AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon, pískoviště nebo lehátko se slevou až 15 %

Návody, Strana 9

5 originálních tipů na ručně dělané vánoční dekorace

5 originálních tipů na ručně dělané vánoční dekorace

Nahledovy-vanoce

Milovníci Vánoc zpozorněte. Máme tu pro vás několik nápadů na ručně dělané vánoční dekorace. Tvoření není nijak složité a hlavně vás bude bavit. Když navíc do činnosti zapojíte děti, tak máte o sváteční atmosféru i zábavu bohatě postaráno a nemusíte být zrovna rození kutilové, abyste si vytvořili originální kousky za pár korun.

Nevšední decoupage svícen

O vánočním prostírání již máte nějakou představu, stále ale nevíte, co pěkného dát na stůl, aby získal ten správný slavnostní nádech? Stylový dřevěný svícen, okořeněný decoupage technikou, pro vás jistě bude tím pravým ořechovým.

decoupage-svicen   dreveny-svicen

Co budeme potřebovat:

  • Dřevěný svícen
  • Ubrousky s vánočním motivem
  • Lepidlo na decoupage nebo tapetové lepidlo (je finančně nejdostupnější), případně jiné lepidlo vhodné na decoupage techniku (klidně vystačíme i s Herkulesem)
  • Syntetický plochý štětec
  • Pastelové barvy na podklad (nemusí být)

Postup:

  • Z ubrousku si natrháme nebo vystřihneme požadované obrázky.
  • Používáme pouze svrchní potištěnou vrstvu, zbylé dvě tedy odstraníme.
  • Připravíme si podklad. Dřevěný svícen můžeme ponechat v jeho přírodním provedení, nebo jej nabarvit požadovanou pastelovou barvou, aby ladil s požadovaným vzorkem na ubrousku. Volíme vždy jemné a světlé barvy, na tmavých by ubrousek zanikl.
  • Nyní na předmět naneseme lepidlo na decoupage. Nemusíme vždy kupovat speciální lepidlo – finančně mnohem dostupnější je například lepidlo na tapety, které povrch rovněž skvěle zafixuje. Lepidlo totiž slouží zároveň i jako finální lak. Decoupage technika se však hravě spokojí i s lepidlem Herkules, které má určitě každý doma.
  • Nyní k lepidlem natřenému podkladu přiložíme ubrousek (nebo případně vystříhané motivy z ubrousku) a plochým štětcem roztíráme lepidlo přes obrázek.
  • Protože je lepidlo zároveň i skvělým lakem, tak celý předmět ještě jednou přetřeme.
  • Necháme zaschnout.

Jak vyrobit vánoční ozdoby

Ručně dělané vánoční dekorace mají své kouzlo. Dům i vánoční stromeček si totiž vyzdobíte přesně podle svých představ. Pokud chcete díky své vánoční výzdobě opravdu zazářit, doporučujeme držet se trendů letošních Vánoc – bílé barvy a přírodních prvků.

vanocni-ozdoby-drevo   vanocni-ozdoby-ze-dreva   drevene-vanocni-ozdoby

Co budeme potřebovat:

Postup:

  • Nebozezem vyvrtáme do požadovaného podkladu malou dírku, díky které pak lze na ozdobu zavěsit šňůrka.
  • Podklad si můžeme nabarvit jakou barvou chceme. My doporučujeme řídit se hitem letošních Vánoc a ponechat buď dřevěný dekor, nebo budoucí ozdoby natřít na bílo.
  • V tomto bodu se může naplno projevit váš umělecký talent a pod rukama vám budou vznikat ty nejkrásnější vánoční dekorace. Tvoření s dětmi se rovněž nebraňte. Ratolesti budou z vašeho kreativního nápadu doslova unesené.
  • Na podklad si vždy prvně tužkou namalujte požadovaný motiv.
  • Ten následně můžete vybarvit akrylovými barvami (ty se na dřevo báječně hodí), nebo i akrylovými fixy. 
  • Pro zvýraznění obrázku můžete kresbu tužkou obtáhnout buď permanentním, nebo akrylovým fixem.

vanocni-ozdoby

Velice jednoduchá výroba betlému ze dřeva

Také milujete krásné dřevěné betlémy? Výroba vás až zas tolik neláká, ale přesto byste se o něco rádi pokusili? Zkuste hit letošních Vánoc – jednoduchost, neotřelý nápad a minimalismus. Tento velice jednoduchý betlém zvládne naprosto každý. Budete mile překvapeni, jak se vaše zajímavé dílko bude návštěvám líbit.

figurka   betlem-s-figurkami   figurky

Co budeme potřebovat:

vanocni-andel-dreveny

Postup:

  • Ze žlutého papíru si vystřihneme korunky.
  • Figurky ze dřeva vymalujeme podle svých představ a podle toho, jaké postavy chceme v našem betlémě mít. My zvolili sedm postav (Tři krále, Panenku Marii, Josefa, anděla a jezulátko). Figurky jste velice minimalisticky pomalovali, ale nyní se ptáte, jak vyrobit anděla ze dřeva? Máme pro vás takovou vychytávku – andílka z překližky, kterého jednoduše složíte a budete mít pocit, že jste rovněž svým způsobem přiložili ruku k dílu.
  • Naaranžujeme figurky do dřevěné police ve tvaru domečku.
  • Nyní si hotový betlém umístíme na dobře viditelné místo.
  • Betlém si samozřejmě můžete vylepšit podle svých představ. Báječně v něm budou vypadat například smrkové větvičky, nebo světelný řetěz.

Jednoduchý a originální svícen

Světlo a hřejivé plamínky ohně k Vánocům neodmyslitelně patří. O Vánocích se proto nebojte rozhořet ty nejrůznější svíčky. Takový svícen je i krásnou dekorací, přitom výroba originálního kousku může být snadná a rychlá. Nás letos doslova okouzlil svícen složený z obyčejné zavařovací sklenice polepený novinami, nebo ještě lépe papírem s notami. Zútulněte si domov za pár korun

svicen   svicka   diy-svicen

Co budeme potřebovat:

Postup:

  • Sklenice omyjeme a odmastíme jarem. Sundáme z nich jakékoliv nečistoty.
  • Na sklenici použijeme lepidlo. Opět záleží na nás, můžeme použít speciální lepidlo na skla, decoupage lepidlo, nebo postačí i Herkules.
  • Na sklenici opatrně nalepíme papír s notami. Sklenice tak bude celá “obalená” v papíru a světlo bude tlumeně prosvítat. Do papíru můžeme vystřihnout třeba nějaký tvar – srdíčko nebo hvězdu.
  • Podobně jako u decoupage techniky, celé dílo ještě jednou přetřeme lepidlem.
  • Hrdlo sklenice ozdobíme stužkou, přírodním provázkem, nebo například krajkou.
  • Na provázek navlečeme dekoraci z překližky.
  • Svíčku do svícnu můžete dát teoreticky jakoukoliv, bohatě ale postačí ta čajová.

Originální vánoční dekorace složená z dřevěných bedýnek

Chcete letos něco opravdu jedinečného a nového? Vyzkoušejte bedýnkovou dekoraci. Ta vypadá skvěle za každé situace. Pokud máte v interiéru málo místa, tak nemusíte zoufat, v exteriéru podobná dekorace vypadá ještě lépe. Doporučujeme volit přírodní design a bílou barvu. Výsledek bude skvostný.

drevene-bedynky-vanocni

Co budeme potřebovat:

  • 4 dřevěné bedýnky
  • LED světýlka
  • Chaloupky, či domečky
  • Výřezy z překližky
  • Dřevěný betlém
  • Dekorace podle svých představ

Postup:

  • Bedýnky postavíme do prostoru podle vlastních představ. Můžeme využít jejich opálenou, nebo i přírodní verzi.
  • Do bedýnek prvně dáme LED světýlka. Pokud bychom je dávali až poté, co do bedýnek dáme dekorace, tak se nám budou aplikovat špatně.
  • Následně do postavených bedýnek dáváme námi zvolené dekorace. Můžeme vykouzlit vánoční vesničku pomocí zasněžených chaloupek. Rovněž doporučujeme dekorace z překližky, betlém nebo smrkové větvičky, či šišky.

betlem_1   betlem-a-bedynka   vanocni-dekorace

Co když…

… nemáte na samotnou výrobu vánočních dekorací příliš času, nebo jste prostě nenašli to, do čeho byste se chtěli pustit? V tom případě najdete na webu ČistéDřevo.cz spoustu dřevěných a přírodně laděných dekorací, které můžete s klidem využít.

Vyrábíme krmítko a dřevěnou ptačí budku

Vyrábíme krmítko a dřevěnou ptačí budku

Nahledovy-budka

Chcete se od jara do zimy těšit ze štěbetavého zpěvu našich ptáků? Není nic jednoduššího, než si na zahradu dát pár lákadel, které ptáčci milují. Budka, či krmítko vám na zahradu přinesou správnou ekologickou rovnováhu, ale rovněž budou díky svému přírodnímu vzezření báječnou dekorací.

Proč si umístit ptačí budku nebo krmítko v blízkosti svého obydlí?

V naší zemi žije až 370 druhů ptáků, z toho 214 zde i hnízdí. Věděli jste ale že většina z těchto ptáků jsou odkázání na pomoc člověka? Datel, strakapoud nebo žluna si dokáží místo k hnízdění vytesat sami, ale většina ostatních (sýkory, kosi, lejsi, brhlíci, šoupálci…) bohužel ne. Jsou tedy odkázáni na vyhnilé dutiny stromů, nebo již vytesaná hnízda od jiných ptáků (například zmíněného datla). Staré stromy, které podobný úkryt poskytovaly, však z krajiny velice rychle mizí a díky tomu se ztrácí bezpečné úkryty našich dutinových druhů ptáků. Pokud si pořídíte ptačí budku, tak výrazně zvýšíte hnízdní možnosti ptáků! Nezanedbatelný důvod k umístění ptačí budky je i význam výchovný (nejen děti se tímto jednoduchým a hravým způsobem učí odpovědnosti vůči přírodě), ale i vegetativní – jisté druhy ptáků vám mohou být významně nápomocny při ničení některých hmyzích škůdců.

budka-halfpoint   ptaci-budka   sykorka

Důkladný a ekologický boj proti hmyzím škůdcům

Jedna jediná sýkora koňadra se svým potomstvem dokáže pochytat obdivuhodně velké množství nejrůznějšího hmyzu od larev, přes housenky, až po mušky. Pro vaše ovocné stromy jsou tedy nepostradatelným bojovníkem za zdravé a hojné plody. Dokáží totiž vylovit i larvy a housenky skrývající se pod kůrou stromů. Pokud tedy na své zahradě nemáte žádnou budku nebo krmítko, je nejvyšší čas dát se do práce, podzim je pro vyvěšení těchto ptačích lákadel nejvhodnějším obdobím. Přilákané modřinky, sýkorky, rehci, pěnkavy, brhlíci i vrabci vám již od brzkého jara budou na zahradě sbírat slimáky, mšice, larvy, drátovce, komáry a mnohé další škůdce.

