AKCE: Pořiďte si vyvýšený záhon nebo pískoviště se slevou až 15 %

Jak vyrobit netradiční věnce na oslavu svátku všech mrtvých

hrbitov

Máte rádi naše dušičkovské tradice, zároveň ale chcete udělat radost dětem, které se doslova zamilovaly do Halloweenu, zábavných kostýmů a dlabání dýní? Pusťte se do výroby nejen neobvyklého dušičkovského věnce, ale i do zábavné halloweenské dekorace, která na pár dní ozdobí váš byt, či dům. Zabavíte sebe i prcky a zbavíte se splínu, který na vás s mlžným oparem podzimních dnů může dopadnout.

Závěsný věnec v halloweenském duchu

Vaše dveře vždy vítají hosty a vy si na výzdobě dáváte záležet. Přivítejte chmurný podzim a překvapte přátele odvážným věncem v trochu strašidelném duchu.

venec-halloween

Co je na to potřeba?

  • kulatá překližka s otvorem na zavěšení
  • akrylové barvy
  • štětce (nejlépe ploché, jemné a vhodné na akrylové barvy)
  • strašidelné dekorace dle přání (například malou lebku, pavouka, netopýra, nebo kočku)
  • kaligrafické šablony (nejsou potřeba pokud si na písmo troufnete sami)
  • bezbarvý lak

Jak na to?

  1. Základem této dekorace je kulatá dřevěná překližka. Výhodou bude, že věnec můžete využít i pro další roky. Zub času se na ni podepíše minimálně. 
  2. Nejlépe den předem natřete překližku bílou barvou. Poslouží vám to jako skvělý základ pro další kresbu. V tomto ohledu vám klidně mohou být nápomocné vaše děti, které se u štětce a barvy s jistotou na nějakou dobu zabaví. 
  3. Poté jsme do jedné třetiny nalepili lepící pásku a vrchní část překližky vybarvili na černo. Po zaschnutí barvy jsme pásku sundali a teprve tehdy můžeme pokračovat v práci.
  4. V této části výroby se už naplno může projevit vaše kreativita. Nápadům se meze nekladou. My jsme použili motiv pavouka, který je velmi jednoduchý a lehce zvládnutelný. Také jsme se inspirovali bílo černou kombinací. Pokud jste ale zdatní malíři, tak skvěle vypadá na bílém podkladu namalovaná dýně, nebo třeba čarodějnice. Vyhrát si můžete i s barevným provedením a v některé části například přiznat dekor dřeva. Vřele ale doporučujeme využít černo-bílé kombinace s oranžovým prvkem. Vtisknete věnci podzimní atmosféru.
  5. Nezapomeňte na nápis Halloween, pokud si troufnete sami, tak můžete využít svých krasopisných schopností. Pro méně zdatné zase existují kaligrafické předlohy a šablony. Barvu opět můžete volit dle svých preferencí. 
  6. Celé vaše dílo přelakujte bezbarvým lakem. Ten akrylové barvy na dřevu skvěle zafixuje a nemusíte se bát deště ani povětrnostních podmínek, pokud se rozhodnete umístit jej na venkovní dveře.
  7. Nyní přichází část, kdy můžete svůj věnec dozdobit například sušenými květinami, pavoukem, sladěnou mašlí apod. 

Netradiční věnec na Dušičky

Chcete letos položit na hrob zesnulého něco trochu jiného, ale zároveň trvalého. Nechte se inspirovat naším věncem, který je úžasně jednoduchý, ale zároveň natolik unikátní, že se bude prostě skvěle vyjímat.

Co budete potřebovat?

Jak na to?

  1. Základem věnce je netradičně dřevěná kulatina. Dřevo je samo o sobě velice trvalým materiálem, takže si prostě vyberte tu, která se vám líbí. My nejvíce doporučujeme tu z břízy, protože vypadá prostě báječně. 
  2. Musíte si dobře rozvrhnout kompozici. Co kde bude umístěno, aby to dobře vypadalo a při zapálení svíčky byl efekt co nejskvělejší.
  3. Svíčku, hřbitovní lucernu a kříž k podložce jednoduše přilepte. Lepidlo vybírejte pečlivě, aby se vám pak nestalo, že při prvním podzimním větru, budete sbírat poházené svíčky a lucerny po okolí. 
  4. Svůj věnec samozřejmě můžete doplnit o čerstvé, či sušené květiny, či jiné dekorace, které se vám budou líbit a váš věnec jenom podtrhnou.

dusicky-diy   dusicky

Něco málo k historii

Již od nepaměti se vzdává hold zemřelým a to ve všech kulturách napříč světem. V českých zemích se slaví zejména Dušičky, ale v poslední době se do popředí dostává i ryze anglosaský lidový svátek  – Halloween.

Dušičky jsou lidovým svátkem se silně zakořeněnou tradicí. Plynule navazují na jiný křesťanský svátek – Slavnost všech svatých, který se slaví den předem, tedy 1. listopadu. V tyto dny se zpravidla navštěvuje hřbitov, či rodinný hrob a pozůstalí na své zemřelé vzpomínají pokládáním věnců na hrob a zapalováním svíčky. Naopak Halloween se slaví v noci 31. října. Je spojením pohanského svátku Samhain, římských pohanských svátků a křesťanské Slavnosti všech svatých. Komerčním se svátek stal až ve 20. století, kdy vznikl Halloween tak, jak ho známe dnes. Kolem roku 1950 se začaly objevovat lidé a děti oblečení do nejrůznějších masek a koledování.

Mezi oběma svátky však dochází k výraznému prolnutí. Staří Keltové slavili v noci z 31. října na 1. listopadu konec roku – tzv. Samhain. Ten byl hranicí mezi létem a zimou, ale také obdobím, kdy se stírá hranice mezi živými a mrtvými. Slavil se různě – lidé se pomalovali a oblékali do starých cárů, aby se ochránili před zlými duchy, nebo nechávali za okny zapálenou svíci (třeba ve vyřezávané řepě). S příchodem křesťanství se k oslavě konce roku přidala i oslava konce úrody. Keltové a Slované v té době ovládali celou střední Evropu a tak se předpokládá, že se Samhain slavil i na našem území, neboť kultura obou národů se intenzivně prolínala. S příchodem křesťanství se navíc u  původního Samhainu objevují i další tradice a zvyky, které zase přinesli například Slované, nebo Římané.