AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Jak se starat o dřevěné produkty

servirovani-v-prirode

Dřevo je savým a porovitým materiálem, které často mění tvar i velikost. Naštěstí se dá správnou údržbou proti těmto vlastnostem velice účinně bojovat a zamezit tak pohybu materiálu.

Dřevěné produkty déle vydrží, jen pokud jsou dobře ošetřené

Při aplikaci dřevěných produktů do interiéru a exteriéru je dobré myslet zejména na okolní podmínky, které na dřevo mohou působit. Abychom co nejvíce prodloužili jejich životnost, zaměříme se na prvotní ošetření. Dřevěný výrobek by se měl namořit, či nalakovat, abychom jej uchránili před hmyzími škůdci, vlhkostí, či povětrnostními podmínkami. Samozřejmě v exteriéru odolává dřevo daleko hůře, ale i interiér může být oříškem. Málokdo totiž přesně ví, jakou má třeba doma vlhkost. 

drevene-servirovani

Jak se starat o dřevo

  • Ať už se jedná o vnitřní, či venkovní prostory, nejdůležitější je vždy nátěr. Ten zabrání případné vlhkosti, nebo parazitům, jenž by se do dřeva mohli dostat.
  • Lak, nebo jakákoliv jiná ochranná látka (mořidlo, olej, včelí vosk), samozřejmě daleko lépe přilne k povrchu, který je čistý, suchý a řádně obroušený. Použijeme tedy vhodný smirkový papír a dřevo pro nátěr připravíme.
  • Nátěr vybíráme s rozvahou a případně se poradíme v hobby centru, nebo obchodu s laky.
  • Dřevo vždy natíráme ve vhodných podmínkách – nedoporučuje se natírat ve vlhku (mlha, déšť), když fouká vítr, nebo za přímého slunečního svitu. 
  • O dřevo bychom měli pečovat pravidelně. Kontrolujeme, jestli nikde nejsou praskliny, nebo jestli materiál nepotřebuje znovu nalakovat, natřít voskem nebo namořit. Jedině tak prodloužíme jeho životnost.

nater-desek

Renovace dřeva udělá ze starého kousku doslova umělecké dílo

Starý dřevěný nábytek rozhodně nevyhazujte. Masivní dřevo se vždy dá nějak natřít, renovovat, či opravit a může ještě udělat spoustu parády. Pokud chceme renovovat starší kousek ze dřeva, tak nejdříve ze všeho musíme odstranit staré nátěry. Čistého povrchu bez zbytků starého laku docílíme pomocí pilníku na dřevo, nebo eletrické brusky a na dočištění použijeme vhodný brusný papír (vyšší zrnitost se používá na opravdu jemné zabroušení, nižší se nemusíme bát použít na hrubší opracování). Nezapomínejme, že dřevo stále pracuje, takže renovujeme v suchém prostředí. Kousek nábytku (nebo jakéhokoliv jiného dřevěného výrobku) vždy musíme zkontrolovat a vyplnit případné mezery, praskliny, prohlubně, nebo jakékoliv jiné nedostatky tmelem. Teprve poté přichází na řadu opětovné ošetření, namoření, nebo nalakování.

renovace-dreva   renovace-stare-zidle

Šetrné čištění dřeva a výrobků z něj

Jistě máte doma spoustu výrobků ze dřeva k běžnému užití i dřevěný nábytek, který si zaslouží pečlivou a důkladnou péči. Stále populárnější je i dřevěné nádobí, jenž se v kuchyních dostává zase do popředí. Možná máte i dost chemických prostředků, které navíc ke dřevu jako přírodnímu materiálu ani moc neladí. Ukážeme vám, že čistění dřeva v interiéru je velice levnou a nenáročnou činností a většinu ingrediencí navíc máte doma. 

  • Na zašlé a znečištěné výrobky ze dřeva (například vařečky, prkénka, korýtka) použijeme směs citronu, sody, vody a octa. Všechny nečistoty krásně pustí a dřevo bude jako nové.
  • Na nábytek, dřevěné misky, nebo jakékoliv jiné produkty do domácnosti bude bohatě stačit směs destilované (převařené) vody a bílého vinného octu. Pokud navíc do směsi přidáme několik kapek esenciálního oleje (doporučujeme pro svou svěžest citronelu, nebo uklidňující levanduli), tak byt bude i nádherně vonět.
  • Vyčištěné dřevo následně ošetříme vhodným olejem. Nemusíme se vůbec dívat po ničem složitém, bohatě poslouží olivový olej, případně kokosový – ten doporučujeme díky jeho příjemné vůni, ale i dezinfekčním a antibakteriálním účinkům.

Tip na konec – jak uklidit budku po hnízdění

Dřevěné výrobky nám dobře slouží jak doma, tak i v exteriéru, kde tvoří výraznou část užitečných dekorací. Tak tomu je například i v případě ptačí budky. Pokud jsme se rozhodli na zahradu aplikovat zahradní budku, či krmítko, tak nesmíme zapomenout ani na následnou údržbu. V budkách se za hnízdící období (to většinou trvá od jara do podzimu) nastřádá velké množství nepořádku, od různých zbytků potravy až po bláto. Představa toho, že do neuklizené budky přivedou ptáci nová mláďata tedy není nijak zvlášť lákavá. Jak na to?

ptaci-budka-cisteni   ptaci-budka-uklid   ptaci-budka-v-lese

  • Budku otevřeme (již při koupi, nebo výrobě budky přemýšlíme nad tím, že by se budka měla dát snadno čistit) a vybereme staré hnízdo. Zejména z toho důvodu, že na jaře může jít do budky hnízdit úplně nový druh, jenž bude mít požadavky na hnízdo úplně jiné.
  • Nyní budku vyčistíme od všeho nepořádku. Špachtlí vybereme rohy, kde se může nacházet trus, bláto a peří ptáků.
  • V případě velkého znečištění můžeme klidně použít horkou vodu a mýdlový roztok.
  • Důležité je nechat budku řádně vyschnout.

A kdy je nejlepší budky vyčistit?  Dalo by se říct, že na to vlastně máte celou zimu. Pokud chcete nechat budku jako zimoviště pro jiný druh zvířat (například hmyz), tak neuděláte chybu, když ji vyčistíte na konci podzimu (říjen-listopad). My doporučujeme čistit budku v zimních měsících, kdy mrzne – mráz si hravě poradí s viry a nevyžádanými bakteriemi, takže si můžeme být jistí, že na jaře bude budka dokonale připravená na příchod mláďat.