Zabezpečení budky a krmítka

Budka by měla hnízdící ptáky chránit před nepřízní počasí (zejména povětrnostními vlivy a kolísáním teploty), proto by měla být její výroba do detailu propracovaná. Krmítko i budka by měly být umístěny tak, aby byly co nejvíce v bezpečí před případnými predátory a rovněž nesmí jejich konstrukce ptáky nijak ohrožovat.

ptaci-budka-ze-dreva   cervena-budka   budka-pro-ptaky

Údržba a kontrola budky i krmítka

U budky i krmítka starost nekončí pouze jejich výrobou a bezpečným a funkčním zavěšením. Minimálně jednou do roka bychom měli u obojího zkontrolovat technický stav a budku navíc i důkladně vyčistit od zbytků hnízdního materiálu. 

Dřevěné ptačí budky výroba – univerzální “sýkorník”

Pokud si chceme do zahrady přilákat zpěvné ptáky, dutinové druhy ptáků, nebo prostě jen chceme přikrmovat přezimující opeřence, měli bychom tomu přizpůsobit i výběr ptačí budky nebo krmítka. Budka pro sýkorku a kosa bude diametrálně odlišná. Následující návod i s rozměrem vletového otvoru se hodí zejména pro strakapoudy, krutihlavy, sýkory a špačky. Ostatní ptactvo vyžaduje trochu jiné rozměry – kulatý větší otvor vyhovuje sovám, velký podélný otvor se zase skvěle hodí pro budku pro kosa. Fotografie těch nejrůznějších budek pro inspiraci naleznete pod návodem.

Co budeme potřebovat:

  • Pilka
  • Vrtačka
  • Dostatečně velké dřevěné desky o tloušťce cca 2 cm
  • Barva
  • Štětec
  • Smirkový papír nebo hoblík
  • Vruty do dřeva
  • Vrtáky
  • Tužka na dřevo

navod-budka

Postup

  • Dřevěné desky ohoblujeme nebo očistíme smirkovým papírem pouze z vnější strany
  • Na prkna si tužkou nakreslíme obrysy stěn podle výše uvedeného obrázku ptačí budky. Rozměry si můžeme libovolně přizpůsobit vlastnímu materiálu (obě bočnice ve tvaru lichoběžníku, čtvercové dno a střecha a obdélníková zadní i přední stěna.
  • Následně pomocí pilky vyřežeme požadované tvary.
  • Do přední stěny vyřežeme kruhový vletový otvor (průměr cca 4,8cm).
  • K sešroubování jednotlivých dílů použijeme vrtačku a vruty o délce 40 mm.
  • Pokud je budka již sešroubovaná, tak na ni umístíme lištu vhodnou k zavěšení na strom.
  • Výsledný výrobek můžeme nechat v přírodním provedení, nebo jej ošetříme barvou (nejlépe v přírodních a nevýrazných tónech, aby se ptáci nebáli).
  • Hotovou budku připevníme na strom.

 

kos   budka-kos   sykorka-budka

budka-sova   drevena-ptacibudka   budka-holub

Návod na ptačí krmítko ze dřeva

Co budeme potřebovat:

  • Dřevěné desky na dno i stříšky
  • Vrtačku
  • Vrtáky
  • Hranoly nebo větve na sloupky
  • Zbytky dřeva (hranoly, desky) na boční lišty
  • Barvy, lak, falešná šindel, štětec  – nemusí být pokud chcete krmítku ponechat přírodní vzezření
  • Pilka
  • Tužka

navod-krmitko

Postup:

  • Z dřevěné desky o tloušťce zhruba 2 cm si podle návodu vyřežeme čtvercové dno.
  • Na dno připevníme z boku malé hranoly tak, aby převyšovaly dno asi o 2 cm. Je to zejména kvůli tomu, aby zrní příliš nepadalo na zem.
  • Pomocí hranolů – použijte klidně suché silnější větve, špalíky, nebo cokoliv, co vám bude připadat atraktivní – připevníme jednoduchou šikmou stříšku (ta musí být větší než základna). Ta by měla být šikmá, proto tomu úzpůsobte výšku hranolů (vzadu by měly být o něco vyšší), nezapomínejme je na vrchu seříznout do šikma, aby hezky přiléhaly ke stříšce.
  • Podle vlastních představ krmítko natřete, nebo jakkoliv jinak dolaďte.
  • Krmítko je vhodné umístit nejlépe na zahradě v blízkosti stromu. Důležité je dbát na to, aby krmítko nebylo v dosahu predátorů. Pokud žijete v bytě, tak při umisťování na balkonu se nemusíte zas tolik bát predátorů, ale dejte pozor na pevné uchycení – padající krmítko může lehce někoho zranit.

 

krmitko   krmitko-ze-dreva   proutena-budka

Jak správně dokrmovat přezimující ptactvo

Od jara do podzimu vám ptáci užitečně pomáhají při udržení správné rovnováhy na vaší zahradě a vystačí si s hmyzem, bobulemi a těmi nejrůznějšími škůdci. Na podzim se však hodí dát na balkon, nebo zahradu krmítko s vhodnou potravou. Neomezujte se tedy na všude dostupné lojové koule (nejsou totiž vhodné pro všechny opeřence) a spíše podpořte konzumaci jejich přirozené stravy. Vhodně se jeví nejrůznější druhy semeníků letniček (mák, černucha, měsíček, lichořeřišnice, třapatka), ale i semínka trvalek, oblíbenou pochoutkou jsou i slunečnicová semínka či suché klasy kukuřic. Hmyzožravé ptáky zase potěšíte například i larvami hmyzu.

sykorka-luj   slunecnice   krmitko-budka

Co když…

… si na výrobu netroufáte, nebo nemáte vhodný materiál či prostor? Na trhu existuje nepřeberné množství funkčních budek, ale i stylových krmítek, které budou vaší zahradě, nebo balkonu náramně slušet a budou tedy i velmi vhodnou přírodní dekorací.

krmitko-veverka

Jak vyřezávat z a do dřeva

Jak vyřezávat z a do dřeva

Nahledovy-jak-vyrezavat

Jeden z nejpříjemnějších materiálů na světě, ze kterého lze zároveň vyrobit spoustu vyjímečně krásných a hlavně užitečných věcí, je dřevo. Práce se dřevem je sice značně namáhavá, ale zároveň báječně relaxační. Podlehněte podmanivému kouzlu vyřezávání ze dřeva. Návod naleznete v dnešním článku.

Potřebné a kvalitní nářadí je základ

Pokud hledáte způsoby, jak začít vyřezávat do dřeva, tak se nejdříve musíte zaměřit na nářadí a hned poté i na vhodný prostor. Náčiní by mělo být dostatečně ostré a kvalitní. Pro začátečníky doporučujeme pořídit alespoň základní škálu řezbářských dlát a dlátek, ale i řezbářský nožík. I s několika málo pomůckami dokážete ze dřeva vykouzlit doslova malý zázrak. Pro jednoduché dlabání klidně postačí 4 základní dláta (větší půlkulaté dláto na odstraňování větších kusů dřeva, rovné dláto, malé půlkulaté dláto na dokončovací práce a tzv. kozí nožka – hodí se na detaily). S prostorem to mnohdy bývá složitější, pokud jste vlastníky nějaké garáže, nebo dílničky, tak to máte jednodušší, ale v samotném bytě se řezbářská činnost vykonává bohužel špatně. Myslete i na zabezpečení svého majetku a pořiďte si kvalitní bezpečnostní dveře nebo aspoň bezpečnostní vložku do dveří. Nenechávejte to na dobu, až by bylo pozdě.

rezbarska-prace   rezbarske-nacini   rezbarska-dlata

Co můžete potřebovat?

  • Dláto
  • Nožík
  • Tužka na dřevo
  • Smirkový papír (zrnitost podřizujte produktu)
  • Masivní kus dřeva – doporučujeme pro začátečníky začít s plochou deskou z měkkého dřeva, ideální se nám jeví třeba takové kuchyňské prkénko

Vhodný materiál je zásadní

Chcete k rozvinutí svých kreativních dovedností využít vyřezávání do dřeva. Návod již máte jakž takž nastudovaný, ale tápete nad výběrem dřeva? Většina řezbářů s oblibou doporučuje dřevo lipové. To je dokonale poddajné, zároveň dostatečně tvrdé. V úvahu připadá z listnatých dřevin například i vrba, javor, nebo buk. Začátečníci však klidně mohou sáhnout po dostupném smrkovém dřevě, které je cenově nejpřijatelnější. Obecně platí, že se lépe pracuje s měkčími typy dřeva.

briza   smrk   dub

Jak vyřezávat ze dřeva

Postup při vyřezávání ze dřeva není až tak složitý, jak se může zdát. Nejdůležitější je samotná příprava. Pozornost byste tedy ze začátku měli věnovat zejména výběru dřeva a vhodných pomůcek. Nepodceňujte ani samotný nápad a jeho celkovou předpřípravu.

