MEGA slevy až 30 % na vše a doprava s PPL Parcelshop jen za 39,-

Gumovníkové dřevo a jeho význam

nahledovy-stojan-gumovnik

Gumovníkové dřevo, produkované stromem známým jako Gumovník brazilský, je více než jen esteticky příjemným prvkem v interiéru. Jeho význam proniká do různých oblastí, jako je design, ekologie, zemědělství a průmysl. Tato rostlina, oblíbená pro své lesklé listy a teplý odstín dřeva, si získala pozornost lidí po celém světě. 

V článku se podíváme na různé aspekty gumovníku a jeho mnohostranný význam v domácnosti. Zjistíme, na jaké produkty je dřevo gumovníku vhodné a s jakými styly interiéru jej kombinovat.

Obsah: 

Co je to gumovník?

Gumovník brazilský je pomalu rostoucí rostlina vynikající silnými dužnatými listy a exotickým vzhledem. Primárně se gumovník vysazoval kvůli těžbě kaučuku, který se získává zpod kůry této dřeviny. Po zhruba 25-30 letech ale Kaučukovník přestává tzv. latexový džus vyrábět a je pokácen, aby uvolnil místo mladším rostlinám druhu Hevea. Dřevo se následně pálilo jako odpadní materiál. V současnosti je však dále zpracováváno a vyniká hned několika zajímavými vlastnostmi.

gumovnik-detail

Gumovník - dřevo

 • Gumovníkové dřevo je extrémně pevné a odolné.
 • Má přirozené antibakteriální vlastnosti.
 • Každý dřevěný výrobek je originál, protože struktura dřeva je unikátní.
 • Dřevo gumovníku má ideální řezné vlastnosti - netupí nože.
 • Z hlediska vlastností se gumovník výrazně podobá dubu, z toho důvodu se mu někdy přezdívá Malajský dub. Dokonce je tvrdší než dub. 
 • Vyniká stabilitou i dobrou snášenlivostí pro povrchovou úpravu.

Výrobky z gumovníku, které opravdu oceníte

 • Prkénko na sýry je ideálním nápadem, jak stylově pohostit rodinu i přátele. Prkénko na sýr ze dřeva gumovníku se pyšní odolností i minimalistickým designem. S výběrem vhodného servírovacího tácu poradíme, ale chuťové kreace sýrového prkénka již necháme na vás. 
 • Dřevěné dekorace a doplňky do domácnosti - unikátní barevné provedení gumovníku rozeznáte na první pohled. I proto je oblíbeným dekoračním prvkem v domácnosti.
 • Vhodný materiál je u mlýnku na koření zásadní. Pokud zvolíme gumovníkové dřevo, máme před sebou praktický předmět s výraznou estetickou hodnotou.
 • Dřevěné hračky - přírodní provedení, stabilita i odolnost dělají z gumovníku ideální materiál na výrobu hraček ze dřeva.
 • Dřevěný nábytek z gumovníku bývá přirovnáván k dubovému masivu. Oblíbený je například zahradní nábytek, dřevěné jídelní sety, ale i více namáhané komody a skříně.
 • Kuchyňské potřeby - díky svým vlastnostem má gumovník své pevné místo právě v kuchyních. Dřevěný blok na nože, prkénko, stojan i mlýnek na koření jsou potřebnými a často používanými předměty, které se hodí mít po ruce. Vhodný materiál je pro výběr těchto kuchyňských potřeb proto zásadní. U kuchyňských prkének z gumovníku tak oceníte nejen esteticky příjemný design, ale především jeho odolnost.

Gumovníkové krájecí desky vyrobené metodou "endgrain" jsou ještě o třídu lepší než klasická dřevěná prkénka - jedná se v podstatě o to nejlepší, co ve své kuchyni můžete mít. Výrobní postup je technologicky náročnější a dražší. Jednotlivé kvádry jsou lepeny speciálním lepidlem s atestem pro styk s potravinami. Gumovníkové prkénko je tak mnohem odolnější, nekroutí se a méně tupí nože (nůž totiž prochází mezi vlákny, ne přes ně).” Připomíná specialistka na jednotlivé typy dřevin - Markéta Kocichová.

 

Barevné provedení gumovníku

Čerstvě pokácené dřevo má bělavě žlutý odstín. Postupem času se barva proměňuje na bledě krémový odstín s růžovým nádechem. Běl se příliš neliší od jádra, obsahuje velmi jemné kontrastní vrstvy se stejnoměrnou strukturou.

gumovnikove-syrove-prkenko 

Jak ladit gumovníkové dřevo s jednotlivými typy interiéru:

 • Skandinávský styl

Sjednoťte prostor v jasných a přírodních barvách. Pro vytvoření scandi stylu doporučujeme volit bílou, světle modrou, či šedou barvu.

 • Industriální styl 

Industriální styl tvoří zejména surové materiály jako je kov, beton, kámen, cihla, ale i dřevo. Zjemněte prostor teplými odstíny dřeva z gumovníku a budete mile překvapeni “wow efektem”. Barevný akcent doporučujeme dodat pomocí kovových barev a rovněž černé a šedé.

 • Klasický styl

V klasickém stylu působí gumovníkové dřevo elegantně a dodává jemný kontrast k tradičním prvkům. Hodí se okořenit prostor jemnými pudrovými, krémovými a béžovými odstíny. 

 • Boho styl

Díky svému přírodnímu a univerzálnímu zbarvení v hřejivých tónech se nebojte kombinovat s nejrůznějšími textiliemi, barvami i vzory. Snadno tak vytvoříte atraktivní boho styl. Doplňte o živé, jasné a bohaté barvy jako je sytě oranžová, okrová, ale i tmavě modrá.

 • Moderní a minimalistický styl

Gumovníkové dřevo se hodí do minimalistických a moderních interiérů. Efektivně kontrastuje s bílými stěnami a vytváří tak dojem čistého a ničím nerušeného prostoru. Dominantními barvami, které ke gumovníku ladí jsou bílá, černá a šedá.

 • Rustikální styl

V rustikálním interiéru přináší dojem přírodního a zemitého prostředí. Použijte ho nejlépe na dřevěný nábytek nebo podlahu. Gumovník ladí se zemitými odstíny hnědé, béžové, ale i bílé. Těchto kombinací byste se měli při výběru doplňkových barev držet. 

mlynek-na-koreni

Vzhledem ke kvalitě a stabilitě kaučovníku jistě oceníte i to, že dřevěné výrobky vám při správné údržbě vydrží klidně celý život. Péče o výrobky ze dřeva gumovníku navíc není nijak náročná. V našem “dřevěném” magazínu najdete spoustu rad a tipů ze světa dřevotvorby i péči o dřevo.