AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon, pískoviště nebo lehátko se slevou až 15 %

Dřevěné šachy mají velký potenciál

Nahledovy-sachy

Věděli jste, že tato logická a starobylá hra je ve skutečnosti zjednodušená krajina, na které svádějí boj dvě malé armády? Krom zábavného charakteru však šachy dodnes provází výrazná symbolika, legendy, historie, ale i spoustu matematiky a kontroverzních dohadů.

Šachy ve staročeské kultuře

Do Čech se dostaly šachy v 11. století zřejmě od italského kupce. Kromě toho, že se hra stala oblíbenou kratochvílí nejen králů a šlechticů, se stala i významným nástrojem pro výklad víry, uspořádání světa, ale i jistý návod k vládnutí. Již samotná legenda o vzniku šachů má ve své podstatě vzdělávací charakter. Indii údajně před více než 2000 lety vládl poměrně nespravedlivě král. Jistý učenec vymyslel šachy, aby králi názorně ukázal, že i malý pěšák může ovlivnit celou hru. Jak praví pověst, král se samozřejmě polepšil a hra v šachy se stala nejznámější a nejpopulárnější stolní hrou v dějinách lidstva. V okamžiku, kdy se do českých zemí hra dostala, získala i díky této legendě vysokou oblibu i u prostých lidí.

hra-sachy

Výklad světa podle hry v šachy

Nejen v českých zemích se ve středověku ukázal velice populární alegorický výklad pomocí šachových figurek a samotné hry. Nejznámějším dílem dokazujícím tento trend jsou Knížky o šašiech od Tomáše Štítného ze Štítné. Výklad šachové hry sloužil jako výborný prostředek ke kritice společnosti. Ve svém alegorickém díle představil tři stavy, které nemohou mezi sebou vzájemně soupeřit, ale naopak by spolu měly spolupracovat a zejména šlechtický stav by měl brát v úvahu, že se bez měšťanského stavu neobejde. Vycházel zejména z již zmíněné pověsti.

Jak šachy přicestovaly do Evropy?

Šachy vznikly pravděpodobně v 6. století v Indii a do Evropy se dostaly přes Pyrenejský poloostrov a (podobně jak tomu bylo například v Indii, či Persii) si velice rychle našly řadu svých příznivců. Arabský původ jednoznačně dokazuje i etymologie názvu. Čaturanga je v sanskrtu původním názvem pro dřevěné šachy. Ručně vyřezávané postavičky se ze šlechtických sídel velice rychle dostaly i mezi prostý lid a staly se oblíbenou kratochvílí všech věkových skupin i stavů.

sachy-detail

Sport nebo dětská hra?

Řada odborníků dodnes neví, kam vlastně šachy zařadit. Dokonce ne všichni se plně shodují na smysluplnosti zařazení této logicko-analytické hry do školy a dětského pokoje. Stále častěji se tedy objevuje otázka, zda se jednoznačně jedná o přínosnou aktivitu pro všechny, jež se účastní vzdělávacího a výchovného procesu. 

Dalším problémem je i zařazení šachu do sportovní disciplíny. Spousta odpůrců namítá, že sport definuje fyzická námaha a aktivita, v čem mají pravdu. Na druhou stranu v šachách svádíme neúnavný souboj se soupeřem, cílem je samozřejmě samotná výhra a nesportovní chování není v žádném případě tolerováno. Obrázek si tedy udělejte sami.

drevene-figurky-na-sachy   dreveny-konik-sachy

Smysluplné trávení volného času

Momentálně je Evropským parlamentem šach zaveden pro děti do školek i škol v různých stupních obtížnosti podle věku dětí. Projekt s názvem “Šachy do škol” má pomáhat dětem z EU v jejich sebedisciplíně, vzdělávání a trávení volného času. Jaký je tedy podle odborníků největší přínos šachů?

drevene-sachy_1

 • Podporují logické, analytické i matematické myšlení.
 • Učí žáky vyhodnocovat situace a adekvátně na ně reagovat.
 • Údajně výrazně zvyšují inteligenci.
 • Prokazatelně bojují proti Alzheimerově chorobě – zlepšují totiž paměť.
 • Podporují dětskou seberealizaci, jež je obzvláště u dětí klíčová.
 • Hra často vyvolává celou škálu emocí a učí děti na ně nějak reagovat, či je prožívat, čímž ovlivňují procesy socializace i osobnostního růstu. 

Zajímavosti, o kterých jste možná neměli ani tušení

 • Moderní šachovnice, která si dodnes zachovala svou svébytnou podobu, vznikla už v roce 1090.
 • Druhá napsaná kniha v anglickém jazyce byla právě o šachu.
 • Počet elektronů v celém vesmíru se odhaduje na 10⁷⁹, ale počet unikátních šachových her je až 10¹²⁰!
 • Slovo “Mat” je arabského původu a značilo “Král je mrtev” – podle arabského shah mat.
 • Počet smysluplných tahů je dodnes kombinatorickou hádankou, na kterou nelze najít uspokojivou odpověď.

sachy_1

Kde koupit dřevěné šachy?

Poslední otázkou, která vyvstává je, kde pořídit pro sebe, nebo své ratolesti kvalitní dřevěné šachy. Existuje nespočet možností od obchodů s deskovými hrami, až po specializované e-shopy. Na našich stránkách najdete hned několik typů, velikostí i provedení, které jistě zaujmou děti, ale i dospělé jedince. Například magnetické šachy, šachy pro děti, dámu, cestovní šachy, luxusní šachy vhodné třeba jako originální dárek, nebo dokonce šachy pro tři.