  • Na kus požadovaného dřeva (například špalek, nebo již předem připravený hranatý kus) doporučujeme ze začátku tužkou nakreslit obrysy požadovaného výrobku. Pokud s vyřezáváním začínáte, nebo to třeba chcete vyzkoušet s dětmi, tak se vyplatí mít již předpřipravenou desku ze suchého dřeva (nezačínejte od špalku, který najdete v lese), do které jen vyřezáváte nejrůznější reliéfy, či jakékoliv jiné obrazce. 
  • Větším půlkulatým dlátem odebíráme největší kusy dřeva a vytváříme tak hrubý nástin našeho výrobku.
  • Na dorovnávání použijeme dláto rovné a “odsekáme” jím nerovnosti.
  • Pokud chcete třeba vyřezat reliéf (například na již hotový výrobek – lipové prkénko, vařečku, nebo misku) tak si vystačíme s malým půlkulatým dlátem, nebo tzv. “kozí nožkou” – ta se hodí na ty nejmenší detaily. Díky ní můžeme do dřeva dokonce doslova kreslit. 
  • Následný obrobek by se měl ještě opracovat a doladit – k tomu vám báječně poslouží smirkový papír. Zrnitost si volíte podle požadovaného efektu. Na hrubší obroušení (například misek, lžic a korýtek) používáme smirkový papír s nižší zrnitostí. Pokud však vyhlazujeme reliéf nebo jinou část, která si žádá jemnější práci, tak jistě uplatníme smirkový papír se zrnitostí vyšší.

prace-se-drevem   prace-se-drevem (2)   dlabani-lzice

Vyřezávání ze dřeva motorovou pilou

Jen tak pro zajímavost zde zmiňujeme i řezbářství určené už pro specialisty. Mistři řezbáři dokáží z obrovského kmene stromu vyřezat motorovou pilou nádherné sochy všech možných tvarů a velikostí. Je skutečně obdivuhodné, jaké krásné záležitosti pod rukama těchto umělců vznikají. Nejčastěji se touto metodou opracovává opravdu velký kus dřeva/špalku. Vznikají pak nejrůznější masivní ozdobné lavice, křesla či stoly a sochy větších rozměrů. Nedávno jsme se dali do řeči s Radimem Siberou, který takové sochy vyrábí – rozhovor si můžete přečíst tady. Pokud se bojíte velké motorové pily, tak můžete použít ruční pilku, které je menší a bezpečnější pro začátečníky.

pila   pila-rezba   vyrezavani-pilou

Nápady na vyřezávání ze dřeva

Vaší kreativitě se meze nekladou. Můžete si vytvořit krásné dekorativní svícny. Na webu najdete spousta skvělých nápadů, které jistě rádi využijete. Poměrně jednoduché je i vyřezávání přímočarou pilou. Tou můžete vyřezat například různé tvary (kolečka, srdíčka), na které aplikujte metodu dlabání a nádherná dekorace, nebo osobní dárek pro vašeho blízkého je na světě. Kromě dřevěných dekorací však můžete vyřezat i praktické záležitosti jako jsou například mísy, misky i lžíce. Když získáte potřebné zkušenosti, tak vaši domácnost dokonale pozvednou například dřevěný betlém a nástěnné hodiny. Možná se vám to momentálně zdá nereálné, ale jak se říká – s jídlem roste chuť, takže po pár vydlabaných miskách, či drobných dekoracích začnete směle pokukovat po něčem složitějším.

drevena-miska-dlabana   prace-se-drevem (2)   rezbarstvi

Vyřezávání z překližky

Dřevěnou překližku považujeme za vhodnou alternativu a ideální řešení, pokud byste rádi tvořili s přírodním materiálem, ale na masivní dřevo si netroufáte. Kreativní jedinci se na tvoření v tomto duchu doslova vyřádí. Pod rukama vám budou vzkvétat samé skvosty. Můžete se vrhnout na krásné závěsné obrazy, které nyní stále častěji vídáte v uměleckých galeriiích. Stejně dobře, ale můžete vyřezat dřevěné rámečky, krabičky, podtácky, nebo třeba vizitky. Povrchová úprava rovněž není těžká, na dekorace výborně poslouží kvalitní štětce, akrylové barvy, bezbarvý lak a smirkový papír s co největší zrnitostí (lehce jím přebrousíte “dřevěný chloupek”, který po natření může vylézt na povrch).

halloween   jezek-preklizka   preklizka-na-zed

Do překližky se dá řezat mnohými způsoby. Nejlevnější variantou jsou samozřejmě ruční pilky všech možných velikostí. Vášnivé “vyřezávače” však doslova nadchne elektrická varianta klasické lupínkové pilky. Její cena tu ruční několikrát převyšuje, ale překližkové výřezy budou poté dokonale přesné a hlavně vy se nemusíte tolik namáhat.

Vánoce se kvapem blíží a váš původní plán byl, že svým nejbližším dáte nějaké báječné ručně vyrobené dárky vonící po dřevě – možná jste ale zjistili, že vám to manuálně zas až tolik nejde, nebo vás to vůbec nebaví. Nemusíte hned házet flintu do žita, kreativitu a nápad můžete například využít pro dřevěné výrobky, které můžete ozvláštnit gravírováním, nebo na ně použít UV tisk. Výsledek bude zajímavý a stejně osobitý jako ručně vyřezávaný dárek. V naší nabídce máme velkou hromadu laserově vyřezávaných dekorací, od věšáků na medaile pro sportovce, přes vánoční dekorace, až po fotorámečky na míru.

dreveny-obraz   blok-ze-dreva   krabicka-uv

Inspirujte se také dalšími tipy na vánoční výzdobu třeba od známých blogerek.

Tři úžasné recepty na unikátní vánoční cukroví bez zdobení

Tři úžasné recepty na unikátní vánoční cukroví bez zdobení

Nahledovy-vanocni-cukrovi

Každý rok hledáte na internetu, v časopisech a kuchařkách tipy na nové a neotřelé cukroví. Nudí vás každý rok péct ty samé druhy? Nebo jste se naopak několikrát spálili při zkoušení nových receptů? Co takhle ponechat klasický a léty i rodinou prověřený recept a vyměnit jen vzhled? Božsky voňavé sušenky s nádherným vzorem oslní nejen svou sváteční chutí, ale zejména skvělým vzezřením. 

Originální vánoční cukroví hravě vytvoří embosovaný váleček na těsto. Nikdy jste o něm neslyšeli? Jedná se o váleček s reliéfem, který má různé vzory – od srdíček, přes kočky, až po klasické vánoční a velikonoční motivy. Stačí s ním jednoduše přejet po již vyváleném těstě a umělecké dílo je na světě. Stejným způsobem můžete využít i tradiční dřevěnou formu na perník a razítka na těsto.

Mnohé cukroví se pod nánosem jedlých dekorací a množství barevného zdobení ztrácí. To se vašemu dílu v žádném případě stát nemůže. Vaše sušenky budou dokonale křehké, plné chutí a zejména designově jednoduché. Přinášíme hned tři báječné recepty, které se budou rozplývat na jazyku a pro použití razítek, formiček či vzorovaných válečků jsou nejideálnější.

Lahodné kávové sušenky s roztomilým vzorem

susenky-vzor   kavove-susenky   susenky-kava

Co budeme potřebovat:

  • 300 g hladké mouky
  • 210 g másla
  • 80 g cukru moučka
  • 20 g vanilkového cukru
  • 25 g jemně mleté rozpustné kávy (takto připravené těsto je velice aromatické a kávové, v případě zájmu můžete poměr kávy snížit)
  • Žloutek
  • Embosovaný váleček
  • Vál na těsto

Jak na to?

  • Hned na začátku důkladně zamícháme do mouky cukr, sůl i kávu. Kdo není fanoušek kávové chuti, tak si poměr kávy sníží na polovinu.
  • Rozsekáme máslo a vidličkou (nebo špičkami prstů) a zpracujeme společně se směsí mouky a cukru do jemné drobenky. Vzhledem k tomu, že se jedná o křehké máslové těsto, tak se máslo nikdy nesmí zahřát! Pracujeme tedy rychle a efektivně.
  • Nyní k směsi přidáme žloutek a vytvoříme z hmoty celistvé a hladké těsto. Opět příliš neotálíme a těsto hněteme jen po dobu nezbytně nutnou pro dokonalé spojení.
  • Těsto dáme vychladit do lednice, aby se ingredience dokonale spojily.
  • Po vytažení těsta z lednice pracujeme svižně. Nejprve na pomoučeném válu těsto klasickým dřevěným válečkem vyválíme do hladka. Minimálně na tloušťku 0,5 cm a více.
  • V této fázi již přichází na řadu embosovaný váleček na těsto nebo razítka, kterými vytlačíme požadovaný vzor na již rozválené těsto. Naprosto zásadní je v této fázi použití dobře pomoučeného kuchyňského válu. Vzor má tendenci lepit se k podkladu a dřevěný vál vám v tomto ohledu prokáže dobrou službu.
  • Z takto připravené hmoty vykrajujeme požadované tvary. Možností máme nepřeberné množství. Vybíráme však ty jednodušší, například obyčejné kolečko, aby se vytlačený vzor stal dominantním.
  • Vykrojené tvary dáváme na pečícím papírem vyložený plech.
  • Plech vložíme na půl hodiny do lednice, aby se vzor dostatečně zvýraznil. Nezapomínejme, že pracujeme s křehkým máslovým těstem, které neustále pracuje a proto musíme postupovat co nejrychleji.
  • Předehřejeme horkovzdušnou troubu na 180-190°C.
  • Teprve do dobře rozpálené trouby vkládáme plech se sušenkami. Pečeme cca 6 minut. Platí zde pravidlo, že pokud sušenky zespodu lehce zrůžoví, tak bychom je už měli vytahovat z trouby, dopečou se totiž ještě při manipulaci s plechem, tak pozor na to – stejným způsobem se totiž mohou i připálit.
  • Takové cukroví můžete klidně upéct i několik týdnů dopředu, nebo ho nechat na poslední chvíli. Výborné bude za každé situace (měknout nemusí).

valecek-se-vzorem_1   dreveny-valecek_1   vykrajovatka-na-testo

Vánoční perníčky v novém kabátku

Perníčky k Vánocům neodmyslitelně patří, ale jejich zdobení je neúnosně zdlouhavé a časově náročné. Perníčky však nemusíme zdobit pouze bílkovou polevou, vzpomeňme si například na hit loňského roku: perníčky s dřevěným dekorem. Inspirujte se tradicí našich prababiček a využijte zajímavého způsobu vytlačovaných perníčků na dřevěnou formu. Výsledkem budete okouzleni a hlavně – zbavíte se pracného zdobení!

susenky-s-kavou

Co budeme potřebovat:

  • 300 g celozrnné žitné mouky v bio kvalitě
  • 40 g másla
  • 70 g třtinového cukru
  • ½ kypřícího prášku do perníku
  • 85 g medu
  • Žloutek
  • 1 lžíce kakaa
  • ¼ lžičky skořice
  • ½ lžičky koření do perníku
  • Sůl
  • Dřevěná forma na perník
  • Dřevěný vál

val-a-valecek_1

Postup

  • Smícháme mouku s cukrem, solí, kypřícím práškem a kořením.
  • Do základu přimícháme nakrájené nebo nastrouhané máslo v pokojové teplotě, tekutý med a žloutek (vejce rovněž nevytahujeme z lednice těsně před přimícháním, ale necháme je na lince chvilku ohřát).
  • Svižně těsto špičkami prstů mísíme, dokud nevytvoříme hladké a celistvé těsto.
  • Těsto se může lehce lámat, pokud by se vám přesto zdálo, že je příliš suché (žitné a celozrnné mouky se znatelně liší v savosti), tak do hmoty přidejte kousek zbylého bílku, nebo máslo, někdo přidává i lžíci vody.
  • Těsto necháme nejlépe přes noc v lednici tzv. odpočinout.
  • Na druhý den těsto prsty vtlačujeme do perníkových forem, pečlivě přitlačíme zejména na okrajích, aby byl výsledek co nejdokonalejší.
  • Tento způsob je možná ještě jednodušší než použití dřevěného válečku a následné vykrajování. Perníkové těsto má samo o sobě tendenci k vyšší lámavosti, takže je s ním obecně více práce. Formičky vám v mnohém práci ušetří.
  • Hotové cukroví vkládáme na plech vyložený pečícím papírem, pečeme 8 minut při 170 °C.
  • Perníčky před vložením do trouby (ani po jejích vytáhnutí) ničím nepotíráme.
  • Vychladlé cukroví nezapomeneme uložit do dobře uzavíratelné nádoby s víkem.

