 90 % případů vyrobené z pružného a odolného jasanového dřeva. Jasan je vhodný jak pro výrobu luku určenému pro amatérské účely, tak ke speciálnímu sportovnímu luku a šípů pro profesionály.

 • Módní doplňky a dřevěné šperky

Jasanové dřevo se rovněž velice často používá k výrobě dřevěných motýlků a šperků. Kromě pružnosti, odolnosti a půvabného vzhledu vyniká dřevěný motýlek, náramek, či přívěsek ze dřeva jasanu nebývalou lehkostí.

luk-z-jasanu

Jak poznat jasanové dřevo

Jasan je tvrdý listnatý strom, který má svébytné charakteristické vlastnosti. Při znalostech těchto aspektů pro vás už nebude žádný problém jasan rozeznat. 

 • Jasan patří k materiálu obecně charakterizovanému jako tvrdý, houževnatý, pevný a pružný.
 • Jasanové dřevo snese i větší zátěž. Je proto vedle dubu první volbou při výrobě vysoce namáhaného dřevěného nábytku jako jsou dřevěné postele, jídelní stoly, police či schodiště.
 • Je pro něj charakteristická objemová stabilita.
 • Dobře snáší i horší okolní podmínky - například vlhkost, či náhlé změny teplot.
 • Jasan je v našich končinách rozhodně tou nejpružnější dřevinou.
 • Dřevo jasanu má patrné charakteristické vzory, jako jsou pruhy, či dokonce “plaménky”. Ty dřevu dodávají zajímavý a unikátní vzhled. Zřetelné letokruhy jsou pro rozpoznání jasanového dřeva zřejmě tím nejvýznamnějším aspektem.
 • Výborně se opracovává, soustruží a také snadno snáší jakékoliv povrchové úpravy.
 • Jasanové dřevo vyniká výraznou dřevitou vůní s lehce aromatickým podtónem. Obsahuje totiž přirozené éterické oleje.
 • Běl vyniká smetanovou barvou, v ostrém kontrastu s bělem je naopak jasanové jádro, jež je většinou výrazně ohraničené tmavě hnědou barvou.

jasan-detail

S jakými materiály a barvami ladit jasan

Jasan vyniká nespornými estetickými kvalitami. Pokud se tedy rozhodnete pro nějaký designový kousek dřevěného nábytku, tak si můžete být jisti, že se stane dominantou celé místnosti.

Jasanové dřevo díky světlé barvě a krásnému prokresu patří možná k barevně nejuniverzálnější dřevině. Hodí se tedy do jakéhokoliv typu interiéru - boho, vintage, scandi i rustikálního stylu. Poslední dobou se jeho přirozená krása využívá zejména v moderních industriálních interiérech (výjimečně dobře totiž ladí s bílou i černou barvou).

spalek_1
Jasanové dřevo představuje kombinaci krásy a funkčnosti, kterou oceníte jak v praktickém, tak i estetickém smyslu. Jeho jedinečné vlastnosti ho činí důležitým materiálem v oblasti dřevozpracujícího průmyslu a klenotem přírody, který bychom měli chránit a uchovat pro budoucí generace.