AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Pěstujeme s dětmi

nahledovy-pestovani-s-detmi

Uvolnily se Vám záhony po první sklizni? I během srpna můžete zasít a ještě stihnete i sklidit. Využijte prostor a zapojte do příprav na druhou vlnu také své ratolesti nebo vnoučata. Bude to brnkačka a navíc se děti zabaví a něco i naučí. V dnešním článku si spolu projdeme tipy, co a jak pěstovat na zahradě a na balkoně v druhé polovině léta a odpovíme si tři základní otázky. Pojďme na to! 

Mám sklizenou první vlnu úrody – co teď?

Pokud jste už stihli sklidit úrodu česneku, okurek a raných brambor, máte před sebou dvě možnosti. Buď se rozhodnete záhon po sklizni nechat odpočívat nebo vysázíte zeleninu s krátkou vegetační dobou. Pokud záhon chcete nechat zkultivovat a zregenerovat na příští sezónu, pak je třeba půdu pořádně prokypřit. Velice oblíbeným způsobem zlepšování úrodnosti půdy je pak tzv. zelené hnojení. To funguje tak, že zaoráte zelené rostliny jako je hrách, oves nebo pohanka. Tyto plodiny do podzimu stihnou vyrůst, ale nesklízí se. Necháte je rozložit a tím zvýšíte obsah organických látek a humusu v půdě, takže do ní proniknou všechny potřebné látky a další rok můžete vesele sadit zase.

Zapojte do kultivace záhonu děti. Dejte jim do ruky dětské nářadí, ať Vám pomohou s prokypřením půdy, můžou i sadit zelené hnojení a pomoci se zaléváním. Vysvětlete jim, proč je to potřeba udělat a na chvilku je vytrhněte ze světa mobilů a počítačů.

pestovani

Chci sadit nanovo – co mi ještě spolehlivě dozraje?

Jestli jste se rozhodli pro variantu dalšího pěstování, směle do toho, protože ani v srpnu není pozdě! Vedle bylinek můžete vysadit různé typy zeleniny, která se sklízí třeba až na podzim a snese ranní chladnější teploty. A nebo zvolte zeleninu s krátkou vegetační dobou, která stihne dozrát ještě v létě. 

Co všechno stihne dozrát: 

  • mrkev,
  • hrášek, 
  • řepa, 
  • ředkvičky, 
  • kedluben, 
  • brokolice, 
  • kapusta, 
  • pórek, 
  • saláty (od špenátu, přes polníček a roketu až k čínskému zelí).

Děti milují hlavně čerstvě utržený sladký hrášek a mladou mrkvičku – a ta ručně zasazená a opečovávaná chutná dvakrát tak dobře! Pokud se u Vás na zahradě kořenové zelenině nedaří, možná Vás trápí krtci, hraboši a jiní škůdci. Zkuste mrkev, ředkvičky a řepu pěstovat ve vyvýšených záhonech.

zelenina

Nemám zahradu – jak to zvládnout na balkoně?

Vyvýšený záhon je ideální volbou nejen na zahradu, ale i na balkon, díky geotextilii a dřevěným hranám se totiž hlína nedostane ven. Balkon bývá navíc ideální volbou pro pěstování různých plodin (a zasklená lodžie je vlastně takový skleník, to je úplný ideál). Nejvíce se daří rajčatům, paprikám a různým bylinkám, ale odvážnější a zkušenější pěstitelé mohou zkusit třeba brambory v jutovém pytli, okurky nakládačky i saláty. 

Jak jste asi pochopili, problémem na balkoně není “co” pěstovat, ale “jak”. Pokud zrovna nemáte obrovskou terasu, ale průměrný český balkon, máte k dispozici něco mezi 3 až 5 m2. A to není zrovna prostor, kde byste mohli pěstovat dýně a melouny. Chce to úsporné řešení – vsaďte se, že s vertikálním pěstování sklidíte kila zeleniny! Květináče můžete zavěsit ven z balkonového zábradlí nebo si s tím pohrát a ke stěně přišroubovat pár bedýnek. Máme pro vás další tipy na pěstování bylinek na balkoně – v bedýnkách a regálech to bude nejvíce slušet právě bazalce, petrželi a majoránce. Bylinky si nezapomeňte označit cedulkami, abyste pak mohli poslat děti třeba pro libeček do polévky.

drevene-bedynky-na-pestovani