Křehké vánoční citronové keksíky

Také milujte omamné aroma vanilky a svěží chuť citronu? V tom případě musíte vyzkoušet tyto dokonalé citronové keksíky s hříšnou vůní vanilky.

zazvorove-susenky_2

Co budeme potřebovat:

  • 300 g hladké mouky
  • 190 g másla
  • 80 g moučkového cukru
  • 20 g vanilkového cukru
  • Vanilka (z lusku vyjmuté semínka)
  • Citronová kůra ze dvou citronů
  • Šťáva z jednoho citronu
  • Sůl
  • Zázvor
  • Váleček se vzorem nebo dřevěná razítka
  • Kuchyňský vál

valecek   susenky-se-vzorem   korenene-susenky

Postup:

  • Podobně jako u předchozích máslových receptů je nejdůležitější naše rychlost. 
  • Ze začátku si tedy smícháme veškeré suché suroviny (mouka, oba cukry, vanilka, sůl a závor).
  • Následně přidáme šťávu i kůru z citronu.
  • Přidáme malé kousky másla (nejlépe nastrouhané, nebo nakrájené).
  • V této fázi se co nejrychleji snažíme spojit máslo se suchou částí, aby se vytvořilo dokonale hladké těsto.
  • Hmotu uložíme do lednice (nejlépe na noc), aby se ingredience dokonale propojily.
  • Po odležení si důkladně pomoučíme vál a vyválíme těsto o tloušťce cca 0,5 cm. 
  • V této fázi použijeme razítka, nebo váleček na těsto se vzorem. Každému vyhovuje něco jiného. Razítka rovnou do těsta vykrajují. Embosovaný váleček pouze vyrazí vzor, vykrajovat už musíte zvlášť. Výhodou je, že si můžete vybrat i jiný než kulatý tvar a rovněž je práce s válečkem o něco rychlejší.
  • Hotové cukroví pokládáme na plech vyložený pečícím papírem a dáváme do chladu, abychom zvýraznili požadovaný vzorek.
  • Troubu rozpálíme na 180-190°C.
  • Do rozpálené trouby vkládáme plech a pečeme zhruba 6-7 minut. 
  • Dobře hlídáme, pokud zespod již cukroví zrůžoví, tak vytahujeme (takto jemné pečivo se snadno dopeče, ale i spálí ještě na plechu).
  • Hotové a vychladlé cukroví ukládáme do dózy s víčkem.

Třeba vám naše triky na (ne)zdobení vánočního cukroví ušetří trochu času a vy si tak užijete magickou atmosféru již přicházejících Vánoc. Vsaďte společně s námi na tradiční pečení bez zbytečností a dodejte Vánocům trochu kořeněného šarmu. 

A jaký je váš oblíbený recept na vánoční cukroví?

vanoce-servirovani   vanoce

 

Kořeněné a božsky voňavé podzimní sušenky se vzorem

Kořeněné a božsky voňavé podzimní sušenky se vzorem

Nahledovy-susenky

Milujete vůni hřejivého koření v kombinaci s deštivými podzimními dny? Máte plno osvědčených receptů, ale rádi byste na stůl podali něco neotřelého, co má šťávu? My hlasujeme pro využití sezónních potravin. Na stole milujeme jablečný štrůdl, dýňovou polévku i nebesky dobrý, celou noc tažený, horký vývar. Podzim chutná skořicově, voní po vanilce a hřeje jako zázvor. Přesně jako báječné máslové sušenky, které si musíte zkusit upéct i vy! 

Pokud jste si koupili embosovaný váleček, tak ho jistě chcete co nejdříve vyzkoušet. Není to nic složitého a do pečení se klidně mohou zapojit i děti. Váleček na těsto vytvoří sice krásný vzor, ale není vhodný na úplně každý typ těsta. Hodí se zejména na křehká máslová těsta. Rozhodně jej proto využijete na většinu vánočních receptů. A víte co je nejlepší? Už se nebudete muset starat o náročné zdobení. Na co je naopak nevyužijete jsou všechna těsta, která kynou, dmou se a jinak pracují, takže na piškotová a kynutá těsta v kombinaci se vzorovaným válečkem zapomeňte. Recept, který právě čtete, je ale právě pro váleček se vzorem nebo razítka na těsto jako dělaný.

susenky   doza-susenky

Co budeme potřebovat:

  • 300 g hladké mouky
  • 210 g másla (chvilku odstáté při pokojové teplotě)
  • 100 g moučkového cukru
  • žloutek
  • špetka soli
  • ½ lžičky skořice
  • špetka mletého zázvoru
  • citronová kůra
  • semínka vanilkového lusku
  • váleček na těsto se vzorem

 

korenene-susenky-prkenko

Jak na to?

  • Hned na začátku důkladně zamícháme do mouky všechno zmíněné koření. Tedy zázvor, skořici, vanilku, a přidáme i citronovou kůru a sůl. 
  • Rozsekáme máslo a vidličkou (nebo špičkami prstů) a zpracujeme společně s moukou a cukrem do jemné drobenky. Vzhledem k tomu, že se jedná o křehké těsto, tak se máslo nikdy nesmí zahřát! Opatrná práce hned v prvním bodě je naprosto zásadní.
  • Nyní k směsi přidáme žloutek a vytvoříme z hmoty celistvé a hladké těsto. Opět příliš neotálejme a těsto hněteme jen po dobu nezbytně nutnou pro dokonalé spojení.
  • Těsto dáme vychladit do lednice. Jen tak se ingredience dokonale spojí.
  • Po vytažení těsta z lednice pracujeme svižně. Nejprve na pomoučeném válu těsto klasickým dřevěným válečkem vyválíme do hladka. Minimálně na tloušťku 0,5 cm a více.
  • V této fázi již přichází na řadu embosovaný váleček na těsto. Tím vytlačíme požadovaný vzor na již rozválené těsto. Nebojme se více přitlačit.
  • Z takto připravené hmoty vykrajujeme požadované tvary. Možností máme nepřeberné množství. Vzor obzvlášť vynikne na jednoduchých tvarech jako je například kolečko nebo srdíčko.
  • Vykrojené tvary dáváme na pečícím papírem vyložený plech.
  • Plech dáme ještě minimálně na půl hodiny do lednice, aby se vzor zvýraznil. Nezapomínejme, že pracujeme s křehkým máslovým těstem, které neustále pracuje. Opět bude důležitá naše rychlost.
  • Předehřejeme horkovzdušnou troubu na 180-190°C.
  • Teprve do dobře rozpálené trouby vkládáme plech se sušenkami. Pečeme cca 6 minut. Platí zde pravidlo, že pokud sušenky zespodu lehce zrůžoví, tak bychom je už měli vytahovat z trouby, dopečou se totiž ještě při manipulaci s plechem, tak pozor na to – stejným způsobem se totiž mohou i připálit.
  • Hrozí riziko popálení! Sušenky jsou tak dobré, že je rodina nenechá ani pořádně vychladnout.

 

zazvor-susenky   doza-se-susenkami

Chmurné dny mají občas depresivní nádech. Na druhou stranu podzim dokáže okouzlit magickou atmosférou, která s každým soumrakem vyplouvá na povrch. Kdy jindy máte čas trávit večery společně s dětmi například u společenské hry, nebo číst napínavou knihu schouleni pod hřejivou dekou? Zapalte si svíčku, vytáhněte deskové hry a k tomu si dejte výborné sušenky nádherně vonící po skořici, jež vás zahřejí na těle i na duši. 

A jak trávíte podzimní večery vy? 

Malování na dřevo

Malování na dřevo

Nahledovy-malovani-na-drevo

Dřevo je již od pradávna nedílnou součástí každodenního života běžného člověka. Krom praktických vlastností oceňujeme i jeho přirozenou krásu. Věděli jste však, že na dřevo se dá krásně malovat a je podkladem pro velké množství uměleckých děl? Dnes se malování na dřevo zase dostává do módy a vy si doma můžete vytvořit doslova kreativní poklady nebo dát dřevěnému nábytku a doplňkům všemi barvami hrající kabát.

diy-kostky   Ctvercovy-15   kostky-drevene

Co si můžete doma vylepšit?

Malování na dřevo přináší nespočet možností, jak naplno projevit kreativního ducha. Stačí jakýkoliv dřevěný výrobek a pod rukama vám budou vzkvétat umělecké skvosty. Dřevěnému prkénku sluší například folklorní či květinové motivy. Jedinečným dárkem se zase může stát vlastnoručně vykreslená bedýnka, krabička nebo šperkovnice. Nudí vás papír a chcete svému obrazu dát nový rozměr? Vyzkoušejte malování na dřevěnou podložku z kmene stromu. Nevšednost použitého materiálu váš výtvor jenom podtrhne. Pokud hledáte vyjímečný dárek za pár korun, tak oceníte nápad s malovanou vařečkou. Chlebník se tradičně pojí s místem na kuchyňské lince – i z něj můžete pomocí kresby vytvořit dekorativní a stále dokonale funkční artefakt. Populární je i renovace starého nábytku (ať už formou recyklace či upcyklace). Na dětský nábytek můžete aplikovat pohádkové, či jiné oblíbené motivy vašich ratolestí.

chlebnik.malovany   malovani-na-dreva

Technika malování na dřevo

Dřevo je pro malování vynikajícím materiálem a dá se s ním rozličně pracovat.

