Máte dotaz? +420 605 337 238 (po–pá 7:30–15:30)

0 0 Kč

Celkem0 Kč

Nakupte ještě za 2 000 Kč pro dopravu zdarma!

Vyberte si v kategorii s drobnými radostmi
Košík je prázdný

Hledáte inspiraci?

Máte dotaz? Náš tým Vám poradí

+420 605 337 238 (po–pá 7:30–15:30) [email protected]

Doprava zdarma od 2 000 Kč
Možnosti dopravy a platby
SLEVA 20 % NA ZNAČKY MONTADO A KLUPS 

Exotické dřeviny a produkty z nich

 
Olivové dřevo
 
Olivovník (bot. Olea europea) je středně velký strom, který se s postupujícím věkem často kroutí a stářím výrazně deformuje. Roste jako bohatě rozvětvený, vždyzelený strom nebo keř a dosahuje (v závislosti na odrůdě) výšky 5 až 20 metrů. Takto vzrostlý olivovník roste dlouho - až několik set let - protože roste velmi pomalu
 
★ Zajímavost: V Akadimově háji u Athén roste Platónův olivovník. Jedná se o nejstarší olivovník na světě, má přes 2500 let! 
 
Olivovníky se do obchodu se dřevem dostávají až poté, co přestanou plodit ovoce, průměrně tedy až po 150 letech od vysazení. Dřevo olivovníku je velmi tvrdé, extrémně odolné a navzdory výraznému zkroucení je téměř bez deformací. Je proto ideální pro výrobu krájecích desek a prkének. Právě svou originální kresbou upoutají výrobky z olivového dřeva vaši pozornost.
 
 • Původ: oblasti Středomoří (Řecko, Itálie, Španělsko)
 • Vlastnosti: extrémně tvrdé, vhodné do kuchyně
 • Vzhled: obzvláště živá struktura a textura
   

 

 


Akácie


Po celém světě roste mnoho různých druhů akácie. Na náš e-shop se dostane pouze akáciové dřevo zpracované v jihovýchodní Asii, například z Thajska a Vietnamu. Barva dřeva tohoto rychle rostoucího keře či stromu (bot. Acacia) se pohybuje od tmavě hnědé až po bílou.

★ Zajímavost: Akácii se u nás říká také kapinice, Češi ji navíc často mylně označují jako akát. Ten k akáciím však nepatří.

Toto dřevo je obzvláště odolné proti vlhkosti, houževnaté a nenáchylné (nedeformuje se, ani nepraská). Z tohoto důvodu se skvěle hodí na výrobu prkének a krájecích desek, které se používají v restauracích - snesou totiž velké zatížení, jsou robustní a pevné.
 

 

 • Původ: Asie (Vietnam, Thajsko, Čína)
 • Vlastnosti: extrémně odolné proti vlhkosti a proříznutí, vhodné do kuchyně
 • Vzhled: teplá barva a jemná textura
   


 

Bambus


Stonek bambusu (bot. Bambusa vulgaris) je díky své bleskové rychlosti růstu jedním z nejlepších obnovitelných zdrojů. Po celém světě existuje více než 1 000 různých druhů bambusu. Zejména v Asii má bambus ekologický, ekonomický a kulturní význam.

★ Zajímavost: Bambus je nejrychleji rostoucí rostlina na světě. Za jeden jediný den dokáže totiž vyrůst o 91 centimetrů!

Ze všech druhů se nejvíce zpracovává Bambusa vulgaris, která je nenáročná na pěstování a šetří klasické lesy. Pokud jde o tvrdost a odolnost, je bambus na stejné úrovni jako mnoho tvrdých dřev. Tato obří dutá tráva dřevnatí a může tak sloužit jako materiál pro výrobu prkének, potřeb do kuchyně a nábytku. Protože roste v prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu, dobře snáší kontakt s vodou, je antibakteriální a antimikrobický, a je tak naprosto ideální do koupelny a kuchyně.
 

 • Původ: Asie (Čína, Vietnam)
 • Vlastnosti: zvláště odolné, ideální do koupelny
 • Vzhled: teplá a přátelská barva, minimalistická struktura
   


 

Kokos

Kokosové dřevo pochází z plantáží starých kokosových palem. Každý strom (bot. Cocos nucifera) nese plody přibližně do 70 let, což se považuje za konec jeho hospodářského života a je pokácen, aby uvolnil cestu budoucím plodinám. Každý rok je v tropech pokáceno několik milionů palem.

★ Zajímavost: Z botanického hlediska je plod kokosovníku peckovice, nikoliv ořech. Jedlá část kokosového ořechu je vlastně semeno. 

Dřevo připomíná mahagon, ale střídají se na něm zlaté a ebenové tóny, je mnohem vláknitější a nemá žádné suky ani podobné nedokonalosti. Paradoxem je, že právě dřevo je považováno za vedlejší zbytkový produkt celého procesu pěstování, nehodí se totiž pro stavebnictví. Kokos se pěstuje převážně pro plody, které mají širokou škálu využití (především v potravinářství a textilním průmyslu). I v tomto případě fandíme zbytkovému produktu - kokosové skořápce
 

 • Původ: Asie (Vietnam, Thajsko, Filipíny)
 • Vlastnosti: odolné proti vlhkosti, vhodné do kuchyně
 • Vzhled: tmavě zlaté odstíny a jemná textura
   
Korek

Korek je kůra, která se získává loupáním ze stálezeleného korkového dubu rodu (bot. Quercus Suber). Nejrozšířenější je ve středomoří, především v Portugalsku, jehož je národním stromem. Dožívá se ožívá zhruba 200 let a za tu dobu se ohleduplně sklízí zhruba 15 – 20 krát. Pěstování a sklízení je velice šetrné a výsledkem je dokonale recyklovatelný materiál.

★ Zajímavost: Věděli jste, že je korek ohnivzdorný?

Korek se honosí se skvělou pevností a velkou nosností, odolává UV záření a je nejen voděodolný, ale i ohnivzdorný, takže nejširší využití najde v kuchyni a koupelně. Svou kvalitou a vlastnostmi se nejvíce podobá kůži, takže se těší velké oblibě i v módním průmyslu. Oproti kůži se ale jedná o čistě přírodní vegan produkt, který se obejde bez ftalátů. Korkové módní doplňky jsou tvarostálé, příjemně hřejí a jen tak je neponičíte.
 

 • Původ: oblasti Středomoří (Portugalsko, Španělsko, Alžírsko, Maroko)
 • Vlastnosti: pružný, lehký, odolný - ideální i do exteriéru
 • Vzhled: jemná hladká struktura a krémové zemité barvy

Inspirujte se na našem Instagramu #cistedrevo_cz

Sledujte nás
 

Přihlaste se k odběru speciálních akcí a novinek

Pohlídejte si zajímavé rady a tipy ze světa dřevotvorby. Buďte s námi součástí přírody.