AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon, pískoviště nebo lehátko se slevou až 15 %

Jabloňové dřevo v umění i řemesle

nahledovy-naramek-jablon-drevo

Dřevo jabloně je ceněno pro svou krásu, trvanlivost a schopnost být snadno opracováváno. Jeho vlastnosti umožňují vytvářet funkční i dekorativní prvky s přírodním a přitažlivým vzhledem.

Pojďme si v dnešním článku přiblížit dřevo jabloně a zjistěme, na co jej můžeme použít, jakými vlastnostmi vyniká a v závěru článku nás čeká i trochu mystiky. Čtěte dále!

Obsah

Co ještě nevíte o jabloni

Jabloňové dřevo

Jak a kdy se sbírají jablka

Vlastnosti jabloňového dřeva

Symbolika jabloně

 

Od jabloně k dřevěným výrobkům

Jabloň patří k nejvíce rozšířeným druhům listnatých stromů. Primárně se pěstuje kvůli plodům - jablkům. V současné době existuje i spousta okrasných druhů. Je rovněž řazena do rodiny tzv. růžovitých, kdy květ se používal jako symbol mnoha rodů, alchymistů a tajných spolků. Patří k jedněm ze 7 posvátných stromu starých Keltů a obdivujeme na ní nejen její vzrostlou a ušlechtilou krásu, ale i bohaté květenství. Jabloně se vyskytují v celém mírném pásu naší zeměkoule a běžně se dožívají 60-80 let. 

jablon

Na co se používá dřevo jabloně

  • Dřevěný nábytek

Dřevo jabloně se používá k výrobě různých druhů nábytku, včetně stolů, židlí, skříní, postelí a komod. Jeho přirozená krása a teplý odstín dodávají nábytku eleganci a osobitý charakter.

  • Hudební nástroje 

Dřevo jabloně je také oblíbeným materiálem pro výrobu hudebních nástrojů, zejména těch strunných, jako jsou housle, violoncela a kytary. Má vynikající zvukové vlastnosti.

  • Dekorace

Toto dřevo je oblíbené pro výrobu dekorativních předmětů, jako jsou rámy na obrazy, sochy, lampy a různé ozdoby. Má unikátní zrnitou strukturu, která přidává do interiéru vizuální zajímavost.

  • Řemeslné umění a ruční práce

Řezbáři a umělci využívají jabloňové dřevo pro vytváření unikátních uměleckých děl a řemeslných výrobků. Jeho jemná textura a snadná opracovatelnost umožňují tvorbu složitých a detailních designů.

  • Nářadí

Jabloňové dřevo se používá k výrobě rukojetí a částí nářadí. Je dostatečně pevné a odolné, aby zvládlo i náročné použití.

  • Dřevěné šperky

Díky atraktivnímu barevnému provedení se jabloň používá i na výrobu jedinečných dřevěných šperků.

  • Uzení

Při uzení dodává jabloň (podobně jako například hrušeň) jemné ovocné tóny, které skvěle doplňují například vepřové maso.

housle

Jak a kdy se sbírají jablka

Jabloň se pěstuje zejména pro své plody a právě probíhající podzim je ideálním obdobím pro sklizeň většiny odrůd. V závislosti na odrůdě následně sběr probíhá od počátku září zhruba do poloviny října. Je důležité během sběru jablka nepoškodit a sbírat je do prodyšných nádob, jako jsou jutové pytle, dřevěné bedýnky nebo oblíbení pomocníci našich babiček - proutěné koše.

Jak poznám zralé jablko

Sběr jablek je nutné provádět ve chvíli, kdy jsou plody dostatečně zralé. Zde nabízíme několik typických znaků pro rozpoznání zralosti.

  • Na první pohled mají jablka barvu stejnou, jaká je typická pro jejich odrůdu. Výchylky v barevnosti jsou ojedinělé.
  • Jablka lze snadno oddělit od stonku.
  • Jablka již začínají opadávat sama - v té chvíli je nejvyšší čas na sběr.
  • Zralá jablka okouzlí křupavou, sladkou a aromatickou chutí.

Jak uskladnit jablka

Před zimním uskladněním jablka důkladně roztřiďte a vyřaďte všechny kusy, které jsou poškozené. Plíseň i hniloba se do znehodnocených kousků pustí rychle a dokáže zničit i celou přepravku. Jablka nejlépe uskladňujeme v suchém a studeném sklepě. Pokud je to možné, tak skladujeme v dřevěné bedýnce, a to v jedné řadě. Dřevěná bedna se na uskladnění hodí nejvíce, je dostatečně prodyšná, jablka se v ní “nepotí” a zároveň má dřevo přirozeně antimykotické vlastnosti, které vaši sklizeň dostatečně ochrání.

Co dělat s jablky?

Mechanicky poškozená a obitá jablka ale samozřejmě nevyhazujte! Můžete je rovnou odšťavnit, zavařit, upéct štrúdl nebo zkusit něco netradičního. Co třeba náš recept na lahodné horké jablko s vůní skořice a podzimu? 

bedynka-s-jablky

Vlastnosti jabloňového dřeva

  • Dřevo jabloně je těžké, pevné, ohebné a schne poměrně pomalu. Má vysokou hustotu, což brání rychlejšímu vysychání. 
  • Velice dobře se s ním pracuje, je oblíbeným materiálem pro soustružníky, tesaře i umělecké řezbáře.
  • Po napaření získává výrazný načervenalý odstín s teplým nádechem.
  • Samotný běl vyniká typickým narůžovělým odstínem, který najdete jen u jabloňového dřeva, jádro má oproti tomu tmavě hnědou barvu. 
  • Díky kontrastu bělu a jádra je jabloň oblíbeným materiálem uměleckých řezbářů pro výrobu dekorativních předmětů, soch a přírodních obrazů.
  • Pro jabloň je v některých případech typická tzv. kadeřavost. Jabloň roste spirálovitě, krouceně, a dřevo tak - podobně jako u olivovníku - vytváří naprosto unikátní obrazce. Přesně takové dřevo je vyhledáváno umělci.

jablon-drevo

Symbolika jabloně a jejího dřeva

Symbolika jabloně - jejího plodu, stromu i dřeva je velice výrazná. V legendách i bájích je jabloň, její květ, strom i plody zmiňovány poměrně často. Již od dávných dob symbolizuje lásku, plodnost, i hřích, ale rovněž patří k posvátným stromům, jež jsou pojítkem mezi nebem a zemí. Jablko je symbolem nesmrtelnosti, duše a mystických rituálů známých již od pohanských časů. Jabloň se těšila velké úctě, byla součástí světa lidí při obřadech, svatbách i pohřbech.

Jabloňové dřevo bylo přirozenou součástí každé domácnosti. Nábytek byl sice většinou vyroben z tvrdšího dřeva buku, či dubu, ale nějaká maličkost z jabloně kvůli pověrám a mystice nikdy nechyběla. Často se jednalo o nejrůznější artefakty spojené s božstvím - sošky, dekorace a věci denní potřeby (nářadí, rukojeti nožů apod.).


V závěru můžeme konstatovat, že jabloňové dřevo je opravdu výjimečným materiálem, který spojuje estetiku, trvanlivost a univerzální použití. Jeho teplý odstín a jemná zrnitost dodávají jakémukoli projektu krásu a přírodní eleganci. Pro další nápady ze světa dřevotvorby nás sledujte na sociálních sítích.