  1. Nejdříve je nutné si podklad řádně ošetřit – nevyhnete se práci s brusným papírem (pro dokonalý efekt doporučujeme zrnitost kolem 1000). 
  2. Následně byste dřevo měli pokrýt podkladovou bází (lépe vyniknou barvy). Doporučujeme dát až tři nátěry, které následně přebrousíte (zvolte opět brusný papír, ale s větší zrnitostí – 1500 a výše). 
  3. Posledním krokem je zafixování bezbarvým lakem. 

malovana-krabicka

Technik, kterými můžete malovat na dřevo, je obrovské množství, my jsme pro vás vybrali ty nejzákladnější.

  • Skvěle se hodí například patinování, či žíhování – schovají se tak případné nedostatky, nebo ne úplně perfektní zručnost malíře. Začátečníkům tuto techniku vřele doporučujeme. Je to snadné: roztíráte podkladovou barvu do ztracena (nejlépe pomocí houbičky), čímž se vytvoří ojedinělý povrch.
  • Malování štětcem si žádá více zručnosti, výsledek ale bývá skutečně znamenitý.
  • Technika tzv. tupování je velice jednoduchá. Pomocí houbičky lehce vklepáváte barvu na dřevěný podklad. U tohoto způsobu se běžně používají šablony, které vám práci ulehčí. Tupování kombinujte s patinou – konečný výsledek bude nádherný.
  • Pro náročnější a hravé jedince doporučujeme scrapbooking. Pomocí razítek, malování a šablon se vytvoří zábavná koláž, která hraje všemi barvami a originalitou.
  • Krakelováním zase vykouzlíte starobylý efekt, který můžete kombinovat s decoupage technikou (populární ubrouskový způsob dekorování dřeva a dřevěných obrobků). Konečný výsledek vypadá perfektně! Starodávného účinku spolehlivě dosáhnete, pokud na dvě vrstvy barvy nanesete speciální krakelovací lak. V tomto případě platí, čím více laku, tím více trhlin. 

malovana-stolicka   malovana-drevena-stolicka

Jaké barvy použít?

Pro dřevěný podklad využijete zejména krycí malbu mokrými materiály. Akvarelové barvy (například vodové) se mezi ně sice řadí, bohužel ale kryjí velmi špatně a ideálně s nimi malujeme pouze na papír. Následný výsledek vždy přelakujeme vhodným bezbarvým lakem

  • Akrylové barvy – pro malbu na dřevo jsou zřejmě nejvhodnější, koupit je můžete v papírnictví, hobby marketech, supermarketech nebo obchodech s dětským zbožím.
  • Kvaš – jedná se o italskou vodomalbu, do které se přidá krycí běloba, nebo koloidní látka (má silně lepící schopnosti a nejčastěji se jedná o arabskou gumu) a vytvoří se tak barva hustší než běžná akvarelová, ale ne tak hutná jako ta akrylová. Výhodou je rovněž to, že se kvaš výborně míchá (klidně i na samotném podkladu), snadno překrývá a lehce rozmývá. Doporučujeme je proto pro začátečníky, kteří nenáročné opravy jistě ocení.
  • Temperové barvy – překvapivě na dřevo pasují i temperové barvy, pro jednoduché tvoření s dětmi se jejich krycích schopností nebojte využít.
  • Olejové barvy – dřevu olejové barvy vyjímečně sluší (většina olejomaleb z předchozích století je ve skutečnosti namalovaná na dřevěné desce) a vyznačují se vysokou kvalitou. Mají výrazné odstíny, jsou velice trvanlivé. Nevýhodou je, že dlouho zasychají. 

bila-komoda   malba   barva-na-drevo

Dostupné malování na překližku

Chcete si vyzkoušet malování na dřevěný podklad? Nebo jste na internetu zahlédli nádhernou inspiraci pro nevšední obrazy tak jako my? Malování na překližku je jednoduché a zvládne ji úplně každý. Pokud chcete ke svému kreativnímu tvoření pustit děti, tak v tomto případě směle do toho. Ratolesti mohou vybarvovat třeba zvířátka, nebo jiné rozmanité tvary z překližky, vy se zas můžete vrhnout na složitější obrazy.

halloween   malovani-na-preklizku   preklizka-halloween

Malba a kresba na dřevo: historické okénko

Deskové malířství je významnou kapitolou v historii umění nejen českých zemí. Než bylo vytlačeno (cca 16. století) plátnem, tak se na dřevě odehrávaly ty nejvznešenější umělecké počiny. Možná vás překvapí kolik významných děl má ve skutečnosti dřevěný podklad. Malba na dřevěnou desku se běžně používala jako alternativa k nástěnné malbě, nebo na pergamen. Lidové malířství zůstalo dokonce této technice věrné až do 20. století. Kromě klasického malování štětcem na dřevěný podklad se běžně využívá například enkaustika – tedy malování olejovými barvami, k nimž se přidal včelí vosk. Ta byla používaná i pro tzv. Ikony (malby na dřevo populární v 6. století). Olejomalba v 15. století rovněž dávala vyniknout dřevu, které bylo pro tento styl kreslení snadno dostupným a ideálním materiálem.

Co když …

Chcete mít doma krásnou vyzdobenou stoličku, nebo toužíte dát někomu z rodiny opravdu originální dárek ve formě nevšední krabičky, či truhly na nezbytnosti, ale na samotnou kresbu si netroufáte? V tom případě pro vás máme faktické řešení – gravírování nebo barevný UV tisk. Obojí vypadá na dřevě naprosto kouzelně. Děti ocení i ptačí budku, nebo hmyzí domeček k dozdobení. Tyto kreativní dřevěné výrobky považujeme navíc za skvělý dárek.

drevene-bloky   podtacky-uv-tisk   uv-tisk

 

 

 

 

Výroba ze dřeva – různé techniky obrábění dřeva

Výroba ze dřeva – různé techniky obrábění dřeva

nahledovka-prace-se-drevem

Práce se dřevem je krásná a voňavá činnost, která ale vyžaduje vytrvalost a alespoň základní znalosti dřevařských technik. V tomto článku najdete pracovní postupy, které se používaly a používají k obrábění dřeva dodnes a možná zde naleznete i inspiraci, co ze dřeva krásného vyrobit.

Dřevařské techniky

Soustředit se budeme zejména na ruční práce, jejichž výsledkem jsou drobné dřevěné výrobky. V článku naleznete seznam a stručný popis těch nejzákladnějších technik. Co však nenajdete jsou přesné postupy k výrobě jednotlivých výrobků. Článek slouží jako přehled nejrůznějšího kutilství ze dřeva. Pokud máte připravenou dílnu, nabroušené nástroje a suché dřevo, můžete směle začít. Níže najdete pár rad, jakým způsobem se dřevem pracovat.

Štípání

K velice staré, ale dodnes používané technice se řadí štípání. Technikou štípání vznikaly například důležité šindele. V mnoha případech a v rukách zručného kutila se jedná o pracovní činnost levnější a jednodušší než podélné řezání pilou. Ještě dodnes existují lidé, kteří si rádi připlatí za starou dobrou tesařskou práci, protože ručně štípaný šindel se nedá ničím dokonale nahradit.

sekera   sindel-strecha

Náročnost

Tradiční štípání dřeva patří opravdovým mistrům. Ručně štípaný šindel si žádá zkušenosti, ale i pevnou ruku. Pokud si ale tuto techniku osvojíte, budou vám pod rukama kvést doslova skvosty.

Co si štípáním vyrobíte

V tomto případě se jedná zejména o štěpy, desky, podvaly na stropy a mnohé další (například již zmíněná střešní krytina). Takto opracované kusy dřeva se pak mohu použít krom šindele například na stavbu seníků, nejrůznějších přístavků, ale i pergol a domečků pro děti.

Jaké dřevo použít

Výběr dřeva je v tomto případě naprosto zásadní. Dřevo by mělo jít hlavně dobře štípat, ale neméně pozornosti si zaslouží hustota letokruhů nebo dlouhá vlákna. Nejpoužívanějším typem dřeva je v našich podmínkách smrk. Ten je z hlediska poměru ceny a kvality vhodným kandidátem. V úvahu připadá i modřín. Strešní krytina sluší i dubovému a akátovému dřevu. Bohužel se ale z hlediska ceny jeví tato možnost skoro až nedostupně. Smrkové dřevo však desky ze zmíněných listnatých stromů předčí svou trvanlivostí mnohonásobně.

letokruhy   strom   les

Tesání a dlabání

Tesařská i řezbařská dláta tvoří nedílnou součást výbavy každého kutila i dřevařského mistra. Velká ubírací dláta jsou víceméně rovná, či mírně zaoblená a slouží k prvotnímu dlabání například z půlky kmene nebo jiného většího kusu dřeva. Truhlářské dláto používáme na další rytí a prohlubování dlabu. Na obě zmíněná dláta se přitlouká dřevěným tloukem, či paličkou. Oproti tomu řezbařské dláto se chlubí menším vzezřením a využívá se zejména pro drobné vydlabávání – například pro již zmíněné dekorace nebo hračky. Dlabáním rozumějme oddělování a vybírání hrubých třísek, když zhotovujeme podélný/kulatý otvor – tzv. dlab. Po hrubém opracování dlátem se výrobek velice opatrně suší (nikoliv na slunci, naopak musíte výrobek před slunečním zářením chránit) a teprve po vysušení lze požadovanou věc dokončit.

nastroje-pro-praci-se-drevem

Náročnost

Tesání a dlabání může vyzkoušet kdokoliv. Dokonce si troufneme říct, že je tato technika velmi vhodná pro děti, které se naučí základní postupy a techniky práce se dřevem a strávíte s nimi i velice cenný čas. 

Co si můžete vyrobit

Touto hojně užívanou technikou si můžete vyrobit nespočet drobností do domácnosti (misky, mísy, lžíce), dřevěné korýtko, vaničku, necky, ale také krásné dekorace na zahradu – totemy, květináče, či vědra.

Jaké dřevo použít

Na dlabání obecně se hodí spíše měkčí dřevo. V úvahu přichází z jehličnatých například smrk či borovice, z listnatých využijte podmanivých vlastností lípy, vrby a topolu.

vrba   dlabana-miska   dlabani-misky

Hoblování

Dokonale hladký, na dotek jemný a mnohdy i krásně prokreslený povrch je jednou z nejcennějších vlastností dřeva. Díky hoblování velice snadno dosáhnete tohoto výsledku. Kromě ručních hoblíků se dnes na trhu samozřejmě objevují i ty elektrické, ale i stolní hoblovky. Rozhodně nic ale nenahradí ruční hoblík, který je žádoucí například při práci s nábytkem. Zanechává na povrchu nesmazatelnou charakteristickou stopu, kterou nenahradí žádný jiný nástroj. Pomocí zvoleného hoblovacího nástroje se ze dřeva odebírá tříska o různých tloušťkách. Díky tomu se povrch dřeva jenom zvýrazní a nepotrhá, jak by tomu bylo například u broušení.

drevene-letadlo

Náročnost

Při hoblování s elektrickým hoblíkem musíte dbát zvýšené opatrnosti. Pokud se však rozhodnete pro tradiční ruční hoblík, tak trámy na pergolu vám může pomoci doladit k vašemu obrazu i někdo méně zručný, třeba malý začínající truhlář.

Co si můžete vyrobit

Konkrétní výrobek samotným hoblíkem zřejmě nevyrobíte, ale v mnohých dřevařských činnostech se bez něj neobejdete. Používá se k zarovnávání a vyhlazování povrchu dřeva. Výsledkem je nádherně, jemně a hladce opracovaný kus dřeva. Pokud se chystáte na renovaci některých kusů nábytku, nebo dokonce na jejich samotnou výrobu, ruční hoblík vám prokáže velkou službu. Krom povrchové úpravy umí nádherně seříznout hrany, nebo dostat ze staré lavičky starý nátěr a dát jí tak úplně nový rozměr.

Jaké dřevo použít

Obecně se k hoblování hodí dřevo tvrdé, kde vynikne jeho následná jemnost při doteku. Pokud chcete ruční hoblík svěřit do ruky malému chlapci, pak využijte měkkosti smrku nebo vrby, aby dítě hoblík vůbec utáhlo.

hoblovani   hoblik   prace-drevo

Řezání

Pila je již od dob gotiky základním nástrojem určeným pro práci se dřevem. Provází obrobek již od jeho úplného začátku – pokácení stromu. Následně se používá při výrobě fošen, desek a nejrůznějších hranolů. Na trhu dnes existuje nepřeberné množství pil, které lze využít pro nejrůznější účely. Okružní, pásová, formátovací, či kmitavá pila najde své uplatnění ve velké domácí dílně nebo garáži. Zalíbení však najdete i v ručních a přímočarých pilách, které upotřebíte při drobném řezání. 

Náročnost

Práce s pilou si žádá velké zkušenosti a je i poměrně nebezpečná. Pokud byste chtěli děti zapojit do nenáročného vyřezávání jednoduchých tvarů, nebo ozdobných linek, tak doporučujeme ruční rámovou truhlářskou pilu, nebo přímočarou pilu. 

Co si můžete vyrobit

Určitě jste slyšeli o mistrech, kteří umí motorovou pilou vyřezat krásnou sochu, nebo lavičku z kmene stromu. Pokud si na to (logicky) netroufáte, tak můžete pomocí ruční nebo přímočaré pily vyřezat drobné tvary, srdíčka, která se budou krásně vyjímat například v truhlíku. Vytvořit však můžete i krásné ornamenty.

Jaké dřevo použít

Pila si bez debat dokáže poradit s jakýmkoliv druhem dřeva. Vybírejte spíše podle toho, co si chcete z dřeva vyrobit. Na ozdobné výřezy a drobnosti bude stačit smrkové dřevo. Pokud ale přemýšlíte nad zahradní lavicí z desek, tak tomu přizpůsobte i výběr dřeva. Například březové dřevo špatně odolává okolním vlivům, houbám a obzvláště hnilobě. Pro exteriér se tedy vůbec nehodí.

pila-rezani   drevene-srdce

Řezání nožem a dláty

Pro ty nejrůznější drobné řezbařské aktivity, které využijete při práci na krásných ručních dřevěných výrobcích, se báječně hodí sady řezbařských nožů a dlát. Řezbařské nožíky jsou krátké a mají různě tvarované čepele. 

Náročnost

S touto technikou si klidně můžete pohrát. Skvěle tím zabavíte i menší děti, kterým postačí drobnější a levnější dláto. Větším dětem zase můžete ukázat řezání s řezbařským krátkým nožíkem se zahnutou čepelí. Nezapomeňte ale na ochranu rukou (zejména palce).

Co si můžete vyrobit

U této techniky můžete naplno popustit uzdu své fantazii. Chybí vám do koupelny mýdlenka? Pomocí dláta si ji hravě vytvoříte sami. Začít s drobnou řezbařskou prací můžete například výrobou jednoduchých vařeček. Zručnost lze získat i drobným vyřezáváním reliéfů. Okrasná plastika na lipovém prkénku může být i skvělým dárkem pro vaše nejbližší. Vyšší dívčí jsou pak vyřezávané sošky, hračky, nebo loutky. 

Jaké dřevo použít

Možná už se budeme opakovat, ale pro řezbařské práce se nejvíce hodí měkké a poddajné dřevo. Lípa, olše, smrk nebo vrba jsou ideální volbou. Opět ale záleží na konečném výsledku. Pokud například budete chtít vyřezat/vydlabat mýdlenku, měli byste použít tvrdší dřevo, které se pyšní vyšší trvanlivostí. Pokud potřebujete něco, co dlouho vydrží, tak sáhněte po bukovém, dubovém, nebo ořechovém dřevě (to má navíc i krásnou přirozenou kresbu). Nejmenší prcky potěšíte třeba tlustší kůrou z topolu, která se jim bude lépe obrábět. Následný obrobek se po navoskování může chlubit krásným jemným povrchem.

drevo-spaliky   dlato   drevena-sova

Soustružení dřeva

Máte doma soustruh? Tak jistě víte, že je pro výrobu dřevěných produktů nenahraditelný, a také že charakteristické roztáčení dřeva nemá daleko k příjemné závislosti. Doslova vám tak pod rukama vznikají dřevěné nádoby, misky nebo dekorativní předměty. Klasické soustružení spočívá v postupném odkrajování ze dřeva, či se do obrobku řeže během jeho otáčivého pohybu (podobně jako je tomu například u hrnčířského kruhu). Výsledek je pak dokonalý, hladký a souměrný. Soustružit můžete mezi hroty, ale i na volno. Opět záleží na výsledném produktu. Při soustružení využijete i celou škálu dalších řemeslnických speciálních nožů. 

Náročnost

Soustruh je součástí těžší techniky a jeho obsluha je náročnější. Nedoporučujeme dálkové učení a teoretické znalosti. V tomto případě navštivte zkušeného specialistu a vyzkoušejte si obrábění v praxi. 

Co se dá vyrobit

Soustruh vám dokáže vyrobit takřka cokoliv. Vytočíte si korbely, slánky, talířky, misky, kořenky, vázy i svícny, ale i praktičtější věci jako je například rukojeť k pilníku, nebo šroubováku, topůrko apod. Pomocí dalšího řezbařského náčiní můžete rovnou do obrobku vyznačit požadovaný reliéf a máte hotovo.

Jaké dřevo použít

Zřejmě nejoblíbenějším druhem dřeva všech soustružníků je bříza. Při sušení na vzduchu nepraská, takže se pro soustružení hodí dokonale. Dalším vhodným dřevem je ořech, třešeň a švestka. Všechny zmíněné druhy dokáží obrobku vtisknout osobitý nádech a nádherně prokleslený dekor dřeva.

drevo   soustruzeni   drevene-misky

Vrtání

Vrtání využijeme ve chvíli, kdy potřebujeme do obrobku zhotovit válcovité otvory kruhového výřezu. Vhodný vrták dokáže vyvrtávat nejrůznější otvory, vyřezávat drážky, nebo zdobit okraje. Vrták využíváme ve chvíli, kdy potřebujeme odstranit vadné suky, nebo vyvrtat různé otvory například pro kolíky a kování. Mnohdy se pomocí vrtáku předvrtávají otvory pro šrouby i vruty. Ručně se nebozezem dnes vrtají už jen malé dírky určené například k uměleckému kování.

Náročnost

Vrtání pomocí elektrických vrtáků, či za pomocí soustruhu a frézy, rozhodně není činnost vhodná pro děti. I zkušený řemeslník si v tomto ohledu musí dávat pozor na ruce a nepřidržovat malé věci rukou – nikdy! I dnes však lze pořídit funkční ruční vrtačky a vrtáky, které dětem pod dohledem dospělé osoby můžete svěřit. Děti budou nadšené.

Co si můžete vyrobit

S dětmi můžete vyzkoušet velice funkční výrobky do domácnosti. Například jednoduchý stojan na vánoční stromek  nebo stoličku – štokrle, či dokonce dřevěný vláček na hraní.

Jaké dřevo použít

V tomto případě se fantazii meze nekladou a můžete zužitkovat jakékoliv dřevo. Nesmíte jen zapomenout na použití vhodného vrtáku.

vyrezavani-strojem   drevena-stolicka

Dýhování

Za dýhování se považuje nakližování tenkých listů dřev na vhodný základ. Dýhu získáváme nejčastěji krájením nebo loupáním z dobře napařeného kmene. Nejhojnějším produktem loupané dýhy je dnes stále populárnější překližka. Řezaná dýha není tak častá, ale o to více je kvalitnější a samozřejmě i dražší. Dýhovat větší plochy v domácím prostředí je téměř nemožné, protože bychom k tomu potřebovali rozměrné lisovací zařízení. Pokud se ale rozhodnete zvelebit doma menší plochy, nebo nábytek z méně kvalitního dřeva, tak to hravě zvládnete tzv. intarzii (zdobení méně hodnotného dřeva právě dýhami). Postačí k tomu dýha, kterou si v hobbymarketu vyberete podle požadované textury, a poté ji k podkladu jednoduše přilepíme. (Viz lepení dřeva níže.)

preklizka-dyha   prace-se-drevem_1

Náročnost

Intarzie vyžaduje značnou trpělivost a pečlivost. Děti vám v tomto ohledu zřejmě příliš nápomocny nebudou, ale svědomitý kutil to zvládne levou zadní. 

K čemu dýhu využít

Dýhováním vzniklá truhlářská překližka dnes nejčastěji slouží jako základ nábytku. Tenčí překližka se zase hojně využívá například k výrobě dekorací, které s dětmi hravě zvládnete. V mnohých kavárnách zase naleznete celé stylové stěny z překližky. Doma zase můžete samotným dýhováním vyrobit originální víko ke šperkovnici. Na podklad (překližku) křížením přidáváme poddýžku (topol), a vytvoříme tak vlastní dýhovaný dekl.

Jaké dřevo použít

Pro výrobu dýh se nejčastěji používá buk, ořešák, bříza, javor, dub, jasan, nebo habr. Všechny zmíněné dřeviny mají krásně vykreslenou texturu. Překližky se vyrábí zejména z buku, smrku, jedle, břízy, olše nebo topolu.

bloky-drevo   svatebni-prani   obraz-preklizka

Opracování struhákem a pilníkem

Při odebírání silnější vrstvy dřeva se používá struhák, neboli rašple. Ten se však hodí pouze pro hrubé opracování, pro jemnější výsledek raději sáhneme po pilníku. Na zakřivený povrch, který nelze hoblovat, rovněž aplikujeme techniku opracování struhákem. Nezapomínejte na velmi důležitý správný postoj a držení pilníku. Tělo při pilování stojí za každé situace klidně, pohybují se pouze ruce s pilníkem. Pilník držte ve vodorovné poloze, aby pilovaná plocha zůstala rovná.

struhak

Náročnost

Dokončovací činnost hravě zvládne kdokoliv.  

Co si můžete vyrobit

Samotný obrobek pouze struhákem či pilníkem nevyrobíte. Pokud ale vyrábíte misku, či dlabete korýtko, tak se bez něj neobejdete.

Jaké dřevo použít

Vyrábíme-li ze dřeva artefakty denní potřeby a věci do interiéru, tak byste tomu měli přizpůsobit výběr dřeva. Jak už jsme v článku zmiňovali, tak pro řezbařské práce se nejvíce hodí “měkká dřeva”. Nepostradatelným se jeví zejména lípa následovaná olší. Řemeslníci se však nebojí využít i smrkového dřeva. To se hodí zejména v případě, kdy tvoříme ze dřeva poprvé, nebo se považujete v oblasti obrábění dřeva za začátečníky.

Lepení

Závěrečná montáž a s ní spojené lepení potřebuje dokonalou přípravu. Se samotným lepením musíte počítat již před tvorbou. Promyšlený postup je základním klíčem k úspěchu. Doporučujeme lepidla disperzní (tzv. bílý klih) – ta se hodí zejména pro předměty do interiéru. Samozřejmě můžete využít lepících schopností běžného klihu, který lze zakoupit v tabulkách nebo granulích. Klih se musí nechat bobtnat zalitý vodou (doba bobtnání závisí na zakoupené formě produktu) a poté se rozpouští ohřátím, ale pozor – pouze na 60°C. Při vyšších teplotách ztratí klih lepivost a už vám bude k ničemu. Lepidlo vám nesmí v žádném případě zmrznout – na to si dejte obzvlášť pozor. Náročnější montáž a dokonalé lepení vám usnadní upínací přípravky (například svěrky).

Důležitá rada na konec

Mějte na paměti, že s mokrým dřevem se sice pracuje výrazně lépe, ale o to víc se musí dbát na následné vysušení. Počítejte i s tím, že dřevo je “živý organismus”, který stále pracuje a vaše výrobky budou rovněž procházet změnami. Osobní bezpečnost by při této činnosti měla být vždy na prvním místě.

Krásná ruční práce se dřevem si vaši pozornost rozhodně zaslouží. Téma proto úplně neopouštíme. V následujících článcích na našem blogu se můžete těšit i na texty představující jednodušší práci se dřevem, kterou hravě zvládnou domácí kutilové i maminky s dětmi. Sledujte náš blog a inspirujte se u našich DIY nápadů.

vyrezavani-do-dreva

Technické informace jsme v tomto článku čerpali z knihy Jak pracovat se dřevem od Martina Patřičného, kterého považujeme za odborníka ve svém oboru.

Jak vyrobit netradiční věnce na oslavu svátku všech mrtvých

Jak vyrobit netradiční věnce na oslavu svátku všech mrtvých

hrbitov

Máte rádi naše dušičkovské tradice, zároveň ale chcete udělat radost dětem, které se doslova zamilovaly do Halloweenu, zábavných kostýmů a dlabání dýní? Pusťte se do výroby nejen neobvyklého dušičkovského věnce, ale i do zábavné halloweenské dekorace, která na pár dní ozdobí váš byt, či dům. Zabavíte sebe i prcky a zbavíte se splínu, který na vás s mlžným oparem podzimních dnů může dopadnout.

Závěsný věnec v halloweenském duchu

Vaše dveře vždy vítají hosty a vy si na výzdobě dáváte záležet. Přivítejte chmurný podzim a překvapte přátele odvážným věncem v trochu strašidelném duchu.

venec-halloween

Co je na to potřeba?

  • kulatá překližka s otvorem na zavěšení
  • akrylové barvy
  • štětce (nejlépe ploché, jemné a vhodné na akrylové barvy)
  • strašidelné dekorace dle přání (například malou lebku, pavouka, netopýra, nebo kočku)
  • kaligrafické šablony (nejsou potřeba pokud si na písmo troufnete sami)
  • bezbarvý lak

Jak na to?

  1. Základem této dekorace je kulatá dřevěná překližka. Výhodou bude, že věnec můžete využít i pro další roky. Zub času se na ni podepíše minimálně. 
  2. Nejlépe den předem natřete překližku bílou barvou. Poslouží vám to jako skvělý základ pro další kresbu. V tomto ohledu vám klidně mohou být nápomocné vaše děti, které se u štětce a barvy s jistotou na nějakou dobu zabaví. 
  3. Poté jsme do jedné třetiny nalepili lepící pásku a vrchní část překližky vybarvili na černo. Po zaschnutí barvy jsme pásku sundali a teprve tehdy můžeme pokračovat v práci.
  4. V této části výroby se už naplno může projevit vaše kreativita. Nápadům se meze nekladou. My jsme použili motiv pavouka, který je velmi jednoduchý a lehce zvládnutelný. Také jsme se inspirovali bílo černou kombinací. Pokud jste ale zdatní malíři, tak skvěle vypadá na bílém podkladu namalovaná dýně, nebo třeba čarodějnice. Vyhrát si můžete i s barevným provedením a v některé části například přiznat dekor dřeva. Vřele ale doporučujeme využít černo-bílé kombinace s oranžovým prvkem. Vtisknete věnci podzimní atmosféru.
  5. Nezapomeňte na nápis Halloween, pokud si troufnete sami, tak můžete využít svých krasopisných schopností. Pro méně zdatné zase existují kaligrafické předlohy a šablony. Barvu opět můžete volit dle svých preferencí. 
  6. Celé vaše dílo přelakujte bezbarvým lakem. Ten akrylové barvy na dřevu skvěle zafixuje a nemusíte se bát deště ani povětrnostních podmínek, pokud se rozhodnete umístit jej na venkovní dveře.
  7. Nyní přichází část, kdy můžete svůj věnec dozdobit například sušenými květinami, pavoukem, sladěnou mašlí apod. 

Netradiční věnec na Dušičky

Chcete letos položit na hrob zesnulého něco trochu jiného, ale zároveň trvalého. Nechte se inspirovat naším věncem, který je úžasně jednoduchý, ale zároveň natolik unikátní, že se bude prostě skvěle vyjímat.

Co budete potřebovat?

Jak na to?

  1. Základem věnce je netradičně dřevěná kulatina. Dřevo je samo o sobě velice trvalým materiálem, takže si prostě vyberte tu, která se vám líbí. My nejvíce doporučujeme tu z břízy, protože vypadá prostě báječně. 
  2. Musíte si dobře rozvrhnout kompozici. Co kde bude umístěno, aby to dobře vypadalo a při zapálení svíčky byl efekt co nejskvělejší.
  3. Svíčku, hřbitovní lucernu a kříž k podložce jednoduše přilepte. Lepidlo vybírejte pečlivě, aby se vám pak nestalo, že při prvním podzimním větru, budete sbírat poházené svíčky a lucerny po okolí. 
  4. Svůj věnec samozřejmě můžete doplnit o čerstvé, či sušené květiny, či jiné dekorace, které se vám budou líbit a váš věnec jenom podtrhnou.

dusicky-diy   dusicky

Něco málo k historii

Již od nepaměti se vzdává hold zemřelým a to ve všech kulturách napříč světem. V českých zemích se slaví zejména Dušičky, ale v poslední době se do popředí dostává i ryze anglosaský lidový svátek  – Halloween.

Dušičky jsou lidovým svátkem se silně zakořeněnou tradicí. Plynule navazují na jiný křesťanský svátek – Slavnost všech svatých, který se slaví den předem, tedy 1. listopadu. V tyto dny se zpravidla navštěvuje hřbitov, či rodinný hrob a pozůstalí na své zemřelé vzpomínají pokládáním věnců na hrob a zapalováním svíčky. Naopak Halloween se slaví v noci 31. října. Je spojením pohanského svátku Samhain, římských pohanských svátků a křesťanské Slavnosti všech svatých. Komerčním se svátek stal až ve 20. století, kdy vznikl Halloween tak, jak ho známe dnes. Kolem roku 1950 se začaly objevovat lidé a děti oblečení do nejrůznějších masek a koledování.

Mezi oběma svátky však dochází k výraznému prolnutí. Staří Keltové slavili v noci z 31. října na 1. listopadu konec roku – tzv. Samhain. Ten byl hranicí mezi létem a zimou, ale také obdobím, kdy se stírá hranice mezi živými a mrtvými. Slavil se různě – lidé se pomalovali a oblékali do starých cárů, aby se ochránili před zlými duchy, nebo nechávali za okny zapálenou svíci (třeba ve vyřezávané řepě). S příchodem křesťanství se k oslavě konce roku přidala i oslava konce úrody. Keltové a Slované v té době ovládali celou střední Evropu a tak se předpokládá, že se Samhain slavil i na našem území, neboť kultura obou národů se intenzivně prolínala. S příchodem křesťanství se navíc u  původního Samhainu objevují i další tradice a zvyky, které zase přinesli například Slované, nebo Římané.

DIY: Jak si vyrobit podzimní truhlík na váš stůl

DIY: Jak si vyrobit podzimní truhlík na váš stůl

podzimni-dekorace-truhlik

Rádi ladíte dům, či byt do ročního období. Pak jistě hledáte způsoby, jak originálně vyřešit letošní podzimní výzdobu. Jste nadšeni ze všech těch teplých barev a chcete si vnést trochu barevné přírody i do vašeho interiéru. Rozzařte domov svou osobitou atmosférou!

podzimni-dekorace-svicen

Co je na to potřeba?

  • dřevěná bedýnka nebo dřevěný svícen
  • zelené větvičky
  • svíčky (počet záleží jen na vás)
  • dřevěné ozdoby
  • dýně (umělé, živé – je to jen na vás)
  • LED světýlka
  • podzimní bobule nejlépe v červené, či oranžové barvě, šišky
  • zelená aranžovací kostka
  • bodce pod svíčky (nemusí být)

podzimni-dekorace-vyroba   podzimni-dekorace-priprava

Jak na to?

  1. Vyberte si základ pro vaši dekoraci. Na stole se bude krásně vyjímat například dřevěný truhlík, nebo bedýnka. Obojí dodá vaší jídelně přírodní nádech. Pokud vás však ani jedno nezaujalo, tak zkuste například proutěný košík, který k tomuto účelu rovněž skvěle poslouží. Pokud se nechcete pouštět do nějakého veledíla, tak si jen dle vlastních představ můžete dozdobit dřevěný svícen, který vám domů vnese kousek samotného lesa.
  2. Do truhlíku na dno můžete vložit kamínky, či zelenou aranžovací kostku, která poslouží jako základ pod aranžmá.
  3. Nyní už se můžete vrhnout na samotné dekorování. Nejprve si truhlík, či bedýnku vyložte větvičkami dle výběru. Skvěle vypadají například smrkové, či borovicové větve, ale dobře poslouží i běžně dostupné větvičky z tújí.
  4. Svíčky můžete na větvičky jednoduše přivázat, nebo použít bodce pod svíčky, které právě můžete zapíchnout do zelené kostky. 
  5. Nyní už můžete na větvičky přivazovat, či jak jsme to udělali my, jednoduše pokládat ty nejrůznější ozdoby. Zde klidně zapojte děti, které vám ochotně budou dodávat inspiraci a rádi přiloží ruku k dílu. Doporučujeme doplnit truhlík, či bedýnku o sezónní bobuloviny, dýně nebo krásné dřevěné ozdoby, z kterých budou vaše ratolesti nadšené. Milovníci vintage stylu ocení i dřevěné ozdoby ve tvaru srdíček.
  6. Třešničkou na dortu na vašem výtvoru budou LED světýlka, která celkový teplý dojem jenom podpoří.
  7. Kreativitě se meze nekladou a vy můžete propustit uzdu fantazii.

Jednoduše a osobitě

Výroba podzimního truhlíku je jednoduchá a výsledek vás bude těšit mnohonásobně déle a rozhodně více. My se navíc držíme velice efektivního úsloví, že v jednoduchosti je krása, takže se nemusíte bát, i kdybyste byli ve výrobě dekorací úplný začátečník. Podle zdejšího návodu to s přehledem zvládnete.

podzimni-dekorace-v-bedynce

Efektivní využití vlastního stylu

Ve výrobě dekorací můžete experimentovat a využívat sezónní produkty. Výroba domácích dekorací může být i skvělou terapií, nemluvě o báječném výsledku. Drobné dekorace navíc můžete použít jako velice osobní dárek, který potěší každou maminku, sestru, či babičku.

Pokud vás výroba bavila a vytvořili jste si skvělý kousek, na který se nemůžete vynadívat, tak se můžete těšit i na další články v podobném duchu. V příštím návodu naleznete výrobu skvělé závěsné dekorace v trochu strašidelném Halloweenském duchu.

Jak vyčistit dřevo

Jak vyčistit dřevo

nahledovy-drevo

Hřejivý přírodní materiál, jakým dřevo bezesporu je, si zaslouží i náležitou péči. Každý druh dřeva vyžaduje jiný dohled a někdy je to opravdu alchymie. V následujícím článku se však dozvíte vše potřebné, ať se můžete bez obav starat o své dřevěné výrobky, které se vám za to odvděčí dlouhou životností.

Jak odstranit lak ze dřeva

Co budu potřebovat: horkovzdušnou pistoli, špachtli, chemický odstraňovač barvy, smirkový papír, truhlářská škrabka, vibrační bruska

Nejčastějším problémem, se kterým se můžete při starosti o dřevo setkat, je odstranění starého nátěru ze dřeva. Rádi byste dřevu dodali nový lesk, nebo třeba kvůli změně interiéru potřebujete dřevo natřít úplně novým odstínem? Existuje hned několik tipů, jak odstranit starou barvu ze dřeva. Nejlépe vám v tomto ohledu poslouží teplo. K tomu vám bude skvěle nápomocna horkovzdušná pistole. Tou velmi snadno narušíte strukturu a zkrabatělý lak a barvu pak jednoduše seškrábnete špachtlí. Odstranění starého laku ze dřeva snadno dosáhnete i chemickým odstraňovačem. Jeho velkou výhodou je, že se dostane i do těžko přístupných míst a spár. Bohužel však zřejmě budete muset své snažení ještě několikrát opakovat. Odstranit barvu ze dřeva lze i mechanicky. Je to fyzicky náročnější, ale odměnou vám budou téměř nulové náklady. Smirkovým papírem lehce dosáhnete skvělého výsledku. Pro hrubší opracování použijte papír se zrnitostí 40 až 60 a pro pečlivější dobroušení a hladší opracování zvolte smirkové papíry o zrnitosti 100 a více.

brouseni

Jak odstranit vosk ze dřeva

Co budeme potřebovat: fén, žehličku, savý papír, hadr, mýdlovou vodu nebo ocet, líh, technický benzín

Máte rádi hřejivou atmosféru, která k příjemnému dřevu neodmyslitelně patří. Pak jste zřejmě nejednou sáhli po svíčkách, které vám váš byt nádherně rozsvítily a provoněly. Bohužel se může stát, že vosk často ukápne kde nemá a váš krásný nábytek zdobí nevzhledná skvrna. Vosk lze velice snadno z povrchu odstranit teplem. Můžete použít žehličku, či fén, kterým povrch nahřejete a poté setřete. Pod žehličku ale vždy vložte savý papír, nebo klidně i starou látkovou utěrku, která vosk vsákne. Vosk samotný však není tím největším problémem. Pod voskem najdete ještě skvrnu, která jde v lepším případě setřít mýdlovou vodou nebo octem, v tom horším případě budete muset sáhnout po lihu, či dokonce technickém benzínu, který by si s parafínovými uhlovodíky obsažených ve svíčce měl hravě poradit. Bohužel poslední zmíněná technika není příliš vhodná na lakovaný nábytek, protože jej může nenávratně poškodit.

Jak odstranit lepidlo ze dřeva

Co budete potřebovat: chemický odstraňovač lepidla, hadřík, pomerančová kůra, majonéza, bílý ocet, aceton, fén, smirkový papír

Pokud se dřevem pracujete, můžete se setkat i s tím, že dřevo ušpiníte nějakým lepidlem. Rovněž i kreativita vašich dětí i vaše může na vašem dřevěném stole zanechat své nesmazatelné stopy. Občas si děti dokonce chtějí vyzdobit své dřevěné hračky. V této chvíli si můžete pomoct hned několika způsoby. Pokud chcete zvolit přírodnější a běžně dostupnou alternativu, tak použijte například majonézu, kterou nechte na lepidle chvíli působit. Podobným způsobem vám může pomoci i pomerančová kůra, či bílý ocet. Obojí nechte působit na znečištěném místě a poté setřete vlhkým měkkým hadříkem. Odstranění lepidla ze dřeva můžete dosáhnout i komerčními výrobky, které zakoupíte v běžných hobby marketech. Použít se dá samozřejmě i aceton. Pokud máte problémy s většími a zaschlými skvrnami od lepidla, tak opět použijte fén, který lepidlo změkčí, nebo smirkový papír o zrnitosti 600, jenž odstraní větší nános zaschlého lepidla.

pomerancova-kura

Jak odstranit smůlu ze dřeva

Co budete potřebovat: Nůž, technický benzín, benzínový čistič, lak na opravu

Odstranění smůly ze dřeva je oříškem, který trápí nejednoho domácího kutila, nebo někoho, kdo si třeba koupil nové masivní dveře a pryskyřice se začala na produktu objevovat. Smůlu je nejlepší odstranit mechanicky pomocí ostrého nožíku, či škrabky. Při dočišťování se spolehněte například na benzínový čistič, nebo technický benzín. Odstraňování pryskyřice je bohužel problematické a málokdy se podaří nezničit povrchový lak. Pravděpodobně budete poté muset provést ještě jisté korekce dřeva, či samotného výrobku.

smula

Jak odstranit plíseň ze dřeva

Co budete potřebovat: smirkový papír, na prevenci lak a impregnaci, chemické prostředky proti plísni

Kvalitu dřeva může výrazně snížit právě plíseň. Nejlepší je dřevo chránit tak, aby k plesnivění a vlhnutí vůbec nedocházelo. Proti natáhnutí vlhkosti účinně bojuje dobře zvolená impregnace a lak. Pokud se vám přesto plíseň objeví, tak na  odstranění plísně ze dřeva použijte chemické přípravky k tomu určené. Předtím je dobré pokusit se v rámci možností plíseň odstranit mechanicky pomocí škrabky, či nože. Poté použijte chemický odstraňovač plísně a následně dřevo ošetřete impregnací a lakem. Podobně postupujte i při odstranění mechu ze dřeva. Bohužel musíte počítat s tím, že tmavé stopy po plísni už ze dřeva jen tak nedostanete. Můžete pouze zabránit dalšímu šíření plísně.

mech-na-drevu

Pravidelné čištění a údržba

Správné ošetření je základ. Samozřejmě se nesmí zapomínat ani na běžné čištění dřevěných povrchů. Dřevo otírejte nejlépe mírně navlhčeným hadříkem a používejte čistící prostředky určené přímo na dřevo. Například na nábytek existuje spousta prostředků, které odpuzují prach, nebo dokáží výrazně podpořit lesk, či barvu dřeva. Nezapomínejte, že dřevu příliš mnoho vody škodí. Proto dbejte například na řádně vyždímaný mop, či hadr. Dřevo se totiž, nejen že může zkroutit, ale často se do něj dostane právě plíseň.